VACANTIE! EEN ZOMERZOTHEID HET BOEK VOOR UW CISSY VAN MARXVELDT UITGAVE VALKHOFF &Co. - AMERSFOORT. Met voldoening ziet dte huls vrouw terug op het resultaat van den Rinso waschdag. Oewasschen en gestreken gaart de stapeltjes linnengoed in de kast. Keurig hel der en frisch is alles geworden in een minimum van tijd. Volg ook de Rinso waschmethode f Koop nog heden een pak 1 een product der sunuoht zeep fabrieken RJI2-2J DOOR INGENAAID f 2.90 GEBONDEN f 3.90 VRAAGT UW BOEKHANDELAAR ZOMER 1927 ZWAAR ONWEER BOVEN ZEEUWSCH VLAANDEREN EN TILBURG Men meldt ons uit Oostburg:, d.d. 14 Juli: In den afgeloopen nacht heeft zich boven het westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen een zwaar en langdurig onweer onlast, dat ge paard ging met een stortregen, welke onge veer drie uur óanhield. De stroten stonden blank en bij vele inwoners van Oostburg drong het water de woningen binnen. Tijdens het onweer sloeg de bliksem in in de schuur van den heer H. Remijn, welke af brandde. Te Schoondijke sloeg de bliksem een paal van het electrische net aan splinters; in een vijftal woningen werd door den bliksem schade aangericht. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Hevig onweer boven Tilburg. Gisteravond te ongeveer half zeven ontlastte zich boven Tilburg en omstreken een hevig onweder, gepaard gaande met zware slagre gens. Op de lijn Baerle NassauTilburg is een zestal telegraafpalen vernield en op het station te Riel verd een sefnblok door den bliksem getroffen en geraakte onklaar, zoodat de treinen met onveilig signaal moesten ver trekken. Te Tilburg zelf was de regen zoo herig, dat in een oogenblik tijds tal van stra ten in een meer herschapen werden, zoodat aldaar het verkeer slechts door middel van autobussen en andere hooge voertuigen kon worden onderhouden. F. J. VAN PAASSCHEN. De heer F. J. van Paasschen Sr„ hoofdre- Üacteur van „De Avondpost", zal morgen, 15 Juli, 40 jaren aan dot dagblad verbonden zijn. Het ligt in de bedoeling, dit feit in besloten kring feestelijk te vjeren. OFFICIERS-JUBILEA. De generaal-majoor J. E. Roorda. inspecteur der Genie en hoofd der le afdeeling (Genie) lan het Departement van Oorlog en luitenant kolonel F. C. A. van der Minne, véh het wapen der Koninklijke Maréchaussee, zullen op 25 Juli a.s. veertig jaren officier zijn, AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den Minister Van Financiën zal op Maandag, 18 Juli a.s. niet plaats hebben, BRAND IN EEN ELECTRI SCHE CENTRALE KORTSLUITING DE OORZAAK Terwijl een gedeelte van de stad omstreeks half elf in het duister werd gehuld, doordat aan een der centrales blijkbaar een storing was ontstaan, werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de Centrale-Noord aan den ovei- kant van het Y. Bij aonkorast van de brandweer bleek dat uit een der turbine-generators rookwolken opste gen. Inderdaad merkte men in een turbine generator kortsluiting was ontstaan, hetgeen den brand heeft veroorzaakt. De brandweer trachtte het vuur met een viertal pyrne-toestel- len te blusschen. Toen dit echter niet lukte, werd een deksel van de generator geopend, door welke opening men eenige waterstralen op het vuur richtte. Daarna was men binnen korten 'tijd den brand meester. Het inwendige van de generator is gedeelte lijk verbrand. Bij de blussching door middel van de pyrenetoestellen ontwikkelden zich on- aangenaam-riekende gassen, waardoor de brandwachts in het blusschingswerk bemoei lijkt werden. Door de kortsluiting kwam een gedeelte van het electriciteitsnet stroomloos, tengevolge waarvan