28e Jaargang I.e.: 5 AM E RSFO O RTSCH DAGBLAD „DE EEM LANDER" Woensdag 10 Augus us 1927 DE ZAAK SACCO EN VANZETTI RELLETJES terotterdam een t-lcgram verzenden met het dringend ver zoek Sacco en Vanzetti in vrijheid te stellen. DE RAMP BIJ LAREN FEUILLETON. Wie is Edmund Gray? COMMUNISTENMEETING TE AMSTERDAM ONGEREGELDHEDEN IN DEN HAAG Gisteravond werd door de communisten e.. 'Je syndicalisten te Rotterdam een protestver- gudering belegd in verband met de zaak-Sacco en Vanzetti. Hier werd het woord gevoerd door Bouman en Rosseau. De voorzitter deelde mee aan het eind van de vergadering, dat er een schriftelijk voorstel was ingekomen om op te trekken naar het Amerikaansche consulaat aan de Wijnhaven. Hij raadde dit af, omdat binten een groote politiemacht gereed stond. Uit de vergadering klonk toen een protest daar tegen en zonder dat de vergadering eigenlijk gesloten was, volgden allen, ongeveer 400 per sonen, de protesteerende aanwezigen naar bui ten onder het zingen van de „Internationale." Op de Goudsche Singel probeerden de verga deringbezoekers een demonstratie te formeeren. De politie maande hen aan uit elkaar te gaan, maar daaraan werd geen gevolg gegeven. Al leen werd deze sommatie beantwoord met het gooien van steenen. Verschillende demon stranten hadden steenen te pakken gekregen, hetgeen hen te gemakkelijket viel, daar de Goudsche Singel juist was opgebroken. Dat werd dc politie te bar en bij de St. Jansstraat werden de verschillende demnostranten met sabel en gummistok uiteen gejaagd. Zij vlucht' ten verschillende kanten uit, maar enkele minu ten later wisten de communisten weer bijeen te komen en trokken langs de Pannekoekstraat. Al joelende werd naar de markt getrokken. In middels hadden zich heel wat nieuwsgierigen achter hen gevoegd. De politie van het bureau Lange Torenstraat had inmiddels ook de afdee> ling Groote Paauwensteeg gewaarschuwd en een versterkte politiemacht werd daar onmid dellijk gemobiliseerd Zoowel bereden, als an dere agenten begaven zich naar de Wijnhaven waar het consulaat is gevestigd en zetten de omgeving af. Toen zij bij de Keizersbrug nabij de Blaak waren gekomen, stuitten zij daar op politie. Zij werden teruggedreven. Schreeuwen de trok de stoet met de belhamels voorop over het Beursplein, langs de Geldersche Kade en het Witte Huis naar de Wijnhaven. Onder het geroep van „Dood aan de politiewisten, zij de Wijnhaven te bereiken. Aan de brug stoot ten zij opnieuw op een sterke politiemacht. Daar werd hen gesommeerd uiteen te gaan, maar nu weigerde de troep eveneens aan het bevel te voldoen en toen hierop weer met steenen werd gegooid, gaf de inspecteur, die de leiding had, den ^aanwezigen agenten bevel de betoogers uiteen te jagen. Met de blanke sabel werden verschillende charges uitgevoerd en menige harde klap werd uitgedeeld. Dit scheen het grootste deel van de aanwe zige qommunisten ontzag in te boezemen. Suc cessievelijk zakten zij af en om 12 uur was de rust weergekeerd in de omgeving van het con sulaat. Als veiligheidsmaatregel Keeft de politie ge durende eerste uren van den nacht nog een versterkte politiemacht om en voor het consu laat dienst laten doen. Communistische meeting te Am sterdam. Gisteravond werd in het Westerpark te Am sterdam een communistische meeting gehouden om te protesteeren tegen het doodvonnis van Sacco en Vanzetti. Nadat verschillende spre kers het woord hadden gevoerd, werd getrok ken naar de Westenmarkt. Voorop in den stoet werd een doek meegedragen, waarop stond „Redt Sacco en Vanzetti." Op de Westermarkt werd de stoet ontbonden nadat nog eenige sprekers het woord hadden gevoerd. Er was een aanzienlijke politiemacht op de been, die de aanwezigen kalm verspreidde. Een telegram aan president Coolidge. Gister werd in „Ons Huis" te Groningen een groote protestvergadering