STADSNIEUWS. RAADSVERSLAG Openbare vergadering van den Gemeente raad op Dinsdag 25 October, des avonds IV* uur. Voorzitter: de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Voortgegaan wordt met de behandeling der Begrooting 1928. De Voorzitter wenscht nog in te gaan op enkele punten. In de eerste plaats op de specialistische hulp door den heer Hofkamp ter sprake gebracht, die daartoe dan ook den stoot heeft gegeven. B. en W. hebben onder handeld met de Ziekenfondsen, maar er zit niets anders op dan dat we een nieuw contract met het Ziekenhuis sluiten. De subsidie voor de reclame-commissie vindt een anderen oorsprong dan Vreemdelingenver keer. In hoeverre deze commissies kunnen sa menwerken, ligt op den weg der beide com missies. Met de vermakelijkheidsbelasting schijnt bi} den heer Muilwijk een candoenlijk misverstand te bestaan. Er is een oplossing gezocht, die rekening houdt met de belangen der gemeen ten en der belanghebbenden. Een ernstig bezwaar is geuit door den heer Spiekermann, als zouden B. en W. sommige punten saboteeren, al noemde hij dat woord niet. Het vraagstuk der medezeggingschap is werkelijk zeer moeilijk. En dan vergete men toch niet de belangrijke vragen, die B. en W. zelf te behandelen krijgen. Wat mij zelf aan gaat wil ik het den Raad gaarne gemakkelijk maken. De agenda's van den Raad gaan al vroeger uit en de stukken liggen dan spoedig ter lezing. Maar met alle stukken is dat wel eens niet doenlijk. Trouwens belangrijke pun ten kunnen altijd worden aangehouden; van af roffelen is geen sprake. De termijn van de behandeling der begroo ting is de laatste 4 jaren ongeveer gelijk. De bedoeling om zooveel mogelijk met den Raad samen te werken is er. Wat het boksen aangaat, al sinds eenige jaren is spreker tegen bokswedstrijden. Wat hij er van gezegd heeft, sterkt hem in die meening. Ter wille van het boksen moeten we de wed strijden verbieden. Ook de demonstratie hier ter stede heeft hem daarin gesterkt. Wil men over een sport oordeelen, dan moet men die sport kennen en een feit is het dat wedstrijden vaak de sport banadeelen. Nu dc Wereld-bibliotheek. B. en W. ont vangen tal van invitaties en zij willen zich niet aan de representatieplichten onttrekken. Politiek spreekt daarin niet mee, men moet zijn belangstelling over alles uitstrekken. Voor de tentoonstelling van de Wereld-biblio theek waren verschillende leden van het Col lege verhinderd. Wat Spr. zelf betreft, hij is naar Amiritia gegaan, door een fout zijnerzijds wist hij niet meer waar het was. Het is niet zoo geheel gemakkelijk een be slissing te krijgen over verschillende punten. Hetzelfde is met ons voorstel ook het geval. De critiek over de algemeenc politiek van B. en W. door oen heer Verhey is wel merk waardig, omdat deze den Raad nog niet heeft meegemaakt. Nu de financiën wat beter wor den, hebben we een program kunnen opstel len, maar we moeten toch de vrijheid houden er van af (e wijken. In zekeren zin is het verwijt juist. Maar men vergete niet, dat de gemeente niet haar eigen geschiedenis kan maken; ze is aan tal van college's cn voorschriften gebon den. Spr. is nieuwsgierig of de heer Verhey na eenige jaren nog met die critiek zal komen. Het optimisme van B. en W. is verkeerd uit gelegd. Als wij betere cijfers op papier bren gen, zegt een pessimist: pas op, dat is over dreven. En dan moeten B. en' W. wel zeggen» neen zoo is het niet. De heer Stadig heeft ons venveten, dat van de betrekkelijke ruimte der financiën een ver keerd gebruik wordt gemaakt. B. en W. hebben gemeend eerst den achterstand te moeten in halen. Dat was bij Opcnb. Werken zoo, ook bij de Politie. Daarom is voor dit jaar een motor met zijspan voor de politie