Zondag werd te. Ilpendam een hengclaarsconcours gehouden waaraan niot minder dan 32 Colleges deelnamen. In optocht trokken de. vis- schers door het dorp. De Britsche kroonprins is er weer eens op uit geweest 'ditmaal maakte hij een toer door West-En gel and. In zijn gewaad als eere-doc- tor legde hij den eersten steen van de nieuwe gebouwen der Universi teit te Exeter. Op onze foto drukt de prins een meisjesstudente de hand. Op den rand van een korenakker, in de nabijheid van Schijndel, leeft sinds 6 jaar een holbewoner gelukkig en tcvree in een kuil, met een strooien dak als dekking tegen zon, koude en regen. Hier ziet men Marinus van Boxel vóór z'n „villa", bezig z'n potje te koken, terwijl hij inmiddals zijn kousen stopt. Vroeger woond hij langen tijd in een bakkersoven. EEN SPOORDAM DOOR DE ZEE. De nieuwe spoordam die het eiland Sylt met het Slccswijksche .vasteland verbindt- HERSTELLINGSWERKZAAMHEDEN IN DE DOOR DE'* STORMRAMP. GETEIS TERDE GEBIEDEN. Een van de zwaar getroffen gezinnen bij Lichtenvoorde gunt zicli, na liet ver moeiende opruimingswerk, een oogenblikje rust. Op den achtergrond het noodwo- ninkje, dat door het rijk verstrekt wordt aan diegenen.jvierJmis_iriet mjier te her stellen is. Mile. Marie Galland, de Fransche onderzoekster van het Boeddhisme en andere Oosterschc godsdiensten, maakte o.a. ook een De reeder Pronk te Scheveningen gaat don ve-rkoop van nieuwe haring zelf ter tocht door Ceylon. Hier zijn we in staat een van haar foto's te publicecren. Deze stelt voor de uit één steen gevormde reus- hand nemen, Óm tc hooge prijzen te voorkomen. Bij dc door hem aangestelde ven achtige „Gal Vihara", gevonden op een open ruimte in het bosch, dat de plaats bedekt waar vroeger de hoofdstad stond van Ceylon. tors zal de haring 5 ct kosten inplaats van 10 en 15 ct Men hoopt zoo den ha- (Cl. Illustration). ringhandel te verbeteren. Rechts de heer Pronk. De Keer Van Noordennen toonde zich daar toe allerminst bereid. Hij zal dus raadslid blijven. Van de. laeswereeniging wenschte hij hierna niet langer lid te blijven. Naar men aan het blad mededeelt, zijn er ook vrouwen van andere Staatk. Gcrcf. wezen stemmen. S. D. A. P. EN N. V. V. Dc kwestie te Kerkrede. Naar wij vernemen zal de kwestie, die tc Kerkrede gerezen is tusschen de vakorganisa ties en de S. D. A. P., door een commissie be staande uit leden, deels aangewezen door dc S. D. A. P. en deels door het N. V. V., worden onderzocht. DE STORMRAMP. Herdenking in den gemeente raad van Necde. Gistermiddag vergaderde de gemeenteraad van Neede ten einde de maatregelen te be spreken te nemen ten aanzien van do schade voor de stormramp toegebracht. Het eerste deel der zitting droeg een plech tig karakter. De voorzitter zeide, dat zeker al ler gedachten ook thans verwijlen bij de ver schrikkelijke gebeurtenis van I Juni. Was de gemeente twee jaren geleden reeds ernstig door een stormramp getroffen, thans zijn de gebeurtenissen nog noodlottigcr geweest. De voorzitter herdacht dan de gevallenen, n.l. Wormmeester en het meisje van Zandwijk. De raad hoorde deze woorden van deelne ming met het leed van de familie der overle denen staande aan. De voorzitter uitte verder de beste wenschen voor het herstel der gewonden. Vervolgens zeide spr., dat men in Neede zeer dankbaar is voor de directe hulp aan de gemeente gebo den. In zulke oogenblikken beseft men, dat men in nood mac: rekenen od hulo van alle zijden. In het bijzonder bracht spr. dank aan dr. Planten, dr. Fonteyn en de Zusters van der Kamp en Arendsen. Met nadruk gewaagde de voorzitter van de hulp ontvangen van de ge meente Deventer en haar commissaris van politie den heer van Tricht. Ook voor den ma- tericelen steun van Deventer dankte spr. Dc voorzitter herdacht eveneens de hulp verleening van andere gemeenten verkregen van dokters en verplegend personeel, genie troepen, militaire politie, padvinders enz. Spr. uitte zijn erkentelijkheid aan H. M. de Koningin, Prinses Julitina en Prins Hendrik; die hier kwamen om zich te overtuigen van den toestand. Daarna kwamen de maatregelen genomen ten behoeve der slachtoffers aan de orde. Dc ba rakken van de Koningin en de gemeente De venter hebben in den eersten nood voorzien. Het Steuncomité verzorgt hen, die dakloos zijn. Ingesteld is een bouwbureau voor den opbouw der verwoeste woningen, een schattingscom missie waardeert de schade aan huizen en landbouwgewassen. B. on W. vroegen machtiging voor het nemen van maatregelen ten aanzien van het herstel der gemeentelijke woningen en andere eigen dommen der gemeente en ten behoeve van de getroffen gezinnen. B. cn W. wenschten daarom machtiging om naar gelang van de omstandigheden te hande len. Na eenige discussie werd de gevraagde machtiging verleend. Verder stelde dc voorzitter namens B. en W. voor om van de gemeentewoningen, die gedeeltelijk verwoest zijn, ook slechts een deel van de huur tc vorderen, totdat herstel zal heb ben plaats gehad en om deze woningen tegen stormschade te verzekeren. Ook deze