tweede blad. feuilleton. 26. Jaargang No. 62 AM ERSFOO RTSC H DAGBLAD „DE EEM LANDER" Wie is Edmund Gray? Maandag 12 September 9. DE KON. FAMILIE TE KAT WIJK DE ONTVANGST DOOR DE BEVOLKING Men meldt ons uit Leiden Zaterdagmiddag heeft de Koninkl. Familie per auto met haar gevolg een bezoek gebracht aan Katwijk, waar, zooals bekend. Prinses Juliana Dinsdag, in verband met haar studie aan de Leidsche Universiteit, de villa 't Waerle zal betrekken. Zooals reeds eerder gemeld hadden de OTanjevereenigingen te Katwijk verzocht, aan de Koninklijke familie ter gelegenheid van het bezoek, dot de vorstelijke personen van middag aan de nieuwe woning van Prinses Jub'ana zouden brengen, een aubade te mogen brengen, en was daarop een gunstig antwoord ontvangen. Vanmiddag 3 u. zijn Prins,, Koningin en Prinses Juliana per auto met haar gevolg te Katwijk- Binnen aangekomen. Zoowel te Katwijk-Binnen als te Katwijk aan Zee wapperde huis aan huis de vlag. In verschillende straten waren versie ringen aangebracht en in de Voorstraat bij de Badstraat en op den Boulevard op onge veer 200 Meter afstand van het nieuwe ver blijf van de Prinses waren eerepoorten opge richt. Laatstgenoemde eerepoort, die een leng te had van ongeveer 25 Meter, was samenge steld uit attributen op de visscherij betrekking hebbende, zooals vischnetten, grootc en kleine, beschilderde horingfusten enz. Bij de aankomst voor het gemeentehuis te Katwijk-Binnen had zich een talrijke menigte, o. w. honderden personen uil de omliggende gemeenten, voor het gemeentehuis verzameld en juichte ze dc vorstelijke personen luide toe. Een muziekcorps liet het Wilhelmus hooren. Voor het gemeentehuis waren ter begroeting aanwezig het gemeentebestuur, de secretaris, de heer Kohus en de leden van den gemeente raad. De burgemeester, mr dr J. J Schok king, begroette de hooge bezoekers met een korte toespraak, waarin hij er zijn vreugde over uitsprak, dat Katwijk als verblijfplaats voor Prinses Juliana tijdens haar studietijd was uitgekozen en dat Katwijk het zich tot een bizonder groote eer rekende, de komende ja ren de Prinses tot haar inwoners te kunnen rekenen. Na deze toespraak boden de jonge dames Jo Ouwehand, een dochtertje van den wethouder en mej. Betsy Kobus, een dochtertje van den g♦méénte-secretarjs, V Kcr^'p^m en dc Prinses bloemen aan. Nadat de leden van het gemeentebestuur aan de Koninklijke fami- lielic waren voorgesteld, vertrokken de vor stelijke personen terwijl de muziek het Wil helmus (oude toonzetting), deed hooren, onder luide hoera's naar Katwijk aan Zee. Bij aankomst op den boulevard aldaar ston den ongeveer 3000 schoolkinderen in tweo rijen opgesteld, om de vorstelijke personen in hun auto's te laten passeeren. Toen dc konink lijke auto's ongeveer halverwege tusschen bei de rijen was gekomen, traden vier kinderen naar voren, welke aan de Koningin en de Prin ses twee bloemstukken aanboden met de kleu- ren van Katwijk, blauw en wit. Terwijl de vor stelijke personen tusschen de rij*n der kin deren doorreden zongen deze eenige vader- landsche Liederen Zoodra Konigin, Prins en Prinses door de eerepoert -eden. cloten de schoolkinderen zich aaneen cn volgden ze de koninklijke auto's tot aan het eind van don Boulevard voor de wo ning van de Prinses. Bij aarkomst aan de villa der Prinses ston den daar n-r verwelkoming van de vorstelijke personen dt. besturen van dc Oranjevereni gingen Op het plein stonden verder opgesteld de muziekvereeniging Uitspanning na Inspan ning (U. N I.), de christelijke zangverenigin gen Halleluja "n Excelsior, alsmede de gym nastiekvereniging Hercules. Nadat U. N. L het Wilhelmus had doen hooren, zongen de leden van Excelsior het Koninginnelied. Ver volgers ^rncht