beek aan Sanders last geeft geld uit te beta len, wie is dan verantwoordelijk?" Getuige„Beiden. Sanders zat daar in een plaats die hem rechtens niet toekwam. Hij was slechts bureelambtenaar, terwijl de assistent magazijnmeester voor deze functie veel eerder in aanmerking kwam. Deze was luitenant en opgeleid in de militaire administratie". Verdediger: „Had Sanders recht om krach*- tens zijn ambt de kas of de boeken te hou den?" Getuige„Hij was bureelambtenaar en moest dus doen wat zijn chef hem opdroeg, ten minste voor zoover het opdrachten be trof, die uitgevoerd mochten worden. Het werk van Sanders was buitengewoon goed". De aannemer W, beklaagde uit de vorige zaak. verklaarde dat hij nimmer geld aannam, dat hem niet toekwam. Als hij gefingeerde re keningen had opgemaakt en de verdachte be taalde het geld uit, dan liet hij het op tafel liggen, waarna de majoor het opstreek. Overste Beltman had in het voorjaar van 1926 een onderzoek ingesteld naar de malven- saties bij het Centraal Magazijn. Hij kwam daarbii tot de conclusie, dat er voor ongeveer 8300.valschelijk in het kasboek was in geschreven. De Kapitein der Genie Mat- tern hod i ndertijd een rapport opge maakt. waarbij hij vaststelde dat slechts voor 30300.hout was geleverd, terwijl voor 11.300.was geboekt. Getuige Heybers, schrijver aan het Centraal Magazijn te Woerden, zeide wel eens gemerkt te hebben, dat men S. iets wilde geven. S. ant woordde dannee, daarmee moet je bij mij niet aankomen. Hij stuurde eens een kistje si garen terug, dot men hem uit vriendschap ge zonden had. Verdediger: „En kan dat misschien met op zet gebeurd zijn om een goeden indruk te ma ken". Getuige„Neen, dat is beslist niet zoo". Requisitoir. De Officier van Justitie nam de zelfde verzachtende omstandigheden in aan merking als bij den vorigen verdachte en vroeg drie maanden en vier dogen gevange nisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis, groot drie maanden en vier dagen. De verdediger aan het woord. Mr. Gerlings, de raadsman van verdach te, noemde het standpunt van den officier fout, al waardeerde hij de gedachte die aan de "woorden van den officier ten grondslag ligt. Als de officier gezegd had ik vraag drie maanden omdat hij drie maanden verdient, dan zou dat te rechtvaardigen zijn geweest. En wat het behulpzaam zijn aan de justitie betreft, dat is een eenvoudige burgerplicht, die op ieder rust. Pleiter had gaarne andere ver zachtende omstandigheden gehoord. Verdach te kreeg de macht van den majoor in handen; deze stond aan zijn bureelambtenaor de kas of Welke chef zou dit hebben gedaan? Maar majoor Eerdbeek wist nog een anderen weg inu hij niet meer bij de kas kon komen, en ging naar Wassink. Toen kwamen de gefingeerde rekeningen, die op last van den chef moesten worden uitbetaald. Het is gemakkelijk zeggen: de verdachte had geen cent moeten uitbeta len. Maar die man kon immers niets doen, hij zou er eenvoudig uitgesmeten zijn, of overge- plaatst. Men moet den afstand niet vergeten, die er ligt tusschen een majoor en een bureel- embtenaar. Pleiter betwist dot verdachte het geld in zijn bediening onder zich had. Hij had dat geld onder zich krachtens een vriend schappelijke afspraak met zijn chef. Als bureelambtenaor had hij geen gelden onder zich behooren te hebben; dit was een wan-toestand, dank zij de handelingen van den chef. En wanneer hem dan een kwitantie werd aangeboden, hoe zou hij dan de betaling hebben kunnen weigeren, terwijl de majoor hem daartoe last gaf. De dagvaarding ver meldt, dat de verdachte zijn ambtsplicht schond, maar een bescheiden bureelambtenaar kent dien ambtsplicht niet. De positie van den verdachte is wel zcér moeilijk geweest, en pleiter zou het betreuren als een eenvoudige man als hij, die