FEUILLETON. Wie is Edmund Gray? TWEEDE BLAD. SACCO EN VANZETTI' 26e Jaargang No. 45 AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE E E M LAND E R" 22 Augustus3 .927 GEEN PROTESTSTAKING IN ONS LAND? STENHUIS ADVISEERT Wij lezen in Het Volk: Te Amsterdam is een vergadering gehouden ran de gecombineerde besturen der Amster- damsche Federatie van Personeel in Openba ren Dienst. De mogelijkheid werd besproken om door krachtiger optreden dan tot nu toe uiting te geven aan het medeleven met Sacco en Vanzetti. De vergadering was van oordeel, dat een eventueel stakingsparool, gegeven door het N. A. S., gekruist zal worden door een tegenbevel van het N. V. V. Daaroc werd be sloten a-s. Maandagmorgen op d6 gewone wijze aan het werk te gaan en na dien dag opnieuw in vergadering bijeen te komen voor het bespreken van verdere maatregelen. Een motie. In deze vergadering werd de volgende motie aangenomen De gecombineerde besturen van de Am* sterdamsche Federatie van Personeel in Openbaren Dienst, in voltallige vergade ring bijeen op Zaterdag 20 Augustus, be sprekende do mogelijkheid om door krach tiger optreden dan tot nu toe uiting te geven aan hun medeleven met Sacco en Vamzetti, kennis nemende van het inter view met den voorzitter van het N. V. V. in „Het Volk" van I Augustus, waaruit blijkt, dat de leiding van het moderne vakverbond niets meer wenscht te doen dan te protesteeren, van oordeel, dat een eventueel stakings- ■parool gegeven door het N. A. S. ge kruist zal worden door een tegenparool van het N. V. V. waardoor groote ver warring zou ontstaan, besluit a.s. Maandagmorgen op de ge- wone wijze aan het werk te gaan om na Maandag opnieuw in vergadering bijeen te komen voor het bespreken van verdere maatregelen. Er loopen in de laatste dagen geruchten over het voornemen van eenige anarchisten en communisten om as. Maandag een protest staking in ops land te proclameeren tegen de Amerikaansehe regeering. Toen wij op het N.V.V. kwamen om te informeeren of er daar ook iets van bekend was, bleek ons dat" men daar van een „landelijk komitee van aktie voor Sacco en Vanzetti" een telegrafische uit- noodiging had ontvangen vooor een bespre king op Vrijdagavond inzake een op Maan dag a.s. te proklameeren algemeene protest staking. Stenhuis, de voorzitter var. ons vakverbond, deelde ons mee, dat het N.V.V. niet naar deze vergadering zal toegaan. "Wat de zaak zelf aangaathet zou het top punt van krankzinnigheid zijn als de arbei ders in Amsterdam voor Sacco en Vanzetti gingen staken. Als eenig protest in dien vorm waarde zou hebben, zou het moeten komen als een spontane uitbarsting van de arbeiders in Amerika. De acht het absoluut uitgesloten, dat een staking in ons land meer indruk op de Ame rikaansehe regeering zou maken, dan een mas sale protestbetooging, verklaarde Stenhuis. Het bestuur van het N.V.V. waarschuwt dan ook de arbeiders ten sterkste niet mee te doen aan zulke dwaze dingen. De elemen ten, die deze stakingsactie op touw zetten, zijn niet in staat de gevolgen van ook maar een beperkte staking te dragen. De arbeiders, die erdoor op straat zouden raken, moeten zij verwijlen naar het Armbestuur en als dat niet helpen tan of wil, blijft hun niet anders over don schreeuwen. Wie het strijdmiddel van de algemeene werkstaking wil gebruiken tegen een ver ver wijderde regeering, maakt zich zelf slechts be lachelijk MOND EN KLAUWZEER EEN OPWEKKEND WOORD TAAK VOOR DE VAKEONDEN „De Slagerscourant" schrijft „Zelden zal jn vakkringen met meer ge noegen een bericht zijn vernomen als de me- dedeeling, dat gedurende de weck van 31 Ju li tot 7 Augustus j.l. in Nederland geen geval len van mond- en klauwzeer zijn voorgeko men. Eindèlijk