DE LEIDSCHE GEMEENTERAAD. Het debot over dc huurverordening. Wij hebben reeds gemeld, dat de Leidsche gemeenteraad met 16 tegen 15 stemmen bc* sloten heeft tot cene tijdelijke huurbeperkings- regeling, ondanks het waarschuwend woord des voorzitters. Aan 'hetgeen deze laatste zeido ontlcenen wij nog het volgende Mr. van de Sande Bakhuijzen meende, dat de Raad zich niet te zeer moet laten beïnvloeden door de suggestie dat er gevaar dreigt. Een huurbe* perkingsverordenir.g is zonder twijfel een ern stige aantasting van het eigendomsrecht. Het algemeen belang moet derhalve een dergelij- ken maatregel rechtvaardigen. Den toestand nu acht spreker niet zoo ernstig dat het alge meen belang in het gedrang zal komen. Ver» hooging van huurprijzen is even logisch als verhooging van den prijs van tal van ander© zaken. Legt men het particuliere initiatief aan banden, zal er dan animo bestaan om te bou wen, vraagt spr. en hoe krijgt men dan een overvloed van woningen, die noodig is om tot een normalen toestand te komen? De ervarin gen met de huurwetten opgedaan, wettigen ze ker niet de verwachting dat men tot normale toestanden in den woningbouw zal komen door een huurbeperkingsverordening. Indien echter een verordening op economische gronden te verdedigen zou zijn, dan nog moet men de overtuiging hebben, dat het middel afdoende zal zijn en naar sprekers meening zal een huurbeperkingsverordening zonder huuropzeg- gingsverordening eerder een nadeel dan een voordeel voor de huurders zijn, daar tal van misbruiken zullen ontstaan. De geschiedenis der huurwetten wijst er volgens spr. op, dat de minister de gemeentelijke verordeningen niet zal goedkeuren. Tenslotte behandelt spr. de moeilijkheden bij de uit voering van een huurbeperkingsverordening. B. en W. zullen da huurcommissie moeten vervangen, maar het college zal het werk moeten overlaten aaA een commissie van advies, die geen besluiten kan nemen, dus geen verantwoordelijkheid heeft Voor een goede rechtspraak is een der gelijke gang van zaken ongewenscht. Er zal beroep op den Raad zijn, maar met alle respect voor den Raad, hoe zal men een onpartijdige beslissing kunnen verwachten van een college, dat telkens partijbeslissingen moet nemen. De Raad heeft zich, naar reeds uit ons eerste bericht is gebleken, niet door de redevoering van den voorzitter, zoomede door een daaraan voorafgegaan betoog van den wethouder Splin ter laten overtuigen. EEN GEMEENTEHUISKWESTIE. "Tf NijverdaJ contra Hellendoom. In de gemeente Hellendoom bestaat sinds cenigo maanden een gemeentehuiskwestie, welke tot veel wrijving in de gemeente aanlei ding geeft. Het oude gemeentehuis, staande in het dorp Hellendoom, is niet bruikbaar meer. Voor de toenemende administratie is het veel te klein geworden. De bewoners van het tot de gemeente behoorende industrieele Nijverdal, waar de bevolking flink groeiende is, verlangen nu het gemeentehuis dichter bij of in hun dorp, maar de bewoners van Hellendoom en de buurtschappen verzetten zich daartegen. In den raad was echter geen meerderheid voor verplaatsing naar Nijverdal te vindentot driemaal toe werd er over verbouwing en verplaatsing een beslissing genomen, de laat ste maal over een algeheele verbouwing, wel ke 60.000.zou kosten. Dit laatste besluit is thans door Ged. Staten niet goedgekeurd, zoodat de raad andermaal een beslissing moet nemen. Donderdag a.s. komt dc kwestie weer aan de orde. DE STORMRAMP. De totale schade 2,800,000. In de mededeeling van het Nationaal Steun comité „Stormramp 1927" is een typfout inge slopen, betreffende het cijfer der totale schade. Dit is niet ft 1,800,000, maar moet zijn 2,800,000, 'J TTTI7s^ De hulpverleenïng. Nu de collecte in de buitenbuurten der ge meente Apeldoorn as afgeloopen, is de totale opbrengst geklommen tot ruim 15,022. Voor do slachtoffers van de jongste storm ramp is te Zutphen 6345 bijeengebracht. Bij het Roode Kruis afd. Breda c.o. is tot nu toe voor de slachtoffers der stormramp ruim 2401 ingekomen. In de gemeente Leeuwarderadcel is f_ 4014 gecollecteerd. