1 SLIJTERIJ - HAVIK 41 SHallo! Handel in Gedistilleerd. Wijnen en Likeuren. Advocaat - Boerenjongens - Voor- burgh en Massa's „Schilletlje" Eerste Amersfoortsche Stoompersiiir. „üuack" Amerstoortscti Dagblad -1 §n_ Een loon van 1850 min de korting is geei. hoog: loon, maar een klein loon. 't Is zeker niet te veel voor deze ambtenaren. Een andere kwestie is die van de 30.000 uit <Vt E'octr. bediijf ter vervanging van de vet mindering der opcenten. Hoe zijn B. en W aan dit bedrag gekomen Dan is er de post bestrijding t.b.c. B. et> W. zeg#i*n, dat verhooging van dezen post ten behoe«*> van nazorg overbodig wordt geacht. Het schijnt ver of B. en W. de bedoeling niet snappen 01 niet willen snappen. Wanneer een patient uir een sanatorium wordt ontslagen, blijft hij we.loos rondloopen, wordt aan zijn lot overgelaten. Na korten tijd moet de pa tiënt weer een kuur ondergaan. Is er nu geen gelegenheid dezen menschen een lichten a» beid te geven, opdat ze weer aan het werk gewend raken. Het gezin en de stad zul'en e» wel bijvaren. Vorig jaar is gevraagd bij het Burg. Arm. bestuur of er geen aanleiding was dit te re» eiganisee'-en, opdat B. en W. meer Invloed /ouden krijgen. Vorig jaar heeft dr. Jorissen geantwoord, dat het een pur>'. van ernstige studie hij het college zou ut.maken. Er kon nog veel ver anderd en ook verbeterd worden, maar dit is niet met een hand omdraaien gebeurd. En nu antwoorden B. en W. dat het Burg. Armbe- stuur pas kort is gereorganiseerd en dat het tot bevrediging werkt. Deze twee verklaringen spreken elkaar tegen. Ook is het de vraag of het de burgerij bevredigt. En dat is te betwij felen. Spr. hoopt dan ook dat dit jaar plannen tot reorganisatie van B. en W. zullen komen. Ook het antwoord op de medezeggings- schap heeft spr. niet bevredigd. Het zeg\ cigonlijk niets. Het vraagstuk vraagt ons aller aandacht, het is er een van de practische po litiek, B. en W. zeggen nu dat zij zich er over moeten beraden en dat ze op het oogenblïk geen voldoend antwoord geven. Bij de vorige begrooting hebben de wethou ders Veis Heijn en Jorissen gezegd, dat ze het vraagstuk ernstig in studie zullen nemen maar tot nog toe is er niets aan gedaan. Bij de gcmcentewoningen is men nu bezig een eind te maken aan het z.g. doorstuiven. Het wordt ook ten hoogste tijd, want de men* schen die veel meer dan de minimum huur betalen trekken er van lieverlede uit, omdat ze liever geen zond moor wat anders op hun hord hebben. Verschillende menschen hebben nog geen straatje of stoepje voor hun woning, hetgeen spr. ook onder de aandacht brengt. De voetpaden op den Berg worden niet on derhouden, omdat het toegestane crediet voor de binnenstad noodig is. Maar dit bedrag wordt steeds hooger luat van dat meerdere nu ook iets gebruikt worden voor de buiten wegen. De kuilen in de straten, ontstaan door de werkzaamheden aan gasbuizen, rioleering enz,, ze worden zooveel mogelijk opgehaald dooi vast personeel, omdat in den zomer zoo moei* lijk losse arbeiders zijn te krijgen. Vorig jaav heeft spr. stratenmakers ontmoet, maar die konden bij de gemeente Amersfoort geen werk krijgen, omdat ze niet gehuwd zijn. Ook in het seizoen zijn dus wel losse arbeiders te 3crijgen. Over de sloot aan den Woestijgerweg wü spr. niet meer praten, wel over den Lagewcg. Vorig jaar is op den onhoudbaren toestand gewezen, maar de gemeente laat maar Gods water over Gods akker loopen. De menschen moeten door drek en modder, zonder dat er door de gemeente iets wordt gedoan. Met wat goed puin en sintels is daar