Wat men in eik Huisgezin noodig heeft, koopt men bij: V.P.N. Krommestraat @3 F. Bosman - Kamp 8 SPORTNIEUWS Qpfokvoeder en Kyikenzaad, allerlei pluimvee benoodigdheden, Broedmachines en onderdeelen bij de liaison Vonk, J. S. v. d. Werf G. Drieënhuizen i. H. Donath, HARLEY DAVIDSON SVIOTORESM J= H. Frëger Gymnastiekschoenen W. Steentok&Zn/'Br m'1 R. ten Hoeve Meubelen en Kinderwagens Seriemerk „VELASQUES" H. ZWAM, Hof 22 E. J. KRAUSE DE PORTUGEESCHE BANKBILJETTEN ZAAK. De uitspraak van het Haagsche Gerechtshof. Het gerechtshof tc 's-Gravenhage heeft gis ter uitspraak gedaan in de zaak van den heer K. Me.rang van IJssclveere die in dc bekende zaak der Portugeesohe bankbiljetten door do Haagsche rechtbank wegens schu ld-heling tot TI maanden gevangenisstraf was veroordeeld met aftrek van TT maanden voorarrest. Het Hof heeft bevestigd het vonnis der recht bank voor zoover dc heer Marang van het meerdere hem ten laste gelegde was vrijge sproken, maar heeft hem met eenparigheid van stemmen schuldig verklaard aan opzettelijke heling en hem deswege veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf Het Hof vond geen termen tot onmiddel lijke gevangenneming zooals het O. M. had gevorderd. SCHULDMISDRIJF. Ontsporing van ccn goederentrein. Een wissel te ver gedemon teerd. Gisteren heeft voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan de spoorwegwerker B. K. S., thans wonende te Hattem, terzake van het schuldmisdrijf, genoemd in art. 165 van het Wetboek van Strafrecht; het aan zijn schuld te wijten hebben, dat gevaar ontstaat voor het verkeer door stoomvermogen over een spoor weg. Verdachte zou op 25 November van het vorige jaar, terwijl hij belust was met het her stellen van wissel 2 bij Leiden, te ver zijn ge gaan met de démontage, voordat de laatste trein was gepasseerd. Het gevolg is toen ge weest, dat die trein een goederentrein is ontspoord. Volgens verdachte was hij met het demonteeren niet verder gegaan, dan in de praktijk van de laatste 20 jaren altijd gebeur de. Ook in verbond met den tijd, welke hem toegewezen was voor het werk dat verricht moest worden, zou verdachte niet anders heb ben kunnen handelen. Volgens een ingenieur van de spoorwegen zou dit laatste geen ver ontschuldiging kunnen zijn. De veiligheid gaat boven alles. Verdachte had dan zijn bezwaren maar kenbaar moeten maken. Een andere ge tuige verklaaide, dat hij verdachte nog gewaar schuwd had. Deze reageerde daarop met het antwoord: „Wie is hier de baas, jij of ik. Deze getuige gaf echter toe, dat wel meer zoo ver werd gegaan met het demonteerep, al moest er nog een trein passceren. Normaal kon dit dan echter niet gebeuren. Dat getuige waarschuw de, vond zijn oorzaak in het feit, dut verdachte de klem wegnam Voorschrift was, dat dit niet mocht, wanneer nog een trein passeeren moest. Verdachte zeide nog, dat hij altijd uiterst vooizichtig is en vier spoorwegongelukken heeft voorgekomen. Hij heeft in hetgeen hij ge daan heeft absoluut geen kwaad gezien. Zoo wel de Spoorwegen, als hij zelf hebben uit het ongeval, dat hier plaats gehad heeft, veel kun nen leeren. Het O. M., waargenomen door mr. Polman, achtte het tenlastegelegde bewezen. Vast is ko men te staan, dat verdachte te ver is gegaan met het demonleeren, terwijl nog' een trein pas seeren moest Wat verdachte gedaan heeft, moet beschouwd worden als een waagstuk. Dat had hij zelf moeten inzien. Er zijn echter vel schillende