DUCBETETTOESTELLEN LAMPEKAPPEN. feuilleton. Wie is Edmund Gray? Leelyke tandaanslag F. H. LOMANS L. J. LUYCX Vervaardigen BINNENLAND. 26e Jaargang No. 103 AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander" TWEEDE BLAD. RADIO!! Groote keazein Draadvormen S.Duyker Zaterdag 29 October 1927 EEN ZEGETOCHT DOOR AMERSFOORT VAN EEN AMSTERDAMSCH OPPERRABIJN door JAC. ZWARTS. De luisterrijke ontvangst van den Opper rabbijn van de Hoogduits oh e Joden te Am sterdam in het jaar 1735 'heeft rijn-s gelijke nooit in ons land meer gevonden. De nieuwe functionaris, geheeten naar zijn plaats E-ody'in Polen, vertrok vandaar naar Amsterdam en deed vanzelve Amersfoort aan, toen buiten Holland de voornaamste Joodsohe gemeente van Amsterdam. Op zijn aankomst aldaar is zelfs in verschillende metalen een medaille geslagen met zijn portret er op en toepasselijke Hebreeuwsche inscripties. Ik heb over dit bezoek in het „Centraal Blad voor Israëlieten in Neder- land" van 18 en 25 April 1910 en de „Ge- illustreerde Joodsche Post" van 6 October 1921 (zie ook op 28 April 1921) uitgeweid en heb dus in het Gedenkboek over de Joodsohe Gemeente van Amersfoort daar naar verwezen. Daar deze doortocht zoowel in de Amers- foortsohe Raad als in de voornaamste bla^ den van toen, groot en opgang heeft ge maakt, is er wel reden om nu, bijkans twee eeuwen later, in het voornaamste Amers foortsche persorgaan dit merkwaardig feit uit de geschiedenis van Amersfoort te me more eren. Aan kerkelijke twisten, waaraan men in dien tijd1 in alle kerken gewoon was, had ook deze gemeente sterk geleden; vandaar de vreugde over de komst van den nieu wen Opperrabbijn, die de vrede weder her stellen zou, die zijn benoeming reeds had voorbereidL Deze Rabbie, Eleëzer Brody ge heeten, was ongeveer 1685 te Kra-kau ge boren en schrijver van velerlei geleerde 'Joodsche werken. Hij was Opperrabbijn van Brody, een der voornaamste der toenmalige Joodsche gemeenten van Europa en van verschillende andere Poolsche gemeenten geweest, waaraan hij zijn Europeesche ver maardheid- dankte- Geen wonder dus, dat de verschillende richtingen vrede konden vinden met zijn bezetting van het Amster dams che Opperrabbinaat. Met bijna alge- meene stemmen was hij op 31 Januari be noemd en 1735 was deze keuze door Binge- meeste-ren gesanctioneerd. Alle twist was nu vergeten en de vrede hersteld, waarvan ook de Portugeesche Joodsche gemeente met de vroedschap konden genieten, wier herhaal de tusschenkomst steeds werd ingeroepen Zoo werd- de komst van den nieuwen Opperrabbijn met ongeduld verbeid, zoo was zij het symbool van vrede en harmonie bin nen de aanzienlijke en vermaarde ge meente, die o.a. Aron Polak reeds naar Brody in Galicië had gezonden, om den Opperrabbijn op zijn reis te vergezellen RECLAMES. Van 1*4 rerrels f 4.05. elk© regel moer f t- ontsiert het gelaat. Onaangenaam ruiken uit den mond ie weerzinwekkend. Dczesehoonheidsgebre- ken worden spoedig verholpen door het poetsen met dc beerlyk verfrisschende Ctüorodont Taiid- pn»t a. De tanden krygen een schitterenden, ivoor- klcurigen glans,ook aan de zykantcn.by gelyktydig gebruik vpu den speciaal voor dit doel gesehikten ClilorodontTaudcnborstel, waarop de haren in den vorm van de tanden geplaatst zyn. Rottende apysresten, welke onvermydelyk tusschen de tanden achterblyven en de hoogst onaangename lucht