2e""f"'72 Fnn RTSCHJ5 AGO LAD ,.de eemlander* 23 September1927 TWEEDE BLAD. FF1MLLETON. Wie is Edmund Gray? SPORT Vrijdag heelt \oor 't eerst het groote Fokker vliegtuig dat eerlang naar Indie en terug zal Dinsdag werd te Beverwijk het Ziekenhuis van Het Roode Kruis officieel geopend. De opening vliegen, „proef gestoomd" De machine, even voor dc eerste vlucht; als inzet links luit werd bijgewoond door Z. K. H. Prins Hendrik. Inzet: De Prins en de Burgemeester van Beverwijk Koppen, die 1 October hoopt te vertrekken; rechts de Fokker-mecanicien Elleman. UIT DE STAATSCOURANT Met ingang van 1 October is aan den heer A. D. Muller, wegens invaliditeit eervol ontslag verleend als hoofdinspecteur voor de scheep vaart, met dank voor de aan den lande be wezen diensten eervol ontslagen uit den zeedienst met 10 Sept. j.l. wegens het eindigen van hun dienst verband de officier-liegers der 2c klasse P. van Lenning, E. E. de Jong, H. W. J. Doem. Benoemd tot lcerares aan de R H. B S. te 's-Hertogenbosch Mej. C. E. J. Opstelten,! thans tijdelijk <yp verzoek eervol ontslagen Mej. A. H A. J. Pieters als leerares aan de R. H. B. S. te Meppel tijdelijk benoemd tot deerares aan de R. H B. S. tc Warffum Mej. M. L. Wiltson te Was senaar en Mej R. C. M. Telicgen te Gronin gen wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R H. B S. te Vlissingen J. M Goeman en A. J. M. Brockc, beiden thans als zoodanig werkzaam tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R H. B. S Ie Hnttum- M J Brugge te Groningen, J. J. Loopstra te Meppel en H. R. S. v. d Veen te Sappenneer. PRINSES JULIANA HEDEN 'INGESCHREVEN ALS STUDENTE H. K. H. Prinses Juliana heeft zich gister morgen om 10 uur bij dc Rector Magnificus der Lcidsche Universiteit als studente laten inschrijven. De Prinses was vergezeld van haar 3 studievriendinnen de dames Rocsen- boom, Michelin en jonkvrcuwe dc Brouw, die zich eveneens lieten inschrijven. De inschrij ving had plaats in de senaatskamer waarna dc Prinses onder leiding van den rector het Universiteit -gebouw bezichtigde INBRAKEN TE KERK RA DE. Maandagnacht is te Kerkrede bij den schoen maker Althoff ingebroken. De dieven kwamen met een valschcn sleutel in de woning en ont vreemdden schoenen, geld, gereedschaopen, een horloge enz. Zii deden zich te goed aan spijs en drank en wisten ongemerkt de woning te verlaten. Daarna begaven ze zich naar de woning van den winkelier Peters. Daar hadden ze reeds de stopverf van een ruit verwijderd, doch door de waakhond werden de dieven, naar alle waarschijnlijkheid Duitschers. ver dreven. Woorden zijn wind als er geen daden mee gepaard gaan. Amorie v. d. Hoeven. Geautoriseerde vertalin gnoar het Engelsch van WALTER BESANT. door Mej HOOGEWERF. 60 Hoofdstuk XX. Hij komt van Edmund Gray. „Niets," zei Athelstan, „kon beter van pas komen. Nu ben je vrij, om, geheel op eigen ondernemen, onderzoekingen te doen, zonder dagG.'\jks verslag tê hoeven uitbrengen „Het lijkt mij toovernarij," zei Elsie. „Check- ley kon het toch óók niet doen! De brieven aan Edmund Gray gericht in de safe waar niemand anders dan mr. Dering den sleutel van hecftl „Ja, hot is geheimzinnig." „Enkel een jongen, die bij mr. Dering onder de tafel zot verborgen, kan het doen. Maar dit is toch maar nonsens I En, al is Checkley nu ook de oenige, die alle brieven in hondeh krijgt en altijd vrij in- en uitloopt op het kan toor, toch kan ik me niet voorstellen, dat het Checkley zou wezen. Maar George, jij hebt ééns mr. Dering immers in zoo'n vreemden toestand crezien. dat hij liep met open oogen EEN ONTROUWE PENNING MEESTER EEN SPOORWEGORGANISATIE BENADEELD De Vierde Kamer der rechtbank te Amster dam heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 