vooral het centrum gedu rende ongeveer een kwartier van licht was ver stoken. Ook het tramverkeer ondervond door deze storing in de geheele stad eenige stagnatie. Gedurende bijna een kwartier was het geheele tramverkeer tengevolge van het stroomloos worden van het tramnet lamgelegd. OVERLEDEN TIJDENS HET VOETBALSPEL. Gisteravond is tijdens een voetbalwedstrijd te Dordrecht een der spelers, B. L. Bogerts, ver moedelijk door overspanning, neergevallen. De ontboden directeur van den geneeskundigen dienst kon slechts den dood constateeren. VERKORTING -AMBACHTSONDERWIJS. Het ook door ons aan Het Volk ontleende bericht omtrent de vergadering, door den mi nister van onderwijs bijeengeroepen, ter be spreking van een mogelijke vérkorting van het ambachtsonderwijs verdient in zooverre aan vulling, zegt de N.R.Ct., dat de uitnoodiging tot bijwoning niet direct gericht was tot de directeuren van ambachtsscholen, maar de mi nister wel de wenschelijkheid te kennen heeft gegeven in zijn uitnoodiging aan de besturen, dat de directeuren als vertegenwoordigers van het pfcrsoneel op deze vergadering mede aan wezig zoijden zijn. GEMEENTERAAD VAN AM STERDAM DE TOESLAG OP PENSIOENEN - LIJN- T REKKE RIJEN BIJ DE UITGIFTE VAN GRONDEN DE MELKVOORDRACHT In de gistermiddag gehouden zitting werd de Woensdagavond door den heer Wijnkoop aan gevraagde interpellatie betreffende een subsi die aan Werkspoor voor het bouwen van de Rotterdamsche Koninginnebrug, toegestaan. Zij zal in een der volgend*» vergaderinge ge houden worden. Door den heer Doornbusch' werd gedaagd Wat B. en W. denken te doen nu van den Mi nister bericht is ontvangen tot schorsing van de h uurverordening. De voorzitter zou gisteravond, mededeelen wanneer deze vraag aan B. en W. gesteld zal v/orden. Voorts werd door den voorzitter meege deeld, dat door den heer Solkesz een voorstel is ingediend betreffende het aan de orde zijn de puntde toeslag op pensioenen. De heer Solkesz stelt voor, B. en W. uit te noodigen met voorstellen te komen, waar door voor gepensionneerden dezer gemeente aan wie een toeslag van 40 pfct. is toegekend, deze toeslag verhoogd wordt tot 70 pet. voor hen, die minder ontvangen dan 1000, en tot 50 pet. voor hen, die minder ontvangen don 1500. Door den heer Wijnkoop werd voorgesteld toe te staan wat gevraagd wordt. Door den wethouder den heer Von Fiijtag Drabbe werd uiteengezet, dat Amsterdam reeds 40 pet. toeslag geeft. In 1922 is een verzoek ingediend van gelijke strekking. Dat verzoek is toen zonder discussie afgewezen Nu gaan er stemmen op tot tegemoetko ming. De financieele toestand der gemeente is minder goed geworden, terwijl die der ge- pensionneerden niet slechter is geworden. Een algemeen© regeling tot verhoogmg kan geen behoorlijke oplossing brengen, omdat de omstandigheden zoo verschillend zijn. B. en W. erkennen dat sommige pensioenen laag zijn, vooral voor hen die vroeg werden gepensionneerd. Wanneer de Raad het voorstel-Kl. de Vries c.s. aanneemt, dan wel zij die nog geen 850 pensioen hebben, een toeslag zullen krijgen van 30 pet., dan zal de gemeente een geka pitaliseerd bedrag van f 1.367.000 moeten geven. Naar evenredigheid hooger wordt het be drag bij de voorstellen Solkesz en Wijnkoop Hierna werd gerepliceerd, waarbij de heer De Vries uiteenzette, dat zijn voorstel het eerste jaar 15.000 zol kosten en e!k volgend jaar minder. Door den wethouder werd voorts uiteenge zet, dat een algemecne toeslag niet noodig en ook onbillijk is, maar dat de wethouder niet ongevoelig is om te helpen, waar de om standigheden