OPTIEK G. VAN DUIN RACKETS VK EILERS Co. SPORTHANDEL RRFFSTRAAT 24 GROOTENDORSr ant:"'nHHI L* UIT DEN OMTREK. IKOXiEPE MEiyJt//CIK£)L /AANMELDING WM LLECLIMGtN RECLAMFS. Van 1—4 regels 2.05, elkw regel meer 0.50 ONTVANGENDE NIEUWSTE ZOMER- Jioeden JHantels Japonnen „JEZHivondelle" XP. K. van Rossum 16 18 Langeslraat Amersjoort Speciaal Atelier voor het maken en veranderen van Jioeden B-s Wij hebben ook voor U den juist passenden bril Uitgebreide keuze In diverse monturen juwelier - Tel. 898 - Opticien 'Aero Darsonval Continental Sphere Royal 48.50 Victory 38.50 Defiance 35.— Monitor 29.— Cambridge 25.— Smart 21— 16-50 12.50 0.50 7.50 In een woning werden alle lichtpunten van het electrisch licht stukgeslagen. Brand werd niet veroorzaakt. Uit Hengoio Gistermiddag te half vijf heeft zich boven deze gemeente een kort doch he vig onweder ontlast, vergezeld van zwaren ha gelslag. In korten tijd waren de ruiten van on geveer 100 huizen vernield, vooral van die waarvan de gevels naar de Westzijde gekeerd zijn, o.a. werden «an het St. Anthoniusgesticht en de openbare lagere school aan het Hassel- dervoetpad "lie rui'en totaal verbrijzeld. Er vie len hagclsteeren a's duiveneieren zoo groot. In een minimum van tijd waren verschillende straten gedeeltelijk onder water geloopen .Doo rnen en tuinvruchten leden aanzienlijke schade. ERNSTIGE SCHEEPSBRAND TE AMSTERDAM. Door broeiing van copra. Gistermiddag brak brand uit in ruim 3 van het Duitsche stoomschip „Essen" van de Deutsch Australische Dompf Schiffart Ges., dat gemeerd lag aan het etablissement van de fir ma W. Miillor Co. aan de Sumatrakadc. De lossers waren reeds uren bezig geweest met het lossen van het schip, toen plotseling rookwolken uit het ruim omhoog kronkelden. Onmiddellijk werd de brandweer gewaorschuwd die spoedig ter plaatse was. De drijvende stoombrandspuit „Jason" meer- langszij van het schip, terwijl op de kade<ie mo- torspiiit van dc hoofdwacht de Ruyterkode en een personeelwagen van de centrale stonden. Hoofdbrandmeester Hartdorff had de leiding der blusschingswerkzaamheden op zich geno men. De brand liet zich zeer ernstig aanzien. Vuur viel er echter vrijwel niet te bespeuren. Eenigc brandwachts, die van gasmaskers voorzien, in het ruim afdaalden, moesten tengevolge van den dichten rook onverrichterzake terugkeeren. Het bleek spoedig, dat de brand ontstaan moest zijn door broeiing in een lading coprah, welke zich in het onderste gedeelte van ruim 3 bevond. De hoofdbrandmeester zag reeds dadelijk in dat het vuur slechts door verdririking over meesterd zou kunnen worden en liet daarom een groot aantal slangen van de motorspuit en de „Jason" in het ruim hangen. Na ruim een uur blusschen. maakte de „Es sen" door het vele water zwaar slagzij. Ook moesten slangen worden uitgelegd in het naast ruim 3 gelegen bagageruim en in ruim 2, waaruit ook rookwolken begonnen op te stijgen. Om half 7 dunde de rook eenigszins, doch korten tijd daarna werd deze weer zwaarder, zoodat de hoofdbrandmeester nog een tweetal motorspuiten deed aanrukken. De buitenhuid van de „Essen" was door de enorme hitte eenigszins uitgezet. Om 10 uur was het blusschingswerlc nog In vollen gang. Met groote kracht woedde toen het vuur In de ruim 1200 balen kopra, welke in ruim drie waren opgeslagen Door de drie gaten in de bakboordbuiter.wand van het schip zag men duidelijk vanaf de kade de laaiende vuurgloed, waarop aanhoudend een aantal stralen gericht werden. Het meeste water was echter reeds verdampt voor het de vlammen bereikte. De