5T-jarigen kantoorbediende H. J. J. O., die zich te verartwoorden heeft gehad terzake dat hij zich in de jaren 1917 tot 1926 een groot bedrog aan effecten zou hebben toege- eigend, welke toebehooren aan de Vereeniging tot steun bij overlijden aan weduwen of naaste bloedverwanten van het personeel der Neder- landsche Spoorwegen. Overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeelde de rechtbank verd. tot een jaai en vier maanden gevangenisstraf. DR. H. THODEN VAN VELZEN.f Een zeer bekend theoloog en filosoof. O p 85-jarige leeftijd is te Weener a. d. Eems (Oost-Friesland) overleden de heer dr. H. Thoden van Velzen, em.-predikant, een zeer bekend theoloog en philcsoof, die aldus dc N. R. Ct., ook in den tijd toen hij nog in de kracht van zijn leven was, een rol heeft ge speeld in het openbare leven en in den tijd dot hij predikant was te Nieuwe Schans condidaot voor de Tweede Kamer is geweest. De heer Hendrik Thoden van Velzen, zoon van dr. S. K. Thoden van Velzen, werd ge boren te Wolvega (Fr.) den 20en Mei 1842. Hij deed in 1865 zijn doctoraal examen en promo veerde den 6en Nov. 1873 op een proefschrift getiteld: „De vrijheid van den mensch". Hij was achtereenvolgens predikant tc Ilpen- dam, T866T871, Kolderveen, Losser, Sur- huister veen, Gorredijk, Jelsum, Nieuwe Schans en Hilvarenbcek Zijn laatste levens jaren breekt hij door te Weener, waar hij Dins dag na een kort lijden is overleden. Hij herdacht den 7der> October 1916 te Hil- varenbeek zijn gouden ambtsjubileum. Van de werken die door dezen geleerde wei den gepubliceerd, noemen wij De Wetenschap van ons geestelijk levenDe wetenschap van ons karakter; De wetenschap van God; Het Christelijk Geloof; De ruimte; Het ooi- deel; Christendom en Socialisme; Het instinct der dieren; De oorsprong der dierlijke licha men; Unsterblichkeit. Verschillende werken zijn opgenomen in het standaardwerk van dezen grooten schrijver. Wissenschaft der Gesinnungesi, der Seele und Gottes, welke te zamen het systeem der reli- giüsen Moteriaüsmen vormen. Toen hij predikant te Losser was, vertrok hij in 1885 naar de universiteit te Jena, waar hij tot 1888 studeerde. Hij werd toen beroepen te Surhuisterveen, vanwaar hij achtereenvolgens naar Gorredijk, Jelsum, N. Schans en Hilva- renbeek ging. en toch niemand scheen te zien. Denk je niet, dat hij dit al meer heeft gedaan „Wat bedoel je Elsie?" „Denk je niet, dat enkele van di^ dingen, bij voorbeeld d? dingen, die weer in de safe wei den gevonden, daar door mr. Dering zeiven werden gelegd Je hebt hem toch d? safe zien openmaken En naderhand wist hij er niets meer van. Zou hij dit niet meermalen doen Zou het misschien een gewoonte van hem zijn „Maar als hij dingen in de safe legde, dingen die behooren aan Edmund Gray, dan moet hij Edmund Gray ook kennen. Bijvoorbeeld hoe kreeg hij mijn brief aan Edmund Gray, dien ik, bij hem op de tafel in Gray's Inn had laten liggen Die moet hem toch gegeven zijn door Edmund Gray zei ven „Of door een vriend van Edmund Gray. Je, dat is zoo." „Kom," ze Atheiston. „Laat ons nu eens even ophouden over dien noodlottigen Edmund Gray I Vanavond althans moesten wc nier mee» van hem spreken. Toe Elsie, kleed je aan. Dan gaan we ergens dineeren en daarna naar den schouwburg." Dit deden ze en ze nmuseeidcn zich best ook later nog, op de kamers bij Athelstan, waat Elsie ook zulke gezellige dagen doorbracht. Toch had zij den heelcn avond slechts mr. De ring voor zich gezien in zijn slaapwandelen overdag, zooals George haar dit beschreven had, terwijl hij de safe open- en dichtdeed en zih dit later totaal niet weer herinnerde. Ook den heelen nacht dacht ze er over na. En heeft men eenmaal zoo'n opdoemend idee, dan is het verwonderlijk, hoe veel