dat gewenscht maken. Het voorstel-Wijnkoop werd daarop ver worpen met 31 tegen 5 stemmen het voorstel Solkesz werd verworpen met 30 tegen 6 stem men, waarna het voorstel van den heer KI. dc Vries werd aangenomen met 20 tegen 10 stemmen. Na eenige discussie werd goedgekeurd de voordracht om aan de Ver. Bouwmaatschappij tot verkrijging van eig enwoningen voor het aanschaffen en plaatsen van een klok aan haar te stichten bouwwerk aan de Burgemees ter Tellegenstroat een bedrag van 2500 uit te keeren. Hierna volgde een interpellatie van den heei Woudenberg i» zake uitgifte in erfpacht van grond in het Linnaeuspark Door den heer Woudenberg werd uiteenge zet, dat vele maanden is gewacht met de uit gifte von deze terreinen, ondanks het aan dringen van spr. bij vei schillende gelegenhe den. Thans is men met die uitgifte begonnen, maar spr. vraagt welke schadelijke gevolgen deze late uitgifte hebben gehad. Spr. heeft dit geval aangegrepen om in het algemeen aan te dringen op sneller werk en ook om uit te maken of de schuld ligt bij Pu blieke Werken of bij den Woningdienst, die elkaar steeds het balletje toegooien de schul dige te zijn. In de avondzitting werd benoemd tot gewoon hoogleeraar in het Staatsrecht, in het admini stratief recht van Nederland en in dc burger lijke rechtsvordering mr. F. G. Scheltema, hooglceraar aan de Rijks-universiteit te Leiden. De voorzitter deelt mee, dat het in zijn voornemen ligt, wanneer Vrijdagavond de melkvoordracht niet in behandeling komt, de Raad op 27 Juli weer bijeen te roepen tot be handeling van de voordracht. De heer Boekman (S. D. A. P.), zegt hier op, dat het geen gewoonte is zulke groote voordrachten op het einde van een zittingsjaar te behandelen. Bovendien heeft deze voordracht geen haast en daar komt nog bij, dat dezer dagen nog belangrijke amendementen zijn in gediend. Daarom stelt spr. voor deze voor dracht aan te houden tot na de vacantie. De heer Ketelaar (V.-D.) zegt, dat er geen enkele reden is deze voordracht niet te behan delen. Er is nog 14 dagen vóór Augustus en dus nog tijd. Aan deze melkkwestie moet nu maar een einde komen. De heer O p h o r s t (c.-h.) wil de voordracht afhandelen op voorwaarde, dat deze dan ook voor do vacantie zal worden afgehandeld. De heer Boissevain (v. b.) zegt, dat deze voordracht is van dezen Raad en van deze wet houders. Aan deze wethouders moet de ge legenheid worden gegeven deze zaak te verde digen. De heer De Miranda zegt, dat niet alleen de voorstellen van de wethouders Vos er Von Frijtag Drabbe aan de orde zijn, maar ook de melkvoordracht. Spreker is tegen behandeling In 1921 deed zich hetzelfde geval voor met de melkvoordracht. Toen waren het o.a de heeren Drabbe, Ter Haar en Boissevain die zich hebben verzet tegen behandeling aan het einde van een zittingsjaar. De heer Romme (r.-k.) verklaaide zich te gen het voorstel Boekman. Deze Raad heeft den plicht deze zaak af te maken, omdr.t hij uitgesproken heeft een proef te nemen. Dooi niet behandelen zou deze voordracht weer op de lange baan geschoven, worderv De heer W ij n k o o p (C.-P.) zou wel wille' weten wat er achter het voorstel der S. D A. P. zit en als hij ook de gevolgen wist, zou hij zijn stem kunnen bepalen. Spr. ziet de politieko gevolgen niet, want het gaat hier om hst poli tieke belang. Spr. ziet geen verschil tusschen behandeling nu of straks. Spr. ziet wat het principe betreft meer voordeel Lt uitstel. Of spreker goed politiek ziet weet hj niet, maai het komt spr. verdacht voor dat men aan den anderen kant zoo graag wil afhandelen. Dr. Vos zegt namens de meerderheid van het college van B. en W. dat zij aandringen op spoedige behandeling. De belanghebbenden hebben gevraagd de voordracht voor de vacan tie af te handelen. De Voorzitter meent dat deze Raad behoort af te handelen wat hij heeft gevraagd een proef. 