UIT DE STAATSCOURANT Voornaamste Kon. Besluiten uit de Staatscourant van he denavond. Benoemd tot leerares aan de R. H. B S. te 's-Hertogenbosch Me], C. E. J. Üpslelter», thans tijdelijk c->p verzoek eervol ontslagen Mej. A. H A. J. Pieters als leerares aan de R. H. B. S. to Meppel tijdelijk benoemd tot leerares aan de R. H B. S. te Warffum Mej. M. L. Wiltson te Was senaar en Mej. R. C. M. Telleden te Gronin gen wederom tijdelijk benoemd tot leeroar aan de R. H. B. S. te Vlissingen J. M Goeman en A. J. M. Brocke, beiden thans als zoodanig werkzaam tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R H. B. S. te Hattum M J. Brugge te Groningen, J. J. Loopstra te Meppel en H. R. S. v. d Veen te Sappermeer. EERSTE KAMER. In de vergadering van gistermiddag zijn herbenoemd tot leden van de huishoudelijke commissie de heeren de Vos van Steenwijk en Rink en herkozen als leden van de gemengde commissie voor stenografie de heeren Huff- mans, Polak en Slingenberg. De Kamer ging in de afdeelingen ter beham- deling van het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede. Morgenochtend openbare vergadering. TWEEDE KAMER-VOORZITTER. Aanbieding der voordracht aan H. M. de Koningen. Gistermorgen ten II uur heeft de Koningin ten Paleize Koordeinde ontvangen de Com missie uit de Tweede Kamer, belast met de aanbieding aan Hare Majesteit van de aanbe velingslijst voor de benoeming van een Voor zitter der Kamer voor het nieuw-aangevangen zittingjaar. De Commissie bestond uit de heeren Van Schaik, Joekes, Van Boctzelaer van Dubbel dam. Bic-rema, dc Wilde, Deckers, Knottenbelt en Zandt. In vier auto's, begeleid door boden van de Kamers, werd van het Kamergebouw naar het Paleis gereden. De heeren Joekes en Zandt droegen rok- kleeding, de overige heeren waren in ambts gewaad. Met het gewone ceremonieel werden zij door de Koningin ontvangen. De benoeming. Bij Koninklijk Besluit van 21 September no 1, is tot voorzitter der Tweede Kamer van de Staten-Generaal voor het tijdvak der tegen woordige zitting benoemd Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck. DIPLOMATIE. H. M. de Koningin ontvangt den Egyplischen gezant. H. M. de Koningin heeft gistermorgen te half twaalf ten Koninklijken paleize in het Noordeinde te 's Gravenhage ontvangen den heer Abdil Aziz Izzet Pacha, die Hare Majes teit zijn geloofsbrief overhandigde als buiten gewoon gezant cn gevolmachtigd minister van Z. M. den Koning van Egypte bij Hr. Ms. Hof. De nieuwbenoemde gezant werd in een gala koets, voorafgegaan door twee rijknechten te paard, van het hotel des Indes naar het Paleis gelied door den waarn. kamerheer-ceremonie meester jhr. A. G. Sickinghe. De galakoets werd gevolgd door een gewoon hof rijtuig, waarin twee leden der Egyptische legatie hadden plaats genomen. De ontvangst ten Paleize had op de gebrui kelijke ceremonieele wijze plaats. ONZE NATIONALE RENTELAST DAALT. Aflossing cn conversie van Staatsschuld Dank zij het ruimer vloeien der middelen, heeft de verlaging yan het Hoofdstuk Nationale Schuld, welk Hoofdstuk voor 1927 in verge' lijking met het vorig jaar met 3.353.222.75 kon worden verminderd, voor 1928 verderen voortgang kunnen hebben. Deze verlaging, welke voor 1928 ƒ8.984.872 80 bedraagt, is ten dcele een gevolg van het te- rugloopen van de vlottende schuld van den Staat, voorts van de buitengewone aflossin; van de 6 pet. geldleening 1923 A per resto groot ƒ97.0.98.000, welke aflossing kan plaats hebben op 1 Februari a.s., en eindelijk van de conversie van de 6 pet. geldleening 1923 B op 1 April 1928, vapr welke conver sie een wetsontwerp wordt ingediend tot het aangaan van een geldleening groot 84 mil- lioen. De middelen tot buitengewone aflossing van de leening 1923 A worden verkregen voor eerst doordat