BINNENLAND. TWEEDE BLAD. 25e Jaargang Ne. Zl* AMERSFÖORicCH DAGBLAD „DE EEMLANDER" sSTuÏT'imt Dinsdagavond vond in do Concertzaal van 'Artis te Amsterdam de plechtige uitrei king van het Mobilisatiekruis plaats, aan do leden van de Afdeeling Amsterdam van den Nationalen Bond het Mobilisatiekruis. Do uitreiking geschiedde door den gep< generaal C. J. Snijders oud-opperbevelhebber van Land- en Zeemacht De toto werd genomen, terwij Z.Ex. de medaille uitreikt aan Mevr. Jansen—Scheurs. die gewerkt heeft bij het Centraal Magazijn voor kleeding en uitrusting. Hierbij een foto van den Nieuwen Waterto ren te Schimmert -(Z. L.) die heden ill' in tegeenwoordigheid van den Minister van Arbeid is geopend en welke ten bevordering van het Vreemdelingenverkeer, voor het publiek zal worden opengesteld- Bij Durgerhout's Machinefabriek, on Schc epswerf te Botterdam, liep de voor do Kon. Marine gebouwde toipedojager „Korte-naer" met goed gevolg te water. Foto têrwijl het schip dc helling verlaat, UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot ondervoorzitter van den Raad van bestuur van Curasao H. J. Th. Boomgoart, gouvemementssecretaris, lid van dien raad en tot lid van het college C. S. Gorsira J. P. Ezn, onder-voorzitter van den kolonialen Raadt op verzoek eervol ontslagen met dank mr, J. H. Thiel als inspecteur van het M.O.; benoemd tot bureel ambtenaar van den Rijks waterstaat de schrijver van den Rijkswaterstaat J. de Ruyter te Vlissingen. benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad Mr. J. V. van Dijok, thans hoogleeraar in de facuhcit der rechtsgeleerdheid aan de gemeen telijke universiteit van Amsterdam, tevens raadsheer-plaatsvervanger in het gerechtshof aldaar, en Mr. O. W. Sipkes, thans raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage op verzoek eervol ontslagen met dank E. G. Gaarlandt, als kantonrechter ^plaatsvervanger in het kanton Gorinchem en lid van het college van regenten over de rijkswerkinrichting voor vrouwen aldaaridem J. R. van der Plas als kantonrechtcr-plaatsvervanger in het kanton Schoonhoven. PRINSES JULIANA TE KATWIJK Hare studie-vriendinnen. Men meldt ons uit Leiden: Zooals wij reeds hebben gemeld, zullen ook drie studievriendinnen van Prinses Juliana, namelijk jkvr. De Brauw, mej. Rooseboom en mej. Michelin, haar intrek nemen in de villa's Hoogcate en 't Waerle, te Katwijk aan Zee, welke begin Juli door Prinses Juliana in ver band met haar studie aan de Leidsche universi teit zullen worden betrokken. Mej. Michelin is een dochter van den Waalschen predikant te 's-Gravenhage en gaat in de letteren studeeren. Mej. Rooseboom, die een kleindochter is van den oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië, gaat in de geneeskunde studeeren. MINISTER LAMB007 NAAR DOORWERTH. Do minister van Oorlog, de heer Lambooy, is voornemens a.s. Vrijdag een bezoek te bren gen aan het legermuseum in het kasteel „Doorwerth." JHR. MR. DR. H. A. VAN K\RNEBEEK. Een Hongaarsche onderscheiding. Aan den oud-minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek is het Hongaarsche Kruis van Verdienste der le klasse verleend. Gisteren is het eere-teeken door den Hon- gaarschen zaakgelastigde von Rudney aan den heer van Kamebeek in diens woning overhan digd. FORENSENBELASTING. De vernietigde forensenaanslogen van Worm er. Voor 'de Haagsohe rechtbank is aangebracht een zaak van de gemeente Wormer tegen den Staat der Nederlanden. De gemeente Wormer eischt veroordeeling van den Staat om aan die gemeente vergoeding te betalen voor h. i. ambtshalve onrechtmatig vernietigde forensen aanslagen Als schadevergoeding wdrdt 178.000 gevraagd, subsidiair schadevergoe- ding, op te maken bij staat. Voor der Staat stelde zich jhr. mr. A. K C. de Brauw. Mr. M. Oppenheim concludeerde als raadsmar, der gemeente Wormer voor eisch, waarna aan mr. De Brauw aanhouding werd verleend tot 6 September. VERPLICHTINGEN VAN GEPENSIO NEERDEN. De Pensioenraad verzoekt het volgende mede te deelen Gepensioneercen, die in Ket genot zijn van een na 1 