WAAR MEN KOOPT IN HET B DE BELASTING VAN NEDER LANDERS INDEN VREEMDE EEN HERTENJACHT. Consternatie door een wolfshond. DE NIEUWE BURGEMEES TER VAN EMMEN EEN PROTESTVERGADERING TE HOOGEVEEN Wen schrijft uit Hoogeveen aan het Hbld. Toen in den loop der vorige week alhier het gerucht liep, dat burgemeester Bouma door de regeering in Den Haag was voorbestemd tot burgemeester van Emmen en deze geruchten al vasteren vorm begonnen aan te nemen, werd j.l. Vrijdag op initiatief der Hoogeveensche Handelsvereeniging eene vergadering geadver teerd, waarin ingezetenen, vercenigingen en corporaties werden uitgcnoodigd tot een sa menkomst op Zaterdagavond 8 uur, om te trachten dit gevaar voor Hoogeveen af te wen telen. Inmiddels verscheen echter het benoemings besluit in de bladen. Niettegenstaande dat, werd de vergadering nog gehouden en was de bo venzaal van *-otcl Frederiks bezet. De voorzitter der Hoogeveensche Handels vereeniging, de heer D. J. Trompetter, memo reerde in het kort het doel van deze vergade ring, Hij deelde mede, dat den minister van binnenlandsche zaken en landbouw het volgen de telegram was gezonden „Bestuur Hooge veensche Handelsvereeniging verzoekt dringend burgemeester Bouma voor Hoogeveen te be houden, daar on«e gemeente aan den voor avond staat van lang verwachte en dringend noodzakelijke economische verbeteringen en zijn edelachtbare hier thans niet gemist kan worden. Zij is overtuigd, dat binnen enkele da gen van de geheele burgerij van Hoogeveen en omstreken een dergelijk verzoek uwe excellen tie zal bereiken." Bovendien stelde de voorzitter der H. H. V. zich nog persoonlijk in verbinding met de afd. Handel van «*et Departement in Den Haag over eventueele mogelijkheid van intrekking van een benoemingsbesluit, waarvan hij echter geen hoop kreeg. Ook de minister van binnenland sche zaken antwoordde op het van hier ge zonden telegram het volgende„Burgemees ter Bouma is heden benoe-nd tot burgemeester van Emmen. Hoezeer het mij voor Hoogeveen spijt. In Emmen zal hij een nog ruimer veld van werkzaamheid vinden. Minister J. B. Kan." Ziehier ;r. het kort, zeide spr., wat door ons is verricht om te trachten onzen burgemeester voor Hoogeveen te behouden. Onze gemeente is nog pas in het begin van eene nieuwe ont wikkelingsperiode. Gaat de bouwheer, die de fundamenten daarvoor legde, ons verlaten, dan vrees ik daardoor een stadium van achteruit gang of teiuggang Het door den heer Trompetter gesproken© werd met applaus begroet. Hierna voerden nog verschillende personen het woord, waarin tot uiting kwam dat men burgemeester Bouma niet aan Emmen wilde af staan, omdat Hoogeveen evenveel recht had op een goed burgervader als Emmen, wat toch al zoo bizonder in de gunst staat van Den Haag. Men vreesde echter elgemeen, dat aan dc be slissing niets meer te veranderen zoude zijn. Een deputatie van de Hoogeveensche Han dcis vereeniging, bestaande uit de heeren D. J. Trompetter, Johs. Padding en K. Klijnsma, werd naar den burgemeester afgevaardigd om dezen tot bedanken te bewegen, doch keerde daar van terug zonder veel troost. De zaken waren te ver gevorderd om daarin nog wijziging te kunnen krijgen. Enkel kon de burgemeester de afgezanten dezen raad geven Zie een goeden opvolger weer te krijgen. De deputatie deelde aan de vergaderden een en ander mee en verkreeg opdracht op audiën tie te gaan bij den Commissaris der Koningin in Drente en den minister van binnenlandsche zaken en deze autoriteiten te wijzen op de ont stemming bij de Hoogeveensche ingezetenen van allerlei gezindheid over het wegvoeren van hun burgemeester na zoo'n korten werktijd