veroorzaken, worden geheel verwyderd. Probeert eerat een kleine tube van 35 cent in verpakking metgarantiestrook en meisleskopje. Chlorodont Tandenborstel voor kinderen 46cent, voor dames (middclhard haar) 75cent, voor heeren (bard haar) 75 cent, in de bekendo nlauw- groene Chlorodont-doos. Alom verkrygbaar. naar zijn nieuwe standplaats, waar zijn komst reikhalzend werd tegemoet gezien. Zulk een reis was in die dagen nog al bezwaarlijk en niet geheel zonder gevaar. De Jood reisde echter van gemeente tot ge meente, wijl de deugd der gastvrijheid den Joden dier dagen nog algemeen sierde. Zulk een beroemde reiziger genoot dan ook bij zondere eer. Men reisde hem tegemoet, rekte zoo lang mogelijk zijn bezoek en deed hem vervolgens uitgeleide tot de volgende gemeente; zoo duurde de reis naar Holland bijkans een jaar, alwaar hij in de herfst eerst van het volgende jaar aankwam. Wij willen hier twee verslagen der nieuwsbladen weergeven; die hoogst merk waardig zijn, wijl zij in dien tijd 'hoofd zakelijk berichten omtrent oorlogsfeiten en politiek nieuws gaven. Allereerst „de Am sterdamse Saterdagse Courant" van 17 Sep tember 1735, die een Amsterdamsch bericht van 16 September bevat, luidende als volgt: Den 14 dezer 's avonds arriveerde bin nen deeze stad de vermaarde hooggeleerde heer Rabby Eleëzer van Brody, uit Poolen, dewelke bij meerderheid van stemmen ge- eligeert, en door d'Edele Grootachtbare hee ren Burgemeesteren deser stad geconfir- meert is geworden tot Rabbijn in de Hoog duytse Joodse gemeente. De voornoemde Hooggeleerde Rabbijn wierd tot Amersfoort ingewagt en gerecipieert door een menigte Jooden van deeze stad en andere plaetzen en 't behaagde de Magistraat der stad Amersfoort voor 't logement van dien ge leerden Rabbijn twee schildwachten te plaat sen en deselve door de gemelde schildwach ten tot buyten de voornoemde stad te doen exorteren, zijnde de gemelde heer Rabbijn vervolgens met een groot getal koetsen en andere rijtuigen, en ter geleyde van een onnoemelijk getal aanschouwers tot Naar- den, alwaar deselve door de Parnassius met 4 jachten en vele particulieren werd inge haald en ontvangen, tot binnen deeze stad verzeld. Dienzelfden dag werd vanuit Amersfoort via Amsterdam aan de „Oprechte Haer- lemse Courant" (van 17 September) een uit voeriger relaas gezonden. Daar heet het: „Dinsdagavond omtrent 8 uur en an> veerde tot Amersfoort, de berugte be roemde) Rabbi Eleëzer van Brody, uyt Po len, die door de Heeren burgemeesteren der stad Amsterdam tot Rabbijn voor de Hoogduytse Joodse Gemeente geëligeert is: Gedagte Heer wierd by zijn aenkomste door een groote meenigte Joden van hier en elders gerecipieert; en het behaegde den Magistraet van Amersfoort voor 't Logément van dien Rabbijn 2 Sohildwaglen te plaet- sen, en denselve door gemelde schildwag- ten tot buyten de stad te deen escorteeren: Vervolgens is de gemelde Heer met ver- scheyde rytuijgen en ter geleyde van een onnoemlijk getal aenschouwers over Naer- den na dese stad vertrocken, alwaar hij omtrent 6 uuren onder de toeloop van een menigte Menschen, tot genoegen van de geheele Joodse Natie, bysonderlijok van de Hoogduytse Joden, aengekomen is, heb bende sijn intreck in een huys genomen, 't geen door de Hoogduytse Joden kostelijck voor hem gemeubileert is: Dier Heer werd bysonder beroemd in zijn groote gele ert- heyd> waer in hy sijn