e„ j.„rg«",g NO. 49 AM E RSFOO RTSCH DAGBLAD „DE eemlander" «ÏS, i927 TWEEDE BLAD. HET FEEST VAN DEN MIDDENSTAND EEN FEESTMAALTIJD VOORTZETTING VAN HET CONGRES Aan den feestmaaltijd Woensdag ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van den Ne- derlandsohen Middenstandbond in een der zalen van den Dierentuin te den Haag gehouden, namen ruim 500 personen deel. Onder de ge- noodigden bevonden zich Minister Slotema^er de Bruine, oud-minister Dr. de Visser en Mr. Laman de Vries als vertegenwoordiger van Minister De Geer, Dt. v. d. Meulen, waarne mend burgemeester. Baron van Wijnbergen, voorzitter van den Middenstondsraad, de hee- ren Verbeek en Garingbould, respect, voor zitter en secretaris van de Kamer van Koop handel, de burgemeesters van Ass^n "n van Bussum, t.w. Nolthenius Loman en de Bordes, Larobrechts en Liebald, onderscheidenlijk ver tegenwoordigende den Belgischen en den Duit- schen Middenstand. Minister Slotemaker de Bruine schetste o.m de sociologische beteekenis van den Midden stand en wenschte dezen toe dat hij zich van rijn belangrijke zaak in het maatschappelijk verkeer bewust zou blijven. Verder voerde het woord Dr. v. d. Meulen, die den Middenstand vergeleek met de veer en en schokbrekers van een spoortrein of motor rijtuig en waardoor het vooruitgaan wordt ver aangenaamd. De heer De Bordes, die met genoegen er aan herinnerde, dat voor de viering van het 25- jarïg bestaan van den middenstandsbond, ver leden jaar in zijn gemeente de generale repe titie is gehouden de heer D. Hem, die namens de pers in een geestige rede den jubileerenden bond huldigde en de beteekenis van den koop mansstand schetste en die ten slotte de ver diensten van den voorzitter naar voren bracht, de heer Jos. ten Berg, die namens de Utrecht- sche Handelsverceniging den onder-voorzitter, den heer Gorris, een eeremedaille aanbood de heer Ingenool, die hulde bracht aan de bei de Duitsche en Belgische afgevaardigden. Tenslotte heeft de heeren Ed. G. Schürmann, voorzitter van den jubileerenden Bond, een tafelrede gehouden, waarin hij in het bijzonder den Minister van Arbeid, Handel en Niïverheid dankte voor zijn aanwezigheid, daarbij den wensch uitsprekende, dat de Minister, nu hij den Middenstand heeft Wren kennen, dezen een liefdevol hart zal toedragen. Na den maaltijd had in een andeTe zaal van het gebouw een avondfeest plaats, aangeboden door de 's Gravenhaagsche Winkeliersverceni- ging en waarbij werd opgevoerd een revue ge titeld „Vooruit Middenstand l P, vervaardigd en in scene gezet door de heeren N. B. de Jong en W, LieTnur. Het middenstandscongres is gistermorgen te tien uur in de groote zaal van den Dierentuin voortgezet. Koopovereenkomsten Allereerst wordt de behandeling van het onderwijs „koopovereenkomsten, waarbij de eigendom wordt voorbehouden" welke behan deling gistei en niet oeëindigd is kunnen wor den weer aan de orde gesteld De praeadviseur, mr. J G Schürmann acht de Ie conclusie, n.l. dat dergelijke koop overeenkomsten rechtsgeldig en niet in strijd met de wet zijn, niet voor tegenspraak vatbaar. Geioep: „Jawel". De heer Schürmann: „Don kunnen we c-'.over stemmen." Voortgaande betoogt spr., dat het niet raad zaam moet worden geacht de kwestie der koop contracten weer aan een commissie op te dra gen. De zaak komt op die wijze in den doofpot. Wat de financiering der contracten betreft zou Spr onderzocht willen zien welke midden- standsbanken deze tegen billijke rentevergoe ding op zich willen nemen. Spr. zou dan ge stemd willen zien over de Ie en 2e conclusio (do tweede conclusie beoogt wetsvoorschriften te doen tot stord komen tot legengang van misbruiken) en hij zou de 3e en 4e conclusies, betreffende den inhoud der voorschriften, aan de prudentie van het bestuur willen zien over gelaten, ter nadere uitwerking. De beer Gorris