289 Jaargang No. 43 AME RSFOO RTSCH DAGBLAD „DE EEMLANDFR" .827 FEUILLETON. Wie is Edmund Gray? Toer door Nederland, 1ste dag Amsterdam—Maastricht. Het Hoofdpeleton rijdt Roermond binnen. Inzet: De winnaar van de eerste etappe Heini Kessmcier. Niet Venetië, Giethoorn en Spraeivald, maar Broek op Langeiidijk; „intocht" der versierde koolschuitjes ter gelegenh eid van het zilveren jubileum van pastoor Van Noord. In de Eierhal ie Epc is dc 10de Ned. Klompen- beurs geopend: een inzending beschilderde sierklompen. EEN POSTWISSEL- VERVALSCHER TWEE JAAR GEE1SCHT EFN RECIDIVIST Voor dc Rotterdamsche rechtbank heeft te rechtgestaan de 25-jarige kantoorbediende J. B. G., gedetineerd, verdacht van valschheid in ge schrifte. Verdachte, oneervol ontslagen ambte naar van de posteiijen ,die den Staat vroeger al een nadeel van 4000 hod toegebracht, be kende volmondig de vervolsching te hebben ge plet gd. Hij had een postwissel ingevuld tot een bedrug van 19.62, en daarop valsch door hem zelf vervaardigde stempels en merken ge zet. Als plaats van afzending was Asten ean- gegeven, als datum van verzending I Juli 1927. Vet der waren er valsche handteekeningen van ambtenaren aangebracht. Verdachte gaf toe nog eens een postwissel te hebben vervolscht. Hij had dien echter niet aangeboden. De ambte naar der posterijen J. H. Eggelmeyer wees oen paar technische fouten op den door verdachte aangeboden postwissel aan, die tot de ontdek king van het misdrijf aan het kantoor te Rot terdam hadden geleid. Het O. M. vond het misdrijf zeer ernstig. Bij verdachte thuis is een heel arsenaal van voor werpen .gevonden, geschikt vcor postwissel vcr- valsching. In 1925 heeft hij soortgelijke feiten gepleegd; eisch 2 jaar gevangenisstraf. De verdedigster, mej. mr. B. D. Polak, zag in dezen jongen man geen misdadiger, maar een zwakkeling. Hij is indertijd in dienst van de posterijen geweest, heeft daar slechte vrien den gekregen cn heeft met hen samen verval- sching van spaarbankboekjes gepleegd. Daar door is de Staat benadeeld voor 4000, J 2000 is bij hem teruggevonden. Voor dit feit. is verdachte veroordeeld tot 1 jaar en 3 mnan- di-n gevangenisstraf. Eenmaal uit de gevangenis heeft verdachte van alles trachten aan te pak ken, maar het is hem steeds mislukt. Hij stond nu voor dc betaling van een schuld von f 30, die hij op 15 Juli moest voldoen. Pleitstei ver zocht dc rechtbank het nog eens met dezen man te probceren. Hij ziet zijn fouten nu in en een oorwaardclijke straf zal hem een steun zijn; op deze wijze zal er misschien van dit jonge leven nog iets terecht komen. Verdachte zelf bezweer de rechtbank bij de nagedachtenis van zijn moeder, dat hij het pion had zich te beteren. Dc president, mr. Van Viersen Trip, gaf ver dachte den raad, als hij uit de gevangenis komt te zoeken naar een betrekking, waarin hij zoo weinig mogelijk behoeft te praten. Weet hij wel altijd goed het onderscheid lus- schen waarheid en leugen te onderscheiden? Zit in te veel praten niet de greote fout ven zijn loven? Ondankbaarheid verraadt den egoist. Geautoriseerde vertaling rvini het Engelsth van WALTER BESANT. door Mej E HOOGEWERF. 2i Hoofdstuk VII. Er gebeurt iets anders. Mr Dering lag achterovergeleund naar de deur te staren, die onromantische kantoordeur, waar Elsie zoo juist doorgegaan was. Zelfs die droge zakenman was getroffen op het zien van een jong meisje, dat zóó onverwachte gelukkig was gemaakt. Misschien, dat heel haar lieflijke verschijning weer lang-vergeten gedachten had gewekt aan den tijd, toen de natuurlijke ge voelens van de jeugd nog niet geheel uitge doofd waren door dien voortdurenden en uit sluitenden omgang met het taaie perkament. H'i ging overeind zitten en zuchtte: „Ik heb haar nog niet alles verteld. Dan zal ze nog gelukkiger zijn I" Hij tikte op de kantoorbel. „Checkley" zei hij. „Vraag of mr. Austin zoo goed is, eens even hier te komen" „Een dag vol verrassingen Blijde verras singen, voor alle twee I" zette hij zijn gedach- tengang