en midden in de volle werkzaamheden. Mocht een herroeping van het besluit niet meer mogelijk zijn, dan zal commissie dezen autoriteiten vragen aan Hoogeveen te geven een burge meester overeenkomstig den stand, die Hooge veen inneemt, opdat deze kan voortbouwen op de fundamenten door burgemeester Bouma ge legd. EEN INBREKER MET DOODSVERACHTING. Uit de tweede verdieping gesprongen. Twee surveillcerende rijwielagenten hoorden in den nacht van Zaterdag op Zondag toen zij op den Crooswijkschen Singel te Rotter dam reden een plof als of een zwaar voor werp viel. Zij reden een eindje door en zagen ter hoogte van de Spiegelnisserstraat een man wegloopen, die blijkbaar erg mank was. Het gelukte hen dezen wandelaar aan te houden. Overgebracht naar het politiebureau in de Meerman straat, bleek het te zijn de 20-jarige J. van L. Hij was m het bezit van een aantal gouden en zilveren voorwerpen, waaronder eenig tafelzilver, enkele ringen en broches. De man weigerde evenwel iets mede te declen over de hericomst van deze voorwerpen. Korten tijd nadat de arrestant naar het bureau was ge bracht, kwam een bewoner van den Croos wijkschen Singel, de heer J. W., vertellen, dat bij hem ingebroken was. Verschillende laden en kosten waren opengebroken. W. was wak ker geworden doordat hij eenig gerucht hoor de en weldra bemerkte hij dat zich een onge- wenschte gast in de slaapkamer bevond. Deze zich ontdekt ziende nam overhaast de vlucht. Hij sprong uit angst gegrepen te worden uit het raam van de tweede verdieping van on geveer negen Meter hoogte. Het gevolg was, dat de inbreker den linkervoet kneusde en daardoor niet kon wegkomen toen de politie hem opmerkte. Onder het bed van W. werd later de hoed van den inbreker gevonden en hoewel Van L. ten stelligste ontkent iets van den inbraak af te weten, meert de politie vol doende gegevens te hebben om hem als da der in arrest te houden. VAARDIGHEIDSPROEVEN TE ROTTERDAM. In de ochtenduien reods ne gen candidatcn afgewezcrv Gister is men te Rotterdam begonnen met de vaardigheidsproevcn voor het verkrijgen van een rijbewijs als automobilist of motorrij der. De commissie had gister 150 van de 7000 Rotterdamsche candidaten te examineeren. Evenals in andere steden nam de examinator naast den candidaat in een auto plaats. Hij gaf dan verschillende opdrachten. Zoo moest langs den waterkant gereden worden, zonder op het trottoir te komen. Verdere eischen wa ren o.m. in een nauw straatje achteruit rijden, halverwege een helling stoppen en een zeer scherpe bocht maken, zonder het verkeer te belemmeren en stil houden op een bepaalde plaats. In de ochtenduren werden reeds negen candidaten afgewezen. Zij kunnen het examen over een maand opnieuw doen. Het viel de commissie te Rotterdam op, dat buitengewoon slechte verkeersteekens werden gegeven. Aan sommige auto's zaten wel fraaie instrumenten tot het geven van zulke teckens, doch de can didaten maakten er bijna geen gebruik van. De piloot Van Vloten, die eveneens deel van de commissie uitmaakt, verklaarde aan de T e 1.: „Het is veel minder gevaarlijk een beetje in de lucht te hangen, dan met sommige van de candidaten in een auto te zitten". De commissie zou tot gisteravond negen uur door gaan met het afnemen van het examen. Het zal de volgende week Dinsdag worden voort gezet. UIT HET DRUKKERSBEDRIJF. De C. A. O. Wij hebben gemeld, dat de organisaties van de drukkerspatroons hebben besloten de loo- pende collectieve arbeidsovereenkomst met de arbeidersbonden op te zeggen. Omtrent de aanleiding tot dit besluit ver neemt het Hbld. het volgende: De collectieve arbeidsovereenkomsten