BINNENLAND. FEUILLETON. DE WILDE HERTOGIN TWEEDE BLAD. KOLONIËN. 25e Jaargang No. 293 jjtyj E R5 FOO RTSC H DAGBLAD „DE EEMLANDER" Dinscïag t4 Juni 1927 SKV*CE3r35rr.e5»KS Oost-ltidië. EEN BURGERLIJKE LUCHTDIENST IN INDIË. Batavia, 13 Juni. (Aneta.) In Indische handelskringen staat men thans algemeen sympathiek tegenover het denkbeeld van het instellen van een burgerlijken luchtdienst, en zulks in verband met de noodzakelijkheid om, bij het gereedkomen van de Engelsche lucht- verbinding van Europa naar Australië, een na tionale luchtvaartorganisatie te kunnen ge reedhouden als schakel in deze verbinding. De Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij wordt algemeen het meest geschikte lichaam geacht om deze schakel tot stand te brengen en om in samenwerking met een nieuw con cern, eventueel ook met Britsche promotors, de luchtverbindingen tusschen de Straits Settlements en Indië en die in de Indische Archipel gereed te doen zijn in October 1920. De regeering kreeg thans de tot dusver ontbrekende stimulans om de plannen voor het burgerlijk luchtverkeer en de krachtiger door zetting daarvan te bevorderen. EEN NIEUWE SPOORWEG OP SUMATRA „Aneta" vernam, dat op 12 Mei j.l. de heer Franssen Herderschee zich vergezeld van eenig S.S.-personeel, teekenaars, enz. te Priok in scheepte voor Padang. Dit vertTek hield verband met een in Mid den-Sumatra te maken studie over den moge lijken spoorweg-aanleg PadangMedan en/of van de PadangPalembang-lijn. Het onder zoek zal vier maanden duren. UIT DE STAATSCOURANT. Toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje Nassau orde aan M. Amoureus, kan* toorbediende bij de N.V. J. H. Henke, distil leerderij te Rotterdam; eervol ontheven de kapitein ter zee G. L. Heeris, directeur van het loodswezen te Rotterdam en is hij wegens langdurigen dienst eervol uit den zeedienst ontslagen met levens lang pensioen de betrekking van directeur van het loods wezen te Rotterdam opgedragen aan den ka pitein'ter zee N. J.van Laer; bevorderd tot kapitein ter zee de kapitein luitenant ter zee B. J. Heilbron en tot kapitein- luitenant ter zee de luit. ter zee 1ste kl. C. ter Poorten; benoemd tot officier der Oranje Nassau orde J. M. van Hoogstraten, oud-secretaris van de Tuchtunie, redacteur van het orgaan dier ver* eeniging te Baarn; tot wederopzegging benoemd tot rijkskeur meester in bijzonderen dienst J. M. Th. A. Mallens, plaatvervangend directeur van het openbaar slachthuis te Tilburg; benoemd tot tijdelijk adjunct rijkslandbouw- consulent Ir. P. Verhoeven te 's-Gravenhage; op verzoek eervol ontslagen J. F. van de Ven als burgemeester van Nistelrode. DE KONINKLIJKE FAMILIE. De Koninklijke Familie vertrekt a.s. Woens dagmiddag ten 2 uur 53 min. weder uit 's-Gravenhage naar het Loo; aankomst aldaar 5 uur 11 min. Z. K. H. de Prins zal zich Zondagavond 19 dezer van het Loo tot het doen van een kuur voor eenigen tijd naar Zwitserland be geven. De Koningin heeft met ingang van I JuH a.s. aan mr. S. W. B. graaf van Limburg Stirum, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Kamerheer, dienst doend bij de Koningin-Moeder en hem be- d tot kamerheer in buitengewonen dienst. MINISTER LAMBOOy. Minister Lambooy gaat heden naar Amers foort tot bijwoning van den eersten dag van de leger wedstrijden, welke daar 14 en 15 Juni gehouden worden. AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Vr-dag 17 Juni a.s. niet plaats hebben. NEDERLAND—BULG ARIJ Een consul-generaal te Amsterdam. In verband met den steeds tocnemenden om vang van de handelsbelangen tusschen Neder land en Bulgarije heeft de Bulgaarsche regee- Ting besloten te Amsterdam een consulaat- generaal te openen voor Nederland. Het consulaat-generaal is gevestigd Dam rak 74. KANSELIER DER NEDERLANDSCHE ORDEN. Benoeming van een nieuwen kanselier. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 6 Juli 1927 aan den gepensionneerden luitenant- generaal, oud-commandant van het leger in Nederlandsch-Indië W. Boetje, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van kanselier der Nederlandsche orden, met dank betuiging voor de vele door hem in die betrek king bewezen diensten en is benoemd tot kan selier der Nederlandsche orden de gepension- neerde vice-admiraal I. van den Bosch. UITBREIDING WERFBEDRIJF DER KON. MIJ. „DE SCHELDE." Een wetsontwerp ingediend. Een wetsontwerp is ingediend tot verklaring van het algemeen nut van de onteigening van perceelen, erfdienstbaarheden, enz., noodig voor de uitbreiding van het werfbedrijf van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. Bij dc onderhandelingen, welke door de re gering zijn gevoerd met „De Schelde" in zake de ontbinding van het loopende erfpachtscon tract en den bouw van een keersluis, heeft de directie der Mpij. den wensch te kennen ge geven, dat, indien tot ontbinding van het erf pachtscontract mocht worden overgegaan, het verkrijgen, ten behoeve van „De Schelde", zou worden mogelijk gemaakt van binnen de ge meente Vlissingen gelegen perceelen, welke in de toekomst voor een voldoende uitbreiding van de machinefabriek en de scheepswerf noo dig zullen zijn. Komt bedoelde keersluis tot stand, dan zal de Mpij „De Schelde" reeds dadelijk, zij het ook tot gedeeltelijke uitbreiding dei werf moeten overgaan, ten einde hellingen te kunnen aanleggen voor den bouw van groo- tere schepen dan thans mogelijk is. In verband hiermede heeft „De Schelde" toepassing der Onteigeningswet gevraagd. DE SAMENVOEGING VAN DE VLIEGDIENSTEN. Het rapport der commissie. Aan het thans verschenen rapport van de commissie, ingesteld door den minister van Marine a, i. en van Oorlog, om van advies te dienen inzake de samenvoeging der vlieg- diensten, is het volgende ontleend De aan de commissie verleende opdracht was gegrond op de overweging, dat de ge volgen onder de oogen moeten worden gezien van het besluit om de watervliegtuigen uit de oorlogsformatie in Nederland te doen ver vallen. Advies werd verleng omtrent de navolgende punten 1c. Op welke wijze zou een samenvoeging (geheel of gedeeltelijk) van den Marine Lucht vaartdienst en van de Luohtvaartafdeeling moeten worden tot stand gebracht om bij behoud van de volledige ontwillkeHngsmoge- lijkheid van het luchtwapen te geraken tot een meer economisch bedrijf2e. Hoe zal daarbij zijn te voldoen aan eischen in ver band met de behoefte der Marine in Indiëen 3e. Welke zijn do financieele gevolgen der voorstellen. De commissie moest zich stellen op het standpunt dat de voorgenomen vereeniging van de departementen van Marine en van Oor log tot stond komt en daarbij tevens aangeven in hoeverre wijziging noodig is in haar voor stellen, zoolang die vereeniging nog geen vol* dongen feit is. Wat de behoefte der vloot in Indië aangaat, moest worden aangenomen, dat er naar zal .worden gestreefd zooveel mogelijk in Indië de aldaar benoodigde zeevliegers en zeewaarne- mers op te leiden. Ter beantwoording der gestelde vraagpun ten, concludeert de commissie ten aamzien von vraag 1 Een samenvoeging (geheel of gedeeltelijk) in den eigenlijken zin van het woord, acht de commissie niet uitvoerbaar. Om tot een meer economisch bedrijf te ge raken is noodig opheffing van den M. L. D. hier te lande cn handhaving van de L. V. A., met opdracht aan laatstgenoemde van de taak welke tot nu toe door den M. L. D. ver richt werd ten opzichte van de Nederlandsche defensie. Zij echt deze opheffing van den M. L. D. In Indië behalve voor het ontvangen van enkele