voort Het v/as inderdaad een dag vol onverwacht geluk voor beide jongelui. Hii trok een lade open en haalde er een op- IN HET HOL VAN DEN LEEUW DIEFSTALLEN IN POLIT1EBUREAUX Wegens diefstal van eenige „blindenbusjes" uli politiebureaux te Rotterdam is de 17-jarige schoenmakersknecht J. J. L. S. uit de Couwael- straat in verzekerde bewaring gesteld. Er was bij de Centrale Recherche bericht ingekomen, dat op verschillende politieposten en -bureaux o a. op het Hoofdbureau en hi de posten Duy- venvoordestraot en Paul Krugerstraat de be kende busjes van de Centenvereeniging voor Hulpbehoevende Blinden vermist toerden. Al deze busjes waren, hetzij op Zaterdag, hetzij op Maandag verdwenen. Vermoedelijk had men dus met iemand te doen, die op deze dagen op de bureaux kwam, en dat wel als geregelde gast, wiens aanwezigheid vrijwel onopgemerkt kon blijven. Het was dus niet onwaarschijnlijk, dat men te doen had met een leverancier van het een of andere gebruiksartikel. Verleden Zaterdag werd er opnieuw een busje gestolen, in den post aan de K. Hillcstrout. Ir. dit geval kon worden vastgesteld, dat c» gedurende de laatste twee uren, behalve het gewone personeel, niemand anders geweest was dan de 17-jarige schoenmakersknecht S. Waar men toch reeds vermoeden had, dat hij de dief stallen gepleegd had, is hij in den nacht ven Zondag op Maandag van zijn bed gelicht. Aanvankelijk ontkende hij de diefstallen ge pleegd te hebben, doch teen bleek, dat hij een zeer duur leven leidde, en véél meer geld uit gaf, don hij eigenlijk verdiende, herhaaldelijk in café's zat, en b.v meer dan eens in Kethel ging dansen, werd hem eens een scherp verhoor afgenomen. Hij viel toen door de mand en bekende al deze diefstallen te hebben ge pleegd. De busjes had hij telkens na het uit halen van deze brutale stukjes weggegooid De grootte van den inhoud valt natuurlijk niet na te gaan, vermoedelijk heeft in enkele busjes 8 a 9 gezeten NEDERLANDSCHE SCHEEPSBOUWORDERS Naar Duitsch'-nd. De Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Mij. te Amsterdam heeft voor rekening van de Veieenigde Nederlandsche Scheepvaart Mij. 2 vrachtschepen besteld bij dc firma Nüscke Co., Schiffswerft, Kessdschmiede Moschi- nenbauanstalt A.G. te Stettin. De schepen zul len elk 6100 ton meten met inrichtingen voor het vervoer van 36 passagiers eerste klasse. Zij zijn bestemd voor den dienst op Afrika. gerold en toegebonden document uit te voor schijn, dat hij, voor zich, op tafel legde. George gaf gehoor aan den oproep van zijn chef. niet zonder cenigen angst dat het soms eens minder goed kon ofgeloopen zijn met het onderhoud, dat Elsie nu juist achter den rug moest hebben. Om naar aanleiding daarvan kwade vrienden te moeten worden met zijn werkgever, aohtte hij in 't minst niet geraden. Maar o wonder. Mr Dering ontving hem met een heel veranderde gelaatsuitdrukking. Met welwillenden glimlach noodde hij hem plaats te nemen, en sprak hem zelfs met zijn voor naam aan. „Ik moet eens even met je praten George Austin een minuut of tien maar, misschien ook een kwartier, 't kan ook zijn dat het een half uur wordt". Hij lachte al weer. „Kijk, ik heb zoo even mijn pupille gesproken, of liever mijn gewezen pupille, want ze is nu meerderjarig en ik heb van haar gehoord wat cr te hoorei» was". „Ik twijfel niet. sir, dat u van E'sie de zui vere waarheid heeft gehoord". „Dat geloof ik ook De vragen die ik haar stelde, doe ik je nu ook Hoe denk je te leven? Ven je salaris? Je hebt je verloofd met mijn gewezen pupille, zondei de toestemming te "vragen van haar moeder en mij als voogd „We ondervonden al zooveel tegenstand van haar moeder, dat het in 't geheel nieT meer noodig was, nog uw toestemming te vragen. We spraken daarom af, dat we de zaak zouden laten rusten, tot zij meerderjarig wms Intus- schen schreven we elkaar en gingen cpenlijk met elkaar uit" „En nu wil je dus trouwen. Elsie Arundel is niet langer mijn pupille, maar als vriend vraag ik jo, hoe je je vcor<=>pH te