van het saldo van de Neder- landsche Uitvoer Maatschappij in liquidate een bedrag van 47 500.000 in de Staats kas wordt gestortvoorts doordat Frankrijk het aan dien Staat verleende crediet van 25.000.000 heeft afgelost en eindelijk, door dat ven een aantal gemeenten buitengewone aflossingen zijn ontvangen op de aan die ge nieenten verstrekte woningvoorschotten. Daar bij moet worden opgemerkt, dat de twee laatstgenoemde posten een evenredige vermin dering van de onder de middelen geraamde rente tengevolge hebben. UITREIKING VAN MOBILISATIE- KRUISEN. De uitreiking der mobilisatiekruisen op 24 dezer in het Kurhaus te Scheveningen ten 3 uur namiddag, zal worden voorafgegaan doo* eene vliegdemonstratie van een eskadrillc le gervliegtuigen. Als sprekers zullen zich doen hooren de oud- opperbevelhebber, de luitenant-generaals van Terwisga en ten Bosch, resp. bondsvoorzitter en voorzitter van de afdeeling 's Gravenhnge. Voorts ds. Janssen, leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst en den gep. kol. Ned.-Ind. leger Nijpels- HET ST. JORIS-GASTHUIS TE DELFT HET 250 JARIG BESTAAN De regenten van he-* St. Joris-gasthuis te Delft hebben Dinsdagmiddag naar aanleiding van het 250-jarig zelfstandige bestaan van deze instelling in de Regentenkamer van het Binnengasthuis een druk bezochte receptie ge houden. Vóór dat deze aanving, heeft dr. H. W. Numans, geneesheer-directeur, een kort historisch overzicht gegeven van de ontwikke ling van het gasthuis. Spr. stond daarbij in zonderheid stil bij de geschiedenis der laat ste vijftien jaar. In deze peiiode tooh -rijn vel schillende belangrijke verbouwingen en uit breidingen zoowel van het binnen- als van het buiten gesticht tot stand gekomen. Spreker dankte regenten voor de medewerking, die zij steeds verleenden en bood namens het perso neel een complete radio-installatie aan ten be hoeve van het buitengesticht en een fraaien oud-Hollandschen voorzittersstoel voor de Re gentenkamer. De heer J. Groot, voorzitter van het Regent schap, bracht dr. Numans dank voor diens vriendelijke woorden en gaf als zijn meening te kennen dat de goede naarq, dien St. Joris heeft, vooral is te danken aan de zorgvolle verpleging van de patiënten en de goede lei ding van de directie. Vele schriftelijke en telegrafische gelukwen- schen kwamen binnen, o.a. van mr. Donner, Minister van Justitie, mr. J. Kan, Minister van Binnenlandsóhe Zaken en Landbouw, jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter der Tweede Kamer en jhi. mr. L. von Fisenne, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. Een 20-tal bloemstukken werd aangeboden, waaronder één van het ziekenhuis „Bethel De patiënten werden onthaaldin het ge sticht waren bloemen ter versiering aange bracht In de nieuwe feestzaal van Stads Doelen had s avonds voor het personeel een tooneclvoor- stelling plaats en werd feest gevierd. Hedenavond zal voor de patiënten van het binnengestioht een bioscoopvoorstelling wor den gegeven, welke Donderdagavond in het buiten gesticht wordt herhaald. TWEE NIEUWE ONDERZEEBOOTEN. Uitbreiding politietoezicht op de visscherij. Blijkens de Marinebegrooting voor 1928 zijn gelden uitgetrokken voor 2 onderzeebooten ter vervanging van de 0.3 en 0.4, welke ver vanging met het oog- op hun ouderdom (resp. 15 en 14 jaar) dringend noodig is. Verder is de eerste termijn aan'gevraagd voor den bouw van een vaartuig voor politie toezicht op de visscherij. In de Mem. van Antw. op het Voorl. Ver slag naar aanleiding der begrooting 1927 deel de de minister mede, dat het hem toen niet 'het geschikte oogenblik voorkwam om over tt gaan tot den bouw van een nieuw dergelijk vaartuig, vooral in verband met de mogelijk heid, dat eenige staatsloodsvaartuigen zouden vrijkomen, welke door verbouwing