heeft bezwaar tegen de 2c conclusie. Hij wijst er verder op, dat de aard der koopcontracten de laatste 20 jaren aan merkelijk is veranderd. Tegenwoordig houden tal van solicde magazijnen zich met verkoopen op condities bezig. Spr. zou de kwestie willen zien gerenvoyeerd naar het bondsbestuur. De heer Leemhuis zou gaarne een com missie van onderzoek willen zien ingesteld en hij handhaaft zijn motie dienaangaande. Mr. Schürmann dupliceerd, zou zijn conclusie als leiddraad willen zien beschouwd Hij vraagt nu geen stemming, doch dient een motio in, waarbij de vergadering verklaart van meening te zijn, dat de behandelde nog niet i i.jp is voor een definitieve beslissing en waarbij zij het bestuur verzoekt het onderwerp op de door dat bestuur te bepalen wijze in studie te nemen en te doen nemen als zijnde dringend gewenscht. Deze motie-Schürmann wordt bij acclamatie aangenomen. De motie-Leenhuis is hiermede vei vallen. De voorzitter dankt mr. Schürmann voor den arbeid, ten deze verricht en hij brengt hom tevens dank voor hetgeen mr. Schürmann gc-| durende 25 jaren als adviseur voor den bond heeft gedaan. De directeur van het bondsbureau, de heef Ingenool, deelt mede, dat 83 aangesloten verf eenigingen met 220 afgevaardigden zijn veij- tegenwoordigd, zoomede 22 Kamers van KoopJ- handel met 57 afgevaardigde leden. Ingekom°p is o m. een schriftelijke gelukwensch van dcf> president der Internationale Middenstandsunih, den heer Tschumi. De heer Scheeres, voorzitter van de Chr. Middenstandsvereeniging, en de heer S t r u y c- ken, voorzitter van den R K. Middenstands bond, spreken de beste wenschen uit voor den bloei van den Middenstandsbond en voor een aangename samenwerking. Winkelsluiting en werktijden besluit voor winkels. Aan de orde is de behandehng van het voor ontwerp-wet op de winkelsluiting en van het voorontwerp van een werktijdenbesluit voor winkels, met het centraal rapport, daarover uitgebracht door den heer Ingenool. De heer S. P. Lips, bondspenningmeester, constateert dat hij, geen winkelier zijnde, bij de winkelsluiting geen direct belang heeft. Hij wil evenwel gaarne zijn meening erover zeggen. Vooreerst wijst spreker erop, dat de arbeids wet de instelling van een winkelsluiting en van een werktijdenbesluit voor winkels voorschrijft. Het gaat dus alleen om de uitwerking van het geen in die wet in beginsel reeds is vastge legd. Trouwens daarmee heeft de Midden standsbond zich destijds vereenigd. In 1921 heeft deze bond tevens uitgesproken, dat aan de middenstanders zonder personeel eenzelfde beperking zou worden opgelegd als voor hen, die wegens hun personeel aan een werktijden besluit gebonden zouden zijn. Spreker zou in plaats van een algeheele slui ting op Zondagen de instelling van één vrijen dag per week wenschen, waarmede ook de Is- raëlietische winkeliers het beste gebaat zouden zijn Wat de avondsluiting betreft, gelooft hij dat de meerderheid der vereenigingen althans is dat het geval met die welke zich reeds heb ben uitgesproken voor de sluiting op acht uut is. In elk geval moet het sluitingstijdstip zoodanig zijn, dat de winkelier zelf ook nog wat aan zijn avond heeft. Spreker zou thans allereerst de vraag willen stellen moet de arbeidswet 1919 in haar con sequenties worden aanvaard? Geroep Neen, neen De heer Lips: Dan krijgt men een heele actie voor wijziging van de wet. Verder vraagt spr.Moet de winkelsluiting aanpassen aan het werktijdenbesluit? GeroepJa. De heer Lips: Dan moet zij ook volko men aanpassen en niet slechts zoo zoo. Spreker zou over deze principieele vragen gestemd willen zien. De heer v. d. S1 u ij s (Rotterdam) acht de nrbeidswet-1919 verderfelijk voor den midden stand. Het gaat er mee als in een gezin, waar de kinderen onder alle omstandigheden het eten moeten nuttigen. Is het bijv. aangebrand en niet gaar, dan