heeft gevochten tegen de wem- toestanden rondom hem, nog met een straf vonnis de wereld zou worden ingezonden, zelfs el zou men, streng juridisch redeneerend, mis schien tot een schuldig kunnen concludeeren. Reden waarom pleiter vrijspraak vroeg. Uitspraak in deze beide zaken over 14 da gen. UIT DE STAATSCOURANT Bevorderd tot officier in de Oranje Nassau orde L. J. van Wijk, algem. secretaris van het Ned. Bijbelgenootschap voorzitter van de al*- gemeene zendingsconferenties; op verzoek eervol ontslagen uit 's Rijks dienst A. F. van Beurden als hypotheekbe waarder te Amersfoort; A. A. F. A. Bloe- marts als ontvanger der registrntiën en domei nen te Nijmegen; J. L. de Wijn, als ontvanger der registratiën en domeinen te Amsterdam; M. Krijthe, hoofdcommies der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Rotterdam; benoemd tot directeur van het post*- en tele graafkantoor te Franeker B. Fijnebuik, thans te Borne; bij beschikking van den minister van finan ciën zijn verplaatst de belastingontvanger J. Mennink van het kantoor Budel (station) naar het kantoor Tubbergen en de registratie-ont vanger M. P. S. Meeuwissen van Hoorn naar Eist; benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Oirschot M. E. Baron Bentinck, ontvanger der registratie en domeinen te Oir schot. OM EEN HUURSCHULD. Zijn huisbaas doodgeschoten. Vrijdagavond heeft zekere E. den te Herzo- genrath wonenden D. met drie revolverschoten van het leven beroofd. De reden van dezen moord schuilt in de om standigheid, dat E. wegens huurschuld door D. uit zijn woning was gezet E. was hierdoor zoodanig verstoord, dat hij bij D. binnendrong om hem tot verantwoording tc roepen. D. wees den man de deur, waarop E. plotseling een revolver trok en schoot. De dader, die niet ongunstig bekend staat, beeft zich bij de politie aangemeld. KOREAANSCH BE7.0EK PRINS EN PRINSES RI TE S' GRAVENHAGE Gisteravond zijn per Pullman-trein uit Brus sel met hun gevolg te 's-Gravenhage aange komen prins en prinses Ri, die, incoguste reizende onder den naam van graaf Gin Ri en gravin Masako Ri, verschillende Europee- sche steden bezoeken en thans voor een vier tal dagen in de residentie zullen verblijven Op het perron waren ter begroeting aanwe zig o.a. de adjudant der koningin, luit.-ko- lonel van het Indisch leger D. Q. C. F. de Jonge van der Halen, de Jspanschc gezant te 's-Gravenhage, de heer Koki Hiroto met leden zijner legatie, alsook leden van de Jo- pansche kolonies te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Het gezelschap b^gaf zich in auto's mar hotel des Indcs, waar het logeert. Het voornemen is dat prins en prinses Rl ook Amsterdam, Marken en Volcndam en wel licht ook Rotterdam zullen bezoeken. PROF. KEESOM EEN EERE-DOCTORAAT TE WARSCHAU De Senaat der Technische Hoogeschool te Warschau heeft aan prof. Keesom te Leiden het ecredoctoraat dier hoogeschool verleend. GOOR GAAT WEER VLAGGEN EEN BESLUIT VAN DEN GEMEENTERAAD De Raad der gemeente Goor besloot op voorstel van den wethouder Moorman het vroeger genomen besluit om niet te vlaggen op verjaardagen van leden van het Koninklijk Hujs weer in te trekken. Alleen de drie sociaal democratische leden J. H. Boswinkel, A. J Gies en H. Boswinkel stemden hier tegen, ter wijl de groen van drie onafhankelijke leden zich van medestemming onthielden. Met dezelfde stemmenverhouding werd aan genomen het voorstel van den heer Moorman om gelden uit tc trekken voor het aanschaffen van nieuwe vlaggen TREINAANSLAG VOORKOMEN SPOORBIELS OP DE RAILS AANWIJZINGEN OMTRENT DE DADERS AANWEZIG Op de spoorlijn BredaRoosendaal zijn on der dc gemeente Etten en Leur Maandagavond pl.m. 9 uur door onbekende daders driespoor- beels gep'aotst. Bijtijds werd het door den spoorwegarbeider Van Beurden