WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Garage Molenaar UT.STRRAA1 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 Gewas 1923 PGÜJEAUX MOULIS f 1.- f 40.-- Gewas 1920 Si EMSLION f 1.40 f 56.- EHoederi JKantels - Japonnen ,JtSHirondelle" »u Dioeden =•- BINNENLAND. TYPE 503 De zon lokt naar buiten, doch -- heffs vuascbdag. En de waschdag stelt zijn eischen. De huisvrouw kan het goed niet in den steek laten. Toch kan zij vlug klaar zijn, door Rinso te gebruiken', 's Nachts weekt dan al het vuil los, hetwelk 's mor gens al het zware werk bespaart. Nog vóór den middag kan het goed al buiten hangen, klaar om te strijken. Koop nog heden een pak! DE LEVER'S ZEEP MIJ. VLAARDINGEN BIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESCH: PER ANKER ONTVANGENDE NIEUWSTE ZOMER- W. K. van Rossum 16 18 Langestraat Amersfoort Speciaal Atelier voor het maken en veranderen met andere mij onbekende hcercn staan. Ik greep mijn revolver en schoot op hem. Wojkoff keerde zich om en begon op mij te vuren. Daarop schoot ik al mijn patronen op hem af. Wojkoff vuurde moor steeds door op mij, daarom liep ik ongeveer 10 possen terug. Dan hield ineens het schieten op. Ik bleef staan, hief de handen omhoog. Ik had Wojkoff gedood, uit wraak voor alles wat bolschewis- tisch Rusland heeft misdnun. Hierna begon het getuigenverhoor. HET CONFLICT MET RUSLAND. Poolsch luitenant terechtgesteld. Represailles van Warschau ver wacht. Berlijn, 15 Juni (Telegraaf). Een cor respondentiebureau uit Warschau meldt, dat het Poolsche antwoord op de tweede Russi sche nota gisteravond telegrafisch aan het Poolsche gezantschap te Moskou is medege deeld het gezantschap zal het aon de Sovjet- regcering doen toekomen De tekst van het antwoord is nog niet be kend, doch men meent omtrent de strekking van het antwoord conclusies te kunnen trek ken uit het feit, dat de gcheele Poolsche per» op het standpunt staat, dar de eischen van Rusland veel te ver guan en een onduldbare inmenging in de binnenlandsche politiek van Polen beteekenen Men heeft in Poolsche kring.en te Warschuu den indruk, dat Polen alle verdere stappen in de Russische kwestie slechts na overleg met Parijs en eventueel met Londen zal doen. Niet temin is men er vast van overtuigd, dat, wan neer in het noto-duel tusschén Moskou en Warschuu een verscherping zou intreden, het niet tot een gewapend conflict zal komen. Po len zal onder geen omstandigheden Rusland aanvallen cn de sovjet-regeering zal zich, bij den hoogst precaircn binnenlandschen toestand ci wel voor wachten, een aanval op Polen te doen. Men gelooft te Warschau veeleer, dat de Russische nota's slechts ten doel hebben, effect te maken op de openbare meening in het binnenland Niettemin zou de toestand veel ernstiger ■werden, indien de sovjet-Gutoriteiten den aan de grens gearresteerden voormaligen Poolschen officier Sjanik zouden vcroordeelen. De te- rechtstelling van Sjanik zou door Polen met de scherpste represailles worden beantwoord. B e r 1 ij n, T 5 Juni. De avondbladen mel den. dat volgens ccn bericht uit Minsk de Poolsche eerste luitenant Yoni, die beschul- digd werd van de organisatie van den moord op den chef der Gepeoc en van spionnage ten gunste van Polen, ter dood is veroordeeld cn Dinsdagochtend is terechtgesteld. JOEGO SLAVIE. i DE SKOEPSJINA ONTBONDEN. Verkiezingen in October. Belgrado, 1 Juni. Dc koning heeft het