DE STORM SCHEPEN IN NOOD Orr.st'ecks 5 uur Zatci dagmiddag werd be noorden; Staverden van dc kust af waargeno men, dat een zolderschuit op zee ronddreef. Onmiddellijk begaven dc visschers zich met hun vaartuigen in zee. Bij de schuit aangeko men, bleek, dat aan boord was een zekere J. Wiegman, van Wieringen. De schuit, afkomstig van de Zuiderzeewerken tusschen Wieringen en Medemblik en diep geladen met puin, is in den voorafgaanden nacht omstreeks 3 uur op drift geraakt, doordat het anker bracht. Na in den hevigen storm den geheelen nacht te hebben rondgedreven, werd de schuit met den opva rende Zaterdagavond omstreeks 5 uur door de visschers behouden in de haven van Sta verden binnengebracht. Vrijdagmiddag is het ijzeren tjalkje van schipper Galenkamp van Hasselt, geladen met grind, op reis van Zwolle naar Oldemarkt, vooi Blankenham in de Zuiderzee op het strand geslagen. Met het oog op het ruwe weer zijn de opvarenden Vrijdagavond omstreeks 8 uur door visschers van Kuinre van het schip ge haald en aldaar binnengebracht Men meldt ven Terschelling Hc-t Zweedsche stoomschip Harmonie verkeert in nood 30 mijl west van Borkum, vuurschip en vraagt dringend cssistentie. De bergingsboo ten Texel en Volharding zijn uitgevaren. Het visscherstoombootje „De Zee meeuw" wordt vermist. Men meldt ons uit Schiermonnikoog Men is zeer ongerust over het kustvisschers- stoombootje „De Zeemeeuw", kapitein J. Buit jes uit Zoutkamp, die gistermorgen niet met de andere stoombootjes is binnengekomen. We gens den storm van gisternacht kon men niet uit zee komen, omdat het Friesche gat niet bevuurd is. De kapitein van een ander b'nnen- geloopen visschersstoombootje rapporteerde gistermorgen „De Zeemeeuw" wel te hebben gezien, doch plotseling uit het oog verloren had. Op het strand alhier spoelen veel ledige vischmanden aan. De stoomtrawler „Noordzee" uit Zoutkamp is heden op onderzoek naar „De Zc°meeuw" naar zee vertrokken. Gisteravond ongeveer 10 uur werden vuur pijlen van hier op zee gezien. De reddingscom missie van Schiermonnikoog besloot de motor reddingboot „Insulinde" van Oostmahorn der waarts te zenden, die echter hedenmorgen te rugkeerde. De 6chipper rapporteerde niets te hebben gezien. De loodsbooten, welke voor de Eems liggen, hebben ook deze vuurpijlen gezien. Nader wordt gemeld, dat de stoomtrawler „Noordzee" met „De Zeemeeuw" heden uit zee te Zoutkamp is aangekomen. Aan boord is alles wel. ONDERSCHEIDING. Bij Koninklijk besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassou verbonden eere-me- daille, in zilver aan H. Frcdcrikze, chef-inkoo- per bij de Naaml. Venn, de Vreugt's Export- handel te Haastrecht. HET BOUW VEILIGHEIDSCONGRES TE AMSTERDAM. De lijst van sprekers. Dc lijst van sprekers die tijdens bovenge noemd congres het woord zullen voeren, bevat de volgende namen: C. J. Ph. Zaalberg, directeur-generaal van den arbeid, over: „Veilighcidswetgeving voor het bouwbedrijf. Ir. J. P. Josephus Jitta, ingenieur bij den rijkswaterstaat, over: Het bouwen van de schut sluis te IJmuiden. A. Lodder Nzn., technisch ambtenaar bij de arbeidsinspectie, over: De veiligheid op het bouwwerk Prof. ir R. L. A. Schoemaker, hoogleeraar aan de technische hoogeschool te Delft, over: arbeids- en vermoeidheidsbesparende werkwij zen in het bouwbedrijf. J. N. Hendrix, voorzitter van de onderlinge Risicovereeniging voor het aannemersbedrijf, over: De werkgever, de werknemer en de veilig heid op het bouwwerk. E. Sinoo, secretaris van den algemeenen Ne- derlandschen bouwarbeidersbond, over: De werkgever, dc werknemer en de veiligheid op hei bouwwerk. J. A. Kasberg, technisch ambtenaar bij de arbeidsinspectie, over: Electrische installaties op bouwwerken in verband met het gevaar van den elcctrischen stroom. P M. Lijdsman, directeur der middelbaar technische school te