DONDERDAG [24] NOVEMBER WEER Zendt tijdig Uw „KEITJES" in. m ERNSTIGE TREIN-VERTRAGING DE „RETOURCOMMISSIES" KEITJES - STORING OP HET ELECTRISCHE SPOORWEGNET AMSTERDAM ROTTERDAM VRIJWEL GESTREMD Men meldt ons uit Amsterdam d.d. Maandag De zeer zware ij zei, heeft het electrische net van de spoorwegen tusschen Amsterdam cn Rotterdam danig in den war gebracht. Op ver* schillende plaatsen had de ijzel tengevolge, dot *>r geen stroom op de voedingsdroden kwam Daardoor konden de treinen, althans de elec trische. noch uit Rotterdam noch uit Amster dam vertrekken. Om elf uur gistermorgen was er in Amster dam nog geen enkele electrische trein binnen gekomen. Wel waren slechts enkele voorigc- '.ïokken door een locomotief vanuit Amsterdam vertrokken, maar deze konden Rotterdam niet hereiken, doordat intusschen op verschillende plaatsen eenige voedingsdraden waren geknapt Nabij Warmond was een draad gebroken, die op beide sporen terecht kwam, zoodat de ge» heele spoorbaan werd versperd er. ook de stoomtreinen daar geen voortgang meer kon den hebben. Tot overmaar van ramp brak 's morgens ook pen voedingsdraad tusschen Delft en Den Haag, zoodat in Rotterdam ingelegde stoomtreinen vanuit Delft, niet meer verder konden rijden en een lange file van wagons op de spoorbaan moest blijven staan. Om elf uur was nog geen enkele ver betering m het verkeer aangebracht Op het Centraal Station was het abnormaal stii. De meeste reizigers die in de richting van Rotter dam moesten vertrekken, keerden, nadat zij ver nomen hadden dat zij slechts met groote ver traging hun plaats van bestemming konden be reiken, naar het loket terug om hun geld tsrug te ontvangen. Onder leiding van den stationschef, den heer Muller* werd in allerijl een noodregeling gemaakt om, zij het dan een gebrek kig, verkeer tusschen Amsterdam en Rotterdam mogelijk te meken Om het uur werd een stoomtrein van het Centraal Station gezonden in de richting Rotterdam, doch verder dan tot Haarlem kon zulk een trein het niet halen. De Parijsche D-trein, die om 9 uur uit Am sterdam was vertrokken, werd vanuit Leiden geleid langs Woerden en Gouda, om 200 met groote vertraging de grens te kunnen bereiken De Pullman-trein, die om 12.23 uit Amster dam vertrok, werd over Breukelen en Gouda geleid. De trein uit Vlissingen, die om 11.34 uur in Amsterdam moest aankomen, was ook via Brea kelen in de hoofdstad aangekomen, evenals de trein uit Parijs, die om 12.29 in Amsterdam moest arriveeren. Om half twaalf was de situatie zoo. dat tus schen Amsterdam en Haarlem een vrij geregeld verkeer kon worden onderhouden. Later in dcr\ namiddag werd ook het ver keer met Rotterdam weer normaal. Men meldt ons nog uit den Haag: Zondagavond om half tien is er een ern stige storing ontstaan op het spoorwegtraject Amsterdam—Rotterdam, in de omgeving var» Delft, waardoor vooral de electrische treinen loop geheel gestoord was. Om kwart vóór tien kon de laatste trein van 's-Gravenhage naar Rotterdam (Hofplein) vie Pijnaoker vertrekken. Sinds dat tijdstip was de treinenloop naar het station Hofplein geheel stop gezet. Ook de verbinding via Delft met het station Delftschc Poort functioneerde practisch zoo goed als niet. Omtrent de oorzaak van deze stagnatie deel de men mede, dat tengevolge van den regen, gevolgd door vorst de bovenleiding sterk met ijzel bezet was, zoodat de electrische treinen niet konden passeeren. Het sterkst was deze ijzelvorming bij Delft Eenige treinen bleven dan ook tusschen Rijs wijk en Delft staan, tengevolge waarvan het Hollandsche Spoorstation in den Haag geblolo- keerd werd. Benige treinen uit Amsterdam kwamen met groote vertraging binnen, maat