meeste tijd besteed Ook de Joodsche Volkskroniek van die dagen nam het bericht over met de bijvoe ging, dat de Amersfoortsche rabbijnen hem aan Burgemeesteren hebben voorgesteld. De auteur Amelander had echter niet moe ten volstaan met een 2de-handsoh bericht en met de mededeeling „was soil idh viel der von schreibcn", want de commandee- rende Amersfoortsche officier met escorte heeft hiervoor nooit bevel van den Raad ontvangen, d'ochhet verzoek van de Amersfoortsche Joden, die daaraan klaar blijkelijk de noodige finantieele aandrang hadden toegevoegd, zoodat zij de Joodsohe Gemeente m haar hulde ieder andere, zelfs die van Amsterdam in haar hulde overtrof fen had. Het was in de Vroedschapsvergadering an Maandag 19 September 1735, dat de doorreis van Rabbie Eleëzer door Amers foort een punt van 'behandeling uitmaakte. Besloten werd twee brieven te zenden aan de couranten van Haarlem en Amsterdam, welke als volgt hiidden: ,De Regeerders der stad Amersfoort heb ben met de uyterste bevreemdinge bevon den inde courant vande stad Amsterdam van de 17e November deeses jaars, dat ter occasie van het passeeren van seek ere rab bijn Eleëzer van Brody door het behagen van haar Edel Agtberen voor sijn Loge ment souden geplaats sijn geworden twee sdhildwagten ende mede hetgeene daarnaar volgt, ende hebben vervolgens goetgevon- den daar over aan U Edele deese toe te senden en te inquireren door wat persoon of door wat Brief UEdele aan die onwaere historie is gecoomen, om haar Edel Agtba- ren hoe eerder hoe beet er daar van te ad erteren, 'houdende UEdele verseeckert zijn-, dat die dispositie en ondre nooijt van de regeeringe is genoomen, dat die gepleegde saak door haar Edel Agtbaren wordt ge- disavouceert en ganschelijk gedisappor- beert." Ook in de vergadering van Maandag 26 September d.e.v. vormde „die gepleegde saak" nog een punt ven bespreking. Aan de „courantier van Amsterdam" vooi de „Amsterdamse Courant" werd hierop het volgende „Articul" toegezonden „om in zijn courant te stellen": Amersfoort den 26 September 1735. In de Haarlemse, Amsterdamse en Haagse Courant sijnde gestelt, dat den 14e deeser in de stad Amersfoort was gearriveert seeke- ren Rabby Eleëzer van Brody, dat het de Magistraat derselver stad behaagd hadde voor het Logement van denselven Rabby te plaatsen twee sohildwagten en deselve door de gemelde schiltwagt tot buyten de stad te doen exorteeren, is door nader en seeker berigt bevonden, dat hetselve is ge schied buijten eenige de minste kennisse off ordres van de Magistraat, maar wel door den commanderende officier, hebbende de Magistraat sulkx gedisapprobeert. Men ziet hoe de Amersfoortsche Vroed schap een algemeene afkeuring van haar gedrag vreesde en dat de hulde van den nieuwen Opperrabbijn van Amsterdam geenszins door haar was betoond, waarvoor trouwens ook geen enkele reden bestond. Den 14den September, drie dagen voor het Nieuwjaarsfeest, was deze Joodsche zegetocht door de Republiek gevolgd door een enthousiaste intocht te Amsterdam, zoo als wij uit de verslagen reeds zagen en waar bij ook de Portugeesche Opperrabbijnen hem groot en eer bewezen. Bewijzen van de luisterrijke ontvangst be vat o. m. de „Blijde toejuiching van den ge- slagte Abrahams aan den hooggeleer den 'heer Eleëzer van Brody, oud omstreeks 50 jaren, geboortig van Poolen, welke bij meerderheid van stemmen tot