BINNENLAND. FEUILLETON. Wie is Edmund Gray? TWEEDE BLAD. j LUCHTVAART 26e Jaargang No. 88 AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander** Woensdag 12 October 1927 LUIT. KOPPEN VERTELT DE RECHTE WEG GEVOLGD DE POST ONBESCHADIGD AFGELEVERD Hoe wij het gelapt hebben, de vlucht in zoon korten tijd te volbrengen?... Wel, dat is eenvoudig genoeg. Wij volgden een rechte lijn. Een postduif volgt immers instinctief den rechten weg en zoo komt zij toch, waar zij wezen moet in den bestemden tijd." Aldus ving het uiterst gemoedelijke gesprek aan, dat luitenant Koppen met een vertegen woordiger van de Nieuwe Rotterdamsche Courant kort na aankomst had. „En toch hod ik de vlucht in 9 dagen kun nen doen", aldus vervolgde luitenant Koppen. „Wanneer ik het achteraf naga, acht ik het zelfs mogelijk, dat ik in 8 dagen van Amster dam naar Batavia had kunnen vliegen, wan neer ik de vliegroute had kunnen kiezen over Allahabad, Rangoon en Medan naar Batavia." Men weet, dot luitenant Koppen niet te Me dan kon landen, omdat daar geen vliegterrein beschikbaar was. Luitenant Koppen vertelde, dat hij het tra ject van Bangkok naar Singapore het zwaarste van den geheelen tocht had gevonden. „Ove rigens zoo zeidc hij, „zijn wij slechts per. paar keer even verdwaald geweest. De eerste maal op het traject van Amsterdam naar So fia De Postduif had een heelen tijd boven het wolkendak gevlogen, maar toen was Kop pen voor zijn oriëntatie gedwongen zeer laag te gaan vliegen. „Wij daalden," zoo vertelde hij verder, „tot een hoogte van 25 meter boven den grond en vlogen een eind langs een spoorbaan. Toen wij bij een stationnetje kwamen, lazen wij, op een bord, den nnnm van het plaatsje en zoo ont dekten wij, dat wij boven Landshut aan den Isar waren." „Waarom wij ons niet gehouden hebben aan het door ons zelf ontworpen program? Wel, kijk \i eens, een dergelijk program wordt op gesteld aan de hand van konsrekeningen, en bij die kansrekeningen tracht men aan den veiligen kant te blijven. In de praktijk blijkt echter, dat, wanneer men werkelijk een re cordvlucht wil volbrengen men zich onmogelijk aan zulk een van te voren opgezet program ma kan houden. Je vliegt dan zooveel en zoo lang als maar eenigszins doenlijk is." Luitenant Koppen roemde de hartelijkheid, die hij van de zijde van de Engelschen had ondervonden langs de geheele route, zoodra hij van hun vliegvelden gebruik maakte. Ook van de zijde van de Franschen te Aleppo, do Perzen te Bushire en de Nederlanders te Cal cutta, Palembnng en Batavia, had hij een bui tengewone hartelijkheid ondervonden. Luitenant Koppen raakte niet uitgepraat ovei de ontvapgst te Batavia. Deze was inderdaad de geestdriftigste ontvangst, die ooit een vlie ger te beurt gevallen is. Het militaire cordon werd zoodra de wielen van de Postduif den grond raakten, verbroken Zelfs de beide broers van luitenant Koppen, die men naar het vliegtuig wilde geleiden, kon den niet door het gedrang komen De' op dringende menigte belette hen, bij den vliegci te komen. „Onze tocht van het vliegterrein Tjililitan naar dc stad," aldus Koppen, „was één ware zegetocht. Maar het belangrijkste is wel, dat ik hier de post onbeschadigd heb afgegeven". Hiermee was het persgesprek afgcloopen, want luitenant Koppen moest per auto naai Bandoeng om zijn moeder, die daar woont, te bezoeken. „Over de Postduif maak ik mij niet onge rust, want die wordt door Frijns naar Ban doeng overgevlogen, om op Andir grondig te worden schoongemaakt" VOORGENOMEN OCEAANVLUCHTEN DUITSCHE