ontdekt, waar door erger kon worden voorkomen. De ge meentepolitie leidt 'net onderzoek met behulp van politiehonden. Eenige aanwijzingen om trent de daders zijn reeds gevonden. Nader meldt dc N. R. C., dat in verbond met den aanslag zekere J K. is gearresteerd. UTRECHTSCHE JACHTVEREENIG1NG. Jachtrit ter opening van het seizoen. Dinsdag 25 October opende de Utrechtschc Jachtvcreeniging haar seizoen, met een jacht rit onder leiding van den kapitein der artille rie P. J. A. Bartels. Alhoewel het weer niet erg medewerkte, toonde de groote opkomst zeer duidelijk aan, dat de U. J. V. zich nog steeds in een grooten bloei mag verheugen. Nadat te ongeveer 2 uur nam. was afgere den van station Bilthoven, verzamelde de ja- germeester de deelnemers op de Doldersche heide, waar hij hen, namens den voorzitter, de majoor N. J. Singe's, die door dienst verhin derd was de jacht bij te wonen, een hartelijk welkom en een prettig jachtseizoen toewensch- te. Van den onlangs afgetreden voorzitter, den majoor G. L M. H. Higly, was een schrijven binnengekomen, waarin deze zijn beste wen- schen voor de vcreeniging uitsprak. Door een ieder werd dit schrijven op hoogen prijs ge steld, want hieruit bleek hoe de oud-voorzitter, met zijn veieeniging, waaraan hij zijn beste krachten heeft gegeven, nog steeds meeleeft. Hierna begon de jachtrit. Door de welwillen de medewerking van dc heeren E. H. D. Insin- ger en Boissevain en van de directie „Ooster park", was de jagermecster in staat gesteld een zeer mooi parcours uit te zoeken, loopende van af de Doldersche heide over de Nieuwe Ont ginning langs Ewychshoeve naar het landgoed Pijnenburg, en vandaar langs dc spoorweghalte de Palz naar het station Den Dolder. Enkele eenvoudige hindernissen, waaronder eenige natte slootcn, leverden blijkbaar voor de deel nemers niet al te groote moeilijkheden op, want zeer voldaan kwamen allen aan het einde. Een driewerf hoera voor den jagermecster toonde wel zeer duidelijk aan hoezeer bij allen deze jacht in den smaak was gevallen. HET DUITSCHE GEZANTSCHAP. Boron Lucius von Stoedten, de Duitschc ge zant in Den Haag, gaat met 1 November met een verlof van voorshands onbepaoldcn duu? tot herstel van zijn gezondheid, die zooals on langs reeds is gemeld, reeds geruimen tijd to wenschen overlaat Tijdens zijn afwezigheid zal de eerste gezant- schnpsraad dr. von Roediger de leiding van het gezantschap waarnemen. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN TE GRONINGEN WEDER BIJEEN DE KWESTIES BRUSSAARD EN VAN LEEUWEN De Gen. Synode der Ger. Kerken is gister te Groningen weder bijeengekomen, hoofdza kelijk ter afdoening van de kwesties ds J. C Brusaard en dr. N. D. v. Leeuwen. Tc half drie opende dc praeses, dr. K. Dijk van 's-Gravenhage, hedenmiddag dc vergade ring met het doen vingen van Ps. 74 2 en 20; het lezen van Joh. 17 14—26 en gebed Hij hield daarna een rede waarin hij allen wel kom heette en wees op de gewichtige beslis sing waarvoor de Synode staat en de vragen haar thans voorgelegd. Daartoe is noodig veel gebed. Spr. wees in verband met het voorge lezen schriftgedeelte op het gebed van den barmhartigen Hoogepriester, dié den Vader bad dat zij allen één mochten zijn, waarbij Hij doelt op die eenheid, die stoelt en opbloeit uit den heiligen mystieken wortel der eenheid in God. Daarnaast bad de Heiland den Vader, dat hij de zijnen heilige in de waarheid. Die waarheid is alleen het geopenbaarde Woord van God. In het bidden van den Hoogepriester ligt een exempel, aldus spr. voor ons en wij willen die bede om eenheid Hem nabidden. Het zal hoe men ook smade, dat dit niet onze begeerte kon zijn, onze vurige smeeking zijh en door dit heilig verlangen worde de arbeid in deze dagen beheerscht. We zoeken en ik