aangevraagd. Of dit absoluut noodzakelijk is Ja, we kunnen het natuurlijk uitstellen, maar dat fs een geen gezonde politiek. Het optimism© kan men slechts beoordeelen in vergelijking met andere gemeenten, die thans alle pogingen doen om de inkomsten op te voeren, door verhooging der belastingen, opcenten enz. Wij hebben alleen den tegenvaller der opcenten, het is slechts voor dit jaar, dat we den tijdelijken maatregel willen nemen om de 30.000 uit het Elec. bedrijf te halen. Spreker is erkentelijk voor de woorden door den heer Boas aan zijn adres gericht. Hij heeft zich nimmer verbeeld een financieele speciali teit te zijn, maar hij heeft zijn werk kunnen doen door den steun van den gemeente-secre taris, den chef der afd. financiën en den chef der centrale boekhouding. Beter is het echter dat die taak wordt ver vuld door iemand, die daarvoor door den Raad zelf is aangewezen. Spr. herinnert aan een vergadering, waarin een vraag werd gedaan die hij niet kon beant woorden. Den «eigenden dag heeft hij het ge vraagd aan den chef der afd. Financiën, die ook geen antwoord kon geven, zonder zijn boeken te raadplegen. Spr. wijst er op, omdat het dikwijls zoo moeilijk is op cijfers te ant woorden. Met genoegen heeft spreker van den heer Hehenkamp gehoord, dat er in de laatste vier jaren veel is verbeterd. Iedereen kan niet altijd wat hij gaarne wenscht. Laten we dat nimmer vergeten. Weihouder Veis Heyn antwoordt nog op de vraag van den heer Boas inzake do winst op de bedrijven. De heer Boas heeft een ver gelijking gemaakt tusschen de winst- en ver liesrekening van '25 en '26. Nu is het een feit dat het meerdere gebruik en de ingebruik neming der nieuwe ovens het laatste jaar de \cinst heeft opgevoerd. De heer Boas meende dat het kwam door de verhooging der cokes- prijzen. In '25 is 55400 H.L. cokes gemaakt, met een opbrengst van 33257. En in 1926 was opgebracht 106.700 H.L. met een op brengst van 84.423. In '26 is er weinig waterstofgas gemaakt, zoodat veel mindeér cokes noodig was. Daardoor hadden wij vefl meer cokes over voor den verkoop. De invload der staking is door B. en W. zoo duidelijk mogelijk in beeld gebracht. Aan de kolensta- king kunnen w© e^ winst toeschrijven van 15000, het overige is voortgekomen uit het bedrijf De teer heeft vorig jaar opgebracht 5555, in '26 hebben we 12814 ontvangen. Spieker meent hiermee aangetoond te hebben wat de voornaamste factoren der winst waren. In het eerste kwartaal van dit jaar is aan de gasfa1 briek een winst gemaakt van 36293. Wethouder Thien herinnert er aon, dat d«^ heer Stadig gewezen heeft op het voorstel to'l wijziging der begrooting 1927 en hij heeft1 gevraagd of dit noodig was tengevolge van minder belasting. Dit is niet zoo. Voor de 8 maanden van dit belastingjaar was -A geraamd voor de netto-belastingopbrengst. Gedep. Sta ten willen echter dat geraamd wordt van de brutoopbrengst. De heer Van Koetsveld wil een vergis sing wegnemen en even zeggen, dat hij niet met instemming heeft aangehaald een artikel uit de Eembode. Hij heeft dat artikel niet gelezen en kon het dus niet aanhalen. De heer Muilwijk heeft hier gisteren een lang betoog gehouden, waarin een gedeelte was, dat niet zonder ernstig protest mag voorbij gaan. Hij heeft hier geïntroduceerd den schoolstrijd en er op een kwetsende wijze over gesproken. Hij heeft paradepaardjes van stal gehaald, die al heel oud zijn, zoo oud dat ze aan vier poo- ten kreupel zijn. De heer M u i 1 w ij k Dan kunnen ze niet meer loopen. Dc heer Van Koetsveld: We hebben d© oude klanken gehoord. Wij zouden onver draagzaam zjjn en de openbare school is eigen lijk je ware, zelfs voor de vaderlandsliefde. Maar aan het oude lied van den heer Muilwijk