s5«'»"9-b«no 295 amersfoortsch dagblad „de eemlander» TWEEDE BLAD. BINNENLAND. Donderdag 6 Juni 1S27 Nog een afbeelding van den Landdag van den Vrijwilligen Landstorm, Zaterdag tc Baarn gehouden: demon stratie van een batterij veld-artillerie, die in razende vaart over het terrein rende. weiden bijgewoond door Z.E. den Minister van Oorlog. Het springen over het cven- wichtsboom. BRIEFPORT 7'v CENT. Met ingang von 1 Juli. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt het port der bir.ncnlandschc brieven met een gewicht van ten hoogste 20 gram, verlaagd van 10 tot 7 cent Voor brieven zwaarder don 20 gram blijft het tarief ongewijzigd. De bedoelde verlaging is mede van toepas sing in het g*rensvcrkeer naar Duitschland en Belgic en in het verkeer met Suriname er» Curasao. Voor blieven naar deze bestemmingen is dan verschuldigd voor een gewicht tot en met 20 grom 7 A cent en voorts voor elk volgend ge wicht van 20 gram 5 cent daarboven. Het overleg dat met de Nederlandsch-Indl- sche postadministratie gevoerd wordt omtrent invoering van een soortgelijke tariefsverlaging is nog niet beëindigd, zcodat voor verzending naar Nederlandsch-Indië het bestaande tarief nog van toeparsing blijft DE ZUIDERZEEWERKEN. De overbrugging van het Balg- zcndkunaol aanbesteed. Dr Directeur-Genei aal der Zuiderzeewerken heeft vandaag aanbesteed het maken van den onderbouw, hoofdzakelijk van gewapend be ton, van een vaste en een beweegbare over brugging over het Balgzandkanaal nabij van Ewiickssluis, met bijkomende werken. Raming 665.000. Het laagst werd ingeschreven door do N.V Bc'onbouw Kool en Wildebocr te Groningen met 509 500 DIRECTE BELASTINGEN. Afschaffing college van zetters. Bij K. B. is bepaald, dut de wét van 13 Mei 1927 tot afschaffing van het college van zetters voor *s Rijks directe belastingen in werking treedt met ingang van den eersten Juli 1927. DE ZIEKTEWET. Naar den Raad van State verzonden. Naar wij vernemen, heeft het ontwerp van wet tot wijziging der Ziektewet ter fine van advies van den Rand van State het departement van Arbeid, H en N. verlaten BEZOEK VAN EEN FRANSCH OPLEIIDNGSSCHIP. Het Fransche opleidingsschip „Ancre" zal van 8 tot II Augustus een bezoek aan Amster dam brengen. ZWEEDSCHE OORLOGSCHEPEN IN ROTTERDAM. De commandanten bij minister Lambooy. Hedenochtend hebben do minister van Ma- line a. i. de heer Lambooy, de Secretaris-gene raal van het departement van Marine, vice-ud- mir.au) Zcgors Rijser, de chef van den marine staf, schout bij nacht Slirijs en eenige andere op het departement werkzame autoriteiten het officieele bezoek ontvangen van de comman danten van de tc Rotterdam aangekomen oor logsschepen „Manligheten" en „Tapper- heten Commandant van de „Manligheten" tevens commandant van het door de twee schepen ge vormde eskader, is de Kommandör Kapten Söderboum. Deze was vergezeld van zijn adju dant, luitenant tea- zee Alex Simonsson. Commandant van de „Tapperlieten" is Kom mandör Kapten G. A. Wester. De vreemde zeeofficieren werden aan de Ncderlandsche autoriteiten voorgesteld door den kapitein-luitenant ter zee Cassal, marine- attaché der Zweedsche legatie. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Herdenking van het 150-jarig bestaan. In verband met het 150-jarig bestaan van de Nederlondsche Maatschappij voor Nijver heid en handel za! op Donderdag 23 Juni a.s in de Nieuwe concertzaal alhier een officicele herdenkingsbijeenkomst worden gehouden. De 150e algcmeene vergadering der maatschappij zal op Vrijdag cn Zaterdag 24 en 25 Juni a.s in het gebouw van den Haarlemschen Kegel bond. Tempelicrslraat 35, te Haarlem, plaats de malaria-commissie uit den Volkenbond, die in laatstgenoemde functie, samen met het En- gelsche lid dier commissie, Col. S. P. James, Vrijdag j.l. naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika vertrokken is, om daar de methoden der malariabestrijding, vooral in de zuid-oostelijke staten te bestudcercn. Zooals men zich zal herinneren, is dit sinds 1924 de 5e studiereis der malariacommissic uit