OPTIEK G. VAN DUIN SHoeden SHantels Japonnen 'SHirondelle' SHoeden /CBTOLVIJDOLNB(iIfê(ïk M jen.YAW M.PI.RIBAPMEVO.T1; RECLAMES. Van 14 regels 2.05, elke regel meer 0.50 Wij hebben ook voor U den juist passenden bril Uitgebreide keuze In diverse monturen juwelier Tel. 898 Opticien ONTVANGEN; DE NIEUWSTE ZOMER- W. K. van Rossum 16 18 Langestraat Amersfoort Speciaal Atelier voor het maken en veranderen van HET KAMERLID SCHEURER. Het anti-revolutionaire Tweede Kamerlid, do heer Scheurer, heeft na langdurige ziekte gis* teren weer voor het eerst de vergadering diet Kamer bijgewoond. DE UITSLAG DER AMSTERDAMSCHE RAADSVERKIEZING. De samenstelling van college van B. en W. het Gistermorgen hod ten Stadhuize van Am sterdam een bijeenkomst van vertegenwoordi gers van raadsfracties plaats ter bespreking van de wethouders-verkiezing in September a.s. De katholieke fractie gaf te kennen, dat naar haar wijze van zien de juiste oplossing der onderwerpelijke aangelegenheid zou be staan in de samenstelling van een college, waarin de sociaal-democraten door twee le den, de Katholieken, Vrijzinnig-Democraten, Vrijheidsbonders en een der Christelijke groe pen ieder door een lid vertegenwoordigd zou* den zijn. Indien voor een dergelijke samen stelling geen meerderheid zou zijn te vinden, zou, naar het oordeel der katholieke fractie, subsidiair een handhaving van den bestaanden toestand, wat de verdeeling der zetels over de verschillende groepen betreft, het gevolg daarvan moeten zijn. Namens de sociaal-democratische raads fractie werd verklaard, dat naar haar mee ning gestreefd behoorde te worden naar de samenstelling van een zoo homogeen mogelijk college. In verband met het primaire denkbeeld van de katholieken, deelde de woordvoerder dei sociaal-democraten mede, dat zijn fractie on der geen omstandigheid aan de vorming van een college met minder dan drie sociaal-de mocraten op eenige wijze zou medewet ken. Aangaande de houding, door hen aan te ne men in geval de raad twee sociaal-democraten in het college verkiezen zou, kon geen mede- deeling worden verstrekt, aangezien zulks te zijner tijd zou afhangen van de beslissing der desbetreffende partij-instanties. Met handha ving van den bestaanden toestand zouden dc sociaal-democraten ook kunnen meegaan Door de katholieke raadsfractie werd nog ver klaard, dat de mededeeling der sociaal-demo craten aangaande haar primaire voorstel gee nerlei denkbeeld ten volle handhaafde. De vertegenwoordigers der verschillende overige groepen gaven, deels namens hun fractie, deels voor hun persoon, hun oordeel over het voorstel der katholieken te kennen. Algemeen werd het door hen, ook na de af wijzende houding der sociaal-democraten, voor nadere bespreking vatbaar geacht. Nadat daarop de sociaal-democraten de vergadering hadden verlaten, werd door de overblijvende groepen nog even nader be raadslaagd over den verderen gang van za ken betreffende het voorstel der katholieken. Besloten werd, dat op een volgende vergade ring, te houden op 20 Juni a.s. nadere mede deeling zal worden gedaan aangaande de de finitieve houding der velschillende overgeble ven fracties over het bedoelde voorstel. HET DERDE PARKHERSTELLINGSOORD TE AMSTERDAM. Door Prins Hendrik geopend. Donderdagmiddag Is door ZJKJL den Prins der Nederlanden het derde Parkherstellingsoord gesticht door de vereeniging „Parkherstellings oorden" in het Bilderdijkpark te Amsterdam geopend. Nadat het zusterkoor uit het Wilhelminagast- huis onder leiding van mej. Nora de Waal het Wilhelmus en eenige andere liederen ten ge hoor e bracht, verwelkomde de voorzitter van het