FEUILLETON. Wis is Edmund Gray? 26e Jaargang No. 56 TWEEDE BLAD. riet ins~ituut van blieken arts er een telegram van s.d.a.p. en n.v.v. aanbieding van een feestbundel groote belangstelling uit de industrieêle wereld brutale poging tot diefstal 35S I WIJZIGING ONGEVALLEN WET Ingediend is e**> wetsontw/P t0* wijziging der Ongevallenwet 1921. Het ontw<rp bevat een /Reling, waarbij aan ondern^ningen, welke i/bet begin zijn van eer» behoorlijk ingenc^0* eigen geneeskun digen dienst, de g^gcnheid wordt openge steld dien dienst f benutten zoowel ten be hoeve van de ojigevalsverzorging van in de betrokken onderneming door een ongeval ge troffen arbeiders en de geneeskundige con trole oo dfe arbeiders, als ten behoeve van vermindering der administratieve bemoeiin gen, welke de Ongevallenwet voor den werk gever medebrengt, waarbij daartegenovex waarborg wordt gegeven voor de rechten en belangen der verzekerde arbeiders. Voor de erkenning van den geneeskundigen dienst is uiteraard eerste eisch, dat de dienst deugdelijk zij. De beoordeeling hiervan be rust bij het bestuur der Rijksverzekeringsbank De geneeskundige wordt benoemd en voor zijn arbeid beloond door den werkgever. Ten einde waarborg te geven zoowel tegei/ over de arbeiders in de onderneming als f- genover de bank voor onpartijdige oordcel/el- lingen door den geneeskundige, is de eisch/?6- steld, dat de geneeskundige dienst onder zelf standige leiding van den geneeskundige moet staan. De werkgever zal dus geen zeggen schap mogen hebben in zake de leiding van den dienst, en in het bijzonder zich niet me- gen mengen in de geneeskundige behandeling, welke de dienst verleent, en de aanwijzirgen. welke de geneeskundige in het belang de genezing van den door het ongeval jfctroffcn arbeider wcnschelijk acht. Het ontwerp verbindt aan de erk nning van den geneeskundigen dienst voorers* dit ge volg, dat met betrekking tot o gevallen ter zake waarvan de geneeskundig behandeling geschiedt vanwege den dien4» ongevalsaan gifte ingevolge art. 66 dr Ongevallenwet 1921 kan worden nagelat'"1' zoolang de ge volgen van het ongeval ne* tenger dan 6 we ken duren. 'Aangifte is -hter wel vereischt in geval het ongeval de* dood heeft veroorzaakt of vermoedelijk tot gevolg zol hebben, als mede voor het g^a^ de getroffene de eerste hulp of de verdee geneeskundige behandeling ontvangen heef- onderscheidenlijk ontvangt, van een gen ~skdige, die niet aan den dienst is v'^ónden.. Het ont,crP handhaaft derhalve het begin sel der artsen-keuze Een wcede gevolg der erkenning is, dat ten- annz;n van arbeiders, werkzaam in onderne- mirgen, waaraan een erkende medische <J?nst is verbonden, voor de toekenning /.itbetaling der eventueel verschuldigde tijde lijke uitkeeringen de bank wordt uitgescha keld, en de werkgevers m die ondernemingen daarmede worden belast. Daarnaast stplt het ontwerp verschillende waarborgen voor de rechten en belangen der betrokken arbeiders. Als krachtigsten waarbórg tegen benadee ling bepaalt het ontwerp, dat de werkgever verplicht is eon ongevallenregister aan te hou den, waarin aanteekeningen moet geschieden van alle in de onderneming voorgekomen let sels, terzake waarvan door den geneeskundi gen dienst huln wordt verleend. De werkgever zal niets van het loon van de arbeiders mogen afhouden ter bestrijding van de kosten van den dienst. DE INDISCHE DOODVONNISSEN De besturen van S. D. A. P. en N. V. V. R.K. Huisvestingscomité te 's-Hertogenbosch is middag gehouden vergadering besloten, het volgende telegram aan den Gouverneur-Gene raal te zenden Besturen van S. D. A. P. en N. V. V., in vergadering