SPINOZA EN DE POLITIEK EEN DEBAT IN DE STATEN VAN ZUID-HOLLAND HET HAAGSCHE SPINOZAHUIS WORDT GERESTAUREERD Bi] het voorstel van Ged. Staten om subsidie te geven voor restauratie van den gevel van het perceel Paviljoensgracht 72/74 te 's Gra- venhage (Spinozahuis) betoogde in de Provin ciale Staten van Zuid-Holland de heer L i n g- b e e k (H. G. S. P.) de groote gaven van Spi noza erkennende, dat deze de vader was van de vrije geesten en voor het land van geen groote bcteekenis. Er zijn standbeelden opge richt voor Spinoza, diens geestelijke vader Cartesius, en zijn vriend Johan de Witt, maar niet voor de groote helden, die het protes- tantsch-gercformecrde vaderland hebben voort gebracht. Spr. voelde dan ook geen behoefte aan subsidiecring van monumenten voor man nen, die tot deze helden niet gerekend kunnen worden. Spr. vroeg stemming. De heer Kersten ,S. G. P.) kan zich met de beschouwingen van den heer Lingbeek ver eenigen. De heer Bra at (PI. R.) zeide dat het hem peisoonlijk koud laat of er vroeger een wijs geer geweest is, dde Benedictus de Spinoza heette. Spr. verzocht oanteekening, dat hij te gen het voorstel was. De heer Borgmeye r.(S.D.A.P.) merkte op, dat men toch een eigenaardigen gezichtshoek moet hebben als men zich niet verheffen kan boxen het standpunt, dat men tegenstanders niet mag ceren, ook al hebber! zij een greoten invloed gehad op de levensbeschouwing van ons volk. Dit is een fanatisme, dat alleen maar gradueel verschilt van de inquisitie. Het komt er niet op aan, wie Spinoza is geweest, maar of hij is geweest een groot Nederlander! Mevr. Cohe nT ervaart (V.B.) protes teerde tegen de beschouwingen van de heeren J Lingbeek en Kersten. Het zou een gevoel van teleurstelling wekken als het voorstel verwor pen werd. De heer Schokking (C. H.) wilde niet diep ingaan op de principieele quacstie en cr bijv. slechts terloops op wijzen, dat Spinoza de oor zaak is geweest van versterking van het gere formeerde dogma op sommige punten. Hij re kende zich overigens tot de tegenstanders van Spinoza, doch daarom gaat het niet. Waar door restauratie en behoud van tal van kerk gebouwen en woonhuizen grootere piëteit ge toond wordt jegens het verleden, meende Spr. dat ook voor dit gebouw gelden behooren te worden uitgetrokken. Men mag er óok wel eens aan denken, dat in den bloeitijd van de gere formeerde kerk, Spinoza en Cantcsius hier een plaats kregen, om te spreken en te schrijven. De heer H o f m a n n (R K.) meende dat het hier niet gaat om een gevel, maar om den geest van Spinoza, die vrij wat hooger is. Spinoza is een der grootste denkers en een prachtfiguur geweest, maar hij is door zijn monisme de ver nietiger geweest van de Joodschr leer en een anti-christelijke kracht. Spreker zou daarom tegen stemmen. De heer Rutgers (A.R.) meende, dat de vraag van monumentenzorg niet in debat is. Dit maakt het Spr. niet gemakkelijk voor het voorstel te stemmen. Dit is een vereering van de persoon, een culte van de ideeën van Spi noza Men heeft hier ru'et te doen met een na tionale hulde, maar van hulde van geestver wanten aan hun voorganger Dat is uit de ver slagen van de Spinoza-hcrdenking duidelijk ge bleken. Spreker is daarom wat wantrouwig geworden. We hebben de hulde gehad voor De Groot en voor De Witt en daaruit gezien, dat een huldiging door geestverwanten daarin niet te ontkennen viel. Spreker vroeg zich daarom af, of daarvoor gelden uit openbare middelen moeten worden toegestaan. De heer Veraart (R.K.) sprekende namens de meerderheid zijner fractie, verdedigde een standpunt, afwijkende van dat van den heer Hofmann. Wanneer men in die richting gaat, kan er nauwelijks nog sprake zijn van histori sche waardeering. Wij moeten dot verleden ne men met zijn fouten en tekortkomingen, breed