AC1IV1TEIT MISS ELDER WIL HET EVENEENS WAGEN Uit Berlijn wordt gemeld, dot he; plan be- staat heden-(Woensdag)-morgen de Heinkel- machine D 1220 voor een Oceaanvlucht te laten starten. Het vertrek vindt te Warne- münde plaats, Wanneer het mogelijk is, zal rechtstreeks naar de Azoren worden gevlogen Het plan voor deze vlucht werd reeds lang in alle stilte voorbereid. Het vliegtuig legde de proefvluchten uitstekend af. Bestuurder ia Herz, één van de beste verkeerspiloten van dc- Deutsche Lufthansa. Bovendien nemen nog twee personen aan dezen tocht deel. Het vliegtuig is voorzien van een bijzonder sterken motor, n.l. een Packard van 800 P.K. Volgens een telegram van de bemanning van het watervliegtuig D 1230 uit Lissabon is men van plan heden vroeg naar de Azoren te star ten. In Bcrlijnsche luchtvaartkringen verluidt, dat beide Oceaanvluchten nauw verband met elkander houden. Wanneer de weersomstandig heden de start op het laatste oogenblik niet vertragen, worden dus twee Duitsche Oceaan- vluchten tegelijk ondernomen. Londen, 11 Oct. (V. D.) Miss Ruth Elder, is. naar gemeld wordt, gestart voor de vlucht New-York—Parijs. Te 22 uur 4 heeft zij het vliegveld Roosevelt op Longe Island verlaten. Behalve door Miss Ruth Elder zal het vlieg tuig ook nog worden bestuurd door Captain George Haldeman, doch Miss Elder heeft mee gedeeld, het vliegtuig boven het grootste ge deelte van den Oceaan te willen besturen. Het besluit tot de start werd genomen, ondanks het feit, dat men Woensdag waarschijnlijk over een afstand van G00 mijl slecht weer zal ontmoeten. Miss Elder is gehuwd, doch gebruikt steeds haar meisjes-naam tijdens haar vliegtochten. Miss Elder heeft de reis aanvaard. Uit Roosevelt Field wordt d.d. II Oct. nader gemeld Het vliegtuig van Miss Elder, de American Girl, rees van den grond om 17.04 uur. De American Girl is een ééndekker met één motor, voorzien van ei'_ klein radio-apparaat. Er bevinden zich ongevrcr 20 Oceaanstoomers op den weg, dien zij volgen. J. MAAS t Te Egmond aan Zee is in den ouderdom van 47 jaar overleden de heer J. Maas, direc teur van de Prins Hendrikstichting aldaar. De overledene was eerst officier bij de gouver nementsmarine in Nederlandsch Oost-Indië en nam als zoodanig deel aan verschillende ex pedities o a. de Djömbi-expeditie, waarbij hij verschillende onderscheidingen verwierf. In 1913 werd hij adjunct-directeur van de Prins Hendrikstichting, om in 1922 den aftredenden directeur, den heer Van Huil, op te volgen Zijn heengaan beteekent voor de stichting een groot verlies. PRINCIPIEELE DIENSTWEIGERING. Voor den Bossche Krijgsraad verscheen A. A E. S.r geboren te Amsterdam, gewezen dienstplichtige, soldaat van het 5de Regi ment Infanterie, gedetineerd in de bijzondere Strafgevangenis te 's Gravenhage. Hem werd ten laste gelegd, dat hij op 8 Septemebr j.l te Amersfoort geweigerd had te voldoen aan den last van den reserve le luitenant H. Schot man, om de voor hem bestemde uniform aan te trekken. Verdachte, die vroeger behoorlijk heeft gediend, weigerde nu te dienen, omdat hij oorlog voeren een ramp vond voor dc menschheid. Eisch 10 maand/en gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Uitspraak 4 p* nden ge vangenisstraf met ontslag uit den dienst. VERLAGING VAN RIJWIEL- BELASTING VAN F 5.