de reizigers, bestemd voot Delft, Schiedam en Rotterdam moesten uitstappen en geduldig wachten tot et een trein gereed was om hen verder te bren gen. Om 11 uur werd er oangekondigd dat eer» trein naar Rotterdam zou vertrekken. Er ontstond een geweldig gedrang en In enkele minuten was de trein overvol. De klasse-scheiding was opgeheven en ook dc corridors stonden propvol. De spoorwegautoriteiten hadden besloten voor den electrischen trein een locomotief te plaatsen. Het duurde echter nog tot 12 uur eer de eerste trein het station uitstoomde. Ruim '•en uur later kwam hij te Rotterdam aan Gedurende den nacht heeft men getracht het verkeer weer zoo goed mogelijk te herstellen. Dit is echter niet gelukt Om half elf had men twee electrische trei nen aan elkaar gekoppeld cn een locomotief cr voor geplaatst. Van vertrekken was echter geen sprake, daar de lijn bij Rijswijk geheel bezet was met treinen. Een stroomdraad was gebroken, zoodat over enkel spoor gereden moest worden, wat de stagnatie nog aanzienlijk vergrootte Om II uur kwam de Amsterdamsche trein binnen, welke om 10.06 uit den Haag naai Brussel moest vertrekken. De stationschef gaf toen order, dat de rei zigers uit den boven aongeduiden electrischen trein voor Rotterdam en verder moesten over stappen in den Brusselschen trein. Dit ga! aanleiding tot een groot gedrang. Ondanks de pogingen van het treinpersoneel om alles in goede bonen te leiden, ontstond er een paniek. Men sprong uit de ramen der coupé's om maar een plaatsje in den anderen trein te kunnen bemachtigen Enkele ruiten werden hierbij vernield. Om 12 uur kon de Brusselsche trein de eerste ein naar Rotterdam sinds 8 uur vertrekken. Ook op het telegraofverkeer heeft de ijzel eenige stagnatie veroorzaakt. Het verkeer met Engeland onervond vrij ernstige vertraging. De intercommunale tele foondienst is overstroomd met gesprekken-aan- vragen, zoodat ook hier het verkeer niet vlot verloopcn kon. Men meldt ons uit Delft: Aan het station alhier heeft een groot aantal reizigers hun spoorgeld teruggevraagd, daar door deze reizigers een andere vervoergelegtn- heid gezocht werd. Gisterochtenr ongeveer half elf is de trein, die uit de richting Delft met bestemming den Haag vertrok, nabij den Haag blijven staan, waarop dc passagiers moes ten uitstappen en over de spoorbaan loopende hun reis naar den Haag konden vervolgen. De ijzel heeft reeds Zondagavond vrij groote vertraging veroorzaakt. De laatste treinen uit de richting Amsterdam arriveerden aan het station Delftsche Poort veel later dan de dienstregeling aangaf, met het gevolg, dat heel wat reizigers de laatste trnmverbinding in de stad miste. Gister evenwel was de strem ming volkomen. De eerste trein u;t Am sterdam kwam pas te half tien te Rotterdam aan. Het bleek, dat in den nacht te zware ijzel vorming de voedingsdraden bij Warmond cn Rijswijk had gebroken Vandaar, dat geen elec trische trein naar of van de hoofdstad kon ven- trekken. Reizigers voot Den Haag ondervon den reeds vroeg in den ochtend de onmoge lijkheid om naar de plaatsen van hun bestem ming te komen Alle hoop was nu gevcstigo op het station Hofplein, maai ook op die plaats lag de dienst geheel stil. Te half elf w» nog geen enkele tTein vertrokken of binner. gekomen. Twee electrische treinen die het sta tion Den Haag hadden verlaten waren tt Piinacker bliiven steken. Een locomotief, over een verkeerd spoor uit Den Haag verzondei., is oan genoemd station voor den electrische gekomen en heeft dezen naar Rotterdam D. P getrokken. Te WVk uur kwam daar de eerste trein aan De motorwagens, die op het station Hofplein vannacht hadden gestaon en waarvan men n^ den