bijeen, protcsteeren in naam- der menscheliikheid tegen uitvoering doodvonnis sen en dringen op afschaffing doodstraf ook in Indië aan. HET DRAMA TE ROERMOND EEN BEKENTENIS G Mullenbruch, kapoer te Roermond, heeft Zaterdagmiddag voor den officier van justitie daar ter stede de bekentenis afgelegd, dat hij zijn vrouw na een huiseliiken twist in den nacht van Maandag op Dinsdag geworgd heeft. Dr H. KLINKERT HULDIGING BI) ZIIN SOSTE VERJAARDAG Zaterdagmorgen heeft het Klinisch Genoot schap in de artsenzaal van het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam zijn voorzitter, dr. H. Klinkert, gehuld gd ter gelegenheid van diens 80°n verjaardag. De zaal was kwistig met groen cn bloemen versierd en aan den stoel van den jarige was een boog van groen en rozen bevestigd. Dr. H. Burgerhout hield een toespraak, waarin hij o.a. opmerkte, dat dr. Klinkert het ideaal van alle mcnschen heeft verwezenlijkt, daar hij oud is geworden zonder oud te zijn Meer dan 25 jaren bestaat dit gezelschop, zei spr., en Klinkert behoorde tot de oprich ters en was ook meer dan 25 jaar de voorzit ter. Met even groot animo als toen geeft hij nog steeds leiding aan de vergaderingen. Zijn v/oord geeft daar den doorslag, want hij is van alle markten thuis. Hij bezit bovendien in niet geringe mate de gave van den humor. Een on overtrefbaar is onze voorzitter als hij een vreemden gast in ons midden welkom heet of dank zegt. s Lemens zorgen en smarten, aldus spr. tot den jubilaris, werden ook u niet bespoard, al waren ze gelukkig niet overmatig uw deel. Gij zijt toch een van die gelukkige menschen wier leven door hun arbeid gevuld wordt, die zoo met hart en ziel in hun werk opgaan, dat de kleinere 'testen en onaangenaamheden van allen dag hen nauwelijks raken. Spr. bood vervolgens een feestbundel aan, door de collega's van 't Klinisch Genootschap bijeengebracht, als een hulde aan hun tachtig jarigen voorzitter, en als een uiting van dank baarheid voor wat zij aan zijn bezielende lei ding en voorbeeld gedurende zoo lange jaren verschuldigd zijn. Hei door de firma Brusse vei zorgde enij met houtsneden van Franken verluchte boek, bevat bijdragen van oude en jonge vrienden van den jubilaris.' Voorts werd nog het woord gevoerd door prof. Zwaardemaker, die met prof. De Snoo de Utrechtsche Universiteit vertegen woordigde. Dr. Klinkert merkte in zijn dankwoord o.a. op, dat als men 80 jaar is geworden men bescheidenheid heeft geleerd en boven de din gen staat met bescheidenheid Spr. dankte den voorzitter voor de woorden die hij tot hem heeft gesproken. Hierna putte dr. Klinkert uit zijn herinneringen aan zijn studententijd en aan zijn werk. Ik donk u allen hartelijk, zoo besloot de ju bilaris. Ik hoop dat het Klinisch Genootschap altijd de zaal zoo goed gevuld zal hebben als vandaag. Gij hebt mij een prachtigen dag be reid, veel mooier dan ik had. durven droomen. (Applaus). Er werd nadat dr. Burgerhout mededeeling had gedaan van een telegram van gelukwensch van het hoofdbesüiur van de Ned. Maatschappij voor Geneeskunst aan haar oud-voorzitter, bui ten op het terrein van het ziekenhuis een foto gemaakt. Vervolgens bleef men in de artsenzaal nog bijeen. Dr. Klinkert had vele gelukwen- schen in ontvangst te nemen en de leden ont vingen een exemplaar van den feestbundel. UIT DE STAATSCOURANT Voornaamste Kon. besluiten enz. uit de Staatscourant van heden avond. Benoemd bij het dienstvak der militaire ad ministratie tot luitenant-kolonel de majoor D. C. de Witte van het dienstvak op verzoek eervol ontslagen dc luitenant-kolonel van den generalen stal H. H. van Dobben, chef bij