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Dreigende staking. Men meldt ons uit Almelo In een drukbezochte vergadering van arbei ders der Twentsche Stoomspinnerij, waarop de hoofdbesturen van de JEendracht", de Fede ratie, den Neutralen Bond en den Federatie ven Bond aanwezig waren, is na breedvoerige discussie besloten zich te wenden tot den se- :retaris der Twentsch-Geldersche Fabrikan- ten-vereeniging en hem een nadere verklaring te vragen van zijn jongste schrijven en zich bereid te verklaren, om in den loop dezer week met de fabrikantenveieeniging te confereeren. Wil de fabrikantenvereeniging dit niet, dan tullen do arbeiders Vrijdagavond opnieuw vergaderen en is de staking Maandag te ver wachten. NEDERLANDSCHE KLOMPENJAARBEURS. De 10e Nederlandsche Klompen ja arbeuTS tal te Epe op 16 Augustus worden gehouden. OVERTREDING DER OPIUMWET. Het noodlottige voorval te Leiden. Bij de heden voor de Haagsche rechtbank voortgezette behandeling van de zaak tegen de kooplieden J. J. v. d. S. en G. K., beiden te Rotterdam, beschuldigd van het onbevoegd voorhanden hebben gehad op 3 Jan. j.l. van een partij opium, heeft het O. M., waargenomen door mr. Polman, gepersisteerd bij zijn reeds Dp 24 Mei j.l. genomen requisitoir, strekkende tot veroordeeling van ieder der verdachten tot 2 maanden hechtenis. Men zal zich herinneren, dat bij dc aanhouding van deze verdachten de rechercheur Kok uit Amsterdam het leven verloor. De verdediger van verdachten, mr. Van Thoen, volhardde bij zijn bereids gehouden pleidooi, waarbij hij tot vrijspraak van de ver dachten had geconcludeerd. Uitspraak 5 Juli a.s. DE ZAAK DER PORTUGEESCHE BANKBILJETTEN. De afwezigheid van Morang. Marang, veroordeeld door het Haagsche hol tot twee jaren gevangenisstraf wegens opzet telijke heling in de zaak der Portugeesche bankbiljetten, vertoeft op het oogenblik in het buitenland. Het is echter volkomen ongegrond zegt het Hbld. om het voor te stellen, gelijk in een deel der pers geschiedt, alsof hij voortvluchtig zou zijn. Hij heeft immers cas satie aangeteekend. De Hooge Raad zal de zaak pas in September behandelen en eerst wan neer die behandeling voorbij is, zal, als de uit slag ongunstig voor Marang is, het vonnis van het hof in kracht van gewijsde gaan. Tot zoolang heeft Marang volkomen vrijheid te gaan waarheen hij wil en mag hij niet voort vluchtig worden genoemd. DE MOORD AAN T BEZUIDENHOUT. De weduwe G. geb. Z. gere habiliteerd. Naar Üe Msb. verneemt, heeft de rechter commissaris in de moordzaak aan hot Bezui- denhout te den Haag de instructie tegen de weduwe G. geb. Z. wegens de voor haar zeer gunstige resultaten van het onderzoek gesloten verklaard en haar laten betcekenen, dat hij van verdere vervolging afziet. Raadsman van de weduwe G. was mr. D. J. I. v. d. Oever. KINDERMISHANDELING. Omdat dc kleine lastig was Bij de politie te Leiden was een klacht inge komen van eenige buren, dat de 28-jarige J. A. R., die op de Oostgracht met een vrouw sa menleefde, het tweejarig kindje van deze vrouw ernstig mishandelde. Een rechercheur van politie verborg zich bij een der buren en wist de mishandeling te constateeren. Naar het politiebureau overgebracht, voerde R. als mo tief aan, dat het kind vaak lastig was. De klein® werd naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht, waar op het lichaampje verschillende onderhuidsche bloeduitstortingen als gevolg der ondergane mishandelingen werden waarge nomen. Tegen