den Volkenbond, waartoe het Koloniaal Insti tuut door het afstaan van één zijner ambtena ren heeft medegewerkt. De laatste studiereis, naar Bulgarije, in dit voorjaar, droeg in zoo verre een ander karakter, dat genoemde hoog- lecraar het eenige lid der commissie was, dat haar ondernam. Bovendien was het doel toen niet bestudeering der daar te lande gevolgde bestrijdingswijze, maar het geven van advies aan den dienst der Bulgaarsche refugiés no pens de methode der malariabestrijding onder die bevolkingsgroepen DE STORMRAMP Dc schade te Eibergen. Men meldt uit Deventer aan de N. R Ct Gebleken is, dat in de gemeente Eibergen G1 boerderijen totaal en 30 grootendeels zijn ver woest. Naar de jongste schatting bedraagt hier de schade ruim 7 ton. De schatting geschiedt voor roerend goed door een plaatselijke com missie en voor onroerend goed onder vcrant- wordelijkheid van B. en W. door den ge- meenteopzichter, aan wien een tijdelijke op zichter is toegevoegd door het Steuncomité. Ir. Kuysten heeft dc uitvoering van den opbouw ook hier onder zijn leiding en zond den archi tect Mcyer uit Arnhem voor de beoordeeling van de opbouwplannen of het maken daarvan. Er wordt op gelet, dat bij den hei bouw de boerderijen worden gemoderniseerd. Gistermiddag vergaderde het buurtschap Bel teren, ter bespreking van het herstel, met het uitvoerend provinciaal comité en de getroffe nen en vertegenwoordigers van de A. B. T. B Daarna werd te Eibergen een vergadering ge houden van het uitvoerend comité met de ge troffenen en dc besturen van de afd. Eibergen van de Geldersch-Overijssclsche Mij van Land bouw, de Coöp. Landbouwverceniging Eibergen en de Eibergsche Coöp. Stoomzuivelfabrick. Daar tracht men te bereiken, dat de herbouw in landbouwkundig opzicht aan de eischen des tijds te voldoen. Beide vergaderingen werden geleid door burgemeester Wilhelm. Merkwaardig is het feit, dat ook voor het herstel de getroffenen zeer matig zijn in hun verzoeken om financieclen bijstand. Zoo zeido een der getroffenen wat is mijn schade ver geleken bij die mijner buren. Van dezen man was meer dan dc helft zijner boerenbehuizing totaal vernield. De aannemer Stuyvenberg uit Den Haag kwam hier gisteren gereed met den bouw van 10 noodwoningen. Einde dezer week zullen nog 9 andere gereed komen. Gister werd ook nog uitgemaakt, aan welke huishoudelijke be hoeften der bewoners van noodwoningen het eerst moeten worden voldaan. Het opruimingswerk geschiedt hier onder lei ding van acht genie-soldaten door vrijwilligers, aangeboden door de A. B. T B, met werk krachten dus, die geen loon verlangen. Zelfs uit Wichrr.ond kwamen 15 boerenjongens hel pen, die hun eigen levensbehoeften meebrach ten en tevreden waren met een kop koffie als eenig lonn. Zij slapen in een schuur op het hooi. Gezorgd wordt voor het niet verloren gaan var» goede steenen en hout. De schade aan. de veldvruchten valt mede, die aan do boomen echter niet. De hulpvcrleening. De afdeeling van den Aartsdioc. Boeren- en Tuindersbond te Brcdenbroek bij Dinxperlo heeft besloten, eenige dogen naar de geteis terde streek te gaan, teneinde de behulpzame hand te bieden bij het opruimingswerk. Het herstelwerk te Neede. Men schrijft uit Neede aan hot Deventer Dagblad Wij waren in de afgelopen week in de gele genheid iets te zien van de vernieling, aange richt aan de textielfabriek van de firma Ter Wceme en van de buitengewone doortastende wijze, waarop het herstel ter hand is genomen. Over de zwaar gehavende sheddaken was een brug geslagen voor den aanvoer van materia len van het stations-emplacement af Dc gaten zijn voorloopig afgedekt met planken en zeilen Ploegen werklieden waren bezig met het herstel van de bebording en met het leggen van nieuwe pannen. Op den beganen grond, aanvankelijk bedekt met glasscherven en brokstukken van muren, schoorsteenen en machine-ondcrdee- len, was eveneens reeds heel wat opgeruimd De deugdelijke ijzeren kapconstructies, geheel gedragen door kolommen, los van de muren, hebben een aJcreheele instorting voorkomen Wel zijn