is het motto: hou je mond en eet maar. (Gelach). Spr. voor zich acht het een bezwaar, dat bij gedwongen winkelsluiting op 8 uur 's avonds voor zijn zaak verscheiden verkoopsuren ver loren zullen gaan, welk bezwaar ontelbare zaken met hem zullen ondervinden. Hij is tegen dergelijk wettelijk ingrijpen. Men zegt wel: dan moet ge u maar aanpassen, maar dat is niet altijd mogelijk. Men zou wel kunnen verlangen, dat een wettelijke regeling van den arbeidstijd der vroedvrouwen kwam; zouden de kraamvrouwen zich daar dan aan passen (Gelach). Nog wijst spreker op de overtredingen, die bij massa's zullen komen. Reeds thans vindt men vóór een sigarenwinkel te Rotterdam 's avonds een automaat, waarbij men na het sluitingsuur na inwerp van een kwartje siga ren of sigaretten kan verkrijgen. Dat zal bij de wet wel verboden zijn, maar op het oogenblik profiteert de winkelier er toch maar van, ter wijl dit toch geenszins in overeenstemming met den geest der plaatselijke verordening kan worden geacht. De heer Adelaar (Zwolle) maakt bezwaar tegen een voorgestelde bepaling in het ont- werp-sluitingswet, volgens welke de Israëlieti- sche winkeliers hun winkels des Zondags slechts tot 12 uur geopend mogen houden, wanneer zij 's Zaterdags gesloten willen blijven. De heer Levisson (Amsterdam) betreurt, dat de kleine winkeliers niet in den Mïdden- standsraad zijn vertegenwoordigd. Deze afwe zigheid heeft haar gevolgen reeds gehad in het advies van dien Raad inzake de winkelslui ting. Spreker zou, teneinde het winkelpersoneel geholpen te zien, een tweeploegenstelsel voor de met personeel werkende zaken wenschen. Den kleinen winkelier kan men dan wettelijk vrijlaten. Spr. resumeert, dat hij de rijkswet op de winkelsluiting, zoowel op Zondag als des avonds, verwerpelijk acht. Invoering van het werktijdenbesluit acht hij voor het meerendeel der winkeliers van geen belang en hij betreurt het, dat de Middenstandsraad aan de voorstel len geen „halt" heeft toegeroepen. Mr. Wolff, lid van den Middenstandsraad, zegt, dat het advies van dien raad is gegeven zonder overleg met eenige organisatie, aange zien het uiteraard vertrouwelijk was gevraagd. De heer Broek ir.eyer (Zandvoort) bepleit vrijlating der seizoenplaatsen van de wettelijke winkelsluiting. Mr. Schürmann wenscht nog even vast te leggen, dat de winkelsluiting in vrijwel olie grootere plaatsen en ook in zeer veel kleine gemeenten reeds lang bestóat De bedoeling vun den minister is alleen, die plaatselijke ver ordeningen door een wettelijke regeling voor alle gemeenten te vervangen, teneinde aan de lechtsonzekerheid een einde te maken. Van een novum is dan ook geen sprake. De Midden standsbond heeft zich trouwens steeds vóór een wettelijke winkelsluiting uitgesproken. Geroep: Niet voor ZondagssluitingI Mr Schürmann: Maar verschillende spre kers hebben thans doen voorkomen dat een Riikswet uit den booze zou zijn. Een uitspraak van den bond, dat er geen winkelsluitingswet moet komen, zou Spr. een blamage voor den Middenstandsbond achten. (Geroep: Zeer juist) Het gaat dus om de détails, de uitwerking eivan. Men ga er derhalve van uit, dat het de bedoe ling van den wetgever zij aan de bestaande rechtszekerheid een einde te maken. (Applaus) Wat het werktijdenbesluit aangaat, de minister wil slechts uitvoering geven aar. een wet'.elijk besluit, n.l. aan dc arbeidswet-1919 Men spreke zich dus ook daarbij alleen uit over de wijze van regeling en aanpassing. De heer Liebald, vertegenwoordiger van den Duitschen Middenstandsbond, dankt voor de gisteren tot hem gerichte woorden. Hij geeft een korte schets van het leven van den middenstand in Diritschland. Verder deelt hij mede, dat in het Duitsche rijk 4 millioen per sonen werkloos zijn, d.i. do bevolking van een staat als Beieren. Duitsehland gaat onder zware betalingslasten