is dan het gelukkige oogenblik gekomen, waarop vele jaren tevergeefs ge wacht is. Als wij ons .niet vergissen, dan heeft hetmond- en klauwzeer sedert 1918 zonder tusschenpoozen in ons land gewoed. Wat dit beteekent? Vraagt het aan hen, die in „het vak" zitten en zij zullen u mcdedeelen, dat deze gevrecesde veeziekte hun duizenden en duizenden guldens schade berokkend heeft. En nu? Oppassen is de boodschapl Laat nu vooral niet gebeuren wat ons in de laatste jaren overkomen is. Daartoe kunnen allen, slager zoowel als veehandelaar, medewerken. Hoe dikwijls is het immers reeds gebeurd, dat er besmet vee op de markten aangevoerd was. Ondanks dat, heeft de Nedcrlandschc Bond van Veehandelaren, waneer er wegens het hecrschcn van mond- klauwzeer een vee markt gesloten werd, alles in het werk gesteld om deze weer open te krijgen. Veestallen, markten en abattoirs werden meermalen de bronnen genoemd,waar de ziektekiemen ont stonden. Iemand, die het kan weten zei ons dat 60 pet. van de economische malaise die de veehandel in de laatste jaren mcemaaty, op rekening van het mond- en klauwzeer ge boekt moet worden. De vraag rijst, of de overig© 40 pet. niet te wijten zijn aan het feit, dat men steeds met ziek vee bleef reizen en trekken, en zoo is het, hea heeft den velen, die het goed met „het vak" meencn, altijd gehinderd, dat men het ziekte vee niet thuis liet. En toch.... van heinde en ver ging men er mede op stap. De gezonde dieren uit de kop pels werden verkocht, met het droevig gevolg dat ook deze ziek werden. Evenwel ons land is thans van „smetten vrij". Waarom zouden wij dan nog verder herinneren aan hetgeen gebeurd is. Veel beter is het, om het oog op de toekomst gericht tc houden. Welk een mooie taak ligt hier weer voor de vakbonden weggelegd! Het be grip „tegenwerking" moet uit het levenswoor denboek van iedcren slager en veehandelaar verdwijnen. Elke gedachte aan vrees voor oogenblikke- lijkc schade moet gebannen en medegewerkt moet worden tot het ziekte-vrij houden van den Ncdcrlandschen veestapel. Wanneer men dan ook weer eens op de hoogte is van cenig geval van mond- en klauwzeer, laat men dan niemand ontzien, doch onverwijld den veeart- scnijkundigen dienst daarvan op de hoogte brengen. Natuurlijk zal zich wel eens weer een rickte-geval voordoen, doch zoo erg als het was behoeft het niet meer te worden, wan neer wij allen een wakend oog in het zeil hou den. fïet feit, dat Nederland momenteel ziektcvrij is, heeft alreeds invloed op onzen export. Er is al wat meer handel op het buitenland. En wat zal men er in Engeland wel van zeggen, dat rr in Nederland thans geen enkel ziekte geval is? Laten wij hopen, dat het zoo zal blijven. Niet alleen, dat de veehandel daar door gevrijwaa rd blijft voor groote verliezen; ook de slager heeft al heel wat schade gele den door afkeuringen van slachtafvallen als kop, pooten en tong." Meeting te Amsterdam. Op het Parkschouwburgterrein te Amsterdam werd Zaterdag een meeting gehouden door de Federatie Amsterdam der S. D. A. P. en den Amsterdamschen Bestuurders Bond (A. B. B.) ten gunste van Sacco en Vanzetti. Ondanks stroomende regen verzamelden zich nog enkele honderden om het spreekgestoelte. He» woord werd gevoerd door de heeren S. R. de Miranda en R. Stenhuis, die de politieke zijde van het geding naar voren brachten. Na het einde der meeting werd door een enntal communisten getracht een betooging op touw te zetten. De politie echter verspreidde d© betoogers en moest op het Jonas Daniel Meyerplein van de wapens gebruik maken. HISTORISCHE ONDERWIJS TENTOONSTELLING OPEN I G DOOR RURGEP/EESTER DE VLUGT Zaterdagmiddag heeft de burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, in