heel wat er doen, Eveneens is in de ofdeeling door spr. ge vraagd of niet eens kon gesproken worden met de eigenaars van de Burgerbuurt. De kinderen, die in dc Miereveldstr. ter schooi gaan springen daar maar door den moddei. Aan het Groene Kruis geven we jaarlijks 5900 subsidie, waarbij 200 voor den Bond tot bescherming der zuigelingen. Voor 8 jaar waren er twee zusters bij het Groene Kruis en nu zijn er nog maar twee. De heer Nieuwenhuijzen: En 4 dia*- conessen en 2 R.K. Zusters. De heer M u i 1 w ij k Juist er is hier dus werk voor 8 zusters. En als deze corporaties niet waren aangetreden, wat moest er dan van, terecht komen. Iemand, die kwam om zich te laten verbinden, kreeg ten antwoord je bent buiten het spreekuur. De kleutcrverzorging zou komen bij het Groene Kruis en dan zal wel worden aange klopt om een derde zuster. B. en W. moeten eens nagaan of het Groene Kruis nog wel aan dc bestemming voldoet Een ander punt is de schoolgeldregeling, die in vergelijking met andere gemeenten hoog is. In Amersfoort betaalt een gezin met 2 kinderen on T60O inkomen juist het dubbele van te Utrecht. B. en W. verwijzen naar het ontwerp wet tot wijziging der L.O. wet 1920, dot gelegenheid opent aan de geopperde be zwaren tegemoet te komen. Zoodra dit ont werp tot wet is geworden zullen B. en W. met inachtneming der gemeentefinanciers een wij ziging overwegen. Men vraagt zich af of B. en W. wel iets van dat ontwerp afweten Voor gesteld wordt dat voortaan de kosten zullen worden berekend naar de kosten door de ge meente betaald gedeeld door het aantal kin*, deren. Thans mag worden gegaan tot 150 per kind en het ontwerp wil maar 50. Iemand die thans dus 85 betaalt ital maar 50 be hoeven te betalen en dat zal op de kleintjes moeten worden verhaald. Spr. hoopt dat dit wetsontwerp geen wet wordt, omdat de kosten maar op de gemeente worden gelegd zonder dat er andere inkomsten tegenover staan. (Do kosten van het lager onderwijs zijn 2 per kind toegenomen heeft Mt. Stadig gezegd. Dat is zoo, maar had dit niet zoo zonder meer mogen zeggen. Jarenlang was er achter stand bij het openbaar onderwijs en van den laatsten tijd is hierin veel verbeterd. Door de punten in art. 55 L.O. wet zijn deze kosten ontsta#-Ook de rfeuwe school in het Soes- terkwartier zal geld kosten. Voor 2 jaar is geconstateerd dat aan schoolbibliotheken zoo goed als niet gedaan werd. Ook de post voor schoolvoeddng en -klee ding is nog onvoldoende. De groote actie door de anti-revolutionairen ontplooid is daarvan de oorzaak. De school Anctnonstraat was voor het ópenb. onderwijs bestemd. Hadden we die gehouden dan hadden wd geen nieuwe school behoeven te bouwen. Daarbij komt, dat tal van kinderen op de bijzonder* school zitten, idie êr krachtens de overtuiging det ouders niet hooren. En als we de pers der hceren lezen dan wordt het nog erger, waarvoor spr. ci teert uit een artikel in de Amersfoortsche Post van 14 Mei T927. Met een dergelijk stuk wordt dc bevolking vergiftigd, daarmee wordt de eenvoudige mensoh opgezet tegen de openbare school. Spr. kan een ander hoekje open doen van prof. dr. J. A. Cramer een man die het Christelijk onderwijs een goed hart toedraagt en die precies hetzelfde zegt maar nu aan het bijzonder onderwijs, hetgeen hij met verschil lende citaten aantoont. De Voorzitter verzoekt den heer Muil wijk uit te scheiden met citeeren, het vermoeit de vergadering. De heer M u i 1 w ij k moet toch nog wat ci teeren; de schunnige manier waarop dit ar tikel op het openbaar onderwijs afgeeft kan