ontbreekt een couplet, n.l. de gehechtheid van de natie aan de openbare school. En de natie heeft daarop geantwoord toen de beide scho len onder gelijke voorwaarden konden concur- reeren en dat antwoord was van verbluffende duidelijkheid. Spr. wijst daarop niet met on verdeeld© vreugde. Hij verheugt zich erop, dot de voorwaarden gelijk zijn geworden, maar hij verheugt zich niet dat het zal leiden tot on dergang van de openbare school. Onze partij wil dien ondergang niet, ze wil het ideaal van Groen van Prinsterer, de Chris- tianisatie van de openbare school. Maar daar dat nog wel een tijd zal duren, willen wij dat de openbare school zal zijn een gemeenteschool, n.l. dat deze zal beantwoorden aan de meer derheid der bevolking. Wie met die richting niet instemt, kan een bizondere school, bekostigd door den Staat, daarnaast vestigen, hetzij een godsdienstige of een godsdienstloze, want zoo is de tegenstel ling. Wat het kwaad bij aanbestedingen betreft wil spr. wel met man en paard komen. Hij wijst op het slachthuis. Hij weet er niets van dan wat hij uit dc stukken heeft kunnen lezen. Als plan nen zoo slecht worden voorbereid en begroo tingen zoo slecht zijn opgezet, dan is dat een misstand, die met wortel en tak moet worden uitgeroeid. Ook wordt er gesproken van verhooging dev eenheidsprijzen. Met verhooging daarvan heb ben we niets te maken. Ten derde zijn er tal van verhoogingen, om dat iets beter of verkieslijker werd geacht. Maar wie het recht om dat te beoordeelen? Tocht uitsluitend de Raad? Wanneer ongerecht tigden daar alleen over oordeelen, dan is dat een misstand. Ten vierde zijn op eischen van ambtenaren f9000 verhoogingen toegestaan. Maar ambte naren hebben niets te eischen. Het slachthuis kost ons al een eind over een half millioen. Dat noemt spr. een O. W.-achtig gebaar en een St. Nicolaasgestrooi met goud stukken. Alleen is St. Nicolaas eigenaar van de pepernooten die hij strooit en de gemeente is schuldenaar van de goudstukken. Bezuiniging willen wij niet op loonen e. d., maar op luxe, vermaak en verfraaiing, waar voor de gemeente zich in de schuld moet sta ken. De heer Stadig wijst op de houding van den heer Noordewier inzake de wethoudersver kiezing. Zoolang hun aantal zoo is als nu, willen zc liever in den Raad Kun invloed oefe nen. Maar als ze dit in den Raad kunnen, kun nen ze dat evengoed in het college van B. en W. Tusschen de drie rechtsche fracties is altijd een vorm ven samenwerking geweest. De Chr.-Hist. fractie heeft gemeend die samenwer king te moeten verbreken, maar verklaart zich bereid tot samenwerking. Hoe denken de hce- ren zich die samenwerking? Tot nog toe tasten we in het duister. Er is volstrekt geen kwestie van misverstand, de heeren moeten zich echter duidelijk uitspreken, wij zullen zonder eenige rancune gaarne samenwerking weer aanvaar den. B. en W. willen dc eenige ruimte die is ver kregen voor directe uitgaven gebruiken, ter wijl spreker die wil gebruiken voor belasting verlaging. Het college legt er elk jaar den nadruk op, dat een der eerste eischen is belastingverla ging. Dat is geen plat materialisme, maar ge zond zaken doen. Wij willen toch aan ons grondbedrijf niet een blok aan het been heb ben, wat zeker niet denkbeeldig is als de toe stand zich niet gunstiger ontwikkelt. B. en W. zeggenWe moeten maar eens zien hoe hel loopt, d. w. z. dat we op hoop van zegen moe» ten varen. Daartegenover is zeker verdedigbaar dat we beginnen met de ontstane ruimte te re serveeren. We kunnen de belasting niet met 1 punt verlagen, maar als we 40 of 50 duizend gulden hebben, kunnen we die reserveeren. Door den voorzitter is wel een perspectiel geopend, omtrent den kant dien wc uitgaan. In zake