geschikt gemaakt kunnen worden voor den politiedienst. Nu de loodsdienst op dc Schelde nog niet definitief geregeld is cn het tijdstip waarop dit wel het geval zal zijn nog niet te voorzien is, meent de minister niet langer te mogen wach ten met stappen te doen, noodig ter vervan ging van een der vaartuigen voor de visscherij- polilie. VOORTGEZETTE NORMALISEERING DER NIEUWE MERWEDE. De toestand van de Nieuwe Merwedc maakt, vooral ook in het belang van een goeden ijs- afvoer, het wenschelijk, aldus deelt de minister bij dc begrooting van Waterstaat mede, dnt de nadere normaliseering, waaraan in de jaren 1918 tor en met 1922 een begin van uitvoering werd gegeven, wordt voortgezet. Met de in voor noemde jaren uitgevoerde werken werden gun stige resultaten verkregen in dien zin, dat ter plaatse van deze werken een breede en diepe geul werd gevormd. Verwacht mag worden, dat, indien de nadere normaliseering benedenwaarts wordt voortgezet, ook in dit riviergedeelte de in het midden der rivier voorkomende ondiep ten en platen zullen verdwijnen, die bij ijsgang aanleiding geven tot het vastraken van het ijs later, bij invallen van den dooi, den afvoer van het ijs belemmeren, zoodat dan niet meer «Is in den winter van 1616/17 het van boven komend ijs door dc Beneden-Merwede behoeft te worden afgevoerd. Hiervoor is uitgetrokken 50.000. EEN VREEMDELING BEROOFD. - De daders na ruim een maand aangehouden. Op 17 Augustus j.l. deed bij de Haagschc politie een vreemdeling uit Engelsc'h-Indië, die eenigen tijd met verlof in ons land vertoeft, aangifte, dat hij voor een aanzienlijk bedrag van juweelen en aan contant geld was besto len. Den vorigen avond was hij uit geweest en had hij verschillende café's in de stad en op Scheveningen bezocht. Hij had te veel gedron ken, want zijn toestand was laat in den avond zóó, dat hij per auto door twee kellners naar huis gebracht moest worden. Hij kon zich ook niet meer herinneren, in welk café hij het laatst geweest was. Alleen had hij gemerkt, dat de twee hulpvaardige kellners hem in den auto voor 3000 aan juweelen, bonevens zijn contanten hadden ontrold Na lang zoeken is het der politie thans ge lukt de beide kellners aan te houden. Het zijn een 24-jarige en een 50-jarige man uit Lel den. De jongste van de twee heeft reeds be kend den diefstal te hebben gepleegd. Beiden zijn opgesloten. AUTO CONTRA LANTAARNPAAL. Donderdag is de chauffeur T v. L., in dienst van de fa. B. te Leiden, met zijn auto tegen een vluchtheuvel opgereden op den Rijnsburger- weg op de grens van Oegstgeest en Leiden, waardoor een groote electrische lantaarnpaal werd afgeknakt. De chauffeur werd in het gc> laat gewond en de auto werd zwaar bescha digd. Na door dr. Varenkamp verbonden te zijn is v. L. per auto naar zijn woning vervoerd DE MIDDELENWET In de Memorie van Toelichting- tot de Wet op de Middelen wordt, met betrekking tot de verschillende posten o.m. het volgende mede gedeeld Grondbelasting. In drie jaren be droeg de toeneming 1.582.800, dat is ge middeld per jaar 527.600. Over het jaar 1927 kan een bruto-opbrengst worden ver wacht van 20.700.000voor 1928 wordt een bruto-opbrengst geraamd van dit bedrag vermeerderd met het gemiddeld accres, te zamen 21.200.000. Het bedrag der kwade posten, dat stijgende is, ware voor 1928 te stellen op rond f 200.000; de netto opbrengst der belasting kan alzoo' worden geraamd op 21.000000, dat is f 704.400 boven de ra ming voor 1927. Personeele belasting. In de laatste vier jaren bedroeg het gemiddeld jaar- lijksch accres f 1.673.025, terwijl hot accres in 1926 nog 1.332.800 bedroeg Indien de wettelijke bepalingen betreffende deze belas ting niet waren gewijzigd, zou men mitsdien aan den veiligen kant zijn als men, voor 1927 en 1928 een jaarlijksch