eenige machines, stoomleidingen en drijfwerken ernstig* beschadigd door neerval lend metselwerk, sommige muren gescheurd en ontzet, zelfs een heele verdieping van het ma gazijn cn een stuk van het kantoor de lucht ingegaan, de fabrieksschoorsteen doorgebro ken, de kostbare garens cn weefgoederen vooi een deel door den regen bedorven, maar dat alles valt binnen enkele maanden te herstellen Dank zij het flink aanpakken van de fabrieks- lciding, daartoe in staat gesteld door de onver wijlde hulp van het steuncomité, is bijkans geen dag verloren gegaan. Reeds rookt het stompje schoorsteen weer. Een van dc stoomketels is in bedrijf om dc natte weefgoederen zoo spoe dig mogelijk te drogen. Kisten met garens zijn reeds in dc diooginrichting van een bevriende fabriek opgeslagen. Beschadigde machines zijn gedemonteerd en worden elders hersteld, het eigen personeel is bezig dc weefgetouwen weer in orde tc brengen. De hulpverlecning. Bij het Nederlandsch R.K. Huisvestings-co- mité is van 3 Juni tot en met 10 Juni 1927 eon giften in totaal ingekomen 11.607.87. Te Middelburg is bijeengebracht 4381, waarvan 2607 op intcekenlijsten en 1726 aan een collecte langs de huizen. De opbrengst der stroatcollectc te Zwoile bedróeg f 10.219. Het personeel van de Dclftsch Aardewerk fabriek „De Porceleync Fles" tc Delft, zal het loon voor twee uur overwerk afdragen aan het comité tot leniging van den nood der slacht offers van de jongste cycloonromp in Gelder land. De tweede verantwoording van het Oranje Kruis. De tweede verantwoording van gelden, inge komen bij den Koninklijken Nationaien Bond „Het Oranje Kruis" bedraagt tot en met 13 Juni 1927 in totaal f 55.800.21 Totaal-gene raal 75.51189 Verdere giften woiden gaarne ingewacht met vermelding van „Voor de Stormramp" aan het adres van den Ko ninklijken Nationaien Bond „Het Oranie Kruis", rekening houdende bij den Postgiro- dienst onder no 128578 of Gemeente Giro Letter O. No. 531 DE BOUW VAN DE KONINGINNEBRUG TE ROTTERDAM. Pogingen om het werk in ons eigen land tc houden. Hat zal opgevallen zijn dat de gunning be treffende den bouw van de Koninginnebrug te Rotterdam lang op zich laat wachten. Dit uit stel wordt, zoo weet de Vwts. mede te declen, blijkbaar veroorzaakt door de pogingen van regeeringszijde om dit groote werk in ons eigen land te houden door middel van een sub sidie, dat de inschrijvingen van den laagsten (buitenlandschen) en den op één na laagsten (Hollandschen) inschrijver voor de gemeente gelijk zou maken. In dc zitting van den Rotter- damschen Raad van deze week zou bovenbe doelde quaestie wellicht nog aan de orde wor den gesteld. DE DAGERAAD. Op welke statuten de goed keuring nu wel is verkregen. De statutenwijziging van de Vrijdenkcrs- vereeniging De Dageraad, waarop dezer da gen zonder meer onder dc ministerieele ver antwoordelijkheid van minister Donner de Koninklijke goedkeuring is verleend, luidt als volgt „De Vcreeniging „De Dageraad" stelt zich ten doel de bevordering der vrije gedachte, tot zuivering cn verdieping van 's menschen zedelijk en verstandelijk besef Zij plaatst zich hierbij op den wctenschappclijk-wijsgeerigen grondslag van de souvereiniteit en autono mie der Rede. Mitsdien aanvaardt zij als grondslag voor wereld- en levensleer uitsluitend de normen van het redelijk en zedelijk bewustzijn en dc gegevens der ervaring onder afwijzing en be strijding van elk geloofsdogma of bindend ge zag van kerk of petsoon, schrift of overleve ring". Wat de vorige, door minister Heemskerk in 1924 niet goedgekeurde statutenwijziging be treft, de vcreeniging had toenmaals in artikel 1 vnn haar statuten willen lezen „de vrije en volledige ontwikkeling der monscheiijke persoonlijkheid door dc bevor dering van het vrije denken op elk gebied. „Zij plaatst 2ich hierbij op den grondslag van dc steeds voortschrijdende wetenschap en het wijsgeerig denken en beschouwt de kriti sche waarneming en ervaring als onze eenige kennisbronnen. „Uitgaande van dc rode pluatst zij zich op atheïstisch standpunt." Hierop werd van