26e Jaargang No» 54 AM ÉRSFOÖ RTSCH DAGBLAD „DE EEMLANDER" 2 Septemffi .927 J. J. CREMER DE SCHIPPERSWET EEN NIEUWE COMMISSIE DE WERELDPOST CONFERENTIE EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING BOTSING TE HAARLEM VEREEN. V. WATERLEIDING BELANGEN EEN KRANSLEGGING Ter gelegenheid van den honderdsten ge boortedag van den bekenden schrijver J. J. Cremer had gistermiddag op de algemeene be graafplaats te Den Haag een eenvoudige plech tigheid plaats, een kranslegging door de Kon. Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" te Haarlem, van welke vereeniging Cremer schuts^ patroon is geweest. Eenige familieleden van wijlen den schrijver waren aanwezig, benevens het bestuur der ver eeniging. De voorzitter der vereeniging, de heer Ock- huysen, hield een korte rede waarbij hij wees op de groote verdiensten van Cremer als schrij ver der „Betuwscho Novellen." Als bewijs van de hulde en dankbaarheid legde de spreker namens de vereeniging een krans op het graf De oudste kleindochter van den heer Cre mer, mevrouw Da CostaBaëza, dankte het bestuur der vereeniging voor de gebrachte hul de. Naar wij vernemen, heeft de minister van waterstaat, Van der Vegte, nadat hij eenigen tijd geleden de Schipperswetcommissie onder voorzitterschap van den thans afgetreden hoofdinspecteur van de scheepvaart, den heer 'A. D. Muller, welke commissie na dertien jaren nog geen bevredigend ontwerp had gereed ge maakt, heeft ontbonden thans besloten een nieuwe commissie in te stellen, welke tot taak heeft voorstellen te doen tot wijziging van de bestaande Schipperswet. De nieuwe commissie zal uit vijf leden be staan. Voorzitter is de gepensioneerde vice- admiraal C. F. Tydeman te 's Gravenhage, ter wijl als leden in de commissie zitting zullen hebben de heeren mr. G. Serot, voorzitter van de NederL Vereen, van Gezagvoerders en Stuurlieden ter koopvaardij en de heer M. C. Koning, directeur van de Stoomvaart-Mij. „Ne derland" te Amsterdam en L. Veenstra, voor zitter van de Vereeniging van Scheepswerk- ttrigkundigen te Rotterdam. Het vijfde lid der commissie is, voor zoover ons bekend, nog niet benoemd. AUTO OP EEN OVERWEG GEBLOKKEERD. Terwijl de trein nadert. Dezer dagen liet de overwegwachter aan de Binnenwater sloot te Delft, waar men steeds lang voor de passeerende treinen moet wach ten, nog een auto op het uiterste moment on der het half neergelaten hek door, toen -cn trein naderde. Onbegrijpelijkerwijze sloot de wachter daarna de beide boomen geheel, zoo dat de auto op de rails stond geblokkeerd. De gelukkige omstandigheid, dat men op die hoogte juist bezig is met het aanleggen van een tunnel en de daar passeerende treinen langzaam moeten rijden, maakte Het mogelijk, dat men den machinist nog bijtijds kon waar schuwen. Tegen den wachter is proces-ver baal opgemaakt. (Msb.) DE AARDENBURGSCHE GEMEENTE RAADSVERKIEZINGEN. r i Nieuwe verkiczingtn gelast. Men seint ons uit Aardenburg Wij vernemen dat bij koninklijk beskuit van heden het beroep van den gemeenteraad van AardenbuTg bij de Kroon inzake het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij dt gemeen teraadsverkiezingen zijn vernietigd, i; verwor pen, evenals de beroepsschriften dei heeren Blomdeel en de Bruine. Er zullen dus nieuwe verkiezingen plaats hebben. DE OPENINGSPLECHTIGHEID 25 DEELNEMENDE LANDEN De opening van de wereldpostconferentie, gistermorgen te elf uur in de Ridderzaal, werd bijgewoond door de gedelegeerden van 35 deelnemende landen. Achter de voorzitterstafel hadden plaats ge nomen de heeren Voutot, secretaris van het internationale bureau te Bern, Garbani Nerini, directeur van dat bureau, Krains, le gedele geerde van België, tevens doven der Union Postale, de minister van waterstaat, de heei v. d. Vegte, ir. Damme, dir.