bestuur der vereeniging dr. M. de Har- togh, den prins, alsmede den wethouder van onderwijs, den heer E. Polak, en verschillende andere genoodigden. Spr. zei het op prijs te stellen, dat Z. K. fL, die als -*orzitter van Let Roode Kr «is zulk «en belangrijk vredeswerk verricht, groote be langstelling voor do stichting „Parkherstel lingsoorden" koestert. Daarop nam Z. K. H. de Prins het woord en zei, dat het der vereeniging „Perkherstel- lingsoorden" gegeven is geweest na een 4-ja- rig bestaan, een derde Parkherstellingsoord te kunnen openen. Het eerste en tweede Parkher stellingsoord zijn beide een succes geweest, moge ook dit derde oord aldus de prins zich in de belangstelling van het publiek ver heugen. Het Roode Kruis heeft gaarne zijn pro tectoraat aan deze vereeniging verleend en het hoopt, dat het dit derde oord even goed moge gaan als de beide andere bestaanden. Als voor zitter van het hoofdbestuur van het Roode Kruis verklaarde Prins Hendrik daarop het der de Parkherstellingsoord voor geopend. De voorzitter, dr. De Hartogh, dankte ZiCH voor het vriendelijk woord. Hij herinnerde er aan, dat het stekje, thans vier jaar geleden door ZK.H. geplant, wortel heeft geschoten Zoowel herstellenden als de vele anderen, die van het bestaan der Parkherstellingsoorden hebben mogen genieten, zijn daarover zeer te vreden. Reeds 1144 patiënten zijn in de beide Parkherstellingsoorden verpleegd. Het aantal verpleegdagen bedroeg 49.018. De doeltref fendheid van de vereeniging „Parkherstellings oorden", die thans alweer de stichting van een vierde oord voorbereidt, is daarmede al zeer goed aangetoond. Verschillende aanwezigen, o.a. dr. C. P. Gunning, de rector van het 'Amsterdamsch Lyceum, voerden daarop nog het woord, waar na de openingsplechtigheid met gezang van het zusterkoor werd besloten. MAATSCHAPPIJ VAN WELDADIGHEID. Verliezen in het landbouwbedrijf. De Maatschappij van Weldadigheid heeft gisteren te Amsterdam haar algemeene ver gadering gehouden onder leiding van den heei L. H. graaf Schimmelpenninck van Nyenhuis. In zijn openingswoord wees deze op de gele den bedrijfsverliezen op het landbouwbedrijf als gevolg van de slechte weersomstandigheden. Verkoop van eenige voste goederen compen seerde deze eenigermote. Graaf Schimmelpenninck van Nyenhuis is als commissaris herkozen. Het bestuur is ge machtigd tot verkoop van een perceel weiland te Frederiksoord en van een daarnaast ge legen perceel ter grootte van samen 0.6500 H.A., en tot verkoop van hoeven, gelegen in dc west vierdeparten en dc oost vierdeparten. DE STORMRAMP. Collecte te Leiden. De te Leiden gehouden collecte tenbate van den geteisterden Achterhoek heeft 6454 opgebracht. Een gift ven den Rott. Lloyd. De directie van de Rott. Lloyd heeft een partij oude linnengoederen, als lakens kusscn- sloopen, handdoeken, oude dekens, eenige tcenen wiegjes, enz. ter beschikking van het hoofdbestuur van het Ncd. Roode Kruis ge steld, teneinde deze goederen aan te wenden voor de slachtoffers van de stci...ramp. Uitdeeling van klecrcn. Het Damescomité te Lichtenvoorde, belast met de kleedingvoorziening voor de getroffe nen in die gemeente, kon reeds gistermiddag met het uitdeden van klecren werkzaam zijn. Het Oranje Kruis had gezonden ongeveer 900 stuks groote kleedingstukken, jassen, broeken, hemden, rokken en 190 paar kousen en sok- en. De meubelen, die door het R.K. Huisves tingscomité werden toegezegd, zijn in aan tocht, waaronder tafels, stoelen, fornuizen, ver der borden, lepels, vorken, lakens enz., om den eersten nood te lenigen. Vol vertrouwen wordt ook de verdere hulp tegemoet gezien. EEN