dienst de beugels had neergelaten, konder» vanmorgen niet vertrekken, omdat deze beu gels waren vastgevroren Het station lag den geheelen morgen in dpodsche stilte Door een groot aantal reiziger-^ die het koste wat hei kost naar de plaats van hun bestemming wil den. werden auto's gecharterd, zoodat verschil lende garuges al vroeg in den ochtend waren uitverkocht. De bus van den dienst Rotterdam Scheveningen had het bijzonder druk Er waren meer liefhebbers voor dezen autcdiens» dan zelfs op de drukke dagen. Te één uur her stelde de spoorwegdienst zich cenigszins Van electrische troctie was nog geen sprake, doch aan het station Delftschepoort hod men zoo spoed'g mogelijk eenige stoomtreinen samen gesteld. Enkele daarvan overvol met passa giers voor Amsterdam werden over de Cein tuurbaan vio Gouda en Haarlem naar de hoofd stad gedirigeerd. Treinen uit het zuiden kwo men vrij geregeld binnen en men probeerde deze door te zenden over de gewone lijnen noo. Rotterdom De reizigers voor Den Haag, Leiden en Haar lem hebben uren vertraging. In den middog hoopt men het zoover gebracht te hebber., dat een beperkte dienst onderhouden kon wor den. Nadat tegen half 2 gistermiddag de eerste trein sedert gisterochtend uit Rotterdom 0. h C.S. te Amsterdam was aangekomen, volgden cr spoe dig meer. Weldra kon den reizigers de ver heugende mededeeling worden gedaan, dut dc elecirische treinen weer tot Den Haag reden op de in de dienstregeling aangegeven tijden Dit laatste was misschien iets te mooi voorge steld ;egt het Hbld. maar de vertragin gen bedroegen toch maar enkele minuten. Ook kwamen de electrische treinen vrij spoedig weer ongeveer op tijd aan. Te drie uur kreeg dc stationschef te Am sterdam bericht, dat het verkeer tusschen Der Haag en Rotterdom eveneens was hersteld, zi( Set neg over enkel spoor, daar de montage wagen op de andere lijn stond. De electrische treinen, en trouwens ook rte stoomtreinen konden dus tot Rotterdam dooi rilden- Omdit tusschen Den Haag en Rottcrder nog over enkel spoor werd gereden, wat uit den aard oponthoud veroorzaakte, werden de namiddag D-treinen van en naar Brussel er. Parijs nog over Gouda geleid. Na drie uur was aan het C. S. te Amsterdam de rust wat teruggekeerd. De spanning welkt den heelen ochtend in het seinhuis had ge» heerscht, was voorbij, al was de toestand nog niet normaal, de mopperende en zenuwachtige reizigers waren geleidelijk in de richting hun ner bestemming vertrokken. In den loop van den middag hoopte men de breuk bij Delft te kunnen herstellen, zoodat dan alles normaal zou zijn. In den loop van den middag heeft men op het station D. P. de treinen, die om het half uur vertrekken, laten vervallen; op heele uren is mèt tien wagens (dubbel treinstel) gereden Later op den middag zijn meer en meer trei nen op de halve uren ingelascht; om half zes was de geheelc dierst weer normaal. RK. UNIVERSITEIT. Een legaat van 25.000. Aan de R K. Universiteit te Nijmegen is door mevrouw A. Schols, onlangs tc Maastricht overleden, een bedrag van 25.000, vrij van successie gelegateerd. BEWIJZEN VAN ERKENTELIJKHEID UITGEREIKT. Aan den kapitein cn bemanning van de „Alhena". Volgens een United Press-dépeohe aan dc Tel. heeft de Nederlandsche gezant te Bue- nos-Aires, de heer Van Ketwich Verschuur, namens de Hollandsche kolonié, aan kapitein Smoolenaars, de officieren cn de overige be manning van het s.s. „Alhena" herinnerings medailles, horloges cn kettingen uitgereikt, als erkenning voor het gepresteerde bij dc red ding van de passagiers der „Mafalda". EEN SCHIP IN NOOD. De gisteren te Umuiden binnengekomen stoomtreiler Z.K. VI (Hoop op Zegen) heeft Zaterdagmiddag