AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander» feuilleton. Wie is Edmund Gray? WEEDE BLAD. 26e^aargang No. 81 UIH=UUJj 4 October 1927 TATEN VAN ZEELAND HERNIEUWDE ONTSLAGAAN VRAGE VAN DEN GRIFFIER De heer H J. G. Hartman, sedert I April D19; griffier der Staten van Zeeland, heeft ten tvc-de male ontslag gevraagd als zoodanig Reels ongeveer een jaar geleden deed hij dit aa fp 20 Maart den 65-jarigen leeftijd te heb' ber bereikt. Een voordracht voor de benoe- miig van een griffier bereikten de Provinciale Siiten, maar alvorens deze tot de keuze over igen, trok de heer Hartman, op aandrang Ged. Staten, zijn ontslagaanvrage in. Nu vraagt de griffier hem uiterlijk 1 April ƒ923 ontslag te verlcenen. De heer Hartman is sedert T Juli 1881 op de griffie werkzaam. CONSULAIRE DIENST. De heer M. J. Quist, consul-generaal van Nederland te Honko-ng, voor Britsch Kowloon en Hongkong, is met verlof in Nederland aan» gekomen. STROOPERSDRAMA. Een lijk gevonden. Zondagmorgen is op de heide „Zorgeneind" onder Baarle-Nassau het lijk gevonden van een zekeren Vissers, die getroffen bleek door een geweerkogel. Een lichtbak lag naast hem, zoo dot het vermoeden bestaat, dat hij bij het stroopen is verrast. Een onderzoek wordt in gestelde De maréchaussee heeft wel gepatrouil leerd, maar verklaart dien nacht geen enkel schot gelost te hebben Het lijk is naar hel gemeentehuis te Baarle»Nassau overgebracht, waar de sectie werd verricht. Het parket is ter plaatse. PROF. ALBERT SCHWEITZER. De opbrengst van de collecte. Het zal menigeen interesseeren, zegt het Hbld., dat de collecte, die in de Remonstr. kerk te Amsterdam na de lezing van prof. Schweit zer gehouden is ten bate van zijn zendings werk, niet minder dan 1540 heeft opge bracht. Diep geroerd en dankbaar was prof. S., zoo meldt „de Remonstrant", voor een zoo grootc gave. Woensdagmiddag was prof. Schweitzer reeds in de kerk geweest om een en ander te rege len. Als een aardige bijzonderheid deelt het blad mede, dat hi] gedurende drie kwartier het orgel heeft bespeeld, dat Bach's muziek en moderne orgelmuziek door het kerkgebouw heeft geklonken, in zeer schoonc uitvoering, en dat prof. Schweitzer, de uitnemende*orgel- kenner, het orgel als „wonderschoon" geprezen heeft.- EEN INBREKER BETRAPT. Op een ladder voor de slaapkamer. Zaterdagnacht ongeveer 2 uur, toen de zoon van zekeren H. te Enschedé thuis kwam, zag hij voor het raam van de slaapkamer op de boven verdirpirg een ladder en op die ladder een persoon staan. Teen de klimmer zich ont dekt zag, wilde hij vluchten, doch H. greep hem vus!Er ontstond een woisteling; op hot rumoer Iwamen de vader en een andere zoon uit het huis en met hun drieën wisten zij den man te overmeesteren. Hij had nog met een mes gedreigd, doch dit was hem uit de han den geslagen. De politie werd gewaarschuwd, Jie den man arresteerde. Het was de 24-ja:igc G V., die eenige dagen geleden op een andere plaats van de stad had ingebroken en eveneens getracht had, een slaapkamer binnen te dringen. BEROOVING EN MISHANDELING. In een stuwsloot van de Maatschappij de Volharding te Leiden is Zondagvond bewuste loos, met een gapende wonde in het hoofd aan getroffen zekere P. P. tiit Leiden. Hij riekte naar sterken drank en was van zijn portemon- naie beroofd. De man kon nog niet worden gc-hcord cn de politie vermoedt, dat hier mis drijf in het spel is. HET VERPLICHTE 7E LEERJAAR NIET MET INGANG VAN 1 JAN. A.S. Op de vraag van het Tweede Kamerlid den heer Alkarda betreffende het tijdstip van in diening van het wetsontwep tot