tegen de voorgeno men terechtstelling van Sacco en Vanzetti ge houden. Als sprekers traden op dr. B. dc Waard en eenige communisten. Aan het slot der vergadering werd aan president Coolidge Politic verjaagt anarchistische demonstronten te Den Haag. Gisteravond heeft een groeiende politiemacht van agenten te voet, ruiters en rechercheurs op de Princcssegracht voor den Princesse- Schouwburg te 's-Gravenhage een groep de monstranten uiteengejaagd, die onder aanvoe ring van jeugdige anarchisten op weg wareo naar de Amerikaansche legatie. De groep was ontstaan voor het Volksgebouw op de Prinsegracht. Daar hadden S. D. A. P. en N. V. V. een meeting gehouden over de Sacco- en Vanzetti-zaak. Omstreeks half tien ging de vergadering van ongeveer 3000 men- schen uiteen. De N. V. V.-leider Stenhuis had nadrukkelijk verklaard, dat de internationale arbeidersbeweging geen aanslagen wenscht Stellig zouden deze meetinggangers rustig naar huis zijn gegaan, wanneer de bekende auto met de anarchisten niet verschenen was. Om beurten riepen de jongelui op den auto den toegestroomden nieuwsgierigen door megafoons toe: „Gaat niet naar huis, demonstreert met ons voor Sacco en Vanzetti." De auto keerde. Aanvankelijk bleef het pu bliek nog gereserveerd, maar juist op het cri- tieke moment zette een jongen de Internationale in. Daarmede was de brug geslagen. Een groot gedeelte der meetinggangers stroomde zingend mee. „Naar het consulaat", was het commando Via Groote Markstraat, Fluwcelen Burgwal en Hecrengracht werd naar de Princessegracht ge marcheerd. Onderweg stopte de auto. Er waren te veel demonstranten op geklommen. De motor weigerde zoo'n vracht op de laagste ver snelling te trekken. De anarchisten sprongen van den wagen, gaven elkaar een hand en vormden onmiddellijk een nieuwen kop voor de betooging. Een dwarsfluitspeler zette een strijdlied in, dat de kop onmiddellijk overnam. In kort marschtempo werd verder gemarcheerd. Later kwam de auto weer voorop. De vracht was verminderd. Aanvankelijk waren meetinggangers van de S. D. A. P. meegeloopen, maar hoe dichter men bij de Prinsessegracht kwam, hoe sneller hun aantal slonk. In hun plaats liepen nu be langstellenden mee en straatschooiers, bel hamels, en kwajongens belust op relletjes. Naar schatting was de troep toen 300 man sterk. Op de Prinsessegracht bleven de belang stellenden wijselijk achter. Dc troep slonk tot 300 man, toen men den Princesse-Schouwburg naderde. Daar kwamen plotseling motorfietsen met agenten den troep tegemoet. Eenige rechercheurs, die aanvankelijk meegeloopen hadden, waren naar dit punt reeds vooruitge gaan. Het Korte Voorhout en het gedeelte van de Prinsessegracht waar de legatie gevestigd is, werden afgesloten, de auto werd over de brug gejaagd, de demonstranten volgden. Aan vankelijk braken de grootste belhamels nog door de eerste afzetting heen. Rechercheurs dwongen hen terug te gaan. De auto ging over de Koningskadc toch weer in de richting van de legatie. Inmiddels kwam dé- bereden bri gade aan, een inspecteur met een ruiter reed den wagen achterna, ving hem op en dwong hem de brug tegenover den Dierentuin links te laten liggen. Andere ruiters joegen met doortastend optredende rechercheurs de bel hamels voor den Princesse-Schouwburg uiteen, in minder dan geen tijd was de demonstratie verstoven, zonder dat zelfs de gummistokken getrokken waren. De groote politieauto voerde versterkingen aan, maar deze kon zoo door rijden. De inspecteur te paard loodste den nnarchistenauto door stille straten uit de buurt. Met eiken stap minderde het nieuwsgierige be geleide. Na een half uur konden de meeste agenten, zoowel te voet als te paard, weer inrukken. Hoewel de anarchistische jongelui aanvanke lijk succes hadden, is 't hun niet gelukt werke lijk te dem^r^treeren. DR. S7BRAND7. Vergiftigingsgeval. Tc