het Ste delijk Museum aldaar, de Historische Onder wijstentoonstelling (L. O.) geopend, welke het bestuur van het Nedcrlandsch Schoolmuseum heeft georganiseerd ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van deze verecniging. Voor de opening werd cbn herdenkingsbij eenkomst gehouden, die zeer druk bezocht was. Onder de aanwezigen waren de hecrcn A. Rienks, hoofdinspecteur van het Lager Onder wijs, Hoogland en Anema, schoolopzieners, dr. A. Voorthuysen, inspecteur van het buitenge woon lager onderwijs uit Utrecht, wethouder Meijer uit Utrecht en verder vertegenwoordi gers uit den Haag en Amersfoort cn van na genoeg alle onderwijsorganisaties. Dr. J. H. Smit, voorzitter van de vereeniging het Nedcrlandschc Schoolmuseum, hield een herdenkingsrede, waarin hij de geschiedenis en de ontwikkeling van het Schoolmuseum naging. Op 24 December 1877 werd het officieel ge opend, nadat reeds honderd jaar te. voren on geveer een mislukte poging was gedaan om tot een dergelijk museum te komen. Dr. Smit bracht hulde aan de oprichters en aan den tegenwoordigen directeur, den heer var» der Esch, onder wiens leiding het museum sinds 1913 staat. Spr. betreurde, dat het Schoolmuseum geen beter gebouw in het cen trum van de stad heeft en hoopte, dat deze wensch van het bestuur, welke wegens het ont breken der noodige middelen nog niet kon wor den vervuld, binnen niet tc langen tijd in ver vulling zal gaan. Namens den Minister van Onderwijs bracht de heer A. Rienke do gelukwenschen der re- peering aan het bestuur der verecniging met het jubileum over. De regecring heeft groote belangstelling voor het werk der vereeniging en dat zij over geen beter museumgebouw be schikt is te wijten aan de bezuinigingsmaatre gelen, die genomen moesten worden. Het Mu seum is, volgens spreker, niet alleen van be lang voor Amsterdam, doch voor het geheele land, want alle andere musea steunen op dat van de Vereeniging. Vervolgens opende burgemeester de Vlugt in een korte toespraak, waarin hij het bestuur der Vereeniging namens het Gemeentebestuur gelukwenschte, de tentoonstelling. De tentoonstelling. De aanwezigen bezichtigden daarna de ten toonstelling, welke ondergebracht is in de turn zalen van het Stedelijk Museum. De tentoonstelling is verdeeld in twee groote afdcclingen, de eerste bevat exposities uit de schoolindustrie van 1800 en 1870, de tweede die uit den tegenwoordigen tijd. Er zijn inzen dingen, behalve diè van het -Nedérlan'dsch Schoolmuseum,; van d©-4gemeenten Amsterdam, Den Haag, Utrecht cn Amersfoort en var\ jle Vereeniging voor SchQol- en werktuinen. Ver der zijn er alle vormen van lager onderwijs, buitengewoon lager onderwijs (blinden, zwak zinnigen, doofstommen, enz.) open-luchtscholen handenarbeid, teekenonderwijs, enz. De geheele tentoonstelling geeft een goed beeld van de oude cn van de moderne opvat tingen van onderwijs en geschiedenis, welke loopt van de „plak" tot Montessori-ondcrwijs, waarvoor een afzonderlijke zaal is ingericht. Het geheel is een bezoek alleszins waard, een bezoek, dot naar de voorzitter en de burge meester in hun toespraken hoopten zal bij dragen tot nog grootere belangstelling voor het werk van de Vereeniging het Nederlandsch Schoolmuseum. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is aan den adfudant-onder- offitier-instructeur H. B. de Vries, van het 6e regiment infanterie en den adjudant-onderoffi cier van de militaire administratie P. J. Ber- lemon, van het Te regiment veld-artilleric, resp. secretaris cn voorzitter van den Kon. Onder officieren Schermbond, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ordetee- kenen van Officier d'Acadérrtie van Frankrijk. DE TOESTAND IN DE GASBEDRIJVEN DE NED. NIJVERHE ID L1JLT iCHADE COMMENTAAR VAN DE WERKGEVER. „Het Volk" heeft onlangs dc aandacht ge vestigd op misbruiken, die in dc gasindustric zouden bestoun. Volgens het blad zou er in ons land een stelsel bestaan, waarbij direc teuren van gasbedrijven hun gemeenten be- nadcelen, door van leveranciers van kolen, fornuizen, gasmeters, ovens enz. 10 tot 20 pet. van het factuurbedrag als gift aan tc nemen. Naast deze z.g. retourcommissies worden ook op uitgebreide schaal dc prijzen van ovens, toestellen enz. (in het algemeen artikelen, die wegens hunne hoedanigheid niet tegen prijs- courantprijzen kunnen worden verkocht) ver hoogd met een bedrag, bestemd voor den di recteur en vastgesteld in overleg tusschen di recteur cn leverancier. Veelal heeft hierbij on- dcrhandsche aanbesteding plaats, terwijl bij openbare aanbesteding het „deskundig" oor deel van den directeur aan een bepaald systeem de voorkeur geeft. Het schijnt, dat deze mis bruiken ook op het gebied von water- en elek triciteitsmeters bestaan. Op deze wijze moeten de gemeenten in den loop der jaren voor mil- lioenen bij den neus zijn genomen. „Dc Ncd. Werkgever", orgaan van het Ver bond van Ncderl. Werkgevers, op deze ont hullingen wijzende, zegt, dot wij hier te doen hebben met een hoogst ergerlijken vorm van corruptie, welke niet te verontschuldigen valt Dat het hier geldt een in de betrokken krin gen sinds jaren bestaand, vrij algemeen mis bruik (volgens den zegsman van „Het Volk" zou hoogstens 10 pet. van de bedrijfsdirec teuren deze gelegenheid om hun beurs te spekken ten koste van de gemeenschap niet benutten), kan niet als excuus worden aange voerd. „Inderdaad men heeft hier te doen met een hoogst ernstig en ergerlijk kwaad, dat met wortel cn tak dient uitgeroeid. „Wij hadden echter niet gedacht, dat het in den publiekcn dienst zóó diep was doorgedrongen, als thans gebleken is. Het zal thans ook den sociaal-democraten, dia principicelc voorstanders zijn van het „ge meenschapsbedrijf", omdat het werken in dienst van cn ten nutte der gemeenschap bij de burgers allerlei gunstige eigen schappén, als altruïsme en belangeloos heid tot ontwikkeling zou brengen, welke bij het particulieie bedrijf, dat slechts op het maken van winst is ingesteld, in de verdrukking zouden komen, wel duidelijk zijn geworden, dat het overheidsbedrijf in dit opzicht volstrekt niet hooger staat don het particuliere. Maar ook ons komt het voor, dat het een hoogst bedenkelijk ver schijnsel is, dat dit kwaad in het gemeen tebedrijf zoozeer heeft ingevreten. Keuren wij het aannemen van steekpenningen in het algemeen ten sterkste af, in overheids bedrijven achten wij dit euvel bepaald on- duldbaar. - .„Immers-daar moet rt\cri vrijwel alles overlaten aan de bedrijfsdirecteuren. Men kan in een gemeente van don Raad en van B. cn W. niet verwachten, dat deze van dc technische bijzonderheden wan het bedrijf op de hoogte zijn. Dc leiding van zulk een bedrijf is een vertrouwenszaak. Op den direcféur van*zoodanig bedrijf mag niet de minste verdenking rusten. Helaas, juist dit vreezen wij heeft het voortwoekeren van het kwaad in deze kringen in de hand gewerkt. Men heeft geenerlei verdenking gekoesterd; men heeft geleefd in blind vertrouwen. Thans treedt aan den dag, dat juist deze eigen aardige verhouding bij het overheidsbe drijf tusschen den bedrijfsleider cn de genen die op zijn gestic toezicht moeten, doch niet kunnen uitoefenen, aan het ont staan van misbruiken buitengewoon be vorderlijk is. „De Nedcrlandschc nijverheid lijdt van dit geknoei ook schade. Enkele firma's profitee- ren er van ten koste hunner concurrenten. Wij zyn er van overtuigd, dat vooral buitenlond- sche firma's, die op dit