in de typografie hebben van 1914 af altijd drie jaren geloopen. In 1925 is het contract, in verband met de onzekere omstandigheden, voor twee jaren aangegaan. Het is evenwel met een jaGr verlengd, zoodat het einde Maart 1928 toch drie jaren onveranderd zal hebben gegolden. De patroons achten het nu gewenscht het geheele contract weer eens onder de oogen te zien, om het in overeenstemming te brengen met eventueel in den loop van drie jaren in het bedrijf veranderde toestanden. Een commissie zal het contract onderzoekei» en nagaan, welke wijzigingen gewcnscht zijn. DE PRES IDENT VAN LIBER IA HET PROGRAM VAN ZIJN BEZOEK Het staat thans vast, dat de president van Liberia en zijn reisgezellen ook een bezoek aan Rotterdam en Amsterdam zullen brengen. Woensdagochtend zal president King, die, zooals gemeld, Dinsdagavond laat te 's Gra- venhage aankomt, na eenige offïcieele bezoe ker. in de Residentie tegen half 12 naar Rottei- dam vertrekken. Na ontvangst door het gemeentebestuur biedt dat bestuur den president een noenmaal ten Raadhuize aan. Op deze lunch volgt een boot tocht door de havens, waarna naar Den Haag teruggereisd wordt met het oog op het diner ten Hove. Donderdagochtend worden bezoeken ge bracht in Den Haag, aan het Vredespaleis, het Mauritshuis en enkele andere bezienswaardig heden. In den namiddag, na het door minister Beelaerts aangeboden déjeuner, zal een rijtoer worden gemaakt door de stad en omstreken, besloten door een thee op het kasteel Oud- Wassenaar. Donderdagavond biedt de consul-generaal van Liberia voor Nederland, de heer J. Vieweg, die den president overal hier te lande verge zelt, het staatshoofd een diner aan in het Hotel des Indes met de consulaire vertegenwoordigers van Liberia in Rotterdam en te Amsterdam. Vrijdagochtend wordt vertrokken naar Am sterdam, waar na ontvangst door het ge meentebestuur ten stadhuize, een bezoek wordt gebracht aan de diamantslijperij Asscher. Te één uur biedt het gemeentebestuur een luncK aan, na afloop waarvan een rondvaart door de havens wordt gemaakt. Deze boottocht wordt gevolgd door een be-i zoek aan het Rijksmuseum. Ten slotte wordt vanwege de Holland-West- Afrikalijn te Amsterdam een thee aangeboden in het Paviljoen in het Vondelpark. Te 5 uur heeft de terugkeer plaats naar Den Haag. Omstreeks 10 uur verlaat president King d<? Residentie per Holl. Spoor naar Hoek van Hol land om zich aldaar met de zijnen aan booid te begeven voor het bezoek aan Engeland. HOOGE RAAD VAN ARBEID. De Hooge Raad van Arbeid zal Maandag 3 October vergaderen ter vaststelling van zijn adviezen over dc voorontwerpen van een win kelsluitingswet, een werktijdenbesluit voor winkels en een verplegingsbesluit. UIT DE S. D. A. P. Vergudering van gemcenteraads- en Statenleden. In dc Zaterdag te Zwolle gehouden jaarlijk* sche vergadering van de Vereeniging van soc.- dem. gemeenteraads- cn Statenleden is, blijkens verslag in Het Volk, na een inleiding van mi. G. van den Bergh over de aanhangige wijzi ging van de Provinciale wet besloten, een reso lutie te ontwerpen, waarin als de meening der vergadering wordt uitgesproken, dat afschaf fing van het interpellatierecht ongewenscht is en de Kamer wordt verzocht het desbetreffende voorstel te verwerpen. Tot redacteur van De Gemeente werd met elgcmeene stemmen de heer J. F. Ankersmit aangewezen. In overleg met dezen stelde het dagelijksch bestuur voor, aan het bladf als mede-redacteuren de heeren Ed. Pplak en mr. G. v. d. Bergh te verbinden. Na eenige discussie ging de vergadering met dit voorstel accoord. Besloten werd te onderzoeken of er vol doende belangstelling