FEUILLETON. Wie is Edmund Gray? Dinsdag &unus us 1927 SSfc Jaargang Nc. "A AMERSFOOR i SCH DAGBLAD „de eemlander" 9 TWEEDE BLAD, DE REIS VAN DE KONINGIN HARE MAJESTEIT INCOGNITO HINDERLIJKE BELANGSTELLING De Tijd-corrcspondent uit Oslo schrijft d.d. 4 Augustus Daar stond in alle kranten, dat Hare Majes-' tcit de Koningin van Holland met Prinses Ju liana een toeristenreis door Noorwegen zou maken. Incognito. Absoluut incognito. Maar tegelijk kreeg het publiek een heel re laas van het koninklijk reisplan, waar de Ko ninklijke familie wel en waar ze niet zou zijn, dat ze zus en niet zoo wenscht te reizen. Absoluut incognito dus I En dat Hare Majesteit niet als vorstin, moor als barones van Buren reisde. Maar natuurlijk heel incognito. Dat de koninklijke hoogheden met den bui- tcnlandschcn trein zouden komen ter een en twintigste ure en twintig minuten. De redac ties, die zeker bang waren, dat het volk het aftreksommetje 21,2012 nog niet goed uit het hoofd kenden, hadden voor de securiteit er bij geschreven, dot het dus om twintig mi nuten over negen zou zijn. Heelemaol incognito I Dus geen ontvangst op het station. Om nog zekerder te zijn, dat het heel incognito blij ven zou, stonden in a]le kranten duidelijk de portretten van Hare Majesteit en van de Prin ses. Gevolg was, dat op 't stationsplein hon derden nieuwsgierigen het koninklijk paar af wachten. En waarlijk daar had men Hare Majesteit ontdekt. En toen begon de tocht door de stad, gevolgd door een massa menschen en stuur- looze politieagenten heel brave menschen, die gemoedelijk tusschen de massa in een kring rondom Hare Majesteit doelloos heenzworven. Degenen, die toen nog niet wisten, dat er werkelijk iets aan de hand was, konden niet meer twijfelen. Hare Majesteit de Koningin hulde haar aangezicht in hare pels en zocht links en rechts een uitweg. De prinses wendde cn keerde zich cn zag beurtelings verwonderd beurtelings licht verstoord naar de cortege en wisselde af en toe een woord met haar konin klijke moeder, en glimlachte don weer. Maar ja, het werd nu toch te bont. De politie, het stuur heelemoal kwijt, begon met auto's te doen stoppen; dus werd de at tentie nog al maar meer op het geval getrok ken. Van het incognito was er geen zweem meer over. Het vorstelijk gevolg en de Hol- landschc gezant volgden gedwee en lijdelijk. De politie deed een paar pogingen om het volk tegen tc houden, maar 'n gemoedelijk schouderophalen gaf duidelijk te kennen, dat zij of zich machteloos voelden of tc goed van hort waren om de Noren het incognito te doen respecteeren. Toen diende een list verzonden. Opeens halt I Er werd beraad gehouden I •Hare Majesteit, de Prinses, het gevolg, de politie en het volk eromheen. Op een draai werd plotseling onverwachts rechts ingeslagen met rassdie schreden. Een meter of tien I Plots halt Rechtsomkeerd I Gauw terug en op den Koek" verdween de koninklijke groep, terwijl de politie de straat afzette. Kostelijk I Plots groeide Ket gevolg weer aan. Politie kwam geloopen en probeerde de menschen te overtuigen, dat de vorstelijke per sonen incognito reisden. Maar een politiemans- hart is ook niet van steen en men liet den een na den ander door het cordon, zegge en schrijve door twee 1 politiemannen ge vormd, heensliripen. De anderen waren nog bezig met de massa in do verte vast te hou den. Maar de twee moesten van den oenen hoek naar den anderen, lang vasthouden ging dus niet en de gelukikigen, die hun gang mochten gaan, zorgden er voor, dat men het konin klijk paar niet uit het oog verloor. ZOMER 1927 REGEN EN WIND V/INDH003 BOVEN DE BETUWE Gistermiddag heeft boven Hatert gemeente Nijmegen, een