LANDELIJKE ZWEMINRICHTING. Midden in de bosschcn. Dezer dagen is op het landgoed van baron Van Heeckeren van Molecaten bij Hattern offi cieel geopend de bad- en zweminrichting „Hatto-heim", waarvan de tot-stand-koming to danken is aan het initiatief van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Midden in de bos- schen ligt de schilderachtige „Mulderskolk", een halve hectare groot, waarvan het water voort durend ververscht wordt. Tusschen de bosch- jes zijn de eenvoudige kleedkamertjes gebouwd, een springplank is er ook aangebracht en een groot zandterrein ligt in 0c onmiddellijke nabij heid. Het wachten is nu alleen maar op zon en zomerweer. Maar daar wacht niet alleen deze landelijke zweminrichting opl zegt het Hbld. UIT DE KLOMPENINDUSTRIE. Een uitvoerverbod van boo- inen gevraagd. Do R.K. Klompenmakers-Patroonsbond te 's-Hertogenbosch heeft aan de Tweede Kamer verzocht om uitvaardiging van een uitvoer verbod voor boomen. COMMUNISTISCH COMPLOT ONTDEKT. Waardevolle documenten in be slag genomen bij huiszoekin gen. Naar gemeld wordt hebben justitie en politie een communistisch complot ontdekt in jong-Indonesische kringen. Te den Haag zijn gisteren eenige invallen gedaan, o.a. in de Emmastraat 21 en op het Charlotte de Bour bonplein 19. Een vertakking schijnt naar Lei- len te loopen. Ook daar hebben huiszoekingen plaats gehad in de Wosstraat, in een huis waar eenige Indonesische studenten wonen. Naar verluidt zijn waardevolle documenten in beslag genomen. Het moet er veel van weg hebben of een nieuwe communistische actie in voorbereiding was. Officiecle berichten ontbreken echter nog. Uit Leiden wordt nog gemeld De rechter-commissaris, mr. Polman en de officier van justitie uit 's-Gravenhage hebben gisteravond met behulp van de Leidsche po litie, waarvan aanwezig waren de w.n. com missaris, de heer Balfoort, de rechercheurs Weyer en v. d. Wol en een aantal agenten een inval gedaan in perceel Wasstraat 1 te Leiden. Alvorens hiertoe over te gaan had de politie alle deuren der belendende perceelen en tui nen met agenten doen bezetten. In genoemd perceel wonen Indonesische studenten en de echtgenoote van één dezer. Toen op herhaald bellen geen toegang werd verschaft, forceerde de politie de voordeur. Toen wij een bezoek in ihet perceel in kwesrie brachten, werden wij door de geza- menb'jkc huisgenooten ontvangen. Zij beweren niet te weten, cm welke reden de inval is ge- schied. Op onze vraag of zij ook opium in bezit hadder., kregen wij een pertinent ont kend antwoord. Onze indruk is, dat zij worden verdacht van verstandhouding met Indonesische natio nalistische (communistische groepen in In die en elders. Een groot aantal boeken en bescheiden, waaronder veel brieven, zijn door de justitie in beslag genomen. Desgevraagd verklaarden zij, zich niet bewust te zijn, deel uit te maken ven een vereeniging, die bij de v/et verboden is. Zij zijn lid van de Indonesisch Nationa.istische Student en vereeniging Per- himpocnen Indonesia. De in beslag genomen werken ^ijn meest van socialistische strekking. De srudemen hebben tezamen het huis in kwestie gehuurd en drijven een huishouding op coöperatieven grondslag. Bij herhaling verklaarden zij, niet te weten, wat de politie en jvstitie zochten. Een dag van te voren was een j iano uit het huis vervoerd, waarvan be- A'eerd wordt, dat deze bommen zou ingehou den hebben. Ook dit spraken zij ten eenenmale tegen, noch voelen zij zich aan eenig vermo gensdelict schuldig. Dit huis wordt ongeveer een jaar door hen bewoond en zij -zijn ongeveer drie jaar tot vier jaar in Leiden. Tot eenige arrestatie is niet overgegaan. EEN VERDACHTE, DIE ONTEVREDEN WAS OVER ZIJN ADVOCAAT. Has was niet gek. