F. H. LOMANS Hofstede „Oud Bussem" Wij leveren U een complete Radio-Installatie N.V. Compagnie Lyonnaise, f). 91. Schotexman £lr\. graves Supéxieut Petfuf BOTERPRUS f 1.25.1 Schoonheidsmiddelen. SPORTNIEUWS STADSNIEUWS. aangesloten op het electrische licht com pleet met Luidspreker, accu en antenne voor den prijs van f 205.— Gemakkelijke betalingscondities Utrechtsche straat 15 Telefoon 483 N. V. AMERSFOORTSCHE RADIO CENTRALE Z)e keur in het goud waarborgt Zl de echtheid- Z)e naam op onze producten waarborgt Zl de kwaliteit. Filiaal H. v. d. Hagenlaan 1a. Tel. 419. Utrechtsche weg 10. Alleenverkoop voor Amersfoort en Omstreken van de Elisabeth Arden's A ANBESTEDINGS NIEUWS. Bouw von arbeiderswoningen voor Philips. Gistermorgen heeft te Eindhoven de aanbe- •teding plaats gehad van den bouw van 60 arbeiderswoningen voor rekening van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te bouwen aan de Roostenlaan te Stratum onder architectuur van den heer C. Smit. Er waren 30 biljetten inge komen. Hoogste inschrijver was de heer C. J Kuntz uit Amersfoort voor dc som van 230,000, laagste de heer J. v. <L Bosch te Helmond voor 163,148. (Tel.) VERDUISTERING VAN EFFECTEN. Opsporing verzocht van een bankdirecteur. De commissaris van politie der centrale re cherche te Rotterdam verzoekt in het Alge meen Politieblad de aanhouding en voorgelei ding van Cornelis van Oostrum, geboren tc Maqitensdijk 10 Februari 1894, directeur van de Rotterdamsche Deposito- en Effectenbank te Rotterdam, verdacht van verduistering van hem in bewaring gegeven effecten in geld. Signalement: lang ongeveer 1.70 M., nor maal postuur, zwart haar, iets krullend, aan linkrt zijde voorhoofd een littceken (streep), ge zonde Meur, glad geschoren, als heer gekleed, Jodcntypc, doch is geen Israëliet. ONZE MOLENS. Op 16 dezer zullen ten verzoeke van het waterschap „Poppenhuizen te Oldeboorn elf watermolens publiek worden verkocht. BRANDEN. Gisteravond is te Westerhaar, gemeente Vïiczenveen, door onbekende oorzaak afge brand de woning bewoond door H. Leussink. Doordat de brand zeer snel om zich heen greep, kon er niets worden gered. Alles was verzekerd bij de Delflandsche Assurantie compagnie te Delft. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. HAAGSCHE INBRAKEN. De inbraok in de 2e v. d. Bcsch- straat. Da rechtbank te den Hang heeft den 68- jarigen C. Posima uit Den Haag, gedetineerd, wegens diefstal onder verzwarende omstan digheden van sieraden, tafelzilver enz. uit een perceel aan de 2v v. d. Boschstraat, gepleegd in den nacht van 4 op 5 October jl., over eenkomstig den eisch veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf. In de zaak tegen den mede-verdachte dezer diefstal met braak, den 20-jarigen bakkers knecht A. v. d. G., afkomstig uit Heer Hugo- waard, thans gedetineerd, tegen wien het O. M. 5 jaren gevangenisstraf had gcëischt. ge lastte de rechtbank een onderzoek naar de geestvermogens van den verdachte. Dc inbraak aan dc Houtvestloan. De rechtbank heeft vandaag heropend het onderzoek in de zaak tegen den gedetineer den schoenmaker M. H. uit Den Haag. mede verdachte inzake de óp 2 Sept jl. gepleegden inbraak in de woning van kapitein Gerlach aan de Houtrustloan, op welke inbraak, zoo als men weet, gevolgd is de aanslag op den inspecteur van politie Paul door den reeds tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeelden koopman Rijntjes. Het O. M. had tegen ver dachte H 5 jaren gevangenisstraf geëischt. Als getuige werd thans gehoord de koop man Van der Zijp '.rit den Haag. die volgens eenige m het vooronderzoek gehoorde getui gen, veel overeenkomst had met den man, die op 2 September in de Bosch jes van Poot is gesignaleerd, direct na de inbraak. Getuige verklaarde, dat hij toen daar niet is geweest. Op een vraag van verdachtc's raadsman, mr. Kasse Zegel, gaf getuige toe, dat hij R. kende en nog al eens met dezen in