windhoos gewoed, waardoor eenige boerderijen ernstig werden beschadigd Aan den Vcssendijk viel een boom op het huis van G. Vos, waarvan het dag geheel werd ver nield. Verder werd het huis van J. Huisman ge deeltelijk vernield, alsmede het achterhuis van den heer Focon. Verschillende zware boomen werden ontworteld. Menschenlevens vielen niet te betreuren. Van Hatert ging de orkaan naar Maas en Waal, waar hij woedde boven de dorpen Ewijk en Winsen. Nadere bizonderhe- den waren gisteravond, in verband met de vele telefonische storingen, niet te verkrijgen. Naar wij echter van de bewoners uit de om geving vernemen, moet daar nogal veel schade zijn aangericht. Een hevige windvlaag. Gistermiddag tegen 3 uur woedde tijdens een kort en hevig onweer op IJzendoorn, 7 K.M ten Oosten van Tiel, een hevige windvlaag. Twee dikke boomen op den dijk braken mid dendoor, de ruiten van een daarbij staand huis werden ingedrukt en van een paar schuren sloegen de doken of. Ook groote schade te Borger. Gister na middag heeft boven Drente een he vig onweder gewoed, dat ook hier gevolgd werd door een zeer krachtigen windhoos. Voor al het Oosten van de provincie, met als cen trum Borger, werd getroffen. Hier kwam al dus de Télegraaf in den namiddag een bui tengewoon donkere lucht opzetten. Lampen moesten worden ontstoken, terwijl de menschen angstig in hun woning vluchtten. Uit deze donkere lucht ontwikkelde zich een zwaar onweer, met hevige slagregens. Kort daarna, te ongeveer vijf uur, kwam een krach tige wind op uit het Zuid-Westen. In een oogen- blik waren tientallen boomen ontworteld. Aan vele huizen werd groote schade toegebracht. In de onmiddellijke omgeving van Eeserwijk werd de achtergevel van een huis geheel in gedrukt. De verbindingswegen naar Borger wa* ren door de omgevallen boomen versperd. Door de goede zorgen van het gemeentebe stuur werden deze hindernissen betrekkelijk spoedig opgeruimd. Het middelpunt van de windhoos heeft geluk kig even 'buiten Borger gelegen, zoodat het eigenlijke dorp voor het ergste gespaard werd. Vooral echter in de bekende Koesteeg heeh dc orkaan zwaar gewoed. Verscheidene boo men, waarvan enkele met een middellijn van een meter, werden tegen den grond geworpen. De te velde staande oogst is voor een groot deel vernield. Uitgestrekte korenvelden lagen geheel plat. Hierdoor is ook belangrijke schade ontstaan. De -burgemeester van Borger, de heer Doorn- busch, verblijd, dat de storm zijn mooi dorp had gespaard, deelde ons mede, dat hij de zelfde verschijnselen had waargenomen, die ook elders bij het naderen van een cycloon zijn gezien, namelijk de zeer donkere lucht, waaruit zich plots een storm ontwikkelde. AMSTERDAM'S BEGROOTING ENKELE NADERE CIJFERS Gisteravond is in het Gemeenteblad versche nen de gemeentebegrooing over 1928 voor Amsterdam. Enkele dagen geleden gaven wij reeds een aantal cijfers betreffende de verhooging of verlaging van de verschillende hoofdstukken dezer begrooting. De inkomsten en uitgaven sluiten met een bedrag van 106.350.865, tegen een bedrag van 105.627.637 in 1927. Voorts vermelden wij nog de volgende cijfers. Het hoofdstuk Volksgezondheid geeft een hoo- ger nadeelig saldo van 26000. Hierin is op genomen een bedrag van f 15000 voor hoo- gere uitgaven voor kosten van het geneeskun dig en hygiënisch schooltoezicht. In het hoofdstuk Volkshuisvesting is een post opgenomen van 25000 voor kosten, voort vloeiende uit de toepassing van de gemeente lijke huurverordening. De kosten voor het openbaar gewoon lager onderwijs wordt 20500 hooger geraamd. De opbrengst aan schoolgelden wordt 45.500 lager geraamd; de verlichting, de verwarming