eventueel van Nederlandsche Staats organen verlange secundaire hulpdiensten geheel onafhankelijk is van den Hollandschen luchtvaartdienst. Wat vraag 2 betreft, zegt de commissie het volgende Het antwoord ligt in hoofdzaak reeds besloten in het antwoord op vraag 1. Uiteraard zal de L. V. A. de assistentie ver- leencn, die van haar verlangd zal worden en waartoe zij in staat is. Als zoodanig zijn niet te rekenen het opleiden van vliegers en het als stelsel over en weer loten dienen van vliegdienstpersoneel. De financieele gevolgen voor Indië zijn de zerzijds niet te beoordeelen. Ten einde de financieele gevolgen voor Ne derland van de opheffing van den M. L. D. en het uitbreiden van de L. V. A. te kunnen ra men heeft dc commissie twee berekeningen ge maakt, a. van de kosten van een nieuwe L. V. A., welke hetzelfde rendement ten opzichte van de Nederlandsche defensie zal hebben als de nu aanwezige vliegdiensten samen, b. van de vermindering in kosten, welke door het orga- niseeren van deze nieuwe L. V. A. kan ont staan tegenover hetgeen thans wordt uitgege ven. In een der bijlagen van het rapport is hier toe een organisatieplan voor de nieuwe L. V. A. ontworpen, die in hoofdzaak neerkomt op het in dienst blijven van „De Kooy", naast het vliegkamp tc Soesterberg, op uitbreiding van het aantal leerling vliegers jaarlijks met 12 en dat dientengevolge het technisch bedrijf circa 2500 vlieguren meer te behandelen zal krij- gen. De vermeerdering van exploitatiekosten voor de L. V. A. wordt op f 338,650 geraamd. De exploitatiekosten van de nieuwe L. V. A. worden dan in totaal geraamd op 1,850,000, terwijl de totale exploitatiekosten met inbegrip van marine land- en zeevliegbedrijf over 1925 bedroegen f 2,854,892, zoddat een verminde ring van exploitatiekosten wordt geraamd ten bedrage van 1,004,892. Daarbij is nog op te tellen het bedrag dat niet meer besteed behoeft te worden voor de aanschaffing van nieuwe zeevliegtuigen. Deze vermindering rond een millioen gulden in exploitatieuitgaven vindt haar oorzaak eens deels in de olschaffing van het zeevliegbedrijf 600,000) en anderdeels 400,000) in hoofdzaak in de bïzondere omstandigheid, dat de organisatie van het technisch bedrijf der L. V. A. in de laatste jaren gaandeweg zooda nig verbeterd is, dat een meerdere belasting met 2500 vlieguren thans nog geen vermeer dering van personeel behoeft mede te bren gen. Omtrent de vraag, in hoeverre een wijziging in de voorstellen noodig is, zoolang de voor genomen vereeniging der departementen van marine en oorlog nog geen voldongen feit is, zegt de commissie De beantwoording dezer vraagt voert terug naar de kwestie der gedeelde verantwoorde lijkheid en de mogelijkheid van het op den achtergrond geraken van de belangen van een der deelen der weermacht. In hoeverre deze bezwaren kunnen worden ondervangen wanneer de beide departementen gescheiden blijven, wordt beheerscht door de vraag of en op welken voet de beide depar tementshoofden in dit opzicht tot overeen stemming zullen kunnen komen nopens de wederzijdsche bevoegdheden. De commissie meent hieromtrent bezwaarlijk van advies te kunnen dienen. Indien zoo eindigt de commissie haar rapport bij het ter zake te voeren overleg deze bezwaren woiden overwonnen, dan blijft het vorenstaande van kracht. LEIDSCHE POLITIE. Naar wij vernemen zal de heer P. Stapel, vroeger commissaris van politie te Hellevoet- sluit en te Hoorn thans commissaris van politie te Leiden, wegens gezondheidsredenen eervol ontslag aanvragen. DE INDISCHE MILITAIREN IN ONS LAND. Het verdere programma van hun bezoek. Het Haagsche Aneta-kantoor publiceert het volgend programma voor de maand Juni voor het bezoek aan Nederland van het detache ment militairen van de verschillende Inheem- sche landaarden van het N. I. leger, uitgezon den ter bijwoning van de begrafenis van wijlen den oud-gouverneur-generaal van Neder landsch-Indië J. B. van Heutsz. 