verzachtende omstandigheden voor verdachte. Spr. wees er op, dat verdachte niet tot het eigenlijk technische spoorwegpersoneel behoorde en dat de tijd, welke hem toegemeten was, zeer kort was. Spr. meende dan ook, dut er geen aanleiding bestond een hechtcnissti'af op te leggen en eischte een geldboete van TOO boete, subs. 25 dagen hechtenis. Dc verdedigster van verdachte jkvr. mr. Al- ting von Geusau besprak uitvoerig de techni sche zijde van de zaak, waarbij zij nadrukkelijk vaststelde, dut het afnemen van de klem geens zins de hoofdoorzaak is geweest, maar dat dit niet anders was dan een schakel in het gebeur de. Naar spr.'s overtuiging kan, waar hier zoo veel onderdeelen van de oorzaak naar voren komen en de meeningen nog al uiteenloopen, van een min of meer grove schuld van dezen verdachte geen sprake zijn. Men mag dezen man niet verantwoordelijk stellen voor het om geval. PI. meende, dat deze man dan ook niet vervolgd zou zijn, wanneer het ongeval bij do Vink niet had plaats gehad. PI. concludeerde tot vrijpraak. Verdachte voegde zelf nog een en ander hier aan toe en hield vol, dat hem geen schuld kan treffen. Uitspraak 28 dezer. SPIRJTUS-SMOKKEL. Zeven personen voor de Rotter- damschc rechtbank. Zware hoe ten door den Rijksadvocaat ge- cischt. Voor de Rotterdamsche rechtbank hebben in een zaak, betreffende het ongedekt vervoer van 15 fusten spiritus, bevattende 5000 liter, zeven personen terecht gestaan. De hoofdpersoon in deze zaak was een zekere A. M. S., die naar Antwerpen is gegaan, om wat te verdienen voor zijn vrouw en kinderen Hij liep zonder werk en het geld was op Hij heeft daar van J. Mouart T3 fusten spiritus ge kocht. De spiritus is in de Antwerpsche haven uit een Engelsch schip overgeladen in de „Hel vetia II", toebehoorende aan den expediteur A. M. Goudzwaard te Rotterdam, die uit hoofde van zijn beroep in betrekking stond met dc ad ministratie der accijnzen. Zonder dut zijn pa troon er iets van wist heeft de schipper van de „Helvetia II", de 26-jarige D. P. L. tegen wien in een andere zaak straf was geëischt we gens het hebben van een geheime branderij de fusten in het schip geborgen. In Hansweert heeft hij aan de douanen een vrachtlijst over handigd, waarop de spiritus niet vermeld was. Op weg van Hansweert naar Rotterdam in den nacht van 27 op 28 Maart 1926 heeft de schipper een scheurtje gemaakt in de roede, waaraan het zegel der douanen was bevestigd en die het ruim afsloot. Zonder dit zegel tc be schadigen heeft L. de fusten kunnen lossen; ler hoogte van de Dordtsche kil heeft hij ze over geladen in de motorboot „Koophandel", waar op M. L. schipper was. De schipper van „Koop handel" is via Krimpen aan de Lek naar het haventje van Charlois gevaren, waar hij de lus-, ten gelost heeft om ze tc brengen naar de boer derij van L. Poldervaart, die voor het bewaren van de fusten een tientje kreeg. In den nacht van 20 op 2T Maart heeft L. getracht de spiri tus naar een pand bij de Rijnhaven te bren gen. Hij heeft ze op een tweetal auto's geladen Onderweg werd hij aangehouden door den agent van politie W H. Heinsius, omdat hij op een verboden weg reed. De agent, die achter docht kreeg, heeft onderzocht wat dc auto's meevoerden en hij merkte dat hij een goeden slag geslagen had. Verdachte D P. L., de schipper van „Helve tia II", bekende alles. Hij vertelde ook, dat zijn patroon van het geval niets wist. Dc patroon moest als eigenaar