de zangvereniging Halleluja het „Lied vnr de Zee" ten gehoor. Ki^rea i- iiic-rrdrn dr verschil! ndo vereni gingen en de schoolkinderen voor de Konink lijke familie. Het mi'ziekkoi ps begaf zich hierna naar de muziektent op het strand en voerde daar ver schillende vederlandsche liederen uit. ERNSTIGE AANVARING BIJ POORTERSHAVEN HET S. S. IJSSELMONDE GEZONKEN VIER OPVARENDEN VERMIST Omtrent de scheepsramp bij Poortershaven die niet het s.s. IJselkerk doch' het s.s. IJssel- monde blijkt te hebben getroffen meldt men ons nader Ter hoogte van Poortershaven is heden nacht het uitvarende stoomschip „IJsselmon- de" van Gebr. van Uden's Scheepvaart en ■Agentuur Mij. te Rotterdam, in aanvaring ge weest met het binnenkomend Bngelsche stoom schip „Ellerdale" van de Hindustan Steamship Compagny uit Newcastle. De IJsselmondc die 1380 ton meet en met een lading kolen van Rotterdam naar de Oostzee op weg was is gezonken. De Ellerdale welke met graan van Amsterdam naar Rotterdam onderweg was, is opgestoomd naar de Maashaven De IJssel* monde werd ter hoogte van de machinekamer getroffen Het schip bevindt zich ter hoogte van den Zuidwal Omtrent het lot van 4 leden der bemanning van dit schip vertoefde men hedenmorgen nog in het onzekere. De oorzaak der aanvaring is vermoedelijk gelegen in het uit het roer loopen der Eller dale. Nader wordt gemeld dat de vier opvaren den die nog vermist worden zijn de donkey man Van Mourik, de matroos Jensen, de licht matroos Lelleman en de Noor Rasmussen. De kapitein van het s.s. IJsselmonde, dat te twee uur de aanvaring onder den Noordwal is geschied. De „Ellersdale" stootte een groot gat midscheeps aan bakboordzijde van de „IJssel monde", waardoor het water de machineka mer binnenstroomde. De vuren werden onmid dellijk gedoofd en het schip ook doordat hei met deklast voer maakte onmiddellijk zwaar slagzij. Direct werd getracht het schip aan den Zuidwal aan den grond te zetten, maar binnen den tijd van vijf minuten kantelde het geheel. Verscheidene leden van de bemanning sprongen over boord, andeien klampten zich aan het schip vast. De kapt. en de loods, de heer A. de Geus, zijn njet de kanteling van het schip meegeklommen, zoodat zij tenslotte op den zijkant terecht kwamen. Toen het schip eenmaal vlak lag bemerkte men een ma troos, die met zijn hoofd door een patrijs poort stak, maar niet verder eruit kon komen. De man zat tot aan het hoofd in het water. In het donker is de kapitein onmiddellijk begon nen zoo goed en zoo kwaad als het ging met een handzaag den matroos uit te zagen. Inmiddels was de heer C. Bot, die vlak bij de plaats van het ongeval een baggenverk uit voert en die door den slag en het gegil van de mannen was gewekt, naderbij gekomen met een sleepboot, nadat hij eerst drie leden van de bemanning van de „IJsselmonde" uit het water heeft opgepikt. Met de sleepboot is de heer Bot onmiddellijk naar Maassluis gevaren om een brander, waarmede de matToos uit zijn benarde positie, waarin hij minstens een uur vertoefd had, te bevrijden. De man is zonder eenig letsel bevrijd, alleen klaagde hij aan vankelijk over doofheid. De tweede stuurman is naar het eiland Rozenburg (Zuidwal) over gezwommen, waar hij bij een boereninmilic onderdak vond. De overige ma iron ijn door omwonenden gered. Nadat zij op het politiebu reau te Maassluis van kleeding en voedsel waren voorzien, /ij'1 z'Jn tiaar Rotterdam te- uggekeerd. Er worden echter vier menschen van de be manning, een donkeyman, matroos en twee Noren, vermist, waarvan met vrij groote ze kerheid kan worden aangenomen, dat zij zijn omgekomen. Over de omstandigheden van de aanvaring wilde de kapitein zich liever nog niet uitlaten, al staat vast, dat de „Ellersdale" met