Utrecht, over: het onder wijs in de veiligheid en de gevaren van het bouwbedrijf. De burgemeester van Amsterdam heeft zich bereid verklaard het congres te openen, dat wordt gehouden op 18 en 19 November as. BELASTING OP NEDERLANDERS IN HET BUITENLAND. Het Antwerpsch Corrnté ven Actie inzake be lasting op Nederlanders in den vfeemde heeft zich onder verwijzing naar een op 25 Septem ber J.I. in vergadeiing van de te Antwerpen en omliggende gemeenten wonende Nederlanders, met olgemeene stemmen aangenomen motie tot de leden van dc Tweede Kamer gewend met een adres, waarbij op den grondslag van deze motie er de aandacht op wordt geves tigd, dat de maatschappelijke positie van voor noemde Nederlanders zoodanig is, dat zij niet aangemerkt kunnen worden als zijnde „kapi taalvluchtelingen" en dat verder de tekst van het wetsontwerp, houdende bepalingen betref fende de belasting van fiiet binnen het Rijk wonende Nederlanders en *ön de nalatenschap pen en schenkingen van Nederlanders, die niet zijn ingezetenen des Rijks, zich niet juist uitspreekt over het al of niet vallen der ge noemde Nederlanders onder de desbetreffende bepalingen Verdef zeggen adressanten dat daardoor het aannemen van genoemd wetsont werp in zijn huidigen vorm voor hen gevaar lijk kan worden, weshalve zij verzoeker dit wetsontwerp of wel geheel te verwerpen of wel zoodanig te doen wijzigen dat met vermelde bezwaren rekening1 wordt; gehouden. DE NIE00E MOTOR RIJWIEL WET EN DE VOORNAAMSTE BEPALINGEN Hier onder laten we een overzicht volgen van de voornaamste bepalingen van de gewij zigde Motor., en Rijwielwet en het daarbij be- hoorende reglement die met ingang van I November a.s. in werking treden. 1. Het is verboden, dot een motorrijtuig wordt bestuurd door dengene, wien dc bevoegd heid motorrijtuigen te besturen bij rechterlijke uitspraak is ontzegd, ook indien hij het rijtuig bestuurt onder onmiddellijk toezicht ven een ander. Eveneens is het besturen onder toezicht verboden, indien iemand rijdt, die niet heeft bereikt den leeftijd, die voor het verkrijgen van een rijbewijs tot het besturen van het motorrijtuig wordt vereischt, zijnde dit in het algemeen 18 jaar. 2. Het geven van les in het motorrijden aan personen, die nog niet in het bezit van een rijbewijs zijn, mag alleen geschieden met mo torrijtuigen, niet zwaarder dan 1800 K. G. waarvan de wielen voorzien zijn van lucht banden en uitsluiten buiten de bebouwde kom. 3. De verkeerstcekens bij plotseling vaart verminderen en bij het veranderen van rich ting kunnen in den vervolge niet alleen door het bewegen van een der armen of een voor werp buiten het voertuig gegeven worden, doch ook door op of aan het rijtuig aange brachte apparatenstopseinlichten en andere mechanische, optische of electro-magnetische signalen. 4. Het geven dezer verkeersteekens is thans voor bestuurder van motorrit tuigen s t e e ds verplichtend, en dus niet alleen, zoo als het vroeger heette, „indien door het niet geven dier teekens, de vrijheid of de veiligheid van het verkeer op den weg zou worden be lemmerd of in gevaar gebracht". Voor bestuurders van rijwielen en van rij en voertuigen, geen motorrijtuigen zijnde, geldt vorengenoemde wijziging niet. 5. De regel „rechts gaat voor" geldt niet meer uitsluitend voor kruisingen, doch bij elke vereeniging van wegen, bijv. bij een drie sprong. 6. Alle rij- en voertuigen, geen motorrijtuig of rijwiel zijnde, moeten tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang minstens een lantaarn voeren, die voorwaarts een helder wit licht geeft, ge- plaats vooraan de linkerzijde van het rijtuig, of aan de linkerziide van het meest uitsteken de deel van de lading. 7. Tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang moeten auto mobielen links achter een rood licht voeren. Voor rijwileen, motortwcewielers en andere rij- of voertuigen is een rood achterlicht of verticaal geplaatste roode reflector, die bij beschijning daarop vallende lichtstralen duide lijk zichtbaar rood terugkaatst verplichtend (eventueel aan te brengen aan het meest uit stekende deel van de lading). 8. Tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang moet b!ï allo motorrijwielen het achternummer met letter helder verlicht zijn. 9. Het voeren van verblindende verlichting aan motorrijtuigen is verboden 1. binnen bebouwde kommen 2. wanneer het motorrijtuig stilstaat 3. vanaf het oogenblik. dat men 100 meter tegemoetkomende motorrijtuigen, rijwielen, i ij- of voertuigen of rij- of trekdieren of vee is gennded. totdot men deze weer voorbij is. 10. Het bezigen van een open uitlaat is overal verboden. 11. Alle motorrijtuigen en andere rij- of voertuigen moeten voorzien zijn van een soie- gel, die het mogelijk maakt, vanaf de be stuurdersplaats het linksachterliggend weg gedeelte te overzien, tenzij de bestuurder het verkeer op dit weggedeelte gemakkelijk zon der spiegel kan waarnemen, en voor wat be treft andere rij- en voertuigen, een spiegel be zwaarlijk zal kunnen worden aangebracht of bezwaarlijk daaraan bevestigd zal kunnen blij ven. 12. Letter en nummer op een motorrijtuig behooren in witte onuitwischbare tee kens van voorgeschreven afmetingen op don- kerblauwen grond to zijn aangebracht. 13. Rijwielpaden zijn alleen voor de wicl- rihW* bestemd. 14. Het is verboden met zware motorrijtui gen en aanhangwagens te riiden, tenzij voor zien van een ïnschrijvingsbewijs HET RIJKSZIEKENHUIS TE LEIDEN. De gunning der kocl-installatie. Op de vragen van den heer Kortenhorst, lid van de Tweede Kamer, betreffende de op dracht voor het maken van de kocl-installatic in het Rijksziekenhuis te Leiden, heeft de mi nister van financien geantwoord I. De levering eener koelinstallatie in het nieuwe Academisch Ziekenhuis te Leiden ls opgedragen aan de N.V. Hollandschê Inge nieurs Maatschappij Holima, to Amsterdam., De door deze firma geleverde koelmachines zijn van buitenlandsche herkomst (fabrikaat Esscher Wijsch, te Zurich). II. De bovenbedoelde machines zijn z.g. klein-koelmöchines, van een typc> dat in Ne derland niet wordt vervaardigd. Klein-koe- machines bleken uit een oogpunt van econo mische exploitatie de voorkeur te verdienen boven een z.g. Centrale installatie. Toepassing ven deze laatste zou bovendien aanzienlijke kosten ten gevolge gehad hebben, wegens het alsdan noodzakelijk uitvoeren van wijzigingen aan het bestaande gebouw. Door de Neder- landsche industrie worden wel V.ein-koelma- chines vervaardigd, doch deze zijn van een type, dat wegens te groote afmetingen in het onderwerpelijke geval niet in aanmerking kon komen. DE KONINKLIJKE FAMILIE De Koninklijke Familie met de Hofhouding vertrekt 17 November a.s. van Het Loo naar Den Haag voor haar winterverblijf aldaar. ...v DE VACCINATIE.vWESl IE directie en redactie van het volk. Het congres gepasseerd. Een mo tie van afkeuring. DE VERSTREKKING VAN CERMO- VACCINE GEEN SCHORSING MET HET OOG OP DE VRIJWILLIGE VACCINATIE Op de vragen van mevrouw De VriesBruins in verband met de opnieuw verleende toestem ming tot verstrekking van dermo-vaccine als entstof. 1. Is de Minister bereid mee te deelen, welke overwegingen hem er toe hebben geleid, op nieuw toestemming te geven tot het verstrek ken van de dermo-vaccine, welke verstrekking begin Augustus van dit jaar is stopgezet 2. Acht de Minister de bezwaren, die hem volgens zijn antwoord op de vragen van het Kamerlid den heer Krijger van 27 Juli 1927 hebben doen besluiten tot het stopzetten van die verstrekking, nu niet meer aanwezig? 