werkelijk niet door de beugel. Prof. Cramer komt tot de conclusie, dat het bijbelsch onderwijs op do bijzondere school aan kinderen van 6 tot 12 jaar boven hun be vatting gaat. Als dot de christenen zijn, die meenen met een artikel zooals in de Am. Post hun zaak te dienen, don heb ik maar liever met heide nen te doen. Nog een punt heeft spr. nl. de vermakelijk heidsbelasting. B. en W. schrijven dat de be staande regeling schijnt te voldoen. Vorig jaar heeft spr. gezegd dat heel wat vermakelijk heidsbelasting wordt ontdoken en hij heeft ge vraagd deze zaak eens in de financieel, com missie onder do ooken te zien. Waarom is dat niet gedaan. Het antwoord van B. en W. gaat heelemaal buiten de zaak om. De heer Hofkamp: Inzake de Eierhal kan ik nu, althans voorloopig, kort zijn. Onbe roerd mag ik die belangrijke zaak natuurlijk niet laten. Mijn aangenomen voorstel /Stichting van een Verkcershuis", heeft te lang op uitvoering gewacht en ik zou niet gaarne een soortgelijke ervaring opdoen met mijn oveneens aange nomen voorstel tot stichting van een goed in gerichte, overdekte Eienhal. Alles wat ik daar omtrent heb gezegd, mag ik goed bekend ver onderstellen. Ik treed dus niet in herhalingen, maar verzoek uw College mijn voorstel nog eens na te lezen en met de redactie ervan rekening te willen houden. Inzonderheid be doel ik hiermede het slot: „die in 1928 in gebruik kan worden gesteld". Dat slot wijst, naar mijn meening op spoed 'bij de voorbe reidende werkzaamheden en daarvan is mij nog niet gebleken. Ik heb niet de overtuiging, dat do regelmatig met de gewensöhte en noo- dige voortvarendheid aan gewerkt wordt en daarom verzoek ik B. on W. zich wat meer op een vlottende voorbereiding toe tc leggen, aan gezien alleen daaruit een tijdige afdoening kan volgen. De heer van Galen Last zegt dank voot het plan van werken ontworpen voor de eer ste 10 jaren. Jammer is dat er nog urgente punten niet op dit plan voorkomen. In de eerste plaats noemt spr. den overweg aan den Soesterweg. Met het aanbrengen van loophek ken wordt voor handel en nijverhand weinig bereikt. Ook voor de subsidieering van het voorbe reidend onderwerp moet een oplossing worden gevonden. Voor de rioleering moet zoo spoedig moge lijk een volledig plan worden ingediend. Een nieuw gebouw voor het Gymnasium Is dringend noodig evenals een markthal. Het antwoord inzake de schoolgeldheffing bevredigt spr. niet. Deze heffing is zeer druk kend en een wijziging is wei noodig. De Chr. Hist, fractie is uit de tedhteche frac tie getreden omdat zij het beter vonden zich 'zelfstandig te organiseeren. Spr. betreurt den aanval van den heer Muil wijk op het bijzonder onderwijs. Prof. Cramer is nooit anti-revolutionair geweest «n in de plaatsen waar hij predikant is geweest is nooit iets van zijn liefde voor het bijzonder onder wijs gebleken. Hij heeft al veel van zijn be schuldigingen moeten terugnemen en er mag gezegd worden dat hij het bijzondere onder wijs slechts bij name kent. De heer Boas vindt het in tegenstelling met de heeren van Koetsveld en Verhey wel goed, dat de begrooting in het openbaar door den Raad wordt behandeld. Het college van B. en W. weet toch niet alles en de raadsleden kun nen zich door deskundige personen laten voor lichten. Veel verandering is er niet gekomen. De schuldenlast is gelijk gebleven en de rente last is ook niet lager. Wel ziet het er iets beter uit. B. en W. wijzen er op, dot we met een overschot kunnen beginnen, terwijl de be tere toestand zich ook demonstreert doo» de grootere