besluit onderteekend, waarbij de Shoepsjina^ ontbonden wordt cn nieuwe verkiezingen wor den uitgeschreven voor II October. Tweede Kamer. Dc heer L. de Visser krijgt in de zitting vun Woensdag verlof tot het richten van vra gen aan de regeering in verband met den in val in de woningen van Indonesische studen ten te Den Haag en Leiden. De interpellatie zal op een nader te bepalen dag worden ge houden. Het wetsontwerp houdende bepalingen in zake den kleinhandel in alcoholhoudende dranken, wordt gezonden aan een commissie van voorbereiding. De Voorzitter deelt mede, dat heden bij de Kamer zou inkomen de Me morie van Antwoord op het Voorloopig Ver slag over het regeeringsontwerp betreffende het zevende leerjaar, waarschijnlijk zal dit ont werp tegelijk met het voorstel-Albarda te de zer zake Vrijdag kunnen worden behandeld. Het ontwerp houdende nadere regeling van de collectieve arbeidsovereenkomst wordt aan genomen mot 74 tegen 5 stemmen. Op dc eerste voordracht inzake de. bezet ting van 2 raadszetels in den Hoogen Raad, wordt met algomeene stemmen als no. I ge plaatst Dr. J. V. van Dijck, hooglceraar in de Rechtswetenschap te Amsterdam. Op dc tweede voordracht wordt als no. één geplaatst dr. G. W. Sipkes, raadsheer in het Gerechtshof te Den Haag. Dc heer Kleerekoper interpellecrt hierna over de niet erkening van den Nieuw- Malthusiaanschen bond en in verband daar mede over de herziening van het verenigings recht. Hij betoogt dat de minister bij de be slissing over al of niet erkening niet mag tre den in een beoordeeling van het doel der be treffende vereeniging. De rechter heeft uit te maken of men hier met een verboden vereeniging te doen heeft. Spr. betoogt, dat binnen de grens der wet iedere overtuiging haar recht heeft. Het sy steem, dat nu gevolgd wordt, geeft zijns in ziens ruimte voor politiek spel. Minister Donner zet uiteen, dat goed keuring der stirtaten niet kan plaats hebben, omdat hij dc werkzaamheden van den bond hoogst bedenkelijk acht. O.m. omdat zij leidt tot bevordering van abortus. De Koninklijke goedkeuring zal die werkzaamheid versterken. De heer Kleerekoper wcnscht aan de rechtsonzekerheid een eind te maken cn dient een motie in waarin de Kamer als haar mee ning uitspreekt dat de kon. goedkeuring dient te> worden vervangen door wettelijke inschrij ving in openbaar register. Dr. de Visser juicht 't besluit van den mi nister toe, omdat het doel der vereeniging in strijd is met de christelijke moraal, die in onzo staatsinstellingen is neergelegd. De heer L. d c Visser acht dc politiek van den minister benepen en sectarischo bcdil- larij. De heer Van Schaik acht het Nieuw Malthusianisme een degencratief verschijnsel en daarom strijdig met algemeen belang. De heer Van G ij n betoogt dat do minis ter misbruik heeft gemaakt van zijn bevoegd heid daar alleen de rechterlijke macht beslist over de openbare orde. Deze staat in dezen niet aan 's ministers zijde. Spr. is voorstan der der motie-Kleerekoper. Dc heer Bcumcd meent dat dc kwestie in dc motie gesteld thans niet kan worden uiteen gemaakt. De heer Oud oordeel dat de regeering zich op gevaarlijk terrein heeft begeven, dooi zich pdrtij te stellen in deze zaak. Met de wei gering van deze erkenning neemt de ministc: de verantwoording op zich voor vereenigin- gen die hij niet erkent. TV< Minister oiüraadt de motie omdat bij registreering iedere controle ontbreekt. De