vervroegde "invoering van de leerverplichting voor het zevende schooljaar, heeft de minister van On derwijs, K. en W. geantwoord, dat hij bedoeld wetsontwerp Zaterdag van den Raad van State terug ontvangen heeft. De indiening kan dus spoedig worden te gemoet gezien. Het tijdstip van indiening is overigens voor de in de vraaj* bedoelde quaestic van geen practisch belang, daar inwerkingtreding op 1 Januari 1928 voor den minister onaannemelijk is en derhalve een in dien zin geamendeerd ontwerp niet verder verdedigd zou worden. Het verwijst in dit verband naar hetgeen hij opmekte op bladz 943 van de Handelingen der Eerste Kamer (Zitting 19261927). EEN NIEUW BANKBILJET VAN F 25 De directie van De Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij eep bankbrjet van 25 in omloop zal brengen. De voorzijde vertoont in het midden den volgenden tekst: De Nederlandsche Bank Betaalt aan Toonder VIJF-EN-TWINTIG GULDEN De Secretaris De President DOODELIJK ONGELUK. Door de tram overreden. Men meldt uit Bergen op Zoom aan de Msb.: Zondagmiddag even voor half drie heeft op den Antwerpschen Straatweg, juist voor het café „de Raoyberg", een ernstig ongeval met doodelijken afloop plaats gehad. Toen op dat moment de autobus, welke voet bal-supporters naar den Raayberg bracht, arri veerde, sprong de 17-jarige koopman uit de bus op de tramrails, zonder cr op te letten, dat van dc tegenovergestelde richting juist de tram posseerde. Hij kwam onder de tram te recht met het noodlottig gevolg, dat een van zijp beenen werd afgereden cn hem de borst kas werd ingedrukt. Na in het café „de Raoyberg" te zijn ver bonden, werd hij naar het Algemeen. Burger gasthuis vervoerd, alwaar hij enkele uren later aan de bekomen verlvondingen overleed. VERKEERSSTREMMING. Een schip aan den grond gevaren in een brug te Overschie. Gistermorgen holf-acht is het met puin ge laden tjalkschip Nooit Geducht in dc door- vaartopening van de Lage Brug te Overschie aan den grond geloopen. Deze brug, welke iigt in den weg van Overschie naar Delft, kon niet meer worden gesloten, hetgeen in het verkeer een geweldige stagnatie heeft veroorzaakt. Eerst heeft men het uit Delft komende verkeer langs den Kleiweg geleid. Later is ook het ver keer, dat in tegenovergestelde richting moest, dezen langen omweg laten maken. Omstreeks half elf was het euvel verholpen. Het is de laatste dagen al meer gebeurd, dat ter plaatse schepen aan den grond loopen. Naai men aan de N. R. Ct uit Overschie mededeelt, heeft de gemeente Rotterdam de verplichting de doorvaart op diepte te houden. A. N. R. O.-N. O. V. Tot samensmelting besloten. Tusschen den Algemeenen Nederlandschen Radio-Omroep en de Nederlandsche Omroep- Vereeniging is, naar wij vernemen, in principe overeenstemming bereikt omtrent dc samen smelting tot één vereeniging. Een kleine commissie, bestaande uit verte genwoordigers uit de besturen van beide orga nisaties, onder leiding van oud-minister Wes- terveld zal een en ander uitwerken en de toi- standkoming der nieuwe vereeniging zoo snel mogelijk voorbereiden J.' H. KUNEMAN. f Oud-ipsp. H. IJ. S. M. Te Haarlem is overleden, 72 jaren oud, de heer J. H. Kuneman oud-inspecteur der H. IJ. S. M. DE PAUSELIJKE NUNTIUS TE 'S-GRAVENHAGE. De Temps verneemt uit Rome, dat in tegen stelling met de hier te lande verspreide ge ruchten, het vaticaan op 't oogenblik niet voornemens is den pauselijken nuntius to 's-Gravenhage naar Parijs over te plaatsen. Deze woorden, met den achtergrond In blauw gedrukt, zijn omgeven door een in de zelfde kleur gegruveerden