Juli 1022 toegekend waohtgeldpen- sioen te laste van Ket Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds zijn Verplicht, aan den minister van Financiën oppatc te doen van alle inkom sten uit arbeid of bedrijf, door hen na hun ont slag ter hand genoden. Voorts zijn allen, die na 1 Juli 1022 gepen sioneerd zijn, en die in eenige betrekking in overheidsdienst zijn herplaatst, voor zooveel zij den leeftijd van 65 jaren nog niet hebben bereikt, verplicht hiervan kennis te geven. Nadrukkelijk wordt door den Pensioenraad op het nakomen van deze verplichtingen ge wezen. Worden de vcreischte opgaven niet verstrekt en blijkt dit later, dan kunnen de ge pensioneerden hiervan grooto moeilijkheden ondervinden, omdat de Pensioenraad in de daartoe leidende gevallen de betaling van het pensioen zou moeten staken. Reeds meerma len was de raad genoodzaakt, dezen maatre gel toe te passen. WIJZIGING RADENWET. De benoeming van leden en plaatsvervangers der Raden van Arbeid. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wijziging van de Radenwet. Krachtens art. 96a der Radenwet worden de leden de plaatsvervangende leden ven de Raden van Arbeid de eerste maal, in afwijking van het bepaalde in ait. 8, eerste lid, dier wet, niet door de werkgevers en de arbeiders gekozen, doch door den, met de uitvoering dier wet belasten Minister aangewezen. Inge volge art. 97 der Radenwet, zooals dat oor spronkelijk luidde, moesten de aldus aange wezen leden in plaatsvervangende leden af treden op den eersten Dinsdag van October 1925. Bij de wet van 1 Nov. 1924 werd die aftreding verschoven naar den eersten Dins dag van October 1928. Reden was de onze kerheid, die bestond met betrekking tot de toekomstige organisatie van de verzekering in verband met de niet onbelangrijke kosten, verbonden aan de verkiezing van nieuwe le den. Beide factoren bestaan nog, waarom de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, de aanwijzing door den Minister nog bestendigd wil zien. Hij wil het doel evenwel niet berei ken door verlenging van den zittingsduur, doch de betrokken organisaties in de gele genheid stellen zich opnieuw uit te spreken over de personen, die zich bij voorkeur als hun vertrouwensmannen willen zien aangewe zen OFFICIEREN NED. LANDMACHT. Algemeenc vergadering te Assen. Dinsdag werd te Assen de dertiende alge- meene vergadering gehouden van dc Vereeni- ging van officieren van de Nederlandsche Land macht. Na het welkomstwoord van den voor zitter der afdeeling Assen, kapitein Lieuwers. sprak de voorzitter van den bond, de kolonel der infanterie W. A. F. G. Bolken, de openings rede uit. Spr. uitte den wensen, dat de nood zakelijk gebleken hervormingen bij de landver- dediging zullen worden ten uitvoer gebracht op het juiste oogenblik en langs lijnen der gelei delijkheid. Dat deze partieele evolutie in de mentaliteit van het officierscorps spoedig tot stand moge komen. Voorts gaf spreker een overzicht van de hervormingsmaatregelen, die genomen zijn en nog in het vooruitzicht zijn gesteld. De aan- voering in ons toekomstleger zal grootendeels worden toevertrouwd aan de verlofsofficicren en verlofskader. Ik wensch u van harte geluk met dit groote vertrouwen. Moge het ons be roepsofficieren gegeven zijn hen met al onze krachten en volle toewijding te willen cn te kunnen steunen. De moderne geest in maatschappij en leger. Daarna hield de reserve-luit.-kolonel van den Generalen Staf C. C. de Gelder een. voor dracht over „de moderne geest in de maat schappij en zijn invloed op het leger." Wanneer wij dit onderwerp willen behande len, aldus spreker, dient eerst de vraag te lui den: wat verstaan wij onder modernen geest. Hij noemde als eerste punt de geestelijke on voldaanheid wegens het feit, dat wij den laat- sten oorlog nog niet zullen hebben beleefd, der halve wegens de verloren illusie als zou hij voorgoed zijn uitgebannen. Tweede puntde materieele onvoldaanheid. Door economische inzinking, de ontreddering en verliezen op verschillend gebied, zich weer spiegelend in verarming