den staf der Ie di visie de luitenant-kolonel van het dienstvak der intendance C. Wals, intendant le divisie; de kolonel van den plaatselijken staf D. Postma, plaatselijk commandant te 's-Graven- hagc; de kolonel van het wapen der infanterie G. N. Hilwig ter beschikking gesteld van den comman dant van het veldleger de kolonel W. A F. G. Bolken, commandant der 8e infanterie-brigade de kolonel W. P. F. Schutz, directeur van het artillerie-materiaal; kolonel J. D. Schaap, commandant van het regiment vesting-artil lerie luitenant-kolonel K. W. Bouwens, com mandant van het 20e regiment infanterie; luit.-kolonel J. W. Schill, commandant van het 27e regiment infanterie; majoor J. R van der Moer van het 16e regiment infanterie; de majoor G. A. de Reede van het 10e regiment Infanterie; do majoor M. Tydeman van het re giment grenadiers; de majoor-magazijnmees ter der artillerie G. N. van Affelen van Socmsfoort, directeur van het algemeen ver dedigingspark; de luit.-kolonel van het dienst vak der militaire administratie H. G. A. Lim- perg, controleur der militaire administratie ter standplaats Breda; de luitenant-kolonel van het dienstvak der militaire administratie J Loeff, controleur der militaire administratie ter standplaats Arnhem; de kolonel M. M. Eyssell, commandont der 4e infanterie-briga- de; de luitenant-kolonel bij het dienstvak der militaire administratie B. J. Verbrugh, contro leur der militaire administratie ter standplaats 's-Gravenhage en de luitenant-kolonel van het dienstvak der militaire administratie D. C. de Witte voornoemd, nllcn ter zake van langdu riger. dienst. Benoemd bij het reserve-personeel der land macht bij het wapen der infanterie tot res. luit.-kolonel bij het 20e regiment infanterie luit.-kolonel Bouwens, voornoemd; bij het dienstvak der intendance tot reserve luit. kolo nel, luitenant-kolonel Wals voornoemd; bij het wapen der cavalerie tot reserve-luit. kolonel bij het le regiment huzaren luitenant kolonel van Dobben voornoemd; op verzoek eervol ontslagen kapitein S. J. B. Maier van 22e regiment infanterie, toege voegd aan den commandant van het indee- lingsdistrict Rotterdam en de kapitein C. J. J. Wouters van den staf der infanterie werkzaam onder de bevelen van den chef van den ge neralen staf eervol ontstegen de majoor J. H. M. Ver- haegh van het I2e regiment infanterie com mandant van het indeelingsdistrict Groningen; benoemd bij het reserve-personeel dier land macht bij bet wapen der infanterie tot reserve- kapitein bij de schoolcomp. van den motor- dienst kapitein G. J. J. Wouters voornoemd; eervol ontstegen op verzoek de officier van gezondheid le klasse J. C. Uni van het per soneel van den geneeskundigen dienst der landmacht en is hij benoemd tot reserve-offi cier van gezondheid le klasse bij het perso neel; ervol ontstegen uit den militairen dienst de reserve-kapitein J. G. Haremakers van het 21e regiment infanterie; op verzoek eervol ontslagen de adjudant van H M- de Koningin A. Ruys, majoor bij den grooten staf onder eervolle ontheffing uit gemelde betrekking; op verzoek eervol ontstegen de kolonel F. J. Backer, commandant der 7e infanterie-bri- gade, zulks terzake van langdurigen dienst; bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken en landbouw is voor het tijd vak van T Oct. 19271 Oct. 1928 wederom benoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouw- winterschool te Utrecht, J. L. Betten te Zeist; idem aan de Rijkslandbouwwinterscbool te Winterswijk H. J. A. Weiman aldaar. HOOG WATER. W ij k b ij Duurstede. Zaterdagmorgen was de waterstand in Rijn en Lek 5.29 M. pL N. A. P., dat