3. Zoo ja, waarom is dan niet nu, evenals in het tijdperk van I—22 Augustus 1.1., alle aflevering van vaccine stopgezet, totdat de be noemde commissie een uitspraak heeft ge daan heeft de Minister van Arbeid, N. en H. geantwoord, dat de overwegingen, die er toe geleid hebben, toestemming te geven tot het verstrekken van dermo-vaccine, de volgende zijn De neuro-vaccine bleek niet beter te voldoen dan de dermo-vaccine. Met de dermo-vaccine is hier tc lande meer ervaring opgedaan dan met de neuro-vaccine. Daarom werd besloten, de proef met neuro- vaccine te staken. Had uitzicht bestaan op op lossing van de moeilijkheden binnen zeer af- zienbaren tijd, dan zou overwogen zijn gewor den de verstrekking van vaccine, in afwach ting van de oplossing, op te schorten. Er is evenwel geen enkele aanwijzing, of de oplossing binnen weken, maanden of jaren zal worden gevonden. Bij dien stand van zaken zou op schorten van de verstrekking van vaccine voor onbepaalden tijd moeten plaats vinden, wat riet geoorloofd is, zoolang art. 17 van de Epidemie- wet geldt. Bovendien valt te bedenken, dat vrij willige vaccinatie steeds mogelijk moet blij ven. zoo niet met Nederlandsche entstof, dan toch met buitenlandsche. Er is tot dusver geen grond om aan te nemen, dat met buitenland sche entstof hier te lande beter ervaringen zul len worden opgedaan dan met Nederlandsche. Met betrekking <tot de vrijwillige vaccinatie moet aan den medicus en den belanghebbende worden overgelaten of zij zal plaats vinden. Het motief, dat blijkens zijn antwoord van 27 Juli 1927 den minister er toe geleid heeft, de verstrekking van dermo-vaccine stop te zet ten. is door de ervaring komen te vervallen. Daarom zal een voorstel tot wijziging van de wettelijke bepalingen worden ingediend. MR. E. G. C. SCHEIDIUS. Gouden jubileum als kerkvoogd. Mr. E. G. C. Scheidius, kantonrechter te Arnhem, heeft het feit herdacht, dat hij gedu rende vijftig jaren zitting heeft in het college van kerkvoogden der Ned. Heiv. gemeente te Arnhem, en daarin gedurende vele jaren den voorzittersstocl bekleed. Dit merkwaardige feit is in een bijeenkomst van kerkvoogden, notabe len en diakenen herdacht door den heer 'A. D. P. V. van Löben Seis, waarn. voorzitter kerk voogd, die den heer Scheidius huldigde voor de bewonderenswaardige wijze waarop hij het pre sidium van het college vervult en daarbij de geschiedenis van de restauratie der kerk me moreerde waarin mr. Scheidius een zoo belang rijk aandeel had. Spr. bood den jubilaris een gedenksteen aan, welke zal worden aangebracht in een nis naast de consistoriekamer in de Groote Kerk. Op de zen steen is de volgende inscriptie gebeiteld „De Ned. Herv. gemeente heeft op 26 October 1927 dit huldeblijk aangebracht ter herdenking van het merkwaardige feit dat mr. Eduard George Constant Scheidius gedurende 50 jaar kerkvoogd dezer gemeente was." Zeer ontroerd dankte mr. Scheidius voor dc hem gegeven blijken van belangstelling. EEN GEVAL VAN ZEEROOVERIJ Een dubieus bericht. in verband met het aan de „Berlingske Ti- dende" ontleend bericht, omtrent een geval van zecrooverij, waarover de schipper van den Deenschen kotter „Johanne" rapport uitge bracht had en dat bedreven zou zijn door een Nederlandschen treiler twijfelt men in vissche- rijkringen te Umuiden ten zeerste aan de juist heid van dit rapport Onbegrijpelijk wordt het genoemd hoe de Deensche visschers er toe gekomen zijn te beweren, dat de bewuste trei ler van Nederlandsche nationaliteit zou zijn, te meer daar volgens hunne mcdedeelingen de merken (waaronder het vaartuig in het vissche- rijregister is ingeschreven) met een stuk zeil doek bedekt waren. Men kan toch aannemen, dat wanneer het den schipper van dezen trei ler er om te doen was geweest zijn nationali teit te verbergen, hij toch ook naam en thuis haven voor het oog van de Denen onzichtbaar zou hebben gemaakt. Hoe hebben zij dan kun nen constateeren, dat het vaartuig uit Neder land afkomstig was Don