den motor met zijspan voor de politie geeft de voorzitter het nuchtere antwoord: als ik het hiervoor niet vraag, gaat het toch aan iets anders op. Dat is inderdaad bij een richting als het college aan den gang van zaken geeft absoluut noodzakelijk. Als het college de lijn vasthield, dat we hier de vestiging moesten bevorderen, dan kreeg het den Raad achter zich. Wat voor de politie is opgemerkt, geldt precies zoo ten aanzien voor openbare werken. De wethouder heeft gezegd als de Raad meent dat het minder moet, dan kan ik me er ook mee behelpen, maar wat ik heb, heb ik. In deze dingen moeten we toch wel een beetje kalm aan doen. Voor de stijging van openbare werken heeft spr. cijfers genoemd, om niet te moeten hoo- renwe hebben ook zoo'n achterstand. De wethouder heeft alleen de cijfers over '27 ge nomen, maar we zijn in '25 al beginnen met het inhalen van dien befaamden achterstand- In '25 was 205,000 noodig, het volgend jaar f 213,000 en voor '27 is cr 266,000 noodig en voor het jaar 1928 is 280,000 uitgetrok ken. Als nu dien dienst eens het bedrag kreeg van 1926, dan konden we toch neg wat achter stand inhalen. We betwisten de nuttigheid der werkers niet, het gaat er alleen over of het ab soluut noodig is voor het aanzien van onze ge meente. Ten aanzien van de gasfabriek heeft spr. ge vraagd of de afschrijving past in het beeld van den toestand der gemeente. Op zich zelf is die afschrijving wel te verdedigen, maar is het noodig in het beeld onzer financiën in het algemeen? Doen we niet verstandiger die extra afschrijving te laten rusten? De fabriek krijgt toch de gewone afschrijving van f 70,000. Het gaat dus hierover of we 70,000 zullen af schrijven of f 115,000. De heeren hebben ge zegd we weten niet wat ons wacht ten aan zien van het clectrisch bedrijf. Goed, dat geldt het risico voor de gemeente. Maar dan moeten de heeren het geld niet gebruiken voor af schrijving, dan moeten ze een ander systeem volgen. Dan moeten we een bizonder reserve fonds vormen, omdat wij daar later nog over kunnen beschikken. Spreker heeft zich verwonderd dat bij deze begrooting gelegenheid is gegeven een rede als door den heer Muilwijk gehouden, af te spreken. Spreker heeft niet gesproken over hel openbaar onderwijs, maar over het onderwijs in het algemeen, bizonder zoowel als openbaai onderwijs. De wethouder heeft gezegd dat de kosten slechts I per kind zijn toegenomen En dot wordt verklaard door de opening van dc nieuwe school in het Soesterkwartier. Maai spreker heeft het bedrag per leerling aange haald en dat zal toch niet zoo stijgen door die nieuwe school. Op de vraag welke perspectieven B. en W. kunnen openen, is geen bevredigend antwoord gegeven. De verruiming waarvan we gelukkig kunnen spreken, doen wc beter te reserveeren, we moeten onzen sprong dan maar wat korter nemen. Spr. vraagt zich of of de verbreedirvg ven den Arnh. weg nog niet een paar jaar kan wechtcn. Amersfoort zei daar heusch niet van onderste boven rollen. Loopt Openb. Werken zelf niet te hard van stapel Vorig jaar heb ben we gekregen do verbrceding der Utr. brug en daar is nog niets van uitgevoerd. Heeft Openb. Werken het dus niet te volhandig. De heer Nieuw enhuysen kon in zijn critiek gelijk ziin als vorig jaar. Er is alleen eenig verschil gekomen doordat de conjunctuur wat gunstiger is geworden. Het voorgelegde plan heeft zijn sympathie en de vraag is zui len we deze wenschen vervullen of zullen we ten koste van alles op belastingverlaging aan sturen. Ten koste van deze plannen durft spr. de belastingverlaging niet aan. Dc heer Van Koetsveld heeft met de kwes tie der eenheidsprijzen een fout gemaakt. Hij was er glad naast, evenals met de eischen der ambtenaren. Dat