en het schoon houden van schoolgebouwen wordt 57000 hooger geschat. Voor het openbaar voorberei dend lager onderwijs zal 86000 meer worden uitgegeven. Het bijzonder gewoon lager onder wijs zal aan de gemeente 172.000 meer kosten. Zoo zal meer vergoed worden aan bo ventallige onderwijzers 25000, aan vakper- soneel 15000 en bijdrage aan den kapitaal- dienst f 147000. Het Hooger onderwijs vraagt voor 1928 een hooger bedrag van f 106.000. Het hoofdstuk belastingen wijst een hooger voordeelig saldo aan van 4.700.000. Hooger zijn uitgetrokken 80 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigen dommen 117.000; opbrengst inkomstenbe lasting 4.917.000. Voor de Zakelijke belas ting op het bedrijf 25000 hooger uitgetrok ken. Lager zijn geraamd de opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. Voorloopig fs aangenomen dat een nieuwe gemeentelijke opcentenheffing het uitgetrokken bedrag zal opbrengen. Eveneens zijn lager geraamd de opcenten op de hoofdsom der dividend- en tantièmebelasting 200.000 en de belasting op tooneelveftooningen en andere vermakelijk heden 25000. Voor „onvoorziene uitgaven" is uitgetrokken een bedrag van 588.119 of 96.766 meer dan in 1927. K. ELAND f OUD-MINISTER VAN CORLOG OVERLEDEN In den ouderdom van 89 jaar is te Utrecht overleden dc heer Kornelis Eiand, cud-mmistei van oorlog, luitenant-generaal buiten dienst bij de genie. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en ridder van het grootkruis van buitenlandsche orden. De begrafenis zal Donderdag te Den Haag plaats hebben op de algemeen© begraafplaats, des morgens om half twaalf. Generaal Eland werd in 1838 te Klundcri geboren, en ontving zijn opleiding aan de Kon. Mil. Academie te Breda, waar hij zich in 1858 bevorderd zag tot 2en luitenant der genie; in 1868 werd hij bevorderd tot kapi tein en in 1872 overgeplaatst bij den Genera- len Staf als leeraar bij dc Stafschool. In 1878 volgde zijn promotie tot majooi, vervolgens zag hij zich benoemd tot direc teur van de 2e afdeeling der Krijgsschool, in welke betrekking hij als luitenant-kolonel en kolonel gehandhaafd bleef. In 1891 volgde zijn overplaatsing bij den Generalen Staf en drie jaar later werd hx be vorderd tot generaal-majoor en kreeg hij de belangrijke functie van commandant der stel ling Amsterdam. In 1897 trad hij op als minister van oorlog in het kabinet-Pierson. Een jaar later werd hij luitenant-generaal. Hij diende o.o. de wet in op den persoonlijken dienstplicht, welke door de beide Kamers werd aanaard. Zoo nam hij op productieve wijze deel aan de werkzaamheden van dit bij uitstek produc tieve kabinet. Generaal Eland liet een reeks werken het licht zien en publiceerde tal van tijdschrift*! tikelen inzake de landsverdediging en de versterkingskunst en „het gebruik van spo«">r» wegen en telegrafen voor militaire doelein den". Hij werd in den loop der jaren vereerd met tal van onderscheidingen, o.a. ridder in de orde van den Ned. Leeuw, grootkruis der orde van de Kroon van Siam en van den Leeuw en de Zon van Perzië. Nadat hij een aantal jaren in zijn pensioentijd te Arnhem had gewoond vestigde hij zich" metterwoon hier ter stede. Toen enkele jaren geleder het -cgiment ge nietroepen feestvierde werd den hoogbrjner- den militair voor zijn woning aan de Konings laan nog een hulde gebracht. DE AMSTELVEENSCHEWEG VERBETERING TE WACHTEN Toen wilde ik als Nederlander geen verdere schuld aan de hinderlijke vervolging meer heb ben. En zond uit de verte een stillen groet en een \Vensch om een gelukkige en aangename reis na en ging naar huis, hopend, dat de Ko ningin en de Prinses op het stationsemplace ment in den