brandweer werkte teen met vier #motorspuiten, de drijvende stoombrandspuit „Jason" en de drijvende stoombi endspuit „Jan van der Hey- den", welke later op den avond te*- assistentie was gekomen In het geheel werden circa 25 stralen door de brandweer op het vuur gericht. Nabij den ingang van het terrein waren eenige reserve-motovspujten, een stafwagen en een manschappenwagen Voorts werkten de sleepboot „Droogdok X" van de Amsterdamsrhe Droogdokmaatschappij met zes stralen, terwijl de „Droogdok VI" dei zelfde maatschappij de „Jason" van kolen en water voorzag. Boven in het dek van de Essen ter hoogte van de commando-brug had de heer Fenenga een aantal lasschers der A. D M. twee gaten doen branden, waardoor het vuur eveneens door enkele stralen werd bestre den. Per minuut werd circa 6 ton water in de vlammen gestort terwijl het in het voornemen \an den hoofdbrandme -«ter Förch lag,, om zoodra de Jason met al haar stralen ruim drie zou kunnen bereiken, twaalf ton water per mi nuut in dat ruim te doen storten. Aan de achterzijde van ruim drie was op een hooger gedeelte een groot aantal vaten olio opgeslagen, welke te ruim 10 uur groot gevaar liepen door het vuut te worden aan getast. Te half elf liet de heer Fenenga een z.g. klinkstelling voor dc drie gaten in de buiten wand van de „Essen" aanbrengen om den brandwachts gelegenheid te geven met de straalpijpen tot vlak voor de vuurhaard te komen. Hedennaoht was de situatie nog onvoranderd. De brandweer zet met groote kracht het blus- schingswerk voort TRAMONGELUK. Paard en wagen door dc G. T M. aangereden. Gisteravond omstreeks 7 uur zijn een paard en wagen ter hoogte van den tol op den straatweg tusschen Naarden en Huizen onder dc Gooische motortram geraakt. Het paard was op slag dood. Dc voerman, de 23-jarige londbouwcr Molenaar, uit Huizen, is zeer ern stig verwond naar de Mcjella stichting tc Bus- sum vervoerd. Een jongetje, dot ook op den wagen zat, is er ongedeerd afgekomen. De tram is zwaar beschodigd. KORTE BERICHTEN. Tusschen veerpont en stoomboot doodgedrukt. Gistermiddag is op dc Waal te Nijmegen cie 35-jarige veerknecht Deger bekneld geraakt tusschen de kleine veerpont en een opvarende stoomboot. Dc ongelukkige werd doodgedrukt en laat een vrouw en drie kinderen achter. Gistermiddag is tc Exloo het driejarig kind van J Bos spelenderwijs tc water geraakt en verdronken. Radionieuws, DE A. N. R. O. Mr. Zimmerman president. Naar verluidt heeft mr. A. R. Zimmerman, oud-burgemeester van Rotterdam en oud-com missaris-generaal van den Volkenbond in Oos tenrijk, het voorzitterschap aanvaard van den Algemeenen Nederlandschen Radio Omriep. Mr. Zimmerman heeft er op gewezen, d.nt zijn aandeel in het dogelijksche werk slechts gering kon zijn. Luchtvaart. ZIJ DIE ACHTERBLIJVEN. Daar verschijnen dc twee vlie gers: Gcyssendorffcr de oud ste, die starten zal en Scholte, de reserve-bestuurder. De laatste wordt uitgeleide ge daan door zijn vrouw en twee kinderen. (Eerste passagiersvlucht naar Oost-Indië. „N. R. C") Ja juist, 't is waarook aviateurs hebben vrouwen, kinderen, moeders. Lindbergh heeft nog een moeder, Chamberlin en Levine zijn getrouwd, Coli en Nungesser hadden moe ders. Bijna zouden we 't vergeten, wont die fa milie van aviateurs is over 't algemeen weinig interessant. Zij halen geen halsbrekende toeren uit, zij vliegen niet over den Oceaan of near Karachi, zij laten zich niet befuivcn cn bcwicrookcn, zij zitten thuis, koken 't eten, verzorgen de kin deren cn zijwachten. Interessant wordt zoo'n moeder, zoo'n