heer Kleerekoper trekt zijn motie in om daarop later terug te komen ten einde haar los te maken van het debat. Interpellatie gesloten. Eenige ontwerpen worden vastgeu steld. De vergadering wordt verdaagd. Berichten. DE KONINKLIJKE FAMILIE. Met den Slaatsspoortrein van 2 u. 53 min., waarin het salonrijtuig van Harer Majesteit's eigen trein meereed, zijn de Koningin en Prin ses Juliana gistermidag uit de Residentie naar Het Loo teruggekeerd. Het gevolg bestond uit de eerste hofdame jonkvrouwe van Swinderen dc hofdame van de Prinses, baronesse Ben- tinck den kamerheer en particulier secretaris, baron van Geenden adjudant, luitenant ter zee Ie kl. baron de Vos van Steenwijk kapi tein Phnff, en den directeur van het kabinet der Koningin, jhr. rar. van Tets. Velen waren van het vertrek getuigen. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. De herdenking van het 150-jarig bestaan. De officieele bijeenkomst, waarvan wij mel ding maakten, in verband met het 150-jarig bestaan van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, zal te Haarlem plaats vinden. EEN NEDERLANDSCHE REDDER. Een Britsche kruiser huldigt kapitein Berkhout van de K. N. S. M. Benigen tijd geleden, zoo schrijft aan het Hbld. een landgenoot die uit Curasao is te ruggekeerd, lag in de haven van Willemstad de Engclsche kruiser „Cairo", toen het stoom schip „Amor" van de K.N.S.M., gevoerd door kapitein J. A. Berkhout, de haven binnenliep Deze koopvaardij-kapitein heeft persoonlijk een zeer werkdadig aandeel genomen in de redding van de schipbreukelingen van de bij het begin van den oorlog tot zinken gebrachte Engelsche oorlogsschepen „Cressy", „Abou- kir" en „Hogue". Hoe men op het Engclsche oorlogsschip de wetenschap had, dat kapitein B. gezagvoerder van de „Amor" was, is onbekend, maar zeer spoedig ontving hij een uitnoodiging om don volgenden dag te komen lunchen. Aan boprd werd hij met militaire eer ont vangen. De bemanning stond met geschouderd geweer in twee rijen aan den valreep ge schaard, terwijl het schecpsmuziekcorps de volksliederen speelde. Na hot einde van het bezoek werd den ka pitein op dezelfde wijze uitgeleide gedaan. RELLETJE IN DEN HAAG. Bij een trouwpartij. Men meldt ons uit den Haag Gisteren omstreeks 12 uur is het in de buurt van Groote Marktstraat en Luthcrschen Burg wal vrij rumoerig geweest. Van hetgeen waar het eigenlijk om ging, waren slechts enkele personen op de hoogte maar dezen mankten zóó'n kabaal en gingen zóó luidruchtig te werk, dat het een formeel relletje werd, waar aan de politic te pas moest komen. Een zekere heer M. B., wonende te 's-Gra- venhage, was de hoofdpersoon. Deze had een vordering van ongeveer 600 op,een zekeren J. B. te Amsterdam. De vordering was reeds ongeveer 5 jaar oud en het was den heer M B. nog steeds niet gelukt, zijn geld terug to krijgen. Hij had al bezoeken afgelegd bij een groot aantal familieleden van J. B. om tot een schikking te geraken. Ook dc politie was er reeds enkele malen in gemengd, maar dit alles was nog niet voldoende geweest om J. B. lot betaling van zijn schuld te bewegen. M. B deed alle moeite om zijn schuldenaar te spre ken te krijgen, maar dit mislukte hem steeds Eenigen tijd geleden hoorde M. B., dat een zuster van J. B. gisteren zou trouwen en haar intrek zou nemen in een perceel op den Lutherschen Burgwal. De heer J. B. zou ver moedelijk de feestelijkheid bijwonen