Nederlandsch, zooals wij mogen hopen, dat het nageslacht ons veel zal vergeven. Spinoza is een groote historische figuur, dat zal nie mand betwijfelen. Wanneer men het standpunt inneemt, dat men hem niet kan vcrceren, dan kan er niet eens van vereering van zijn naaste geestverwanten sprake zijn. Spr. zou gaarne zijn stem aan het voorstel geven. Na de replieken werd het voorstel van Ged. Staten om een subsidie van 500 te geven, aangenomen met 5815 stemmen. Tegen de heeren Lingbeek (H.G.S.P.), C. Warnaer (A.R.), Alblas (H.G.S.P.), Guit (R.K.), Rutgers (A.R.), Hofmann (R.K.), v. d. Vijver (R.K.), v. Hondt (S.G.P.), Braat (PI. B.), van Muyswinkel (A.R.), Bergshoeff (S.G.P.), Kersten (S.G.P.), Mast (S.G.P), de Wilde (A.R). Mooyman (R.K.) GEDEP. STATEN EN DE GEMEENTEBESTUREN HET INTERPELLATIERECHT DER STATEN Gisteren werd de zomerzitting van do Prov Staten van Gelderland heropend onder presi dium van den commissaris der koningin, mr. S baron van Heemstra. De heer K. v. Trigt (S. D. A. P.) c.s. had een motie voorgesteld over het interpellatie-recht. Spr. was van meening, dat dc Prov. Staren het recht moeten behouden om Ged. St. te inter- pelleeren over het toezicht dat zij op de ge meenten houden. Niet immer is dit toezicht in het belang van dc gemeenten. Spr. c.s. stellen voor aan de regeering mede te deelen, dat de Prov. Staten van Gelderland de Staten^Gene- raai verzoeken het wetsontwerp tot wijziging van de Provinciale wet, waarbij het bedoeld intcrpellaticrecht den Prov. Staten ontnomen wordt, zóó te veranderen, dat de Staten het recht blijven behouden om aan Ged. St. ver antwoording te vragen van en inlichtingen over de wijze waarop het toezicht op de gemeente- besturen als bedoeld in de arlt. 143 tot en met 146 van voormelde wet. Mr. Everts (V.-B.) bepleitte, mede namens dc heeren G. Kolff en E. H. J. van Voorst tot Voorst, dat de Ged. St. zich zouden wenden tot de Tweede Kamer met het verzoek de Staten der provincies in de gelegenheid te stellen hun mecning daarover aan de Kamer mede te deelen. De voorzitter meende, dat het voorstel-Everts c.s. eenvoudig genoeg was om het thans nog te behandelen; doch spr. meende dat het voor- stel-Van Trigt c.s. gedurende deze zittingen niet meer behandeld zou kunnen worden. De heer Van Trigt wees er op, dat in Octo ber een extra-vergadering der Staten plaats zal hebben ter behandeling van het Rijkswegen plan, wellicht zou dan spreker's voorstel aan de orde kunnen komen. De heer H. C. M. van Nispen tot Pannerden, (Ged. St.) (R.-K.) vestigde de aandacht cr op, dat de motie geen zin heeft; het wetsontwerp doet niets anders dan de Provinciale Wet in overeenstemming brengen met de Grondwet. Het staat voorts niet vast dat in October ver gaderd wordt. Bij stemming werd besloten het voorstel-Van Trigt in behandeling te nemen; het zal dus eerst in een commissie van onderzoek worden nage gaan en heden in openbare behandeling aomen. In de commissie werden benoemd de heeren v. Haersma de Wit, v. d. Deurc, Bakker, baron Van Voorst tot Voorst (Twello) en v. d. Hoe ven; deze commissie zal tevens over het voor stel-Everts verslag uitbrengen. De heeren Van Voorst tot Voorst, v. d. Hoe ven en Haersma de Wit verklaarden niet in staat te zijn het rapport voor hedenochtend ge reed te hebben. Onder algemeenc vroolijkheid merkte de voorzitter op, dat dan het vooistcl de afdeeiingen zal moeten behandeld wor den. De heer v. Löben Seis (Ged. Staten) wees op, dat het zoo goed als zeker is, dat in October vergaderd wordt; men kan daar wel op rekenen. Besloten werd daarna het voorstel- Van Trigt in October te behandelen. Ged. St. zullen dan eerst prae-advies over het voorstel uitbrengen. DE MELKVOORZIENING TE AMSTERDAM. Amendementen in verband met de behandeling in den raad. De sociaal-democratische