groote kracht tegen de „IJsselmonde" is opgevaren. Naar wij van andere zijde nog vernamen voer de „IJsselmonde" langs den Noordwal vlak langs den daar liggenden hopper „Nieuws poort". De „Ellersdale" zou steeds meer op de „IJsselmonde" zijn toegevaren, welke niet meer naar stuurboord kon uitwijken, daar an ders de Lopper zou z n aangevaren. De „El lersdale" is daarna tegen het schip opge stoomd. De vermisten zijn de donkeyman Van Mou rik, de stoker Rasmussen (Noor), de matroos Jensen (id.), en de lichtmatroos -Lalleman. GROOTE BRAND TE HOOFDDORP EEN OUDE MOLEN EN EEN WOONHUIS VERWOEST Een groote brand heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag in Hoofddorp gewoed. Omstreeks 3 uur in den nacht ontdekten eenige bewoners van het anders zoo rustige dorp een hellen rossen gloed op him vensters. Het bleek hen, dot er brand was uitgebroken in den bekenden korenmolen „Hoop op Ze gen" aan de Concourslaan. Ook de bewoners van het nabij den molen gelegen woonhuis hadden den brand reeds ontdekt. Zij waar schuwden de brandweer, die spoedig met een motorspuit ter plaatse was. Aan redding van den molen, noch van het woonhuis, dat reeds vuur had gevat, viel evenwel meer te denken. De molen, die reeds eenige jaren niet meer als molen gebruikt wordt, en in welks bene dengedeelte de heer Deeleman een timmer manswerkplaats heeft, werd geheel een prooi der vlammen. Met donderend geraas stortten, toen de gehoel uit hout opgetrokken molen in vuur stond, de wieken en daarna ook de mo- lcnsteenen naar beneden. Het woonhuis, bewoond dooT den heer Doe- leman, ging eveneens geheel verloren. De be woners moesten snel het huis verlaten en konden niets redden. Een groote schuur, grenzende aan het woon huis en toebehoorende aan den heer Doekes, werd eveneens een prooi der vlammen. De brandweer moest zich bepalen tot het beschermen der overige in de nabijheid staan de gebouwen De molen en het woonhuis, heide eigendom van den heer J. van Andel uit Hoofddorp, wa ren niet verzekerd. Dc schiniT was wel ver zekerd. Alle inboedel en ook de inventaris van de timmermanswerkplaats, waartoe behalve ge reedschap ook een groote houtvoorraad be hoorde. ging verloten. Deze waren wel ver zekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. HET ZIEKT E. EVAL TE MAASTRICHT DE KERMIS GAAT TOOR Het ziektegeval, dat zich te Maastricht in een woonwagen heeft voorgedaan, blijkt slechts een overgangsvorm tusschen waterpokken cn zwarte pokken te zijn. Daar dit geen direct gevaar oplevert, gaat de kernvc vel INSPCTEUR PAUL DE BE IDF. REVOLVERKOGELS VERWIJDERD Naar wij vernemen, zijn de beide revolver kogels, waardoor de inspecteur van politie de heer Paul verleden week bij de achtervolging van inbrekers werd getroffen. Zaterdagmorgen in het Roode-Kruis-Ziekenhuis te den Haag langs operatieven weg verwijderd. Dc toestand van den heer Paul is bevredi gend. In verbond met de aanvaring van de „IJs selmonde" en de „Ellerdale" kan nog worden gemeld, dat de firma Van Uden met de com binotie L. Smit Co. Int. Sleepdienst en Van de Stads Berging-maatschoppij een contract heeft afgesloten voor de berging van schip en lading, waarmee reeds gistermiddag een aan vang is gemaakt. Het plan is, onder het schip door staaldra den te leggen ,waormee men het schip weer recht denkt te zetten tegen den Zuidwal. Zoo dra het schip omhoog is gezet, zal met de lossing een aanvang worden gemaakt. Vóór het gat zal een bekisting worden gemaakt, waarna het schip zal worden lensgepomot. Zoodra de „Jsselmonde" vlot is gebracht, wordt het schip naar het dok gesleept. Dit werk zal geruimen tijd in beslag nemen. Zaterdagavond is uit „De IJsselmonde" op* gehaald het lijk van den 55-jarigen donkey man Van