punt minder scrupu leus plegen te zijn dan Ncderlandsche, op groote schaal met dit corrupticf middel wer ken bij leveringen aan openbare lichamen. Moge dc justitie een grondig onderzoek in stellen naar den omvang van dit kwaad, niet alleen bij het gasbedrijf, maar in alle takken van den publiekcn dienst. Er zullen stellig vreemde dingen aan het licht komen". VOOR DE DRENTSCHE VENEN EEN VERLOTING NOODKREET UIT MONTECARLO Het comité voor de Amsterdamsche verlo ting ten bate van de Drentschc Venen, verzoekt mede tc dcelcn, dot het een schrijven uit Monte Carlo ontving, waaraan het volgende is ont leend „Dagen achtereen beproef ik mijn geluk in de speelzaal van het Casino, doch zon der resultaat. Of ik al urenlang de win nende nummers noteer, dc vernuftigste speelsystemen uitdenk, een hoefijzertje of ivoren olifantje bij mij droog, het geeft alles niets. Nog cenigen tijd zal ik toeven aan da Cóte d'Azur, doch voor geen geld ter we reld wil ik platzak thuiskomen. Zend mij daarom onmiddellijk 200 loten Drentsche venen (het verschuldigde bedrag is gegi reerd). Zoo goed als zeker word ik dan in den familiekring ingehaald, vergezeld van een radiotoestel of kostbaar schilderstuk," terwijl een gouden ring met parel mijn vinger siert. Misschien zal ik zelfs den „train bleu" der P. L. M. laten schieten, omdat dc weelderig ingerichte automobiel hoofdprijs der verloting, mij pijlsnel naar de loge landen terugvoert Het comité wenscht den schrijver gchik met zijn verstandig besluit. Toch is de onfortuin lijke goudzoeker in het vorstendom Monaco nog niet de beste „klant" der loterij. Onlangs kon bij een bekend Nederlandsch industrieel een order van duizend loten in eens worden geplaatst I P. T. LEENART. f De tcaardebestelling. Op Nieuw Eik en Duinen te den Haag is Zatr^agmidddg omstreeks half één het stoffe lijk '■««✓èrschot van den heer P. T. Leenart, in leven hoofd-stationschef te Tandjong Balei, be graven. 1 ot hm, die den overledene de laatste eei bewezen door hun aanwezigheid op de be graafplaats, behooiden de heeren v. d. Steur, Te Gussinklo, De Jong, Van Bronckhorst, allen oud-ambtenaren, en R. C. dc Borst, hoofdcom mies der Deli-Spoorwegmaatschoppij, waarbij, de heer Leenart in dienst was. Icrwijl met dcïi stoet nog meekwam o.a. mr. B. van Kree), directeur dier maatschappij. Tal van bloemstukken, waaronder een van dc oud-collega's cn een van de Vereeniging, van Europeesch personeel der Deli Spoorwegmaat schappij, dekten de baar. Aan het graf zeide ^nr. Van Kreel, dat de ontslapene thans ruim een jaar geleden naar Holland kwam om zijn verlof te genieten. Hèlaas echter werd hij reeds uan boord ziek cn hij is van die[ ri<7ktc,Jilêtmce£ genezen." Méér malen heeft de heer Leenart hem verzekerd, dat hij ernaar hunkerde, weer aan den arbeid tc kunnen gaan. Dc Deli Spoorwegmaatschap pij verliest in hem een harcr beste ambtenaren, die, hoewel te vroeg heengegaan, niet tever-'. gcefs heeft geleefd. Nog sproken de heeren v. d. Esch, als vriend* en De Bodst namens de Vereeniging van Euro-* peesch personeel," waarna eenige familieleden* het woord voerden, van wie de laatste dankte voot de bewezen belangstelling. H. \V. STOELMAN, f Te 's-Gravenhage is overleden de heer H. W Stoelman, gepensionneerd kapitein-kwartier meester van het korps moriniers. Do tcraardebesteling van het stoffelijk over schot heeft as. Dinsdag plaats op Oud Eik cr. Duinen. HET ONGELUK BIJ DE KALFJESLAAN. Beide slachtoffers zéér ernstig. De toestand van dc beide slachtoffers van hut ongeluk op den overweg Kolfjeslaan b.j Amstelveen, dc eigenaar van den auto, Arie Poot en dc I4-jarige jongen Brussée, die in het Wi'helmina-Gasthuis te Amsterdam worden verpleegd, is zeer ernstigs Het gerucht als zou Poot aan de bekomen verwondingen reeds over leden zijn, is dus gelukkig niet bewaarheid. De verstandig© mensch luistert naar raad. Geautoriseerd© vertaling naar het Engelsch van WALTER BESANT. door Mej. E. HOOGEWERF. 