heb, aldus spr., behoefte dit nog eens uit te spreken niet de ge- deeldheid. Wij bcgeeren in alle oprechtheid de eenheidl In ons antwoord aan de Ger. Ker*» ken in Hersteld Verband hebben wij, aldus spr., dit duidelijk uitgesproken. We hebben zooveel ons dit mogelijk was, de hand der herceniging uitgestoken maar in het feit dat men ons wederwoord voor kennisgeving heeft aangenomen ligt voor ons opgesloten, dat de groep dr Geelkerken die hand der her» eeniging afwijst. Daarom leggen wij deze zaak voor God neer. Wij wenschen, aldus spr., niet anders den dc gemeenschap van allen die de Gerefor meerde waarheid liefhebben maar dan op een voorwaarde. Jezus leerde ons ook bidden om heiliging in de waarheid. Daarvoor moeten wij ook strijden en zeker is eenheid heilige eisch, maar dan op grondslag van de waar heid Gods en dan alleen op de basis van het Woord Gods, want Uw Woord is de waarheid". Wij vermogen niets tegen de Waarheid, maar voor de Waarheid. Tot het gebed om in den strijd de bewaring Gods te mogen ondervin den, wekte spr tenslotte op om daarna te bo sluiten mot enkele vriendelijke woorden tot hen, die dc zittingen niet meer kunnen bijwo nen en kclc woorden van deelneming tot het praeadvisecrendo b'd der Synode ds. J. Gispen van Groningen in verband met het plotseling overlijden van diens cchtgenoote. Dc praeses deed hierna enkele mcdedcelin- gen over dc arbeid die tc verrichten staat. VERZEKERINGS WETGEVING EEN BEGRAFENISKWESTIE Men weet, dat bij overlijden van een krach tens de ongevallenwet 1921 verzekerden werk man, tengevolge van een hem overkomen be drijfsongeval, het bestuur der Rijksverzekerings bank de begrafeniskosten vergoedt aan hem, die de begrafenis heeft bekostigd. Deze vergoeding bedraagt voor dc nagelaten betrekkingen van den overledene, die aan spraak op rente hebben, een vost bedrag van dertigmaal het dagloon van den getroffene en voor de overigen de werkelijke kosten der be grafenis tot een maximum van eerstbedoeld be drag. Nu had het bestuur der Rijksverzekerings bank bij de vaststelling van het bedrag wegens vergoeding van begrafeniskosten ten behoevt van den vader van een door een doodciijk ongeval getroffen werkman, die geen recht op een rente had, doch de begrafenis von zijn zoon had bekostigd, niet in aanmerking geno men het door den vader uitgegeven bedrag voor de aan dc begrafenis verbonden kerkelijke plechtigheden. De vader meende ook op vergoeding van deze kosten aanspraak te kunnen maken, weshalve hij tegen dc beslissing van het Bank- bestuur in beroep ging bij den Raad van Be roep te Roermond. Ook deze Raad was van oordcel, dat de Rijksverzekeringsbank tot terugbetaling van bedoelde kosten verplicht was, aangezien naar 'sRaads meening, onder begrafeniskosten ook te verstaan zijn dc kosten der kerkelijke be grafenis, die de Raad den vader dan ook alsnog toekende. Dezer dagen heeft echter de Centrale Raad van Beroep te Utrecht, naar aanleiding van het door het bestuur der Rijksverzekeringsbank daartegen ingestelde hooger beroep, dc uit spraak van den Raad van Beroep tc Roermond vernietigd en zich plaatsende op het standpunt van het Bankbestuur, in hoogste ressort uitge maakt, dat onder de krachtens dc Ongevallen wet 1921 tc vergoeden begrafeniskosten de kerkelijke begrafeniskosten niet begrepen zijn. (Tel.,. DE HAAGSCHE PSEUDO ARTS. In totaal 13 aangiften over diens optreden. Dc eenige dagen geleden aangehouden kos ter eener R K. kerk, J. genaamd, die zich uitgaf voor dokter van den Raad van Arbeid en dienstmeisjes aan een onderzoek onder wierp, is thans ter beschikking van de Justitie gesteld cn naar bel Huis van Bewaring over gebracht. Naar aanleiding van de oproep in de bladen hebben zich nog eenige personen bij dc politie aangemeld bij wie