overschotten van de bedrijven. Spr. betwijfelt echter of dat wel een gezonde toe stand is De betere toestand leidt nog niet tot belas tingverlaging. En deze is dringend noodig voor onze gemeente. Mr. Stadig heeft er al op ge wezen, om verbeteringen bij openbare wer ken over langeren termijn te verdeelen. Dat is wel goed. Telkens komen er nieuwe vindingen. Bij langzamer tempo zullen we krijgen dat we niet weer op behoeven te breken, wat we pas hebben gemaakt. Hoe kunnen we belastingverlaging krijgen Door minder uit te geven en door de werken te verdeelen over langeren termijn. En dan kunnen we ook de belasting beter verdeelen. Het voorstel inzake den aftrek voor ongehuw- den noemen B. en W. belastingverschuiving. Dat is ook zoo, maar daarom is Tiet toch vol komen billijk. In andere gemeenten is ook het systeem met eon ander begin voor gehuwden en ongehuwden. Als we denken aan de personeel® belasting die de gehuwden betalen, dan is dat ook heel logisch. Als we 'het voorstel aanne men krijgen we een verhooging van 40.000 De heer M u i 1 w ij k Hoeveel oninbaar is daarbij. De heer Boas heeft ter bevoegder plaatse geïnformeerd dot er maar heel weinig oninbaar is. De heer M u i 1 w ij k Waarom sohrijvcn we dan 60.000 af. Do heer Boas: U is toch belastingambte naar en vraagt dus" naar den bekenden weg. Een andere zaak welke herziening behoeft is do personeele belasting. Bij wet van 28 Dec. 1926 is do wet op de Personeele belasting ge wijzigd en er zal vermindering komen. Dat is heel mooi voor zoover het het Rijk betreft, inaar dc Gemeente zit met de opcentenheffing B. en W. hebben berekend, dat die opcenten 30.000 minder zullen opbrengen en willen die uit het Electr. bedrijf halen. Dat is minder goed. Waarom kan hier niet gedaan worden, wat in Rotterdam, den Haag en Utrecht is ge daan n.l. het ontwerpen van een nieuwe veror dening. Al brengt dat maar 15000 op, dan zullen we niet gedwongen zijn naar andere winstobjecten te zoeken om mogelijke tekorten to dekken. Voor Amersfoort met zjjn grondbedrijf is lager belasting dringend noodig en spr. wil zich aansluiten bij de leden die daarop hebben! aangedrongen. Den wethouder van financiën wacht een moei lijke taak. Uit den Raad is aangedrongen, dat een lid het ambt van Wethouder van financiën zou vervullen. Dat is nu gebeurd en het post den voorzitter een woord van erkentelijkheid t® betuigen, dat hij naast zijn ambt van bur gemeester nog de financiën heeft willen be hartigen. Spr. komt nu tot de bedrijven. De reserves bedragen 6 ton, maar die zijn belegd in dc bedrijven, slechts 8.000 zijn belegd in. ef fecten. Dat acht hij geen goede wijze van be legging. Als het bedrijf naar beneden gaat, gaat de reserve ook naar beneden. Dat is getut goede verhouding. Daarom worden voorschrif ten gegeven voor de belegging van reserve's. Er is gevraagd hoe komt het, dat we uit d® gasfabriek zoo'n groote winst hebben en van welken invloed de kolenstaking daarop is geweest. Spr. wil daarop nog wel gaarne eeni- ge inlichting hebben. Spr. becijfert, dat in 1925 42.000 aan de gasfabriek minder is uitgegeven dan in 1926 en dan blijft er van de winst niet heel veel over. Spr. vindt dat de heer Muilwijk er een eigen aardige wijze van redeneering op nahoudt. Het Groene Kruis vervult z.i. niet goed zijn taak, omdat er 2 RK. zusters en 4 diaconessen bij zijn gekomen. Wethouder Thien wijst er op, dat B. en W. een groot aantal noten te kraken hebben ge kregen, die een financieelen pit bicken te be zitten. Er zijn twee groepen de een wil