accres van f 1.150.000 aannemende, de bruto-opbrengst over 1928 raamde op rond 33.500.000, Aangenomen kan echter worden, dat tengevolge van de tot standkoming der wet van 28 December 1926 de opbrengst der belasting met rond 6.500.000 zal worden gedrukt, zoodat het kohierbedrng over 1928 op niet meer dan 27.000.000 kan worden geraamd. Do kwade posten worden geraamd op een bedrag var» f 4.500.000, de netto-opbrengst der belasting derhalve op 22.500.0C0, zijnde f 5.800.000 beneden de raming voor 1927. Inkomstenbelasting. De bruto-op brengst over 1928 wordt geraamd op 118.000.000. De kwade posten behoeven voor 1928 op geen grocter bedrag te worden berekend dan f 18.000.000. De netto-op brengst zou dus te stellen zijn op f 100.000.000. De minister zal evenwel tegelijk met deze begrooting een voorstel indienen tot wijziging der Wet op de Inkomstenbelasting 1914, dat op de opbrengst dezer belasting in 1928 van invloed zal zijn en waarmede dus in deze be grooting moet worden rekening gehouden. Uit de desbetreffende Memorie van Toelichting blijkt, dat die wijziging in 1928 een verlaging met 15.000.000 tengevolge zal hebben. Voor dat jaar wordt derhalve de bruto-op- brenorst van dit middel geraamd od 118 000.000-7 15.000.000 of f 103.000.000 en de netto-opbrengsten op 85.000.000, zijnde f 13 000.000 minder dan dc raming voor 1927. Vermogensbelasting. Er valt een stijging waar te nemen van plm. 700.000 per jaar. Rekening houdende met een bedrag van kwade pesten van rond 7 550.000 (over 1926 bedroegen zij 538.400), durrt de minister over 1928 de netto-opbrengst ramen cp 13.500.000. zijnde f 1.800.000 boven de raming voor 1927. Dividend'- en tanticmebelastïng. De raming voor 1928 is gesteld op 21.000.000. Rechten op den invoer. De op brengst over 1926 bedroeg 57.244.000. In de eerste 7 maanden van 1927 werd f 301.0T8 minder ontvangen dan in het overeenkomstige tijdvak van 1926. Er is eenige dj ling in de opbrengst waar te nemen, welke vermoedelijk althans voor een deel moet worden toe geschreven aan het meer vertrouwd raken van ambtenaren cn aangevers met het nieuwe ta rief, waardoor meer dan in den aanvang een beroep wordt gedaan op verschillende vrij stellingen en vrijdomsbepalingen. Voorts is het aannemelijk, dat in verband met de stabilisatio- van den Belgischen franc en den nagenoeg vasten koers van den Franschcn franc de zg. valuta-invoeren van maand tot maand afne men. Het is daarom gewenscht de opbrengst voor 1928 te ramen op 56.700.000, zijnde 800.000 lager dan voor 1927. Sta tisti'ekrecht. Geraamd wordt 4.300.000. Accijnzen. De accijnzen op zout, ge slacht, wijn, gedistilleerd, bier, suiker en tabak worden resp. geraamd op 2.200.000 lO.OOO.COO, 27.000.000, 45 000.000, 15 500.000 {f 2.500.000 boven de raming voor 1927), 44.000.000, 22.600.000. Rijwielbelasting. De raming is, evenals voor 1927, 6.250.000, waarvan ech ter 90 pet. ten goede komt aan het Wegen fonds, zoodot voor dc Rijksmiddelen slechts een bedrag van 625.000 kan worden uitge trokken. Zegelrechten. Met het oog op dc wijziging der Zegelwet, waardoor het zegel recht der paspoorten en der hypothecaire re gisters zal verdwijnen, zijn de zegelrechten niet hooger geraamd dan f 28080.000. Registratiekosten. De raming be draagt f 22.000 000. Rechten van successie en overgang bij overlijden. Voor 1928 zou 50.000.000 .geraamd kunnen worden, doch in verband met de op 1 Jan. 1927 in werkin^,getreden wetswijziging welke eerst na September 1927 haar invloed doet gevoelen, moet dit bedrag met 10.000.000 vermin derd worden. Van de middelen worden verder genoemd Loodsgelden De opbrengst wordt geraamd op 5.400.000. Recht op dc mijnen. De heffing is lijdelijk geschorst, de post is daarom vooi memorie uitgetrokken. Aandeel van hetRijk in de