rand, «in de vier hoe ken waarin de woorde-aanduiding „25" voor komt. In dezen rand bevindt zich boven den tekst een medaillon-portret van Prins Willem I van Oranje (Willem de Zwijger), met ter weerszijden de woorden „Ned. Bank^ cn in de benedenzijde een Hollandsch riviergezicht, ter wijl in de staande randen, welke het biljet om sluiten, links een zittende Mercurius met staf cn rechts een oud-Hollandsch zeilschip zijn aangebracht. De voorzijde is gedrukt op een uit grijze iijnen samengestelden ondergrond. De keerzijde van het biljet is bedrukt met ee n geguillochecrde rechthoekige versiering, welke een bijna geheel onbedrukt vak in het midden van het biljet omsluit. Ter weerszijden hiervan in den rand twee groote geguillicheer- de rozetten, waarin het gearceerde cijfer „25" voorkomt. Boven deze rozetten zijn twee recht hoekige vakjes, waar in blauwe kleur de woorden „De Nederl. Bank" bij herhaling klein gedrukt voorkomen. In deze vakjes, alsmede in het midden van den .onderkant van het bil jet, komt de in zwart gedrukte serie-aan duiding en nummering voor. Ondei de linker geguillocheerde rozet is het woord „Amster dam", onder de rechter rozet de dagteekening van het biljet geplaatst. Een uittreksel uit de artt. 208 en 209 van het Wetboek van Straf* recht is onder het wit gelaten middenvak af gedrukt. De geheele achterzijde is samengesteld uit de kleuren donkerblauw, donkerbruin en grijs. De biljetten worden gedrukt op aan alle zijden recht afgesneden papier van ongeveer 17.5 bij 10 centimeter, waarin in het midden als water merk voorkomt een gevleugelde staf met de letters N. en B. Zij worden ter voorzijde voor zien van een afdruk van den stempel der hand tekening van den President en den Secreta ris. De biljetten zijn gedateerd van den 5den Juli 1927 af. DE MOORD TE MAASTRICHT. De daders gearresteerd. De moord uit louter baldadigheid gepleegd. Gisteriochtend zijn de 'daders van de moord op den I7-jarigen Moermans te Maastricht, die in den avond van Donderdag nabij de Sint Servatiusbron door een messteek in het hoofd gedood werd, gearresteerd Het zijn de 28-jarige G. C. (gehuwd) en de 24-jarigo C. D. (ongehuwd), beiden arbeider van beroep, doch op het oogenblik werkloos. Heden och tend heeft hun aanhouding plaats gehad. Om trent de aanleiding tot hun afgrijselijke daad vernemen wij, dat de onverlaten den moord uit louter baldadigheid gepleegd hebben Zi) hadden Donderdagavond een niets beteeke- nende woordenwisseling met Moermans en plotseling ging een hunner met een mes te lijf met het bekend droevige gevolg. Wie van de twee de eigenlijke dader is, is nog niet vasi komen te staan, aangezien beide elkaar blij ven beschuldigen. VROUW OVERREDEN. Oostburg is in den Veerhoekpolder Mej. L. Vermeire, echtgenoote van den heer E. Dhu* mens bij het afrijden van een oprit van een wa gen gevallen, waarop zij met haar man cn zijn vader naor het land reden. De wagen reedvover haar heen. Zij werd dood opgenomen. De onge lukkige was nog slechts 28 jaar en moeder van twee jeugdige kinderen. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN AUTO DOOR DEN TREIN GEGREPEN Men seint ctfts uit Venlo Gistermiddag om 3 uur zou een luxe-auto den onbewaakten overweg aan de lijn Keulen Lindenach passeeren. Hoewel de wagen met [matige vaart reed, was de bestuurder dc koop man G. A. H., toen hij plotseling den trein uit Venlo zag naderen, niet in staat vlug genoeg te stoppen. De auto werd gegrepen cn totaal vernield. Door den schok werden 2 van de 3 inzittenden, J. v. K. en G. H., hondelaars uit Venlo en Heerlerheide, in een greppel geslin gerd, waaruit zij door den bestuurder, die met den schrik vrij kwam, werden bevrijd. De der de inzittende, N H., koopman uit Sittard, be kwam inwendige kneuzingen UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau A. van Stolk, eenig firmant der firmn A. van Stolk en Zonen te Rotterdam; toegekend de zilveren oere-medaillc der Oranje Nassau-orde aan C. J. Blewanan, boekhouder bij de N. V. Manufacturen-Mij voorheen Franken, te Rotterdam; aan mej. J M. Cerfontoine, huishoudster bij den heer J Keuller, kapelaan te Roermond; aan W. H M. Matthijsscn te Vught, boekhou« der bij de firma G. van Gulick-Luyckx te den Bosch; aan mej. E. W. J Schreiser, huishoud* ster bij de dames de Bassy te den Haag; in brons aan J. ten Cate, loopknecht bij de Ver eeniging Eigen Hulp te den Haag; aan H. de* Wagt, touwslagersknecht bij dc firma v. d. Baas te Nieuwstod; aan C. Vis, tegelvormer bij de N V Westravcn, voorheen Gebr. Ra- vestein te Utrecht; aan J. H. Rieselwann, ma gazijnknecht te Amsterdam; benoemd tot tijdelijk assistent-controlee rend geneesheer bij de rijksverzekeringsbank dr. C. W. Christiaanse, arts te Haarlem; eervol ontheven als secretaris van de vloot- commissie dc luitenant ter zee 1ste klasse R P. van de Wetering bijgenaamd de Rooy; benoemd tot secretaris de luitenant ter zee lste klasse W. van den Donker. W. A. F. BARON GEVERS, t De bijzetting van het stoffelijk overschot. Het stoffelijk overschot van den te Bern overleden vroegeren Nederlandschen gezant te Berlijn, W. A. F. baron Gevers, zal naar 's-Gravenhage worden overgebracht, ora op een nader te bepalen datum :n het familiegraf op Oud Eik en Duinen te worden bijgezet. Deelneming namens de Duit sche regeering. De Duitsche gezant bij Hr. Ms. Hof, Baron Lucius von Stoedten, heeft naar aanleiding van het oveerlijden van Baron Gevers, voor- malig gezant van H M. de Koningin te Ber lijn, een bezoek van rouwbeklag afgelegd bij den Minister van Buitenlandsrhe Zaken, jhr. Mr. Beelaeits van Blokland en daarbij de har telijke deelneming van de Duitsche regeering aan de Nederlandsche regeering bij het over lijden van Baron Gevers vertolkt. Naar aanleiding van het overlijden van ba ron Gevers, voormalig Nederlandsch gezant te Berlijn, hebben de Duitsche Rijkspresident, de Rijkskanselier en de minister van buiten- landsche zaken telegrammen van deelneming aan de Nederlandsche regeering gezonden Naor vernomen wordt, zal de Duitsche rijks- regeering zich bij de begrafenis van het stof felijk overschot van wijlen baron Gevers doen vertegenwoordigen. ZIJN BROER DOODGESCHOTEN. Het gerechtshof te den Bosch heeft in hoo- ger beroep uitspraak gedaan in de zaak tegen H. v. L., landbouwer tc Asten, die ervan werd beschuldigd dat hij op zijn broer met een re volver had geschoten, tengevolge waarvan deze werd gewond een infectie van de wond was ten slotte oorzaak, dat het slachtoffer spoedig overleed. De rechtbank te Roermond had den man tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeldhet Hof legde 1 jaar gevangenisstraf op met af trek van preventieve hechtenis. LEIDEN'S ONTZET DE 353 JARIGE HERDER'KING EEN GROOTE ALLEGORISCHE OPTOCHT Men meldt ons uit Leiden Gisteren was het 353 jaar geleden, dat het beleg van Leiden door dc Spanjaarden werd' opgchevfen en zooals gebruikelijk is, wordt de 3e October door de Leidsche bevolking tot een feestdag gemaakt. Reeds vroeg was het druk "in de straten. De spoor- cn tramweg- directies loten tal van extra treinen en trams loopen, welke, evenals de andere