belas tingverlaging, de andere wil eerst alle weer stand zien hersteld. Het beste is, dat B. en W. met hun optimistisch pessimisme een brug vor men tusschen de uitersten. Wat de homogeniteit van het College be treft, wijst spr. er persoonlijk op, dat de indi vidualiteit niet kan worden opgelost als een klontje suiker in de thee. De algemeene toestand is de laatste jaren beter geworden en er opent zich weer perspec tief. In 22 en 23 zijn de aanslagen niet toege nomen, in 26 en 27 zijn er 200 aanslagen bij gekomen. Dat is een gunstig teeken, cr blijkt uit dat de teruggang is tot staan gekomen. Er wordt te veel en te uitsluitend gekeken naar de inkomstenbelasting. En kon wel eens overwogen worden of de straat- en rioolbelas ting niet moet veranderd» worden cn ook aan de schoolgeldhefiing is wel wat te doen. Maar incidenteel moet niet worden veranderd, be ter is het geheele belastingwezen te herzien. Ook de heffing der Pers. belasting zal moeten worden herzien door de rrundere opbrengst der opcenten. Vermoedelijk zal dit meer dan 30.000 zijn. Als tijdelijke maatregel deze te nemen uit de winst van het Electr. bedrijf is zeer wel te verdedigen. Met de recognitiën is nog ecnige achterstand maar er wordt correspondentie gevoerd om deze in te halen. De kleeding der bode's behoeft niet in het Georg. overleg te worden gébracht, want die tpeslag is geen loon De heer Verhey heeft ter sprake gebracht het artikel in de Eembode. Hij is nog te kort lid van den Raad anders zou hij weten, dat het geen gebruik is hier courantenartikelen ter sprake to brengen. De begrootingen der bedrijven komen steeds in de verschillende commissies en gaarne wil len wo zooveel mogelijk samenwerken in het algemeen belang. De bouw van een gymnasium is in reiding. Voor de stichting van een .Middelbare Meis jesschool is wel wat te Zeggen. Als reclame object voor vestiging. Maar in hoeverre daar mee spoed kan worden betracht ligt weer aan de inkomsten. Voorts heeft de heer Verheij aangedrongen de nieuwe onderwijsstelsels nieC te verwaar- loozen. Wat het probeeren van nieuwe stelsels betreft, daar zou eerst nog eens over gepraat moeten worden. Bijzondere scholen kunnen dat doen, maar de gemeente zal er niet zonder deugdelijke voorbereiding toe mogen overgaan. Bij het openbaar onderwijs heeft men zoo veelsoor tige richtingen waarmee gerekend moet wor den. Men moet niet gaan offeren aan dén waar van den dag. Een goed onderwijs zal de nieuwe paedagogische inzichten toepassen en zonder zich te binden aan bepaalde stelsels goede resultaten bereiken. Het stichten van nieuwe inrichtingen zullen veel geld kosten. Het voorbereidend onderwijs kost f 77 per leerling. De bijzondere voorbereidende scho len tellen 600 leerlingen en dan zou dus jaar lijks 46200 op den gewonen dienst moeten worden gebracht. Bovendien zou de gemëente 3 nieuwe scholen moeten stichten. Subsidie ring van het bijzonder voorbereidend onder wijs zou dus jaarlijks den gewonen dienst zwaar belasten met ongeveer 90000. Is het tc Verantwoorden de gemeehte in de uitoefe ning van verschillende sjfcken te bemoeilijken door de het "onthouden der noocfige fondsen die don voor het voorbereidend onderwijs zou den moeten dienen 14eerder invloed toeken nen der onderwijsorganisaties is bij al het toe zicht en al de comimissfies niet noodig. De heer Stadig heeft er op geweren, dat voor '28 per kind weep 2 méér is geraamd. Maar begin *28 krijgen we een nieuwe school, die zal kosten aan onderhoud en schoonhou den, zoodat die raming niet een gevolg is