van velen. Doch de massa wil niet berusten. De regeering, de juistheid van Ket verlangen erkennend, tracht den wassenden vloed te kee- ren, waarbij het haar echter uiteraard qua be zuiniging op het gebied der groote slokoppen, als de sociale maatregelen en het onderwijs, niet gemakkelijk wordt gemaakt, zoodat do weermacht, nu dc nood en de peiiculen niet meer klaar voor oogen staan, wel een zeer verlokkend object schijnt voor bezuiniging. Hoewel in de democratische gedachte veel goeds schuilt, aanschouwen wij inderdaad een olgemeene vervlakking en nivelleering, een vernielen van het schoone en verdrukking van het intellect cn dit laatste zelfs in ambtelijko kringen. Nog steeds heeft onze staat, ook in het ka der van den Volkenbond, internationale plich ten te vervullen. Wat de binnenlandsche taak betreft, weten we allen, dat bedekt en openlijk tot revoluties wordt aangemoedigd dat door velen, die in ternationaal strijd heeten te verafschuwen, ter zelfder tijd op nationalen klassenstrijd wordt aangestuurd. Nadat de spreker dc ideeën van de voorstan ders der ontwapening uitvoerig had bestreden, kwam hij tot de volgende conclusie Wat de democratische gedachte betreft, moet er ten eerste op worden gewezen, dat de kracht van een leger allereerst afhangt van de een heid van wil, die daarin heerschtdat dus noo- dig is onvoorwaardelijke macht tot bevelen. Aan democratische proefnemingen op weer macht gebied zal echter allicht het gevaar kle ven, dat deze eenheid wordt geschaad of dat de tucht wordt bedreigd. Wat zal ons de toekomst brengen zal ons volk achter zijn slechte herders doorhollen naai de eenzijdige ontwapening, wij weten het niet en wij zouden het ten slotte ook niet kunnen beletten. Wanneer een volk zichzelf in den steek laat, is er niemand die het zou kunnen redden, maar zelfs indien het gezond verstand wederkeert, achten wij hot toch geenszins uit gesloten, dat wij geleidelijk worden gedreven naar een leger van kleineren omvang cn op meer vrijwillige^ grondslag. Gekozen werden tot leden van het hoofdbe stuur de majoor van den Generalen Staf E. H van den Akker en de majoor van de infanterie jhr. C. M. Storm van 's-Grovenzande en de kapitein van de infanterie S. Veldmeyer. Tot voorzitter van de vereeniging werd ge kozen de majoor E. H. van den Akker en tot secretaris de majoor J. A. J. M. Schotman. De afgetreden voorzitter, de kolonel W. A. F. G. Bolken, werd benoemd lot cerelid der vereeniging. TEWATERLATING DER „KORTENAER" Een nieuwe torpedojager. Gistermiddag is van een der hellingen van Burgerhout's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam met gunstig gevolg te water gelaten de torpedojager ,Kortenaerin aanbouw voor de Koninklijke Nederlandsche Marine. De laat ste beletselen werden weggenomen door me juffrouw Mary Burgerhout. De afmetingen ziin: lengte 322', breedte 31 2", holte 18' 9". Een machine-installatie van 3100 P K. moet het schip een snelheid kun nen geven van 34 knoopen (63 K.M.) per uut. De bewapening zal bestaan uit 4 kanonnen van 12 c.M., 2 triplo-torpedo-lanceerbuizen van 53 c.M. en 2 stuks vliegtuigafweergeschut van IVt c.M. Ook de volledige machine- cn ketel installatie der schepen worden in de werkplaat sen van Burgerhout vervaardigd. De „Kortenaer" is de derde van een serie van 3 schepen van dit type, welke thans op deze werf in aanbouw zijn en zij zullen na in- dienststelling toegevoegd worden aan 'de Ne- derlandsche vloot in Oost-Indië. Op de vrijgekomen helling zal de bouw be gonnen worden van een 3000 tons droogdok, hetwelk in opdracht van het ministerie van Koloniën voor het maiii^e-etablissement ver vaardigd zal worden. GEP. GEN-MAJOOR DR. J. W. VAN RIJN. De begrafenis op Oud Eik cn Duinen. Op Oud-Eik-en-Duinen is 't stoffelijk overschot van den gep. gen.