Nijmegen is op 55-jarigen leeftijd overle den dr. B. Sybrandy, assistent aan het Wil- helminaziekenhuis aldaar en bekend maagspe cialist. Dr. Sybrandy was Vrijdagavond, tenge volge van het gebruiken van garnalen onwel geworden en is heden, naar is komen vast te staan, aan vergiftiging overleden. POGING TOT DOODSLAG EN DOODSLAG. In vrijheid gesteld. Voor de rechtbank te 's-Hertogcnbosch stond gisteren terecht een koopman uit Leen de, beklaagd van poging tot doodslag op 19 Maert te Leende, gepleegd op M Schalks echtgcnoote van G. Brouwer, op wie hij een revolverschot loste en van doodslag op Gerrit Brouwer, die door een revolverschot werd ge troffen en aan de gevolgen overleed. Verdachte ontkende. Hij heeft de vrouw niet gezien. Hij stond zakken te verkoopen toen er geroeppn werd, dat een hondje mis handeld was. Daarop werd de woonwagen van verdachte gebombardeerd. Hij had een met vijf scherpe patronen geladen revolver in den zak en heeft in het wilde geschoten tot twee maal toe. De verklaringen van verdachte wa ren in strijd met die afgelegd voor den rech tercommissaris. Verdachte heeft een derde schot gelost al evenmin bedoeld om iemand dood te schieten, het vierde schot is per on geluk afgegaan toen men hem op de honden sloeg. De vrouw van den verdachte, die onder eede hare verklaringen aflegde, deelde mede, dat er ruzie ontstond over een hondje van hoor doch ter, dat mishandeld was. Er werd met een bijl op den wagen gehokt. De scherven vlogen bij een kind in 't ledikontje. Getuige was cr ge- schokken en haar man, die er nog nooit zoo ontdaan uitzag, schoot. Hij was niet dronken. De familie Brouwer had een haat tegen haar man. De dochter van verdachte legde een gelijk luidende verklaring af. Vrouw Schalks, echtgenoot van den ver- slagene, stond bij haar woonwagen en begreep toen de ruzie ontstond, dat er iets ernstigs zou gebeuren. Verd. die bij zijn woonwagen stond riep haar toe: Gij eerst kapot. Na ceist ont kend te hebben, dat haar man en zoon den woonwagen van verd. hadden vernield, gaf ge tuige toe, dat zij 't wel konden gedaan héb ben. Het O. M. heeft nadat verdachte nogmaals verklaarde uit noodweer gehandeld te hebben, verzachtende omstandigheden aangenomen en een straf geeischt van \Vx jaar. De verdediger mr. E. van Zinnicq Bergmann betoogde, dat verdachte het recht had lijf en goed te verdedigen en dat verdachte zal moe ten wórden ontslagenvan rechtsvervolging, overigens is zooveel clementie aan te voeren, dat spr. subs, vrijspraak vroeg. Na in raadkamer te zijn geweest gelastte de rechtbank onmiddellijke invrijheidstelling van verdachte. RADIO-TELEGRAFISCHE VERBINDING MET SURINAME EN CURASAO. Reeds sedert gcruimen tijd zijn voorberei dingen getroffen voor het tot stand brengen van een rechtstreeksche radiotelegrafische ver binding tusschen Nederland en Ned. West-In- dië (Suriname en Curasao). De totstandkoming hiervan wachtte op het gereedkomen der zenders in West-Indië. Waarschijnlijk is thans, dat-de installaties al daar nog in den loop van dit jaar bedrijfs klaar zullen komen. Nadat alsdan door den te legraafdienst de noodige exploitatieproeven zullen zijn genomen, mede om vast te stellen welke tijdvakken voor de uitseining het meest geschikt zijn, zal de dienst spoedig daarna voor het publiek kunnen worden opengesteld DE WETHOUDERSKWESTIE TE ROTTERDAM. Een oplossing. De Rotterdamsche wethouderskwestie is waarschijnlijk haar oplossing nabij. Na lang durige en herhaaldelijk uitgestelde besprekin gen tusschen de fractieleiders is de S.D.A.P- thans bereid gevonden in den nieuwen raad den zetel van financiën, welke, naar men weer, vroeger door den heer Schouten werd ingeno men, te bezetten. Op deze basis willen de an dere partijen er toe medewerken aan de S.D.A P. twee zetels toe te wijzen. De AJ?. en R.K. zouden