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft te recht gestaan de 26-jarige M. uit onze stad, beschuldigd van oplichting, voor welk feit dc Officier van Justitie dan ook zes maanden te gen hem eischte. De verdediger van verdachte vond, dat zijn cliënt niet toerekenbaar en geestelijk ziek was. Hij vond het dan ook gewenscht, dat naar ver- dachte's geestvermogens een onderzoek zou worden ingesteld. De Officier van Justitie vond dit in het geheèl niet noodig en vroeg M wat of hij wel van een'onderzoek dacht. Maar verdachte antwoordde hoogst verbol gen Dat is heelemaal niet noodig, ik ben niet gek, net zoomin als u. En dan wilde ik u nog wat zeggen. Ons soort van gedetineerden zijn bij de advocaten niet de moeite van een verv dediging waard. Hoe meer je betaalt, hoe meer je advocaat voor je pleit. Voor ons soort van gedetineerden pleiten de heeren niet. Dat heb ik in mijn vorige zaken ook al ondervonden. Een advocaat vindt het welletjes, als hij het zoover krijgt, dat ze je ontoerekenbaar verkla- len. Maar je uit de kast helpen? Ho, maar I GEHEIME BRANDERIJ. De verdochten weten natuurlijk van niets. De houthandelaar P. J. P. en de rijwielher steller H. Hbeiden te Loosduinen, hebben voor de rechtbank to den Haag terechtge staan, terzake van het voorradig hebben, zon der de vereischte vergunning, in een schuur achter een perceel aan den Haagweg onder Loosduinen, van een distilleertoestel, begrij pende of redelijkerwijze kunnen vermoedende, dat het bestemd was tot ontduiking van den accijns, en van gistende stof, bestemd om ge bruikt te worden voor dc distillcering van al cohol. Volgens de belastingambtenaren, die het toestel, dat zich bevond op een afgesloten ge deelte van den zolder der schuur, in beslag hebben genomen, was het geheel compleet en kon het zoo gébruikt worden. Er was maai één toegang tot het afgesloten gedeelte van den zolder en die toegang kwam uit in de werkplaats van de verdachten. De eerste verdachte ontkende, dat hij feta van de aanwezigheid van het toestel zou heb ben afgeweten. De tweede verdachte zeide, het toestel van een hem onbekenden man in bewaring te hebben gekregen, zonder te weten wat het was. De President wees den verdachten er op, dat het toestel er zoo stond, dat het zonde* meer gebruikt kon worden. Dat moet toch iemand gedaan hebben. Verdachten konden hiervan geen aanneme lijke verklaring geven. Zoowel de Rijksadvocaat, jhr. mr. W. M. de Brauw, als het O.M., waargenomen door mr. Enger, verwierpen het verweer van de verdachten en achtten de telastegelegde feiten bewezen. Gecischt werd tegen ieder der verdcchten 6 maande^ gevangenisboef en een geldboete van 500 met verbeurdverklaring van het in beslag genomen toestel en van de gevonden grond- en vloeistoffen. HET TRAMCONFLIC1 ZUTPHEN—EMMERIK. De verdachte v. H. weder los gelaten. Eenigen tijd geleden werd een zekere v. H., bankwerker bij de Tramweg-Mij. Zutphen— Emmerik en ex-staker, door de justitie gear resteerd op vermoeden, dat hij in Mnnrt 1926 tijdens de staking een tram heeft doen ont sporen. Dit was dc eerste maal dat in ons land op grond van Au. 164 W. Str. door de justitie een onderzoek werd ingesteld. Door de Ned. RECLAMES. Van 1—4 regels 2.05, elke regel meer 0.50 Vereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel werd mr. G. ter Laan te Utrecht als raadsman aan v. H. toegewezen, clie in raad kamer voor de rechtbank te Arnhem vcrdach- te's vrijlating bepleitte. Dit v/e~d toon afge wezen en de vcorloopige hechtenis met 50 dagen