waren rijksambtenaren. Spr wil hiermee voorkomen, dat de wethouder daarop zijn partijgenoot niet zal aanvallen. Op sommige punten kunnen we zeker zui niger zijn. Dat we voor 250.000 een gym nasium moeten hebben lijkt hem veel te hoog. D© heer Noorderwier herinnert aan de woorden van den heer Van Koetsveld inzake do wethoudersverkiezing. De soc. dcm. konden wel maar wilden geen invloed oefenen en de Christ. Hist, wilden wel maar konden niet, zei deze. De logica daarvan ontgaat spr. De Chr. Hist, stonden op het standpunt dat de wet houders moeten benoemd door den heclen Raad. Goed maar loten ze dan ook stemmen op de gewensebte condidaten. Wij hebben ge tracht een meerderheid voor een program te krijgen, wat niet is gelukt en daarom konden wij niet anders dan blanco stemmen. Nu heeft de heer Stadig gewezen op het eigenaardige van bet opleggen van een pro* grom door een minderheid. De meerderheid der rechtsche fracties was nog maar heel be trekkelijk en daarom konden wij heel goed be grijpen dat ze eens met ons wilden praten. Toen dc Christ. Hist, uittreden was er hee» Icmaal geen meerderheid meer cn was er t© meer reden eens met de S. D. A. P. fractie te praten en daarom hebben wij ons program opgesteld. De heer Stadig noemde het een gezocht motief bij ons voor ons niet zitting nemen. Maar het is bij ons niet gezocht, het is e*ize vaste overtuiging. Hier kunnen we in* vloed oefenen en ook aan dc andere zijde van de tafel. Maar als we in het ooilege zitten aan vaarden we de vollo verantwoordelijkheid voor den gang van zeken en buiten het college doen we dat niet. En dot blijkt heel goed gezien t© zijn, als we de olgemcene beschouwingen na gaan. We hebben een streven gezien om nog meer belastingverlaging te krijgen. Practlsch zou dat beteekenen dat alle werken noodig om de uitbreiding ven de gemeente op te vangen, niet zouden kunnen worden uitgevoerd. En is dat een gemeentebelang Elke uitbreiding van de gemeente eischt offers aon dc reiniging, verlichting, bewaking, enz. Nu zegt d© heer Stadig die lasten moeten we aan het tegen woordige geslacht niet opleggen. Als we die richting uitgaan, gaan we een buitengewoon gevaarlijke richting uit. Een gemeente kan niet blijven stilstaan, die sterft absoluut uit. Ook het toekomstige geslacht zal voor zijn uitbrei ding hebben te offeren. Het levende geslacht moet d^ uitbreiding opvangen. We moeten d© werkelijkheid onder de oogen zien. De inwoners moeten die offers brengen in het belang van de gemeente. Stellen we maar steeds uit, dan kan het onderhoud ven gebouwen en straten niet meer geschieden zooals noodig is en dan treedt verwearloozing in. Ten opzichte daarvan hebben we hier in de gemeente een lesje ge had. Dat we steeds achterstand moeten in halen wijst er or>. dat we dien weg niet weer moeten ingaan. Veel beter is het de gemeen tenaren op te voeden in het brengen van of fers dan de stemming to verwekken dat elke gulden die je geeft weggegooid geld is. Spr. kan zich niet voorstellen dat de Raad in zijn geheel iets op het program kan. tegen hebben. Het zal in vier jaar worden uitgevoerd en drukt dus over die jaren. De krotopruiming ondervindt geen bezwaren. Het bevordeten van het bouwen van arbei derswoningen zal ook bij de leden geen tegen stand vinden. Herziening der huren van krotwoningen is Kier al ter sproke geweest en er was geen verzet tegen. Voortzetting der verbouwing van de schoolgebouwen is al in de begrooting op genomen. Het aanstellen van een school-tand- arts is nocdig daar in de jeugd de meeste tandgebreken optreden. De heilgymnestische schoolcursussen behoe ven niet te veel te kosten. Indertijd is berekend dat de kosten slechts een paar duizend gulden bedragen. Invoering von .