- TOT F 2JT VERSCHILLENDE FACILITEITEN Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Rijwiclbelastingwet. Aan de memorie van toelichting is het vol gende ontleend De ervaring heeft geleerd, dat het doen sa menvallen van het belastingjuar der rijwielbe lasting met het kalenderjaar aanleiding tot cenige bezwaren geeft. In de eerste plaats zijn de postkantoren, die met den verkoop der rij- wielbelastingmerken belast zijn, omstreeks Nieuwjaar met werk overladen; verder is het voor menigeen moeilijk de belasting in den winter op te brengen; ten slotte schept de om standigheid, dat de aanvang van het belasting jaar niet samenvalt met het begin van het rij- sc-izoen, aan vervalschers van rijwielmerken een gunstige gelegenheid tot het in omloop brengen van valsche merken Als begindatum zou 1 Mei kunnen worden gekozen, ware het niet, dat deze datum voor de administratie der belastingen bezwaren meebrengt in verband met de uitreiking van kostelooze belastingmerken. Om die redenen acht de minister van financiën het raadzaam als dntum van aanvang voor het belastingjaar 1 Augustus te nemen. De minister heeft tijdens de openbare behan deling in de Tweede Kamer van de Wegenbe- lastingwet op 27 en 28 October 1926 toege zegd, dat, zoo de raming der autobelasting zou worden overschreden door de opbrengst, hei surplus in de eerste plaats zou worden ge bruikt tot verlaging van de rijwielbelasting, hetzij in den zin van uitbreiding der vrijstel lingen, hetzij in dien van verlaging van het tarief. Sedertdien is gebleken, dat de autobe- losting over een vol belastingjaar ruim 1 millioen méér zal opbrengen don geraamd was. Daarin heeft de minister van financiën aanlei ding gevonden allereerst te onderzoeken dc mogelijkheid van een verhooging der inko mensgrens, beneden welke vrijstelling van de rijwielbelasting verleend wordt, tot een be drag van 2000, zooals in een adres geu vraagd werd. Er komen thans, naar raming, jaarlijks 79.000 aanvragen in ter bekoming van een kosteloos merk, waarvan de behandeling zeer veel werk eischt. Er zijn op oen totaal van 1.631.980 aangeslagenen in de rijksinkomsten- belasting niet minder dan 1.055.559 personen, wier inkomen blijft beneden 2000 's jaars. Als men aanneemt, dat daarvan de helft hoof den van gezinnen zijn, zou de verhooging der inkomensgrens tot 2000 een uitbreiding meebrengen van het aantal uit te reiken koste looze rijwielmerken van 79.000 tot 606.779. Het zou niet te verantwoorden zijn een zoo groote meerdere hoeveelheid werk te doen verrichten. Ook een verhooging van de grens tot 1400 is om deze r^den niet te aanvaar den. Eveneens bleken practische- bezwaren te be staan tegen uitbreiding dër bestaande vrijstel ling tot de kinderen van het gezinshoofd, dat thans een kosteloos rijwielmerk heeft. De minister is mitsdien thans te rade ge gaan de verlichting op eenvoudiger wijze aan te brengen en wel door verlaging van het ta rief van 3 op 2.50, met behoud der tegen woordige regeling voor kostelooze uitreiking van merken. Deze wijziging is in het ontwerp opgenomen. Voorts is de uitreiking van kostelooze mer* kon uitgebreid. Tot nu toe is uitreiking alleen mogelijk aan een gezinshoofd; voorgesteld wordt ze ook mogelijk te maken aan een lid van het gezin, indien het gezinshoofd niet voor zijn beroep of bedrijf een rijwiel noodig heeft, doch een lid van het gezin wel. De periode van 1 Januari 1928 tot on met 31 Juli 1928 zal begrepen worden in het eer ste belastingjaar, dat ingevolge de gewijzigde wet zal loopen, hetgeen een tijdelijke verla ging van de belasting beteekent. AFBRAAK VAN EEN WATERTOREN. Dc watertoren aan den Amsteldijk tc Amski- dam, die sedert 1918 geen dienst men do<*t, zal, als de gemeenteraad dit voorstel goed- kc-UTt, worden