duidelijker en vos» ter vorm dit krijgt, als men er over praat. Op den ochtend begon Elsie dan ook VALSCHE MUNT EEN ECHTPAAR MET 7 KINDEREN IN HANDEN DER POLITIE UIT ARMOEDE GEHANDELD Door de politie zijn te Blerik in hun woning aangehouden de gepensionneerde spoorweg beambte P. W. en diens vrouw en 7 kinderen als verdocht van het vervaardigen en uitgeven van valsch geld. Het had de aandacht getrok ken, dat de laatste dagen tijdens de kermis valsche guldenstukken in omloop werden ge bracht, hetgeen meer in het bijzonder het ge val bleek te zijn bij betalingen, die aan visch- kraampjes verricht werden. De politie toog op onderzoek uit en toen een vischverkooper er in slaagde een vrij nauwkeurige persoonsbe schrijving te geven van den man, die verdacht werd, ging zij tot de arrestatie van P. en diens gezin over. Bij een huiszoeking die daarop verricht werd, trof men onder het bed een 8- tal valsche kwartjes aan en op andere plaatsen in de woning 20 valsche gulden en 8 valsche kwartjes, een primitieve gietvorm, vervaardigd uit een blikken cigarettendoosje, eenige stuk ken lood, een hoeveelheid gips, een smeltlomp een houten matrijs en een aantal andere ingre diënten. Na aanvankelijk ontkend te hebben, legde de man een volledige bekentenis ef en verklaarde hij door armoede en ellende tot het plegen van dit misdrijf gekomen te zijn. De verdachte, die slechts één arm heeft, is met zijn zeven kinderen in arrest gesteld er» zijn vrouw, die op het oogenblik ziek in haar woning ligt, wordt door een politiepost be waakt. BRANDEN. In de Verlengde Landweringstraat te Sittnrd is gisterennacht door onbekende oorzaak brand ontstaan in de woning der families H. B. en L B. Tengevolge van den hevigen wind breidde het vuur zich snel uit en werd ook de aan grenzende woning, van de families J. S. en H. R. aangetast. Het eerste huis is geheel, het tweede gedeeltelijk uitgebrand. De schade wordt ten deele door verzekering gedekt. Te Aardenburg is door onbekende oorzaak de landbouwschuur van den landbouwer D. geheel afgebrand. De oogst en wat landbouw werktuigen gingen in vlammen op. Te Rjtthem (Walcheren) is een hooistapel van den landbouwer Geschiere vermoedelijk door het spelen van kinderen met lucifers, afgebrand. Te Nieuw-Beets is de woning van den land bouwer R. Akkerman een prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd. Onder de gemeente Berkel-Enschot is gister nacht afgebrand de woning van den caféhou der Haarbos. De geheele inboedel ging ver loren. Alles was verzekerd. De brand is tc wijten aan een lek van den schoorsteen. „Zeg Athelstnn, weet je wat van somnambu lisme „Ik heb eens gehoord van een man, die in dien toestand een grijzen beer schoot. Tenmin ste, dit beweerde hij. Maar dat is ook al, wat ik er van weet." „Zouden de menschen overdag dikwijls in zoo'n toestand vcrkcorcn. George heeft mr. De- ring aangetroffen ,dot hij niemand in de kamer zag. Hij deed de safe open en legde er enkele papieren in Toen deed hij de safe weer dicht en ging oon het venster zitten. Hij kwam na een tiidje bij, dat wil zeggen, werd weer zich- zelve. Als hij dit ééns had, kan hij het wel meer hebben." „Nu En dan „Je hebt gisteren toch van de brieven en van het biljet en van de socialistische verhandelin gen gehoord Dat kon Checkley niet doen." „Nu, en T „Maar mi. Derir.g wel. Als hij ééns zoo'n bui had, kon hij ze wel telkens en telkens weer heb ben: Hij klaagt voortdurend, dat hij dingen ver geet." „Maar oe brieven van gisteren waren ge adresseerd aan Edmund Gray. Hoe zou er nu verband bestaan tusschen Edmund Gray en Ed ward Dering „Tk weet niet. Maar, zie je hce meer ik er over nadenk, hoe meer ik overtuigd raak, dat Checkley niet de aanlegger is van dit onder