14 Juni. Naar 's-Gravenhage, waar H. M. do Koningin het detachement zal inspecteeren en voor Hoogstdczelve doen defileeren. Daarna naar Amsterdam. v/m. 15 t/m. 19 Juni te Amsterdam. Huis vesting en voeding aangeboden door de Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". 15 Juni. Bezoek aan de Artilleriewerkploat- sen aan de Hembrug. Avondfeest in het ge bouw der Burgerwacht, voorbereid door den Bond van Ridders der Militaire - Willemsorde beneden den rang van officier. 16 Juni. Bezoeken aan het Rijksmuseum en het Koloniaal Instituut. Bezoeken aan de thea ters Tschuschincky en Flora, aangeboden door de directies von deze theaters. 17 Juni Bezoek aan de diamantslijperijen van de firma Asser. Autotocht door Amster dam, aangeboden door het Reisbureau Lissone Co. Bezoek aan het vliegveld Schiphol op uitnoodiging van de K.L.M. 18 Juni. Bezoek aan Artis, aangeboden door de directie van deze instelling. Bezichtiging van het Koninklijk Paleis en van enkele ker ken. Watertocht nabij en door Amsterdam, aangeboden door de Stoomvaart-Maatschap pij „Nederland". 19 Juni. Rustdag. Gelegenheid tot bijwonen van Godsdienstoefeningen. Vrije tochtjes of wandeling in groepjes onder leiding van leden van den bond van Ridders Militaire Willems orde. 20 Juni. Mèt den eersten trein uit Amster dam naar Hengelo (O.). Bezoek aan de machi nefabriek der Gcbrs. Stork cn aan de Konink lijke Weefgoederenfabriek. Autotocht door Twente. In den avond terug naar Nijmegen. 21 en 22 Juni. Te Nijmegen bij de Koloniale Reserve. 23 en 24 Juni. Te Rotterdam Huisvesting en voeding aangeboden door de Stoomvaart- Maatschappij „Rotterdamsche Lloyd". Water tocht aangeboden door deze maatschappij Bezoek aan enkele gebouwen en fabrieken. Be zichtiging van de stad per electrische tram. 23 Juni. Van Nijmegen naar Rotterdam 25 Juni. Naar Breda. Bezoek aan de Konink lijke Militaire Academie en den hoofdcursus op uitnoodiging van den gouverneur-directeur van deze inrichtingen, die tevens huisvesting en voeding aanbood. 26 Juni. Gelegenheid voor Godsdienstoefe ning te Breda. In den middag terug naar Nij megen. 27 en 28 Juni. Te Nijmegen bij de Koloniale Reserve. 28 Juni. In den namiddag naar de leger plaats „De Harskamp". 29 Juni. Bijwonen van infanterie schietoefe ningen met scherp. 30 Juni. Naar Bronbeek, waar het detache ment zal worden gehuisvest en gevoed en van waar o.m. het Artillerimuseum te Doornwerth zal worden bezocht. 1 Juni. Zoo mogelijk bijwoning van een oefe ning van het korps rijdende artillerie te Arn hem. Naar Nijmegen. Het programma voor het tijdvak 1—13 Juli (vertrek uit Rotterdam naar Indië) is ook reeds geheel gevuld en zal nader worden bekend gemaakt. MR. J. L. F. RHEMREV f. In leven een eminent Indisch' jurist. Zaterdag j.l. is in Den Haag op 73-jarlgen leeftijd ontslapen, Mr. J. L. F. Rhemrev, oud officier van justitie bij den raad van justitie te Soerabaja, later vice-president van dien raad, sedert 1910 gepensioneerd. Ruim dertig jaar is hij werkzaam geweest bij de justitie in Indië en twee keer heeft hij een regeeringsopdracht gekregen tot onderzoek naar de arbeidstoestanden op Sumatra's Oostkust en in de Lampongsche districten. Van regee- ringswegc zijn zijn verdiensten erkend door zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De eminente jurist, die behalve de moderne, zoo goed als alle inlandsche talen machtig was, die door zijn groote kennis de psyche van een inlander begreep en ook bij hen wegens zijn eerlijk en humaan optreden geliefd was, was, zoo meldt de N. R. Ct., om