is 1 c.M. val. De lage uiterwaar den ondervinden veel last van het water. BEGRAFENIS E. G. VERKADb Zaterdagnamiddag heeft op Oud Eik en Dui nen, onder zeer groote belangstelling, do ter- aardebestelbng plaats gehad van het stoffelijk overschot ven den heer E. G. Verkade, com missaris en oud-directeur der Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft, cn oud-conv. missaris, tevens oud-directeur van Verkade's Fabrieken te Zaandam. Tal van bekende persoonlijkheden uit de in- dustrieele wereld waren op de begraalplaats aanwezig, alsmede een deputatie uit het per soneel der Ned. Gist- en Spiritusfabriek met het vaandel der fabriek. Met den rouwstoet kwamen nog mede dr. F. G. Wolier, president- commissaris der genoemde fabriek, de direc teuren van Verkade's fabrieken, de heeren A. H. en J. A. Verkade en de acteur E. Verkade, allen broers van den overledene, voorts de heex N. van Moorsel, oud-particulier-secretaris van den overleden-;. Een schat van kransen en bloemstukken oekte de baar. •Aan het grof voerde allereerst het woord dc heer G. H. Hintzen, president van den raad van commissarissen der Ned. Gist- en Spiritus fabriek, die uiting gaf aan de vriendschappe lijke gezindheid, welke zoovelen jegens Verkade koesterden. Allen, aldus spr., zijn diep onder den indruk van zijn heengaan. Voorts schetste spr. de bekwaamheid, de energie cn het groote sociaal gevoel van den overledene. Vervolgens sprak de heer -A. H. Verkade, mede namens de endere broers, eenigc harte lijke woorden van dank en afscheid. Dr. F. G. Waller zeide, dat wie Verkade eenmaal kende, hem bewonderde niet slechts om zijn buitengewone energie, maar ook om zijn opgewektheid en tegemoetkomendheid. Spr., die hem op zeer jeugdigen leeftijd leerde kennen, heeft gezien, hoe de overledene met bescheiden middelen voor de nog jonge fa briek werkte op een manier, die zijn succes is geworden. Verkade werkte niet slechts met het hoofd, maar vooral met 'het hart. Ir. Van Leeuwen, president-directeur dei N. G. S. F, bracht den overledene dank voor al hetgeen hij bijkans 20 jaar lang voor den bloei der fabriek heeft gedaan. De heer J. R o t bracht als veteraan van Ver- kade's Fabrieken, dank aan den overledene na mens het geheele Zoandamsche personeel, waarna de heer R. Simons namens het per soneel der N. G. S. F. uitvoerig schetste, 'hoe zeer de heer Verkade voor de belangen van het personeel opkwam. Namens het Belgische personeel voerde nog de heer M. Vermeulen het woord. De heer E. G. Verkade Jr., zoon van der» overledene, dankte ten slotte mede namens zijn moeder, voor de betoonde belangstelling. VECHTPARTIJ MET DOODELIJKEN AFLOOP. Grootmoedigheid van het slachtoffer. Op Koninginnedag-avond heeft in het café ..Moderne" te Veghel een ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij een zekere P. de Man, oud 25 jaar, een zeer ernstige buikwonde be kwam. Zaterdagavond is het slaohtoffer aan deze verwondingen overleden. Op zijn sterfbed vroeg men hem te zeggen, wie de dader was, maar hij antwoordde „Laat die mensch maar loopen, ik sterf toch, ik ver geef hem wat hij mij heeft aangedaan." De rijks- en gemeentepolitie, die onafgebro ken het onderzoek heeft geleid, arresteerde ver scheidene personen, waarvan geen hunner heeft bekend. Tot op heden heeft het onderzoek nog geen definitieve resultaten opgeleverd. NA DE STORMRAMP. De hulpverleening Blijkens de 7e verantwoording van het Ned. R. K. Huisvestingscomit te 's-Hertogenbsch is tot dusver voor de slachtoffers van de storm ramp door genoemd comité in totaal 121.764.90 ontvangen. Een nieuwe gift van het Sme- roefonds. Het