23 Nog eens viel het dwaze paar elkaar in de armen en huilde en lachte tegelijk. „Wie?" vroeg mrs. Arundel, terwijl z© bo ven de bel luidde, „is beneden, bij miss Elsie?" En toen ze hoorde, dat het mr. George Austin was, wiens tegenwoordigheid in huis immers niet werd geduld, stonds mrs. 'AnmdeJ op en daalde, haastig en waardig, de trap af, in het besef van den plicht, die op hanr rustte. Toen se de deur opendeed, dansten de jon gelui, juichende, het vertrek rond, terwijl toch de tranen Elsie langs de wanen stroomden. „Elsie?" vroeg haar moeder, geen stap ver der tredend, dan den drempel, „kan je me dit ook verklaren?" „Mag ik het misschien doen?" zei George. „Dezen jongen man, Elsie, werd den toegang tot het huis ontzegd." „Een oogenblik begon hij. „Verlaat dit vertrek sirr Met koninklijk gebaar wees mrs. Anmdel naar de balkondeur. „O Georgel" riep Elsie. „Vertel .jij 't tochl Ik kan niet!" Ze huilde en lachte tegelijkertijd en hield haar verloofde nog steeds bij de hand gevat „Ik wil geenerlei omgang hebben met iémand die me van mijn dochter berooft", sprak deze Romeinsche matrone. „Nog eens, sir, wilt u dit huis verlaten?" „Moeder, u moet hem aanhoorenD „Niets", Zei nus. Anmdel, „zal mij ooh bewegen, tot hem te spreken, nietsl" „Moeder, wees toch zoo dwaas nietl" riep Rlisie. „U weet niet, wèt er gebeurd is. U moet zulke dingen niet zeggen! U zult er later en kel spijt van hebben". „Nooit! Nooit! Men kan het zulk een man vergeven, maar men kan nooit met hem spreken. Nooit! Wat er dan ook gebeure!" Heldhaftig bleef zij met de hand wuiven, in de richting van George Austin. „Ik zal gaanl" sprak die, „maar toch niet, vóór u mij gehoord heeft: Tk ben rijk Elsie is rijk We hoeven dus niet in armoede te trouwen. Heel de toestand is veranderd". „Veranderd", herhaalde Elsie, George's arm vattend. „Beste George", sprak mrs. Arundel, toen ze de heele geschiedenis gehoord en zich bij de andere partij van de waarheid er van over tuigd had, „je weet, op welken redelijken grondslag mijn bezwaren berustten, anders zou ik wel dadelijk mijn ingenomenheid heb ben betoond, met de verloving. Kus mij Elsie! Je hebt mijn volle toestemming, kinderen! De Voorzienigheid heeft het zoo gewild. Bij den dood van mr. Dering zal je een uitgebreide praktijk hebben, George. Volg zijn voorbeeld Neem géén compagnon, tot de leeftijd er je toe dwingt. Houd alle voordeelen voor je zelf Alle! Beste George, je zult een zeer gelukkig man zijn. Misschien niet zoo rijk, als mijn an dere schoonzoon^ sir Samuel, maar toch bbven_ het gewone peil van voorspoed. Wat het ver leden betreft Laat ons nu gaan lunchen. Daar hoor ik de bel. Zulke ontroeringen zijn vermoeiend". Hoofdstuk VIII. Ter eere van de Gebeurtenis. De eetkamer bij mr. Dering was nog in den ouden stijl ingericht, de stoelen, tafel en buf fet waren van zwaar mahoniehout; de muren waren behangen met fluwcclig donkerrood-ge- ribt papier; gordijnen en-kleeden waren even eens rood; er hingen stillevens aan den wand; er stonden kunstvruchten op het buffet. Checkley, de oude klerk, die genoodigd was, als trouwe dienaar van het huis, ter viering van het nieuwe deelgenootschap, verscheen het eerst. In zijn zwarte gehuurde jas leek hij wel een begrafenis-ondernemer; het sombere op zijn gelaat droeg er nog het zijne toe bij, om die gelijkenis des te treffender te doen zyn. Waérom dat deelgenootschap hem zoo somber maakte, weet ik niet. Hij kon toch niet verwachten, dat hij