-gen. der Ned. pos terijen en telegrafie en voorzitter der conferen, tie en J. S. van Gelder, chef van het Neder- landsche secretariaat dezer conferentie. De heer Krains, deken der Unie en direc teur-generaal van de Belgische posterijen, be antwoordde de rede van minister v. d. Vegte. Spreker uitte allereerst een woord van dank aan de koningin \roor de beschikbaarstelling der Ridderzaal voor deze openingsbijeenkomst. Daarop bracht spr. do inwijding van het mo nument der Union postale op 4 Oct. 1909 te Bern in herinnering, bij gelegenheid van de toenmaals gehouden postconferentie. In dat jaar vloog de mensch reeds, doch de vliegtechniek verkeerde nog in haar windselen. Een gebeurtenis was echter reeds volbracht de vlucht van Blériot over het Kanaal en zijn daad bracht welhaast hetzelfde enthousiasme in de wereld, dat thans, enkele maanden ge leden, Lindbergh no zijn transatlantische vlucht ten deel is gevallen. Op het oogenblik bestaan er overal ter we reld internationale luchtverbindingen en de vliegmachine heeft naast de zeevaart en de spoorwegen haar plaats weten te verkrijgen. Spr. gaf vervolgens een schets van de be- teekenis der luchtpost in het internationale verkeer. De heer Krains eindigde met den wensch uit te spreken, dat de thans aanvangende confe rentie mocht bezield zijn van denzelfdcn geest van internationale samenwerking, die reeds de conferentie van Parijs van 1863 kenmerkte cn die ook bij volgende conferenties der Post unie aanwezig was. Op zijn voorstel werd minister v. d. Vegte daarop benoemd tot ecre-voorzitter der con ferentie, de heer Damme tot voorzitter en de heer Garbani Nerini tot onder-voorzitter. Tenslotte heeft de heer ir. Damme zijn dank uitgesproken voor deze benoeming, daar bij mededeelend, dat zijn. ambtsbezigheden hem niet toelieten de zittingen der conferentie alle te leiden en alle beraadslagingen bij te wo nen. Een gioot deel hiervan zou spreker toe vertrouwen aan den vice-president. De conferentie heeft daarop haar werkzaam heden aangevangen in het gebouw der Eerste Kamer, dat hiervoor beschikbaar is gesteld en waarin tevens een bijkantoor der P. en T. tij dens de conferentie is ingericht ten gerieve van de deelnemers. ONGELUKKEN. Gistermorgen is dc 51-jarige arbeider J. R.t bij het omleggen van een drijfriem in de tex tielfabriek van de firma G. Jannink Zn. te Enschede, door een es gegrepen en ecni& molen in het rond geslingerd. In zorgwekken- den toestand is hij naar het ziekenhuis ge bracht. Aan dezelfde fabriek is een dag tevoren eveneens een ongeluk gebeurdde arbeider S., uit Lonneker, kwam met zijn hand tus- schen de walsen van een spinmachine, zoo dat hij, ernstig gewond, naar een ziekenhuis moest wordenovergebracht. IN ZIJN SLAAP UIT DE AUTO GEVALLEN Gisterochtend is bij de politie te den Haag aangifte gedaan van de verdwijning van een 16-jarigen jongen. Het gebeurde komt hierop neer In den nacht van Dinsdag op Woensdag te gen half twee vertrok een groote verhuisauto van Den Haag naar Meppel. De verhuisauto behoorde aan een expeditie-firma uit de Hel- meisstraat. De chauffeur vertelde nu, dat hij dikwijls op zijn tochten met de auto door het geheele land vergezeld werd door twee