bestaat voor een nieuwen schriftelijken cursus voor gemeenteraadsleden. Na discussie werd een voorstel-v. d. Wall, om de vergadering uitspraak te laten doen over de subsidieering van gemeentewege van het onverplichte bijzondere onderwijs, ingetrokken. De zaak zal in De Gemeente worden behan deld. EEN VERGADERING TE ANTWERPEN De Antwerpsche redacteur van de Msb. meldt d.d. 25 September Hedenmorgen werd in „Le Ghatelet" te Antwerpen een vergadering gehouden ter be spreking van het bekende wetsontwerp tot be lasting van Nederlanders in den vreemde. De heer M. Kluytman, voorzitter van, het Antwerpsche comité, opende de druk bezochte bijeenkomst met een hartelijk welkom. Vervol gens los hij een schrijven voor van den Ne- derlandschen gezant Jhr. van Vredenburch en den consul-generaal Ruys, die mededeeling doen, dat zij verhinderd zijn aan dc toegezon den uitnoodiging gevolg te geven. Spr. wees er dan op, dot dc vergadering geen feestelijk, doch een zuiver zakelijk ka rakter had. Hij dankte den inleider Mr. Emmen Riedel uit den Hoog, dien hij den pionier van 't werk noemde, alsmede den secretaris van het Antwerpsch comité, den heer Goedhart, die dog en nacht heeft gewerkt voor de zaak, en tenslotte al diegenen, die moreele en fi- nancieele hulp beden. De voorzitter sprak de hoop uit. dat de Nederlanders den arbeid van het comité van Antwerpen zou blijven steu nen. (Applaus). Daarna kwam Mr. W. R. Emmen Riedel advocaat in den Haag, aan het woord. Na een uiteenzetting gegeven te hebben van het be kende wetsontwerp en zijn motiveering. sprak hij over de gevolgen. Daar is nu reeds door de indiening van het ontwerp een grootc anti pathie in den vreemde, een verlies van moreel gezag, een dreigend verlies van staatsburgers en een wegholing van bezittingen uit Neder land. Voorts zijn voor de toekomst te wachten voortdurende wrijving met den Nederlandschen fiscus, verlies aan invloed van gezanten en consuls, die belastingambtenaren zullen wor den, en die dani ook voor het grootste gedeel te tegenstanders zijn van het ontwerpdon naturalisatie op groote schaal en verlies van handelsrelaties. Vervolgens wees spr. op het feit, dat het belastingontwerp zonder Tx>hoorlijke raming is Oud-Minister van Gijn spreekt wel van 1/4 millioen derving, maar hij heeft daarbij niet de kosten der niet te vinden betalers, dc vrij stellingen enz. berekend. In dat geval komt men slechts tot een paar to"n. Wat is dan de regeering doorvoor begonnen I Bovendien zijn daarbij nog niet in aanmerking genomen dc verliesposten van de schatkist. Spr. haalde tal van voorbeelden van onrecht vaardigheid aan, welke uit de wet zullen voortspruiten en toonde dan aan, dat het ont werp te laat komt, alsmede dat het berust op onjuiste motieven. Er is een lichtpunt gekomen. De heer Van Gijn is onder den indruk gekomen van dc ac tie. Hij is de vader van het ontwerp, is reeds bereid tot concessies., welke van groot belang zijn, maar zij nemen niet de prindpeele be zwaren weg. Tenslotte sprak Mr. Emmen Riedel de hoop uit, dat Antwerpen met dc andere organisaties zal samenwerken in de actie tegen het ont werp. (Applaus). De vergadering nam daarop de volgende motie aan, welke aan de leden der Tweede Kamer zal worden gezonden De vergadering, kennis hebbende genomen van het, bij Kon. boodschap van 30 April *27 ingediende wetsontwerp „houdende bepalingen betreffende de belasting van niet-binnen het Rijk wonende Nederlanders en van de nalaten schappen en schenkingen van Nederlanders, 'die niet zijn ingezetenen des Rijks gehoord de inleiding van mr. Emmen Rie del van oordeel dat, het heffen der