aanraking kwam. Twee op de vorige ritting reeds gehoorde getuigen, de jongej. Grosjean en de bakker Jongejan werden thans nogmaals voorgeroe pen Zij hebben toen den verdachte aangewe zen als de tweede persoon in zake de inbraak- Verdachte en getuige v d. Zijp werden nu naast elkaar geplaatst en de president vroeg den getuigen, of zij rich in hun herkenning niet konden vergissen. Beiden bleven evenwel bij hun bereids afgelegde verklaring. Getuige Jongejan, die een bril draagt, ant woordde op een vraag van mr. Kasse Zegel, dat hij op den bewusten dag geen bril droeg. Hij voegde daaraan echter toe, dot hij dit nooit doet, wanneer hij op de fiets uit is. Het getuigenverhoor was hiermede weder af- geloopen. Noch het O. M., dat persisteerde bij zijn requisitoir, noch de verdediger mr. Kasse Zegel hadden nog iets op te merken. Het onderzoek werd gesloten en de uitspraak bepaald op 19 dezer. LASCHAPPARAAT GESPRONGEN. Eén doode. Near uit Veendam wordt gemeld, is giste ren dc 31-jarlge scheepsbouwer Josephus Bodewes door het springen van een lasohap- paraol getroffen en gedood. VALSCHE RIJKSDAALDERS. De rechtbank te Rotterdam heeft vonnis gewezen tegen een bankwerker die heeft te recht gestaan, verdocht van het vervaardigen en als «-rht uitgeven van valsche rijksdaalders tegen wien de vertegenwoordiger van het O M. mr. J. S. Loke, gevangenisstraf heeft gc ëischt van zes jaar. De rechtbank veroordeel de d-m verdachte tot twee jaar en zes maan den gov# rgenisstraf. VERDACHTE STERFGEVALLEN. Te Vriezenveen hebben zich twee treurige Sterfgevallen voorgedaan. Het echtpaar Br vond des ochtends het 7-jarig zoontje dood ie bed liggen, terwijl spoedig daarop ook het 9- jorig zoontje stierf en diens 11-jnrige broertje zeer ernstig ongesteld werd. De 11-jarige jon- is thans weer een weinig vooruitgaande. Op last van den Officier van Justitie ztfn de lijKCTk in beslag genomen. onder volle garantie Wijnhandel Gevestigd 1878. Utr. str. 17 - lel. 145, Bijzonder aanbevolen Een onzer eerste aangeslotenen machtigt ons het o.s. te publiceeren: „Ondergeteekende, aangesloten aan de Amers- foortsche Radio Centrale, betuigt hiermede zijn bijzondere tevredenheid over het door die Centrale gebodene. Zoowel de muziek als het gesproken woord komen zeer zuiver over. Amersfoort, 11 Januari 1928 w. g. H. van Poppel Directeur Post- en Telegraafkantoor Per anker 63- TRAMONGEVAL. Woensdagavond circa 7 uur is de laatste trom uit Eindhoven op de Zuid-Willemsvaarr nabij Den Dungen in botsing gekomen met een ijf-tal volgeladen hooiwagens, die van den dijk werden gesleurd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De wegens werden zweer beschadigd. Ook de tram, die gedeeltelijk ontspoorde, bekwam groote materieel-? schade De voerman van den eersten hooiwagen, verklaarde aan de politie, dat hij de tram voor een auto had aangezien, waarom hij rechts uitweek, zoodat een aanrijding onvermijdelijk was. Hedenmorgen was de baan weer vrij. AUTO-ONGEVAL Goed nfgeloopen Woensdagavond omstreeks 9 uur is op den Grooten Rijksweg bij Geffen een auto, doordat een tegemoetkomende auto het licht niet demp te, tegen een wagen uit Oss aangereden. In den laatste waren gezeten dc heeren A. J van Hoek uit den Bosch en Lennep, eveneens uit den Bosch. De auto, waarin dez'- heeren zaten sloeg over den kop en kwam voorover in een sloot terecht. De eerste hulp werd verleend door den land bouwer A de Bie, die od het geluid van den smak was komen toeloopen. Hij bevrijdde dc inzittenden uit hun benarde positie en toer» bleek dat de heeren, behoudens enkele schram men, geen letsel hadden bekomen. Het voorstuk van den auto is geheel ver splinterd. De politie is den onderen auto op het spoor te, tegen een wagen uit Oss aangereden. In VERDRONKEN. Het 8-jarig dochtertje Jantje van den land bouwer Korn Muller te Nieuw Lande (Dr«s uit school komende spelenderwijze bij de brug van Oosting te water