R. is proces-verbaal opgemaakt. SCHULDMISDRIJF. Doen ontsporen van een goe derentrein. De Haagsche rechtbank heeft vrijgesproken de spoorwegwerker B. K. L., thans wonende te Hattcm, beschuldigd van het schuldmisdrijf, genoemd in art. 165 van het Wetboek van Strafrecht. Hem was tenlastegelegd, dat het aan zijn schuld te wijten zou zijn geweest, dat op 25 November van het vorige jaar, toen hij bezig was met het verrichten van werkzaam heden aan wissel 2 te Leiden, een goederen trein is ontspoord. De eisch was 100 boete. DE MAN MET DE GOUDEN TANDEN. Een geheimzinnige Pool aan gehouden. Tegen het einde der vorige maand ontving de politie te den Haag een ongeteekend schrij ven, waarin de aandacht gevestigd werd op een man en een vrouw, die beiden door de Haagsche politie wegens verschillende misdrij ven gezocht zouden worden, terwijl de Ame- rikaansche politie, reeds sedert eenigen tijd moeite deed den man te vinden. In het «no- nyme schrijven werden geen nadere persoons aanduidingen gedaan, wel werd aan de politie een adres in Amsterdam opgegeven, waar de man en de vrouw eenigen tijd verblijf zouden hebben gehouden. Een onderzoek in het aangeduide perceel te Amsterdam leverde weinig op, dat voor de politie belangrijk was. Alleen kwam zij den naam der vrouw te weten. Het bleek een vreemdelinge te zijn, die Tecds meerdere malen door de politie over de grenzen was gezet. Meer interesse toonde de Vreemdelingen dienst echter voor den man. Alle gegevens omtrent hem, ontbraken. Men wist slechts uit den bewusten brief dat hij verschei dene gouden tanden in zijn mond had. Eenige weken lang hoorde men niets meer van de zaak. Verschillende menschen, wier ge bit min of meer in 't oog loopend van het edele metaal was voorzien, werden geobser veerd door de politie. Iets verdachts werd echter niet gemerkt. Zondagmiddag, tegen vijf uur, zag een re chercheur van den Vreemdelingendienst te den Haag in de Javastraat echter een man loopen wiens mond zeer rijkelijk van goud was voorzien Met een onbeteekenend feit als voorwendsel, richtte Hij het woord tot den man en uit diens antwoord bleek, dat hij met een vreemdeling te doen had. De man met de gouden tanden begon den rechercheur nu meer te interesseeren en na nog een kort gesprek te hebben gevoerd, zeide de politieman eensklaps wie hij was eer vroeg den vreemdeling zijn pas te toonen. De vreemdeling voldeed hieraan en toonde den rechercheur een pas, afgegeven door de Poolsche regeering op naam van N. Majdad Het bleek echter al spoedig, dat de pas reeds geruimen tijd afgeloopen was en dien- tengovolge in 't geheel geen waarde meer had Ook ontbrak er een Nederlandsch visum. Hoe de Pool op een verloopen en ongeldige pas kans gezien heeft over onze grenzen te komen, is tot heden niet opgehelderd. De rechercheur nam M. mee naar het hoofdbureau en daar werd hij aan een verhoor onderworpen. Hij begon roet te verklaren, dat hij een Pool van geboorte was, maar liever Engelsch dan Duitsch sprak, daar hij vele jaren in Amerika gewoond had. Hij had daar veel geld verdiend maar ook alles weer verloren. Op een vraag waarom hij nu in Den Haag vertoefde, zeide hij, dat hij wel eens wat van Holland wilde zien, en daarom een bezoek bracht aan de Residentie. De politie vond dit, op zijn zachtst zeer zon derling daar 's mans totale bezittingen ruim 2.