en zou dus ook op den Lutherschen Burgwal aanwe zig zijn. De heer M. B. knoopte dit in zijn ooren. Hij liet een groot aantal circulaires drukken, in welke hij een uitvoerig exposé gaf van de „oplichterijen" van den heer J. B. en van zijn handelingen en bezoeken om het geld terug te krijgen. Gisterochtend tegen TI uur was de heer M B op zijn post. Hij stond op den Lutherschen Burgwal tegenover het bedoelde perceel en wachtte daar den trouwstoet met den schulde naar op. Spoedig kwam de zuster met haar bruidegom, vergezeld van twee bruidsmeisjes De lang verwachte J. B. was er echter niet bij De heer M. B. bemerkte dit laatste echter niet', begon te schelden en deelde ijverig circulaires rond, zoodat een ieder, die het hooren en le zen wilde, volkomen op de hoogte werd ge bracht van de daden des heeren J. B. De bruidegom geraakte hierop zóó in woe de, dat hij M. B. te lijf wilde, wat hem echtet door zijn echtgcnoote belet werd'. Vele voorbijgangers bleven staan en namen met belangstelling kennis van hetgeen de heer M. B. vertelde. De wijze waarop hij te keer ging was echter van dien aard, dat de politie het noodig oordeelde hem mee te nemen naaf het bureau Prinsestraat, waar hem /ic pamflet ten werden afgenomen. In de buurt van den Lutherschen Burgwal is het nog geruimen tijd rumoerig gebleven. De heer J. B. heeft er zich echter niet vertoond. Luchtvaart. DE EERSTE PASSAG1ERSVLUCHT NAAR 1NDIE. Groote belangstelling bij hel ver trek der F VII. Aan het kort relaas, dat wij reeds van het vertrek gaven, kan nog het volgende worden toegevoegd. Reeds een uur voor de start was er gistermorgen op het vliegstution Schiphol een giocie schare belangstellenden en belangheb benden samengekomen, welke, daar van Mr. van Lear Black nog geen spoor te bekennen viel, haar aandacht besteedde aan den K. L. M.- WmÊLU'K W- DE WAGEN VOOR NEDERLANDSCHE WEGEN. I-Jet is algemeen bekend, hoe slecltt onze Nederlsndschc wegen zijn; speciaal de aardige binnenwegen, welke U naar de meest bekorende gedeelten van onze mooie natuur voeren, zijn door diepe kuilen en kar-groeven een bron van verwoesting voor vele automobielen. FIAT is een Europeesche fabriek, welke bijna 30 jaren ondervinding heeft in het bouwen van auto's voor Euro peesche wegen; zij maakt van m-srtor en carrosserie dat evenwicht\q geheel, wat U een langen levensduur van lederen FIAT-auto belooft. Zoo schreef de FlAT-berijder Ch. R. V. ons: „Oyer dezen 2en FJAT-wagen ben ik even zoo tevreden: Reparaties van eenige beteckcnis zijn nimmer voorgekomen. Niettegenstaande ik mijn wagen icdcren dag gebruik en veelal op slechte en moeilijke polderwegen, heeft geen der beide wagens mij ooit in den steek gelaten. Dc utagens zijn zeer zuinig in banden-, benzine- cn ollcverbruik, liggen zeer vast op den weg, trekken snel op, slaan zeer ge makkelijk aan, In één woord, ik vind ze uitmuntend". Bezoek daarom nog heden onze toonzaal en laat dan door een proefrit de FIAT zelf. beter dan iets anders, U vertellen hoe zijn veering, kwaliteit en capaciteit is- SPIDER 2-i zitplaatsen, leder bekleed. 3000.— TORPEDO -1-5 zitplaatsen. *1 oort, leder bekleed 3050.— CONDUITE INTERIEUR^ 4-5 zitplaatsen, 4 port. laken bekleed 3450.— leder bekleed ƒ3550.—1 COUPÉ LANDAULET LIMOUSINE 6 zitplaatsen. 3 port. leder bekleed, 3800.