minister Heemskerk een brief ontvangen, waarin o.m. werd medege deeld „dat artikel 1 der statuten van dc te Am sterdam gevestigde vereeniging „De Dage raad" als doel der vereeniging stelt de be vordering der vrije gedachte tot zedelijke en verstandelijke ontwikkeling van den mensch „dat geheel onderscheiden doorvan thans de goedkeuring wordt gevraagd op wijzigin gen in do stouten, krachtens welke het doel dus omschreven wordt „dc vrije en volledige ontwikkeling der menschelijke persoonlijkheid door de be vordering van het vrije denken op elk ge bied. Zij plaatst zich hierbij op den grond slag van de steeds voortschrijdende we tenschap en het wijsgeerig denken en be schouwt dc kritische waarneming en er varing als eenige kennisbronnen. Uitgaande van de rede plaatst zij zich op atheïstisch standpunt." „dat alzoo de Vereeniging, volgens de sta tuten in hun gewijzigde redactie beoogende een van uit atheïstisch standpunt no te stre ven vrije en volledige ontwikkeling der men schelijke persoonlijkheid, de in God haar oor sprong vindende normen voor het leven ter zijde stelt, cn mitsdien, in beginsel, zich richt tegen dc goede zeden „dot derhalve de aldus gewijzigde statuten ingevolge dc wet voor de goedkeuring niet vatbaar zijn." HET COMPLOT DER INDONESIËRS. Felle uitingen in het Vereenigings- orgaan. Nu het onderzoek van de bij de Indonesisch© studenten te Leiden en 's-Gravenhage in be slag genomen documenten in vollen gang is, is het Haagsche Aneta-kantoor in staat mede tc dcelen, dat de inval heeft plaats gehad op grond van artikel 140 Wetboek van Strafrecht, 2de lid. Do tekst van dit artikel luidt „Deelneming aan eene vereeniging, die tot oogmerk heeft het plegen van misdrij ven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. Deelneming aan eene andere bij de wet verboden vcreeniging wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maan den of geldboete van ten hoogste driehon derd gulden". Etc. Naar Aneta uit de beste bron verneemt, heeft de Justitie in het optreden der Indonesische Vcreeniging en in dc steeds heftiger wordende uitingen der Indonesische Vereeniging, in haar orgaan „Indonesia Merdcka" méér don voldoen de aanleiding gevonden om over te gaan tot dezen bij uitstek gewichtigen stap. Wat, ten eerste, het optreden der vcreeni ging naar buiten betreft, moge herinnerd wor den aan het volgende feit Op Donderdag 9 Juni j.l. heeft te 8 uur des avonds, dus na de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van Lt. Generaal Van Heutsz, in het gebouw Handwerkers Vrienden kring te Amsterdam eene vergadering plaats gehad van de Communistische Partij, waarin geprotesteerd werd tegen de nationalistische en militaristische propaganda, officieel gevoerd ter gelegenheid van het overbrenging en bij zetting van „het lijk van den beul van Atjeh". Bij die gelegenheid zou oorspronkelijk de voorzitter der Indonesische Vereeniging, de'heer Mohammed Hatta, het woord hebben gevoerd. De heer Hatta vertoeft echter, naar gemeld werd, momenteel in Zwitserlnnd, waarheen hij tracht den zetel van dc vereeniging over te brengen. In zijn plaats werd gesproken door zekeren zich neemenden Aboe Bakar, die als vertegen woordiger der Indonesische Vereeniging zijn volle sympathie met het protest verklaarde, en daarbij zeidc dit in Holland te doen, aangezien zulks in Indië voor de Indonesiërs niet mogelijk was. Den volgenden dag heeft de inval plaats gehad. Wat de uitingen in het orgaan der ver eeniging betreft kan worden verklaard, dat de ze voortdurend heftiger zijn geworden en her haaldelijk hebben geculmineerd in directe be dreigingen van het Nedcrlandsche gezag, cn opwekking tot aanslagen daartegen. Uit het Mei-nummer van het orgaan, het laatst-verschenen nummer dus, moge het een en ander geciteerd worden. Uit een correspon dentie uit Padang, den woonplaats der voor zitter Hatto ter gelegenheid van het jongste bezoek van den Gouverneur-Generaal .Bij aankomst van den G. G. alhier wap pert te Padang in alle huizen dc driekleur, om den schijn tc geven, dot zij don