J. ook bezoek had ge bracht. In totaal zijn er thans 13 aangiften binnen gekomen, waarvan twee betrekking hebben op meisjes van 13 en 14 jaaj. MINISTER KAN IN OVERIJSSEL BEZOEK AAN TEWERKGESTELDEN GROOTE BELANGSTELLING VOOR HET REGGEPLAN Uit Hengelo wordt d.d. 24 Oct. aan de Tel. geschreven: „Mijn bedoeling was zelf eens te komen zien hoe de werldoozcn, die in Ovcrijscl tc werk zijn gesteld, het maken", aldus minister Kan, die heden van 9 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds door onze provincie trok. Voor den middag werden de in uitvoering zijnde werken von het eerste deel van het groote Reggeplan bezocht. Na de lunch, welke te Ommen ge bruikt werd, begaf het gezelschap zich naar het Westinghuizcrveld, waar, gelijk bekend, een aantal Utrechtsche werkloozen is te werk gesteld. De minister was vergezeld van den heer Meyer de Vries, Rijksinspecteur van de werkverschaffing in algemeenen dienst; Ir. 7zer- man, voorzitter van het waterschap „dc Regge"; Ir. Nijssingh en den heer Mcsu, landbouwcon- sulent te Zwolle. Eerst werd per auto gereden naar Weite- niansland te Geesteren, waar 250 Drentenaren arbeiden. Getracht wordt deze streek, waar men voel lost van het water heeft, tc ontginnen tot een landbouwgewest. Stond dit werk geheel los van de uitvoering der werken van het water- schopsplan van „de Regge", geheel anders werd het toen het gezelschap zich naar het Gcesterts begaf. Ook in de omgeving van Stouesloot aan de Veeneleiding is een in staat van uit voering zijnde waterleiding met een breedte van acht tien meter opgenomen in het gTOOte plan. Voor het geheele Reggeplan zal een bedrag van zes a acht millioen gulden noodig zijn. In do kosten van het eerste deel betaalt het Rijk 50 en provincie en waterschap elk 25 Momentcel werken ongeveer 350 arbeiders aan de uitvoering van dit eerste deel, terwijl hun aantal eenigen tijd geleden nog 500 bedroeg. De oorzaak van dezen teruggang moet gezocht worden in het intreden van het aardappelenrooi- seizoen lederen Maandag komen de menschen naar hun werk en Zaterdags keeren zij naar hun ge zinnen terug. De werkloozen, die dc ministct hier dus bezocht, waren reeds van 's morgens 3 uur, het uur waarop zij vertrekken, in touw Deze omstandigheid tiof den minister, die met verscheiden hunner sprak, zeer. Het bleek, dat de menschen over het algemeen tevreden wa ren met het werk, dat zij hier verrichten. Enke len daarentegen staken hun klachten niet on der stoelen of banken. Het betreft hier overi gens geen werkverschaffing, doch vrij werk Naar de hoer Mesu mededeelde, zijn de piaesta- ties der arbeiders reeds gestegen tot 70% wat vakmenschen volbrengen. Vervolgens 'werd naar Den Ham gereden, waar allereerst bezichtigd werden de kaanli- sutiewerken von de Linderbeek, een smal stroompje dat thans tot een groote waterlei ding van wel 10 K.M. lengte wordt omgevormd. Deze stroom moet het grootste deel van het water ten Oosten van dc Regge en ten Noorden .•nn dc spoorlijn AlmeloNijverdal afvoeren. In April j.l. is met het werk begonnen en et zijn nu reeds boeren, die hooi van het land hebben gehaald, iets wat te voren in deze streek nog nooit is geschied. Nog bewijst de groote hoeveelheid „russen" hoe waterrijk dit land is. De heer Meyer de Vries deelde ons mede, dat het in de bedoeling ligt, ook in deze streek giootestadswcrkloozen te gebruiken en wel niet alleen uit Utrecht, maar ook uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Het spreekt wel van zelf, dat bij dit werk ook belangrijke kunstwerken moeten worden uitge voerd. Zoo moeten o.a. drie groote syphons ge bouwd worden cn wel op het kruispunt van twee kanalen. Dezer dagen is juist het bouwen van den tweeden syphon aanbesteed. Verdei moet o.a. een tiental bruggen