'Aan den heer Ophorst kan spr. niet de zekerheid geven, dat de voordracht wordt afgehandeld, maar de Raad heeft dat in han den. In dit verband met dit antwoord stelt de heer Ophorst voor de zitting te beginnen op Dinsdag 26 Juli. Het voorstel-Boekman, ir. stemming gebracht, wordt met 20 tegen 17 stemmer verworpen, dat van den heer Ophorst wordt verwoipen met 20 tegen. 16 stemmen. Hierna is het woord aan weihouder Ter Haar ter beantwoording van de vragen ge steld over het uitgeven van erfpacht in het Lunaeuspark. Spreker stelde in het licht dat er stagnatie is geweest, echter nu wordt de zaak snel afgehandeld. Voorts zet spreker uiteen hoe gewerkt wordt. Hierna volgden replieken, waarbij de wet houder voor den v/oningdienst uiteenzette, dat deze dienst geen schuld heeft aan de vert aging bij de uitgifte van erfpachtgronden. De vergadering woidt heden voortgezet. NED. ZENDELING GENOOT SCHAP 30ste JAARVERGADERING PERSPECTIEVEN IN DE JAVA-ZENDING Woensdag is te Rotterdam de 30e jaarlijksche vergadering van het Nederlandsch Zendeling- Genootschap gehouden onder presidium van ds. F. W. G. Verheul van Gouda, lid van het hoofdbestuur. De ochtendvergadering was in zonderheid gewijd aan het behandelen van de huishoudelijke aangelegenheden. Het jaarverslag wordt uitgebracht doof de zendingsdirectoren. Opgemerkt wordt, dat Ja va onder de gebieden der Mohammedanen- zending een zeer bijzondere plaats inneemt, omdat aldaar een aantal inlandsche Christe nen gevonden wordt zóó groot, dat fik ander zendingsgebied daarbij achterblijft. Op Oost Java zijn er in één verband ruim 20.000 Ja- vaansche Christenen verspreid over een 50-taJ gemeenten. Een groote gebeurtenis was de opening der Theologische School Bale Wyta (hal voor godsdienstonderwijs), te Malang op 6 Januari 1927. Posso neemt op zendingsgebied een zeer be langrijke plaats in door de zuiverheid der ver houdingen aldaar. De samenwerking van twee mannen als Adriani en Kruyt is van groote beteekenis ge weest. In Deli blijft de groote massa nog onbe wogen. Het zendingshospitaal te Sibolongit blijft zich uitbreiden. Kort na den terugkeer van het verlof van den heer Van Eelen werd het melaatschendorp Laoe si Momo bezocht door don nieuwen gouverneur-generaal. Door den thesaurier jhr. H. M. de Koek, wordt de jaarrekening over 1926 ingediend en toegelicht. Het nadeelig saldo over 1925 be droeg 45.697. De baten over 1926 waren 341.830. De uitgaven over datzelfde jaar 318.971. Als leden van het hoofdbestuur werden her kozen de heeren prof. dr. W. J. Aalders te Groningen, G. H. de Marez Oyens te Am sterdam, L. v. d. Pol en J. L. Roder te Rot terdam, ds. J. E. Bijl te Gouda en ds. M. Hef ting te Eist. Verder worden benoemd mr. N. J. van Aalst en ds. J. J. Stam, beiden te Rot. terdam. Daar de voorzitter en de vice-voorzitter van het bestuur der Nederlandsche Zendingsschool in het buitenland vertoeven, brengt dr. C W. Th. baron van Boctzelacr van Dubbeldam het jaarverslag van de Ned. Zendingsschool uit, De middagvergadering, die zeer druk be zocht was. werd door ds. Verheul geopend met gebed en het lezen van Psalm 87, naar aan leiding waarvan hij zijn openingswoord sprak. Welkom worden geheeten de zendelingen met verlof, en hulde wordt gebracht aan den heer J. Louwerier, die