— bedroegen, Men vermoedt, dat hij Amerika dan ook om andere redenen verlaten heeft. Volgens zijn opgave woonde hij de laatste maanden te Brussel. Door de politie werd hem toen aangezegd, dat hij over de grenzen zou gezet worden, daar hij niet in het bezit was van behoorlijke papieren en geen voldoende middel van be staan had. Hij zou naar België uitgeleid worden. Toen M. dit echter hoorde werd hij zeer zenuwachtig en gejaagd en verklaarde hij na drukkelijk niet naar België uitgeleid te willen worden. Een bepaalde reden wilde hij hiervoor niet opgeven. De politic heeft hem toen ter beschikking van den procureur-generaal gesteld en in het Huis van Bewaring ingesloten. Men zal hem nu langs diplomatieken weg naar zijn vader land Polen terug brengen. Tenminste men heeft dit plan. In den tusschentijd zal echter een nauwgezet onder» zoek ingesteld worden naar 'smans verleden in Amerika en naar een mogelijk© oorzaak van zijn weigering om niet naar België te willen en of de Nederlandsche politie wel licht ook nog iets met hem af te rekenen heeft Dc politie te den Haag heeft zich hiervoor reeds in verbinding gesteld met de Bnisselsche en New-Yorksche politie en ook met het In ternationaal Dactyloscopisch Instituut te Ko penhagen. Van het resultaat van dit onderzoek zal afhangen of M. inderdaad naar Polen gaat of naar een der beide andere landen uitgele verd zal worden. EEN NATUURVERSCHIJNSEL. Angstige oogenblikken. Men schrijft d.d. gisteren uit Zandvoort aan de N. R. Ct. Gisteravond omstreeks half 9 kwam uit zee een zeer dikke, donkere wolk aandrijven in de richting Noordwijk; deze zette zich vandaar over den westelijken duinenrand, langs de zee, naar Zandvoort voort. Tusschen de hotels Seinpost en het Groot Badhuis alhier besloeg de wolk, steeds in donkerheid toenemende, een lengte van ongeveer 700 meter. Ven het strand komende, langs laatstge noemd hotel, zag ik tot mijn ontzetting een witte tuit of slurf, lang gestrekt, uit de zwarte wolk komen. Deze vrijwel rechte tuit, ter breed te van ongeveer 2 meter, kwam al lager en la ger, tot ongeveer 80 a 100 meter boven het midden van het hotel het Groot Badhuis. Het zag er naar uit alsof de dreigende, steeds lager komende luchtkoker dc geheele omgeving zou indrukken en medesleep en. Plotseling vielen buitengewoon zware regen druppels uit de wolk, zóó groot, dat zij op den grond uiteenvielen in cirkels ter grootte van rijksdaalders. Ik zodht een beschutting in de aangrenzende Kerkstraat en zag, dat dc don kere wolk, met de daaraan hangende verticale tuit, welke gelukkig niet lager kwam, zeer lang zaam in Noord-Oostelijke richting afdreef. De zeer groote zwarte wolk was mtusschen meer grauw geworden, terwijl dc intusschen zeer leng geworden tuit, in geweldige afmetingen, als eene nu donkere, lang gestrekte staart aan het ondereinde van de wolkkolom vast- hing en als het ware op sleeptouw werd geno men, thans niet meer verticaal afhangende, doch in schuine richting. Een grootsch natuur tafereel, dat men nimmer vergeet. Twee jaar geleden heb ik in Gelderland ge durende zwaar stormweer den alles vernielen den typhoon medegemaaktopmerkelijk was nu te Zandvoort de betrekkelijke windstilto en het kalme verloop van dit zeldzaam luchtver schijnsel, dot men gedurende vijftien a twintig minuten kon gadeslaan. EEN GEVAARLIJK REINIGINGSMIDDEL. Een 63-jarige vrouw krijgt ernstige brandwonden. De 35-jarige Th. W. Beek, wonende aan de Cuypstraat no. 120 te den Haag, was gis ternamiddag in de keuken van zijn woning bezig, met benzine een klok schoon te maken. Hij bemerkte niet, dat in het vertrek een theelichtje brandde en werd zich dit gevaai eerst bewust, toen de benzinedampen in vlam men waren overgegaan. Zijn moeder kwam op zijn hulpgeroep toesnellen en trachtte de vlammen te blusschen, doch deze tastten ook de vrouw aan en zij werd daarbij ernstig aan borst, hoofd en armen gewond. Haar toestand was van dien aard, dat zij een 63-jarige weduwe in het Gemeenelijk Ziekenhuis aan den Zuidwal moest worden opgenomen. Dc zoon bekwam minder ernstige brandwonden aan de handen en kon na verbenden te zijn, thuis blijven. Het brandje weid gebluscht, voordat het gelegenheid