Mourik, gewoond hebbende aan de Nadorststraat te Rotterdam. WINDHOOS BOVEN KRUININGEN GROOTE MATERIEELE SCHADE VERWOESTING ONDER DE VRUCHTBOOMEN Zaterdagmiddag is over de gemeente Krui- ningen (Z.) een winhoos van groote kracht getrokken. Tegen kwart voor vier kwam de windhoos uit Zuid-Westelijke richting, gepaard met hevi ge regens, opzetten. Vele boomen werden ont worteld; in één boomgaard niet minder dan 31 vruchtboomen, waarbij 200 'h 300 H.L. ap pelen op den grond werden geworpen. Aon de groote kerk, het gemeentehuis cn vele particuliere gebouwen werd veel schade toegebracht. Ruiten werden ingedrukt, daken en schoorsteenen geheel of ten deele vernield. Op het plein rond de groote kerk bleef geen boom staan. De daar staande ligtent voor t.b.c.-pctiënten werd opgenomen en wegge slingerd. Hetzelfde geschiedde met de bonken en dc lessenaars uit de muziektent op de Markt. Een landbouwer, die achter zijn paarden op het land liep, werd opgenomen en kwam vóór de paarden terecht. Voor zoover bekend kwamen geen persoon- lijTcc ongelukken voor, maar de meterieele schade is zeer groot. HET HAAGSCHE ISR. OUDE M.- EN VR. HUIS EEN GIFT VAN F 100.000 Naar vernomen wordt is door een inwoner van Den Haag, die onbekend wenscht te blij ven, aan Regenten van het Israclietisch Oude Mannen en Vrouwenhuis de toezegging gedaan om voor den bouw van een nieuw gcstich* 100.000.beschikbaar te stellen. Regenten hopen daardoor uitvoering te kunnen geven aan hun wensch om hot verouderde gesticht aan de St. Jocobstraat, opgericht in 1840, door een moderne inrichting te vervangen. VOORZITTER EERSTE KAMER. Baron van Voorst tot Voorst opnieuw benoemd. Bij K. B. is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1927 J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, lid van die Kamer. DE BIOSCOOPWET. De Amstcrdamsche bioscoop commissie tegen het ontwerp der Staatscommissie. In hare vergadering van 5 September 1927 heeft de Amsterdamsche Gemeentelijke Bios coopcommissie, na gehouden bespreking, be sloten aan de vereeniging van leden van ge meentelijke en particuliere bioscoopcommissies in Nederland voor te stellen: „den minister van binnenlandsche zaken en landbouw beleefd te verzoeken, terwille eener richtige uitvoering van de Bioscoopwet, bij het ontwerpen der Algemeene Maatregelen van Bestuur ter uit voering van de artikelen 15 en 18 der genoem de wet, de desbetreffende ontwerpen der Staatscommissie, ingesteld bij Koninklijk be* sluit van 2 November 1918, No. 110, niet zon der meer over te nemen, maaT te willen toet sen aan de beschouwingen, welke de Amstcr damsche Gemeentelijke Bioscoopcommissie aan deze ontwerpen der genoemde Staatscom missie heeft gewijd". llit de uitvoerige beschouwingen van do Amstcrdamsche gemeentelijke bioscoopcom missie blijkt, dat zij de bezwaren van de Staatscommissie tegen het vestigen van den zetel der centrale commissie te Amsterdam, niet kan onderschrijven, want dat ook hier aan menschen, „staande in het volle leven", geen gebrek is. Uitvoerig worden in de beschouwin gen bezwaren geuit tegen do keuring, de her keuring en het vervallen van de toelating. Voorts worden tal van technische bezwaren geuit ALG. NED. VERBOND VERGADERING DER GROEPNEDERLA1 TAL VAN AF DEELINGEN SLAPE In het Kurhous te Scheveningen is Zater deg de vergadering gehouden van den Raad van Groep Nederland van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond, onder voorzitterschap van prof dr. A .A. van Schelven. Behalve leden van het bestuur en enkele be langstellenden waren aanwezig afgevaardigden van twaalf ofdeelingen, uitbrengend 35 stem men. In de openingsrede betreurt de voorzitter de houding der Regeering inzake den Bogroe- tingsdag te Breda, blijkens