hunnen Rab- byn geëligeert en door d'Edele Groot Agt- bare Heeren Burgemeesteren dezer stad Amsterdam is geoonfirmeert geworden, zijnde tot de aanvaarding van deze zijns Bediening alhier gearriveert den 14 Sep tember 1735", die de wed. J. van Tymont, papier- en boekverkoopster op de Regu- liersbreedstraat in de nieuwe drukkerij uit gaf. Vijf jaren heeft deze Opperrabbijn in vrede zijn functie waargenomen. Het -was in den buitengewoon kouden winter van 1740 dat hij naar de groote synagoge ging en voor een talrijk gehoor een boetpredicatie hield, waarbij hij tevens zijn ambt neerlegde, om zijn laatste dagen in het Heilige Land te gaan slijten. Op 5 Juni 1740 vertrok hij en kwam na een moei lijke, gevaarvolle reis, via Marseille op de middendagen van het Hoofhuttenfeest te Saled aan. Na een -werkzaam jaar overleed hij aldaar op 7 October 1741 en werd te Hebron begraven in den gewijden, geheilig- den bodem van het Land der Vaderen. RECLAMES. Van 14 regels 4.05, elke regel meer 1.— UTR.STKAAT 15 - TEL. 483 Wij vertegenwoordigen de bekende Langestraat 49 - Tef. 190 van Dipl. Maatsch. t.b.d. Toonkunst PIAKO's en ORGELS Havik 29 Tel. 773 OPLICHTING VAN F 21 000 EEN GOEDGELOOVIGE DAME HET SLACHI OFFER ELK DER VERDACHTEN DRIE JAREN GEVANGENISSTRAF Do Zesde Kamer der Rechtbank te Amstc-r. dam heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 38-jurigen A. K. en den 46-jarigen A. D V., beiden koopman te Amsterdam, thans ge detineerd in het Huis van Bewaring aldaar. Zij hadden terechtgestaan terzake van op lichting van een in de hoofdstad wonende da me tot een gezamenlijk bedrog van 2T.0C0 en wel op verschillende tijdstippen in 1926 en 1927. Beide mannen, die buitengewoon ongunstig bekend staan, maokten er hun werk van om speciaal vrouwen en meisjes voor groote of kleine bedragen op te lichten. De Rechtbank legde elk der beide verdachten drie jaar gevangenisstraf op. In hoar overwegingen noemde de Rechtbank dc gepleegde feiten zeer ernstigverdachten hebben de dame in kwestie bijna haar gehee- lo vermogen afhandig gemaakt. Bovendien hebben zij bij haar illusies van een huwelijk opgewekt, waardoor haar een groote ontgoo cheling is berokkend. Hoewel het O. M. ge meend heeft de maximum straf tc moeten eischen meende de Rechtbank met een min dere straf te kunnen volstaan, omdat niet ont kend mag worden dat de opgelichte dame en ook andere slachtoffers lichtvaardig geloof hebben geschonken aan de bcdriegclijkc mede- dcclingen van de verdachten. MINISTER SLOTEMAKER DE BRUINE NAAR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Minister Slotemaker dc Bruine is Woensdag mid. dag na een bezoek aan Goes, te Middelburg aangekomen, waar hij zijn intrek nam bij den Commissaris der Koningin. Vanochtend gaat hij met den Commissaris der Koningin enkele leden van Ged. Staten en den griffier der Sta» ten naar Zeeuwsch-Vlaanderen, teneinde eeni ge industrieën aldaar te bezoeken. DE DROOGMAKING DER ZUIDERZEE HET TWEEDE GEMAAL EEN MOOIE OPDRACH i AAN „WERKSPOOR"' Naar wij reeds meldden, is behalve het nieu we Dieselmotorgenmal, dat zal gesticht worden te Den Oever ten behoeve van het droogmolen en drooghouden van de Wicringermeer, nu ook dc levering van het tweede gemaal, dat te Me- demblik zal verrijzen, aan Werkspoor gegund. Deze installatie is bestemd voor het gemaal, dat gebouwd zal worden te Mcdcmblik en zal