leven? Een vrouw DE GOOISCHE STOOMTRAM EEN VERGADERING TE LAREN Woensdagvond is te Laren een door eeriigc honderden belangstellenden bijgewoonde ver gadering gehouden ter bespreking van hei tramvraagstuk. De vergadering werd geleid door den heer Korthals Altes. Mr. Pennink zette in zijn inleiding uiteen, dat er maatregelen genomen dienen te wor den cm het verkeer op den weg „veilig te stellen" voor de Gooische stoomtram, veiliger althans dan het op het oogenblik is. Sprekei deed het voorstel een commissie te benoemen, welke het noodige ten deze zal voorbereiden Bij de zich over dit voorstel ontwikkelende discussie nvam de gedachte naar voren dat de commissie zich met het geheele wegen- vraagstuk in het Gooi zou bezig houden. Een andere strooming uitte daarentegen de vrees, dat men zich daardoor in de ruimte zou ver liezen; men meende dat uiting moet worden gegeven aan de ontevredenheid van het publiek over de wijze, waarop de Gooische stoomtram in den dienst voorziet. De meening van die strooming werd belichaamd in een formule, door den heer G. P. J. van Overbeek te Bus- sum opgesteld, voor een opdracht van de ver gadering aan de commissie. Die formule houdt in, dat wordt besloten tot instelling van een- commissie, welke tot taak ■heeft eer» onderzoek in te stelle;» naer de mogelijkheid, een oplcs- singte krijgen van het Gooische tramvraag stuk, i—r>' 'oor wordt voldaan aan de eischen van vuiligheid en gemak, welke het moderne verkeer mag stellen. Na een langdurige discussie aanvaardde de vetgadefing die formule. Voorts nam zij aan een voorstel van mevrouw Boissevain om aan de commissie op te dragen, zich onverwijld to* de regeering te wenden met een adres, waarin wordt aangedrongen op verbetering van den bestaanden toestand De voorloopige commissie werd vervolgens definitief ingesteld, nadat daaraan nog als le den waren toegevoegd de heeren Luitjes, Var. Overbeek en Verton. NEDERLAND EN BELG IE DE BELOOrSING DER SCHELDE Minister Ansecle onderzoekt. Een telegram uit Brussel meldt, dat de Soit aldaar het bericht bevat, dat de Belgische mi nister van Msrinc Anseele gistermorgen nnar Vlissingen vertrokken is om ter plaatse een onderzoek in te stellen naar de werking van de loodsdienstcn en een huishouden kosten geld. Denk Je dit geheel van je salaris te kunnen bekostigen. Heb je nog andere inkomsten Er zijn verschillende manieren, van de vra gen te stellen, bij voorbeeld op een toon var» beschuldiging Maar mr. Dering glimlachte nog steeds even welwillend, en wat zoo iets on gewoons was voor dezen altijd zoo strengen en stroeven man, hij wreef zich in de han den, of hij het eer. heel grappig geval vond, terwijl niemand hem nog ooit een grap had hooren zeggen, of er hem van had zien ge nieten. George antwoordde dan ook eenigszins ver legen „We zijn in het minst niet veeleischend. Dus zijn we bereid op zéér weinig te leven. Elsie durft het ean. Bovendien heeft ze haar kunst „Die haar nu nog niets inbrengt." „Maar dat zal wel komen en bovendien heb ik alle hoop dat mijn inkomen ééns ook nog wel wat ruimer wordt." „Zeker, je kunt hopen. Maer de positie is anders niet hoopvol- Inderdaad, George Austin je moest trouwen op tienvoudig je tegenwoor dig inkomen, of je moest in hel geheel niet trouwen „!k verzeker u, dat we zeeT bescheiden zijn in onze opvattingen, en dat we best kans zul len zien van het kleine inkomen te leven „Dat denk je maar Ik wil best geloovei», dat jullie et-n raming hebt gemaakt, waarbij het je mogelijk lijkt maar je weet nog niet, hoe er honderden onverwachte uitgaven ko men, waar luidjrs van jullie opvoeding en stand nu eenmaal aan gewoon zijt." „We hebben ons best gedaan, om niets on berekend te laten." „En toch zal dit niet voldoende zijn. Maar ZEILVAARTUIG OMGESLAGEN ACHT MENSCHEN TE WATRER ALLEN GERED De plannen waren te voren goed vastgesteld en gisterochtend om half zeven ging* men scheep, de familie v. d. Schoot en twee goede kennissen Hofman cn louwen, allen wonende in dezelfde