verlengd. Vervolgens verzocht de ver* dediger om het voor-onderzode in deze zaak zoo spoedig mogelijk te slu.ten, hetgeen nadat de heer Peters, de leider van de taking destijds, door den rechter commissaris was gehoord op 1 Juni j.i geschiedda. In de pers deed in dim tijd een bericht te ronde dat v. H. bekend had, doch van beken nen was geen sjivke Integendeel, v. H. bleef s-eeds zijn onschuld volhouden. De officier van justitie heeft v. H. gisieren dan ook los gelaten en buiten vervolging gesteld. Door mr. Ter Laan zal thans voor v. H. bij de rechtbank te Arnhem een verzoek om scha devergoeding worden ingediend. FRAUDE TE WIERDEiN. Een raadslid gearresteerd. De heer H. v. d. E., sedert jaren lid van den Raad der gemeente Wierden, is in hechtenis genomen, verdocht van verduistering van gel den ten nadeelc der gemeente Wierden, ge pleegd in 1922. AANRANDING EN AFPERSING. Twee en een half jaar geëischt. Voor het gerechtshof te £rnhem is in hoo- ger beroep behandeld de zaak tegen den 50- jarigen arbeider P. v. I., gedetineerd, die we gens afpersing en mishandeling door de rechtbank was veroordeeld tot anderhalf joai gevangenisstraf, tegen welk vonnis door het O. M. appèl was aangeteekend. Verd. had in den avond van Zondag 6 Febr jl. op den Eldcnschen dijk nabij Elden, den hoofdonderwijzer P., dien hij achterop liep, plotseling een hevigen klap gegeven, zoodat deze op den grond viel, waarna hij hem zijn geld had afgeperst. Verd. bekende het feit. Het O. M. eischte een gc f vnn twee en een half jaar. Uitspraak 25 Juni a.s OPLICHTING. Een hypotheekbonk-„oprichtcr". Gisteren is voor het hof te Amsterdam dc behandeling voortgezet van de zaak tegen den 49-jarigcn C. A. B., die in hoogcr beroep was gegaan van een vonnis der Haorlemschc recht bank, waarbij hij terzake van oplichting ver oordeeld was tot 1 jaar en 6 maanden gevanr genisstraf. Verdachte had, onder voorwendsel ecu hy potheekbank te willen oprichten, van B. V. en M. J. K. te Zandvoort f 495 weten los te krijgen, daarbij de nemen van dc heeren Braat en De Boer, resp. Kamerlid en oud-Kamerlid, gebruikende om zijn voorspiegelingen geloof waardig te maken. Dc heeren Braat en De Boer werden als ge tuigen gehoordbeiden verklaarden dat zij verdachte in het geheel niet kenden. Bij na der verhoor gaf verdachte toe den heer Braat noch den heer Dc Boer ooit te hebben gezien De procureur-generaal, mr. van Geuns, achtte van groot belang dc vraag, of ver dacht aan V. en K. bedriegelijke mededeelin- gen heeft gedaan Van oplichting kan niet worden gesproken, als V. de K. de mede plichtigen van verdachte zijn geweest, dus te zamen met B. notaris J. A. Overmecr to Nicuw-Vennep hebben willen oplichten. Ver dachte stelt het voor, alsof V. en K. alles er van hebben geweten. De procureur-generaal is er echter van overtuigd, dot het wel in de be doeling van verdachte heeft gelegen V. en K tot zijn slachtoffers te maken. Reeds vroegei heeft verdachte zich aan dergelijke oplichtin gen schuldig gemaakt. Spr. vroeg rekening houdende met den gezondheidstoestand van verdachte, bevestiging van het vonnis dei Haorlemsche rechtbank, waarbij verdachte wegens oplichting is veeroordcld tot een ge vangenisstraf van 1 jaar en zes maanden. Mr. S. B. de Leeuw pleitte vrijspraak en verzocht subsidiair een onderzoek te doen in stellen naar de geestvermogens van verdach te indien het Hof dit wenscht is dr. Overboek gaarne bereid over verdachte een rapDOTt uit brengen. PI. meende dat er bij verd: indeidnad van verminderde toerekeningsvatbaarheid sprake is. AUTO TEGEN EEN TREIN. Een autobestuurder die er zelfs geen besef van