vrouw eerst voor 't publick als haar zoon, haar man niet meer terugkeer: van een vliegtocht. Maa ook dan is er nog een gtaduecl verschil in in- teressantigheid. Als de vlieger n.l. „gewoon' te pletter valt of ir zijn brandende machine tot pulver verbrandt, dan flauwt de belangstel ling weer spoedig af. Zoo iets is zoo alle- daagsch, is al zoo vaak vertoond. Neen, dat boeit nauwelijks meer. Maar als de aviateur zoo verstandig is om aan zijn verdwijnen een romantisch tintje te geven, dan wordt 't een ander geval. Publiek wil niet alleen huiveion, het moet ook nog iets voor z'n verbeelding hebben. Daarom zijn de moeders van Nungesser eh Coli zoo interessant. Denk u eens in I Eerst "t bericht dat 'hun jongens voor een moedei blijft een man met grijze haren altijd nog „haai jongen" er goed en wel „over" gekomen waren. Wat een heerlijk gevoel voor een moe derhart, nietwaar Haar zoon do eerste, die het stoute stuk bestond, haar zoon beroemd, ziin naam bekend tot in de "ühoeken der we reld I Daarna 't bericht, dat dit eerste bericht onjuist was, 'n „canard" van een Amerikaansch journalist, tuk op 'n „primeurtje", zooals dat in de vaktaal heet. Daar begint de fantasie van 't publiek lort te ruiken I Hoe zouden „ze" er onder zijn, hoe zouden „ze" zich houden, wat zouden „ze" zeggen, denken, voelen Een pu bliek, dat heusch zoo kwaad niet is, alleen maar wreed, onzegbaar wreed, tast in den zak en offerthonderdduizend franc, een millioen franc. Alsof een „moeders jongen" met een millioen te betalen is. Dagen lang duurt deze belangstelling, dan komen er nieuwe prikkels en raken de moe ders op den achtergrond. Maar ziet, daar er gens in Canada, in de onmetelijke wouden, die Curwood zoo mooi voor het publiek beschre ven heeft, worden lichtsignalen waargenomcnl Coli en Nungesser hadden vuurpijlen bij zich. Zou wellicht Weer begint de fantasie te wer ken, weer staan de twee spoorloos verdwenen Frnnschen in 't middelpunt van 's werelds be langstelling. Weer glijden vliegmachines over den groenen oceaan der bosschen, zoekend en speurend, weer werkt de telegraafEen twee de bericht I Coli en Nungesser zijn gevonden, levend I Wel-is-waar heeten ze gevonden te zijn op honderden K.M. afstand van de plaats, waar de geheimzinnige lichtsignalen zijn waar genomen, wel-is-weat is de bron van het twee de bericht verre van zuiver, wel-is-waar schijnt men ook aan die lichtsignalen geen al te groo te beteekenis te moeten hechten, daar onlangs een aantal van die signalen zijn gestolen Wat doet 't er toe? 't Bericht staat dan toch maar in de bladen van Canada, Amerika, van heel de wereld. Ook in de Fransche I En zoo zal het ook onder de oogen komen van twee Fransche moeders, die wachten en hopen, ho pen en wachten. Ja, de vooruitgang in de vliegsport wordt gekocht ten koste van zwaro offers, althans door de moeders en vrouwen der aviateurs (Arnh. Ct.). DE EERSTE PASSAGIERSVLUCHT NAAR NEDERLANDSCH-INDIË. Oponthoud in Constantinopel. Bij de K. L. M. is. heden het volgende tele gram van de Holland—Indië-vliegers uit Kon- stantinopel ontvangen „Blijven vandaag in Konstantinopel wegens slecht weer over Klein-Azië. Kregen geen toe stemming tot starten van commandant van San Stefano. Diplomatieke bomiddeling onmo gelijk wegens heden Zondag in Turkije. Gaan morgen door naar Aleppo". HET INDISCHE DETACHEMENT IN DE LUCHT. Het Indische detachement heeft gistermid dag te vijf uur, toen het toevalligerwijs even droog weer was, een bezoek gebracht aan hot vliegveld Schiphol en het uitstapje boven dc stad