aMERSFOORTSCH DAGBLAD „de e em lander" 21 October ^927 TWEEDE BLAD. FEUILLETON. Wie is Edmund Gray? De weduwe Bet je Asselman, wonende te Hengstdijk bij Hulst in Zeeuwscb-VLviade ren, wordt 1 November a.s. 105 Jaar. Zij is de oudste vrouw van Nederland, Door de Lunterscho Tuinbouw-Vereeniging te Lunteren wordt op 19, 20, 21 October in de Eierhal van Hotel Floor een tentoonstelling georganiseerd van Zaailingvruehten. Overzicht van de tentoonstelling van zaailingvruchten In Hotel Floor te Lunteren. Gisterenmorgen brachten de twee in Nederland vertoevend officieren van den Koninkl. Siameeschen Lucht- vaandienst, 1c Luit. V. Svasiti er. 2e Luit. -Mont Sinhaseni een bfezoek aan de N.V. Nederl. Vliegtuigenfabriek Fokker aan den overkant v. h. IJ te Amsterdam. Een foto van de bezoe kers voor een Universal Machine, welke in Amerika vervaardigd wordt. Od onze foto komen voor v 1. n. r.: Majoor Viehoff, Luit. Mont Sinhaseni, Luit. V. Svasti en de heer Smits. HET GRAND-HOTEL IN DE VIJZELSTRAAT WELLICHT IN FEBRUARI 1928 GEREED In de gister te Amsterdam gehouden buiten gewone vergadering van aandeelhouders de' N.V. Grand Hotel „Centraal" is tot statuten wijziging besloten. De naam werd gewijzigd in N.V. „Grand Hotel" en het kapitaal verhoogd tot 2.500.000. De directeur, de heer Adr. Leemhuis, werd in zijn functie herbenoemd. Tot commissarissen werden benoemd de hee- ren: F. van Alphen, lid der firma Oppcnhcim van Till te den Haag; G. H. Beels, lid der firma de wed. Tjeenk Co. te -Amsterdam; J. Th. Boelen, lid der fa. Jacobus Boelen te Am sterdam; D. G. J. Baron van Heemstra, lid der fa. Gleichman van Heemstra te Amsterdam; A. Loeb, directeur van het Bankierskantoor A. H. Keyser Zonen, te Amsterdam' en F. W. Schaaper JWzn„ lid der fa. Scherrewitz Schaaper te Amsterdam. De directeur deelde mede, dat met kracht aan de afwerking van het gebouw gewerkt ■wordt en dat de voltooing Februari 1928 te gemoet gezien kan worden, zoodat hiermede de hotelaccomodntie van Amsterdam belang rijk zal verbeteren, hetgeen ook in verband met de Olympische Spelen dringend ge- wenscht is. M| 1 1 LUCHTPOST NAAR INDIË. Een extra recht van 40 cent I voor 20 gram. Bij de K L. M. wordt met veel animo ge werkt aan het voorbereiden van een postver binding door de lucht met ïndië. Er hebben reeds verscheidene besprekingen met het hoofdbestuur der Posterijen plaats gehad. Men is overeengekomen, dat een extra recht van 40 cent voor 20 gram zal worden geheven. In kringen, die bij Indië betrokken zijn, blijkt veel belangstelling te bestaan. Men eelooft. dat de zaken een belangrijke besparing zullen krijgen door per luchtpost te verzenden. Cor respondentie, waar haast bij is, gaat nu alge- mee en telegrafisch van en naar Indië. De Indische mail bestaat dan ook slechts voor 20 pet. uit zakenbrieven. OVERVULDE ELECTRISCHE TREINEN VRAGEN VAN HET KAMERLID SCHAPER Het lid der Tweede Kamer, de heer Schaper, heeft aan den Minister van Waterstaat ge vraagd of hij bereid is op kotten termijn een onderzoek in te stellen naar de bezetting det treinen, rijdende tusschen 's-Gravenhage en Leiden, in het bijzonder naar die van trein 10.88, vertrekken van den Hoog om 17.27, waar telkens, volgens betrouwbare ooggetui gen, ten aanzien van de derde klasse een on behoorlijk gedrang ontstaat om in den trein te komen, terwijl bij vertrek de derde klasse wagens op ergerlijke wijze zijn overvuld, zoo dot tientallen reizigers op elkander gedrongen moeten staan. Wil de Minister, zoo wordt verder ge\ raagd, indien deze toestand als bovenomschreven wordt bevonden, ten spoedigste maatregelen uitlokken, om aan dien misstand een eind te maken HET VERDWENEN