had. Donderdagavond 10 uur kwam het bericht dat een vrachtauto op den overweg bij den Devcnter-straatweg te Zwolle was gereden te gen den goederentrein uit Meppel, die om tO uur te Zwolle moest aankomen. Onmiddellijk begaven zich per auto de substituut Officie: van Justitie cn de commissaris van politie daer heen. Het bleek, dat H. J. Bergman, groenti- handelaar, met zijn Fordvrachtauto door de spoorbaan was gereden, tegen de juist passie- rende locomotief op. De locomotief werd Icht beschadigd, de vrachtauto was sterk bescha digd. Dc bestuurder was nog met de atfvo doorgereden, en werd aangetroffen bij de eerrt- volgande uitspanning. Hij was zoo onder den invloed van sterken drunk, dat hij zich niet le- wust was op minder regelmatige wijze <en overweg gepasseerd te hebben. DE BRAND BIJ DE FIRMA SCHOLTEÏ. Geregelde aflevering der contracten verzekerd. De Katoenmaatschappij voorheen 6ebr. Scholtcn en Co., te Almelo, deelt mede, dit de brand in haar sterkerij niet verhindert, da ge regelde aflevering der contracten verzeker kan worden. De aflevring zal geen, of weinig ver traging ondervinden, daar de weverijen <n an dere afdeelingen volkomen intact geblevet zijn. Luchtvaart. LINDBERGH'S ONTVANGST ft AMERIKA. Een verwelkoming zonder weerga. Uit New York wordt bericht, dat dl opwin- dinng van het publiek in het vooruittcht van Lindbergh's ontvangst heden te Washngton op razernij begint te gelijken. Dc vliegel zal wel staan te kijken, als daar heele vrachtluto's vol geschenkenvan den meest uiteenpopenden aard voorrijden: van foto's met vroiiwenhond- schrift er op, tot Virginische hamirbn, kisten eieren, flesschen limonadesiroop, fhocolade, dussen, brcteHes en ten overvloede nój gedich ten zonder tal, vele met philanthropscho uit- noodigingen Vijftigduizend nieuwe brieven en pakjes zijn heden met drie vliegiiigen uit New York naar Washington overgcb'acht, alle aan het adres van Lindbergh. Do ontvangst te New York belooft de meest grootschc in de geschiedenis en zond?r weerga in de historie der Ver. St. te worien. Men schot, dot ongeveer 2 millioen meischen te hoop zullen loopen om hem welkom te heeten. Maandag zal een soort feestdag ,-zïjrook de New Yorksche beurs is dan gesloten. CooÜdge heeft de bevordering van Jndbcrgh tot don rang van kolonel bij het hchtvoart- reservekorps goedgekeurd. DE NIEUWE NON-STOP-VLUOT NAAR KARACHI. Het vliegtuig, waarmede Corr en iVackworth, zoo spoedig de weersgesteldheid dt toelaat, zullen trachten een non-stop-vlucht raar Kara chi te ondernemen, heeft gisteren enlele proef vluchten afgelegd Carr's waarnerter Mack- v/orth, die Gillman vervangt, omdat deze tot zijn groote teleurstelling de nieuwe vlucht niet kan meemaken, heeft veel ervaring'in lange- efstandsvluchten. Hij was één dergjnen, die verleden jaar van Crlro naar Kaapsad heen- en terugvlogen Er worden thans venchillcnde mant regel er. genomen om te voorkorter», dzï een noodlanding moet worden gemaakt door een dercct aan de machine, zcoals Qt bij de vorige vlucht het geval was. i DE VLIEGTOCHT VAN CHAMBERLÏN. 1 De huldiging Ie Berlijn. Te Berlijn had gistermiddag in het stadhuis ter eere van de 'Amerikaansche Oceain vliegers een receptie plaats, aangeboden doet het be stuur der stad Berlijn, waaraan behalve de bei de vliegers en de Amerikaansche gezant, ook tal van \vooraanstaande personen ui/ het diplo matieke en economische leven dWlnemon. In zijn toespraak dedde de Oberiürgemeister Böss mede, dat de rtad Berlijn ain de beide vliegers en den gezant Schirrmon lean groote eere-plaquette schenkt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 10