afgebroken. DE GASBEDRIJVEN EEN NIEUWE BESCHULDIGING THANS TE VAALS In de vergadering van den gemeenteraad van Vaals heeft het raadslid Drielsma een brief voorgelezen van den vroegeren kassier van het gemeentelijk gasbedrijf, wuorin dc vroegere directeur van dit bedrijf, de heer De Groot, ervan wordt beschuldigd, verschillede handelingen te hebben gepleegd, woordoor da gemeente zou zijn benadeeldo.a. zou de heer De Groet gemeentewerklieden ten eigen vccrdecle hebben laten arbeiden. De gemeen teraad besloot, dcie kwestie door een afzon derlijke commissie te doen onderzoeken. Een onder lid los hierop een brief voor, afkomstig van den heer Van der Stel. In. dezen brief wordt de vroegere directeur van het gasbedrijf ervan beschuldigd, de gemeente te hebben benadeeld door het aanvaarden van kortingen op aan de gemeente geleverde goe deren, welke korticgen ten voordeele \an de gemeentekas hadden moeten komen. De heer Van der Staal daagde aan het slot van zijn brief den heer De Groot uit, tegen hem een aanklacht wegens laster in te dienen. De gemeenteraad besloot, in verb rd met dezen brief, de hebren De Groot en Vnn der Stel te verzoeken, in een speciale bijeenkomst van den raad te verschijnen. Eveneens zullcr. de leveranciers, die in den brief van den heer Van der Stel worden genoemd, uitgenoadird worden. Mocht de heer De Groot niet aan deze uitnoodig!n'; gevolg geven, dan zcu het eervol or»-l°'T, dot hem in'v~rtiid els directeur van het Vtvalser gasbedrijf werd verleend, worden ingetrokken. GROOTHANDEL IN KOLON'UE WAREN. Internationale confcrentïe. Maandog is te Amsterdam geopend de in ternationale conferentie van organisaties op het gebied van koloniale waren cn aanverwante artikelen. Aan dc conferentie nemen deel de nationale bonden uit Duitsohland. Belgic, De nemarken, Zweden. Noorwegen, Finland, Zwit serland en Nederland Na een verwelkoming der buitenlondsche delegaties door den heer D. Terhenn, voorzit ter van den Ned. Grossiersbond, werd tot voorzitter der conferent'r» benoemd, dc heer Otto Dahlström uit St-^rkholm en tot tweede voorzitter de heer Wilhelm Herrmann uit Berlijn. Daarna hield do heer H. Leemhuis te Am sterdam een inleidende voordracht over toe standen en organisaties en het gebied van den groothandel in levensmiddelen in verschillen de landen. Het volgende punt van behandeling was het voorstel der Deensche organisatie om op hef punt van arbitrage aansluiting te zoeken bij de Internationale Kamer van Koophandel. Mr J. E. Claringbculd te Den Haag gaf daarbij een uiteenzetting over het arbitrage-instituut der Internationale Kamer -»n Koonhardel. Na een gemeenschappelijke lunch en een boottocht door de havens en grachten hield de heer Wilhelm Herrman uit Berlijn een rede over standaardiseering en r^rmaliseering in den groothandel in Wen-midd--'-"'^ waarna de heer J. Rosenbnch te Amsterdam hetzelfde onderwerp meer van de direct practische zijdo behandelde. Heden zijn achtereenvolgens voordrachten gehouden door de heeren Fegersten uit Oslo, Linder uit Stockholm en Piagct uit Bern, resj.». over v.'oderkeerige waarschuwing tegen onbe trouwbare afladers, de certificaten van dc Ca- lifomian Dried Fruit Association en over re geling der verhouding tusschen agenten en grossiers-importeurs. De conclusies over de verschillende onder werpen werden heden verder ia commissie vergadering vastgesteld De Ncdcrlondsche Grcssier^ond heelt de huitenlandsche o-m d>ncr aangebo den in het Paviljoen Vondelpark. EEN POSTVERBINDING