-choolbaden kon pos worden toegepast als er meer bodhuizen zijn. We komen dan vanzelf tot meerdere bodgele genheid. Ook een behoorlijke communicatie kan geen tegenstond ontmoeten. En om do schoolgeld- regeling zoo te maken, dat rekening wordt ge houden met het kinderaantal, daarover is hier al gesproken. Invoering van dot program zal geld kosten en die gelden moeten gevonden worden. Er is alle reden dit program aan het program van B. en W. toe t© voegen. Door den heer Verhey is naar voren gebracht het idee eencr rioolbelasting om daarmee de kosten der rioleering te bestrijden. Spr. voelt daar heel veel voor. Het zal in de gemeente niet veel tegenstand ontmoeten als de riool belasting wat wordt verhoogd. Spr. verdedigt vervolgens de extra afschrij ving voor de gasfabriek. Dat bedrijf heeft nog een schuld van 9?^ ton en versterking is wel noodig. De heer Verhey heeft enkele vragen ge steld en daarop geen antwoord gekregen. Over de rioleering wil hij liever geen voorstel doen, omdat hij liever wil dat B. cn W. en de Raad het eens zijn. Spr. heeft gevraagd stopzetting van de uit gaven voor rioleering, tot het heele plan er is Verder heeft hij gevraagd den eersten termijn van het Gymnasium te verschuiven en eerst de begrooting voor het grondbedrijf in de afdee- Hngen te behandelen. Op de kwestie van het plaatsnemen der wet houders op de zetels der hoofdambtenaren heeft Spr. bevredigende verklaringen gekregen. Hij neemt aan, daï dit niet is gebeurd en ook niet weer zal gebeuren. Spr. heeft bedoeld dat de wethouders geen besprekingen voeren met ondergeschikte ambtenaren en met het publiek. We moeten onze gemeente rationeel beheeren en dat aanhalende, kwam Spr. op het ambte narenreglement. Bij gemeentewerken zal het telkens noodig zijn jonge ingenieurs aan te stellen, jonge krachten zal men moeten aan stellen. die bij de gemeente hun opleiding krij gen. Er moet gelegenheid zijn bij gemeente werken tijdelijke menschen aon te stellen, die na een paar jaar naor elders gaan. Die jong© menschen moeten niet alleen bij de gemeente Amersfoort hun vak leeren. Of dot ook bij de nnrlrrc tokken van dienst kan, weet Sur. niet. Wat de heer Van Koetsveld heeft gezegd over het slachthuis, zou Spr. wel willen vragen of hij dat wil intrekken. Maar nu de heer Van Kotsveld niet in de zaal is, wil hij den wethou der vragen er niet op in te gaan. Omdat het dan misschien te laat zal zijn, moet Spr. dit zeggen. Wethouder Ruitenberg: Het was ook mim plan niet. De heer V e r h e ij wil medewerken het plan van B. en W. te helpen verwezenlijken, maar kan er nu toch niet zoo maar voorstemmen. Wij moeten eerst de middelen voor de uit voering aanwijzen. Daarom moet de heer Noordewier ook niet zoo aan zijn program vasthouden. Laat hij genoeg vertrouwen in den Raad hebben, dat deze zal willen medewerken verschillende genoemde zaken tot stand te bren gen. De heer Hofkamp: De heer Noordewier had de vriendelijkheid iets aan mijn adres te zeggen inzake mijn medcdeelingen betreffende het Rapport der Staatscommissie„Regeling der finant. verhouding tusschen Rijk en Ge meenten." Ik sprak van perspectieven. Zeker, dat deed ik en die zijn bij een wijziging zooals de Staatscommissie tracht tot stand te bren gen ook niet gering. Ook aan de wenschen van zijn fractie zou meer gedaan kunnen wor den, wat velen ten goede kan komen. Maar, zegt de heer N., het is nog niet in kannen en krui ken, waarin hij gelijk heeft. Als het echter zóó ver was, had ik over deze aangelegenheid ook wel kunnen zwijgen, cn kon ik beter met het antwoord van den Wethouder meegaan. Dot antwoord kon ik samenvatten in „afwachten. Intusschen erkent de heer Noordewier met mij het zeer