had gehad, zich' verder uit te breiden, zoodot de materieële schade gering is gebleven. EEN GEDESERTEERDE AAP. Ontvlucht uit het circus Amor. Onlangs ontvluchtte tijdens het verblijf van het circus Amar te Haarlem een aap uit deze inrichting. Zondagmorgen werd deze aap door een agent gevonden op het grasveld aan de Zaanenlaen in Noord-Haarlem. De aap had ge durende zijn verblijf in de vrije natuur zoo wei nig de circusgewoonten verleerd, dat hij voor den man in uniform het saluut maakte. Hij ging gewillig mee en werd voorloopig in het dierenasyl Fauna onder dak gebracht. VERKEERSONGEVALLEN. Auto te water gereden. Men meldt ons uit Rotterdam: Maandagavond reed de heer M. L. V. uit Den Haag met zijn auto in de richting den Haag. In de nabijheid van Rotterdam ter hoog te van de Melkmarkt kwam van den tegen- overgesteldcn kant met groote vaart een andere auto, bestuurd door A. S. Vermoedelijk heeft laatstgenoemde de bocht te klein genomen, met het gevolg dat S. de auto van V. aan de achterzijde raakte. S. ver loor zijn stuur en reed met de auto, waarin nog twee dames zaten, n.l. mevr. S., de moe der van den bestuurder en mevr. L. M., in de Schie te water. V. stopte onmiddellijk, doch kon niet bij de drie drenkelingen komen. Eerst nadat een schipper zich met een roeiboot naar de plaats des onheils had begeven, konden de dames en de heer S. !n veiligheid worden ge bracht. Zij bleken slechts lichte kwetsuren be komen tc hebben. Dc auto werd vrij ernstig be schadigd en is door de politie in beslag ge nomen. Dc lieer Colijn in een autoboising. Gistermiddag zijn op den Rotterdamschen weg nabij den Overslag te Delft twee auto's een van een bewoner van den Oost-Zeedijk te Rotterdam en de andere uit Oegstgeest, be stuurd door oud-minister Colijn, met groote snelheid tegen elkaar gereden. De zoon van den heer Colijn, die naast hem zat, werd door den schok door de voorruit geworpen en aan den voet verwond. De overige inzittenden heb ben geen letsel bekomen. De auto's zijn zwaar beschadigd. i"iTn~n De door een auto overreden fietsrijder. De toestand van den jongeman J. van D. uit de Laan van Nieuw Oost-Tndië te den Haag, die gistermorgen op de Boorlaan door een auto werd overreden, was hedenmorgen iets beter. AUTO IN EEN SLOOT GEREDEN. Een doodc. Te Reek bij Grave is gisteravond omstreeks 9 uur de auto van den heer Berends uit Raven- steijn in een sloot gereden en over den kop geslagen. De heer Berends was op slag dood. Het lijk was vreeselijk verminkt. Zijn zoon die dc auto bestuurde, bleef ongedeerd. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. 80-jarige man door den trein gegTepen en gedood. Men meldt uit Nijkerk d.d. 28 Juni aan het „Volk" Hedenmorgen omstreeks kwart voor tien is door den trein no. I3II, komende uit de rich ting Amersfoort naar Zwolle, op den onbe- waakten overweg nabij Nijkerk de 80-jarige H. v. d. Brink doodgereden. Het slachtoffer werd ongeveer 40 meter meegesleurd. ■Ui1- jf BRANDEN. '~TT' Brand in een bioscoop te Leiden. Gisteraavond is er brand uitgebroken in de cabine van de Casino-bioscoop aan dc Hoo- gewoerd te Leiden. Tijdens de eerste acte van de. film „De Sprookjesprinses" geraakte deze doordat zij bleef haperen, in brand. De film operateur had de tegenwoordigheid van geest direct eenige minimaxen op de bran dende film te richten, waardoor het vuur werd gebluscht. Doordat de electrische stroom voor het filmtoestel werd uitgeschakeld, waardoor automatisch bet licht in de zaal opging en de stalen volschermpjes voor de projectie- en kijkgaten neervielen, bemerkte het publiek niet wat er aan de hand was. Toen het vuur gebluscht was deelde de directie aan het publiek mede, dat de voorstelling niet ver der doorging en toen niettemin hot grootste