specialen trein een goeden nacht mochten doorbrengen verder op reis meer suc ces met haar incognito. Mogelijk zal dc ko ninklijke familie later hartelijk over het geval gelachen hebben. Het was toch goed gemeend van de nieuws gierigen, die niet alleen nieuwsgierigen, maar ook belangstellenden waren. In verband met het steeds toenemend snel verkeer is het ee«. feit geworden, dat de Am* stelveensche weg voor het tegenwoordige druk ke verkeer ten eenenmale te smal is geworden en aon de meest bescheiden verkeerseischen don ook niet meer voldoet, waardoor deze weg beslist een gevaarlijke verkeersweg is ge worden. In verband hiermede hebben B. en W. van Nieuwer-Amstel gemeend, dat de tijd daar is om in dezen toestand verbetering to moeten brengen. Het college heeft zich dan ook per circulaire gericht tot de eigenaren van gronden, welke voor dit uitbreiding noodig zijn en doen in dit geschrift uitkomen, dat zij geneigd zijn aan den gemeenteraad voor te stellen tot verbree- I ding over te gaan, indien de eigenaren der 1 belendende gronden bereid zijn, de aan den weg grenzende sloot daartoe in eigendom aan de gemeente af te willen staan. Door het dempen dier sloot en het doen aan- leggen van wandel- en fietspaden zou reed© een groote verbetering kunnen worden verkre- I gen. Zij wijzen er verder op, dat het geen betoog J behoeft, dat de eigendommen langs dien weg I door de verbetering belangrijk in waarde tul- I len stijgen. Om de uitvoering eventueel te kun-* nen bespoedigen, verzoeken zij de eigenoren Ivoor 1 September as. aan hun college te willen berichten of zij bereid zijn de hun in eigendom toebehoorende sloot of halve sloot in eigen dom aan de gemeente af te staan. KON. LUCHTVAART-MAATSCHAPPIJ Een recorddag v<x>r Waalhaven en Schiphol. Zondag zijn op de vliegvelden Waalhoven en Schiphol weer eens records gebroken. Ei heerschte daar wellicht voor een belangrijk deel toe te schrijven aon het fraaie weer een geweldige drukte. Naar men ons mede deelt zijn te Schiphol 290 en te Waalhaven 270 betalende passagiers het luchtruim in ge weest. DE DUITSCHE VLIEGTOCHT OVER DEN OCEAAN. Amerikoansche medewerking. B e r I ij n, 8 A u g. (H. N.) De Amerikaansche gezant te Berlijn heeft zich naar Dcssau bege ven om de Junkerfabrieken geluk te wcnschen met de verbetering van het wereldrecord. Hij heeft bij de Amerikaansche regeering aange vraagd, of de Duitsche vliegers voor hun tocht over den Oceaan er op kunnen rekenen, dat zij oe weersberichten van het Amerikaansche meteorologische bureau kunnen ontvangen. De Amerikoansche regeering heeft haar volledige medewerking toegezegd. EEN WATERVLIEGTUIG VALT OP EEN MOTORBOOT. Twee dooden, twee gewonden. Zaterdagochtend is in de haven van Kopen- hogen een watervliegtuig boven op een aldaar voor anker liggende motorboot gevallen. De twee inzittenden van het vliegtuig werden ge dood. Het vliegtuig kantelde, viel te water en verdween terstond in de diepte. EEN LEELIJKE SEINFOUT DOODE CERRIT BLEEK LEVEND NIET ONTSLAPEN, MAAR ONTSLAGEN De familie Jb. P. uit Aalsmeer h^eft Zater dag eenige vreeselijke uren beleefd, door een vergissing bij den telegraafdienst. Een zoon uit het gezin, Gerrit, bevond zich in een der Am- sterdamsche ziekenhuizen, waaruit hij, zooals bekend was, Zaterdag hersteld naar huis zou komen. Wie beschrijft echter dc smart in het gezin, toen daar in den vroegen morgen een telegram bezorgd werd, waarin mededeeling werd gedaan, dat Gerrit was ontslapen. Als een loopend vuurtje verspreidde zich die noodlot tige tijding, welke de familie P. in rouw had gedompeld, door de gansche gemeente, des tc tragischer waar de bruidsdagen van man