gemaakt, dot den mannen door dc K.L.M. was aangeboden. Deze vliegtocht viel bij de bruine broeders ten zeerste in den smaak cn zij waren in beide betcekenissen van het woord in de wolken. PARIJS-NEW-yORK-SAN FRANCISCO. Vier man aan boord. Berlijn, T7 Juni. Volgens het Berl. Ta- gcbl. wil Kocnnecke, een vlieger van de Deut sche Lufthansa, volgende maand met een vlieg tuig met drie motoren van Berlijn naar New-* York vliegen en van daaruit, na even gelond te zijn, naar San Francisco. De toch zal langs de zuidelijke route over de Azoren gaan. Er zullen vier man aan boord zijn de vlieger, een marconist cn twee pas sagiers, twee broers, die de zaak financieren. Hot vertrek zal tusschen 15 en 25 Juli plaats hebben. BYRD NOG NIET VERTROKKEN. Byrd, die er over dacht gisterochtend met zijn Fokker naar Parijs te vertrekken, heeft dit plan niet ten uitvoer gebracht, daar de weer berichten voor het gebied boven den Atlanti- schen Oceaan te ongunstig waren. Als de be richten beter worden, zal hij zijn tocht onder nemen NOODLANDING. Gistermiddag ontlastte boven Ede een nog al zwaar onweder, gepaard gaande met een hevigen regenval. Een vliegmachine uit Soos- terberg bevond zich juist in de donderbui en maakte een noodlanding op het oude vlieg veld aan den Driesprong. In het vliegtuig be vonden zich een sergeant-majoor en een kor poraal. Gisteravond omstreeks zeven uur ste gen zij weder op cn vlogen zij weer noar Socs- terberg. DE LANDSTORMDAG TE BAARN. Vrijdagmidag werd ten Gemeentehuize in tegenwoordigheid van den Burgemeester' door Luitenant-Generaal Van Oórdt aan den heer F. F. dc Boois, Directeur van Gemeentewer ken, een rouden potlood met inscriptie en aan den heer W. Bokker, architect, een gouden hor loge met inscriptie overhandigd, wegens hun talrijke bemoeiingen op den Landstormdag op II Juni j.l. DIEFSTAL MET INBRAAK. Uit een kas is circa 600 gestolen. Bnrneveld. Toen de koeienkoopman, te vens lid van den gemeenteraad te Ede, de heer W. v d- Bosch, te Walderveen, Donder dagmiddag, na met zijn gezin een middag slaapje te hebben gehouden, zijn woonkamer binnentrad, bemerkte hij, dat ongenoodc gasten binnen waren geweest. Al spoedig bleek, dat dieven hem een bezoek hadden gebracht. Geen wonder dus, dat hij dadelijk een onderzoek in stelde of er ook geld werd gemist, en tot zijn schrik bemerkte hij, dat een bedrag van onge veer 600 was gestolen. Aanstonds werd de politie uit Ede, Barneveld en Renswoude met den brutalen diefstal in kennis gesteld. Hoewel de geheele politiemacht uit de drie genoemde gemeent cn aanstonds een uitgebreid onderzoek instelde, heeft men, zoover ons bekend is, nog geen spoor van de(n) dader(s) kunnen ontdek ken RECLAMES Van I—4 regels 2.05, elke regel meer 050 JCILVAN OLDtNDAGNLVCLT LAAN «L3 HEVIGE BRAND. r Een zeer oude hofstede to taal in vlammen opgegaan Barneveld. In den nacht van Donder dag op Vrijdag heeft een hevige brand ge~ woed op de in de buurtschap Kallenbroek ge legen alom bekende, hofstede „De Tweei", tocbehoorende aan den heer G. H. Cremers, te Hilversum, en bewoond door de gebroeders en gezusters Dijkhuizen. Tegen half twee on geveer werden do bewoners gewekt door een verdacht geknetter, en toen zij een onderzoek naar de oorzaak hiervan instelden, bleek hun, dat alles in lichte laaie stond en zóó geweldig grepen de vlammen in den heerlijken maan- verlichten zomernacht om zich heen, dat de huisgenooten nauwelijks den tijd hadden het veege lijf te bergen. Zelfs moest een der zus ters uit het raam naar buiten springen, om den