landvoogd alle eerbewijzen toonen. Maar in den grond van hun hart vloeken zij. Dat weet ik en hoor ook Uit een brief van den heer Hatta aan de Hoofdredactie van de Telegraaf Mijnheer de Hoofdredacteur, Daar ik uit de stad ben geweest, heb ik pas heden kennis genomen van het artikel „Indone sische studenten in Nederland", gepubliceerd in Uw avondblad d.d. 17 Maart j.l., waarin een en ander is opgenomen van het onderhoud tus- schen Uw rcdactcurcorrespondent en mij. Waar het door mij gezegde niet juist is weergegeven zou ik het ten zeerste op prijs stellen, indien U een rectificatie mijnerzijds in Uw blad alsnog zou willen opnemen. II; zal mij echter tot slechts een tweetal pun ten beperken I Ten eerste. Uw correspondent deed uitkomen, als zou ik gezegd hebben: „Van ccn propagan da voor een gewelddadig optreden is nooit sprake geweest. Noch heeft dc vcreeniging zich uitgesproken voor den opstand op Java." Dit nu heb ik niet gezegd. Ik heb mij als volgt uitgelaten „Het is moeilijk uit tc maken, wat onder een propaganda vbor een gewelddadig optreden moet worden verstaan. Dc koloniale regeering kan iedere tegen haar gerichte propaganda steeds als zoodanig brandmerken. Alleen wil ik met nadruk hierbij verklaren, dut in onze ge schriften herhaaldelijk wordt gewaarschuwd, dat dc regeering met haar geweldmaatregelen tegen dc nationale opleving in Indonesië slechts een uitbarsten van volkswoede zal oogsten. Wat den opstand betreft, onze vereeniging heeft zich tot dusverre daarover nog niet uitgesproken". Met opze heb ik „tot dusverre" gezegd, om dat in het eerstkomende nummer van ons or gaan „Indonesia Merdeka" een belichting on- zerzijde van den opstand, zal voorkomen." Of cn wanneer dit volgend nummer verschij nen 7al, stoot nog te bezien. Door deze en an dere uitlatingen, is de aandacht van de Justitie op dc Indonesische Vereeniging gevallen, met het bekende gevolg. Een onderzoek van mr. Joekes en pref. Hozeu. Mr. A. M. Joekes, lid der Tweede Kamer, bracht gister een bezoek aan de Indonesische studenten te Leiden, bij wie dezer dogen een inval werd gedaan. Hij stelde in verband met het gebeurde een onderzoek in ten einde te overwegen, of er ook aanleiding kan zijn de regeering over deze aangelegenheid vragen to stellen. Eveneens stelde prof. Hozeu een onderzoek te plaatse in. Belemmering hunner correspon dentie. Men meldt ons uit Leiden Naar wij vernemen hebben na den invol der justitie bij de Indonesische studenten te Lei den dezen nadien nog geen correspondentie per post ontvangen. Naar een hunner ons me dedeelde bestaat er reden te vermoeden, dat de justitie op de hun toegezonden correspondentie beslag heeft gelegd, Het eenige, wat hen door middel van de post na den inval heeft bereikt, zijn eenige Hollandsche couranten en tijdschrif ten. Brieven uit Indië en deze komen anders geregeld voor hen aan zijn sedert niet aan gekomen. Naar aanleiding van het feit, dat er in en kele berichten op is gezinspeeld, dat sommige studenten van communistische zijde geldelijk zouden worden gesteund, wat hieruit zou blij ken, dat zij sedert geruimen tijd geen rijkstoe lage meer ontvangen, doch dot zij niettemin geen geldzorgen hadden, deelde men ons mede. dat von communistische zijde voor deze getroffe nen geen cent wordt verstrekt. Wij zijn, zoo zeide een hunner met stemverheffing immers geen communisten I Dat deze studen ten ondanks de inhouding hunner toelage toch niet aan de armoede zijn overgeleverd, komt, omdat ieder der Indonesiërs van hetgeen hij ontvangt, een deel voor zijn medestrijders af zondert, hoe zwaar dit ons ook valt. Ancta seint ons uit Bandoeng Het A. I. D. De Preangerbode schrijft naar aanleiding van den inval bij de Indonesische studenten te Leiden en te 's-Gravenhage, dat men met genoegen constateert, dat de over heid in Nederland eindelijk ontwaakt is uit den sleur van gemoedelijkheid en eerbied voor de vrijheid en onverschilligheid ten aan zien van de aantasting van het gezag in Indië vanuit Nederland

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5