bestaan uit drie clcctrisch aangedreven centri fugaal pompaggregatcn, die elk een capaciteit zullen hebben van 390 M3. per minuut. Deze wateropbrengst zal moeten worden be reikt bij een opvoerhoogte van 6.70 M„ terwijl bü den hoogstcn buitenwaterstand, overeenko mende met een opvoerhoogte van 9.60 M., dc installatie nog zal moeten kunnen werken. D© centrifugaalpompen zijn met verticale as uitgec voerd cn elk is direct gekoppeld aan een regel baren verticalen draaistroommotor van 1000 effectieve P.K.en werkende met een gcm'.ddclU aantal omwentelingen van 107 per minuut. Deze motoren en verder dc geheele clectrl- schc installatie zullen worden geleverd door da firma Smit te Slikkerveer. Als bijzonderheid kunnen wij hieraan toevoegen, dat dit gemaal tot de sterkste der wereld zal behooren, en dat het de eerste maal is, dat de regelbare draaistroommotoren toepassing vinden bij het aandrijven van centrifugaalpompen. Dczo rege ling geschiedt volgens het systccm-Scrbius, waarbij het mogelijk is de toeren geleidelijk (dus geen trappenregcling) met 12 pCt. boven cn IS pCt. onder hun synchroontoeiental van 107 minuut te regelen. De benoodigde elcctrische stroom zal worden geleverd door het P. E. N. In afwijking van de vroegere aan Werkspoor opgedragen Dieselmo- torbeinalingsinstallatie is, zooals reeds opge merkt. deze installatie met verticale centrifu gaalpompen uitgevoerd. Dit heeft het voordeel, dat de machinekamervloer met de geheele elcc trische schakeling enz. boven A. P. kan worden uitgevoerd. Dit is vooral bij het begin der droogmaling van belang, aangezien het water dan rondom het gebouw tot op een hoogte van A. P. komt te staan. De pompen zijn dan bene den den vloer in een waterdichten kelder voor dc bediening te bereiken. Beide installaties zullen bedrijfsklaar moeten worden opgeleverd 1 Augustus 1929. Men zal begrijpen, dat Werkspoor zeer trotsch is op deze nieuwe opdracht, welke zij gekregen heeft, mede dank zij haar mooie ontwerpen van beide installaties. ERNSTIG LETSEL DOOR SCHULD. Een dronken autobestuurder. Voor de rechtbank tc 'sGrovenhagc is voort gezet dc behandeling van de zaak tegen den koopman J. B. uit Den Haag, beschuldigd van het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Het zou n.l. aan hem te wijten zijn geweest, dat hij in den avond van den 27en September j.l. op de Princessegracht een wagen van lijn 5 heeft aangereden, tengevolg van welke aanrijding de aannemer v. d. E., die in den door verdachte bestuurden auto zat, een ernstige oogwonde kreeg. Bij de eerste behan deling hadden eenige getuigen verklaard, dat verdachte onder den invloed van sterkedrank zou zijn geweest. Een oogarts, als deskundige gehoord, ver klaarde, dat de oogwond van den aannemer van dien aard is geweest, dot het oog ten slotte verwijderd is moeten worden. Verdachte zeidc, dat hij achter een anderen auto had gereden, waardoor hij de trom pas op het laatste oogenblik zog. Voorts verzekerde hij, dat hij noch dronken noch beneveld was geweest, al gaf hij toe, dat hij te voren iets gebruikt had. Het O. M., waargenomen door mr. Hermans, wees er op, dat volgens de getuigenverklarin gen er geen andere auto op den weg is geweest en dat verdachte dronken was. Eisch 3 maan den hechtenis. Uitspraak 10 November a.s. Ongelukkig is hij, <lie niet geleerd heeft maar nog veel ongelukkiger is hij, dia wel leerde, maar 