voorgestelde belastingen ven Nederlanders in, den vTeemde boven de belasting, die zij aan het land hun ner inwoning verschuldigd zijn, geen grond lean vinden in de diensten, die Nederland hun bewijst, nimmer kan geschieden naar gelijken en rechtvaardigen maatstaf, en slechts tot ge volg kan hebben, dat zij in totaal zwaarder worden belast, dan de omstandigheden in het Op onverklaarbare wijze was het Zondag middag tusschcn half zes en zes uur een jon gen wolfshond gelukt den hertenkamp aan den Bezuidenhoutschen weg te den Haag binnen te dringen om daar de talrijke herten achterna te jagen. De verschrikte dieren stoven naar alle kanten heen, niet wetende waar aan hun ver volger te ontkomen. Onvermoeid joeg de hond steeds achter de dieren aan, maar gelukkig waren de jonge herten vlugger dan hun ver volger. Dit schouwspel, dot door honderden men- schen gevolgd werd, had wel een kwartier ge duurd, eer de boschwachter, met zijn geweer gewapend, een einde aan de jacht maakte. Toen hij den hond onder schot kreeg, vuur de hij zijn wapen of. Verschrikt vlogen een paar eenden uit den vijver op en de gelukkig niet geraakt zijnde hond maakte onmiddellijk rechtsomkeert. Hij kwam, na over de sloot ge sprongen en over de omheining geholpen te zijn, weer op den openbaren weg en bij zijn baas terecht. Deze, wit als krijt, nam nu zijn viervoeter aan den ketting mee naar huis. Met zijn tong uit den bek liep de hond, over vermoeid, gedwee naast zijn baas. HbldJ DOOD DOOR SCHULD. Een gevürlijke fuiver. Het gerechtshof te den Bosch heeft in hoo- ger beroep den 22»-jarigen student M. G. J. B geb. te Lobith, wonende te Vught veroordeeld ter zake van dood door schuld tot een hech- tenisstraf van drie maanden. De rechtbank had drie weken opgelegd. Verdachte reed, na een avond en een nacht gefuifd tc hebben, in den mistigen morgen met een razende vaart per auto langs den weg van den Bosch naar Vught en reed den landbouwer Bax uit Boxtel aan, die onmiddellijk overleed. De chauffeur C. J. J. te Helmond had aldaar in woeste vaart twee kinderen aange reden. Een der kleine werd bij dc aanrijding gedood. Dc rechtbank te Roermond had verdachte terzake veroordeeld tot 0 maanden gevange nisstraf. In hooger beroep werd verdachte door het Bossche Hof veroordeeld tot 6 weken hechte nis. INBRAAK. In een zuivelfabriek te Ursem. Zaterdagmorgen bleek, dat ingebroken was in de zuivelfabriek „De Prinses" te Ursem Verdwenen was het weekloon van het perso neel, ongeveer 270, alsmede een ander be drag, in totaal ongeveer 750. Sporen van in braak of vingerafdrukken waren niet aanwezig; verdacht wordt een reizend koopman in zeep, die den vorigen dag in Ursem was gezien. DE STAKING BIJ DE TRAM ZUTPHEN—EMMERIK. De civiele procedure aangehouden. Dp verzoek van den procureur van eischer, de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, mr. J. van de Hoek, is de zaak tegen de Vereeniging van Werkgevers op tramweggebied en tramwegmaatschappij Zut- fenEmmerik, welke zaak gisteren andermaal op de rol van de Eerste Kamer der Rechtbank te Rotterdam voorkwam, aangehouden tot over veertien dsgen. land hunner inwoning veroorloven, zoodat rij in den bestaansstrijd zullen worden achterge steld bij personen van andere nationaliteit vreezende, dat de aanneming van dit wets ontwerp zal leiden tot eene vervreemding van hun vaderland voor de in het buitenland ge vestigde Nederlanders, waarvan alleen reeds in Antwerpen en omgeving 20.000 woonach- tig zijn spreken de stellige verwachting uit, dat dit ontwerp nimmer wet zal worden. LEUSDERKWARTIER

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6