-majoor van den Genees kundigen Dienst der Landmacht dr. J. W. van Rijn teraardebesteld Tot hen, die door hun aanwezigheid op do begraafplaats deden blijken van hun belang stelling behoorden do generaal-majoor N. Schrijver, inspecteur van den Geneeskundi gen Dienst der Landmacht, die vergezeld was van zijn adjudant, off. v. gez. 1© kl. v. d. Roemer, voorts de plaatseh'jke commandant, kolonel Postuma, de majoor Breeboort, medo als vertegenwoordiger van den inspecteur der infanterie, de gep. generaal-majoor G. A. Linckers, de dirigeerende off. van gez. Ie klasse W. G. A. Bruinier en dr. J. C Diehl, resp. chefs von het militair Hospitaal te Utrecht en te 's-Gravenhage, de gop. dir. off. v. gez. le kL L. J. Klinkenberg cn dr. Prins, de gep. kolonel der infanterie von Henning, de res. dir. off. v. gez. 2de kl. dr. Tempel mans Plat, de dir. off. v. gez. 3e kl. dr. Nord, de doctoren Den Houter, De Flines, v. d. Wal, DoknatcL Beemink, de müitair-apotheker lo kl. A. M. Frenkel, de kapitein Rudwig, com mandant van dc 4e comp. hospitaalsoldaten, dc gep. kapt. Kohibrugge e.a.r zoomede een deputatie van het bestuur van den Bond van Geneeskundig Personeel, beneden den rang van officier, der Landmacht onder leiding van den voorzitter, sergt. maj. Markus en verder verscheidene leden van het personeel van het militair Hospitaal. De baar was door verscheidene kransen ge dekt, waaronder waren er van officieren en personeel van het Militair Hospitaal en van den Bond van Geneeskundig personeel. Aan de groeve werden, op verlangen van den thans ontslapene, geen toespraken gehou den. Een zoon van wijlen dr. Van Rijn dank te namens de familie voor do betoonde be langstelling. BEGRAFENIS GENERAAL KERLEN. Dinsdagmiddag te half 3 is op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den gep. generaal-majoor til. der genie van hot N.-I. leger, J. G. Kerlen. Onder de vele belangstellenden werden op gemerkt de gep. luitenants-generaal van Riet schoten, Boetje, Kronouer; de gep. generaal- majoor Kruisheer; de kolonels Nanning, Eb- bink, Krull, Slors cn Bruynis; de luitenants' kolonel de Jonge v. <L Halen en Kleijn; de gep. luitenants-kolonel Raedt van Oldenbarnevelt, Ruzette en Vlasblom; de majoors Wijnhoff, Caspersz en Smitsde oud-zeeofficieren Creyghton, Steffelaer, dr. Semmclink, mr. Pen- nenborgh, referendaris van het departement van justitie de heer Schenk de Jong, secre taris van de Bil li ton-Mij., kapitein Ter Steego en anderen. Met den stoet kwam nog o.m. mede de gen.-majoor G. W. T. de Vos. Verscheidene bloemstukken dekten de baar. Aan het graf schetsten de heeren Hendriks en Campionis, resp. schoonzoon en klein zoon, het verlies dat de familie door het heen gaan van generaal Kerlen lijdt, waarna gen.- majoor de Vos als oud-vriend en voormalig wapengenoot, den ontslapene dankte voor de langdurige vriendschap. HET INDISCHE DETACHEMENT. Het programma voor de maand Juli. Naar Ket Haagschle Aneta-kantoor ver neemt, luidt het programma van het deta chement militairen van de verschillende in- heemsche landaarden van het N. I. leger, uit gezonden ter bijwoning van de begrafenis van wijlen den oud-gouvcrneur-generaal J. B van Heutsz. als volgt: 1 Juli. Te Brombeck (Koninklijk Koloniaal Militair Invalidenhuis). Bezichtiging van deze inrichting en bijwonen van een oefening van hei korps Rijdende Artillerie; om 15.15 uit Arnhem naar Nijmegen. 2 Juli te Nijmegen. 3 Juli. Te Nijmegen. Gelegenheid voor de Christenen tot het bijwonen van een gods dienstoefening in de Maleische taal. 4. Juli. Om 13.58 uit Nijmegen naar Maastricht, aankomst 17.23. Défilé met ver tegenwoordigers van korpsen der Nederland sche landmacht en 2 muziekkorpsen voor de hoogste plaatselijke militaire en burgerlijke autoriteiten. Avondconcert met zang op het Vrijhof. 5 Juli. Voormiddags bezichtiging von Maastricht. Namiddags autotocht langs de Zuidgrens van Limburg; bezichtiging van een kolenmijn c.q. imitatiemijn. 's Avonds bios coopvoorstelling. Een en ander aangeboden door een plaatseh'jke commissie tot ontvangst. 6 Juli. Om 8.17 uit Maastricht naar Eind hoven; aankomst 11.22. Bezichtiging van de Phib'psfabrieken. Om 14.59 uit Eindhoven naar Middelburg; aankomst 18.54. Huisves ting en voeding door de zorgen van den gar nizoenscommandant. De Protest an tsche mili tairen die zulks wenschen vertrekken van Maastricht naar Leiden ter bijwoning van het zendingsfeest op 6 Juli aldaar, waarna zij zich op 7 Juli naar Den Haag begeven. 