uit het antwoord van dien minister van Binnenlandsche Zaken op de vragen van den heer Van Gijn, en drukte hij mede zijn teleurstelling uit, dat in de Staten-Generaal niet is geïnterpelleerd over het herhaald optreden van zekere elementen uit België, o.a. „Ie brillont officier", die uit een vliegtuig briefjes strooide. Dc vergadering deelde deze teleurstelling en verzocht het bestuur een onderzoek in te stel len naar de feiten, te Breda en Roosendaal voorgevallen, waar het haar aandacht trok, dat blijkens een antwoord van den minister van Binnenlandsche Zaken in elk geval een on welwillende houding Is aangenomen tegenover een vergadering van stomverwanten. Tevens werd het Groepsbestuur uitgenoo- digd om de noodige stoppen te doen. Indien daartoe aanleiding zou zijn. In de open plaat sen in het bestuur werd als volgt voorzien t gekozen tot secretaris mr. W. J. L'. van Es, Den Haag, tot penningmeester mr. F. J. M. Tonino, Haarlem, tot Hd J. N. Pottfct, Den Haag, aftredend. De bespreking van werkzaamheden 'der af- deelingen in het komend winterseizoen, de herinrichting der groep en het opwekken der slapende afdeelingon, gaven tot uitvoerige be- schouwingen aanleiding. De voorzitter meent, dot de toestand ernstig is. Tal van afdcelingen slapen. Zoo bleek on langs dat in een ofdeeling de secretaris, die in 1905 van zi}n benoeming had kennis gege ven en sedert dien als zoodanig te boek stond, niet eens wist, dat hij secretaris was. Er kan meer leven komen als bepaalde ofdeelingen zich met een bepaalde taak belasten. Bij de bespreking werden allerlei denkbeel den naar voren gebracht, na het gezomenb'jk optreden van ofdeelingen, het samenwerken met andere lichamen bij het houden van avon den, zoonis het comité voor Indische lezingen, of den Volkszangbond. Het groepsbestuur zal nader de pionnen uitwerken. Vervolgens werd aan mevr. VeenBoons uit Zaandam het woord verleend over het door haar ingesteld onderzoek naar het aanleeren der volksliederen op de- lagere school, waarbij bleek, dat hierin geen vaste lijn is en dat op sommige scholen in Zaandam de volksliederen niet geleerd worden, zoodat een deel der jeugd opgroeit zonder deze liederen te ken nen. Een levendige bespreking volgde, waarna dï? vergadering den wensch uitsprak, dat het groepsbestuur de afdeelingen uitnoodigt, dit onderzoek uit te strekken tot de scholen op - hun gebied. Bij de rondvragen werden nog ter sprake l gebracht het meer voeling houden der afdee* lingen onderling, de meerdere belangstelling bij openbare lichamen, ook bij <Je spoorwegen, voor het bezigen der Nederlandsche taal, waarbij evenwel de afwijzende houding terza ke van de Fran^che reclame voor „do Noord ster" (Etoile du Nord) critiek uitlokte; den Stamdag te Brussel in October a.s., .het be noemen van straten naar voortrekken van den Nederlandschen Stam. Na afloop werd de Reclame-tentoonstelling bezocht, waarna een feestmaal volgde in het Kurhaus, gezamenlijk met vertegenwoordigers der vereenigingen, die aan deze tentoonstel ling hadden medegewerkt. DR. H. J. NASSAU NOORDEWIER. f In den ouderdom van 89 jaar is te Arnhem overleden dr. H. J. Nassau Noordewier, doctor in de letteren, oud-rector van het Gymnasium te Delft. De teraardebestelling vindt Dinsdag middag op Moscowa plaats. Geautoriseerde vertalin gnaar het Engelsch van WALTER BESANT. door Mej. E. HOOGEWERF. 