nabij Borkum den Duitschen zeillcgg-' A. E. 86 (Friedrich Wilhelm) aan getroffen, waarvan de bemanning noodsignalen gaf. Onmiddellijk werd koers gezet naar het in nood verkcerende vaartuig. Dit bleek doet den storm zware schade aan de zeilen en bet tuig tf hebben bcloopen, waardoor het geheel hulpeloos ronddreef. Na veel moeit6 kon met den logger verbinding worden ver- k'egen zoodat na eenige uren met het slee pen kon worden begonnen Na ongeveer ITO mijl te hebben gesleept, kwam de Z K. VI met den logger behouden te IJmuiden binnen. OP HEETERDAAD BETRAPT. Een agent op pantoffels Terwijl hij in zijn woning bezig was zich aan te kleeden en gereed tc maken voor den nacht dienst, zag gisteravond een in de St. Maria» straat te Rotterdam wonende agent van politie, dat een paar mannen bezig waren in te breken in het woonhuis van den bakker J. de V., aan de Gaffeldwarsstreat. Zoo als hij was, op pan toffels en in hemdsmouwen, holde de agent de straat op. Dc dieven sloegen op de vluchx, maar de agent had zijn revolver cn wist hen, drie in aantal, tot staan te brengen. Zij zijn opgesloten. DE GLADDE WEGEN. Verkeersongevallen. Het autoverkeer tusschen Alkmaar en Ber gen werd gisteren door de gladheid van den weg een groot gedeelte van den dag onmo gelijk gemaakt. Auto's geraakten in de om geving van Alkmaar te water of sloegen over den kop, gelukkig zonder dat ernstige onge lukken voorkwamen. Door de gladheid geraakte gisteren een de Havenkade te Umuiden afkomende autobus uit Katwijk van den weg af, stortte van een hoogte aldaar naar beneden en sloeg om. Won der boven wonder bekwamen slechts twee in rittender. eenige verwondingen. Gisterenmorgen is, naar het Hbld. meldt, door de gladheid van den weg te Voorst een auto-ongeluk gebeurd Iemand uit Lochem reed met zijn auto tegen een boom. In den auto zat een dame, die ernstig werd gewond en naar htt ziekenhuis te Zutphcn moet worden ver voerd. De bestuurder kwam er goed af, de auto werd van voren in elkaar gedrukt. Verschillende autobussen en particuliere auto's zijn in cn om Deventer van den weg geraakt of tegen boomen gereden, doch per soonlijke ongelukken kwamen hierbij niet voor. Te Harendermolen is gisterenmiddag door de gladheid oen lux-au* O u't Veor^nm tegen een boom gereden en totaal vernield. Te Hoogkerk had Maandag tengevolge van d» gladheid een botsing plaats tusschen een autobus en een auto De autobus vloog te gen een hek en werd in elkaar gedrukt. De chauffeur werd aan de hand gewond. Enkele ruiten van de autobus werden vernield. VRAGEN VAN HET H.B. DER MIJ. V. NIJVERHEID EN HANDEL ALLERLEI VORMEN WAARONDER HET EUVEL VOORKOMT Naar aanleiding van hetgeen den laatsten tijd bekend is geworden over het euvel van omkooperij ook wel „retour-commissie" ge- heeten heeft het hoofdbebstuur der Ned Maatschappij voor Nijv. en Handel, naar blijkt uit het pis versohenen nummer van het Tijd schrift der Maatschappij, aan de departemen ten verzocht, na te gaan, in hoeverre dit kwaad reeds is doorgedrongen en met welke middelen het kan worden bestreden. De on derstaande vragen kunnen daarbij tot leid draad worden gesteld I. In welke takken van bedrijf komt het voor. dat oan directies, hong of laag per soneel, fooien in welken vorm ook wor den gegeven of aangeboden Is dit eer» oude en niet geheime gewoonte, of ge schiedt het in het geheim in toenemende mate als een middel tot het verkriigen van orders Hierbij ook te vermolden de meer bekende fooien als bij Nieuwjaar, Kerstmis, e.d. en of het hier bedrogen van eenige beteekenis betreft. Welke spreken de voorbeelden van dit euvel zijn u be kend Geschiedt het zoowel door bin- nenlandsche als