't geleerde niet in praktijk weet te brengen. Geautoriseerde vertolin gnear het Enjelsch van \F ALTER BESANT. door Mej. E HOOGEWERF. ao Ret was, als ging zij het verhoor openen. De eene aangeklaagde Athelstan, zat op den stoel voor de cliënten, aan de linkerhand van mr. Dering, en de andere aangeklaagde George, stond achter hem. „Nu Elsiebegin 1" noodde mr. Dering. „Ik zou graag hebben, dat uw klerk Checkley er bij tegenwoordig was" Mr. Dering belde. De klerk verscheen. Hij ©tond daar als een veroordeelde, bleek en hui verend. Hij keek naar zijn chef met smeeken den blik. Zijn handen hingen slap naast hem af. Toch Was er nog geen woord van beschul diging tegen hem ingebracht. „Goede hemel, man I" riep sir SamueL „Wat is er met je gebeurd Checkley schudde droef het hoofd, maar antwoordde niet. ',Jk zou je graag een paar vragen stellen, Checkley", sprak Elsie kalm. „Je hebt mr. Dering en ook sir Samuel verteld, dat je mijn broer heimelijk een Dakje, yermocdeljjk ffe gestolen banknoten, in de safe zag leggen op het oogenblik, dat je hem van vervalsching beschuldigde. Bedenk wel, dat dit een zeer ernstige aanklacht was. Daar vóór berustte de beschuldiging enkel op verdenking, maar dit is een feit. Overweeg het nog eens goed. Je kunt je vergist hebben. Iedereen vergist zich wel eens." „Het was de volle waarheidIk heb hem een pakje, voorzichtig, in de safe zien schui ven Het pakje, dat wij later in de safe vonden, en dat alle banknoten bevatte." De woorden klonken overtuigend, maar de houding was dit niet. „Goed. Dan heb je sir Samuel verteld, dat mijn broer in een voorstadje van Londen had gewoond, in minderwaardig gezelschap en dat hijzelf armoedig was gekleed „Ja. Ik heb sir Samuel verteld, wat ik had gehoord. Mr. Carstone had mij dit verteld. Vraagt u het hem dan." George ging het vertrek uit en keerde weer met mr. Freddy Carstone. Die keek verwon derd rond, en vooral ook naar mr. Dering. Maar hij had een waarschuwing gekregen, dat hij niet anders zou spreken dan in antwoord op hem gestelde vragen. „Wel mr. Carstone begon Elsic. „Hoe lang is het geleden, dot u mijn broer voor het eerst weer ontmoette na zijn terugkeer in Engeland?" „Ongeveer drie weken geleden ontmoette ik hem in Holborn. Ik vroeg hem mee naar de Salutation." „Heeft u mr. Checkley hier ook iets verteld van zijn manier van leven ,Jk herinner mij, dat ik, schertsende, zei, hoe hij er haast te goed uitzag voor iemand die uit Amerika Zou zijn gekomenhoe ik meende, dat hij al dien tijd misschien in Camberwell jvas geweest»." „Niets van „minderwaardig gezelschop"? „Niets." „Niets van „armoedig gekleed" zijn „Zeker niet. In werkelijkheid wist ik niets van Athelstan's leven gedurende de acht jaai, dot hij weg was geweest." „Heb je iets te zeggen, Checkley Blijf je nog vasthouden aan die geschiedenis van dat pakje Goed. En óók aan de geschiedenis van Camberwell en van het minderwaardig gezel schap Checkley antwoordde niet. „Nu, dan blijft er nog een andere vraag. Je maakte erg veel ophef van enkele nabootsin' gen van het handschrift van mr. Dering, die gevonden werden in een lade van de tafel van Athelstan „Juist. Die lagen daar, met de hand van uw oroer." „George, jo hebt hieromtrent wat te zeg gen „Enkel ditIk was nog maar pas hier. De tafel was weggenomen uit de kamer waar ik zat en hier neergezet voor het een of ander speciaal