op brengst van de explitstie der spoorwegen. Vermits niet met zekerheid is te voorzien, dat van de uitkomsten van de exploitatie der spoorwegmaatschappijen van het jaar 1928 voor het Rijk op eenig aandeel in de opbrengst zal zijn te rekenen, wordt bet bedrag der verplichte uitkeeringen, zijnde rond 4.285.940 als raming aangenomen. Aandeel van den Staat in d e w i n sten der Ned. Bank. Met het oog op de schommelingen van het aan den Staat toeko mende winstsaldo der laatste jaren, wordt h^t gemiddeld winstcijfer der laatste vijf jaren als grordslag voor de raming aangenomen. Voot 1928 is een bedrog van f 4.850.000 als ra ming aangenomen. Rente van voorschotten en kapitalen een het Zuidcrzeefonds verstrekt. Volgens mede-v deelingen van den minister van Waterstaat be-j DE DROOGLEGGING VAN DE ZUIDERZEE DE VISSCHERS EISEHEN DE ON MID ELL1JKE INVOERING DER ZU1DE«ZEES~EUNWET Zaterdagmiddag vergaderden te Amsterdam onder voorzitterschap van den heer B. D e m- m e r, voorzitter van het Centraal Comité voor Zuiderzeevisschers, vertegenwoordigers uit alle visschersplaatscn langs de Zuiderzee. De vergadering werd o. m. bijgewoond door den heer Poppinga, burgemeester van Stave ren. In zijn openingsrede herinnerde de heerDem- mcr aan de toezegging van den Minister van Waterstaat, in Mei gedaan, dat de Zuiderzee- steunwet binnen twee maanden in werking zou treden. Thans is dit, ondanks alle aangewende pogingen nog niet geschied. Het kan niet an ders dan onwil van de regeering zijn, aldus spreker, daar zij er op goedkoope wijze af wil. Om de financiën behoeft de regeering' het evenwel niet te laten, gezien de winst, welke de Zuiderzee-drooglegging zal opleveren. Het kan evenwel zoo niet blijven, daar de nood in de visschersgezirtnen hoog is en in den aanstaanden winter nog zal stijgen. Wij moeten aldus de heer Demmer evenwel niet met beweringen, doch met cijfers komen. Hiervoor haalde spreker aan de officieele cij fers van de vangstopbrengsten van 1924,1925 en 1926 zonder de ansjovis. In 1924, het laatste jaar voor de afsluiting van het Amsteldiep, bedroeg de vangst 17JS millioen K.G. met een opbrengst van 2.500.000, in 1925, iA den loop van welk jaar de afsluiting tot stand kwam, respectieve lijk 14 millioen K.G. en f 2.500.000 en in 1926, toen de afsluiting' een feit was, slechts \0V> millioen K.G. en 2.000.000. Voor 1927 zullen de cijfers, volgens de tot nu toe verkre gen inlichtingen ,nog slechter zijn. Spr. besloot %ijn openingsrede met een be- roep op allen feitenmateriaal te verzamelen en samen te werken om de zoo noodige tege moetkoming te verkrijgen, zonder daarbij on bereikbare eischen te stellen* Verschillende afgevaardigden wezen op dert hoogen nood in vele plaatsen. Vele visschers kunnen hun brood niet meer verdienen. In Huizen moesten visscl ers gaan venten, in an dere plaatsen trachtten zij vergeefs werk in de fabrieken te vinden. Ten slofte werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De vergadering van vertegenwoordigers van de Zuiderzeevisschers uit alle visschers plaatscn langs dc Zuiderzee, bijceng'croepen door het Centraal Comité en den St. Petrus- bond. gehoord de mededeelingen omtrent den emstigen noodtoestand in de visschersgczin- nen als direct gevolg van de mindere ont vangsten, veroorzaakt door de uitvoering dei Zuiderzeewerken, eischt met algemeene stemmen van de re geering de onmiddellijke invoering van de Zui- derzeesteunwet, zooals reeds in Mei van dit jaar toegezegd, eischt in ieder geval de Zui- derzee-steunwet al of niet ingevoerd zijnde onmiddellijk voor de Zuiderzeevisschers een voldoende tegemoetkoming, besluit deze motie ter kennis ie breng'èn van de regeering, dc Generale Commissie en dc leden der Tweede Kamer der Staten-Genenal". Na behandeling van