leden van den ge- mee-. ieraad van Amsterdam, wethouder S. R. de Miranda, E. Boekman en W. Polak, hebben een amendement op het voorstel van B. en W. inzake de melkvooiziening ingediend, hetwelk betreft de eischen, waaraan melk en (of) melk producten moeten voldoen volgens art. 3a van het ontwerp-besluit. Zij willeln die eischen doen luiden als volgt „het vetgehalte mag in dc maanden April, Mei, Juni, Juli en Augustus niet lager zijn dan 2.85 pet.; in de maanden Februari, Maart, September en October niet lager dan 3 pet. en in de maanden November, December en Januari niet lager zijn dan 3.15 pet." Dezelfde raadsleden hebben voorts een voor stel ing^iend om punt 2 van het ontwerp besluit, nehoorendc bij het voorstel van B. en W. imake de melkvoorziening van Amsterdam, te do» a vervallen Dit punt luidt als volgt Ten b» hoeve van de vereeniging tot bevorde ring vim een hygiënische melkwinning, geves tigd te Amsterdam, een crcdiet beschikbaar te stellen van ten hoogste 150.000 voor dc uit betaling van schadevergoeding aan veehouders ter zuivering van den veestapel van aan open tuberculose lijdend vee, een en ander op door B. en W. nader vast te stellen voorwaarden. POGING TOT DOODSLAG. Een onverbeterlijke Voor de Arnhcmsche rechtbank wprd Dins dag voortgezet de behandeling van de zaak van den arbeider die op 2 Mei j.l. voor do tweede maal een moordaanslag pleegde op zijn vrouw, die van hem gescheiden leeft. De vrouw vertoeft bij haar ouders te Schaarsbei- gen. Tóen op 2 Mei de verdachte zich in de nabijheid der woning ophield, had hij zijn vrouw gevraagd buiten te komen. De vrouw was gevlucht en werd door haar man achter volgd, die ten slotte drie revolverschoten op haar loste zonder haar ernstig te verwonden De substituut officier van justitie, mr. Loson- der, wees er op, dat de verdachte, na het ple gen van een zelfde feit als het nu ten laste ge legde, tijdelijk in vrijheid gesteld, nog vóór de uitspraak, opnieuw een aanslag op zijn vrouw pleegde. Verdachte heeft daarmede bewezen, dat dc invrijheidsstelling een vergissing was, die gelukkig geen noodlottige gevolgen had De eisch luidde thans vijf jaar gevungenissttof De verdediger, mr. v. d. Waag, verzocht een onderzoek naar dc geestvermogens van ver dachte in te stellen. Uitspraak 30 Juli. bOODELIJK ONGEVAL Wielrijdster door auto over reden. Gistermiddag omstreeks halfzes fietste de 39- jarige echtgenoote van den aannemer van Aken, wonende in de Kerkstraat te den Haag, na een bezoek aan haar zoon in het Ziekenhuis te Leiden, nabij Zuidwijck in de richting Wasse naar. Zij wilde zich van den rijweg op het fiets pad begeven, toen zij door een haar achterop komende auto werd gegrepen en op slag ge dood. Nader verneemt het Vad., dat de auto mei zeer groote snelheid in de richting Wassenaar reed. In den wagen bevond zich, behalve de chauffeur, een dochter van den heer R. uit Nijmegen, die in gezelschap van een juffrouw een pleiziertoeht maakte. Men was van piah gisteravond Scheveningen te bereiken, om daar den nacht door tc brengen. Hoewel de chauffeur krachtig remde, toer. hij bemerkte dat mevr. v. A. links uitweek naar het rijwielpad, kon hij de aanrijding niet voor komen. Mevr. v. A. werd over den berm heen, die rijweg en rijwielpad scheidt, geworpen op dit pad. Zij bleek gelijk gemeld op slag gedood te zijn. De chauffeur was zoo onder den indruk, d.it hij niet in staat was den auto verder te be» sturen, zoodat mej. R. den wagen naar de garage Den Deyl reed, waar hij door dc Wasse- naarsche politie in beslag werd genomen. De chauffeur werd aangehouden, maar na verhoor heen gezonden. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Het lijk van mevr. v. A. is naar haar woning aan de Kerkstraat vervoerd. NEDERL. FABRIKAAT EEN BRIEF AAN DE NEDERLAND- SCHE GEMEENTEN De vereeniging Nederlandsch Fabrikaat heefl aan alle daarvoor in aanmerking komende ge meenten van Nederland den volgenden brief gezonden Zooals U bekend is, heeft de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" ten doel te bevor deren, dat aan producten van Nedcrlandsche nijverheid de voorkeur wordt gegeven boven buitenlandsche artikelen indien het Neder landsch'? product, ten minste gelijkwaardig is in prijs en hoedanigheid met het buitenlandsche. Tot ons leedwezen ontvangen wij herhaal delijk klachten, dat in het bijzonder ten aanzien van de aanschaffing van materiaal, benoodigd voor plaatselijke brandweerdiensten, dikwijls aan buitenlandsch materiaal dc voorkeur wordt gegeven, zonder dat deze voorkeur wordt gerechtvaardigd, nooh wat prijs betreft, noch wat betreft kwaliteit, noch wat tijd betreft voor levering. Wij veroorloven ons Uw college er op tc wijzen, dat het toch zoo bijzonder groot belang is, dat in dezen de Nedcrlandsche autoriteiten het voorbeeld geven ten aanzien van waardee ring van het nationale product. Wij doen met vertrouwen een ernstig beroep op Uw medewer king en verzoeken U te willen bevorderen, dat, wanneer wordt voorgesteld aan buitenlandsch fabricaat dc voorkeur te geven, boven Neder landsch, moet worden aangetoond, om welke redenen aan hot buitenlandsche product de voorkeur wordt gegeven en Uw medewerking er toe te willen geven, dat ten aanzien van de aanschaffing ven brandbluschmaferiaal. het Nederlandsch fabrikaat niet onverdiend ten achter woidt gesteld bij het buitenlandsche. Afschrift van dezen brief hebben wij doen toekomen aan de minister van Binnenl. Zaken Landbouw, de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, den minister vun Financiën en aan de Rijkscommissie Werkverruiming. JAN HASSINK OVERLEDEN TEN GEVOLGE VAN EEN MOTOR ONGELUK Hedennacht is te Eindhoven op 25-jaii- gen leeftijd overleden de bekende internatio nale voetballer Jan Hassink, lid van dc Philips Sportvereeni- ging. Jan Hassinlf is bezweken aan de ver wondingen, bekomen bij het motor-ongeluk, a'aar van de \orige week melding is ge maakt. ECHTELIJK DRAMA MOORD IN EEN CAFE Een echtpaar, waarvan de vrouw 63 en de man 50 jaar is, wonende in de Westerstraat te Amsterdam, had voortdurende onecnigheid. Hedenmiddag bevond zich dit echtpaar in eer. café in die straat. Daar kregen beiden weei woorden. Plotseling trok de man een mes en stak er zijn vrouw mee. Hij li of haar recht in het hart met het gevolg dat de vrouw dood tei aarde viel. De man werd gearresteerd. ERNSTIG ONGEVAL. De 40-jarige arbeider P. dc Lange, wonende te Kuinre, werkzaam bij den veehouder J. Mul der te Kuinre, zou gistermiddag met andere arbeiders dc kap van een hooiberg opdraaien, waarbij een der palen, waarop dc kap rustte brak cn op het hoofd van de Lange viel. Be wusteloos en hevig bloedend uit neus en mond werd dc ongelukkige opgenomen. Geneeskun dige hulp was spoedig aanwezig. Dr. Pel uit Kuinre uchtto echter opneming in het zieken huis te Zwolle noodzakelijk. Men vreest voot zijn leven. Dc man is gehuwd cn vader van een talrijk gezin. OP STELTEN DOOR EUROPA. Reeds verschillende malen is dc hoofdstad door lieden bezocht, die op min of meer vreemdsoortige manier om de wereld of dooi Europa reisden. Do een wilde, over zijn hoofd duikelende, het traject AmsterdamMarseilk- aflcggcn, doch moest zijn reis aldus de Msb. als wij ons goed herinneren, in de omgeving van Heerlen opgeven. Een tweede wilde met een ton om de wereld rollen, en het is niet bekend hoever deze wereldreiziger het heeft gebracht. Thans zal er een poging worden gedaan om op stelten een reis door Nederland en Europa le maken. De naam van den steltlooper, die Zondag morgen om half TT van den Dam zal vertrek ken, luidt Willy Lobe. Hij zal, na