dan hun zetel behouden, terwijl d<s vijfde zetel, die van onderwijs, door den Vrij heidsbond zou moeten worden bezet. In dit verband worden de namen genoemd van de hecren De Groot en Hyman. GENERAAL JHR. A. W. v. d. WIJCK. t Te Blocmendnal is 85 jaar oud overleden Jhr. A. W. van der Wijck, gep. gencraal-ma- joor der Cavalerie. WELKE INSTRUCTIES ER GEGEVEN WERDEN LAREN TE LAAT GEWAARSCHUWD Er begint, naar de Telegraaf verneemt, meer licht te koipen in zake de vraag, aan welk»» oorzaak de botsing van de twee treinen der Gooische Stoomtram te Laren is te wijten. Zooals reeds gemeld, werd die oorzaak ge zocht in de tegenstrijdige bevelen omtrent de kruising der twee trams, gegeven door ver schillende chefs. Zekerheid werd daaromtrent niet vei kregen, daar de desbetreffende verkla ringen der betrokken chefs niet overeenstem den. De controleur Kelderman, op den dag der botsing dienstdoende als stationschef tc Mui- derberg heeft verklaard vóór het vertrek al daar van de uit Amsterdam gekomen en voo» Laren bestemd© tram, telefonisch met den stationschef De Boer te Laren tc hebben afge sproken, dat de genoemde tram bij Hakke- laarsbrug zou kruisen met dc tram, die om TI.42 uit Laren met bestemming voor Amster dam was afgereden, en daarna rechtdoor zou gaan naar Laren, waar zij kon arriveeren vóór het vertrek van de volgende tram van Laren naar Amsterdam, hetwelk tc T2.42 zou plaats hebben. Laatstgenoemde tram moest dus ie Laren opgehouden worden, totdot de tram uit Muiderberg zou zijn gearriveerd. Chef De Boer te Laren verklaarde daarte genover het volgende. De bovenvermelde krui sing der trams te Hakkelaarsbrug is inderdaad afgesproken. Niet definitief echter werd ge maakt de afspraak, dat de tram uit Muiderberg daarna rechtdoor zou rijden naar Laren, waar dus de eerstvolgende kruising zou plaats heb ben. Dit werd wel voorgesteld door Kelder man, doch door De Boer voorloopig niet aan vaard. Hij zou, zoodra de tram uit Muiderberg te Hakkelaarsbrug zou zijn aangekomen, den dienstdoenden conducteur Van Noort telefo nisch zijn instructies geven. De conducteur Van Noort werd dan ook te Hakkelaarsbrug aan de telefoon geroepen en ontving daar van De Boer uit Laren het bevel ^oor te rijden naar „De Gooische Boer" en da_r opnieuw per telefoon om instructies te vragen. Recht door naar Laren De controleur Kelderman ontkent van deze laatste afspraak te hebben geweten. Hij heeft dan ook Van Noort te Muiderberg gelost, nn de kruising te Hakkelaarsbrug, recht door naar Laren 'te rijden. Hij is met de tram meegere den naar Hakkelaarsbrug en heeft daar zijn bevel „Recht door naar Laren!" herhaald. Van Noort heeft toen volgens Kelderman wel zoo iets gevraagd van: „Moet ik aan „De Gooi sche Boer" Laren nog opbellen?", maar Kel derman heeft daarop geantwoord „Neen, recht door naar Larenl" Over het daarmee strijdige telefonische bevel van den Loren- schen stationschef heeft aldus Kelderman conducteur Van Noort niet ge$Droken, ter wijl hijzelf ook niet bemerkt heeft, dat Van Noort te Hakkelaarsbrug aan de telefoon is geweest. De verklaring van den conducteur Van Noort intusschen luidt geheel anders. Van NoOri verklaart in Muiderberg opdracht tc hebben gedegen no <*c kruising ie Hakke laarsbrug recht doOr naar Laren tc rijden. Te Hakkelaarsbrug echter ontving hij van chef De Boer uit Laren de hie.Tvor<ïn vermelde te lefonische opdracht om door tt? gaan naar „De Gooische Boer" en daor opnieuw to bellen om nadere instructies. Toen controleur Kelderman hem vlak daar op nogmaals opdroeg recht door naar L«y«n te rijden, deed hij dezen dan ook onmiddellijk mededeeling van de pas ontvangen nieuwe in" structie. Kelderman zeide toen, dat Van Noort zich te houden had aan zijn (Kelderman s) be vel. De tram had al genoeg vertraging en dus moest gezorgd worden, dat zij zoo spoedig