a.s. Zondag het feit herdenkt dot hij 60 Jaar geleden als zendeling door het Genootschap werd afgevaardigd. De heer Lou werier dankt hiervoor en gedenkt degenen, die grooten invloed op zij leven en arbeid hebben geoefend. De algemeene instructie wordt uitgereikt aan ds. S. A. Hoogstraten, die als zendeling naar Oost-Java wordt afgevaardigd, en aan den heer D. Brilman, die als dienaar des Woords naar de Sagir- en Talauer-eilanden zal gaan. Welkom worden geheeten de a.s. hulppredikers N. Bergstra en A. Boeken Kru- ger, die eveneens op dezen dag zullen worden geordend en afgevaardigd door dc commissie tot dc zaken der Prot. kerk in Ned. Oost- en West-Indië. De heeren Van Hoogstraten cn Brilman spreken een enkel woord om zich aan hun arbeid te verbinden. Ds. D. Crommelin, oud-zendingsconsul en thans zendingsdirector te Oegstgeest, spreekt over 'Perspectieven in de Java-zending. Het zwaartepunt der zcndingsleiding wordt meer en meer van Nederland naar Indië ver plaatst wij willen ons laten voorlichten over de perspectieven der Java-zending, door het geen daaromtrent op een speciale conferentie te Malang in Januari 1927 gehouden, is in het midden gebracht. Opvoeding en onderwijs staan in het centrum der belangstellinger kentelijk voor den financieelen steun der re geering, zal de zending toch met de mogelijk heid moeten, rekenen, dat die od den.duur zal verminderen en ook kan zij het oog niet slui ten voor de banden die haar door de subsidie worden aangelegd, omdat de methoden en or ganisatie van het regeeringsonderwijs worden opgelegd, ook waar het openbaar onderwijs in menig opzicht nog in het stadium van proef nemingen verkeert Laat de zending echter krachtig meewerken om gezondere onderwijs- bcginselen ingang te doen vinden en zoo b.v. de oprichting van schakelscholen steunen. Daarnaast vraagt de algemeene strategie van den zendingsarbcid de aandacht, in het licht der gaandeweg voortschrijdende ontvoogding der Inlandsche Christengemeenten. Welke taak blijft dan voor de Zending over De opleiding van inlandsche voorgangers, veel te lang ver zuimd, is nu eindelijk krachtig ter hand geno men in de theologische school te Malang. die men tevens tot een geestelijk centrum voor do meer ontwikkelde Christenen tracht te maken De eigenlijke evangelisatie kan meer doelbe wust worden aangevat, nu de zending minder aandacht be-hoeft te wijden aan de verzorging der inlandsche gemeenten, die op haar beurt hen die door evangelisatie zijn gewonnen, in zich kunnen opnemen. Een speciale taak ligt in de groote steden, waarheen vele Christenen van het platteland getrokken zijn. Daarnaast blijkt de uitbreiding der Chris tengemeenten door ontginning van woeste gronden de aandacht vragen, aangezien bij aanleg en organisatie van nieuwe nederzettin gen de steun van den zendeling niet kan wor den gemist. Dit geldt ook van de stichting cn het beheer van scholen van verschillende ty pen en eindelijk zal de zelfstandig wordende Inlandsche Kerk den raad en voorlichting der Zending voorshands nog niet kunnen ontbe ren bij de vraagstukken van allerlei aard, waarvoor zij komt te staan. Al verandert dus het karakter van den Zen- dingsarbeid doordat steeds mec-r aan de In landsche Kerk kan worden overgelaten, zij wordt er niet minder noodig door. Een groot voordeel is daarbij dot de verhouding tusschen dc Inlandsche Kerk en de Zending op O.