vervoermid delen, drommen menschen uit tal van plaatsen in de omgeving >paor Leiden brachten. Van de openbare gebouwen en tal van porticiffiere woningen is de vlag uitgestoken. In de stad hecrscht volop feestvreugde. Overal in do koffiehuizen is muziek en langs de straten wedijveren de „bespelers" van draaiorgels en andei© „musici" om het hardst om de zaak op te vroolijken. Dc van de ouderwetsche ker missen bekende „hordloopers van luie Kees", de bii de kinderen van vroeger zoo gevreesde „doedelzakken" cn strantocroboten ontbreken evenmin. In tegenstelling met andere jaren mist men het vroolijk aanzien, dot de Inngs de straten opgestelde kramen opleveren. Met het oog op de verbetering van het verkeer zijn zij dit jaar naar een sppciolc 3-October- mnrkt gedirigeerd. 's Morgens te 7 uur is de feestviering be-< ponnen met een reveille door het Leidsch Po-4 litie-muziekgezebchop op de trappen van het oude Roodhuis. Te acht uur werd een aanvang gemaakt met de uitvoering van koroalmuziek tegenover het standbeeld von den vTOegeren burgemeester Van der Wcrff. Negen znng- vereenigingen nomen, onder leiding van den heer Leo J. Mens, hieraan deel. De instrumen tale begeleiding geschiedde door het stedelijk muziekcorps. Een Philips Radio Juidsprker zorgde, dat de verschillende nummers tot ver in den omtrek hoorbaar waren. Tegelijkertijd had aan de stadswaag de uitdceling van de traditioneele haring en wittebrood plaats aan 2665 arme gezinnen. De firma Van Nelle had voor ieder nog een pakje koffie of tabak bij gevoegd. Het was alleraardigst, de talrijke vrouwtjes, voorzien van het kostelijke' zee banket, de Waag te zien veriaën. Tijdens de uitdeeling bracht tegenover de Waag een mu ziekcorps een reeks populaire liederen ten ge- hoore. welke werd afgewisseld door radio- muziek. Van 10 uur tot half twaalf werd Ket ca rillon op den stadh iristoren bespeeld cn spoot de fontein op de Vischmeri:t haar zilverwitte stralen omhoog. Des namiddags T uur, nadat men in de meeste gezinnen zich tegoed had gedaan aan de tra ditioneele hutspot met klapstuk, zette do groote optocht, welke een allegorische voor stelling beoogde van den te stichten Leidschen Hout, zich in beweging Het ontwerp von de zen optocht was van Niko de Jong te 's-Gra venhage Jan Franken in den Haag had zich belast met het maken der teekeningen en dc artistieke verzorging. Aan den optocht nomen 127 volwasenen en 222 kinderen deel12 groote praalwagens brachten on zinnebeeldige en sprookjesachtige wijze het Leidsche wandelbosch in beeld. De stoet werd voorafgegaan door 4 bazuinblazers te paard en een heraut met de Leidsche vlag, en een viertal muziekcorpsen liep in den stoet mee. Na afloop van den optocht verplaatste zich' de feestdrukte naar het Schuttersveld, woar den ganschen dag een 150-tal kermisvermake lijkheden in volle actie waren. De feestvreugde werd 's avonds voort gezet met een cabaretavond in de stadsgr hor- zaal en met concerten in Zomerzorg en Zo mer lust en op het Schuttersveld. Op dit veld was er op een dansvloer rondom gelegenheid om te „hossen". Tot besluit was op het Schuttersveld een uitgebreid vuurwerk. BOERDERIJ AFGEBRAND. Do boerderij van H. Greven boven Pekelo is in den afgeloopen nacht totaal afgebrand. Men rfioet zoo voorzichtig mogelijk zijn/ maar nooit vreesachtig. Geautoriseerde vertalm gnaar het Engelsch van WALTER BESANT. door Mej E. HOOGEWERF. £8 „Denk eens aan, wat de oude schurk een kwaad heeft bedreden I" „De oucje schurk O, je bedoelt Checkley '„Natuurlijk, wier» anders?" „Nu nog eens dan Atheïsten. Je