gebukt en van dien last heeft de middenstand een groot gedeelte te dragen. De rente voor credietkapitaal bedraagt er 12 tot 14 Om dat alles te bekostigen, moet er heel wat meer gedaan worden dan de wet voorschrijft (applaus). Dat de middelstand er zich toch weet te handhaven, is slechts aan diens groote energie te danken. Ook heeft de middenstand in Duitsehland een zwaren strijd te voeren tegen de Warenhuisconcerns. Spr. eindigt met het uitspreken van den wensch, dat de middenstand moge groeien en bloeien, hetgeen voor elk land het beste zal bijdragen tot verbetering van de algemeene welvaart. De Voorzitter dankt den heer Liebald voor diens woorden, waarna tot twee uur wordt gepauzeerd. Na heropening van dc vergadering door den voorzitter deelt de heer Papenhuizef» (Schiedam) het standpunt van de Schiedam- sche winkcliersvereeniging mede. Deze kan zich vereenigen met het vaststellen van het sluitingsuur op 8 uur 's avonds. Den arbeids duur voor winkelpersoneel zou zijn vereeni- ging niet op ten hoogste 50, doch ten hoog ste 55 uren per week willen zien gesteld. Het Haagsche standpunt. De heer Van Bommel fs-Gravenhage) wenscht het standpunt van de 's-Gravenhaag- sche Winkcliersvereeniging uitvoerig uiteen te zetten. Hij oefent critiek op den middenstands- raad uit. De voorzitter die op een der leden een beroep heeft gedaan om met het oog op den beperkten tijd geen betoogen meer voor te lezen, daar deze zonder voorlezing toch in het bondsorgaan zullen kunnen worden gepu bliceerd verzocht den heer Van Bommel zich te beperken tot eenige conclusies omtrent de zaak zelf. De heer Van Bommel: „De Haagsche Winkcliersvereeniging heeft gevraagd, voor dit onderwerp een geheelen dag beschikbaar te stellen". Daartoe' is besloten en derhalve vraagt spr. onbeperkt het woord te mogen voeren. Kan dat niet, dan ziet hij van het woord af. (Applaus.) Na eenige discussie, waarbij de voorzittc* verklaart, persoonlijk bereid te zijn desver- langd tot vannacht 12 uur door tc vergade ren, mits een behoorlijk aantal leden dan aan wezig blijve, wordt den heer Van Bommel een ongelimiteerde spreekruimte toegestaan. De heer Van Bommel zegt, dat de mid denstandsraad zijn advies niet had behooren rut te brengen, zonder met de organisatiebe- sturen overleg te hebben gepleegd. (Applaus.) Verder zet spr. uiteen, dat invoering van ^de wettelijke winkelsluiting en van het werktij denbesluit voor winkels een aanmerkelijk ver lies aan verkooptijd tengevolge zou hebben cn daarom mag zij, naar de meenjng van de 's-Gravenhaagsche winkeHersvcrceniging in dezen malaisc-tijd niet piaats hebben. (Ap* plaus.) De grondfout dezer voorgestelde wet is, dat zij te zeer uniform en te zeer generaliseerend is. De winkelier vervult in de maatschappij een belangrijke functie cn hij is er ten dienste van het publiek, daarom moet hem de noo- dige vrijheid worden gelaten in zijn arbeids tijd. Zondagssluiting mag niet verplicht wor den gesteld. Tal van zaken moeten op Zondag ten gerieve van het publieke geopend kunnen blijven. Ook de vervoerbedrijven en zoovéél andere ondernemingen zijn toch des Zondags in actie. Spr. rekent op den steun ook van die winkeliers, die bij den verkoop op Zondag geen belang hebben, om de verplichte Zon dagsluiting te trachten uit de wet te houden. De regeering stelle vertrouwen in den mid denstand en hij zou haar willen toeroepen „beidt uw tijd". Het ontwei p beziende van het standpunt, dat de tijdsomstandigheden ongunstig zijn. kan spr. niet begrijpen, hoe een minister, die niet slechts arbeid, doch ook handel en nij verheid onder zijn ressort heeft, daarmee thans voor den dag is gekomen. Spr. gaat niet ao coord met het standpunt van de leden van den middenstandsraad „to make the best of it". Integendeel, we moeten ons tot het uiter ste verzetten. Deze wet, in dezen