-Java in het algemëen goed en vertrouwelijk is. De heer Neuman spreekt daarna over de Zending in Deli, de heeren Van der Poel cn Wiegers over die op Oost-Javu. EEE VOLKSGERICHT TE NIEBERT ZONDERLINGE HOUDING VAN BURGEMEESTER EN POLITIE Onder dit opschrift maakt Het Volk melding van het volgende uit Nuis ontvangen bericht Te Niebert in Groningen woont de ruim 50- jarige veekoopman Harm Boonstra. B. is on gehuwd en heeft den laatsten tijd als huishoud ster bij zich de vrouw van zijn neef en naam genoot uit Eenerveld, gem. Norg. De vrouw schijnt beter leven bij neef te hebben dan bij haar echtvriend. Ze verkiest ten minste niet naar haar echtgenoot terug te keeren. Haar zos kinderen heeft ze bij zich. Volgens haar zeggen is of zal spoedig haar man de ouderlijke macht worden ontnomen. Dit is de voorgeschiedenis van een rumoe- rigen nacht, die we te Niebert hebben beleefd De dorpelingen vonden het samenwonen van B. met de vrouw van zijn neef ongepast. Be sloten werd een volksgericht to houden. Op den atfond van Zaterdag 18 Juni verzamelden zich eenige personen voor B/s woning en be gonnen deze met steenen te bombardeeren. Een kleine driehonderd pannen werden stuk gegooid. De ruiten en roeden in het voorhuis werden verbrijzeld. Zelfs van de houten blii- den voor de ramen in de voorkamer is de helft kapot gegooid. Het huis is verleden jaar op geverfd en zag er na het bombardement treu rig uit. Dit was den baldadigen „rechters" nog niet genoeg. De achterdeur werd ingetrapt en hierdoor drong men het huis binnen. B. trachtte zich met een revolver te verdedigen, maar was te zenuwachtig om het wapen te gebruiken en had ook maar een paai- revolver-patronen, die spoedig verbruikt waren. Een der indringers was echter ook gewapend, met een jachtge weer, dat hij drommels goed wist te hanteeren. Een ledige huls is n.l. ter plaatse gevonden B. en zijn huishoudster werden nu naar bui ten gesleept, niettegenstaande de kinderen van de vrouw hartverscheurend schreiden. Eenmaal huiten, werden beiden in letterlijken zin uitge kleed. Dat geschiedde vrij hardhandig. De kleeren waren ten minste aan flarden ge scheurd. Toen de arme menschen in Adarns- costuum stonden, zijn ze „afgekoeld" met een phar emmers water Toen kwam het glansnummerl De optocht! De beide mishandelde lieden werden gedwon gen in optocht mee te loopen door een groot gedeelte van de dorpen Niebert en Nuis, waar bij aan de vrouw werd veroorloofd kousen en een broek aan te trekken. Nadat de stoet zoo door de dorpen was getrokken, al joelende en tieiende, liet men de „beklaagden" vrij, na ze nog eens op het hart te hebben gedrukt, zoo spoedig mogelijk weer van elkaar te gaan. Wij vermelden hierbij nog, dat dc vrouw onder ge neeskundige behandeling was, naar we mee- nen voor een borstkwaal. Het Volk meldt verder, dat 5., toen hij den volgenden dag naar Marum ging om bij den burgemeester zijn beklag te doen en de zaak aan te geven, door dezen niet werd te woord gestaan en verwezen werd naar den gemeente veldwachter Boelens, die verklaard zou heb ben zich niet met de zaak te willen bemoeien. Door den wachtmeester Bouman van de mare chaussee werd B. ten slotte een onderzoek toegezegd. DE TWEEDE SLUISDEUR VOOR IJMUIDEN. Heden met goed gevolg te water gelaten. Hedenmorgen werd met goed gevolg van Burgerhouts Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam te water gelaten de tweede sluis deur, in aanbouw voor de gToote schutsluis te IJmuiden. De deur werd direct versleept naar het dok IV van de gemeente Rotterdam om de houten drijfkisten, welke noodig zijn voor den afloop, te verwijderen. De deur zal waar schijnlijk Woensdag a.s. versleept worden naar Umuiden. L

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6