nemen, of er zelfs in betrokken zou zijn." „Dezelfde hond moet steeds bezig zijn ge weest En, als het dan niet Checkley is geweest, die behulpzaam was, wie moet het dan zijn En met welk een boosaardigheid tracht hij niet de schuld op een ander te werpen!" „Dot komt, omdat hij bang is, dat hij de schuld krijgt. Hij is immers de eenige, door NIEUWE INVALLEN BIJ INDONESISCHE STUDENTEN. Twee hunner gearresteerd. Van morgen om 8 uur zijn op lost van de Haagsche Justitie op vier verschillende plaat sen te Leiden gelijktijdig door de politie inval len gedaan bij Indonesische studenten, n.l. in de Wasstraat no. 1, waar reeds eerder een inval heeft plaats gehad, op de Langebrug no. 7. in de Caiserstraot en in de Oldenbarneveldt- siraat. Dc inval had ten doel enkele Indonesische studenten die betrokken rijn bij dc actie van de vereeniging „Perhimpoennn Indonesia" te arrestecren. Twee Indonesische studenten zijn door de politie uit him bed gelicht en in ar rest gesteld. De andere Indonesische studen ten die gezocht* werden, bleken niet aanwezig te zijn. Te zelfder tijd, dat tc Leiden deze invallen hebben plaats gehad zijn ook te den Haag bij enkele leden der Perhimpoenen In donesia invallen gedaan. LEIDSCHE MUSEA. Een geschenk van Prof. Dr. E. C. van Lcersum. Het Historisch museum voor natuurkundige instrumenten te Leiden heeft van Prof. Dr E. C. vaa Leersum te Amsterdam een belang rijk geschenk ontvangen bestaande uit 12 oude microscopen waarvan 9 uit de I8e eeuw en 3 uit het begin der 19e eeuwvoorts eenige andere instrumenten. Onder de micros copen bevindt zich een exemplaar, hoogst waarschijnlijk vervaardigd door Joh. Joostcn van Musschenbroek (16601707). Voorts 3 Engclsche microscopen van Scarlet Culpeper, (midden der 18e eeuw) ccn micros coop von Jacob Lommers uit Utrecht, even eens uit de 18e eeuw en een van S. J FKer.cs (omstreeks 1830). Dit is het belangrijkste geschenk dat het museum tot dusver heeft ontvangen AUTOBOTS1NG. B. en W. van Warmond in gevaar. Gisterenmiddag is onder Oegstgeest ech auto, waarin de burgemeester van Warmond, de heer Schöliinck, de wethouder Oudshoorn, de waarn. gemeente-secretaris en de gemeente- opzichter gezeten waren, in botsing gekomen met een auto, bestuurd door den heer van Dijk uit Warmond. Beide cuto's werden totaal vernield. Wonder boven wonder werd niemand gewond. De botsing had plaats bij een krom ming aan de Poelgeesterlaan, waar door het kreupelhout het uitzicht wordt belemmerd en den weg bovendien zeer smal is. (Msb.). wiens hond alle brieven gaan." „Checkley is de eenige die het kon gedaan hebben „Juist. Hij voelt, dat de menschen het zóó moeten opvatten en dit maakt hem zoo vrcese- lijk bang. Daarom liegt hij zoo hartgrondig, als het hem maar mogelijk is, om de verdenking op een ander te werpen. Jij en George houden hem voor schuldig. Neen, ik niet. Als ik den schuldige moest vinden, zou ik van een heel ander plan uitgaan." Athelstan had werk te verrichten, waardooi hii onmiddellijk na het ontbijt uit moest. Toen Elsie dus alleen was, begon ze weei over dat vreemde slaapwandelen op klaarlich ten dag van mr. Dering te donken, over zijn voortdurende buien van vergeetachtigheid, over de dingen, die op zijn tafel en in de safe werden gevonden en die alle verband hielden met Ed mund Gray Checkley kon die brieven niet op tafel en die dingen niet in de safe hebben gelegd. Elsie keek op de klok. Het was even over negenen. Ze liep naar haar kamer zette haar hoed op en riep een vigilante Ze was er om half tien. Checkley legde, als gewoonlijk, alles bij zijn chef op tafel klaar Het jonge meisje voelde zich getroffen op het zien van den oud-gediende, die nu al zestig jaar lang, dieeren ochtend, vol ijver en naijver, deze