zijn rechtschapen heid en eerlijkheid zoowel in Indië als hier tc lande algemeen bekend. Zijn grootste lust was, anderen van dienst te kunnen wezen. De laatste 10 jaren woonde hij in Den Haag cn hield hij zich, meestal belangeloos, bezig met het vormen van jongelui, die uitgezonden werden naar In dië als rechterlijk ambtenaar, zoodat ook de Leidsche Universiteit een ernstig verlies door zijn overleijden zal ondervinden. Omtrent zijn loopbaan wordt voorts nog het volgende medegedeeld De heer Rhemrev was op 15 Januari 1854 te Banjoemaas geboren. Op 15 Augustus 1878 werd hij ter beschikking van den gouverneur- generaal gesteld om te wordch benoemd lot rechterlijk ambtenaar, waarna op 19 October d.a.v. zijn bëhoeming geschiedde tot substi tuut-griffier bij den road van justitie te Batavia. Op 3 Mei 1881 volgde zijn benoeming tot voor zitter van den landraad te Brebes (Tegal) en op 4 Augustus 1886 die tot lid van den raad van justitie te Semarang. Na de functie van voorzitter van de landra den te Pekalongan en Bantang en van die te Meester Cornelis en te Tangerang te hebben bekleed, werd mr. Rhemrev op 2 April 1895 benoemd tot officier van justitie bij den raad van justitie te Soerabaja, in welke betrekking hij op 12 Maart 1897 werd geplaatst bij den raad van justitie te. Padang. Vervolgens werd hij, den 13en Maart 1900, benoemd tot vice-president bij den raad van justitie te Batavia welke functie hij op 12 Juli van dat jaar verwisselde voor die van officier van justitie bij hetzelfde rechtscollege. Den 22en Januari 1909 werd de thans over ledene benoemd tot lid van den raad van justi tie te Semarang, waarna, op 24 Juli van dat jaar, zijn benoeming volgde tot vice-president van den raad van justitie te Soerabaja. Met ingang van 6 September 1919 werd mr. Rhemrey op zijn verzoek eervol uit 's lartds dienst ontslagen. De teraardebestelling geschiedt Woensdag op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen; ver trek van het sterfhuis Houtrustweg 24 om VA DR. T. P. SEVENSMA. Benoemd tot bibliothecoris von den Volkenbond. Naar wij vernemen, is de heer dr. T P Se- vensma, bibliothecaris der Universiteitsbiblio theek en directeur der Openbare Leeszalen te Amsterdam, benoemd tot bibliothecoris von den Volkenbond te Genève. HET LEIDSCH COLLEGE VAN B. EN W. De sociaal-democraten en de wet houderszetel. De afdeeling Leiden der SD.A.P. heeft, ge zien dat na de laatste verkiezingen het aantal soc. dem. raadsleden tot 10 is gestegen, be sloten te blijven bij het reeds eerder ingeno men standpunt, dat bij de komende wethou dersverkiezingen geen wethouderszetel zal worden aanvoard als dc soc. democraten in het college van B. en W. geen twee zetels krijgen en alleen dan nog zullen zij deze twee wethouderszetels aanvaarden, indien de meer derheid van den Raad bereid is, eenige van hun programpunten te helpen verwezenlijken. DE VROUW Etf DE STEMBUS. Een verstandige echtgenoot Naar „Rondom de Gd esse nr verneemt is in een dezer dagen [geh'ouden bestuursver gadering van de Staatkundige Gereformeerde kies vereeniging ter sprake gekomen het feit, det de echtgenoote van een der Stoatsk. Ger. raadsleden, J. van Noordennen, bij dc ge meenteraadsverkiezing naar het stemlokaal is geweest. Het bestuur vond, dat zulks niet uit kwam en vaardigde de heeren Candel en Slui mer ef om de zeak met den heer Van Noor- dennen tc bespreken. De afgevaardigden wezen het raadslid er op, dat hij had behooren te verhinderen, dat zijn vrouw ging stemmen. Door zulks toe te staan, handelde hij in strijd met de beginselen der Staatk. Geref. partij. De heer Ven Noordennen Het zich door het bezoek allerminst van zijn stuk bren gen en hield tegenover deze beweringen vol, dat zijn vrouw het recht moest hebben om naar eigen goeddunken te handelen. Dc deputatie zegde den heer Noorden nen aan, dat het bestuur verwachtte, dat hij voor het raadslidmaatschap zou bedanken. Uit het Duitsch dooi ERNST KLEIN Geautoriseerde vertaling van L. DITHMARINE. 