van opdrijving. De afschrijving aan de gasfabriek is finan cieel zeer wél fe verdedigen. Na een periode van inzinking komt het bedrijf weer op adem maar het is nog geen sterke jongen. En in do toekomst kan het bedrijf moeten concur- reeren met het electr. bedrijf en dan moet het sterk staan om die concurrentie te kunnen doorstaan. Voor de nieuwe vaststelling van het cotk tract met do electr. maatschappij zullen B. en W. zich door technici doen Voorlichten. Het rapport der Staatscommissie over dc Imancieele verhouding van Staat en Gemeente heeft de aandacht van B. en W, gehad. Moer zij achten het niet noodig te gaan. adressee» voorbe ren, de Ver. van Ned. Gemeenten is in dezo diligent. j Verschillende heeren hebben gewezen op het gemis der rekeningcijfers. Dat komt omdat dc begrooting zoo vroeg is. Er is gevraagd of het goed is de reserves in de bedrijven tc beleggen. Zooals de bedrij» ven hier gevoerd worden is dat zeker te ver dedigen, men heeft kasgeld en voorkomt lee* ningen. Als het geld wat ruimer is zal beleg ging worden voorgesteld. Met belastingverlaging wordt gedaald op de inkomstenbelasting. Maar er zijn nog an dere heffingen. Niet goed is het alleen aan dacht t© schenken aan de inkomstenbelasting. Mijnheer Noordewier maakte beaworen, dat het plan voor openbare werken voor 10 jaren wordt vastgelegd. Maar dat is de bedoeling niet. Kan na 4 jaar het tempo versneld wor den dan zal niemand bezwaar hebben. Begrenzing van het gemeentelijk belocting- terrein wordt uls een bestaand iets geaccep teerd. Maar dan mag men ook nie-t komen met onbegrensde mogelijkheden. Door den heer Muilwijk is bezwaar gemaakt tegen het antwoord inzake de schoolgelden. De bedoeling van B. en W. is niet de wets wijziging af te wachten en daarop alleen de schoolgeldheffing te regelen. Al die heffingen moeten in onderling verband worden be schouwd. In de schoolgeldheffing zijn, behalve dat de schoolgelden te hoog zijn, ook nog wel verbeteringen aan te brengen. De vermakelijkheidsbelasting zal wel in do financieel© oommissie worden behandeld. Het tempo vain de uitvoering der Openbar® werken vond de heer Boas te snel en hij wilde ook belastingverlaging. Dat willen alle leden ook B. en W. Maar het stelsel van den heer Boas geeft slechts bclastingverschuiving, waar door de progressie in gevaar komt. Ook heeft de heer Boas gezegd dat het ge bruiken van bedrijfswinst in den gewonen dienst niet zoo erg is. Daaruit volgt dot het goed gezien is van B. en W. als tijddijken maatregel het verlies eon opcenten Pers. Be lasting uit de bedrijfswinst op te vangen. Iets anders zou het natuurlijk zijn geregeld uit de winsten te putten om de belasting laag ta houden. Wethouder Veis Heyn geeft de verzeke ring dat bij hem altijd heeft voorgezeten te zorgen dat hij geen directeur werd. De di- recteur moet objectief komen met zijn voor stellen, die hij in het belang van 'het bedrijf acht. De leden der Commissies weten, dat al tijd de voorstellen komen van den directeur. Dat is van het belang van de Gemeente. Wel wil Spr. steeds op de hoogte blijven. Dat ia geen fittcrij op de inzichten van den directeur De wethouder moet aldus optreden, wil hij met kennis van zaken de voorstellen kunnen verdedigen. De verantwoordelijke plaats van directeur wil Spr. aan de heeren te laten. Nu hebben de heeren Verhey en Stadig ge sproken over de afschrijvingen van de gas fabriek. Spr. heeft het lief en leed van de gasfabriek van het begin af meegemaakt. Wo hebben goede tijden gehad, maar we hebben ook somber© tijden