en vrouw hunner 25-jarige echtvereeniging juist zouden ingaan en alles er reeds voor in orde was gebracht, het feit niet onopgemerkt t© la ten voorbijgaan. Vreeselijk was de wanhoop over het zoo plot seling verscheiden van him jongen. Do geheele buurtschap was mede onder den indruk. In middels waren eenigen ven de familie, waarbij de vader, naar Amsterdam gegaan, naar het ziekenhuis, waar ze niet lang in het onzekere werden gelaten. Geen dooden Gerrit kregen zc te zien, doch een springlevende stond voor hen, verwonderd over de droeve, bleeke ge zichten der zijnen en niet minder, dat zóóvelen hem kwamen afhalen. Droefheid verkeerde in vreugde en direkt ging één der familieleden naar Aalsmeer terug, om het heugelijk nieuws naar huis t© brengen. Spoedig wist het geheele dorp hoe de zaak zich had toegedragen één veikeerde letter in het telegram was de oorzaak van zooveel leed geworden van iiet woord ontslagen was ont slapen gemaakt. Toch vreeselijk, zoo'n vergissing, welke een familie gedurende verscheidene uren een ont zettende smart bezorgd heeft. i SYNODE HERV. KERK De archivaris der Alg. Synode dr. L. Lason- dei, heeft zijn verslag over de kerkelijke ar chieven in 1926 ingezonden. De commissie voor de predikantstraktemen ten en de pensioenen rapporteert over vel© aangelegenheden, hierop betrekking hebbende. Aan den heer Barbas, die een overzicht geelt van hetgeen door de commissie is overwogen, wordt dank betuigd. Deze financieele zaken zullen a.s. Dinsdag worden behandeld. De heer Bongers rapporteert over het voor stel van dr. Oorthuys, ingediend bij den aan vang der Synode, om een rondschrijven te richten aan de kerkelijke besturen, welk vooi- stel door hem zeiven ©en „conscientiekreet" is genoemd. De Synode zal nu in de volgende week nog over velo rapporten welke na voorlezing ter inzage waren gelegd, hebben t© handelen. Kennis wordt genomen van eenige verrich tingen der Alg. Synodale Commissie. Besloten wordt aan de N.V. voor het indi- cceren van kerkelijke archivalia ditmaal een subsidie van 100 te verleenen. Eenige bespreking heeft plaats over de vraag of behalve dr. J. A. Cramer ook nog een ander afgevaardigde zal worden gezonden naar het Congres der Presbyterian Alliance to Boedapest van 3—12 September a.s. De presi dent en de secretaris der Synode kunnen we gens ambtswerkzaamheden daar ru'et heen gaan. Twee leden der commissie voor corres pondentie met buitenlandsche kerken zijn evenmin in de gelegenheid. Thans wordt be sloten prof. dr. Hoitjema, hoogleeraar te Gro ningen, uit te noodigen tezamen met dr. Cra mer de Nederlandsche Hervormde kerk op dat congres te willen vertegenwoordigen. De algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk dringt er bij de provinciale kerkbesturen, d© classicale besturen, kerkeraden en kerkvisita- toren op aan: lo. dat nauwlettend word© toe gezien, dat geen onroerend goed, landerijen enz. aan de diaconiën behoorende, worden ver kocht en waar toestemming daartoe moet worden gevraagd, deze niet dan in de uiterste noodzakelijkheid te verleenen; 2o. dat de dia coniën op het groote belang worden gewezen, diaconie-kapitaal te beleggen in onroerend goed, indien zich daartoe een gunstige gele genheid voordoet. Wat op harten zal werken, moet van harte gaan. GOETHE. Geautoriseerd© vertaling naar het Engelsch van WALTER BESANT. _j, door Mej. E HOOGEWERF. „O, ja. Als ze niet langer Ihaer mooie klee- ren aan 'hebben, zijn ze allemaal hetzelfde. Ik ben immers getrouwd geweest Maar het zijn dure paardjes op stal I" „In ieder geval, zooals de zaken nu staan, Checkley, neem ik een deelgenoot". „U is natuurlijk vrij, om te doen en