eenige huishoudelijke zaken werd de vergadering gesloten. LANDSTORMCORPS „STELLING VAN AMSTERDAM'. Installatie van nieuivc leden. In een druk bezochte vergadering te Am sterdam van leden van de Gewestelijke Land storm Commissie en Leiders en vertrouwens mannen werden tot leden - an de Gewestelijke Landstorm Commissie geïnstalleerd de heeren A. Colijn, Burgemeester van Nieuwer-Amstel, J. A. Bakhuizen, Burgemeester van Leimuiden en Rijnsaterwoude, W F, G L. Driessen, Bur gemeester van Koog :an de Zaan, Id. E. Wem- pe, Gcp. Luit. Kolonel O 1 Leger, Burge meester van Westzaan. G. J B. van Hove, Districtscommissaris Vrijwillig Motorkorps. De plannen tot het houden vari een nationa le londstormdag' in 1928 weiden uitvoerig be sproken. Aangenomen werd het aanbod van den heer G. J. B. van Hove om een afdeelingsfanion te ontwerpen voor de afdeelingen in het Land stormkorps Stelling van Amsterdam. AVERIJ BEKOMEN. Het Russische stoomschip „Rosa Luxem burg", met een lading hout uit Archangel af komstig, heeft tijdens het slechte weer op de Noordzee ernstige averij gekregen. Aan weers kanten is de verschansing gescheurd. Een groot deel van de lading is overboord gesla gen. Het schip is heden in de Amsterdamsche haven binnengekomen en is naar de Rietlanden gesleept. staat de mogelijkheid, dat door de voordeelige saldi van vorige jaren een kapitaalverstrekking noodig is. Derhalve is deze post voor memorie uitgetrokken. Rente van het voorschot, verstrekt aan de Coöp. Groolhandelsver. „De Handelskaimcr". Volgens de vermoedelijke bcdriifcresultaten van „De Handelskamer" over 1928 kan in 1928 gerekend worden op een rentebetaling ad 23.000 en aflossing ad 77.000. Baten uit de uitvoering van de Bioscoopwet. Op dezen nieuwen post zullen worden verant woord de uitkomsten wegens keuring en her keuring van films, alsmede een d^rde gedeelte van het vergunningsrecht bedoeld in art. 8 der Bioscoopwet. De Min. van Binnenl. Zaken en Landbouw raamt deze inkomsten in totaal op 104 000. Aandeel van Ned. Oost-Inóië in den viool bouw, geraamd op 4.228.805. Aandeel van Ned. Oost-Indie in de kosten van den marine-luchtvaartdienst, pro memorie. Door 's Rijks Munt afgeleverde munt. Het ligt niet in de bi-doeling om in 1928 aanmun tingen te doen geschieden voor rekening van Nederland. Derhalve is de post voor memorie i ingetrokken. 'TRANSPORTARBEIDERS EEN LANDELIJKE CONFERENTIE VOOR DE BINNENVAART Zaterdag hield de Centrale van Transport arbeiders een landelijke conferentie voor de Binnenvaart. De bondssecretaris, de heer G. Zieverink opende de druk bezochte bijeen* komst en wees er op, dat internationale pro paganda noodzakelijk is. Het ledental moet worden opgevoerd en wanneer op 1 Januari 1928 het tienjarig bestaan zal worden gevierd van de vakgroep binnenvaart dan moeten eenige honderden nieuwe leden zijn ingeschre*- ven. De heer C. G. van Krieken hield daarop een inleiding over het punt afsluiten van een internationale overeenkomst met de organisa ties van personeel in de Rijnvaart. Vroeger zijn daar reeds pogingen toe ge daan doch men kon niet tot een rijnvaart-unie komen. Op het congres van het I.T.F. in Maart 1926 is het besluit genomen om te komen tot internationale samenwerking en daar traden toen Duifschland, Zwitserland, Frankrijk, Bel gië en Nederland toe. De heer van Krieken behandelde uitvoerig het ontwerp-overcenkomst en wees er op, dat in de naaste toekomst het noodzakelijk zou zijn dat verschillende organisaties bij een to voeren strijd gezamenlijk optrekken. De werk gevers hebben zich in de Rijnlanden gecon centreerd en ook do arbeiders mogen niet achterblijven. De voorzitter deelde' mede, dat op 18 Octo ber in Duisburg een internationale bijeen komst zal worden gehouden waar een defini tief besluit zal worden