werk. De nabootsingen van het hand schrift van mr. Dering werden door mij en een anderen klerk voor de aardigheid gemaakt.' Ik herinner het mij heel goed. Ze werden ge schreven op den achterkant van een brief aan mij." Mr. Dering ging naar de safe en haalde den bundel, die alle papieren bevatte betreffende de zaak. Hij maakte den bundel los en spreidde den inhoud op tafel uit. Iedereen was nu nieuwsgierig. Lady Dering keek niet langer uit het venster, mrs. Arundel had haar stoel ean tafel geschoven. Elsie haalde er het papier uit, waar de na« bootsingen op stonden. yroeg ze^of je je ook h,c> innert den naam van dengcen, die je den brief schreef „Leonard Henryson." Ze gaf het papier aan mr. Dering. „U ziet?" zei ze. De procureur reikte het aan zijn broer, die het doorgaf aan zijn vrouw, en die weer non haar moeder. Mrs. Arundel legdo het op tafel en sloeg haar voile op. „Het volgende punt", zei Elsie, „betreft Athelstan's verblijf, gedurende de laatste acht jaar. Een brief werd door u ontvangen, mr. Dering, vier jaar geleden. U heeft mij dien al laten zien. Mag ik den btief hardop voor lezen Hij knikte en zij nam den brief ook uit den bundel en los „Twaalf-duizend pond I" riep sir Samuel. „Twaalf-duizend pond I Al wat hij bezat I Goede hemel „Al wat hij op de wereld bezat", zei Elsie. „En dit alles voor een kind, dat niet kon aan nemen, dot haar broer een schurk zou wezen l Al, wat hij ter wereld bezat I" Haar oogen schoten vol tranen, maar ze drong ze terug en ging voort „Hij was vier jaar geleden in de Vercenigde Staten. Dit zal, hoop ik, niet langer ontkend worden. De volgende vraag iswanneer keei- de hij weer naar zijn land V George verliet andermaal het vertrek cn keerde terug met een jongen man. „Deze heer", ging Elsic voort, „komt van de firma Chenery en Zonen, bankiers te New- York en Londen. Hij heeft een brief bij zich. Wilt u zoo goed zijn, mij dien te laten zien, sir Het is een crediet-brief, dien mijn broer meegebracht heeft uit Californië. U ziet den datum van dit jaar ?,"- Mr. Dering las den brief, gaf hem aan zijn broer, en zoo voort. „Hierin wordt gezegd, dat mr. Athelstan Arundel, verbonden aan den staf van een Ca- lifornisch dagblad, New-York verlaten zal op den 2Tsten Juni, en dat hij gerechtigd is, om zus en zooveel bij de firma te innen. Dank u I" De jonge man trok zich terug. „Nu, mr. Dering, is u dit voldoende, dot Athelstan in Amerika was, vier jaar geleden dat hij twee maanden geleden daar wegging en dat hij er aan een Californisoh dagblad was verbonden „Er schijnt geen reden, om deze feiten in twijfel te trekken. Maar," en hij wees op den wisel, betaalbaar aan den order van Ed mund Gray, „zijn wij eenigszins nader tot de ontdekking van den vervalscher van die cheque „Dit punt komt dadelijk in behandeling. Ik ga u allen nu toonen, zóó, dat er geenerlei twijfel meer over kan zijn, wie de vervalscher is, de eenige, die de hand had in heel dc zaak. Wacht even." Vreemd genoeg viel aller oog op Checkley, die nu rilde van schrik en angst. „Ga' zitten, Checkley," zei de chef. „Elsle hebben wij dezen heer nog langer noodig? Ik heb niet het genoegen, zijn naam tc we ten. „Kom, kom," zei mr. Carstone. „Mijn naam Is u zeer zeker bekend." George waarschuwde hem met een blik, en hij verviel weer in stilzwijgen. (Wordt vervoled).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5