zou eenig schipper zijn vischtuig (i.e. zijn lijnen) er aan wagen, waardoor het voortzetten van de visscherij uit gesloten was Er bestaat toch gevaar, dat in dien een Nederlandsche treiler dit bedreven zou hebben, één der (tien) opvarenden het zou hebben uitgebracht KIND ONDER EEN AUTO. Het zesjarig zoontje van een Amerikoansche ingenieur, die tijdelijk met zijn gezin te Gorin- chem vertoeft, geraakte onder een luxe-auto. Geneeskundige- hulp mocht niet meer baten. Het kind overleed spoedig Het knaapje had met oen juffrouw op den dijk gewandeld, onver wachts stak het den weg over, woordooi het door dc auto gegrepen werd. Het Volk meldt "In dc Woensdagavond gehouden jaarlijksche vergadering van dc afdeeling Amsterdam IV is met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen De afdeeling heeft kennis genomen van de beide lezingen, die in Het Volk verschenen zijn over het partijbestuurbesluit inzake de directie en redactie van Het Volk. Volgens de officieele lezing van het P. B. heeft dit college besloten, partijgenoot Van der Veen, dirccteui en hoofdredacteur van De Voorwaarts, ook tot directeur van Het Volk tc benoemen en aan het congres voor te stellen, hem tevens dc technische hoofdredactie van Het Volk op te dragen. Uit door v. d. Veen inmiddels aan gekondigde maatregelen blijkt, dat hij voor nemens is, met I Januari a.s. ook de laatste functie te aanvaarden, terwijl ons niet bekend is, dat vóórdien een partijcongres in de ge legenheid zal zijn, het partijbestuursvoorstel te overwegen. De afdeeling constateert, dai de benoeming van een eventueclen tweeden hoofdredacteur van Het Volk do taak is van het congres. Het congres heeft in 1925 zich met nadruk deze bevoegdheid voorbehouden De gelegenheid, thans aan het congres ge geven, om een door het partijbestuur gedane benoeming achteraf goed te keuren, maakt de bevoegdheid van het congres tot een bespoit- ting. Deze overweging brengt de afdeeling er toe, het partijbestuur te verzoeken, zijn besluit om trent de benoeming van Van der Veen tot directeur-hoofdredacteur van Het Volk niet uit te voeren, tot de partij gelegenheid zal hebben gehad, zich daarover uit te spreken. NEDERLAND BETAALT SCHADE VERGOEDING AAN NOORSCHE VISSCHERS. Voor door het Ned. eskader stukgevaren netten. De correspondent te Oslo der N. R. Ct. schrijft Zooals men zich zal herinneren, heeft een Nederlandsch eskader in Mei een bezoek aan Oslo gebracht, nadat het zich korten tijd aan de Westkust van Noorwegen opgehouden had Op de reis van de Westkust naar Oslo kwam het eskader in de nabijheid van Okso in aon- raking met een aantal voor de makreelvangst uitgelegde netten, die geheel vernield werden Nadot een overzicht van de toegebrachte 6chade verkregen was zijn de eischen der vis schers om schadeloosstelling aan de Neder landsche autoriteiten ter hand gesteld. D» waarde van de vernielde netten werd op 40 kranen per stuk vastgesteld. De Nederlandsche autoriteiten hadden zich van den beginne af zeer tegemoetkomend getoond, en dezer dagen werd het bedrag van de schadeloosstelling, ongeveer 2000 kronen, door het departement van Marme in Den Haag aan de betrokken autoriteiten hier te lande overgemaakt. Het bedrag zal nu door den visscherij-inspeoteuT aan de visschers, die schade hebben geleden worden uitbetaald. MATROOS DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Terwijl het gisteravond van Amsterdam met bestemming naar Stettin komende Nederland sche stoomschip Strabo met den kop in den wal voor de Hembrug in het Noordzeekanaal lag te wachten totdat deze brug zou opengaan, is de op de bak staande uitkijk, de matroos Klaas Pronk uit Scheveningen, met een langs het kanaal gespannen electrische geleiding in aanraking gekomen en terstond gedood. Zijn lijk werd bij aankomst te IJmuiden door de politie-autoriteiten in