gekregen, tijden dat het je aan het hart gaat dat je met den directeur moet gaan bespreken Je mag niet meer ge bruiken dan 30 hl8. Dat heeft gevolgen ge had, maar dat zijn w© te boven. Maar het bedrijf is nog niet sterk cn nu het wat betei gaat moeten we afschrijven om het bedrijf krachtiger te maken. Een paar jaar geleden heeft de Raad besloten de afschrijvingen vooi Waterleiding en Elcctriciteitsbedrijf te verhoo- gen, maar de gasfabriek kon het niet lijden. Nu moeten we dien achterstand inhalen en Spr. wil het voorstel dan ook sterk aanbe velen. Bovendien staan we met de gasfabriek nog voor een onzekere toekomst. Hoe zal het straks gaan met het overgaan van het Electi bedrijf naar de provincie. Als dat gebeurt zal het een sterke concurrent worden voor onze gasfabriek. Bn daarom moeten we een reserve vormen om die concurrentie te kunnen door staan. Nu heeft de heer van Lonkhuyzen gezegd, dat als Opcnb. Werken de straten heeft ge maakt moet de gasfabriek deze niet weer op breken. Alle kwaad dat er geschiedt wordt door de gasfabriek gedaan. Maar dat is niet waar. ©llo drie hebben schuld. Bij het leggen ven een nieuwe straat wordt steeds aange drongen op het leggen van leiding. Maar niet temin komen later toch weer aanvragen tot het leggen van een leiding. Dat is werkelijk bedroevend. Spr. wü niet zeggen, dat het ook wel eens niet aan de bedrijven ligt maar alles wordt gedaan om het zoo gering mogelijk te doen zijn. Op de vragen van den heer Boos wil spr. serieus antwoorden en daarom vraagt hij tijd tot bij de behandeling van de bedrijfsbegroo- ting. Wethouder Ruitenberg komt, als hij de verschillende sprekers zoo hoort, tot de con clusie, dat B. en W. nog wel doen: wat de Raad al zoo wil. Alleen heerscht verschil ovei het tempo. De heer Hehenkamp zei het zoo kort: verlang geen salarissen, maar zorg er voor dat de stad er goed uitziet, dat is in het belang van den Middenstand. Door de ligging van Amersfoort kan de winkelstand zich hier nog veel uitbreiden en gaat het den midden stand goed dan gaat het ook de anderen goed. De heer Spickermann: Juist het omge keerde. Wethouder Ruitenberg: Ja het omge keerde is ook waar. Wij -moeten het daarheen leiden, dat de menschen van elders hier komen koopen. Voor openbare werken is 14.000 meer uit getrokken. Wij meenen, dat werken die nood zakelijk zijn niet mogen worden uitgesteld. Dat wij het betreuren dat Kreupelstraat en Olie- steeg enz. niet zijn verbeterd wijst er pp, dat ,we eigenlijk wel verder zouden willen gaan. Een van de eerste straten die voor verbetering in aanmerking komt is de Zogstraat. Over de krotopruiming zijn we het allen eens, daarmee moeten we krachtig doorgaan. In voorbereiding is een plan voor ongeveer 70 woningen voor minder draagkrachtigen. ■Daarmee moeten we voortgaan. Anders komt er van de krotopruiming niets terecht. Nu is gevraagd: wat geeft de regecring Over de woningen in de Bolderstraat zijn we nog in onderhandeling, zoodat we nog niets kunnen meedeelen. Maar de regeering neemt ongeveer het standpunt in zie je maar zelf te Tedden. iWat de verbetering van -de Eem betreft, ihier- RECLAMES. Van 1—4 regels 2.05, elk© regel meer 0.50 Specialiié's Telef 292 Aanbevelend S. H. MASSA Wij verven 'Zlw kleeding in de nieuwste en modernste kleuren. Stationsstraat 16b Tel. 344 Afd. Advertentie Bureau Arnhems ch8 Poortwal 2a Tel. 513 Plaatsing van Ad vertenties In elle bladen zonder prijs- verhooging. zijn B. cn W. dieligent, maar er kan nog geen toezegging worden gedaan, dat we met afgerond© plannen