7 Juli. Bezoek aan d!e Donderdagsche vee markt te Middelburg en bezichtiging van de stad. Om 16.24 uit Middelburg naar 's-Gra- venihage; aankomst 20.08. Onmiddellijk na liet eten ter ruste. 8, 9 en 10 Juli te 's-Gravenhage. Huisves ting en voeding in de Alexanderkazemc door de zorgen van den garnizoenscommandant. 8 Juli. Om 9.30 inspectio door den Minis ter van Koloniën. Autotocht door Den Haag en omstreken, aangeboden door Zijne Excel lentie den Minister van Koloniën. Namiddags Watertocht op het Kagermeer gevolgd door een Indische rijsttafel, een en ander aangeboden door de Vereeniging Oost en West. Van 20 rot 23 24 uur. Gezellige avond, aangeboden door de oud-onderofficie ren van het N.-Indisclio leger. 9 Juli. Voormiddogs. Afgehaald door auto's en gebracht naar Waalsdorp; ontvangst bij de brigade Grenadiers en Jagers. Muziek. Ver- verschingen. Namiddags. Bezichtiging ven Ket Oranje Nassau museum, het Koninklijk Paleis en het Vredespaleis, 's Avonds. Bijwo nen van Ter Hall's Revue, aangeboden door de Afdeeling Nederland van de Ned. Ind. Of- ficiersvereeniging. 10 Juli. Voormiddags bezoek aan Scheve- ningen en Pier. 's Avonds Protestanten gods dienstoefening in, het Maleisch onder leidiing van Ds. Ferguson. Overigen in groepjes onder geleide wat rondkijken. Vroeg ter ruste. 11 Juli. Om 8.18 uit Den Haag (station S. S.) naar Nijmegen, aankomst 10.58. Ge reedmaken voor do terugreis naar Indië. 12 Juli. te Nijmegen gereedmaken als bo ven. 13 Juli. Om 10.13 uit Nijmegen naar Rot terdam. Inschepen aan boord van het s.s. „In- sulinde". WERKZAAMSTELLING OVERCOMPLEET BEROOPSPERSONEEL. Installutie eencr ministcrieelc 1 commissie. De minister van Oorlog, ad interim minister van Marine, heeft, in overleg met den minister van Financiën, een commissie ingesteld ten einde na te gaan: 1. in hoeverre het mogelijk is beroepsperso- neel der marine, dat in Nederland overcom pleet zou zijn met het oog op dc geregelde op lossing van in Ncderlandsoh-Indië dienend per soneel, werkzaam te stellen bij het leger hier te lande; 2. op welke wijze bij mobilisatie door de landmacht gebruik kan worden gemaakt van dienstplichtigen der zeemacht, die alsdan niet noodig zijn voor gebruik op de vloot en/of de maritieme inrichtingen cn diensten aan den wal; 3. of er diensten zijn, welke thans bij mobili satie aan het leger zijn opgedragen, doch waar van het aanbeveling verdient, dat zij door do marine worden vervuld. Dc minister heeft benoemd in die commissie: den luitenant-generaal b. d. J. L. ten Bosch, als lid-voorzitter; als leden: den raad-adviseur in Algcmeenen Dienst bij het departement van Marine, den heer A. van Hengel; den luitenant kolonel van den generalen staf H. G. Winkel man; den majoor der artillerie S. G. N. Nauta Pieter; den luitenant ter zee le klasse R. P. v. d. Wetering bijgenaamd de Rooy; den kapi tein der genie J. J. C. P. Wilson; den bezuini gingsinspecteur, den heer J. C .Roclofsen. Met bepaling dat het lid, kapitein der genie Wilson voornoemd, tevens als secretaris der commissie zal optreden. VEREENVOUDIGDE SPELLING. Plannen <fer regeering. Volgens de „Msb." ligt het in de bedoe* ling van de regeering binnenkort oen vereen voudiging in de spelling in te voeren, waarbij de naamvallen vervallen en voor de en o dezelfde regel zullen gelden als voor de a en u. De uitgang 1 ij k blijft onveranderd en wordt 'niet vervangen door lik DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN LEIDEN. Aankoop van een woning* De burgemeester van Leiden, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, heeft aangekocht het perceel Rapenburg 31, waar vroeger Boer- haave heeft gewoond en dat thans bewoond wordt door mr. Fokker, die zich te Wassenaar gaat vestigen. De burgemeester hoopt zijn nieuwe woning begin September te betrekken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5