eerst de voornaamste Ncderlandsche plaatsen te heb ben bezocht, naaf Engeland oversteken en zich vervolgens door Frankrijk, Duitschland en Zwitserland naar Italië begeven. Zelfs de Alpen schijnen dus voor den steltlooper geen belem mering te zijn. Hij zal trachten door den verkoop vun ansichtkaarten, met ziin portret, in zijn onder houd te voorzien en hoopt over twee jaar in het vaderland terug, te keeren. ONDERWIJSBENOEMINGEN TE HENGELO. In de raadsvergadering van Hengelo is tot rector van het gymnasium benoemd dr. P. Herfst, conrector te Kampen. Tot lecraar in de Staatswetenschappen aan de H.B.S. werd benoemd (vaste aanstelling) de heer W. A. F H. Rijpma; tot lecraai in boek houden, de heer H. Goedemoed. VERKEERDE VERKEERING POGING TOT DOODSLAG De politie te Den Haag heeft gisteravond in dc Anna Paulownastraat uldaar aangehouden den 20-jarigcn fabrieksarbeider I. R., wonen de tc Delft. Deze heeft verkeering met de 23- jarigc J. C. T., een Oostenrijksch meisje, dat in dienst is bij een familie in de Anna Pau lownastraat. De twee geliefden hadden nogal eens ruzie en toen Zondagavond R. bij haar op bezoek was, ontstond op nieuw ongenoegen, dat in een vechtpartij eindigde. R. heeft zich daarbij zoo opgewonden, dat hij een scheer mes trok en zijn meisje een tamelijk ernstige wonde in den hals toebracht. De jongeling is hierop naar Delft vertrokken en vertoonde zich gisterovond weer in de Anna Paulownastraat, waar hij aangehouden werd. Hij zeide daar te komen om te weten hoe zijn slachtoffer het maakte. Hij had in drilt gehandeld, naar hij zeide en had het mes in een vijver van het Haagsche Bosch geworpen. Het mes is nog niet teruggevonden. Mej. T. was, hoewel zij veel bloedverlies had, gewoon naar bed gegaan. Den volgenden och tend kwam de daad echter nan het licht cn werd geneeskundige hulp verleend. De jongeman zal aan de justitie worden overgeleverd. VLIEGWIEL DOOR EEN DAK EEN ONGELUK DAT GOED AFLIEP Tijdens het in vollen gang zijnde bedrijf van de Naamlooze Vennootschap Reuvers Houtza gerij, Kuiperij en Kistenfabriek te Oss sloeg gistermiddag plotseling met donderend geraas het vier Meter in doorsnee metende en onge veer 3000 K.G. zware vliegwiel in ettelijke sukken door het dak der machinekamer. Zware ijzeren balken werden uit den muur gerukt en verbogen. Tientallen K.G. zware stukken wer den links en rechts verspreid. Een der stukken trof dc woning van A. Bijkersma, gelegen in de nabij de fabriek gelegen Carmelietenstraat. Het stuk sloeg door het dak en zolder, grond en vloer op nog geen halven meter afstand van een in de kamer staande wieg, waarin een klein kind lag te slapen. Wonder boven won der bleef het kind ongedeerd. Een ander stuk van het vliegwiel trof de op ongeveer 300 meter afstand gelegen tramrail zoodanig, dat de rail afbrak en totaal verbogen werd. Dap- pannen en stukken hout liggen honderden me ters verspreid. De machinist keerde van het stookhuis terug en had den toegang tot de machinekamer gesloten, toen het ongeval plaats vond. Van de overige in de machineka mer aanwezig zijnde machines is wonder ge noeg niets beschadigd. Omtrent dc oorzaak van het uit elkaar slaan van het vliegwiel is nog niets met zekerheid te zeergen. DE GRENSWIJZIGING VAN HAARLEM MILLIOENEN ALS SCHADELOOS STELLING GEVRAAGD Ingevolge de grenswijzigingswet kunnen de gemeenten Bloemendaal, Haarlemmerliedc en Heemstede recht doen gelden op een schade loosstelling te betalen door Haarlem, wegens geldelijk nadeel dat door deze gemeenten wordt geleden door de grenswijziging. Het verzoek daartoe moet worden gedaan vóór 1 'Augustus 1927. De gemeente Haarlemmerliedc zal een be drag vragen van T2.000. De gemeente Bloemendaal ziet er van af, een extra-schodcloosstelling te vragen voor ver lies aan inkomsten, voortvloeiend