GELD DER H.T.M. Het Kaagsche Volk vertelt Men herinnert zich dat zekere G., gewezen beambte bij het gemengd bedrijf der Haag- sche Tromwegmaatschappij, cenige weken ge leden een bedrag van 15 000 verloren heeft onder omstandigheden, die bij de tramdirectie en de justitie het vermoeden deden postvatten, dat G. dit geld zou hebben verduisterd. Een nauwkeurig onderzoek wees uit, dat deze ver denking niet door de aan het licht gekomen feiten gedekt werd. G. kwam dus in vrijheid, doch verloor zijn betrekking op grond van ongeschiktheid. Het gemengd bedrijf ondervond door het gebeurde geen schade, daar het hiertegen ver zekerd was bij een bekende maatschappij hier ter stede. Deze nu achtte blijkbaar het onder zoek van politie en justitie niet betrouwbaar genoeg. De directie ontbood G. te haren kan tore in de Anna Paulonastraat en daar ont moette hij twee hem vreemde personen, „par ticuliere rechercheurs", die hem verzochten mee te gaan naar een helderziende in de Cor- nelis Jolestraat. G. willigde dit verzoek in en de helderziende „besliep" de kwestie. Den eersten keer was de zaak hem blijkbaar niet duidelijk en hij verzocht het drietal 's middags terug te komen. Ten tweede male „sliep" de heer L. en hij gaf toen de verzekering dat G. het geld inderdaad verloren had De verzekeringsmaatschappij had dus een strop. DE MOEILIJKHEDEN BIJ DE VACCINATIE EEN COMMISSIE GEVRAAGD Mevrouw De Vries—Bruins heeft den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid de vol gende vragen gesteld 1. Is de Minister van oordeel, dat na de ervaringen, die sedert 22 Augustus 1.1. met de neuro-vaccine zijn opgedaan, de oflevering von deze entstof kan worden voortgezet 2. Zoo neen, is do Minister dan bereid, de ze aflevering zoo spoedig mogelijk stop te zetten 3 Indien deze noodzakelijkheid zich voor doet, is de Minister dan niet van oordeel, dat de keuze van dc entstof, die daarna afgeleverd kunnen worden, met buitengewone omzichtig heid zal moeten plaats hebben, ten einde niet opnieuw naast gevaar, onzekerheid cn onrust te brengen 4. Acht .de Minister, in verband met het bovenstaande, de benoeming van een commis sie van deskundigen, bestaande uit een sero- loog, een dierarts, een klinicus, een neuroloog en een patholoog-anatoom niet den aangewe zen weg en is hij' bereid een dergelijke com missie samen te stellen Aangenomen, dat de indirecte dwang voor tijdelijk of voor goed wordt opgeheven, wat dan tc doen? vraagt dr. F. S. van Bouw dijk Bostiaanse te den Haag in een ingezonden stuk in de N R. Ct., hetgeen vermoedelijk mevr. de Vries—Bruins tot haar vragen heeft geïnspireerd. En hij vervólgt „Men kan er zeker van zijn, binnen korter of lenger tijd komen er pokkengevallen in ons 'land voor. Dan zal overhaast gevaccineerd worden, niet in de maanden, die het onder zoek aangeeft als de meest gunstige, evenmin op een leeftijd, die het meest gunstig geacht moet worden. Er is maar één antwoord tc geven en wel er moet een werkcommisie wor den ingesteld, waarin de clinicus, de epidemioloog, de seraloog, de bacterioloog, de neuroloog, de dierenarts, de patholoog anatoom samenwerken, die de beschikking krijgt over dieren, hokken, laboratoria en as sistentie. Er wordt geantwoord dat kost veel geld. Maar ook wanneer de indirecte dwang tot vaccinatie wordt opgeheven, zal, wanneer een geva'i van pokken zich voordoet en dit is binnenkort te verwachten, van regeeringswege geadviseerd moeten worden te laten vaccl- neeren. Dit advies van regeeringswege alleen reeds legt de regeering den plicht op de na- deelen te voorkomen. Het kost veel geld. Evenwel wanneer de pokken in het land ko men, zal dit veel meer geld