zoontjes van zijn patroon, een 17-jarigen en een 14-jarigcn jon gen. Deze hadden ook nu het voornemen te kennen gegeven mee te rijden naar Meppel. Nog twee vriendjes, Theo en Frans, uit de Helmersstraat, zouden meegaan, terwijl op het laatste oogenblik nog een 14-jarige kame- iaad besloot eveneens mee te rijden. Zij kwamen Woensdagochtend te Meppel aan en vertrokken Woensdagavond tegen 8 uur met bestemming naar Den Haag. Om half elf waren zij te Zwolle. De chauffeur ver klaarde toen, dat hij zeker wist, dat alle jon gens in de auto waren. Zij lagen rustig te sla pen en hem was niets bijzonders opgevallen. Tegen halfeen arriveerde men te Utrecht. Do hauffcur vond het noodig den radiateur van c.e auto met water bij te vullen. De jongsto jc.r.genf die inmiddels wakker was geworden, hielp hem daarbij Korten tijd later verliet men Utrecht, niemand ontbrak. De jongens had den ruslig doorgeslapen in dc auto. Te Leiden moest wederom water bijgevuld worden. Toen d? chauffeur bij die gelegenheid in de auto keek bemerkte hij tot zijn groote verbazirg, d«.t er in plaats van vijf jongens maar vic lagen te slapen. De 16-jan'ge Frans uit de Helmersstraat was nergens te vinden. Een van de anderen wis: zeker, dat Frans bij het verlaten van Utrecht nog rustig !ng te slapen. Oogenblikkelijk stelde de chauffeur de Leid- schc politie van de geheimzinnige verdwijning in kennis en bij zijn aankomst te Den Haag ook do politie aldaar. Niet het gernigste spoor V8n den jongen is tot dusver gevonden. De weg tusschen Leiden en Utrecht heeft de poli tie per motor geheel afgezocht, maar geen enkele aanwijzing werd er geconstateerd. De broer vun den verdwenene verklaarde echter, dat hij meermalen bemerkt had, dn* Frans in z'n slaap wandelde en aan nachtmerrie leed. In dit verband is ook opmerkenswaard, dai hij zich herinnerde even wakker geweest te zijn doordat hij van iemand een trap kreeg. Hij was echter dadelijk weer ingeslapen. Men veest een ongeluk. Het vermoeden be staat, dat de jongen in zijn slaap uit de auto gevallen is, maar het is onbegrijpelijk, dat men tot op dit oogenblik hem nog niet gevonden heeft. Terecht. Om kwart over twee werd de politie telefo nisch door den vader van den vermisten jon gen in kennis gesteld, dat zijn zoon juist was gearriveerd Volgens den jongen zou het geval zich als volgt hebben toegedragen Te Nijkerk heeft dc auto gestopt om water in te nemen. Alle jongens stapten uit en Frans deed een korte wandeling. Toen hij te rug kwam bemerkte hij tot zijn groote verba zing en schrik, dat de auto reeds vertrokken was. Hij heeft toen een tijd rondgeloopen en is later in den ochtend per trein naar Den Haag gegaan, waar hij tegen 1 uur aankwam. Daar deze lezing in strijd is met de mede- deelingen van den chauffeur, stelt de politie een onderzoek in naar de ware toedracht der geschiedenis De jongen was geheel ongedeerd. TUSSCHEN AUTOSPUIT EN TRAM EEN BRANDWEERMAN ERNSTIG GEWOND Donderdagmiddag omstreeks vier uur reed de brandweer te Haarlem uit voor een brand ini een hooiwagen van den stalhouder H. J. Fije op het Groot Heiligland. De automotor- spuit met magirusladder wilde van de Groote Markt de Groote Houtstraat inrijden. Dat was etgen. de verkeersregeling, maar de brand weer mag daarvan afwijken. Uit de Groote Houtstraat evenwel naderde een tram der N. Z. H. T. M. met gTOotcn volg wagen. De be stuurders hebben elkaar niet gehoord, waar door een hevige botsing ontstond. De motorspuit is aan den linkerkant geducht