14 Dc weet dat het een vrijmoedige wensch is, brutaler nog dan mijn woorden op de krijt rotóen, maar ik smeek je, schrijf me een paar woorden I Schrijf, dat je niet boos bent I Dat je aan me denkt I Ga vanavond in die salon blijf daar een oogenbUk alleen I Ik zal bij je zijn! Je FERNANDO LAS VALDAS" Zij las dezen brief las en las. Oh was dat mogelijk Was dat werkelijke hartstocht? Ten slotte ook Hef de Het was haar als hoorde zij hem die woorden spreken, die hij schreef! Zoo wild, zoo roekeloos Neen neen. Zij mocht hem niet schrijven. Zij mocht niet 's Nachts zette zij zich in haar kamei neder en schreef „Ik weet niet, welke zwakheid mij drijft u te antwoorden, maar uw brief laat mij niet los I Hij heeft mij, zooals u het wenschte in die sa lon gebracht. Daar heb ik gezeten, alleen terwijl dichtbij de anderen dansten en lachten. Was je werkelijk bij me in die oogenblikken Maar oh I schrijf mij niet meer, wat ik je smeeken mag. Kom liever zelf zoo spoedig mo gelijk al was het alleen om het gewone dan sen 's avonds. GRACE NEVILLE." Doch de politiek hield hem gebonden. Hij kon niet komen, maar hij moest toch de vraag beantwoorden, waarmee haar brief eindigde. Hij schreef haar nog wilder, noch hartstochte lijker dan de eerste keer. Wederom zeide zij tot zichzelfik mag niet antwoorden. En we derom antwoordde zij. Den vierden dag kwam er een brief, die een enkele heftige kreet was. „Grace I GeHefde I Ik ben klaar met het werk. Ik zou tot je kunnen komen, naar jou waarnaar mijn hart haakt. Maar ik kom niet, als je mij niet belooft mij toe te staan, dat ik je mag liefhebben als men in mijn vaderland Hefheeft." Haar antwoord bestond uit twee woorden „Kom Grace." Toen Graaf Las Valdas dezen brief ont vangen had, begaf hij zich naar Hotel Ritz, waar de heer St. Aubin uit Parijs woonde. „Ik geloof, dat onze zaak er best voor staat", berichtte hij dezen heer. „De brieven van de Lady zijn van onschatbare waarde. Gelukkig is zij daarbij heel mooi, zoodat men bij het werk ook nog van dc andere zijde vol doening heeft. Ik hoop u spoedig iets defini tiefs te kunnen melden." Daarop reikte hij den heer St. Aubin de hand en ging. De heer St. Aubin echter snelde naar de badkamer en waschte met zorg dc hand, dio de graaf een minuut geleden in de zijne ge houden had. Op zekeren dag verscheen er in de „Matin" onder het opschrift „De reis van den heer Ka- raschin", het volgende artikel „De heer Karaschin, leider van het volks commissariaat voor economische aangelegen heden in Moskou, bevindt zich wederom op reis. Eerst vereerde hij Engeland met zijn be zoek, waar hij een bespreking had met lord Bumham op diens landgoed Bumham Tower. Lord Burnham gaat door voor den eigenaar van de meest uitgebreide Gainsborough- en Keynolds-verzameling in Engeland, maar het is nauwelijks aan te nemen, dat de heer Karachin, vroeger Abraham Sauerstein geheeten, zich speciaal voor dezen beroemden Engelschen schilder interesseert. Lord Burnham is niet al leen kunsthandelaar, maar ook president van de Koninklijke Engelsch-Hollandsche Petro- leum-Maatschappij I Men hegft daarom reden aan tc nemen, dat de gast uit Sovjet-Rusland met hem minder over kunst dan wel over petroleum gesproken zal hebben. Rusland wil zijn petroleumvelden in SachaUn, Kaukasië en aan de Kaspische Zee verkoopen en de Angel- Saksische trust meldt zich natuurlijk dadelijk als kooper." „Het zou verder niet opvallend zijn," voer het artikel voort. „Het is een openbaar geheim dat Engeland