groote belang der Gemeenten. In het antwoord van B. en W. moet ik nu wel berus» ten. In zijn antwoord op de 'beschouwingen over „belastingverlaging" betoogt de Weth. Thien do wenschelijkheid daarin niet uitsluitend de Inkomstenbelasting te betrekken, maar ook an dere belastingen, met name de Staatsbelasting. Hij meent het wel der moeite waard eens te onderzoeken of dèarin wijziging mogelijk is. Dat geeft een weinig hoop, minstens goeden wil, zoodat ik hem bij dat onderzoek gaarne gunstige resultaten toewensoh. Met mijn wehsch het voor de gemeente pro ductieve werk door V. v. V. te bevorderen, wordt het mij wel moeilijk gemaakt. Trots al mijn argumenten schijnt het Collége nog niet besloten het maximum subsidie voor die Ver- eeniging met slechts 400.to verhoogen, zelfs niet op voorwaarde, dat V. v. V. zorgt voor een jaarl. contributieontvangst tot een ge lijk bedrag. Het spijt mij, maar dit getuigt niet van een weinig goeden wil, waar het zoo'n luttele som betreft. Ik hoop te ervaren, dat de Raad daar over anders denkt, ook in het belang van onzen handeldrijvendcn middenstand. De V. v. V. mag wel op eenige meerdere practisohe waardeering van Uw College aan spraak maken. Moeielijk kon haar een betere regeling niet vallen. Moge dat alsnog blijken. Het antwoord van den Wethouder van Openbare Werken op mijn vraag in zake de slechte bevaarbaarheid van <le Eem zegt mij niet veel anders dan wat in het antwoord van B. en W. bij de Gcdr. Verz. no. 32 te lezen is, dus alleen de vermelde politie-maatregelen betreffende diepgang der binnenkomende sche pen. Meer kan niet worden toegezegdin tusschen blijven B. en W. diligent. Tot op ze kere hoogte is dit te waardeeren, maar de vraag is, of niet direct iets meer kan worden gedaan. Een voldoende uitbaggering van do Eem zal betere en meer afdoende resultaten brengen. Als de Eem een diepte van pl. m. 2.50 heeft, is zeer veel gewonnen. Is het Col lege niet voornemens daarvoor binnenkort een begrooting van kosten te laten maken, en met steun van Rijk en Provincie tot uitvoe- ring over te gaan Een behoorlijke kosten- verdeeling, het Rijk, de Provincie en de be trokken gemeenten, elk voor maakt de uit voering waartoe het toch eens zal moeten komen financieel minder bezwaarlijk. Op deze wijze kwam, naar ik meen, ook een vaar geul voor de haven van Harderwijk tot uit voering. Zijn B. en W. bereid zich tot dit doel in verbinding te stellen met Rijk en Pro vincie, om daarna den Raad een desbetref fend voorstel voor te leggenBen gunstig antwoord van Rijk en Provincie mag ver wacht worden en don komt er schot in de zaok. Ten slotte de Eierhal. De wethouder heeft mij geantwoord„De voorstellen daarvoor zullen spoedig komen." Voor dat antwoord zeg ik hem dank, want die voorstellen zijn dus in een vergevorderd stadium, anders had niet het woord „spoedig" gezegd kumen zijn. Voorioopig heb ik don ook niets hieraan toe te voegen; alleen dit: Wij zijn aan het einde van October en 1928 het jaar van in gebruikstclling is niet meer ver af. Aanbieding en behandeling van voorstellen in zake stichting van een goed Ingerichte en overdekte Eierhal kunnen der halve geen uitstel meer dragen. Mag ik nu nog even verzoeken mede te dec- len, hoe ontstond de aanleiding, woordoor de Gemeente sedert Jan. '26 ontheven werd van de kosten van spec, hulp aan personen, die niet onder het Burgerlijk Armbestuur thuis behooren. Toegestaan zeti worden, dot dit tot dien da tum ten onrechte gebeurde. Van restitutie dier gelden heb ik mij nooit iets voorgesteld cn daarom sprak ik dèarover niet. Dc heer Boas dankt den Wethouder der bedrijven voor dc uitvoerige beantwoording Tot zijn genoegen heeft hij gezien, dat een gTOOt deel der winst