bestuur van den Kon. Nation. Bond Het Oranje Kruis heeft door bemiddeling van het Smeroefonds te Batavia telegrafisch wederom een gift van 20.000 ontvangen ten bate van de slachtoffers van de Stormramp. aait PS~./D& INSWsWfcUïs EEN LIST DIE NIET LUKTE Zaterdagavond is in een der winkels der irrtfe-JMQatschappij aan het Westeinde te den Haag een- brutole poging tot diefstal gepleegd. Tegen <5 it.ur vervoegde zich in den win kel een als h'ecjr gekleed persoon, die tegen de Winkeljuffrouw jzeide, dat hij hoofdinspec teur van de Unie-Maatschappij was en den stand van zaken in de verschillende winkels moest controleeren. Hij wenschte dan Ook een' overzicht te heb ben van de kas. Daartoe begif hij zich, ver gezeld ven de juffrouw, naar het kantoor, achter den winkel gelegen en snuffelde het kasboek na. Toen zeide hij, dat hij ook het aanwezige geld moest nagaan. Want het gebeurde dik wijls, dat er valsch geld onder was. De juffrouw overhandigde hem de stapel bankbiljetten, dat in den loop van den dag in den winkel was ontvangen. Het gedrag van den zoogenaamden hoofd inspecteur vond zij echter toch zonderling en hield hem daarom in de gaten. De man bemerkte dit en deed plotseling een greep naar het geld en stormde met eenige bonkbiljetten het kantoortje uit. De juffrouw liep hem dchter dadelijk na, roepende „Houdt hem". Even buiten den winkel werd de man door voorbijgangers aangehouden en aan de po litie overgeleverd. De bandbiljetten had hij bij rijn vlucht ver loren. Het bleek te zijn een 34-jerige kleermaker, W. genaamd. Hij is in verzekerde bewering gesteld. ONTSLAG BIJ G. E. W. TE AMSTERDAM. Het personeel der gemeentelijke electriciteits- Werken te 'Amsterdam heeft in een vergade ring, welke was belegd naar aanleiding van het voorstel van de directie der G. E. "W., om 55 arbeiders te ontslaan en in de arbeiders- reserve te plaatsen, een motie aangenomen, waarin het met kracht tegen .het voorgenomen ontslag protesteert en eischt dat het voorstel wordt ingetrokken, wat mogelijk is wanneer alle voorkomende werkzaamheden in eigen beheer worden uitgevoerd en een gedeelte van het personeel in de montage afdeeling en meter- opneemdienst wordt geplaatst, en waarin het gemeentepersoneel wordt opgeroepen om de zen eisch krachtig te ondersteunen ter voor koming van een kunstmatig gekweekt ontslag wegens overcompleet, opdat de G. 'A. R. niet onnoodig wordt vergroot. De motie is ter kennte gebracht van B. en W. en de directie der G. E. W. UITSLAANDE BRAND TE AMSTERDAM^ Hedenmorgen omstreeks kwart over vijf brak brand uit Lijnbaansgracht 72 te Amsterdam. Door den bewoner van het benedenhuis den heer W. Goede werd een brandend petroleum stel in de achterkeukenkamer verplaatst. Hij struikelde en liet het brandende toestel uit zijn handen vallen. Het toestel vloog in brand en aan blusschen viel voor den bewoner niet meer te denken. Toen de brandweer kwam sloegen de vlam-» men reeds voor en achter uit. Met een viertal stengen op motor en koolzuurspuit werd het vuur bestreden. De keuken, achterkamer waar de brand ontstond, benevens de alcoof brandden geheel, de voorkamer gedeeltelijk uit. Een aan tal ruiten van de bovengelegen verdiepingen sprongen door de hitte. De woningen kregen echter weinig of geen schdde. OVERTREDING VEILIGHEIDSWET. Gisteren stond voor den waamemenden ken- tonreohter te Amsterdam, Mr. Lubbers, een tweetal metselaersj5atropns terecht, wegens overtreding van de Veiligheidswet. Zij waren deswege door de Arbeidsinspectie bekeurd/ De patroon M., had op 2 Juni J. C. op een bouwwerk nabij de Sloterkade laten werken op onveilige bouwsteigers, de patroon S. had op dien datum een onbeschutten kalkmolen in bedrijf. Zij werden veroordeeld resp. tot geldboe ten van 25 en 15. De eisch luidde resp. 50 en 25. Onze waarde ligt niet in onze voorouders maar in onzen persoon. Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van WALTER BESANT. doer Mej. E. HOOGEWERF. T4 „Hoe ziet hij er uit „Als een oudachtig heer Niet de soort, die gewoonlijk kamers hebben. Dat zijn in den re pel, jongelui, die hun vrijheid willen genieten. Maai een oudachtig heer, van een aangenaam voorkomen, hoogst-beschaafd cn minzaam en mei grijs haar „CM" Er bestond dan toch een Edmund Gray en die al tien jaar in Gray's Inn kamers had, op het nummer, ook genoemd in de vervalschte brieven I „Ik hoop, dat mijn huurder toch niets slechts heeft bedreven „Niet, waar ik van weet. Zijn naam is enkel betrokken in een onaangenaam geval. Zoudt u zoo vriendelijk willen zijn, als u hem ontmoet we zullen hem natuurlijk ook schrijven hem te zeggen, dat we wek zeer verlangen hem te zien Dit beloofde de huisagent en hij gaf zijn be zoeker meteen nog een waardevolle inlich ting: „Er is iemand, die u heel wat-meer zal kun nen vertellen. Dat is zijn werkster. Dc weet niet, wie zij is, maar de politieagent in Gray's Inn weet dat zeker wel. gteg George weer terug naar die buurt en de agent was dan ook werkelijk in staat, het adies van de werkster te geven. ,Jk zelve, sir, weet niets van dien heer. Als hij tot de luidruchtigen behoorde dan zou ik hem wel kennen. Maar als hij op nummer 22 woont, dan kan ik u in ieder geval vertellen, wie zijn kamers schoonhoudt. Ouwe mrs. Cripps, uit Leather Lane." Nu daarheen Mrs Cripps woonde op de bovenste verdie ping dus het dichts bij den hemel, waar ze dan ook wel veel aan denken moest, daar ze oud was en haar einde nabij I Ze werkte ook enkel nog maar bij mr. Gray, en dit kon ze nog al op haar gemak af daar er niemand was om de deugdelijkheid van haar werk te con troleeren Mrs Cripps hoorde iemand naar boven ko men. een mannenstap was het, en dies ver wachte ze niet anders dan den dominee, of een van diens afgezanten. Maar neen, het was een jonge man. „Is u mrs Cripps vroeg hij „De politie agent in Grays Inn verwees mij hierheen. U is schoonmaakster, niet waar Schoonmaak ster bij mr. Edmund Gray, op nummer 22 „Dat kon wel eens zoo wezen", antwoordde zij voorzichtig. „Ik kwam mr. Gray opzoeken, naar aanlei ding van een heel gewichtige zaak. Ik zond zijn deur gesloten Zoudt u nu ook zoo vrien delijk willen zijn, mij te vertellen, op welke urrtn hij gewoonlijk op zijn kamers is Ze schudde het hoofd, doch hield de hand op, waarin hij met zeer veel kieschheid en tact een halve souvereign liet vallen, dien zij, met de grootste behendigheid ergens in een verborgen hoekje van een strook of plooi liet glijden. irTk praat nooit over mijn „heeren", begon zij, „vooral niet, als ze jong en knap zijn, als u I Een arme werkster heeft oogen en ooren en handen, maar ze heeft géén tong I Had ze die, don zou daar de grootste ellende uit kunnen voortkomen. O, zeker. Ja Maar mr. Gray is geen jonge heer. Hij is oud en dat maakt het een ander geval." „Wanneer kan ik hem hier treffen „U kunt hem niet treffen. Soms komt Hij en soms komt hij niet." „Woont hij den niet op zijn kamers „Neen. Hij woont er niet. Hij gebruikt ze enkel maar, zoo nu en dan." „Waarvóór gebruik hij ze dan „Hoe weet ik dit nu Alle heeren rijn met pennen en papier in de weer. Daar maken ze geld mee En dat zal mr. Gray ook wel doen." „Als hij op zijn kamers te, schrijft hij dan „Soms verloopen ei weken en maanden, dat hij in het geheel niet