zijn petroleumvrede met Amerika gesloten heeft en dat die Angelsacksische wereldmach ten nu vereenigd op het groote doel afgaan; de gezamenlijke aardoKe-producten van de wereld in haar macht te krijgen. Opvallend is het echter, dat de heer Karaschin zich niet van Londen uit zooals men zou kunnen ver wachten naar Parijs, maar naar Berlijn be geven heeft, waar hij onmiddellijk na zijn aan komst conferenties met Walter Grolnvans, den Duitschen staalkoning en Dokter Fritz Röder, den chef van het bankierskantoor Röder, Dar- feldt en Co. gehad heeft. Walter Grolmans heeft dit voorjaar de geheele ijzererts-produc tie van de Oeral in handen genomen en met deze reuzenonderneming grijpt hij diep in het Russische zakenleven in. Het bankiershuis Röder, Darfeldt en Co. had vóór den oorlog het vertrouwen van de Zaristische regeering en schijnt ook de eer te genieten het vertrou wen van de nieuwe heerschers van Rusland gewonnen to hebben. Ten minste het geeft te denken als de heer Karachin na zijn bezoek bij Lord Bumham spoorslags naar Walter Grolmans en Dokter Frits Röder trekt. Het is alleen de vraag hoe de Fransche regeering over deze reis van den heer Karaschin denkt. Of zou zij er tot nu toe geen vermoeden van gehad hebben De Fransche regeering had reeds een ver moeden van de reis en de besprekingen van den heer Sergej Karaschin, dat bewees de te genwoordigheid van den heer St.-Aubain in Londen. IX. Als Las Valdas zich voorgesteld had, dat Grace bij zijn terugkeer in zijn armen zou vallen, had deze ervaren strateeg op het gebied van de Hefde, zich volkomen vergist. Hij was 's avonds in Burnham Tower aan gekomen, eenige uren nadat Lord Burnham zelf aangekomen was. Het diner was reeds af- geloopen, en het dansen in den kleinen salón in vollen gang, toen de auto van den Portu gees de oprit van het slot opreed. De butler ontving hem, geleidde hem met een eerbied aan Engelsche butlers eigen naar zijn aparte- ment en meldde hem, dat His Lordship zich in de bibliotheek bevond, waar het spel reeds begonnen was; Lady Grace verwachtte hem later in de danszaal. Las Valdas beet zich op de lippen. Maar nog grooter was zijn ontgoocheling, toer. hij, nadat hij haastig gegeten en zich ver kleed had, den salon binnentrad. Lady Grace zweefde juist in de armen van haar danseur de hoogte dat was alles. Zij Het hem aan dc deur staan en, eindelijk kokend van woede, moest hij wachten tot Miss Elliot haar vingers van de toetsen zinken liet cn de dans geëin digd was. Toen eerst durfde hij haar Ladyship de hand te kussen. „Ik had een andere ontvangst verwacht. Lady Grace", kon hij niet nalaten haar toe te fluisteren. „Werkelijk V „Hebt u vergeten, wat u mij geschreven hebt, Grace Zijn oogen zochten de haren, dreigend gebiedend. Maar hier in den salon te midden van haar lachende, babbelende gasten voelde zij zich gerust. Zij wilde het spel hebben, het amusement, de Engelsche flirt. Het was zoo fijn met dezen zuidelijken hartstocht kat en muis te spelen. „Kijkt u mij niet zoo aan," lachte zij, „iedere blik van u wordt door mijn intieme vriendinnen geschat, wat de duur en de intensiviteit betreft. Dc wed dat mijn schoolvriendin Betsy Murton precies hoort wat u zegt, hoewel zij zich op dit oogenbHk het hof laat maken door Ralph Stanton aan de andere zijde van de zaal. Betsy hoor met haar oogen „Ik moet met u sprekenstootte hij tus schen de tanden uit. „Ik bezweer u, graaf Las Valdas, rolt u toch niet zoo dramatisch met uw oogenl Kom, gaat u nu eens voor den vleugel zitten; morgen mag u mij weder te paard naar de klippen verge zellen." En als overwinnares voerde zij hem naar de piano. Groote bijval begroette hem. (Wordt vervolgd.) r

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5