worden gebouwd Ir. IJzerman vestigde er nog de aandacht op, dat het eerste deel van dat werk los staat van den aanleg van het Twente-Rijnkanaal. Anders is het met het tweede en derde ge deelte van het groote Reggeplan. Wanneer het Twente-Rijnkanaal tot stand komt, kan het waterschap met veel eenvoudi ger werkzaamheden volstaan. Daarom is het een allereerste eisch, dat zoo spoedig mogelijk een beslissing wordt genomen, betreffende den aanleg van dit kanaal, opdat het waterschaps bestuur weet, waar bet aan toe is. Zooals gezegd bezocht minister Kan in den middag de werkverschaffing in het Westerhui- zingerveld. Met groote belangstelling nam de minister het werk der grootestadswerkloozen in oogcnschouw. Later zeide de minister ons „De stemming onder die menschen lijkt mij voor treffelijk. Zij arbeiden met een lust alsof ?ij nooit anders gedaan hebben. Hun prestaties komen mij zeer goed voor. Ik heb verschillende groe pen arbeiders zien werken en weet, dat zij er zich kranig door heen zullen slaan. Zelfs men schen, die vandaag begonnen zijn hanteeren de schop, alsof zij reeds geruimen tijd grondwerk verricht hebben". In dit verbond zij er hier nogmaals aan her innerd, dat de hier te werk gestelden geen grondwerkers zijn of geweest zijn, maar bijna uitsluitend bouwvakarbeiders. Nadat minister Kan nog een bezoek gebracht had aan dc Steen- wijker werkloozen, die in het waterschap IThorst arbeiden, werd naar Zwolle gereden. Daar be zichtigde het gezelschap dc huisjes op het spoorwegemplacement, waar de Utrechtsche werkloozen sedert een week wonen. Te 6 uur is minister Kan weer naar de Re sidentie vertrokken. JONGEN DOODGEREDEN. De 17-jarige I. uit dc Posserelstroat te Rot terdam sprong gisteravond op den Nieuwe Binnenweg op een rijdenden motorwagen van lijn acht. Hij viel en geraakte onder d bij wagen, met het gevolg, dot het link n werd afgereden. Hij is naar het ziekenhuis aan den Coolsingcl overgebracht, alwaar hij van nacht is overleden. DEMONSTRATIES VAN EEN WERKLOOZE WAT ZONDAGMORGEN IN DE VROEGTE TE HAARLEM GEBEURDE EEN REALISTISCHE SCHILDERING Omtrent de tooneelen die zich in den vroe gen morgen van Zondag voor de woning van den Haarlemschcn wethouder Reinalda hebben afgespeeld, lezen wij in de O. H. Ct. nog het volgende. Ongeveer kwart over vijf stonden we in de buurt van de woning van den wethouder op de Kleverlaan maar er was nog niets te xien Even een toertje omrijden en terugkeeren. En ja, waarachtig, circa half zes lag daar mej. Otter voor de deur van perceel 145, waar de heer Reinalda woont. Ze lag op een stroozak, in nachtgewaad, onder een wollen deken en naast haar stond de mooie kinderwagen, die al vroeger zoozeer de aandacht trok. Er was geen sterveling te zien, het was nog zeer don ker, de lantaarns brandden niet en als men niet goed had uitgekeken, dan zou men, daar pas- seerende, kans hebben geloopen over deze „tooneelaccessoïrcs" te struikelen. We vroegen aan mej Otter of ze daar zoa heel elleer. lag. „Nee, zei ze vriendelijk, mijn man is even weg, moor als u hem spreken wil, hij komt dadelijk terug." Inderdaad, een paar minuten later arriveer de Otter met zijn compagnon de misère Pe terson. ..Ziezoo, zei hij, nu ga ik eens firn naast mif vrouwtje liggen en dan maar wachten tot wc weer worden weggesleept." Alles bleef rustig; niemand had iets nog ge merkt. En het scheen wel of het naar Otter's meening wat al te rustig verliep. Want na een poosje „rust" hij dommelde netjes in, deed trouwens alsof begon hij plotseling danig huis te houden. Het leek een voorstelling in open lucht, zoo iets als van den brullenden en woedenden Aias. Otter hing letterlijk aan dc bel van het woon-, huis Reinalda doch er werd natuurlijk niel opengedaan. Hij ging te keer, scheldende