NEDERLAND-SUEZ? DR. W. C. GROENEVELD MEIJER NAAR EGYPTE Men meldt aan het Hnagschc Aneta-kontoor d.d. II Oct Dr W. C. Grocnevcld Meyer vertrekt Vrij dag 14 October a.s. per „Tierima van Mar seille naar Egypte, om aldoor in opdracht van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij en het Comité Vliegtocht NederlandIndic dc mo gelijkheid van een postverbinding Nederland Suez, in aansluiting op de in- en uitgaande moilbootcn, te bestudecrcn. GEVECHT IN EEN TRAM. Drie woestelingen grijpen den be stuurder bij dc keel. Op het voorbalcon van een motorwagen van Lijn 7, te Rotterdam welke naar de stad reed over den Westzeedijk, stonden drie rumoerige Nedcrlondscho zeelui. De kerels gingen zoo vervaarlijk te keer, dat de bestuurder hun ver zocht zich wat te matigen. De mannen zwc gen Dc bestuurder reed. Toen echter de wu- gen een groote snelheid had bereikt, grepen de zeelui den bestuurder bij de keel. Er ont stond een worsteling. De tram reed een oogen blik aldus het Hbld. zonder dat iemand haar bediende. Een in den wogen zittende agent van politie zei den conducteur de deu ren naar het voorbalcon te openen, zoodra hij het rumoer had gehoord cn dc vechtpartij had gezien. Nauwelijks wnren de deuren vaneen geschoven of de diender tuimelde terug, door een vuistslag getroffen. De agent lag languit in den wagen, maar inmiddels had de con ducteur zich vnn diens gummistok voorzien cn daarmee knuppelde hij de vechtjassen vnn het bolcon de tram was inmiddels tot stilstond gebracht in do armen van twee rijwiel-agenten, die het vechtlustige drietal naar het bureau Witte de Withstroat trans porteerde. UIT DE SIGAREXINDUSTRIE. Geëindigde steking". Nadat Woensdag j.l. door de directie der sigarenfabriek „Het Gulden Vlies" te Breda was toegestemd in don van werknemerszijde ge- steldcn eisch tot toepassing vnn het collectief arbeidscontract, was van die zijde de eisch ge steld, dat de firma alle voorgenomen ontslagen zou intrekken. Gistermiddag nu had er tus schen beide partijen onder voorzitterschap van den rijksbemiddelaar een bespreking plaats, waar overeenstemming is bereikt. De arbeiders organisaties hebben dezen laatsten eisch laten vallen, waartegenover dc directie toezegde, dat het aantal ontslagen zoo klein mogelijk zou zijn. D derdag a.s. worden de werkzaamheden her vat. DE AMSTERDAMSCHE WETHOUDERS. Pensioenen van 4000. De afgetreden Amsterdamsche wethouders, de heeren F. M. Wibaut, S. Rodrigues de Mi randa en Ed. Polak hebben hunne aanvragen om pensioen ingediend. Thans wordt aan den Raad voorgesteld dit pensioen te bepalen voor de heeren Wibaut cn de Miranda op 4000. en den heer Ed. Polak op 2666,67 per jaar. Deze laatste kan nog niet voor vol pensioen in aanmerking komen, omdat hij 48 volle maanden wethouder is geweest en daarvoor 72 maanden ambtsvervulling worden ver- eischt. DE STAKING IN DE AMSTERDAMSCHE HAVEN. Eenige uitbreiding. Bij de stakeis bij de N.V. Amsterdamsch Havenbedrijf hebben zich ook de machinisten en stokers van de kraan gevoegd, waardoor het aantal stakers tot opgeveer 100 is geste gen. De werklieden van de H. A. R. weigerden 'bij het stoomschip „Sumatra", dat door Am sterdamsch Havenbedrijf zou worden gelost, aan het werk te gaan. Bij het stoomschip „Ni- coloas" wordt nog gewerkt. Wie graan wil oogsten, moet het tijd geven om te rijpen. Geautoriseerde vertalin gnaar het Engelsch van WALTER BESANT. door Mcj. E HOOGEWERF. 