uit het ver lies van ingezetenen, die naar Haarlem zijn overgegaan. Wegens geldelijk nadeel, dat Bloemendaal bij de aan het verlies van eigendommen van het gasbedrijf (buizen e.a.) lijdt, zal het 350.000.vragen wegens geldelijk nadeel dat de gemeente lijdt in de exploitatie van het gasbedrijf zal zij vragen 285.000. Wat Bloemendaal voor het waterleidingbe- driif vragen zal, is nog niet bekend. Wegens schulden door Bloemendaal aange gaan voor de uitvoering van werken op grond gebied dot naar Haarlem is overgegaan, zal het een bedrag van 73.816.vragen. voor woningen, die door Bloemendaal ge bouwd zijn ingevolge de Woningwet en naar Haarlem overgegaan zijn, een bedrag van 168.000.-. Totaal zal Bloemendaal dus een bedrag van 900 000 a I millioen vragen. Dc gemeente Heemstede zal aan extra-tege moetkoming, voor schade door de annexatie, een bedrag van 2 millioen vragen. Het bere kent dat de feitelijke schade cenige rrrillioenen meer is, maar aangezien het bedrag, dat ge vraagd mag worden, door de wet beperkt is op maximum van 2 millioen, volstaat zij met de maximum aan te vragen. Voor de berekening van de door Heemstede geleden schade, heeft het gemeentebestuur van Heemstede zich de medewerking verzekerd van prof. Volmcr uit Leiden en van het ac countantsbureau Limpcrg uit Amsterdam. DE OMGEVALLEN LOCOMOTIEF TE SASSENHEIM. Kwaadwilligheid in het spel. Uit het door de directie der Z.H.H.M. voor- loopig ingestelde onderzoek is naar nader aan de N.R.Ct. gemeld wordt gebleken, dat de schroef, waarmede de bout aan den wissel was bevestigd, nogwelaanwezig was, maar geheel was losgeschroefd; dit kan, aldus zeide men van don kont der directie, onmogelijk vanzelf geschied zijn. Dc wissel zelf was vol komen in orde. HET TROELSTRA-OORD. Eon motie der Fricsche Raods- cn Statenleden. De vergadering van dc afdeeling Friesland van de Vereeniging van Sociaal-Democratische Raads- en Statenleden heeft, naar Het Volk meldt, Zondag de volgende motie met alge meenc stemmen aangenomen ,.De afdeeling Friesland van de Vereeniging van Sociaal-demociatische Raads- en Statenle den, in vergadering bijeen, afgaande op de be richten, dot het in dc bedoeling ligt in het Troelsti a-Oord alkoholhoudcnde dranken ver- krijgbaer te stellen, doet een dringend beroep op de leidende organen in de moderne arbei dersbeweging cr naar te streven het gebouw alkohol-vrij te doen zijn." De motie is opgezonden aan het Komitee tot stichting van het Troclstra^Oord en tevens aan het Partijbestuur, met het verzoek hieraan ad- haesic tc willen betuigen. A. R. OPHORST. Een huldiging bij zijn 70c verjaardog. De heer A R. Ophorst, gep luitenant-ge neraal en lid van den gemeenteraad van Am sterdam, die gedurende de mobilisatie de functie vervulde van commandant der stelling van Amsterdam en thans behalve voor zijn lidmaatschap van den gemeenteraad, zich nog geeft voor clleilei arbeid op het gebied van het kerkelijk leven en dat der lichamelijke ont wikkeling, hoopt 24 September a.s. zijn ze ventigsten verjaardag te herdenken. Teneinde den heer Ophorst op dezen dag een huldeblijk aan te bieden, heeft zich een comité gevormd, waarvan mr. L. M. de Jong( Schouwenburg voorzitter, de heer H. de Goede penningmeester en de heer N. Roodenburg secretaris is, terwijl voorts in dit comité nog zitting hebben de dames mr. C Frida Katz en Lizzy Ansingh en de heeren J. ter Haar Jr., W F. C. Druyvesteyn, W. F. Looman, mr H. Verkouteren en P. A. R. C. van Linden Tol. DR. J. H. WAKKER, f Bckend plantkundige. In den ouderdom van 68 jaar is tc 's-Her- togcnbosch overleden dr. J H Wakker, tot voor kort leeraor aan de R. H. B. S. cn het gemeentelijk gymnasium aldrar, en bekend plantenkundige Dr. Wakker is een tijdlang directeur van het proefstation voor suikerriet te Pnsoeroean