ontvangst genomen en zal na het justitieel onderzoek voor vervoer naar Scheveningen worden vrijgegeven. RECHTZINNIGEN EN VRIJZINNIGEN IN DE NED. HERV. KERK. Een ommekeer in Diepenveen. In dc Ned. Herv. gemeente te Diepenveen (Overijsel) is een ommekeer gekomen in do getalsverhouding tusschen rechtzinnigcn en vrijzinnigen in dc Ned. Herv. gemeente. Bij do gehouden verkiezing voor het kiescollege wer den in de plaats der drie aftredende rechtzinnl- gen vrijzinnigen gekozen, terwijl ook in de va cature, ontstaan door het overlijden van een rechtzinnig lid, een vrijzinnige gekozen werd. VEREENIGING VOOR ACTIEVE HAN DELSPOLITIEK. Huishoudelijke ledenvergadering. Na d© openbare vergadering van Dinsdag jJ. te 's-Gravenhage, hield de Vereeniging voor Actieve Handelspolitiek een huishoude lijke ledenvergadering. In deze samenkomst werd de rekening en verantwoording van den penningmeester goed gekeurd, nadat daarover verslag was uitge bracht door de heeren mr. P. E. Briët, lid van de Eerste Kamer te Leiden en mr. dr. P. A. Roeper Bosch, te 's-Gravenhage. In de vacature van het bestuur, ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren D. ten Cate Brouwer, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Alphen a. d. Rijn en M. L W. J. Bijleveld, oud lid van de Tweede Kamer te Den Haag, werd voorzien door de herkiezing van de aftreden den. Een uitvoerig plan van werkzaamheden voor het nieuwe vercenigingsjaar werd vastgesteld EEN MEISJE OVERVALLEN. Met oneerbare bedoelingen. De mijnpolitie heeft, naar de Llmb. Koer. meldt Donderdag gearresteerd en ter beschik king van den commissaris van politie te Heer len gesteld W. J. H. die schuldig Is aan een overval in een woning van de kolonie Beers- dol met minder eerbare bedoelingen ten op zichte van een I6-jarig meisje. Een prop pa pier, die hij het meisje in den mond had ge duwd. alsmede een touw. waarmede hij haar had willen binden zijn in beslag genomen. Dc verdachte heeft een volledige bekentenis afge legd. SCHULT>MISDRIJF MET EEN SNELHEID VAN 70 KM. DOOR DE SPOORWEGBOOMEN GEREDEN DOOR DE BOTSING MET DEN TREIN TWEE PERSONEN ZWAAR LICHAMELIJK LETSEL In den zeer laten avond van 4 December jl. heeft naar men zich wellicht herinnert op den Muiderstraatweg onder dc gemeente DIemen. ter hoogte van den spoorwegover gang, een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. De 36-jorige heer H. H. A baron van P. is daar, als bestuurder van een automobiel, tegen de gesloten afsluitboomen aangereden, welke boomen tengevolge van den schok om hoog werden geworpen, waardoor de auto, een Hispanu Suiza, den spoorwegovergang op reed en in botsing kwam met den Cocomotief van trein nr. 375, welke van Amsterdam op weg was naar Amersfoort en juist het hier- vorenvermelde punt bereikt had. Jonkheer L. den Beer Poortugal, een der inzittenden van den auto, bekwam zwaar licha melijk letsel,een andere inzittende, de heer J. E. van Hcmert, werd zoodanig gewond, dat hij een maand lang zijn functie van procura tiehouder niet heeft kunnen bekleeden. Dc locomotief liep flinke schade op en kon al leen op de handrem verder rijden. Vrijdag heeft baron van P. die geen beroep bekleedt en op een kasteel te Putten woont, terzake schuldmisdrijf terecht gestaan voor de buitengewone kamer der rechtbank te Am sterdam. In de dagvaarding wordt gezegd, dat het ongeval met al de gevolgen er van, aan ver- dachte's grove schuld is te wijten, en zij geelt als redenen daarvoor op, dat hij niet lang tc voren alcoholhoudende drank had gebruikt, dat hij roekeloos, althans met te groote snel heid gereden en geen voldoende oplettendheid betracht heeften bij verminderd uitzicht noch voldoende vuart verminderd, noch zijn schijn werper goed gebruikt heeft. In de tweede plaats wordt verdachte ten laste gelegd, dat zijn snelheid zoodanig was, dat