zelve ooit tot deelgenoot zou bevorderd worden. Misschien was het een soort jalouzie, die zijn gemoed vervulde. Al thans, hij wilde niet langer zoo veel weten van de zaak. George kwam met zijn schoonmoeder en met zijn verloofde. Vergevensgezindheid, vre de en zachtmoedigheid stonden mrs. Arundel op het gelaat te lezen. Ze was rijk-gekleed, in een donkerrood fluweelen kleed, en ze droeg kostbare versierselen. Er wordt immers be weerd, dat Joodsche dames met de pracht van haar gewaad den bloei van haar zaak te ken nen geven. Waarom ook niet? Het is een vorm van succesgenieten. Er zijn vele vor men. De een koopt boeken, de ander veiza-. melt schilderijen. Waarom zou dus mrs. Arun- del geen rood-fluweel dragen, als ze daar ver maak in vond? Ze droeg dit meer om te too- nen, dat het een bijzondere gelegenheid was. Haar dochter, lady Dering, verscheen in amberkleurige zijde, met een aigrette van veeren in het haar. Elsie droeg een wit kleedje, dat wel iets had van een bruidsjapon, maar zij zag er veel gelukkiger uit, dan de meeste bruidjes. Hilda's echtgenoot, sir .Samuel, die wel een zes a zeven jaar jonger was dan zijn broer, dicteerde geheel den man van welstand; m houding en kleeding. Hij was corpulent, had een flinke kleur, een kalen schedel en een zwarl- geverfden knevel. Dtt oneenigheden waren totaal vergeten. Mrs Arundel omhelsde haar dochter. „Lieve kind", fluisterde zij. „Wij hebben Het gehoordl Alles is nu anders geworden door do gelukkige gebeurtenissen, die je dan wel tot eer strekken, George." Ze drukte ook hem teeder de hand. „Ik kan je niet zeggen, hoe gelukkig die tij ding ons allen heeft gemaakt! Je zult rijk worden in den loop der jaren. Sir Samuel zei juist nog„Ik zei, jongeman", viel de Ridder in, „dat het schoonste nog is van het bezit van geld, dat het 't karakter zoo zeer ont wikkelt. Van de armen verlangen wij niet zoo veel deugden; enkel eerlijkheid en ijver. Maar als een man rijkdom heeft verkregen, dan ceist letten wij op zijn betere hoedanigheden". „Zoo is hetl" meende nu ook Hilda. „Dan treden zijn betere hoedanigheden aan het licht. Elsie, kind, dat is een heel aardig toiletje. Ik geloof niet, dat ik het al eens van je gezien heb. Hoe vindt je mijn japon?" George aanvaardde dezen plotselingen omme keer van- opvatting- met een glimlach Het maakte op hem den indruk, of hij beloond werd voor de een of andere goede daad. Het diner begon om zeven uur. De gastheei - zelve leidde mrs. Arundel binnen en liet Elsie plaats nemen aan zijn linkerzijde. In Veerst beloofde het een stille feestelijkheid te worden. De jonge verloofden voelden zich niet in een stemming, om veel te praten. Zij waren nog niet bekomen van de overweldigende verrassin gen van den dag. Sir Samuel sprak nooit aan het begin van. een diner, bovendien was er schildpadsoep en roode harder en haring. Het zou dus niet beleefd zijn om deze schepselen niet eenige aandacht te schenken. Zijn vrouw sprak nooit veel, bij geen enkele gelegenheid. Het statige van haar schoonheid gedoogde dit niet. Praten gaf licht aanleiding tot lachen en dit weer tot vertrekken van Het gelaat. Een vrouw moet de mannen wel weten aan te moedigen om te praten, maar dit kaji zij doen, zonder daarom zelve nog veel te zeggen. Opeens begon .mr. Dering te praten. Hij dec-d ct blijkbaar zijn best voor. Eerst met mrs. Arundel over gewone dingen, toen met Elsie, en vervolgens met zijn broer. Maar steeds zóó, of het hem moeite kostte, of, hij, eigenlijk, ver vuld was van andere dingen. Het gaf het ge zelschapje iets gedwongens. Toen het dessert op tafel stond, schonk hij allen in en hield een vriendelijke toespraak. (Wordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5