plichten waarnam. Ze stond in het aangrenzend kantoor maar sloeg hem gade door de open deur Toen hij klaar was, trad hij het vertrek bin nen. waar zij zich bevond en zag haar. „O 1" mompelde hij. „Is u dat Ja, maar hi] is er nog niet. Als u mr. Dering wenscht te spreken, dan is u ook vroeg genoeg. En de nieuwe deelgenoot is er natuurlijk nog niet. HOOFDEN VAN GEMEENTELIJKE BEPLANTINGEN IN NEDERLAND. Een vergadering te Leiden. Te Leiden wordt heden de jaarlijksche ver gadering gehouden van de vereeniging van deskundige hoofden van gemeentelijke beplan tingen in Nederland onder leiding van den heer J. L. Bouwer uit Hoarlem. Vanavond zal de vergadering worden voort- ring plaats, terwijl vanmiddag dc plantsoenen en den hortus bezichtigd zijn. Vanovand zal de vergadering worden voort* gezet. Op de agenda staan o.m. de bespre king van den invloed van het aanbrengen van een gesloten wegdek op beplantingen en het houden van boomplantdagen. De vergadering werd o.m. bijgewoond door Mej. D. Spierenburg van den Phytopatholo- gischen dienst welke zich weer speciaal bezig houdt met de bestudeering van dc bestrijding der Iepziekten. SABOTAGE. Een schuit, liggende in de Oude Houthaven te Amsterdam, inhoudende voor een waarde van 250 aan gereedschappen, is vermoedc- bi oozettelijk tot zinken gebracht. Er wordt gedacht aan sabotage. TU NNEYDEMPSEY TUNNEY OP PUNTEN OVERWIN- NAAR Men seint ons: Vele tienduizenden personen uit verschillende doelen van het land zijn gisteren naar Chicago gekomen ter bijwoning van den bokswedstrijd om het wereldkampioenschap zwaar gewicht tusschen Dcmpsey en Tunney. Het weer was de geheele voormiddag goed en verwacht wordt, dat het ook later op den dag goed zal blijven. Dempsey verklaarde er zeker van te zijn, Tunney in een enkele ronde tc zullen over* winnen. De duur van den wedstrijd is tien ronden. Nader wordt gemeld: Na een hevigen strijd om het zwaargewicht* knmpioenschap is Tunney op punten overwin* naar verklaard. In de eerste drie ronden was Dempsey in de meerderheid, 4 en 5 waren vooi Tunney, 6 en 7 weer voor Dempsey en de laatste drie weer voor Tunney. Want die haast zich nooit zoo I Misschien wilt u er even bij gaan zitten en de krant inkijken? Hier heeft u de Times. Hij zal hoer zijn, om kwart voor tienen." Checkley ging ook zitten en nam een pen. Maar die legde hij gouw weer neer en begon te praten „We ritten in moeilijkheden, miss. Niet dat u daar iets aan doen kimt I Dat zeg ik niet. Maar het wordt hoe langer hoe erger Want het is niet genoeg, dat ze den chef bestolen héb ben, ze gaan hem nu ook nog bespotten. Ze leggen brieven op tafel, geadresseerd aan dien Edmund Gray. Ze doen de safe open en leggen er dingen in, die behooren aan Edmund Gray. En we zijn niet meer zoo jong, als we ééns waren, dus dat gaat ons niet in de kleeren zitten I Wc zijn ook niet meer zoo prompt. Soms komen we wat laat en soms schijnen we gedurende een poosje niet precies te weten, wie we zijn en waar we zijn. O, 't is niets, dat zal wel weer voorbijgaan als die ellende ook geleden is. Maar denk eens aan, wat een schreeuwende ondankbaarheid miss I Niet, dat ik het u kwalijk neem. Maar u zult er toch ook wel van afweten van al dc ellende, die we hier op het oogenblik doormaken." Elsie antwoordde niet. Ze had ook niets te zeggen Ze kon met den ouden klerk immere niets bespreken, aangaande de bewuste zaak. Toen hield Checkley zich weer, of hij vol ijver aan het pennen ging. Maar de ochtend was heet, het was doodstil op het kantoor. Nie mand zal het den ouden man dus kwalijk ne men, dat zijn pen al langzamer ging, dat zijn hoofd achterover viel in zijn stoel en dat hij insliep. (Wordt vervolgdj.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5