kunt er ze ker van zijn, dat het geval is ontdekt I Zelfs Moeder zal moeten erkennen, dat er geen twij fel mogelijk is." •Athelstan kuste haar met een „Zooals je wilt, kind I Ik heb nu al acht lange jaren gewacht, licht dat ik nu nog een weck geduid zal hebben. Dan kan ik toch ook weer eens spreken van mijn fnmi'ie. En kn ik naar Californië teruggaan met het een ct. ander, dat ik bezit Ik kan dan ook vriendschap sluiten, ja, zelfs liefde verklaren, als dit op mijn weg 'igt Voel je wel Elsie, hoeveel mij daar aan gelegen is Daarmee na mhij afscheid van haar en begal zich aan zijn werk. In een hoek van het vertrek stond de eze;, met het portret van rrr. Dcring, den weldadige, nu. Dering, den optimist, mr. Dering, zooals zij hem veel liever zag. Elsie stond geruimen tijd naar het gelaat te kijken. „Ja," prevelde zc, „u moest eens weten, hoe veel liever u zóó is f U gelooft in het goede in den mensch en dat is een verbazende voor uitgang 1 Ik wilde wel, dat u altijd Edmund Gray wasf Maar hoe zal ik u dit kunnen ver tellen Ik zal zien, dat ik, zoo gauw mogelijk, herinnering in u oproep, want het moet u mee gedeeld worden." Ze had beloofd, dat ze dien middag om vijf uur mr. Edmund Gray op zijn kamers zou op zoeken. Als blijk van groot vertrouwen had hij haar den sleutel gegeven, zoodat zij vast binnen kon gaan, als hij er soms om vijf uur niet was. Ze zou dan trachten hem tot zich- zelven te brengen. Ze stelde zich al vóór zijn verbazing, zijn schaomte, als hij zich daal, op eenmaal, in vreemde kamers bevond, onder een anderen naam en vreemde leerstellingen verkondigend. Beter zou het zijn, dan maar naar mr. Dering te gaan, den echten mr. De ring, en hem pp zijn eigen kantoor tot her innering te bréngen van hetgeen er had plaats gehad. Want Elsie, die niet bekend was met dezen eigenaardigen vorm van geestesziekte verbeeldde zich dat ze, door een tactvol on dervragen, dat beneveld brein tot het besef zou kunnen brengen ven zijn figureeren als socia list. Ze wachtte tot den middag. Ze kwam aan op New-Square, zoo wat tegen drieën, dus twee uren vóór haar afspraak op Gray's Inn. Mr. Dering ontving haar met zijn gewone vriendelijkheid „Ik heb gelracht u gisteravond nog te vin den," begon ze, opzettelijk onwaar om céns te zien, welken indruk die woorden op hem zouden maken. „O neen Ik geloof, dat ik uit was Zijn gelaat betrok en hij hield op. „O Wat u uit „Gisteravond was het toch Zondag niet waar Ja, toen ging ik uit Waarheen Hij trommelde met de vingers op tafel. „Waar heen ook weer Enfin wat komt er dit ook op aan „Neen, natuurlijk niet. Het is enkel vreemd, dat u het niet meer weet." „Ik heb je immer al eens verteld, Elsie, dat ik lijd aan vreemde buiten van vergeetachtig heid. Op dit oogenblik bijvoorbeeld, kan ik mij, hoe ongerijmd het ook lijken moge, niet meer herinneren, waar ik gisteravond was. Ik ben een oude man Het is een voorrecht van den ouder dom, om den dag van gisteren tc mogen ver geten en zich wel te herinneien wat er vijftig jaren geleden gebeurde." „Tk sprak gisteravond een ouden heer die zoo ongeveer hetzelfde zei. Hij heeft kamers, waar hij schrijft, hij heeft een zaaltje, waar hij voordrachten houdt, tot de menschen pre dikt Mr Dering keek haar aan,dan wel zeer verrast. Wat bedoelde ze Elsie kreeg een kleur en haastte zich tc zeggen „Ja, dat heeft natuurlijk niets te maken met u." „Zondagsavond kan mijn huishoudster niet voor mijn diner zorgen en dien dag ga ik naar de club. Daar ben ik zoowat om een uur ot vijf, zes. Dan kijk ik er de tijdschriften in, tot