65 „Neen, «neen. Dank je Elsie. Ik verlang volstrekt niet persoonlijk kennis te maken met een socialist." „Hij heeft kamers op de tweede verdieping. Een daarvan is zéér ruim en goed gemeubi leerd, met twee vensters die op het Plein uit kijken Met is niet zoo'n heel mooi plein, want ze hebben er geen plantsoen van gemaakt, in het midden, en de huizen zien er ook wat vuil en verveloos uit. Daar zit hij op den avond cn schrijft er, en houdt er zijn over peinzingen. Soms geeft hij er mij ook onder richt, maar dat is pas iets nieuws. Op den ochtend is hij daar veelal tusschen negenen en twaalven. Hij heeft een oude werkster, die zoogenaamd zijn kamers schoonhoudt." Op heel zachten toon vertelde ze hem dit alles in de hoop dat zijn geheugen nu zou terugkeeren en hem den toestand zou doen begrijpen „Het zijn prettige kamers is het niet?" ging Ze voort, terwijl ze uit de spanning van zijn blik meende op te maken, dat hij ook zijn best deed, zich te herinneren. „Daar zit hij alleen te werken, naaT hij over-. tuigd is aan don vooruitgang ven de wereld Het is bijzonder goed mensch." Opeens schoof hij zijn stoel achteruit ei sprong op „Is dat rnijn leetlinge, die ik hoor spreken?" Het wes zóó plotseling, dat Elsie zelve er van schrikte. „Kind," sprak hij, half-vermanend. „Je ziet bleek. Komt dat van de warmte Ga nu naar buiten, daar is het koeler. Laten wij naar de kamers van Gray's Inn gaan. Die oude baas die Dering, zit hier den heelen dag. Dc grond is er bezaaid met het goud, dot hij verdient. Laten we maar heel zacht spreken, want hij kon nog wel eens in het kantoor hier naast zijn." Hij nam- zijn hoed en handschoenen. Uit kracht der gewoonte sloot hij de safe en stak den bos met sleutels bij zich. HOOFDSTUK XXVIII. De ontdekking van Athelstan. Op den avond van dien zelfden dag werd dezelfde ontdekking gedaan door een van de andere hoofdpersonen, die betrokken was bii de zaak Dering I Zoodra hij terug was, had Athelstan immers werk gemaakt van den commissionair, die den vervnlschten wissel had gepresenteerd. Ge lukkig herinnerde de man zich niet alleen het geval zelve, maar ook zijn werkgever, wegens de gulheid, waarmee die zijn diensten had be loond. En, na acht jaar, zou deze ontmoeting andermaal vrucht dragen voor den éénarmige. Na het ontbijt werd Athelstan meegedeeld, dat een commissionair hem wenschte te spre ken. „Neem mij niet kwalijk, sir", begon de man. op militaire wijze groetend, „maar u heeft mij gezegd, niet waar, dat ik het u zou komen vertellen, als ik dien bewustcn ouden heer wéér had gezien „Juist. Ik heb je vijf pond beloofd, als je hem vond Is dit zoo, dan verzeker ik je, dot ik mijn belofte zal nakomen." „Ik heb hem gisteren gezien. Precies de zelfde oude heer is het. die mij toen naar de Bank heeft gestuurd. Hij is natuurlijk ouder geworden. Kijkt niet meer zoo oogewekt en loopt ook langzamer, maor ik kende hem da delijk." „Weet je dat heel zeker? Want een gelijke nis. niet waar „Ik zou er op durven zweren sir. Sterkci kon ik het nu niet zeggen." „Neen, dat is zoo I En wanneer heb je hem den gezien „Tusschen zessen en zevenen. Ik had oen boodschap gedaan voor iemand in the Slrand cn ging den kortsten weg door Lincoln's Inn terug. Net toen ik dicht bij the Fields was. zög ik daar, op nummer 12, uit de deur komen precies den ouden heer, dien u zoekt. Toen hij de trap afging, kende ik hem incr-ns. Ik wachtte nog even oo den hoek, of hij mij ook herken nen zou. Hij keek mij wel heel strak aan, maar hij herkende mij toch niet. Hii zog er niets op gewekt uit. Misschien hec-ft hij zijn geld ver loten." „Kwam hij uit nummer 12, z.ei je? Wel, dat