mogelijk in Laren kwam. Conducteur Van Noort maakte aanvankelijk bezwaar, doch legde zich ten slotte bij het laatste bevel neer, nadat Kelderman had ge zegd: Ik zal Laren wel even opbellen en de zaak met De Boer in orde brengen. Nader overleg te Iaat? Dit laatste schijnt niet of liever te laat ge beurd te zijn. Toen Kelderman den chef te Laren n.l. opbelde, was het kwaad rehds ge schied. De tram uit Muiderberg stoomde „De Gooische Boer" voorbij en stortte zich bij La* ren op de tram van 12.42, die chef De Boer gerust uit Laren had laten vertrekken, wijl het telefoontje van Van Noort uit „De Gooische Boer" hem nog niet had bereikt en de kruising dus ter plaatse zou kunnen plaatsvinden. Het belletje van Kelderman volgde kort op het ge luid van een knal in de verte, die De Boer zijn kantoor had doen uitsnellen en hem onmiddel lijk aan een botsing deed denken. Aan de justitie thans de taak uit te zoeken, fn hoeverre de vorenvermelde verklaringen op waarheid berusten en wien ten slotte de schuld aan het bloedige ongeluk moet worden ge weten. Dc bijzonderheden, die door de verklarin gen van het betrokken trampersoneel te La ren, thans bekend zijn geworden, omtrent de wijze, waarop de regeling van den loop der volgeladen trams op drukke dagen geschiedt, wekt algemeen verontwaardiging. Allerwegen gaan er stemmen op, dat een dergelijke ge vaarlijke dienst zoo sooedig mogelijk bek" te worden stilgezet. Men wil, naar verL zelfs daarvoor een actie op groote schaal be ginnen. De begrafenis van dc slachtoffers. Van het z.g. reinigingshiris der Ned. Israëlie- tische gemeente aan de Nieuwe Kerkstraat te Amsterdam zal heden te halfeen n.m. de uit vaart plaats hebben van het echtpaar Lisser en hun dochtertje. De begrafenis zal geschieden op de begraafplaats Diemen. Het stoffelijk overschot van den heer W. Schreuder zal Donderdag half twaalf op de Nieuwe Oosterbegraafplaats ter aarde worden besteld. RADIOVERBINDING MET ZWITSERLAND EN NOORWEGEN. In verband met het binnenkort gereed komen van de in aanbouw zijnde overlandzenders te Kootwijk zal, vermoedelijk reeds in November a.s. een rechtstreeksche radiodienst worden ge opend met Zwitserland en Noorwegen. Een rechtstreeksche radioverbinding m?» Zweden wacht op het beschikbaar komen van een station daar te lande. ERNSTIG ONGEVAL TE ROTTERDAM. Gisteravond kwart over tien stapte de 54- jarige F. v. K. uit de Asterstraat aan de halte Putschelaan te Rotterdam bij de Tweebosch- straat te vroeg uit de stoomtram, die uit Hel le voetsluis kwam. De man viel en geraakte bekneld tusschen het perron en> een der zware tramwagens. Met een schedelbreuk en hersen schudding, gebroken beenen en armen, als mede zware inwendige kneuzingen werd hij in zeer zorgwekkenden toestond naar het zieken huis vervoerd. EEN OPROEP PER POLITIE-RADIO. Nog levend aangetroffen. Vrijdagmorgen kwam aan het politiebureau te Delft zekere P. mededeelen, dat zijn moeder ernstig ziek was, terwijl zijn broer en zuster op een vacantiereisje ergens in België vertoefden, doch van wie een nader adres onbekend was. Hij verzocht opsporing en bekendmaking. Op verzoek van den commissaris van politie werd 's middags van Hilversum uit per politie- radio deze mededeeling omgeroepen. Het bericht werd o.a. opgevangen te Rijs- sel (Frankrijk). De politie aldaar liet op het open luchtfeest waar vele vreemdelingen vertoefden den naam P. eenige malen omroepen, wéarop inderdaad P. en zijn zuster zich meldden. Hun werd toen de tijding van de ziekte hun ner moeder medegedeeld. Nog juist konden zij den nachttrein naar Nederland halen. Te Delf» troffen zij hun zieke moeder nog in leven aan, die eenige uren na hun aankomst is over leden. Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van WALTER BESANT. door Mej. E. HOOGEWERF. IS V Al in geen jaren had hij een overjas gehad; op regenachtige en koude dagen droeg hij een dunne cape, die hij over de schouders sloeg. De hemel weet, hoe en waar hij at; 's avonds behalve op warme zomerdagen, kwam hij hier, voor licht en voor warmte. Als hij nu niet al te arm was, nam hij een pint slap bier en las de courant. Soms praatte hij, maar nite dikwijls. Soms wilde de een of ander van het gezelschap hem een kostbaarder drank aanbieden, wat hij, altijd met groote hoffelijkheid, aanvaardde. Vrienden of bloedverwanten bezat hij niet. Als hij praatte, werd hij soms opgewekt en vertelde onecdöten var. de balie, van bijna vijftig jaar geleden, toen hij zijn loopbaan begon. Wat zou hem toch zoo in zijn eerzucht geknokt hebben, dat hij zich nu tevreden moest stellen met de gelagkamer van „Salutation Inn" en het gezelschap, dat daar bijeen was; en met het ellendige zolderkamertje op Gray's Inn; eenzaam en alleen Naast dezen rechtskundige zat ook een vrij bejaard heer, die een bloeiende zaak had ver kocht en stil was gaan leven, om zich geheel «an de liefhebberij van drinken over te geven. Hij dronk op één dag in drie herbergen, de een in Fleet Street, waar hij zijn glaasje nam om drie uur; de ander, dicht bij Drury Lane Theatre waar hij 't rekte met wat whisky, tot negen uurcn dit was zijn derde pleisterplaats. Het was een bezadigd, kalm mensch, met veel gevoel van eigenwaarde. Op den avond sprak hij in het geheel niet, om verschillende rede nen; maar welwillende richtte hij het gelaat den kant uit, vanwaar hij toegesproken werd. Naast hem zat een jonge man, wiens praktijk bestond in het verdedigen van hen, die voor de politic-rechtbank geroepen waren. Hij was in gezelschap van twee vrienden en had veel praats over zich, want hij hield zich zeiven voor heel knap. Naast hem zat een agent voor het verhuren van huizen en dan was er nog een, wiens vrouw in café chantants zong, opdat de geluk kige echtgenoot den heelen dag in herbergen kon zitten, wat hij dan ook deed. En mot vr«- bijgaan van nog enkele andere leden van den kring, zullen we nu enkel spreken van Gheck- lcy, die naast den geldschieter zat. Hier heette hijmr. Checkley. Hij verscheen iederen avond om negen uur, tot 's Zondags toe. Gelijk de geldschieter, had hij toch ook behoefte aan eenige afwisseling. Hier voelde hij zich even eens geeerbiedigd, niet zoo zeer om zijn bij zonder deugden, of de bekwaamheid in zijn vak, als om zijn geld. Het komt niet dikwijls voor dat een notaris klerk er „warmpjes in zit", maar als hij al zoo jong begonnen is, geld te sparen en hij heeft zich daar steeds met hart en ziel op toege legd, tot zijn vijf-en-zeventigste jaar, dan kan men vanzelf begrijpen, dat hij het een heel eind brengen mocht. En om dit nog nader toe te lichten Van zijn achttiende tot zijn vijfen twintigste jaar had hij een inkomen van ge-* middeld vijf- en-zeventig pond. Hier gebruikte hij jaarlijks vijftig pond van. Van zijn vijf-en twintigste tot zijn vijf-en-dertigste werd hij door pracfische beweegredenen gedreven tot oen hu welijk met een aanmerkelijk oudere vrouw, die duizend pond bezat. Ze was nog gieriger dan hij en ongeveer een jaar na het huwelijk over leed ze aan verval van krachten, tengevolge van ondervoeding. In ieder geval had hij toch duizend pond gewonnen docht hij. Van zijn vijf-en-dertigste tot zijn vijf-en-veertigste jaar steeg zijn inkomen tot tweehonderd pond; toen bleef het vijf-en-twintig jaren lang op drie honderd pond. Op zijn zeventigste jaar gaf mr. Dering hem vierhonderd pond I Zoo had hij het gebracht tot de som van TT.675 pond en dit geld had hij zorgvuldig belegd in huizen, die hij bij gedeelten verhuur de en waarvan hij er een goed aantal bezat verder aandeelen in bouwondernemingen en hypotheken. Zelve woonde hij op de beneden verdieping van een van zijn huurwoningen. Hij werd met de jaren