gehavend en de voorruit is gebroken, 't voor- ba Icon van de tram werd ingedrukt, terwijl alle ruiten van dit voorbalcon in scherven vie len en het tramrijtuig ontspoorde. Op de motorspuit zot de brnndwerman A. van W. om te bellen. Hij werd tusschen de motorspuit en de tram bekneld en door glas scherven ernstig in het gelaat verwond. Na verbonden te zijn is hij per autoziekenwagen naar het St. Elisabeths gasthuis gebracht. De bestuurder van de tram bekwam een on beduidend wondje aan de hand. Het tramverkeer had meer dan een half uur vertraging. INBRAKEN. Gisternacht om 3 uur ontdekte een waker van den gecontroleerden particulieren nacht veiligheidsdienst te Rotterdam, dat de ach terdeur van de Hollandsche Handelsbank, aan de Noord-Blaak, open stond. Het veiligheids slot was uit de deur gezaagd. Hij waarschuw de de politie. Deze stelde een onderzr^k in, waaruit bleek, dat de brandkast was openge- bc rd. Er wordt evenwel niets vermist. Op 5 Augustus werd te Haarlem een bedrag van 2000 ontvreemd uit een colbertje, dat in een café aan den Jansweg hing. De dader ontsnapte, zijn medeplichtige werd aange houden. Thans heeft de Amsterdamsche re cherche op verzoek van de Hoarlemsche poli tie aangehouden den 22-jarigen A. B., huis knecht, wonende te Amsterdam, die bekend heeft den diefstal te hebben gepleegd. Dinsdagavond hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot een perceel in de Lange Begijnestraat te Haarlem, door het openmaken van een winkeldeur. Een toonbanklade opengebroken en daaruit zijn 45 ontvreemd. In het bovenhuis zijn een buffet en een slaap kamer doorzochtdaar zijn een gouden da meshorloge en een zwartleercn portefeuille met eenige waardeloozc papieren gestolen. NA HET ONGELUK TE CHAMONIX. De heer en mevrouw Van Oven. De heer en mevrouw Van Oven uit Der» Haag, die bij het ongeluk te Chamonix zijn gewond, zijn thans aan de betere hand na een chirurgisch ingrijpen in het hospitaal te Bom neville. Zij zijn Woensdagavond vertrokken met bestemming naar Nederland. DE MOORD TE CAPELLE AAN DE IJSSEL. Het lijk opgehaald, Naar dc Msb. verneemt is het lijk van den 6I-jarigen Gsrrit Dekker, die Zaterdagavond te Capelle a. d. IJssel door den 18-jarigen B M. werd vermoord en daarna tc water gewor pen, thans gevonden. Twee inwoners zagen het lijk drijvende iar.gs den kant, dicht bij de plaats waar het voigens de verklaringen van M in het water geworpen is. Het is ter schouwing voor den officier van j istilfe naar Rotterdam gezonden. Te Maastricht is de algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging voor waterlei- dingbelangen in Nederland onder leiding van den voorzitter der vereeniging, den heer R. P. van Roy en. Deze vergadering, aldus spr., valt samen met het 40-jarig bestaan der Maastrichtsche wa terleiding, waarmede hij de gemeente geluk- wenschtc. In zijn openingsrede wees de voorzitter erop, dat de waterverzorging voortschrijdt, al is het langzaam. En don noemde hij in de eerste plaats do Zuid-Limburgschc waterleiding, die reeds 15 jaren geleden werd voorbereid en thans eindelijk tot stand is gekomen. Mede gaf de voorzitter een uiteenzetting van de ver schillende soorten van pompen, In gebruik bij de watervoorziening en do voor- en nadeelen van al die pompen. Met genoegen kon spreker thans nog even wijzen op de belcmmeringswet, die weldra tot uitvoering zal komen. Het verslag van den secretaris, ir. J. van Poelgeest te Goes, werd goedgekeurd. In plaats van dc aftredende leden R. P. van