te laten zooals u wilt, sir. Maar, let op mijn woorden, u blijft nog wel tien jaar aan den gang en al die tien jaren lang zult u er spijt van heb ben, dat u een deelgenoot genomen heeft. Van iedere honderd pond moet 'hij zijn portie heb ben. Bedenk dat wel I" „Nu acht jaar geleden, herinner ik mij, heb ik er het eerst over gedadht, om een deelge noot te nemen. Acht jaar; en eigenlijk geheel om dezelfde reden, als nu. Be ontdekte, dat mijn geheugen achteruitging. Er waien gapin gen in; dagen en gedeelten van dagen, waar ik mij niets meer van herinneren kon. De man, dien ik het eerst op 't oog had, was de jonge Arundel". „Die vervalsching pleegde.1 Gelukkig dat u hem maar niet genomen heeftl" Die in drift is weggeloopen, omdat de omstandigheden op een zeker verband wezen tusschen hem en de misdaad. Toen hielden die symptomen op. Maar nu zijn ze weergekeerd, zooals ik je daar zooeven vertelde. Het spijt mij altijd, dat ik dien jongen Arundel missen moest. Hij was knap en vlug in zijn werk." „Eh ook in het valsche handteekeningen zet ten. Kan ik nog iets voor u doen, sir?" „Neen, dank je". „Dan ga ik maar. Zaterdagsmiddags haal ik mijn huur op. Voor u zou dit een nietswaardig bedragje wezen, maar voor mij niet. Be hoop, dot u zich niet teleurgesteld voelt »n uw deel genoot. Ik hoop óók, dat ik er geen getuige van zal zijn, hoe hij u op zij schuift en u uw cliënten doet verliezen." „Ik hoop, dat je zulke droevige gevolgen niet zult bijwonen, Checkley. Goedendag." De oude klerk ging heen, de buitendeur zorg vuldig achter zich dichttrekkend. Toen was de notaris de eenige, die overbleef, in het vertrek, in het heele huis, en misschien op het heele plein. Het was drie uur. Hij zat achterovergeleund in zijn stoel en keek door het venster op de boomen in het plantsoen. In eens viel er een eigenaardige verandering op zijn gelaat waar te nemen. Het was, of er geen verstand meer op te lezen stond. Hii staarde in de ruimte met vagen blik; den mond even open; het hoofd achterover. Al© ziel en geest scheen van hem genomen; hij was niet veel meer, dan een machine die ademhaalde Het horloge in zijn zak tikte hoorbaar; geen onder geluid viel wonr te nemen in het vertrek; de oude man zat roerloos. Het sloeg vier uur op de klok van het Hoog© Gerechtshof, op d© klok van St Clement, op de Westminster, en nog wel op een zestal an dere klokken, wat In d!e stilte van den Zaterdag middag zoo licht viel waar te nemen. Maar mr. Dering hoorde niets. Nog steeds zat hij op zijn plaats, met roer- looze handen en een gelaat, als een masker, omdat het zoo zonder uitdrukking was. De klok sloeg vijf. Hij verroerde zich niet; gaf geen geluid. De klok sloeg zes - zeven - acht. Het begon reeds te schemeren, en dit was het uur, waarop de muizen te gast gingen aan de kruimpjes die overbleven van degenen, die in dat vertrek hun lunch hadden gebruikt. De heele kolonie was nu ook weer uitgetrok ken als gewoonlijk maar had ontsteld ge staan op het zien van dien man in den stoel. Hij verroerde zich echter niet. Hij sliep of hij was dood. Althans de muizen liepen ook nu even vroolijk rond als anders om dezen tijd. Eerst om negen uur kwam mr. Dering bij. Hij ging overeind zitten en staarde pm zich heen. Het was donker in het vertrek. Hij keek op zijn horloge Halftien. „Wat is dit nu?" vroeg hij. „Heb ik zeven uur achtei een geslapen? Zeven uur? Be sliep niet toen Checkley wegging. Waarom viel ik in slaap? Ik had toch iets gedaan was toch er gens mee bezig geweest Maar waarmee I Dat kan ik me niet herinneren. Die vreemde gewaar wording komt met korter tusschenpoozen terug. Het wordt tijd dat Ik een deelgenoot neem