deel, hierover verwonderd, bleef zitten, maak te de directie bekend dat er brand geweest wcs. Zonder dat er eenige paniek plaats had verliet toen het publiek de zaal. De opera teur liep bij het blusschingswcrk eenige lich te brandwonden op De brandweer, die ook was uitgerukt, be hoefde geen dienst te doen. Verzekering dekt de schade. - KORTE BERICHTEN. T f Onder coprabelcn verpletterd. Bij het verwerken van een stapel copra-balen had de 6I-jarige arbeider C. K., werkzaam aan de olie-fabriek „Dc Engel" aan den Zaandij- kerweg te Wormerveer, het ongeluk onder een aantal afglijdende balen te geraken. Nadat men den ongelukkige bevrijd had, constateerde dr. Rio, die onmiddellijk jehaald werd, dat de borstkas van den getroffene ingedrukt was. De geneesheer gelastte overbrenging van den man naar het gemeente-ziekenhuis. Bij aankomst aan het ziekenhuis bleek de man reeds overle den te zijn. Mishandeling van een raadslid. De heer I. C. Mortier, voorziter ven het Bur gerlijk Armbestuur cn oudste raadslid van Gorinchem, is eergisteravond voor zijn woning door J. de S., die dronken was, ernstig mishan deld. Dc dronkaard heeft verder de ruiten bij den heer M. ingeslagen. Hij is gearresteerd. Luchtvaart. DE EERSTE PASSAGIERSVLUCHT NAAR INDIE. Dc F VII tc Sengora aangekomen. De K L. M. heeft gisteren het volgende te legram ontvangen: Arriveerden te Sengora halfeen; hadden nog zeer veel last van moes son, doch hopen er nu doorheen tc zijn. Gaan morgen naar Singapore cn overmorgen naar Batavia. Werden door dc Siameesche autori teiten zeer hulpvaardig ontvangen. Heel Sen gora was uitgeloopen bij onze komst alhier. DE OCEAANVLUCHTEN. San FranciscoHawaï. Morgen de start. Londen, 28 Juni. (N. N.) Naar uit Washington gemeld wordt, hebben de vliegers Maitland en Hegenberger aan het departement van marine meegedeeld, dat zij morgenoch tend de non-stop-vlucht San-FranciscoHawaï willen beginnen. De proefvluchten zijn bevre digend geslaagd en de weersomstandigheden schijnen gunstig te zijn. Uit Oakland (Califor- nië) is verder bericht ontvangen, dat de jonge vlieger Ernest Smith eveneens naar Hawaï wil vliegen met een burgerlijk vliegtuig. Voorts wordt uit Honoloeloe gemeld, dat de vlieger Richard Groce een vlucht van het eiland Kanai naar aClifornië wil maken. De poging van Byrd. Parijs, 2 8 Juni. (H. N.) Volgens een te legram uit New-York zal Byrd vandaag, indien ie weersgesteldheid gunstig is, voor zijn vlucht naar Europa opstijgen. Ook de vliegers, die de vlucht San FranciscoHonoloeloe willen maken, treffen voorbereidingen om op te stij gen. CHAMBERLIN EN LEVINE TE WARSCHAU. Een tocht naar Zürich cn Parijs? Warschau, 28 Juni. (H. N.) De twee» Amerikaansche vliegers Chamberlin cn Levine zullen vandaag door den Poolschen staatspre sident in audiëntie worden ontvangen. Waar schijnlijk zuilen zij vanmiddag per vliegtuig naar Zürich vertrekken en vervolgens naar Parijs, van waar zij dan per schip naar Ame rika zullen tcrugkeeren. Noor Zürich vertrokken. Chamberlin en Levine, ter eere van wie Maandag door de Kamer van Koophandel tc Warschau een groot banket aangeboden werd, bezochten Dinsdags de stad, werden op audiën tie ontvangen door den president der republiek en vertrokken om 13.36 uur naar Zürich. DE VLIEGTOCHT VAN CALJFORNIË NAAR HONOLOELOE. 