vorm, behoort als on aanvaardbaar voor den middenstand te wor den verworpen. (Langdurig applaus.) Verschillende moties. Tenslotte dient spr. twee moties in, waar van de eerste luidt als volgt „Het congres enz., gehoord de bespre kingen over de ontwerpen van wet op de winkelsluiting en het werktijdenbesluit voor winkels, van oordeel, dat deze ontwerpen niet possen in het raam der huidige tijdsom standigheden, overwegende, dot de uitspraak, geno men op het congres te Rotterdam in 1921, niet meer in overeenstemming blijkt met de tegenwoordige opvattingen, besluit, deze uitspraak voorloopig te herroepen, teneinde het bondsbestuur in de gelegenheid te stellen, rekening hou» dende met dc motieven, in deze motie ver meld, het vraagstuk der somenkoppeling ten spoedigste opnieuw te beziert". De tweede motie luidt „Het congres, gehoord de besprekingen over de voorontwerpen van wet op de winkelsluiting en werktijdenbesluit voor winkels draagt het bondsbestuur op, aan den minister van arbeid, handel en nijverheid kenbaar te maken, dat deze ontwerpen, zooals zij te onzer kennis zijn gekomen, bij den Ned. Middenstandsbond onover- komenlijke bezwaren hebben ontmoet noodigt het bondsbestuur uit, die maat regelen te treffen, welke ertoe kunnen lei den, dat aan de indiening van een wet op de winkelsluiting vooralsnog geen gevolg zal worden gegeven". Mr. Schürmann meent, dat de regeering thans voldoend© de wenschen van den midden stand zal kennen. Spreker dient de volgende motie in: „Het congres enz., spreekt als zijn mee ning uit, dat de maatregel van algemeen bestuur (werktijdenbesluit) en cventueele wet op de winkelsluiting zóó soepel moeten zijp, dat zooveel mogelijk rekening woidt gehouden met alle bezwaren op dit congres tot uiting gebracht en draagt het bestuur op, stappen in die richting te doen." Spr. licht deze motie nader toe en hij zegt, dat zij de volkomen instemming van het bonds bestuur heeft. De afgevaardigde van Boskoop is van oor deel, dat de wet noch nu, noch in de toekomst mag worden ingevoerd. Het standpunt van dc U. H. V. De heer Van Someren (Utrecht) meent, dat op die wijze niets anders zou worden be- leikt dan dat de wet zonder onze medewerking zou worden ingevoerd. Hij dient een motie in, luidende: Het congres enz., van oordeel: 1. dat het winkelbedrijf leeft in een zoo- danigen tijd van druk, dat het een beper king van de verkoopgelegenheid en een regeling van den arbeidstijd van winkelper soneel niet kan dragen; 2. dat, indien de voor-ontwerpen onver hoopt gehandhaafd mochten blijven, de 55- urige werkweek moet worden vastgesteld; 3. dat ook in overleg met de officieele organen en vereenigingen zoodanige wijzh gingen zullen worden aangebracht in de voorontwerpen, dot zooveel mogelijk soepel heid met de uitvoering zal worden betracht. Dez© motie is in overeenstemming met dc wenschen der Utrechtsche Handelsvereeniging, wier afgevaardigde spr. is. De bestuuTsmotie acht spr. te slap. De heer Van Bommel brengt eenige wijzi gingen in zijn moties aan, en wel zoodanig, dat in de laatste alinea van de eerste motie vervallen de woorden „deze uitspraak voor loopig te herroepen, teneinde" en dat in dq laatste alinea van de tweede motie in plaats van „een wet" wordt gelezen: „deze wet" De heer De Groot, bondssecretoris, leest een nieuwe motie voor. (Beweging). De heer Gorris meent, dat niets beter dan deze discussie bewijst, hoe moeilijk de materie te regelen is. Hij zou over zes weken een nieuwe vergadering willen zien uitgeschreven De heer Van Bommel trekt zijn eerste motie in en wijzigt in verband daarmee zijn tweede motie zoodanig, dat de slotalinea luidt: „noodigt het bondsbestuur uit, die maat regelen te treffen, welke ertoe kunnen lei den, dat aan de indiening van deze wei op dc winkelsluiting en van dit werktijden besluit vooralsnog geen