van het schip toch terecht staan. Hij bevestigde de verklaring van zijn schipper. Verdachte M. L., de schipper van „Koophan del", bekende dat de feiten zich hebben toege dragen zooals in de dagvaarding stond. Hij be weerde echter niet geweten te hebben, dat de fusten spiritus bevatten. De directeuren van de N.V. motorboot „Koophandel", G. J .en G. van Nicuwpoort en Y. de Jong wisten van het spiritus-vervoer niets af. Verdachte A. M. S. bekende, dut hij den verdachte M. L., door het beloven van groote belooningen tot hei plegen van de misdrijven heeft gebiacht. Er werden 25 getuigen gehoord. De rijksadvocaat, mr. J. J. van Walsem, ging de getuigen-verldaringen na. Hij kwam tot de conclusie, dat liet ten luste g'elegde be wezen werd. Na een breedvoerig juridisch betoog, waarin hij er op wees, dat z.i. de eigenaars van de schepen veranwoordelijk zijn voor de hande lingen! van hun ondergeschikten, doch dot voor eénzelfder feit slechts óf de eigenlijke óf de fictieve dader de patroon kan worden gestraft, eischte spreker tegen verd. D. P. L. terzake van ongedekt vervoer één gevangenisstraf, te requireeren door den of ficier, met verbeurd verklaring van dc „Hel vetia II" c-n de fusten met spiritus. Tegen verdachte Goudzwaard, dien hij den fictievcn dader noemde, terzake van het feit, dut op dc vrachtlijst de fusten spiritus niet werden vermeld TOO boete, terzake van het feit, dat niet gezoigd is, dat de goederen aan het toezicht der douane is onttrokken i 500 boete en tenslotte terzake van het feit, dat de spiritus zonder documenten is gelost, F 5000 boete. Tegen verdachte M. L. terzake van onge dekt vervoer, één gevangenisstraf te requi reeren door den officier, met verbeurdverkla ring van de motorboot „Koophandel". Subs, eischte hij terzake van dit feit tegen de N.V. motorboot „Koophandel een boete van f T65.500 50. Tegen verdachte S. eischte dc rijksadvocaat tenslotte in totaal alle straffen, tegen de an dere verdachten geëischt. De officier, mr. C. F. J. Gomboult, kon zich «vat betreft de verantwoordelijkheid van do patroons, niet met de meening van den rijks advocaat vereeriigon. Hij wees er op, dat er ten aanzien van deze menschen niets geble ken is omtrent eenig 9poor van schuld. Z.i. zullen zij moeten worden vrijgesproken. Teoen D. P. L. eischte de officier 5 maan den, tegen M. L. 4 maanden en tegen S. twee maal 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger van verdachte Goudzwaard, mr J Elshout, sloof zich. wat zijn cliënt be treft. aan bij de conclusie van den officier. PI. haalde voorbeelden uit de juris-prudcntic aan om zijn meening tc staven. Üitspraak 28 Juni. EEN VECHTPARTIJ. De man in het spel. Gistermorgen heeft in een woning in dc Poi- derlaan te Rotterdam een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen twee vrouwen. De 29- jarige Mej. M., die in genoemde laan woont, werd bezocht door dc 44-jarige Mej. V. Laatst genoemde verdacht Mej. M. ervan ongeoorloof de betrekkingen te hebben aangeknoopt met haar echtgenoot. Er ontstond tusschen beide vrouwen een heftige woordenwisseling. De twist liep tenslotte zoo hoog, dat zij in een vechtpartij ontaardde. Mej. V. ging haar tegenstandster met een scheermes te lijf en bracht haar een groot aantal snijwonden toe. Vrij ernstig ge wond bracht de Geneeskundige Dienst Mej. M. naar het ziekenhuis. De duderes werd korten tijd later door de po litie in arrest gesteld. VERKOOP VAN ONGEBRUIKTE