40 „Ik geef toe, dat het mij aangenaam zou zijn, als ze allen met de bekentenis voor den dag moesten treden, dat hun verdenking overijld en ongegrond was! Wel heb ik ver keerd gedaan met weg te gaan, ik had behoo- ren te blijven. Dat za lme wat zijn geweest voor den ouden man, om veertigduizend pond te verliezen, hij, die de onaantastbaarheid van den eigendom voor zoo heilig houdt." „O, we zullen de certificaten wel terugkrij gen, of nieuwe er voor in de plaats". „Is het je ooit ingevallen, dat Checkiey de eenige is, die controle houdt over de brieven, en ten allen tijde toegang heeft tot het kan toor?" „Zeker." „Checkiey heeft geen vossen- maar een jak- halzennatuur, zie je. Nu acht jaar geleden, bij voorbeeld, kan hij een sommetje hebben ge maakt met een vervalsching. Niet, dat hij die zelve beging, maar hij verrichtte loonarbeid, vergat er enkel bij, dat banknoten genummerd zijn, en toen hij zich dit herinnerde, legde hij ze terug Nu heeft die vriend de vervalscher, er een zorgvuldig uitgewerkt plan op bedacht, om aandeel?h in handen te krijgen, niet we tend, dat die voor een ander van geen waar de zijn". „Hij heeft toch het dividend van vier maan den ontvangen?" „Dat is-vast watl Is het dezelfde hand van den wissel, ben je daar zeker van?" „Daar is juist geen twijfel aan. Het zou wel vreemd wezen, dat twee verschillende handen van schrijven precies diezelfde kleine onregel matigheden zouden begaan in een krul en een puntje". „En al die overdrachten zijn voor dezelfde persoon? Hoe is zijn naam?" „Edmund Gray, en hij heeft kamers, 22 South Square Gray's Inn". „Nummero 22? Daar woont Freddy Carsto- ne ook. Weet je iets van dien zoogenaamden Edmund Gray!" „Ik ben er op uit geweest, om inlichtingen in te winnen betreffende hem. Hij werd be schreven door den huiseigenaar en door zijn werkster, als een oudachtig heer". „Nu, Checkiey is oudachtig". „Ja, daar heb ik ook wel aan gedacht. Maar het moet een „echte gentleman" zijn, en met den besten wil van de wereld, kan je dit van Cherkley toch niet getuigen?" „O, dat woord „gentleman" is zeer rekbaar! De een spreekt van een „gentleman", waar de ander er niet aan denkt Weet je neg wat meer van hem?" „Nog iets! Hij heeft zijn kamers al een jaar of negen en hij betaalt zijn huur geregeld, den dag vóór den termijn. Ik ben pas bij hem geweest, toen zijn werkster er bezig was fr\ aan zijn eigen tafel heb ik een briefje aan hem zitten schrijven Het vertrek staat vol socialis tische boeken en schotschriften. Hij is dus, hoogst-waarschijnlijk, een socialistisch leider wachtl Er staat een socialistische brief in de „Times" van vandaag!" Hij haalde de courant te voorschijn. „Kijk, hier heb je het stuk, geteekend met naam en toenaam, door „Edmund Gray, 22 South Square, Gray's Inn". Wat een onbeschaamdheid voor zoo'n man, als hij toch de vervalsching bedreef!" George las den brief zorgvuldig door. Hij was een kolom-lang en het was een goedmoe dig, eenvoudig pleidooi voor socialisme, zon der de minste bitterheid er in, vandaar dat de redacteur het dan ook zeker opgenomen had. „Wij, die verlangen dat het bezit verdwijnt, niet door geweld of revolutie, maar door een snelle daling en afname van de stukken van waarde, wij beschouwen den tègenwoordigen toestand van de bezitters met de grootste vol doening. Allerwege opwekkende teekenen. Geld, dat vroeger vijf percent opbracht, geeft nu de helft. Aandeelen, die tien, twaalf tot twintig percent maakten, dalen snel. Vennoot schappen die ieder oogenblik als uit den grond verrezen, in de hoop groote winsten te maken, gaan uiteen Al die ondernemingen, die zoo vele handen aan het werk zetten, als dok ken, spoorwegen, drukkerijen, fabrieken, van allerlei soort, komen zoo langzamerhand in een toestand, dat ze in het geheel geen dividend meer kunnen geven, daar alles opgaat aan hel betalen van loonen en het onderhoud van de gereedschappen. Als dat punt is bereikt, zal het heele kapitaal, dus de millioenen, daarin gestoken, voor goed verloren zijn. De aandee len kunnen dan niet meer verkocht worden, want ze