kosten en boven dien veel menschenüevens. Behalve dat er ver lies door arbeidsongeschiktheid komt, zal men evenals in de Vereenigde Stoten, in alle groo- tere steden afzonderlijke ziekenhuizen ter ver pleging van pokkenlijders moeten oprichten En wonneer de regeering dan ook aanvaardt het voorstel om den indirecten dwang tijdelijk op te heffen, is zij zedelijk verplicht i n dien t ij d de noodige onderzoekingen te la ten verrichten, „anders zuilen de gevolgen veel en veel erger zijn, dan wonneer men nu den dwang handhaaft. Een zuiver wetenschappelijk instituut voor de volksgezondheid moot er komen, zoo goed koop, maar vóór alles zoo goed mogelijk." VERDWIJNENDE MOLENS. In de heden gehouden vergadering van hoofdingelanden van den polder Geestmerum» bacht (Oosterdijk cn Molcngeersen) werd be sloten zoo noodig bij dc Kroon in beroep te gaan tegen de beslissing van Gedep. Stotcin van Noord-Holland, waardoor de polder ver plicht wordt 5000 gulden bij te dragen in de kosten van de Mosselenbrug te Noord Schar- woude, in onderhoud bij de bnnne. Gedep. Staten zijn van oordeel, dat de slech te toestond van den onderbouw von dien brag tc wijten is aan de sterke stroom, veroorzaakt door het stoomgemaal. Ook werd besloten aan Gedep. Stoten te ver zoeken de 5 molens tc mogen afbreken, omdat ze door het vergrooten van het stoomgemaal overbodig geworden zijn. Von meerdere zijden wordt het vermoede?, uitgesproken, dat dit verzoek niet zal worden toegestaan. STOOMTRAMONGEVAL. Een locomotief omgeslagen. Waarschijnlijk door het verspringen van den wissel is van de tram, welke 14.10 uit Bre da de gemeente Oosterhout binnenloopt, ter hoogte van den wissel aan Berg cn Dal, de lo comotief omgeslagen. De machinist, die rechts in de machine stond, kwam op den ketel te*- rtcht en kon zich bovenlangs uitwerken. Een stoker was niet op dc machine aanwezig. Doordat een rails vrijbleef, werd het verkeer niet al te lang gestremd. Wie anderen wil regeeren, moet zijn eigen belang negeeren. Geautoriseerde vertalin gnaar het Engelsch van WALTER BESANT. door Mej. E HOOGEWERF. 73 HOOFDSTUK XXXII. Elsie en haar Moeder. „Hebt u een paar minuten voor mij, moe der Mrs. Arundel keek op van den brief, die zij zat te schrijven en zag haar dochter vóór zich staan. Ze senrikte even, maar herstelde zich toch ook weer gauw en antwoordde koud: „Be had je niet hooren binnenkomen, Elsie. Wat heb je mij te zeggen Wordt het een onderhoud van eenigszins langen duur, ga er dan bij zitten. Be kom anders niet graag laat in de kerk. Menschen, zooals wij, moeten immers het voorbeeld geven I" „Ik geloof niet, dat ik u zoo heel lang hoef op te houden Maar we zullen er toch maar liever bij gaan zitten, dat is gerieflijker." „Alle gerieflijkheid Elsie, heb je uit huis verbannen „Be zal ze wel terugbrengen, moederMaan dagavond kom ik weer." „Wat bedoel je, kind? Is de slag waarliik gevallen Is hij in hechtenis genomen?" „Neen moeder, u vergist zich. Bn u heeft zich al zoo lang vergist. Intusschen ik kom Maandag terug." „Alleen „Het zal van u afhangen, moeder, of ik al leen terugkom, of met de beide mannen, die ik ter wereld het hoogst stel mijn verloofde en mijn broer." „Je kent mijn opvattingen, Elsie. Daar is geen verandering in gekomen. Dat kan ook niet." „Woensdag is mijn trouwdag." „Ik stel geen belang m die gebeurtenis, El sie. Na je huwelijk met zulk een man, tegen de opvattingen, de wenschen en verlangens van al degenen, die je toch eerbiedigen zoudt, kan ik enkel zeggen, dat je niet langer mijn doch ter bent 1" „O Hoe kunt u nog zoo zeer volharden in uw geloof? Moeder, laat ik toch een beroep doen op uw betere gevoelens. Zet u die