— Compleet uitgerust met 5 afneembare wielen met volballonbandcn, vier» wielremmcn, 4 schokbre- kers. horloge, snelheids meter. kilometerteller, etc.j Wesïsingel AMERSFOORT Telefoon 805 .vogel Fokker VII H.N.A.D.P., waarmede de groote vlucht ondernomen zou worden. Het vliegtuig" stond voor de groote hangar opge steld. Zoo zagen wij o.m. oud-generaal Snij ders, van het Comité Vliegtocht Nederlandsch- Indië, de heer Plesman, directeur van de K. L. M., de heeren Dr. Ir. E. B. Wolff en Ir. von Baumhaucr, resp. directeur en onderdirec teur van den Rijksstudiedienst voor de Lucht vaart, de heeren Bol en van 't Hek, die de Ka mer van Koophandel te Amsterdam vertegen woordigden, alsmede de heeren Nieuwenhuizen, stationschef en Delleart, havenmeester. De lucht was somber en er blies een gure wind over het uitgestrekte veld. Even namen we een kijkje in de cabine van den K. I.. M.-vogel. Vier gerief lijke rieten fauteuil en een voetbonkje voor „den voornaamsten man aan boord" vormden vrijwel de geheele meubileering. Circa tien mi nuten over acht kwam een groote blauwe Ca dillac het vliegveld oprijden. Onmiddellijk ging het portier open en uit den auto stapte Mr. van Lear Black. Kloeke, rijzige gestalte in een nauw sluitend blauw colbert met witte strepen, een licht vilthoed op de reeds grijzende haren. Hij werd gevolgd door zijn bediende Balline, alsme de door captain Labberton, vertegenwoordiger der K. L. M. te Londen, met echtgenoote. De Amerikaan onderhield zich eenige oogenblikken met de heeren Plesman en Snijders, en later met Dr. ir. Wolff. Een leger van fotografen en filmoperateurs Lenutten deze gelegenheid om hun plicht te doen. Hun werk was trouwens zeer eenvoudig mr. van Lear Black bleek het poseeren gewend te zijn. Ook de piloten Geysendorffer en Schol- te waren inmiddels op het veld gekomen. De Laatste vergezeld van vrouw en twee doch tertjes. Mecanicien Weber, die gedurende do vlucht den motor verzorgen zal, was reeds druk met zijn controleerenden arbeid bezig. Nu en dan een woordje sprekend met zijn vrouw, die hem tot het laatste moment gezelschap hield. Naast het vliegtuig staande, antwoordde Mr. van Lear Black goedmoedig op een groot aan tal bescheiden en onbescheiden vragen, hem door persvertegenwoordigers gesteld, en waar van wij reeds het een en ander vertelden. Precies drie minuten voor half negen gaf sta tionchef Nieuwenhuizen wiens punctualiteit be kend is, het sein: „instappen". Geysendorffer Ch Scholte schoten haastig hun leeren vliegjassen aan en beklommen den stuurstoel, toegejuicht door vrienden en bekenden. Eerstgenoemde nam achter de stuurinrichting plaats. Inmiddels hadden Mr. van Lear Black, zijn bediende en de mechanicien Weber, hun plaatsen in de ca bine opgezocht. Precies te half negen had de opstijging plaats. Als dol raasde de motor en langzaam taxide het vliegtuig over het veld, en wendde zijn kop in de richting van Amster dam. Do achterblijvenden en ook de vele nieuwsgierigen, die zich bij den toegang tot het vliegterrein hadden opgesteld, juichten en wuif den om het hardst. Opeens schoot de Fokker met een vaart voor uit, tien seconden later verhief hij zich van den grond, begeleid door de H.N.A.D.C. en een drietal militaire vliegtuigen uit- Soesterberg. De eerste passagiersvlucht naar Insulinde was aangevangen Zooals men weet wordt dc volgende route genomen Amsterdam, Boedapest, Constantinopel, Alep po, Bagdad, Bender-Abbas, Karachi, Ambala (of Delhi), Alahabad, Calcutta, Rangoon, Bangkok, Sengora, Medan (of Singapore), Batavia. Men meldt aan het Haagsche Aneta-kantooi uit Schiphol De belangstelling hedenmorgen bij het ver trek van het vliegtuig, waarmee de Amerikaan dc heer Van Lear Black een tocht naar Indiè gaat maken, was zeer groot, alle bekende figu ren op luchtvaartgebied waren aanwezig. Van Prins Hendrik was een brief ontvangen, waarin hij bemanning en passagiers goede rei? toewenscht. Minister Koningsberger gaf een persoonlijken brief aan den gouverneur-gent- raai met het toestel mee. De heer Van Lear Black is vergezeld door zijn Kamerdienaar. De mecanicien Uriot, die den tocht zou meemaken, deelde gistermiddag plotseling mede, dat er bezwaren waren op gekomen, die hem beletten te gaan. De werk meester van de K. L. M., de heer Weber, die alle tochten van den heer Van Lear Black dooi Europa heeft medegemaakt en wiens pas daar door in orde was, werd bereid gevonden hem als mecanicien te vervangen. - Een diner in Trianon. Dinsdagavond heeft in Trianon te Amsterdam het vliegcomitó Holland—Indië een diner aan geboden. Tegenwoordig waren behalve de heer Van Lear Black, generaal .Snijders, voor zitter en dr. Groenlvcld Mcycr, secretaris van het comité, de voorzitter van den Road van Bestuur van de K. L. M. de heer A Wurfbain en de leden de heeren Fuld en jhr. van den Berch van Heemstede, de heer Plesman, ad ministrateur en de heer Martin, secretaris van de K. L. M., de chef van den vliegdienst de heer Nieuwenhuis en de chef van den techni- schen dienst de heer Guillonard, de vliegers de heeren Geysendorffer en Scholte, de verte genwoordiger van de K.L.M. te Croydon, de heer Leverton, de heer De Veer, hoofd van het Bureau Luchtvaart van het departement van Waterstaat, de heer Stephan, onder-di recteur van de Fokker-fabrieken, overste Hoeksema de Groot, commandant van de In dische Luchtvaartaf deeling en de heer Bee- laert, havenmeester van Schiphol. Generaal Snijders riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe, waarna de heer Ples man het beste succes met de reis toewenschte. Hij zette uiteen welke groote belangen aan het slagen verbonden waren en drukte den piloten op het hart, Hollands naam bij de poging tot het volbrengen van de eerste passagiersvlucht naar Indië hoog te houden. De heer Stephan sprak er zijn blijdschap over uit, dat voor dezen tocht een Fokker- toestel gebruikt werd. De F. VII te Boedapest aan gekomen. Naar telegrafisch uit Boedapest wordt ver nomen, is de Fokker VII met mr. von Lear Black en zijn bediende als passagiers aan boord gistermiddag 4 uur vlot te Boedapest geland. Alles wel aan boord. De 1200 KM. is derhalve in 7Vi uur afge legd. Zooals bekend gaat de tocht heden naar Konstantinopel. DE GEHEIMZINNIGE VUURPIJL. Nungesser en Coli nog in leven Londen, 15 Juni. De geheimzinnige vuursigualen, welke men in de Laurenlian Mountains, ten Noorden van de Sagucnay- rivier in de provincie Quebec heeft waargeno men en welke men verklaart uit de mogelijke aanwezigheid van de Fransche vliegers Nun gesser en Coli, hebben in Canada groote op gewondenheid en spanning verwekt. Men acht het niet denkbaar dat het Noorderlicht is ge weest, omdat de menschen die de signalen ge zien hebben, daar te goed mee vertrouwd zijn. Om acht uur 's avonds begonnen en en zij wer den met tusschenruimfen van drie minuten een half uur lang herhaald.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 2