buurt omtrek van Asbeckstraat zoo schrijft de Leeuwarder Courant. De be manning bestond uit vier mannen en vier jon gens. Touwen, een bevaren schipper, zou de leiding hebben. Er werd koers gezet naar de Grouwster wateren. Met een mooie koelte ging het er vlot over. Desmiddags op de Grouwste» wateren stond er een stevige koelte en men ging aan wal. Het was een aardige dag, er werd zelfs nog een flinken snoek gevangen en zoo tegen vijven, toen de wind was bekomen, werd besloten de terugreis te aanvaarden. Alles ging voorspoedig. Ongeveer zeven uur was men in he» Deel, bij Altenburg; met gereefd zeil, losse schot en het stormfokje dreef men gezellig ver der, toen geheel onverwacht en op nog niet te verklaren wijze de boot kapsijzde, in een oogen blik vol was geloopen en de inzittenden, op geen onheil verdacht, in het water lagen, op en onder het zeil. Welk een toestand cn don zoo onvoorbereid. Wie redden kon stok de behulp zame hand uit, eerst naar de kléine jongens. Daar kwam redding, althans hulp. Een bejaard man, met één urm te zijner beschikking, kwam met een kleine schouw aangeroeid. Gezien de geringe „tonnenmaat", kon het ranke vaartuig je niet meer dan twee personen bergen. Bij tweeën werden de drenkelingen aan wal ge bracht. Teen de redder ziin menschenplicht ge daan had, roeide hij verder. Doch nu stonden de geredden op den ver keerden wat. Gelukkig naderde een ondeie boor cn met deze kwam men aan den overkant. Al lereerst ging het op Hempens aan; bij een woning naast de kerk zag men draden naar hei dak loopen, men dacht dat het telefoondraden waren, dan zou er gelegenheid zijn naar Leeu warden te telefoneeren. Zonder door de be woners te zijn ingelicht ontdekte men dat het geleidraden voor de radio waren. Dot was een teleurstelling. Men beproefde zijn geluk bij een nabijgele gen boerderij, daar werd men vriendelijk ont vangen. De heer Terpstra, daar juist met zijn auto aanwezig, bood de menschen aan hen stadwaarts te brengen. Onder grooten dank werd van dot aanbod gebruik gemaakt. Hofman en Touwen hielden zich intusschen bezig met het klaren van de boot de weggedreven plank jes werden verzameld, het zeil en touwwerk in 'orde gebracht cn gisteravond elf uur lagen ze voor de spoorbrug. natuurlijk, ik kan het meisje niet verbieden je te trouwen. Ze is meerderjarig. Evenmin kan ik het jou verbieden, maar ik kan het Je on mogelijk maken, master Austin onmogelijkl" De chef tikte op tafel. Die woorden klonken streng, maar de stem was vriendelijk en hij glimlachte andermaal toen hij zei „Je dacht dat je het wel buiten mij kon stellen, hè? Nu, we zullen zien. We zullen zien I" George aanvaardde de bedreiging zonder tegenspraak, maar met een gelaat, rood van verontwaardiging Als ondergeschikte moet men echter de op- en aanmerkingen van zijn chef wel verdragen. Daarom zei hij niets maar wachtte. „Ik heb al cenigen tijd overlegd, hoe ik dit geval op de meest afdoende wijze behandelen zou. En nu eindelijk meen ik het gevonden te hebben. Als je dit document nu maar eens goed lezen wilt, jongmensch, dan zal je daaruit wel zien, dat ik jc dwaas voornemen, om enkel op liefde en niets anders te trouwen, onmogelijk heb gemaakt, totaal onmogelijk". Als om die bewering kracht bij te zetten, tik- tp hij eerst nog eens een paar maal met het document op tafel, voor hij het George toe schoof. George begon het te lezen, en sprong in eens op, uit zijn stoel „Wat?" riep hij. „Eerst nog verder kijken", zei mr. Dering welwillend. „Deelgenootschap? Deelgenootschap?" George hijgde naar adem. „Wat beteekent dit?" „Het is zooals je daar zegt, een acte van deelgenootschap tusschen jou cn mij. De voor waarden van het deelgenootschap zijn duidelijk uiteengezet ik hoop, dat je cr kans op ziet, het te aanvaarden. DE GENERALE SYNODE DER GEREP. KERK. Hervatting der beraadslagingen, Hedenochtend werd de openbare vergadering van de Generale Synode der Geref. kerken te Groningen hervat. De bijeenkomst werd ge opend met het zingen van Psalm 