verdenking toch van u afEr is niet de minste grond voor dat belachelijk „geval", zooals zij het opgebouwd hebben. Het is nu al drie weken en er werd nog niets, absoluut niets, bewezen. Als u toch maar eens wilde in zien, op welke valsche veronderstellingen het geheel berust. Om te beginnen kan ik u al bewijzen, dat Athelstan in Amerika was, tot een maand geleden." „Ongelukkig kind I Hij misleidt je. Hij heeft al acht jaar in losbandigheid geleefd, in een van de LondensChe voorsteden. Elsie, houd mij niet zoo noodeloos op I Het is mij voldoende, dat mijn schoonzoon, sir Samuel Dering, een man van groot verstand en van zeer veel er varing, overtuigd is, dot men onmogelijk tot eenige andere gevolgtrekkingen kan komen." „En mij is het voldoende," antwoordde El sie zeer adrem, „dat mijn hart mij ingeeft, hoe noch mijn broer, noch mijn verloofde, zulke menschon kunnen wezen „Heb Je nog iets meer te zeggen vroeg mrs. Anmdel en knoopte haar handschoenen dicht. Dc klok stond nu op vijf minuten voor elven. „Ja. Het schijnt toch niet te geven, of ik al een beroep doe op „Neen, juist. Dat geeft toch niet. Ik ben in het geheel niet gedisponeerd tot het aan- hooren van zulkcn sentimenteclen onzin. „Dit spijt mij, want u zult er later spijt van hebben. Ik kwam u juist vertellen, dat ik met bc-hulp van George alle voorbereidende maat regelen heb getroffen voor Woensdag. *o," „Ja. De huwelijks-cake wordt Dinsdag be steld. Mijn eigen japn een wit-satijnen na tuurlijk en héél mooi is klaar Die komt Maandag thuis. Dc beide japonnen voor dc bruidsmeisjes komen ook Maandag. George heeft alle beschikkingen met de kerk genomen; de rijtuigen, dc bouquetten en de ring zijn be steld. De cadeaux hebt u zelve in huis. We trouwen om drie uur. Na de plechtigheid zal er een bijeenkomst plaats hebben von de fa milieleden, en 's avonds geeft u ze een een bal. Georger heeft ook ol gezorgd voor een looper op de buitentrap en al dergelijke dingen. En Dinsdagavond geeft u een groot diner, aan iedereen." „Ben je dwaas, Elsie V „Volstrekt niet Moeder. O, u doet toch zoo ongerijmd I Maar George en ik hebben vast besloten, dat dit geen aanleiding zal zijn tot blijvende verbittering. Daarom, Moeder-hef, wil ik ook niet uit het huis van mijn broer, maar bij u uit huis trouwen. U zult op mijn huwelijksfeest komen, profeteer ik, vol liefde, vol h'efdc," herhaalde ze weer, met tranen in de oogen, -„voor mij en voor George en voor Athelston, vol liefde en verdriet en zelf-ver- wijt." Mrs. Arundel werp haar een verpletterenden blik toe. „Iedereen zal daar zijn en u zult er al uw vrienden ontvangen, na de. plechtigheid. Ik heb zorg gedragen voor de uitnoodigingen. Hilda zal er ook zijn, vreeselijk beschaamd over zich- zelve. Het zal een heerlijk feest zijn, en wij zul len weggaan met zulke goede wenschen von u, als u het nu nog niet mogelijk zoudt achten. Maar gaat u nu naar dc kerk. Moeder en houd u voorbereid op een gelukkigen en vreugde vollen dag." „Zoo tussohenbeide denk ik Elsie, dot je van je zinnen beroofd bent. Tot dusver staat het bij mij vast, dat ik nog niet bij jo huwelijks feest kom. Daarom zal ik er je niet bij in dc-n weg staan, dat je huwelijk van hier uit plaats heeftje mag je gasten hier aan huis ontvan gen, als je dat verlangt. Ik zal zelve mijn toe vlucht zoeken bij mijn dochter, die beter weet, wat haar plicht is. Mijn ongelukkigen zoon wil ik niet ontvangen ik wil mijn toestemming niet geven tot een band, die eindelooze ellende in het leven zal roepen „Liefste Moeder, u zult doen precies zooals ik het voorspeld heb. En zegt u nu niet méér, wont dat zou onze verzoening slechts moeilij ker maken. Ik behoor