is ontstaan door het in werking stellen der nieuwe ovens. Wat de afschrijvingen aangaat staat spr. wel eenigszins aan don kont van Mr. Stadig. Won neer men afschrijft is het kapitaal verdwenen en heeft men geen overzicht van hetgeen In het bedrijf is gestoken. De heer Hehenkamp: Ook geen koop man. De heer Boas acht het beter als cr winst is een bedrag te reserveeren voor den tijd dot er minder winst is. Hij heeft twee punten naar voren gebracht om te komen tot belasting-verlncring. Spr. ho» ft ook wel vertrouwen dut er dit jaar een batig saldo zal zijn, zoodat de factor mogelijk wel verlaagd zol kunnen worden. Den aftrek voor ongehuwden wil hij lager stellen cn dc Wet houder meende dat daardoor de progressie in gevaar zou komen. Nu wil de Wethouder het heele belastingstelsel herzien, maar ho© zol hij dat doen zonder aon dc progressie te komen. Spr. heeft uitgerekend, dat zijn voorstel een meerdere opbrengst zol geven van 40.000. Als we die zaak nu eens vastkoppelen aan de opcenten van de Pers. Belasting en over de heele linie deze verhoogen met 10 pet, don berekent spr. dot we een bedrog van 55000, hetwelk belasting-verlaging mogelijk maakr. Mooie middelen zijn het niet, maar het is een rectificatie op onze belastingheffing. De voorzitter heeft er op gewezen dat en kele gemeenten dc belosting zelfs met 25 pet. hebben moeten verhoogen, maar don moet hij de verhoogde belasting daar eens met de be losting hier vergelijken don zol hij zien dot door de belasting vaak nog lager is. Verder geeft spr. in overwoging zoo spoedig mogelijk het tonnenstelsel bij de gemeente- reiniging af te schaffen. De Voorzitter deelt mede, dat hij al vorens verder te gaan, een vergadering met gesloten deuren moet houden. •Na heropening der openbare vergadering wordt de vergadering verdaagd tot Woensdag avond half acht. AGENDA, D a g e 1 ij k t Cinema Royal, Longestraat. Hotel Monopole, Middag- en Avondconcert, en Dancing. Kunstzaal „Sierkunst", Utrerhtscheweg ITT. Grafisch werk Edith Pijpers, lampem-ont- werp Acronius, handweefwerk Milnchen en Hagen. Museuro Flehite, Westsingel. Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. Theosofische Bibliotheek, Laantje 3. Openbar© Leeszaal (met Jeugdleeszaal) en Bibliotheek, Muurhuizen 9 Princess-room. Zondag middag- en avond concert. Danszaal Klaassen. Zondag Dancing. D© Arend. Vrijdag, Zondag, Maandag er Dinsdag Bioscoop Hotel Nationaal. Dansen. 27 Oct. Axnicitia. Amersf. Kunstkring. Ver. Tooneel „De man van Jacqueline. 27 Oct Rcmonstr. Kerk N. P. B. Lezing Tony de Ridder. 28 Oct. Amicitia Algemeen Nederl. Ver bond. 8 uur. LezingPoter Molkenboer over „Vondel". 29, 30 en 31 Oct. Amicitia. Bioscoop. 29 Oct. de Valk. Feestavond P. T. T. 1 Nov. Amicitia. Ver. v. Huisvrouwen. De- monstratie's. Half 3. 1 Nov. Amicitia. Het Schouwtooneel. (in abonnement) „De Geveltoerist"" 8 uur. 2 Nov. Remonstr. Kerk. Wijdingsavond „Allerzielen". 5, 6 Nov. Amicitia. Kunst na Arbeid. 5 Nov. de Valk. Feestavond A. Z. en P. C. 8 Nov. de Valk. Volksuniversiteit II Nov. De Valk. Nooit meer oorlog-fede ratie. Herdenking Wapcnstilstanddag. Spreken Prof. Dr. van Embden en den heer van Zadelhof. Half 8. 11 Nov. Amicitia. Chr. Mannenkoor „Jubol". 12 Nov. de Valk. Feestavond B. A. N. S. 12, 13 en 14 Nov. Amictia. Bioscoop. 15 Nov. Amicitia. Ver. v. Huisvrouwen. Le zing de heer Brijs. Half 3. 16, 17 Nov. Amiritia. 't Nut. 18 Nov. de Valk. Propaganda-avond Nederl. Blindenbond. 19 Nov. de Valk. Frysk Selskip Feestavond. 20 en 21 Nov. de Volk. Operette de Kleino Stem. 21 Nov. Amiritia Het Hofstadtooneel „De UTRECHT. Stadsschouwburg. 26 Nov. Ver. Haagsch Tooneel „Tropen- adel". 8 uur.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 7