68 14, waar na dc praeses in gebed voorging. Ds. C. W. E Ploos van Amstel had bericht gezonden, dat hij heden en morgen wegens familieomstandighe den niet aanwezig kon zijn. Dr. C. N. Impeta, zijn secundus, was niet aanwezig. Na het appèl nominaal werden de octa de» eerste zitting voorgelezen en vastgesteld. In gekomen zijn o. a. een schrijven van den Raad der Gercf. kerk van Leeuwarden, houdende be zwaren tegen het Formulier van Belijdenisvra gen, en een aantal bezwaarschriften, waarin er bij de Synode op aangedrongen wordt, dat po gingen zullen, worden gedaan om tot hereeni- ging te geraken. Vervolgens wordt door de volgende broe ders gerapporteerd: Br. J. v. d Waal namen9 Commissie I ovet het rapport van de deputatcn over echtschei ding; ds. T. Gerber namens Commissie I ovet een schrijven van den Bond voor Staatspen- sionnecring, waarin gevraagd wordt om steun en medewerking der kerken; Br. J. Bakker na< mens Commissie I over een schrijven van Br. G. de Graaf Azn. te Nijkerk, waarin deze de Synode verzoekt zich uit te spreken over de leer van predikanten, die de scheppingsdagen eigenwillig veranderen in tijdvakken; prof. dr. V. Hepp namens Commissie II pvcr het rapport der deputaten der Generale Synode van Utrecht voor de liturgie-vraagstukken; dr. W. A. van Es namens Commissie II over een bezwaar schrift von Zr. T. Steegstra te Groningen Prof. dr. T. Hoekstra, namens Commissie II over het rapport „Regeling nadere samenle ving der Gereformeerde kerken in Bentheim er» Gost-Friesland met de Geref. kerken in Neder land", benevens over het verzoek van de Part. Synode van de Geref. kerken in Gelderland, op verzoek van de Deputaten der classis Arn hem voor den geestelijken arbeid onder de Ne derlanders in Rijn-Pruissen en Westfalen, om een hartelijke aanbeveling bij alle kerken en deze arbeid ook financieel te steunen; Br. A. J. L. van Beeck Calkoen namens Commissie II over het verzoek der classis Batavia aan de perscommissies opgedragen de hoofdzaken van de besprekingen en besluiten ten spoedigste naar Indië door te zenden. Dr. C. N. Impeta, thans ter vergadering ver schenen, wordt welkom geheeten en hij betuigt zijn instemming met de Belijdenisschriften. Ten slotte wordt nog door ds. N. Duursema gerapporteerd over het rapport van de leden van de Moderamen der Generale Synode van Utrecht 1923 en Assen 1926. Te ongeveer half twaalf ging de Synode in comité-generaal. I „Een acte van deelgenootschap. Op een paar honderd nu, weet ik niet precies, wat je aan deel zal wezen, maar ik geloof wel, dat je het eerste jaar, minstens op tweeduizend kunt re kenen, en dan voorts op veel, veel meer". „Meer dan tweeduizend?" „Je hebt de acte nog niet doorgelezen. Ben je nu een rechtskundige?Ga liever nog eens kalm zitten en lees woord voor woordl" George gehoorzuamde en las het nu, of het een hem persoonlijk onverschillig papier was, dat hij alleen ambtshalve moest inkijken. „Zoo, heb je het gelezen?" „Ja. Ik heb het doorgelezen". „Let wel, dot deelgenootschap kan opgehe ven worden door Dood, Bankroet, of bij We- derzijdsch Goedvinden. Be krijg tweederden van de inkomsten zoolang ik leef. Dat zal niet lang zijn. Nu, jongmensch, neem je dit aanbod aan?" „Of ik het aanneem?O, maar IWal zou ik anders zeggen? En wat kan ik aftdera doen, dan dit aanbod aannemen?" Austin trad aan het venster en deed, of hij genoot van de boomen op het plein, die dan ook zeer mooi waren, zoo vroeg in de maand Juli. Toen keerde hij zich om, met vochtige oogen. „Heb ik 't niet gezegd", zei mr. Dering weer op dien hem zoo ongewoon schertsenden toon* „dat ik het onmogelijk voor je zou maken om te trouwen op tweehonderd pond per jaar? Be heb gewacht tot Elsie's verjaardag. Maar tui zal je in staat zijn, je levensstandaard wat hoo- ger te stellen, he?" „Mr. Dering", zei George met haperende stem „Ik kan het niet gelooven. Ik kan het niet begrijpen. Ik heb het niet verdiend!" I (Wordt vervolgd).]

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5