brengen niets op; zijn dus verdwenen. Met andere woorden sir, wat ik uwen lezers on der het oog wensch te brengen is, dat, hoe u nu ook over socialisme denkt, de eenige voor waarde, die socialisme mogelijk en noodzake lijk maakt zich van zelve ontwikkelt in de we reld, namelijk de vernietiging van kapitaal. Waarom hebben niet alle menschen ten allen tijde gich vereenigd tot den arbeid? Omdat het kapitaal hun dit belette. Als er geen kapitaal meer over is om ze te gebruiken, hun de baas te zijn, wetten te maken tegen hun samen doen, of om ze om te koopen, dan zullen ze wel voor zichzelvcn moeten werken. Ze zullen er toe gedwongen worden. Werk zal noodza kelijk zijn voor een ieder, er zal geen bevoor rechte stand meer wezen, alleen die werken zullen betaald worden voor hun arbeid, vol gens gelijken maatstaf. Die weigeren te wer ken, zullen dan moeten vergaan". De brief ging voort met uitweidingen over enorme verliezen aan kapitaal gedurende de laatste vijftien jaar en besloot: „Wat mij betreft, ik erken, dat het vooruit zicht van de toekomst mij met voldoening vervult. Geen jongelui meer, die leeg zitten, geen menschen van middelbaren leeftijd, die niets dan zich te goed doen, en oude men schen, die terugzien op een tijd van luieren. Niemand, die tracht te sparen, want de toe komst van de ouden van dagen van de wedu wen, de kinderen, de gebrekkigen en de hul- peloozen, zal de zorg zijn van de sterken en jongen, de juvenes, de arbeiders van den staat. Geen berooving meer, geen standen die niets inbrengen. Daarom zijn er nog wel de gelijk geleerden en menschen, die de weten schappen beoefenen. Die worden ook als Wer kenden beschouwd. Ook zijn er nog wel dich ters, roman- en tooneelschrijvers, schilders, musici. Die worden eveneens als werkenden besohouwd. En het aanbreken van dien tijd hoeft ook niet met vrees tegemoet gezien te worden. Langzaam en zekei komt die naderbij, en tegen dat het zoo ver is, zullen wij er wel degelijk op voorbereid zijn. De oudm bnder ons kan het ter harte gaan, dat ze niet lang genoeg meer zullen leven, om bij te wonen, dat het laatste stuk bezit het algemeen eigen dom ten goede komt. De jongen van jaren hebben des te meer reden, om zich te verheu gen over hun jeugd, want zij kunnen nog den grooten dag der menschelijkheid belevenl Edmund Gray, 22 South Square, Gray's Inn". „Heb je den brief gelezen?" vroeg George. „Ja, vanochtend al, eer ik nog wist, dat de onderteekening van zóó veel belang wasl Het is 't schrijven van een 'droomer. Hij stelt het zich voor, zooals het gebeuren kon, en denkt, dat het nu ook zoo gebeuren zoll Het kapitaal is nog te sterk." „Vindt je dit het schrijven van een verval scher, een samenzweerder, een dief?" „Neen. Het klinkt niet zoo. Toch zijn vele dieven op groote schaal dikwijls zeer aange name menschen in het particuliere leven. Er is geen reden waarom deze droomer der droo- mers niet even goed een vervalscher en een dief kon wezen. Intusschen zou het een merk waardig geval wezen, dat geef ik toe." „Kunnen er twee Edmund Gray's zijn, vader en zoon?Of kan die Edmund Gray een klerk hebben, die héél onbeschaamd gebruik maakt van den naam van zijn heer en soms do brieven opent, die daar komen? Stel je eens voor: die klerk is een vriend van ouwen Checkiey. Die klerk bedenkt het plan, Checkiey doet zijn deel. We kunnen anders makkelijk wat meer te weten komen van den man, omdat mijn oude vriend Freddy Carstone, kamers heeft op dezelfde verdieping. We zullen daar, na het eten, naar toegaan en als Freddy nuchter is, in den regel is hij om dien tijd aangenaam, nief stom-dronken, dan zal hij ons wel vertellen, wat hij weet van zijn buurman." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5