door builenlandsche hui zen De bedoeling is, dat wordt bericht zoo wel over de fooien enz. die in het bedrijf van een afnemer door leveranciers wor den aangeboden als over die, welke het bedrijf als leverancier aan afnemers geeft. II. Welke oorzaken kunt u hiervoor aan wijzen IJl. Op welke wijze kan naar uwe mce- ning het kwaad worden bestreden Bij wijze van toelichtende opmerking schrijft het hoofdbestuur nog „Laat ieder hierbij vooral goed onder zoeken hoe de toestand in zijn eigen be drijf is. Zulk een onderzoek kan tot zeei onaangename verrassingen leiden, doch niettemin heilzaam zijn. Men zij bij de antwoorden toch vooral niet te schuchter. Er schijnt op dit gebied helaas veel z.g. noodzakelijk kwaad te bestaan, kwaad dat wordt gepleegd omdat een concurrent er in voorging of dat op andere wijze wcl- lioht niet te verontschuldigen, doch ze ker te verklaren is. Ook te lage salariee- ring kan het kwaad verklaren. Hoe dit ook zij, ieder overigens rechtschapen mensch, die onrechtmatig fcoit of wordt gefooid, zou hieraan wel een einde willen maken, als hét maar niet zoo moeilijk was. „Nadrukkelijk moge er echter op ge wezen worden, dat het hier niet gaan moet om het zoeken naar slachtoffers, niet om het straffen van wat in het verleden ver keerd gebeurd is, maar om een zuivering voor de toekomst In hetzelfde nummer van het Tijdschrift is nog als hoofdartikel opgenomen een uitvoerig stuk van den heer G. de Clercq te Amsterdam (niet te verwarren met den oud-algemeen se cretaris der Maatschappij, den heer G. S. de Clercq) die o a. zegt Dezer dagen kwam ons ter oore hoe een firma, die op haar gebied werkelijk het beste leverde wat men kon eischen, bij een be paald bedrijf maar geen leverantie kon krijgen. Telkens als de reiziger kwam, werd hij afge scheept met dc boodschap, dat men het be wuste artikel elders in dezelfde qualitcit veel goedkooper kocht. Een onderzoek leerde dat dit niet het geval was, doch dat verschillende personen, die bij de leverantie betrokken wa ren en er over te beslissen hadden, elk jaat hun vacantia doorbrachten in een bepaald ho tel op kosten van den leverancier. „Uit dit laatste voorbeeld blijkt tevens hoe sommige leveranciers er op uit zijn dc fooi niet direct in geld te geven, omdat zij bang zijn voor ontdtkking. In allerlei vormen wordt de retour-commissie gegeven. Menige vrouw heeft groote cadeaux ontvangen, die niet an ders waren dan verkapte fooien van levcran- cieis, wicn door hoor man de voorrong gege» ven was bij een leverantie. Zelfs dc spaarpot der kinderen wordt gespekt met geld van le veranciers Men denke niet, dat alle leveran ciers van harte aan dit kwaad meedoen. Me nigeen gaat er dog in dag uit met lood in zi;n «choenen op "it, zich suf "einzend hoe h:j zulk een fooienzaakje zal opknappen. Immers, komt hij terecht bij een kooper, die van de warme hand niet gediend is, dan loopt hij d»- kans zijn goeden nonm voor altijd te verspelen. Dit o.a. nog kort ge'eden bij een omvangrirce le vel antie hier te lande vóórgekomen. Men mag de schuld van het fooien- geven echter niet bii de leveranciers zoeken Deze ligt veel meer bij de werkgevers, die be wust of onbewust toelaten dat hunne onder geschikten fooien aannemen. Er is een cate gorie werkgevers, die het oogluikend toelaat, of zelfs aanwakkert, dat hun ondergeschikten fooien aannemen. Deze categorie rekent er veelrl bij de bepaling van de hoegrootheid der saiar.ssen op, dat de betrokkene toch een aan zienlijk bedrag aan fooien ontvangt „Ook de werkgevers, die de beslissing over belangrijke aankoopen aan ondergeschikten overlaten, werken het fooienstelsel in de hand. „Wat helpt het of men onder