geraakt. Haar kameraadjes zijn hard naar huis geloopen om het ongeval te vertellen, doch toen men kwam om hulp te bieden, kon da geneesheer slechts den dood constateeren. MAAS EN WAAL. Nog een woning. In navolging der firmanten zal ook het ge zamenlijke fabriek*- en kantoorpersoneel der firma ter Horst en Co. te Rijssen een woning schenken aan de noodlijdenden in Maas en Waal. GEEN LUNAPARK TE ZANDVOORT. De gemeenteraad van Zandvoort heeft in zijn gisteravond gehouden vergadering met 7 tegen 6 stemmen besloten, dat er geen Luna park zal komen SCHERMWEDSTRÜDEN TE AMERSFOORT De districtskoipswedstrijdcn, welke voor heen regelmatig twee keer per jaar werden gehouden, om te kampen om den „Districts- W sselbeker" zijn thans vastgesteld op Za terdag. 28 Januari a.s. Zij zullen gehouden worden m de schermzaal van de Rijschool te Amersfoort en vangen aan ten 2 uur nam. Hiertoe zijn uitgenoodigd de verschillende Korpsen uit de Garnizoenen Amersfoort, Utrecht, Nieuwersluis, Naarden, Soesterberg, Harderwijk en Ede, om elk voor rich een equipe samen te stellen ven vier onder officieren (amateur schermen). Mocht uit een Regiment ter plaatse geen samenstelling mo gelijk zijn, dan kan samenvoeging geschieden irit verschillende Regimenten tot de Brigade behoorende. Daar op de laatst gehouden wed strijd de Di-tricts-Wisselbeker in definitief bezit van de Rijschool is gekomen, is daa'- mede de strijd om het bezit van genoemden beker geëird.'gd. De Commissie van de Dis tricts Korpswedstrijden op de sabel vermeent echter, dat hiermede deze wedstrijden niet *ot het verleden mochten behooren. te meer niet, nu dooT de Rijschool een andere beker daarvoor in de plaats is gesteld onder de benaming van „Rijschool Jubileum Beker". RADIO-PROGRAMMA Zoterdag 14 Januari. Daventry (Exp. station), 491.8 M. 3.20. Licht Instrumentaal Conc. door het Midland Piano Sextet. 4.20. Variété. 5.20. Ballade Concert. 6.50. Tijdsein, weerber, le alg. nieuws bulletin. 7.05. Licht Conc. door Corellfs Windeatt's Orkest. 8.20. De London Radio Dance Band- 9.40. Vervolg Radio Dance Bond. 10.20. Weerbericht, 2e nlgem. nieuwsbul letin. 10.35—11.35. Licht Orkest Concert door het Birm. Studio Orkest. Hilversum, 1060 M. 12.— Politieberichten. 12.35—2.Lunchmuziek door het ANRO trio. 4.— Les in het Itoliaansch door Giovanni Rizzini. 4 305.15 Les in het Fransch door Ray mond Lafont. 5.15 Les in het Duitsch door Edgar Grünn 6.7 15 Vooravond concert door het Anro orkest o.l v. Nico Treep. 715—7.45 Tuinbouw halfuurtje. Spr. Mr L. Niemöller, secr. van het Centraal Bureau der veilingen 7 45 Politieberichten. 8.10 VARA. Programma aangebode door de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders. 10 30 Persberichten van Vaz Dios. 10.10 VARA. Aansluiting van de Cinema. Royal te Amsterdam. Het Orkest o.l.v. Hugo de Groot Huizen, 1950 M. (v. 4-6 1840 M.) 12.30. Lunchmuziek door het Trio Winkels. 3.00400. K.R.O Kinderinrrtje door Mej. R.'a Mulder, Mej. J. Lceflang on Jac Suerink. 5 30—7.C0. K.R.O. Dindermuziek. 7.00—7.30. Cursus Hollandsch door D. G. G. v. Ringelestein. 7.30—8.00. K.R.O. R.-K. Staatspartij, door M. F. Teulings. 8.00. K.R.O.-avond in Bergen op Zoom. Die Symphonie Vereeniging der Vreughden. Chr. Stubenrauch, viool. Joc. dc Groot, cello. W. v. d. Boom, viool. Mej. C. Hennmg, so- proan. Mej. A. v. d. Berg, piano. Mej. A. v. Velzen, piano. Langenberg. 469 M. 12.25—1.50. Middagconcert o. 1. van Ring- nalda. 5.20—6.20. Concert Wcrag-ork. 7.35 Vroolijke «vond. Daarna Laatste en sportberichten. 9.5010.20 Uitz. van de Zesd. wielerv/ed- strijden uit de WesffalenhaMe te Dortmund, "fot 11.20 Dansen o.l.v. Eysoldt. Londen cn Daventry, 1600 M. 10 50. (Alleen Dav.) Tijdsein en weerbericht I 202.20. Het Carlton Octet 3.20 Uitz. van den voetbalwedstrijd voot P. A. Cup (3e ronde) 4.10. Eugene Cruft Octet. 6.20. Eugène Cruft's Octet Marjorie Booth, alt. 6.50. Tijdsein, weerber, Ie olg. nieuws bulletin. 