uitvoering zal wor den gegeven." De voorzitter acht deze laatste, aldus gewijzigde motie de best aanvaardbare. Zij wordt daarop met algemeene stemmen aange nomen. (Luid applaus). Spreker richt dan woorden van dank tot de 's Gravenhaagsche Winkcliersvereeniging, de praeadviseurs en de vertegenwoordigers de: Regecring, de«K. v. K., de pers en allen, die tot het welslagen van het congres en van de viering van het jubileum hebben bijgedragen. De heer Gorris, ondervoorzitter, brengt hulde aan de beide Schürmanns. (Driewerf hoera). De voorzitter dankt voor dc woorden van den heer Gorris, dien hij nog lang vooi den bond hoopt te mogen behouden. Mr. Schürmann dankt voor de ook hem gebrachte hulde. Hij huldigt op zijn beurt diens medeleden van den middenstandsraad. De heer K r o p v c 1 d (Den Haag) dankt na mens de Kamer van Koophandel waarvan er 27 vertegenwoordigd waren voor de uitnoo- diging tot bijwoning van het congres, dat zij met groote belangstelling hebben gevolgd. De voorzitter sluit te zes uur het con- gies. DE BRANDKASTZEGELS. Een nadere mededeeling. Het is gebleken, dat het bericht van 18 dezer betreffende de bovenbedoelde zegels niet goed begrepen is. Om misverstand te voorkomen, wordt alsnog medegedeeld, dat het Departement van Kolo niën uitsluitend bemiddeling verleent voor het in ontvangst nemen van de verschuldigde be dragen. Ten einde voor toewijzing van zegels in aan merking te komen, is het dus noodzakelijk, dat daartoe door belanghebbenden schriftelijk het verzoek wordt gericht tot den Administrateur van Financiën in Suriname te Paramaribo en tot den Directeur van het Postkantoör te Wil lemstad (Curasao), eventueel onder mededee ling, dat de verschuldigde gelden bij het De partement van Koloniën zijn gestort. De kosten bedragen 1A514 per stel van 7 Surinaamsche en 1.45 Vu per stel van 7 Cu- ra^aosche zegels, dus 2.91 per stel van 14 zegels, vermeerderd met één maal 0.50 voor Suriname en één maal 0.50 voor Curasao wegens te maken kosten. BRAND IN EEN BOERDERIJ. Door onbekenden oorzaak ontstond gister avond brand in de boerderij van het gesticht „Calvariënberg", gelegen aan den Scharnerwcg te Maastricht en bewoond door den heer Grijns De brandweer van Maastricht was spoedig met den motorspuit ter plaatse, zoodat het vuur tot de schuur met de daaraan grenzende ge bouwen beperkt bleef, die echter geheel uit brandden. Het vee kon tijdig worden gered Verzekering dekt de schade. BRAND IN EEN BOERDERU. Woensdagmiddag is door onweer brand in de boerderij van den heer Gendt tc Eist ontstaan De schuur met een gedeelte van den oogst en de wagens zijn verbrand. Het woonhuis bleef behouden. Alles is veriekejsL UIT DE STAATSCOURANT. Voornaamste Kon. Besluiten. Benoemd tot hoofdcommies bij het Depart tement van Justitie Mr. J. Coninck Liefsting, thans commies en verleend do titulaire rang van hoofdcommies bij dat Departement aan J. A. A. Blatkwaardt, commies. B. EN W. VAN DEVENTER. Een vrouwelijke wethouder. De afdeeling Deventer van de S.D.A.P. heeft besloten, aanspraak te maken op één wethou derszetel en geen candidaten te stellen tegen over de twee rechtschc wethouders en den vrijz. democraat. Daarentegen, zal de candidatuur van den aftredenden wethouder van den Vrij heidsbond worden bestreden. Als vertegen woordigster van de SD.A P. in het college van B. en W. zou eventueel optreden mevrouw SeumdersBlaauboer. OVERREDEN EN GEDOOD. Woensdagav. fietste de 73-jarige During op den Deventerweg bij Zwolle, toen hij in botsing kwam, met de paarden van den vrachtrijder, welke op weg was naar Wyhe. De ongelukkige viel en één der wielen van den vrachtwagen ging over hem heen. Dr. Spanjaard, uit Zwolle, verleende den zwaar gewonden man do eerste hulp. Hij werd naar het ziekenhuis to Zwolle vervoerd, waar hij hedennocht is overleden. NEDERLANDSCHE BOND VAN