al gieriger. De levensstan daard is niet hoog, als men met vijftig pond per jaar rondkomt. Toch had hij den laatsten tijd daar nog onder trachten te blijven. Hij be heerde zijn eigen zaken in den avond na kan toortijd, en vóór negen uur. Zijn bezit lag in een stadsgedeelte ten oosten van Gray's Inn Roadde woning, waar hij zelf huisde, stond op een pleintje, waarvan hij verreweg de helft van de huisjes bezat. Om negen uur kwam hij in de herberg. Hier kostte zijn traktatie hem niets. In den loop der jaren had de geldschieter het tot een gewoonte gemaakt, om hem te raadplegen omtrent duis tere punten in zijn praktijk; want hij wist het altijd zóó aan tc leggen, dat hij zich nooit in den vinger sneed, maar precies zoo ver ging als de wet het toeliet. Zoo was hij er steeds op uit, zijn cliënten contracten te laten teekenen, waarbij ze zich verbonden naar ze meenden - tot het honderdste deel van hetgeen hij ei mee bedoelde. En als tegen-beleefdheid voor de diensten die Checkley hem bewees, betaalde hij diens vertering. Het gezelschap was voltallig. De geldschieter had onmiddellijk beslag gelegd op Checkley, met een ingewikkeld geval; en nadat hij het hem met schorre stem had toegefluisterd, klonk de ernstige waarschuwing „öaaj moet u niet aan denken I II zoudt zich daarmee ongetwijfeld aan een wettelijke ver volging blootstellen. Vijf-en-twintig jaar gele den heeft zich precies zoo'n geval voorgedaan en er volgde een zwaar vonnis op". „Zoo?" Het roode gelaat van den woekeraar werd nog rooder. Neen, dan zal ik er ook niet over denken. Zonde en jammer. Er was zoo'n huis- vol-meubelen en een winkel vol waren. En de man is nog jong genoeg, dat hij er best weer bovenop zou kunnen komen, nadat hij dan eens zoo lesje had gehad. Wel wat zal 't ,zijn van avond, mr. Checkley?" „Rum. Kokende rum met citroen", antwoord de de practicus. „Dat geeft je een hartiger smaak in den mond en over het geheel een krachtiger prikkel, dan alles wat je verder drinken kunt voor dien prijs. Eer de kellner deze bestelling nog uitgevoerd had, werden er stemmen en voetstappen ver nomen, buiten de gelagkamer. Die van den een klonk luid en opgewonden, die van den ander afgemeten en kalm. Checkley ging rechtop zitten luisteren. „Dat is de Cambridge-man", sprak de oude rechtskundige, ledigde de rest van zijn glas in één teug en lachte eens, vol verwachting over de dingen, die nu komen zouden. „Een verbazend knap mensch, die in Cam bridge heeft gestudeerdl" fluisterde hij nu weer. „Hij is de zoon van een bisschop, een lerschen bisschop dan. Hij spreekt zijn Grieksch als zijn Engelsch. Maar Hij drinkt als een tem pelier I Nu heeft hij zeker vooraf al wat ge nomen, want hij is altijd vast half-dronken, als hij komt en volslagen dronken, als hij gaat. Maar dan praat hij des te beter. Een merk waardig mensch 1" De stem van dezen „merkwaardigen mensch" kende Checkley. Maar die andere Die kende hij toch ook. Zeker, hij herinnerde zich duide lijk den klank. Sommigen vergeten nooit een gezicht; an deren weer nooit een gestalte, anderen een handschrift. Maar een stem valt nog het ge makkelijkst te onthouden, omdat ze, het minst aan verandering onderhevig is l Van zijn acht tiende tot zijn tachtigste verandert de stem van een man niet, behalve dat ze gedurende het laatste tientallen van jaren wat aan vol heid verliest. „Drink mee een glaasje, manl" noodde de Cambridge-man. „Dank je ik heb niets noodig". Wiens stem was dit toch In spanning hield Checkley den blik op de deur gericht. De Cambridge-man ging vóór. Hij was een knappe man van een jaar of twee-en- derrig, met een innemend gelaat, groote blau we oogen te groote zelfs een fijnbesneden gelaat, teer en beweeglijk; een hoog, smal voorhoofd en een trek van gevoeligheid om den mond. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5