eer er iets ergers gebeurt. Ik ben oud - oud. Hij stond op en liep het vertrek door; kaars-recht en met flinken tred. Ik ben oud en versleten. Het wordt tijd, om de sleutels over te geven". Hoofdstuk IB. In besloten Kring. Dfen" Zaterdagavond om half-elf bevatte de „Salutation bin" te High Holborn haar meeste stamgasten. Ze kwamen iederen avond om acht uur en zaten tot elf uui te drinken en te pra ten. De mcesten van die stamgasten kenden el kaar, en, zoo niet, dan hoorde het tot de „bur gerbeleefdheid", geen naam te vragen. De gelagkamer van de „Salutation Inn" was een ruim vertrek, beschoten, en met een zand- bcstrooiden vloer. Er stonden een twaalftal houten stoelen en drie ronde tafeltjes, terwijl de stoelen in een kring waren gezet om het be paald samenscholen van enkelen te vermijden. De vrijheid, gelijkheid en broederschap wer den in die gelagkamer hoog gehouden. Het ver trek was laag van verdieping en 's avonds al tijd warm door de beide onbeschutte gaspitten. Het venster ging enkel 's morgens open en er hing altijd een zware lucht van tabak, bier en sterke dranken. Onder de stamgasten, die anders tot een groepje „vervallen grootheden" hoorden dient wel allereerst genoemd t© worden omdat hij de rijkste was mr. Robert Hellyer, woekeraar en geldschieter. Niemand heeft veel op met dit ambt. Er zijn groot fortuinen mee gemaakt, maar in den regel zijn die weer net zoo gauw opgebruikt door de erfgenamen van den geld schieter. Mr. Hellyer moest nu ook buitenspo rig rijk zijn en dit kan don ook geen wonder heeten, als het waar is wat er wel werd ver teld, dat iemand, die bijvoorbeeld een bankbiljet van vijf pond van hem geleend had, zich al ge lukkig mocht achten, als hij er afkwam met het verlies van vijf en zeventig pond; dikwijls schoot hij er ook zijn meubilair bij in en de helft van zijn inkomen, voor den tijd, dot hij nog leefde Een enkelen keer hda mr. Hellyer ook wel eens verlies; bij voorbeeld, als de cliënt heimelijk al zijn meubelen had verkocht of zich uit de voe ten had weten te maken. Maar dikwijls kwam dit niet voorl Mr. Robert Hellyer was geen aangenaam mensch, om mee om te gaan. Een aardigheid begreep hij niet, hij lachte nooit. Iederen avond maar dit was dan immers ook zijn eenige zwakheid dronk hij zooveel, als hij maar heb ben kon. Hij zag dan ook rood in het gelaat en had een dikken nek. Zijn stem was nooit dik; zelf# op den ochtend wanneer er dan toch niet meer die bepaalde aanleiding voor bestond. Hij leed niet aon overmaat van welopgevoedheid; inte gendeel, sommigen beweerden zelfs, dat hij in het geheel geen opvoeding had genoten. Van zulke gestellen, als mr. Hellyer, die iede ren avond veel sterken drank gebruiken en nooit beweging nemen, is zestig «en critieke leeftijd. En hij was nu juist negen-en-vijftig. Mr. Robert Hellyer zot aan den eenen kant van den haard, en aan den anderen kant een groote tegenstelling vormend met zijn grof en onbeschaafd uiterlijk - zat een al vrij oud- aohtig heer, lang en slank van gestalte, met een jas, die, aan d© mouwen vooral, blijkt van slijtage gaf. Zijn gelaat was droevigzijn trek ken waren nog fijn; hij was ongetwijfeld van zeer goede afkomst. Hij was advocaat, maar had zeker geen succes behaald in zijn vak. Hij woonde dan ook op een zolderkamertje in Gray's Inn. Er zijn vele van die min-gelukklge pleitbezorgers, maar weinigen toch zóó hope loos-vervallen, als deze arme man I Hij hield zich toch nog, of hij praktijk uitoefende en verdiende af en toe een guinae met een mis dadiger te verdedigen. Van deze wisselvallige vei diensten moest hij bestaan. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5