geweldigen vuurgloed to ontkomen. Be» halve het vee, het aanwezige geld en een portret der overleden moeder, kon niets woe den gered. Toen onze brandweer ter plaatse verscheen, lag de hofstede voor verreweg het grootste gedeelte reeds in asch. Toch mocht het haa' nog gelukken de met het hoofdgebouw ver bonden varkenshokken te behouden. Omtrent de oorzaak van den brand kan slecht^ worden gemeld, dat een der zoons s nachts tegen 12 uur per rijwiel is thuis ge komen, wat hij, nog van een brandende car- bidlantaarn, waarvan de watertoevoer was af gedraaid, voorzjen, in het achterhuis had neer gezet. Wellicht is dus de fietslantaarn ont ploft cn in brand gevlogen. Zoowel de gebouwen als de have en inboe del waren tegen brandschade verzekerd. Een der eersten behalve de buren die op het terrein van den brand aanwezig waren, was burgemeester Westrik. HET ONWEER VAN GISTEREN. In het Gooi. Hilversum. Ook in het Gooi is het gis termiddag tot tweemaal toe zwaar weer ge weest. Eerst barstte een zware onweersbui !os vooral hoven deze gemeente. Verscheidene straten stonden in den tijd van 5 minuten ge heel blank. Op verschillende plaatsen is dc Groest verzakt. Tegen drie uur barstte wederom een onweer lostoen dreef de bui meer over Laren en Blaricum. Te Laren is de bliksem geslagen in de villa van mr. Oldeweldt. Het rieten dak en de bovenverdieping brandden geheel af. Uit de benedenverdieping heeft men tal van schilde rijen, antiquiteiten en de groote verzameling boeken kunnen redden- Daarvan heeft echter veel geleden door den regen, die echter mee heeft geholpen aan de blussching van den biand. De familie was afwezig. Verzekering dekt de schade. Een der dienstmeisjes zegt een geweldige schok door een der armen te heb ben gevoeld, maar zij is ongedeerd gebleven. Op dc Hilversumsche Meent is een tweedek ker gelond Voordat de politie er was, was hij alweer opgestegen. Een ooggetuige verklaarde, dot het toestel ongeveer een kwartier op den grond is geweest, niemand kon echter zeggen waarom. Men had twee inzittenden gezien. De Hilversumsche politie vermoedt, dat de lan ding in verband heeft gestaan met het opko men van een nieuwe bül, die echter langs de Meent is afgedreven. Baarn. Ook hier is het gistermiddag nood weer geweest. Er viel een hevige plasregen, die het water in enkele straten in een minimum van tijd van Vt tot I c.M. deed stijgen. Met den regen vielen kolossale hagelsteenen, som mige ter grootte van een duivenei. In de hui zen en in de scholen was het zóó donker, dat de lampen moesten worden aangestoken. Enkele boomen werden door het hemelvuur getroffen en voorts sloeg de bliksem op verschillende telefoonleidingen. Ernstige schade te Vinkeveer» en Wilnis. Vinkeveen. Gistermiddag ontlastte zich boven deze gemeente een hevig onweder, ge paard gaande met zware stortregens en slag- hagel. De hogelko reis hadden een grootte van 4 5 c.M In doorsnee. Van tal van woningen zijn de ruiten ingeslagen. De tuinders hebben zeer veel schade geleden, doordat meer dan een vijfde deel van het totaal aantal door hen gebruikte ghsplarcr werd vernield. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Uit mooi Amersfoort. BOTERBLOEMEN D. Dit stukje is nu speciaal voor de botancezaiv snuffelaars. Anderen mogen het ook lezen. Niet org zeldzaam, maar toch niet zoo maar dagelijks aan te treffen is do Blaartrekkende boterbloem. Die lijkt eigenlijk heelemaal niet op een boterbloem. Do bladeren, dat gaat nog wat, maar de bloomen, neen, die brengen ons van de wijs. Het zijn kogel- of eivormige hoopjes groene stampertjes met 5 kleine gele bloemblaadjes er om heen. Verschillende men- schen, die de vier gewone boterbloemen direct kunnen onderscheiden, kennen de Blaartrek kende niet. Die moet ze eens gewezen worden, 't Is ook heelemaal geen mooi bloempje, zoom dat het ook nooit de (twijfelaohtige) eer ge niet meegenomen te worden voor een vaasje. De plant is nogal vergiftig en het vocht schijnt op de tong en lippen blaren te vormen. Niet probceren maarl Hier en daar om de stad, bijv. om en bij de Eem en ook langs den zeedijk te Spakenburg groeit een boterbloem, die op het eerste ge zicht met zijn teruggeslagen kelkbladen aan de Knoldragende herinnert, maar de knol ont breekt. Ook is de plant wat meer lichtgroen en behaard. Een goed onderscheidingsteeken vindt men in dc knobbeltjes, welke op do vruchtjes zitten (loopwerk). Ziet men die, dan weet men zeker, dat men met de Behaarde Boterbloem te doen heeft. In het riet, dat men vindt in en om dc waterplassen, welke men passeert als men van Spakenburg over Eemdijke naar Baarn fietst, staat de Groote Boterbloem, de grootste van alle, tot een Moter hoog met bloomen als een gulden en langwerpige bladeren. Wordt ook wel Egelkolen genoemd. Wat dat boteekent mag men mij vertellenl Dan is er een erg zeldzame, die meest ïn boschrijke streken gevonden wordt, maar die we hier in Mooi Amersfoort niet weten. Meestal zijn dc bloempjes slecht ontwikkeld. Heimans zegt ergens: „Net of een spelend kind er blaadjes heeft afgeplukt". De vruchtjes, waaraan ze het best zijn te kennen, hebben haakvormig gebogen snavels. Het is de Gulden Boterbloem. Wij zagen haar maar éénmaal. In den Gel- derschen Achterhoek. En in Limburg troffen we den Akkerboterbloem aan. Maar dat is geen kost voor hier, evenmin als de slechts enkele malen gevonden Veelbloemige B., de Stekel B. en de Bosch B. Ziet u nu wel, dat van Boterbloemen nog wel wat nieuws te vertellen is? Wilnis. Gistermiddag omstreeks één uut heeft een hevig or.weder boven deze omgeving gewoed, gepaard gaande met hevigen regen val en zwaie hagelbuien. Speciaal dc hagel heeft hier groote verwoestingen aangericht. Van de broeikassen der tuinders in deze streek bleef zoo goed als geen enkele ruit heel. Er waren er bij wie 400 h 500 ruiten werden ver brijzeld, terwijl de te velde staande gewassen groote schade leden. De totale schade loopt in dc duizenden. De groentehandelaar Albers werd door den bliksem getroffen en gedood. AUTO-ONGEVAL. Woudenberg. Alhier stak de graan handelaar gistermorgen den weg over, toen hij plotseling door een auto werd aangereden. Een der wielen ging hem over de borst, tenvijl door den val een diepe wonde in het been kwam. Dr. Cramer verleende direct geneeskundige hulp en constateerde inwendige kneuzingen. De autobestuurder treft geen schuld. VERBREEDING VAN DE SLOTLAAN TE ZEIST. Zeist. In oen nota naar aanleiding van het eindverslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot verklaring van het alge meen nut der onteigening, met toepassing van de wet van 27 Maart 1915, van eigendom men, erfdienstbaarheden of andere zakelijke rechten, noodig voor verbreeding van de Slot- laan te Zeist, merkt de minister op, dat de be oogde verbreeding niet geschiedt bij wijze van werkverschaffing, waarbij rijkssteun wordt genoten. Uit dezen hoofde gelden voor dit werk niet de bepalingen omtrent het te betalen loon, die toepassing vinden bij werkverschaf fing, voor welke een rijksbijdrage wordt ver leend. t

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 10