GEMEENTE-AMBTENAREN. Jaarvergadering. Woensdag werd te Leeuwarden de jaarlijksche algemeene vergadering van den Nederland- schcn bond van gemeente-ambtenaren gehou den Dinsdagmiddag zijn hoofdbestuur en afge vaardigden door het bestuur van de afdeeling Friesland begroet. De voorzitter, de heer F. W. Steenhuisen, hield een toespraak, welke door den voorzitter van den bond, den heer J. Kam man, werd beantwoord. Het was 16 jaar ge leden, dat de bond te Leeuwarden vergaderde. Sindsdien was er wel eenige verandering ge komen in de houding van het college van Ged. Staten jegens dc gemeente-ambtenaren. Spr. hoopte, dat het afdeelingsbestuur zoo krachtig mogelijk Ged. Staten tot andere inzichten zou trachten te brengen Vervolgens vond de officieele ontvangst ten stadhuize plants. Mt. C. Beekhuis, loco-burge meester, sprak de gasten toe cn greep de ge legenheid aan, van dc ambtenaren ter secre tarie van Leeuwarden, speciaal die van finan ciën, afscheid te nemen, daar hij als wethouder- had bedankt. Hij gewaagde van de prettige samenwerking met hen en prees hun kennis en routine. De voorzitter van den bond dankte met enkele woorden. Nadat vervcrschingen waren rondgediend, begaven de dames en heeren zich naar den Prinsentuin, waar een concert werd gegoven, aangeboden door het gemeentebestuur. Gisterochtend is een huishoudelijke vergade ring gehouden. Daarin bleek o.m., dat de bond 64 onderefdeclingen telt, met op I Januari 1927 4050 leden. De ontvangsten hebben bedragen 46,630, de uitgaven f 49.165, zoodat er een nadeelig saldo is van 2535. De begrooting voor 1928 werd vastgesteld met een eindcijfer van 48,700. LICHTING 1928. 23.652 man. Bij Kon. besluit is bepaald dat van de voor inlijving aangewezen personen der lichting 1928 tot gewoon dienstplichtige worden be stemd 25.652. waarvan 950 voor de zeemacht. DE KONINKLIJKE FAMILIE. Dinsdag weer in ons land. Naar wij vernemen zal de Koninklijke Fa milie Dinsdagavond 30 Augustus per Staats- rpoortrein van 10 uur 4 minuten in de Resi dentie tcrugkecren en Haar intrek op den Ruigenhoek nemen. DROEVIG ONGEVAL OP EEN KERMIS. Een jongen door electrischen stroom gedood. Op de kermis te Oosterhout heeft een treu rig ongeval plaats gehad, dat aan een 16-jari- gen jongen het leven kostte. Op de kermis staat een fietsmólen, die met electrischen stroom wordt gedreven. Deze stroom wordt vanwege de gemeentelijke licht- bedrijven door provisorische draden naar den molen geleid. De 16-jarige G. Engelman wil de op den molen stappen en greep daartoe een ijzeren stang, die de houten stutbalken ver bindt. Hij bevondt zich daarbij met zijn eenen voet op een natten grond en met den anderen op het houten platvorm, dat eveneens van den regen vochtig was. Op tot nu toe onverklaar bare wijze schijnt de stang onder stroom te hebben gestaan. Dc ongelukkige kreeg den stroom van 220 volt door het lichaam en bleef eenige oogenblikken aan de staaf hangen om daarna op den grond te vallen. Onmiddellijk werd hij in een café binnenge dragen en werd geneeskundige en geestelijke hulp ingeroepen. Pastoor -Asselbergs was on middellijk ter plaatse en diende de H. Olie toe. Urenlang werd kunstmatige ademhari-^vg toe gepast en het zuurstofapparaat gebruikr. Het heeft echter niet mogen baten. De ongeluk kige was bijna geheel blauw en stierf vrij spoedig. Direct na het ongeval werd de molen gezet en door den directeur der lichtbedrijvcn een onderzoek ingesteld, meldt het „D. v. N. Br.". De isolatie was voldoende. Men veron derstelt dat het vocht een groote rol gesneld heeft. Een uitgebreid deskundig en politioneel onderzoek wordt ingesteld. Ook het parket uit Breda werd gewaarschuwd. De eigenaar van den molen heeft met de zaak niets te maken, aangezien de gemeente de leiding heeft aan-? g-elegd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5