geweest, waar hij het zaadriet P. O. J. no. 100 wist te maken. Zijne bekend heid dankt hij vooral aan zijn ontdekking van de eerste plantenziekte, door bacterieën te weeggebracht, zijn ondei zoekingen over aleu- ronkorrcls en als grondlegger van de patho logische plantenanatomie. BENOEMING UIT WACHTGELDERS. In dc gemeente WinkeL De raad der gemeente Winkel kon de be noeming van een hoofd der school te Lutje- winkel en van onderwijzeressen te Winkel niet laten doorgaan, omdat juist een dag vóór de vergadering de Eerste Kamer het gewijzigde wetsontwerp tot wijziging van dc artikelen 56, 97 en 203 der onderwijswet-1920 had aange nomen. Dc proeflessen waren gegeven, de voor drachten opgemaakt, doch volgens de nieuwe wet zou allei eerst getracht moeten worden, dc keus te doen uit dc wachtgelders. Op een telegram, tijdens de vergadering aan den minister van onderwijs gezonden, of zon der gevaar voor het verlies ven dc riiksvergoe- ding de benoeming van genoemde leerkrachten kon plaats hebben, is gisteren het antwoord ontvangen, dat in de vacature van onderwij zend personeel niet anders mag worden voor zien dan uit wachtgcldeis, tenzij gewichtige redenen kunnen worden aangetoond, in v/elk geval de minister overwegen zal, of ontheffing op grond van het nieuwe vijfde lid van artikel 56 der Lageronderwijswet-1920 kan worden verleend. (N. R. Ct.) VLAAMSCHE NATIONALISTEN AAN DE GRENS. Eigenaaidig optreden der Ne- derlandsche grensbewaking. Een gezelschap Vlanmsch nationalisten, waartoe o.m. behoorden Rosa de Guchtenaerc, Herman Vos, Boudewijn Ma es. Ward Hermans en andere vooraanstaanden der Frontpartij, bracht j.l. Zondag te Breda een bezoek aan de in Nederland wonende activisten voor de viering der z.g. Dietsche dagen, waarover wij reeds berichtten. De Ncderlandsche grensbe waking heeft naar de Antwerpsche corres pondent der N. R. C. meldt, het gezelschap dnmes en heeren niet zonder meer tot het Nederlandsch grondgebied toegelaten. In de visitatiezaal te Roosendaal, bij het controleeren van hun nationalitiitsbewijzen, zijn verschillende vragen gesteld, die voor an_ dore reizigers niet gebruikelijk zijn. Zoo is gevraagd „Komt u wel meer in Holland" en „Waar gaat uw reis heen Bi' het vernemen, dot het gezelschap naar Breda wilde reizen, werden de dames en heeren verwezen naar een wachtmeester der marechaussee. Deze scheen weinig lust te gevoelen den toegang tot het land te verleenen. Elke identiteitskaart werd nauwkeurig onderzocht. Aon Ward Hermans, wiens identiteitskaart als nationaliteit (in stede van Belg) Vlaming vermeld, werd het verder reizen verboden. Een stntionsnmbtenaar maakte den. wachtmeester erop attent, dat er gccnerlei aanleiding be stond om den Vlamingen het doorreizen te bemoeilijken, nan Word Hermans te beletten. Dit bleek de wachtmeester ter slotte ook in te zien. Hij liet althans hot geheele gezelschap ongestoord dc reis naar Breda voortzetten. BRAND IN EEN VISCHBAKKERIJ. Vermoedelijk doordat de vlammen in een pan vet sloegen, ontstond brand in de visch- bakkerij van de fa. Jacob Toet aan de Schie- kade Oostzijde te Rotterdam. De eigenaar was niet thuis en dicr.s zoon had nimmer het bedrijf uitgeoefend. In enkele oogenblikken stond het gehcele sous-terrain dat als bakkerij was ingericht, in lichte laaie. Een groot aantal spuiten w.o. een stoomcr rukte uit, doch met enkele stralen op de waterleiding kon men het vuur in bedwang houden cn alleen tot de bak kerij beperken. Deze evenwel werd een prooi der vlammen, terwijl groote waterschade werd toegebracht aan den daarboven gelegen winkel, De schade wordt door assurantie gedekt. P. P COUVRET. f In den ouderdom van ruim 66 jaar is over leden ds. P. P. Couvret, predikant te Ewijk aan de Maas

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6