zeven. Soms val ik in slaap, dat overkomt ons, oude lui, nog al eens, en om een uur of zeven dineer ik. Na het diner drink ik koffie en lees of prent nog wat, als er iemand is dien i'-: ken Tegen negenen ga ik naar huis. Dat ben ik zoo al vele jaren gewoon, Zoo heb ik ook gisteren den avond doorgebracht. Maar ik her inner het mij niet meer. Van het ontbijt weet ik nog en van den kerkdienst daama. Ook kan ik me de lunch nog wel herinneren en dat ik, later om tien uur, thuis kwam. Maar van dien tusschentijd weet ik niets meer." „Vergeet u ook andere dingen Weet u, bijvoorbeeld, nog van Zaterdagmiddag „Ja. Ik ging om vijf uur van het kantoor en begaf me regelrecht naar huis Neen, neen, dat is toch niet zoo. Het was bij achten toen ik thuiskwam. Dat weet ik nog wel Het eten was heelemaal bedorven. Neen, ik ben toch niet onmiddellijk naar huis gegaan." „Misschien is u hier gebleven tot half acht „Neen, toch niet. Ik herinner mij nog, dar ik op de klok heb gekeken, toen ik mijn hoed opzette. He! was half zes, toen ik wegging. Wat heb ik dan gedaan tusschen half zes en achten Daar heb je het nu. Dat ben ik vergeten zie je f Misschien ben ik wat rondge wandeld, misschien ben ik hier ook teruggeko men. In ieder geval liggen er drie uren tus- .schen, waar ik niets meer van weet f Hoofdstuk XXV. Zal hij het zich herinneren Zou ze het hem vertellen Ze kon niet. Op de eert of andere manier moest hij toch voorbereid zijn I Hoe zou hij kijken, als ze begon „Ik heb het geheim uitgevonden, u is Ed mund Gray IOp de uren, die u zich niet herinneren kunt, speelt u de rol van socialistisch leeraar en leider, maakt u propaganda vooi leerstellingen, die u verkeerd e'n gevaarlijk acht /Wat zou hij don zeggen? En wat zou er wel in hem omgaan, als hij tot inzicht van dt .vaarheid kwam Op tafel lag een exemplaar van de Times, een exemplaar, veertien dagen oud, en open geslagen op de plaats, waar die bewuste brief stond van Edmund Gray. Elsie wees er op. Mr. Dering zuchtte „Daar heb je dat ding al weer I Ze achter volgen mij letterlijk. Nu eens vind ik op tafel een brief, geadresseerd aan Edmund Gray, dan weer een biljet, van zoo'n verderfelijke lezing van Edmund Gray en nu vandaag weer die courant met dien brief, die een paar weken ge leden verscheen. Wie heeft ze hier neerge legd Checkley zegt, dat hij 't niet deed." Elsie aniwoordoe niet. „Wat den man betreft, die den brief schreef," ging mr. Dering voort„hij draagt den naam van den vervalscher en schrijft van hclz^ifdo adres. Toch is hij niet de man. Daar ben ik van overtuigd. Deze edelmoedige dwaas gelooft in de eerlijkheid van de menschen. Nonsens I Ze zouden elkaar liever openlijk het eten van de borden stelen, zooals de apen, don dat ze zouden deelen I Hij heeft een goed hart, want hij is vol meelijden met de armen. Neen, dan ben ik in mijn jonge dagen in een ander geloof groot gebracht, en de ervaring heeft mij nog ruimschoots versterkt in die opvatting, namelijk dat de armen arm zijn als gevolg van hun ondeugden. Wij stuurden ze dan oolc weg, met den raad Wees matig en werk hard, dank zij de beoefening van deze deugden hebben wij 't zoo ver gebracht. Maar tegenwoordig gaan zc er heel anders langs. Ze beklagen 2e hartgrondig en spreken ze toe als slachtoffers, die vertrapt en verdrukt zijn door de kapita listen „Neen, we zullen u de vruchten van uw arbeid zeiven in handen geven en we zullen de wereld toonen, uw ïcchtvaardigheid, uw edele belangeloosheid, uw liefde voor het algemeen welzijn I" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5