de vrijheid en veiligheid van het verkeer in gevaar werden gebracht. Verdachte deelde mede, verblind te zijn ge weest door het f«icht van een schijnwerper, welke op twee meter hoogte aan een autobus, de z.g. Gooi-express, was aangebracht en welk voertuig aan den anderen kant voor de spoor- boomen stond. Er werden vele getuigen en getuigen-des- kundig.en gehoord. Het bleek o.m. dat verdachte op den dag van het ongeval in de buurt van Arnhem een vossenjacht had meegemaakt en daarna in het gezelschap van eenige kennissen en vrienden een paar glazen sherry, een cocktail en later bij het middagmaal nog een glas champagne gedronken had. Er kon echter niet worden vasxgesteld of het reactie-vermogen van ver dachte, die het ongeval vijf uren na het ge bruik van deze dranken veroorzaakte, geschaad is geweest. Uit het rapport van den getuige-deskundjge, den politie-inspecteur L. Schotting I/.ijkt o.nt., dat verdachte met een snelheid van 70 K.M. moet hebben gereden. Deze snelheid acht get. in normale omstandigheden niet te groot, doch wel op de bewuste plaats. Door jhr. de Beer Poortugal, die in de auto zat, werd o.m. verklaard, dat men om 10.38 ■uit Arnhem vertrok en dat het 11.55 was toen het ongeluk gebeurde. Deze afstand, ruim 186.2 K.M., was dus gereden in vijf kwartier. Gemiddeld is dus gereden met 70 K.M. vaart. Zoo nu en dan werd wel eens 100 K.M. gere den. Het bleek ook, dat men den tijd van ver- tiek had opgenomen, om eens te zien hoe lang men er over reed. Getuige was erg sla perig. Het witte hek langs den heg heeft hij niet gezien. Op welken afstand get. den trein heeft gezien kan hij niet goed schatten. Even voor het ongeluk schat getuige de snelheid waarmee werd gereden op 60 K.M. Ook de volgende getuige, de heer Van He- mert. schat die snelheid op circa 60 K.M. Deze getuige heeft wel het groote licht van de bus gezien. Op welken afstand kan get. niet schatten. Toen get. den trein hoorde, zat men er ook boven op. Verklaard werd voorts nog door deze beide getuigen, dat op het lange traject van Arnhem af dikwijls werd geremd. De remmen werkten steeds goed. De chauffeur van de auto-bus, die aan den anderen kant van den overweg stond, ver klaarde dat hij nog op ongeveer honderd me ters van den overweg af was. De deskundige, de inspecteur van politie L. Schotting, verklaart naar aanleiding van een vraag van den president, dat de verblinding van den schijnwerper dan veel minder moest geweest zijn, dan wanneer zooals oorspronke lijk werd gedacht, de auto vlak voor de ge sloten boomen stond. Voorts bleek nog uit de verklaringen van dezen getuige, dat door het oploopen van den weg over den spoordijk, twee auto's elkaar niet kunnen zien op een kleiner afstand dan 50 meter van den over- weg. Verder werden nog eenige getuigen a dé- charge gehoord. Door den heer Van Soes», electro-technisch ingenieur, werden verklarin gen afgelegd over de onvoldoende beveiliging var» den overweg bij den Minder straatweg. Getuige komt tot de conclusie, dat do ver lichting slecht is. Een findere getuige a décharge verklaart, dat men zelfs op 25 Meter afstand de dichte boomen var\_ den overweg niet kan zien, ais men verblind wordt door licht. Op 80 Meter afstand is zulk een licht vermoedelijk niet ver blindend. Nadat verschillende technische vra gen waren behandeld, verklaarde een getuige, dat hem ongeveer hetzelfde ift overkomen als verdachte. Zijn geval liep zonder ongelukken af, omdat hij den weg goed kende Hij voelde den wagen stijgen en wist toen dot hij voor de boomen van den spoorweg was Hij heeft toen geremd en zag pas op ongeveer 15 M. afstand de boomen Wegens het niet verschij nen van een getuige décharge werd de zaak geschorst op verzoek var. den verdediger tot ^Woensdag 9 November des middags half 2*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6