genomen. Na uitvoerige discussies werd tenslotte be sloten de overeenkomst volgons het ontwerp aan te nemen. Na de pauze hield de heer van Krieken een inleiding over de te voeren actie en het pro gram van strijd. In het programma werd o.m. gezegd dat indien na voorafgaande bespre king en overleg door een der organisaties be sloten is tot het voeren van een strijd ter ver betering van loon en (of) arbeidsvoorwaarden en welke strijd ingrijpt op het gebied van een der organisaties is deze en haar leden ven- plicht alles te doen of te laten in het belang en het slagen van den strijd. 'Actie of strijd, waarover geen overleg is ge pleegd, is hiervan uitgesloten. Ook hierop volgden uitvoerige besprekingen cn tenslotte werd het ontwerp door de verga dering met algemeene stemmen aangenomen. De heer Zieverink wekte tenslotte op tot versterking van de organisatie. LAF. Giftige naijver. Het Hbld. meldt Een oude man, maar flink nog. Een die zijr. werk doet met een ijver en een opgewektheid, die menigen jongen vent beschaamd maken. En wat 'n werk I Nachtwake; „op eigen gele genheid." Niet in dienst van een maatschappij mét een directeur. Dus nacht in nacht uit op d'c ronde in zijn wijk KeizersgrachtRun straatPrinsengracht vice versa. Door dien ijver, gevoegd bij nauwgezetheid cn beproefde eerlijkheid, verwierf hij het vertrouwen der buurtbewoners, wier sleutels hij in vacantietijd soms bewaren mag. Maar dit vertrouwen be zorgde hem weer den naijver en den haat van corcurrenten. Verleden jaar heeft men zijn trouwen mak ker vergiftigdzijn hond. En nu heeft men hem weer eens wat anders geleverd. Hij bevestigde aan de deuren van zijn cliën ten kleine houten plaatjes met het opschrift „Gecontr. Particuliere Nachtbewaking." Zoo'n bordje geeft dengeen, aan wiens post het ge spijkerd is, een gevoel van veiligheid. Dat weten zijn cliënten. Dat weten ookan deren. En met tranen in de oogen vertelde de brave oudeEen-en-zeventig plaatjes hebben ze ge stolen, meneerVerlies voor mij, want ik heb geen maatschappij die het betaalt. En zóó willen ze mijn menschcn overtuigen dat i k niet goed op pas. Alsof het in mijn nachttijd gebeurde I EEN „VURIG" VENTJE. Men meldt uit Enkhuizen aan de Tel. Terwijl de arbeider W. van der Schaaf en zijn vrouw op het land werkzaam waren en dc drie kinderen van 6, 5 en 2 jaar thuis wa ren, brak in hun woning plotseling brand uit. Het jongetje van zes jaar had een kool vuur uit de kachel gehaald en deze in een krant gewikkeld in het rieten dak gestoken. Spoedig stond het huis in lichte laaie, zoodat van den inboedel weinig gered qon worden; een varken en twee geiten kwamen in de vlammen om. Het jongetje van twee jaar, dat te bed lag, kon nog juist intijds worden gered. Verzekering dekt de schade. VAN ZIJN MOTOR GEVALLEN. De 22-jarige A. Coolen is Zondagmiddag op den weg van Tilburg' naar Hilvarenbeek van zijn motorrijwiel gevallen. Hij is per autobus naar zijn woning vervoerd, waar hij gisteravond is overleden MINISTER KAN NAAR DE BIESBOSCH. Minister Kan gaat heden met de heeren mr. M. A. Harders, administrateur en IVf. dó Vries, rijksinspecteur voor de werkverschaffing, een bezoek brengen aan de inpolderingswerken in dc 'Biesbosch. DE EX-POSTDIRECTEUR TE VLAARDINGEN. Een straf in geldboete. Het gerechtshof te den Haag heeft bij ver vroeging uitspraak gedaan in de zaak tegen H. v. d. M. te Vlaardingen, ex^-diiecteur van het post- en telegraafkantoor aldaar, die door de rechtbank te Rotterdam, wegens verduister lin?, gepleegd als ambtenaar, is veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Het Hol veranderde deze straf op grond van de gun stige antecedenten van verdachte in een geld boete van 1000 subs. 10 dagen hechtenis.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6