is het kantoor van Dering en Zoon. Wat be teekent dat „Ik dacht zoo bij mczelven, ziet u, dat ren banknoot van vijf pond toch heel wat meer was dan de achttien stuivers, die ik met de oncVre boodschap zou verdienen en dus volgde ik den ouden heer op geruimen afstand." „O, dat is goed I Heb je nu misschien ook uitgevonden, waar hij woonde Dat kan ik je anders ook wel vertellen Hij ging naar South Square, Gray's Inn, nummer 22." „Neen sir. Zoo héél ver af is u nu niet Want hij ging naar Bedford Row en daar „Wat, naar Bedford Row „Ja. Daar ging hij met den sleutel binnen op nummer 49, bijna aan het eind van de straat. En daar ik er niet van houd, de dingen half 'r doen, ging ik naar de Salutation Inn, in Hclbcrn, waar ze een adresboek hebben, en daar vond ik, dat de heer, die op Bedford Row 49 woont, Edward Dering heetop nummer 12, New Square, Lincoln's Inn, staat dc naam Dering en Zoon. Dus dit is zeker de oude heer, dien u zoekt. Het is althans degeen, die mij acht jaar geleden naar de Bank stuurde." Athelstan keek hem aan „Maar dat is onmogelijk. Dat-kan hij niet zijn I" „Toch is hij het en niemand anders. Als het mr. Dering was, dien ik gisteren van New- Square naar Bedford Row zag gaan, dan is hij ook degeen, die mij om het geld stuurde „Maar vriend", zei Athe'ston, „de man die je met den wissel stuurde, wos juist degeen, die mr. Dering opgelicht heeft." „Nu, dan moet mr Dering zichzelven opge licht hcbbenl" hield de man vol. „Dat is dwaasheid I Maar er moet toch een verklaring- voor wezen. Luister nu eens mr. Edward Dering gaat iederen avond, tusschen cessen en zevenen, weg van zijn kantoor. Van avond, om zes uur, zal ik op New Square zijn, aan den westkant. Houd jij dan de wacht vlak bij het huis. zonder dat iemand iets merkt van onze afspraak." ..Ik beloof u sir, dat ik geen notitie van u zal nemen." Op den afgesproken tijd waren ze beiden op post. Klokslag zes kwamen de klerken het kantoor uitgestormd. En daar er niet veel kan toren zijn op New Square, was het daarna weer doodstil. Om half zeven hoorde men aan het gestom mel, dat er iemand, heel langzaam, de traip afkwom. Een oogenblik later vertoonde zich aan de deur een oude gebogen gestalte, met wit hoor en gerimpeld gelaat. In het minst geen acht slaand op den „schildwacht", liep hij met wankele schreden in de richting von Chan cery Line. Dit was Chcckley, op weg naar zijn „eigendom", om zijn huur op te halen. Athelstan had hem eerst eenigen tijd nage keken en riep toen den oud-militair „Zie je dien man vroeg hij. „Dat is de geen, die je naar de Bank stuurde." „Neen, die is het niet. Hij lijkt er zelfs niet op. Die man is een ondergeschikte, geen chef. Dat zie ik aan de manier, waarop hij zijn han den houdt. Dat alleen is voor mij altijd een zeker teeken. Maar deze is het in geen geval. Wacht u nog even." Om kwart voor zevenen werd er een andere stap in het leege gebouw verromen. Toer. ver scheen een oude heer, met kaarsrechte hou ding, zijn jas zorgvuldig dichtgeknoopt, met keurige handschoenen aan, en een parapluie bij zich. Zijn gelaat had een harde, strenge uit drukking. Zoodra deze oude heer het huis verliet, ging de „schildwachthem op een afstand volgen. Toen hij nnast Athelstan stond, fluisterde hij „Dit is degeen, die mij naar de Bank zond. Daar zou ik op durven zweren I" Athelstan hoorde dit, ten zeerste verbaasd Laten wij hem ieder afzonde-lijk can weers kanten van den weg volgen Verlies hem vooral niet uit het oog." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5