voorstel len werden goedgekeurd. De voorzitter bracht in een slotwoord donk ean gemeentelijke en rijkspolitie van alle corp sen voor haar plichtsvervulling in deze moei lijke dagen. Het negende slachtoffer. Gisteravond is in het St. Vincentiusgasthuis te Groenlo overleden vrouw Roerdink, die zwaar gewond was bij de stormramp. Het is dezelfde vrouw die door H. M. dc Koningin tij dens Haar bezoek aan Groenlo zoo hartelijk was toegesproken cn wen H. M. de groeten overbracht aan haar zoon in Winterswijk. Deze wordt daar nog verpleegd, terwijl de tweede zoon en haar man in het gasthuis nog steeds worden verpleegd. Dit is nu reeds het negende slachtoffer en het zesde slachtoffer uit de Buurtschap Beltrum. Een waanzinnige. Een zekere Withag, afkomstig uit Beltrum, doch die zich onlangs in Groenlo had geves tigd, is gisteren naar liet krankzinnigengesticht tc Venray overgebracht. Door het meemaken van den cycloon, hrt zien van dc dooden en ge wonden, waren do zenuwen van den man zeer geschokt. Aanvankelijk hoopte men, dat dc zenuwen van hem weer tot bedaren cn de zin nen terug zouden komen, doch te vergeefs. De geneesheeren vreesden voor erger c-n achtten daarom overbrenging naar het krankzinnigen gesticht te Venray noodzakelijk. D Wat de genie deed. Op het kranige werk van de genie-soldaten bij Necde hebben wij reeds de aandacht ge vestigd, aldus, het Hbld. Wij hebben daarbij de veronderstelling geopperd, dat de jongens misschien wel even hebben „gekankerd". Zelfs dat hebben zij niet gedaan, schrijft ons jhr. E. C. Storm van 's Grnvesande, tweede luitenant der genie Er boden zich zelfs meer genie soldaten aan dan noodig was voor het deta chement naar het stormrampgebied. De jongens hebben enthousiast en hard ge werkt en niet alleen te Needeóók te Eiber- gen en Lichtevoordc, waar dc wakkere pio niers vrijwel onopgemerkt bleven. En nog wer ken er enkele kleine detachementjes, thans voornamelijk om wat technische leidinc te ge ven bij het sloopingswerk. De Haagsche Roode Kruis-col- lecte. Het bestuur van de afd. Den Haag van het Ned. Roode Kruis deelt mede, dat de opbrengst van de voor den Achterhoek gehouden collecte reeds thans het bedrag van 70.000 over schreden heeft. HET INDONESISCHE COMPLOT. Bccediging von deskundigen. Gistermorgen ten 10 uur heeft in het huis van bewaring te Den Haag ten overstaan van den rcchter-commissnris mr. Calkoen do bc- ecdiging plaats gehad van de drie deskundi gen, die de, in verband met het communistische complot in jong-Indoncsische kringen, in be slag genomen papieren en documenten moe ten onderzoeken. Als deskundigen zijn aangewezen de heeren» Koot, oud-kapitein bij het Ncderl. Indische le ger, B. Ockcrs, controleur bij het binnenlnndsch bestuur in Ncderl. Indië niet studieverlof hier te lande, en Nieuwenhuijs, inspecteur bij de polilie-recherchc alhier. Indische stemmen. Aneta seint ons uit Batavia: In een onderhoud met Aneta zeide de dircc* teur van Onderwijs, de heer Hardeman, naar aanleiding van den inval bij de Indonesische Vereeniging, dot hij het zeer gelukkig acht, dut eindelijk de waarheid omtrent de doeleinden von de vereeniging naar voren is getreden. Over de gemelde resultaten van het onderzoek toonde hij zich niet erg verbaasd, aangezien reeds gedurende geruimen tijd de officieele ge gevens, die men omtrent deze vereeniging had, er duidelijk op wezen, dat zij een extremistische richting voorstond, daarbij voorgestaan door een bepaalde kliek, die elk contact met het Gouvernement reeds verloren had. Het Nieuws van don Dag herinnert naar aan leiding van den inval aan zijn artikel van 20 April, waarin de voorzitter van de Indonesische Vereeniging Hotta gesignaleerd werd als een leugenachtig rebel met een brutaal snuit. Het blad vraag of de Indische burgerij moet blij ven betalen aan de opvoeding van zulke oproer makers, die ten onrechte aan de vaderlandsche akkers onttrokken zijn. De Javabode hoopt, dat de ontmaskering van dc Indonesiërs de Hollandsche oogen zal ope nen. Het blad dringt aan op het nemen van maatregelen om Indië tegen dergelijk Indone sisch gif te beveiligen. De Regeering schromc niet om kras in tc grijpen. Het blad raadt den tc goeder trouw zijndert Indonesiërs aan, afstand te doen van den naam „Indonesiër", daar deze naam communistisch verraad verbergt. De overbrenging der in beslag genomen papieren. Men meldt ons uit den Haag Zooals reeds was gemeld, is de kist met Tn beslag genomen papieren en documenten In verband met dc communistische samenzwering In studentenkringen van Leiden naar het Paleis te den Haag vervoerd ter griffie gedeponeerd. Hedenochtend is de geheele verzameling per auto overgebracht naar het Hoofdbureau van politie, waar ook het gedeelte berust, dat in twee perceclen in de Residentie in beslag is genomen Een der vertrekken van het Hoofdbureau is voor het onderzoek door de deskundigen ge-< reserveerd. Men verwacht, dat dit onderzoek geruimen tijd in beslag zal nemen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6