de gasdirec- teuren (terwijl het kwaad overal zit) enkelo slachtoffers maakt Daardoor zullen de ove rigen zeker niet laten om ook in het vervolg fooien aan te nemen. Hoogstens zullen zij trachten hun douceurtjes op neg onnaspeur baarder wijze in de wacht te sleepen en zoo doende de kans op ontdekking te verkleinen. „Wil men het geven en aannemen van pro visie bij leveranties afdoende tegengaan, dan moeten in hoofdzaak dc beide bovengenoemde categorieën van werkgevers onder handen ge nomen worden. De eerste categorie zal over tuigd motten worden van het immoreele der fooien en de laatste zal zorg moeten drogen, dat zij menschen met voldoende veran*- delijkhcidsgevoel over aankoopen loot beslis sen. „En als dan nog ten overvloede, zooals blij kens een courantenbericht alreeds door enke len geschied is, de leveranciers zich ordering verbinden om onder geen enkele voorwaarde of omstandigheid meer eenige fooi tc geven, dan bestaat er misschien eenige kans, dat dit kwaad voorgoed uit handel en nijverheid zal verdwijnenn." De antwoorden op de hierboven afgedrukte vragen aan de departementen wacht het hoofd bestuur vóór 1 April. SNEEUWJACHT IN FRIESLAND. Schaatsenrijden op de wegen. Men meldt uit Leeuwarden aan dc Tel. dd. 21 Nov.: In den afgeloopen nacht heeft het in Fries land flink gevroren. Sedert gisteren woedt er een sneeuwjacht, die het verkeer op straat ten zeerste bemoeilijkt. De wegen zijn zoo glad. dat in de dorpen en op de straatwegen door de jeugd wordt schaatsen gereden. Dc Frieschc wadden liggen vol drijfijs DE ENKHUIZER BOOT. Vast blijven ziften voor Enkhuizen Gemeld wordt, dat tengevolge van den la gen waterstand van de Zuiderzee de Enkhuizer boot voor Enkbuizen is vost komen te zitten, zoodat de passagiers hun aansluiting op Am sterdam hebben gemist. Zij zullen evenwel, zoodra zij aan wal zijn, per extra-trein naar Amsterdam worden vervoerd. HELDRING-GESTICHTEN. De Heldring-gestichten te Zetten hebben van N. N. voor het Magdalenahuis 1000 en van N. N. voor het Kinderhuis f TOCO ontvanger». BRANDSTICHTING. Met het oogmerk van diefstal. Da Adv.-Gen. bij het Bossche gerechtshof hteft tegen den dakdekker M. B., te Gemme- nich, wegens brandstichting, tien jaar gevani genisstraf geëischt. B. had de schuur bij den landbouwer Nicolnye tc Vaals in brand ge stoken, met het doel, bij de verwarring in diens woning binnen te dringen waar hij een bedrag van 4000 aanwezig waande. Ta Maastricht had hij bekend, doch thans herriep hij deze bekentenis geheel De mijnwerker H., die van medeplichtigheid was aangeklaagd, hoorde vrijspraak eischeh. De Maastrichtsche rechtbank had hem even eens vrijgesproken en B. veroordeeld tot zes jaar. UIT DE COMMUNISTISCHE PARTU Mevrouw Henriëtte Roland Holst bedankt. Dc Tribune deelt mee, dat mevrouw Hen riëtte Roland Holst de Communistische Partij en de Communistische Internationale heeft verlaten Aan Het Volk is van eenige kanten mee gedeeld, dat mevouw Roland Holst zelf een groep heeft gesticht met een sterk christelijk- religieuze tendenz. HET ONGELUK OP DEN SCHEVENINGSCHEN WEG. Mevr. V. overleden. Mevrouw V., die de vorige week op den Scheveningscheweg door een tram werd aan gereden en ernstig gekwetst werd, is aan de gevolgen van deze aanrijding in het zieken huis overleden. DE INDISCHE HERVORMINGEN. De boyco* der commiptie. Er heerscht oncenigheid tusschen de verschil lende mohommedaansche lichamen in Britsch- Indië inzake den voorgestelden boycot van de hervormingscommissie. De kelifoatcommissie in de Pensjab verklaarde zich vóór, de Bond van Mohammedanen in de Pensjab zich tegen den boycot.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6