komt Maar mijn geld krijg ik altijd geregeld gestuurd over de post." „Wat is dar. dan zijn particulier adres?" „Ik weet niet, waar hij woont. Ik ga daar iaderen ochtend heen en ik maak er de kamers schoon Anders weet ik niet." Meer was er ook niet uit haar te krijgen. Met dit weinigje informaties ging George terug naar Lincoln's Inn. Eerst had er een vervalsching in geschrifte plaats gehad, in het jaar 1882, waarbij de naam van Edmund Gray was gebruikt. En dan ver volgens in de serie vervalschingen, die zoo juist ontdekt waren, kwamen niet alleen de naam van Edmund Gray voortdurend voor, maar het handschrift van de brieven en wissels was precies hetzelfde, als van den eersten wis sel. Dit kan geentoeval zijn. Dezelfde man moest dit alles geschreven hebben. Maar wie was Edmund Gray toch? Hij was bepaald iemand; geen firma. De eigenaar van zijn kamers én zijn werkster kenden hem al vast, zoo nog niet enkele anderen. Hij woonde niet op zijn kamers, maar gebruikte ze om er zoo nu er dan zaken te doen. Maar waar was hij en wat deed hij, als hij niet op zijn kamers was Misschien was hij de leider van de een of andere geheime dievenbende Men leest wel eens van zulke benden in Fransche novellen, waar die leiders dan menschen uit de hoogste standen zijn I Waarom zou er nu niet in Londen óók zoo'n bende bestaan AldusEen man, die rich noemde Edmund Gray, krijgt een huurcontract voor kamers in Gray's Inn, door middel van een valschen brief in antwoord op een brief om inlichtingen, 't Zal hem makkelijk zijn geweest een vast adres te hebben, al werd dit dan ook nooit gebruikt. Maar feitelijk moest het wel een complot zijn. Dit complot opent z'n werkzaamheden met de vervalsching van een chèque, aan Gray's or der, voor zeven-honderd twintig pond. Dit wós In den beginne, toen de samenzweerders nog jong waren. Het ondernemen werd echter ge vaarlijk geacht en de banknoten werden daar om weer in de safe teruggelegd. Aangenomen dan, dat de samenzweerders door één van hun leden toegang hadden tot de safe. Mogelijk was dit door middel van een sleutel op den avond, na de kantoor-uren, of door iemand,, die den heelen dag in het gebouw was. Nadat het complot acht jaren lang misschien met' veel succes andere plannen had uitgewerkt keerde het terug tot zijn punt van uitgang, waar ze immers waarschijnlijk vrij inzage had den van de papieren, vandaar dat ze zoo goed hun slag hadden geslagen. Vier maanden lang was er niets van ontdekt geworden. Wie zou hun dus belet hebben, al de papieren te ver- koopen en de opbrengst te deelen Maar waar om was Edmund Gray in zoo'n geval, ook niet weggegaan Héél de correspondentie was gevoerd door het kantoor Dering en den maketaar. Er was geen brief van Edmund Gray, eigenhandig. Zóó kon het wel een onmogelijkheid zijn, ooit beslag te leggen op dien persoon. George ging naar het kantoor terug en bracht zijn deelgenoot op de hoogte van het geen hij ontdekt had. Het bestaan van Edmund Gray en den brief van aanbeveling aan den ■huisheer. Nog een vervalsching in geschriftel" mom pelde mr. Dering. „Het werd alles hier op het kantoor bedre ven", zei George weer. „Daar is geen twijfel aan", viel Checkley in. „Geef alles verder op, George", drong mr. Dering. „Maar tracht deze zaak uit to vinden. Zet detectieves aan het werk. Gebruik geld, zooveel als je wilt. Dc loop toch op een af grond. Wie weet, wat mij hierna nu weer ont nomen wordt Toen George weg was, ging Checkley hem achterna en deed nog eens, geheimzinnig, de deur open, om zich te overtuigen, dat niemand luisterde. (Wordf vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6