zullen komen. De groote grief van den heer "Verhey is dot de heer en Raadsleden niet weten wat B. en W. wenschen. Wij hebben wel een vost plan voor de rioleering maar verschillende omstan digheden hebben tegengewerkt, zoodat we er nog niet mee bij den Raad konden komen. Wij hopen zoo spoedig mogelijk met een afgerond plan t© komen. Het uitbreidingsplan is wel bekend, maar de opruiming van krotten voor een doorbraak moet altijd in geheime zitting worden behan deld. Uit koopmansstandpunt is dat noodig. We hopen echter ook met plannen daarvoor bij den Raad te komen. De begrooting is wel in de Commissie be handeld maar toen was do heer Verhey nog geen lid van den Raad. Wat dc heer Vols Heyn heeft gezegd over het gaan zitten op de plaats van den directeur, onderschrijft spr. geheel. Wel leven wij mee met de directeuren, maar het slot is dat de directeuren zelf de voorstel len indienen en B. en W. zullen ze dan wel bezien. Het Gymnasium voldoet niet aan de eischen, maar we hopen spoedig met een behoorlijk plan bij den Rand te karnen Het tempo van de werken vindt de heer Sta dig te snel, hoe nuttig die werken ook zijn. Op hetgeen B. en W. thans voorstellen moet niet worden gesnoeid, want dat zou in het nadeel zijn van de gemeente. We krijgen dan behoor lijke straten en goede plansoenen en volgen we den weg van den heer Stadig dan is er na cenige jaren weer achterstand en dan zullen we spijt hebben van die bezuiniging. De heer Koetsveld heeft gesproken van een St. Nico» laasstemming, een O. W.stemming. Spreker voelt daar nog niet veel van. Ook heeft hij ge- zegd, dat het stelsel van aanbesteding moet worden veranderd, het onkruid moet met wor tel en tak worden uitgeroeid. Wat bedoelt de heer Koetsveld daarmee Gaarne wil spr. alle plannen bespoedigen, maar het is niet mogelijk dot te doen zoo spoe dig als we zelf wel wenschen. De tunnel Soesterweg wordt nog gemist. De loopboomen zullen niet zooveel effect hebben als aan den Utr. weg Als we vóór 1928 met het plan voor een tunnel hodden kunnen ko men, zou het draagvermogen der Gemeente het toch niet hebben toegelaten. Toch wordt hieraan gewerkt, ook aan de verkeersverbctc- ring Kamperbinnenpoort. De zwaaihaven betreft onze nieuwe haven plannen en zal dus nog wat moeten rusten. Een eers'.e eisch was de doortrekking vart de kademuren. Het college bekijkt de zaken misschien iets anders, maar wij trachten het belang van de gemeente te bevorderen, zonder opoffering van onze eigen principes. En dan blijkt dikwijls hoe weinig de politiek meespreekt in de bestu ring van een stad. Inzake nazorg aan t.b.c. patiënten zijn nog al moeilijkheden. Maar spr. wil er in het Col lege nog wel eens over spreken. Er is een lijst aangelegd van wegen, die doof de werkverschaffing zullen worden in orde ge maakt. En daarop staat ook de Lageweg. Wo hebben er al een rijwielpad langs gelegd en ook zijn de gaten er uit gehaald. Het antwoord inzake het uithalen van gaten uit de straten is in zijn algemeenheid wel juist. In den zomer is het 'haast niet mogelijk stra tenmakers te krijgen. De Burgerbuurt is in particulier bezit en de sloot aan den Woestij2erweg komt in orde met de rioleering. De heeren Verhey, Muilwijk en van Galen Last stellen voor de begrooting alleen in avondvergadering te behandelen. De voorzitter moet dit voorstel namens het college ontraden. Het voorstel wordt aangenomen met T3 te* gen 10 stemmen. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag* avond 71* uur.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 7