naar de kerk te gaan op den Zondag vóór mijn huwelijk. Wilde u toch maar weer vertrouwen stellen in de eer van mijn geliefde, dan kon ik, niet u, naar de kerk gaan en naast u knielen. Maar als dat vertrou wen ontbreekt Goat u dus Moeder. U zult zien, dat mijn voorspelling, woord voor woord, uitkomt, of u mij nu gelooft of niet". Mrs. Arundel ging naar de kerk. Onder den dienst voelde ze de eigenaardige prikkelingen van vrees en hoop; en ook wel wat droefheid, HET SPOORWEGONGELUK BIJ RIJSWIJK DE SPOORWEGDIRECTIE EN va GEWONDEN BILLIJKE SCHADEVERGOEDING Naar wij vernemen zijn de gewonden van het spoorwegongeluk van j.L Zaterdagnacht bij Rijswijk, zoowel in het ziekenhuis tc 's Gravcn- huge als elders, dezer dagen door een contro leur van het hoofdbureau der Ned. Spoorwe gen te Utrecht, den heer March and, namens de directie der Spoorwegen bezocht, om te in- formeeren naar hun toestond. Tevens deelde de heer Morchand bij zijn bezoek aan de ge wonden, mede, dat dc directie der Spoorwegen den gewonden eventueel geleden schade vol gens billijke regeling zal vergoeden. Maatregel tegen ccn hoofd- conduetcur. De directie der Nederl. Spoorwegen heeft ge last, dat de hoofdconducteur A. Verbeek, die op den dog van het spoorwegongeluk bij Rijs wijk dienst deed op den trein van Den Haag naar Rotterdam, voorloopig geen dienst meer zal doen. HET SPOORWEGONGEVAL BIJ HEERENVEEN ARREST VAN HET GERECHTSHOF TE LEEUWARDEN Het gerechtshof te Leeuwarden heeft arrest gewezen in de zaak tegen de drie spoorweg ambtenaren, betrokken bij het op 28 Jan. j.i. nabij Heerenvecn plaats gehad hebbende spoorwegongeval. De rechtbank hod hen vrij gesproken, waarna het O. M. in hooger be roep ging. De advocaat-generaal eischte In hooger beroep voor den 32-jarigen stations assistent H. B. en voor den 28-jarigen ran geerder J. D. vrijspraak, terwijl tegen den 37- jarigen rangeerder T. d. R. een geldboete van 50 subs. 25 dagen hechtenis werd gc- eischt. Het Hof, heden arrest wijzende, sprak B. cn D. vrij, terwijl de R. werd veroordeeld tot een hechtenisstraf van twee weken. naar aanleiding van de verzekeringen van haar dochter. Toen zij uit de kerk kwam, merkte ze dat er geen woord tot haar doorgedrongen was van de preek. Ze gebruikte haar vroeg-diner bij de andere dochter, aan wie ze Elsie's merkwaar dig gedrag meedeelde, en hoor voorspelling, cn haar uitnoodiging. Het werd onder haar bei den uitgemaakt, dat Elsie zeker leed aan een voorbijgaande hersenstoornis en dot het maar beter zou zijn, hier niet tusschen beide te tre den Intusschen deelde Sir Samuel mee, dat er besloten was tot een bevel van inhechtenisne ming van Edmund Gray uitgevaardigd te krij- gen. „Vreemd", meende de ridder, „dat er niets ontdekt werd betreffende 's mans ambt of be zigheden. Ik heb er zelfs iemand naar ge vraagd, die aan de politie verbonden is. Nu dit komt alles wel te berde, wanneer hij maar eenmaal terechtstaat". „En Woensdag is zoo dichtbijO, waarde Sir Samuel, zet er toch wat haast achter. Zelfs op het laatste oogenblik zelf op gevaar of, van een vreeselijk schandaal, als Elsie maar gered kon worden „Jn, dat is ook zoo eigenaardig geJoopcn, eigenlijk begrijp ik het zelve nog niet. We zou den Vrijdag al om zoo'n uitvaardiging ge vraagd hebben, maar de oude Checklcv wilde er niet om gaan. Hij zegt, dot hij meent, dat het niets geven zal. Daar had je eerst die Austin, die het opgaf, en nu Checklcv weer, het lijkt wel of ze samenzweren om het ge recht moor niet zijn loop laten hebben. Maar morgen go ik zelve naar mijn broer. He» is tijd, dat er een eind komt aan deze zaak". ^*>rdt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5