ZEGELS BENEDEN DE WAARDE. Vier personen overvallen. Het was de recherche te Haarlem ter oore gekomen, dat in een perceel aldaar zou ge tracht worden, een partij ongebruikte post- en plakzegels beneden de waarde te verkoopen. In verband hiermede deed zij gistermiddag in het bewuste perceel, juist tijdens den ver koop, een inval en inderdaad werd daar aan getroffen een zeer groote hoeveelheid onge bruikte post- en plakzegels. Tevens bevonden zich daar vier personen, waarvan drie verkoo* pers en een kooper Deze vier personen wer den naar het politiebureau overgebracht en de drie verkoopevs, twee Hagenaars en een Am sterdammer, zijn in bewaring- gesteld. De koo per is op vrije voeten. De politie onderzoekt dc herkomst der post en plakzegels. EEN ZAKKENROLLER ACHTER DE TRALIES. Een instantanctjc uit den dieren tuin. Zondag is een damestaschje gerold in den Haagschen dierentuin, vertelt het „Vad." Ge lukkig behoefde de politie den dader niet te zoeken hij zat al achter dc tralies. De dader was n.l. een aap, een doodgewone, vingervlugge aap. Voor zijn kooi stond een meisje, dat hem eens lekker tracleeren wilde. De aap glunderde ondet zijn oogharen en sloeg haar bewegingen met belangstelling gade. Opeens Het meisje was wat te ver over het hekje gebogen, de aap deed een greep, grijnsde even duivelachtig, nam een sprong, klauterde langs een kalen boomstom, ging in den top hiervan zitten e^i opende het taschje, tot grooten schrik van het meisje en tot even groot plezier van de toe schouwers. Eerst haalde de oop de fototjes uit het taschje, berook ze, bekeek ze, liet ze vallen en gluurde met glunderoogen langs den stam om te zien, hoe de plaatjes neerkwamen. Toen haalde hij den zakdoek er uit, dien 't beest echter eerst aan stukjes beet, voor hij deze neer liet dwarrelen. Vervolgens kwam een beursje aan de beurt, 't Meisje riep dat er twee zestig in zat, maar de aap, met souvereine min achting voor het slijk der aarde, liet het vallen en keek de portemonnaie niet eens na. Diep uit het taschje vischte hij toen een spiegeltje op Met zichtbare verrassing zag de aap zich zelf. Eerst keek hij voorzichtig, draaide het spie geltje eens om, bestudeerde met apen-intellect de zijkanten cn tenslotte keek hij er in met oogen, die vroegen: „Spiegeltje in m'n hand, wie is de schoonste aap in 't land WEEST VOORZICHTIG MET MESSEN. Dinsdagochtend liet de 19-jarige Scholz, die nabij Sittard bezig was een tak van een struik af te snijden, het mes uit zijn hand vallen. Het trof hem in het hart en de jongen was op slag dood. KORTE BERICHTEN. Knaapje doodgereden. Gistermiddag' is het 7-jarig zoontje van den heer 1 immers te Schimmert, dat op weg was naar school, door een auto overreden cn ge dood. School- en Kerknieuws, D. H. MEIJER, t Oud-inspecteur L. O. In den ouderdom van 69 jaar is te Apel doorn overleden de heer D. H. Meijer, oud inspecteur van het lager onderwijs in de in spectie Deventer. De heer Meijer werd in 1917 tot inspecteur benoemd. Den lsten Mei van dat jaar legde hij zijn ambt van leeraar in het Engelsch aan het Erasmiaansch gymnasium alhier neer. Kunst en Wetenschap. MELATI VAN JAVA Dinsdagavond is tc Noordwijk, plotseling overleden Mejuffrouw Marie Sloot, die onder haar pseudoniem Melati von Java groote be kendheid kreeg als romanschrijfster. Nicolina Maria Christina Sloot, werd geboren te Semarang in Januari 1853. Eerst is zij voor onderwijzeres opgeleid en stelde