en schreeuwende van „Marius, Marius I" „Marius, word wakker jongen, want onze lieve Heer heeft een wonder verricht. Kijk eens Marius, er liggen wandluizen voor de deur! Kijk eens. leelijkc 1je bent immers dc man van de goede volkshuisvesting, welnu, word wakker, en je zult de vruchten van je schoone werk zien En zoo ging het maar door. Ir.tusschen wa ren een paar rechercheurs gearriveerd. „Marius, schreeuwde Otter nu, heb je al een bakje thee voor ons En hij wilde aan de woning van weth. Reinalda weer aanbellen. Doch de politie belette het hem. „Waar wil je nu heen vroeg een der agen ten aan Otter. „Hier kan je niet blijven h'ggenl" „Laat mij hier maar wonen", verklaarde Ot ter. Dot is onmogelijk, drong de agont aan Jc moet hier vandaan. Anders ga je naar dc vuilnisbelt." „Ik moet een fatsoenlijk huis hebben", schreeuwde nu weer Otter, in razende toorn en driftig tempo. „Naar de belt, de belt Jullie moeten naar de belt, jullie, met je leelijkc vct- buiken I" Het was intusschen al aardig druk geworden. Krantenloopers, melkbezorgers nachtwakers, tram- en treinpersoneel, allen hadden grooten schik natuurlijk in dit vermakelijk openlucht- tooneel, dit stukje poëtisch realisme, in den vroegen ochtend, als nog de geest gescherpt, bevattelijk en open is voor een stukje humor. Maar, zegt Felix Timmermans, humor is de bloesem van dc tragiek des levens. En de tragedie zou na dit humoristische voorspel, een aanvang nemen. Do rechercheurs hadden een handwagen ge haald. De vrouw werd er, met stroozak en al, opgeladen en vervoerd naar de belt in Haar lem-Noord. Het was toen zoowat half acht. Otter protesteerde, zei dat de vrouw ziek was en dot een dokter komen moest. Het baatte niet, want men wist dat het verhaal oud was. Men had het immers al meegemaakt, vroeger. Toen begon Otter te vloeken en te schelden. Maar de politie ging haar gang. De kinderwagen liet men achter; die moest Otter maar duwen. Eerst had men gezocht of in den kinderwagen, waarin een kindje lag van pl.m. 7 maanden oud, ook niet de klceding der vrouw verborgen lag. Maar dat was niet zoo. Otter schreeuwde, dat men het kind niet zoo mocht achterlaten, dat het moest gevoed wor den, dat het een borstkind was, enz. Een agent maandde hem aan tot kalmte en beval hem de kinderwagen te duwen. En zoo liep de stoet in den vroegen ochtend over de Kleverlaan, zooals onze fotograaf hem \iekte. Bij de belt gekomen werd de vrouw gede poneerd in het schuurtje, waar de meubeltjes van Otter nog geborgen staan sedert de vo rige uitzetting. Otter mocht er niet bij, stond achter het hek, zijn vrouw moed insprekend en aanmoedigend. Het kinderrijtuig werd na een half uurtje naar binnen gehaald en naast de moeder neer» gezet. Nu begon Otter weer te schreeuwen „Vrouw, blijf liggen, alles wat hier geschiedt is de schuld van de autoriteiten. Zij moeten er de gevolgen van dragen. Ze provocceren ons en als wij dan toch moeten sterven, laat ze ons dan op de belt maar laten uitgaan." De politie vond het nu welletjes en maan de Otter tot kalmte. Anders zou men hande*- lend optreden. En zoo is dit Zondagochtend-tafereel van droevige misère tenslotte geëindigd. De Haarlemsche „buitensla- per" opgepakt wegens land- looperij. De Haarlemsche werklooze van wiens de monstraties voor de woningen der wethouders Reinolda en Heerkens Thyssen wij melding maakten is door de Haarlemsche politie op gepakt wegens landlooperij, zoodat men voor- loopig wel van zijn demonstraties bevrijd zal zijn. DE KONINKLIJKE FAMILIE. De Koningin en de Prins zullen Donderdag ochtend a.s. uit den Haag per Holl. Spoortrein van 7 ure 47 minuten naar Nijmegen vertrek ken in verband met het bijwonen van de uing van het Maas-Waalkanaal.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6