1wMaitland en Hegenberger vertrok» ken. Uit Auckland (Californië) wordt &d. 28 Juni gemeld: De luitenants Maitland en Hegenberger zijn in hun Fokker met drie motoren vertrokken uit Auckland om zonder tussohenlanding naar Honoloeloe te vliegen. Een nader bericht meldt, dat het Fokker legervliegtuig is gezien op 300 mijlen van de kust. Bizon derheden over het vertrek. Volgens een bericht uit San Francisco, had het vertrek van het vliegtuig van Maitland en Hegenberger plaats zonder incidenten. Het toe stel steeg snel en vloog boven de haven van Son Francisco op een hoogte van 600 meter. Alle schepen op den Stillen Oceaan zijn draad loos gewaarschuwd om bericht te zenden, wan neer zij het vliegtuig waarnemen. Ook SmitK vertrekt, maar geeft r het op. De vlieger Ernest Smith is gisterochtend om 9.36 vertrokken, teneinde te trachten de Hawal-eilanden te bereiken zonder tusschen- landing. Smiih keerde echter spoedig terug, omdat hij zijn windscherm gebroken had, waardoor hij onbeschermd was. Er werden terstond pogingen gedaan om het schei m te vervangen, maar toen daarmee vijf uren verloopen waren, kondigden de inrichters van Smith's vliegtocht aan, dat de vlucht voor onbepaalden tijd werd uitgesteld. DE VLIEGPLANNEN VAN COURTNEY. Berlijn, 28 Junf. (H. N.) De bekende Engelsche vlieger kapitein Courtney bracht heden een bezoek aan Friedrichshafen, waar hij het groote geheel van metaal gebouwde vliegtuig van de Dornierfabrieken bezichtig de, waarmede hij den Atlantischen Oceaan wil oversteken van Europa uit. DE VERMISTE FRANSCHE VLIEGERS. Vruchteloze opsporingen. Londen, 28 Juni. (H. N.) Uit Quebec wordt gemeld, dat de expeditie van 50 man, welke in het Noorden van Canada een onder zoek naar de vermiste Fransche vliegers Nun- gesser en Coli heeft ingesteld, onverrichter zake is teruggekeerd. Zij heeft geen spoor van de vliegers kunnen ontdekken. FRANSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. De inzittenden gedood. Landshut, 28 Juni (H. N.) Een Fransch vliegtuig is gisterenavond tegen 6 uur in een bosch bij Kinddsdorff verongelukt. Waar schijnlijk is de bestumder tengevolge van dc mist uit den koers geraakt en bij een po ging, om uit den mist te geraken, te dicht bij de aarde gekomen. Het vliegtuig kwam met volle vaart tegen een boom terecht en word geheel vernield. De inzittenden, waarschijn lijk kooplieden, werden op slag gedood en zoo verminkt, dat zij onherkenbaar waren. NOODLANDING IN KENT. Londen, 28 Juni. (H. N.) Een groot ver- keersvliegtuigi, dat met 9 passagiers van Parijs kwam, heeft gisteren in Kent een noodlanding moeten maken, waarbij een vleugel en de pro peller vernield werden. Eén der passagiers werd licht gewond. HET VERONGELUKTE VLIEGTUIG. Landshut, 28 Juni. (H. N.j Naar ge bleken is, behoorde het vliegtuig, dat gisteren boven het woud van Kindelsdorf is neerge stort, tot de vliegtuigen van de lijn War schauPraag—Parijs. In het vliegtuig, dat ook paketten en briefpost vervoerde, die voor het grootste gedeelte vernield zijn, bevond zich als passagier de directeur van een particuliere te lefoonmaatschappij te Praag, de oud-majoor Griebach. Kunst en Wetenschap. SCHUBERTS 100e STERFDAG. Een prijsvraag voor dc vol tooiing der „Unvollendctc". Sard, de leider van de herdenklngsplechlig- heden die komende jaar voor den lOOsten sterfdag van Schubert in de Vereenigde Staten zullen gehouden worden, deelt mede, dat er plannen bestaan voor het houden van een wed strijd ter voltooiing van Schuberts „Unvollen- dete" door toevoeging van een Scherzo en Finale. Deze wedstrijd, waarvoor de wereld in 10 zones verdeeld zal worden, omvattende 26 landen, elk met zijn eigen jury, zal in Septem ber beginnen en in Juli 1928 eindigen. Er is een prijs van 750 dollar en een van 250 dollar voor elke zone, benevens een internationale prijs van 10.000 dollar voor het beste werk dat de internationale jury zal kiezen. Het plan heetf de goedkeuring van muzikale kringen in Oostenrijk; Dr. Seipel, 'de Bonds kanselier, staat boven aan het Oostenrijksche comité, PI H-T- GUILLAUMIN y. Do laatste der groote Fransche impressio nisten, Guülaumin, is eenige maanden jonger >dan Monet, overleden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6