zij zich in het bezit van de acten Fransch en Engelsch L. O., maar toch reeds van haar T7-dc jaar af (in 1871 is zij naar Holland gekomen) schreef zij romans en novellen onder haar schuilnamen Melati van Java en Mathilde. Dit laatste pseudoniem koos zij voor huar katholieke werk. Marie Sloot was een schrijfster van een on^ gelooflijke productiviteit. Wat zij alleen al als Melati van Java schreef zou een leven kunnen vullen, want wij schatten zeker niet te ruim, zooi zegt de Msb., wanneer wij het aantal romans en grootere novellen onder dezen naam gepu bliceerd op vijftig of zestig stellen. En daarbij komt dan nog de heele rij werken van Mathilde. WIELRENNEN. BOTTECCHIA. f De bekende Italiaanschc wielrenner Bot- tecohia is aan de gevolgen van een ©ogenschijn lijk onbeteekenendc val gedurende zijn training gisteren in een ziekenhuis tc Gemona overla den. ITct eigenaardige in Bottecchia's loopbaan, zoo teekent de Tel. bij dit bericht aan, was, dat de groote crack van Automoto in zijn eigen land, Italië, slechts weinig succes behaalde. Aan Frankrijk, aan de Tour de Franco heeft hij zijn naam en opkomst te danken. In 1924 won hij tot ieders verrassing met grooten voorsprong op schitterende wijze de Tour de France, om in 1925 eveneens als winnaar van den groot sten wegwedstrijd ter wereld te eindigen. Ver leden jaar bezette hij in deze race de tweede plaats. Een der beste wegrenners ter wereld is met Bottecchia heengegaan. Telefonisch Weerbericht Naar waarneming in den ochtend van heden. Hoogste stand 770.3 te Hamburg. Laagste stand 750.6 te Blacksod. Verwachting- tot den avond van 17 Juni. Matige, wellicht krachtige Z.O. tot Z. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk later regen, warmer. WIELRIJDERS. Fietslantaarn aansteken 9 uur 51 min. Ho fleveranoler H. M. de Koningi.t R. BE RKENBOSCH voorheen C. j. Prins Srood- Geschil- tr. Banketbakkerij iitrechtschewen II Tel. 691 Kok en Banketbakker Langestraal 87 Tel. SO Lavendelstraat 11 Tel. 940 Orgel-, Piano- en Muziekhandel Poetier Krornmestraat 7 Tel. 750 Oud-Hollandsche Potten- en Pannenhuis Bloemend, str. 17 Tel. 747 NIC. BOVEE LavendeSstrsat Alleenvertegenwoordiger voor Amersfoort en Omstreken Het soliedste adres voor Rijwielen en toebchooren is toch maar bij G. DE JONG, Soesterweq 55. Tel, 915. Agent Veeno Rijwielen. J. de Winter, Behanger Stoffeerder Bedden- en Matrassenmaker. SCHERBIERSTRAAT 14. Schoenmakerij H. J. ZUURVEEN St. Andriesstraat 26. Prima Schoenreparatie wordt ten uit voer gebracht met le klas leder. ütr. weg 63 Tel. 394 Bevroren- en Versch Vleesch. Atelier Serré Utr. weg 40 Tel. 371 Fotchandel voor Am'tenrs. Lijs'cn. vindt U nergens roedkoopei als bij ons 22-27 28-34 35-42 N° 7TÏÏÏ r 1 55 11.75 elkpaar gegarandeerd. Groenten, Fruit en Delicatessen. Utr. weg 53 Tel. 568 Sigarenmag. „Centrum" Langestraal 21 A. LOS Mannfactnrenmag azijn OUDE SOESTERWEG 4. Boter Kaas l teren Vert.. ZuiveHabriek „Juliana Achterveld" J. VISSER UTR. WEG 55. TEL. 551. Je adres voor fijne vleeschwaren. Het fijnste rookvleesch 20 cent ner ons. Drogisterij bet „WITTE KRUIS" Fa. EIKELENBOOM Ass. Anoth. Puntenburgcrlaan 53. Chemicaliën Vcrbandstollen. Homocopatische geneesmiddelen. Eleciro-Teehaiiseh-Bureau Soesterwep 29 Tel. 680 Voor plaatsing in deze ADRES SENLIJST vragc men intiebtingen aan de admini- sïratie van bei Amersfoortscb Dagblad. Tel. 513.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6