Royen en S. Brandenburg Rz., die niet herkies baar zijn, werden benoemd dc heeren van Ol denburg, Bloemendaal, en ir. J. Vos te Maas tricht. De rekening cn verantwoording van den pen ningmeester werd eveneens goedgekeurd. In de kascommissie werden benoemd de heeren de Kot, Wiertz en G. Halbertsma. Tot cerelid der vereeniging werd benoemd de heer van Barneveld Kooy. Mr. L. B. J. van Oppen hield daarop een lezing over de geschiedenis van de waterlei ding der gemeente Maastricht, waarna ir. Dricssen een inleiding hield naar aanleiding van het voorgenomen bezoek aan het pomp station te Amby. Gister werd onder voorlichting van verte-* genwoordigers in de Cinema Pathé vertoond a. de biologische film van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland b. de Wassermesser-Bandfabrikation-Film dei Firma Siemens Halske c. de Schlendcrguss-Film der Voreinigte Stahlwerke A. G. Scholker Verein te Gelsen* kirchen. Te kwart over elf werd de vergadering offi cieel ten gemeentehuize ontvangen. Deze ont vangst had zelfs een meer feestelijk karakter dan gewoonlijk. Vooreerst, omdat het Konin- ginne verjaardag was en de versieringen om, voor cn in het Stadhuis doortoe reeds mede werkten. Maar ook, omdat het Woensdag 40 jaar was, dat de gemeentelijke waterleiding geopend werd, welk feit dan ook wel den door slag hod gegeven om deze vergadering te Maastricht te houden. In de groote vestibule, waar behalve de le den der vereeniging zich ook de ambtenaren en werklieden van het Waterleidingbedrijf ver- ecnigd hadden, heette de burgemeester allen welkom. Het deed hem genoegen het heugelijk feit van het 40-jnrig bestaan der waterlei ding met de aanwezigen, dfe allen belangstel ling hebben voor het vraagstuk der watervoor ziening, te kunnen herdenken. Namens B. en W. dankte hij alle ambtenaren en werklieden voor wat zij in het belang der volkshygiëne gedaan hebben. Er werd een dronk gewijd aan den groei en bloei der vereeniging voor Waterleidingsbelan- gen in Nederland. De voorzitter dankte voor de hartelijke woorden van den burgemeester. De keuze voor de stad der algemeene vergadering was op Maastricht gevallen, omdat de drie voorname punten, n.l. plaats voor het onderbrengen der leden, voorname waterleidingwcrken en veel bezienswaardigheden hier zeker vereenigd wa ren. Hij wenschte de gemeente geluk met haren directeur van dc waterleiding, bij wien het be drijf in goede handen is. Ook de heer Hom bergen, onder-directeur, die bij vacature van een directeur voor een groot deel de stuwend* kracht bij den bouw van de nieuwe prise d'eao is geweest, werd hier gehuldigd. ,Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. cle Koningin werd in het stadion tc Amsterdam een ballon opgelaten, DE MOORD TE HEERLERHEIDE. Links het huis van den verslagene Reijmendal. Het pijltje geeft de plaats aan, waar hij werd neergeschoten. Tijdens het onderzoek door het parket stond ei* een opgewonden menigte voor de woning. Gisteren had door het springen van een warmwaterinstalla tie een hevige ontploffing plaats In do villa „De Den" aan de Torenlaan te Laren N.H. Met een geweldigen slag werden de zijgevel cn de achtergevel uit elkaar geslagen, terwijl inwen dig een zeer enstigo verwoesting werd aangericht. •Te Amsterdam werd ter gelegenheid van de Koningins verjaardag aan de ouden van dagen een boottocht aangeboden, waarvan deze gezien het prachtige weer met veel genoegen gebruik maakten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5