7.35. De grondslagen der muz. Mozart's vioolsonaten. 8.05. Populair concert door het orkest ven H. M. Royal Horse Guards (The Blues). 9.20. Weerber, 2e elg. nieuwsbulletin. 9.50. Plaatselijk nieuws (alleen Dav.). Scheepsberichten. 9 55 Variété. 10.5012.20. Dansm d. d. Sov. Orpheans en de Sav. Havana Band uit Savoy Hotel. R.K. KIESVEREENIGING. o Raadsverkiezing T927. Vermoedelijk is wei algemeen bekend, dat de samenstelling der R.K. lijst bij de ver- kiering voor den Gemeenteraad vorig jaar groote beroering heeft verwekt in den boe zem der R.K Kiesvereeniging, zoodot moest teruggenomen worden de gebruikelijke mo- reele verplichting voor de leden om hun stem uit te brengen op nummer een van de lijst. Als een zaak van inwendig leven dezer vereeniging heeft het Dagblad rich bepaald tot de enkele vermelding der Commissie, die later is gevormd om een volledig onderzoek in te stellen naar «lies wat gepasseerd was, ten einde de mogelijkheid te scheppen voor nieuwe goede eenheid en in de toekomst tc vermijden wat aanleiding had gegeven tot het onverkwikkelijk gepasseerde. Deze Commissie, bestaande uit de heeren dr. F. C. Huygen, C. Tuithof en L W. van Loon heeft haar rapport ingediend, dat ge tuigt van ernstig onderzoek Er werd gister avond voorlezing van gedaan in het gebouw der St. Jorsvereeniging in een ledenvergade ring der Kiesvereeniging, doorvoor belegd. De Commissie heeft persoonlijke fouten niet nageplozen els leidende tot hopelooze vervreemding. Zij heeft voornamelijk rich ten doel gesteld het vaststellen der gemaakte principieele fouten, die mogelijk oorzaak zijn geweest van andere vergissingen en onregel matigheden. Het rapport legt' den vinger op tactische fouten maar ook op fouten van kwaden trouw. De weg tot wering in de toekomst van het voorgevallene in 1927 rich de Commissie in een stipte naleving van het Reglement zoowel door het Centrale bestuur als door de bestorren der vier Parochiale Kiesvereenigin- g*n. Om gevaar voor afzonderlijke actie te ker- ren zouden deze Poroch:ale kiesvereenigmgen moeten afdalen tot simpele bureau's voor stemmingen. Er zou moeten zijn evenals in vroeger tijd een enkele kies vei eeniging, in welker bestuur de vier parochies gelijkelijk waren vertegenwoordigd. Eveneens moet voortaan bij het vaststellen I van groslijst en van verkiezingslijst een nauw- keurighe-'d in acht worden genomen, zooals de wet voorschrijft voor de officieele verkiezin gen van Kamer, Staten en Road. De dtuk bezochte vergadering werd geleid door den heer Herm. Kroes, voorzitter van het Centraal Bestuur. Zij had een kalm verloop en uitte waar" deering voor het werk der Commissie. Om mee te werken tot het seneeren van den toe stand en een daad te stellen als begin van reorganisatie stelde aan het eind der verga dering het Centraal Bestuur zijn mandaat ter beschikking van de Kiesvereeniging. GARNIZOEN. Samenstelling Examen-commissie. De Examen-Commissie voor het op 7 Fe bruari a.s. aanvangende en alhier te houden examen voor den rong van sergeant-majoor instructeur is samengesteld als volgtVoor zitter Majoor D. J. C. H. Brussen, van het 16e R. I.Leden Kapiteins A. A. Hogerwaard, van het 16e R. I., J. E. L. Sas, van het 18e R. 1, en J. F. B. Weber, van het 5e R. I., Kapitein van de Militaire Administratie M. Kruissink, van het 21e R. I. en eerste-luitenant P. H. Oudt, van het 21 e R. L EXAMENS. De heer J. Zwan slaagde te Utrecht voor het Mercurius-diploma boekhouden. JUBILEUM. De heer W. van Empelen hoopt 17 Januari o.s. den dag te herdenken, waaróp hij voor 25 jaar in dienst kwam bij de firma Héhenkamp Co. VOLKSUNIVERSITEIT. Voor de vier cursussen van de Volksuniver siteit, n.l. Prof. Dr. Gerard Brom over „Michel angelo en Rafael" Just Havelaar over „Het portret in de loop der Eeuwen" L. Straus over „Het voordragen in de Oudheid, Middeleeuwen en Nieuwe Tijd" en Dr. J. v. d. Tempel over „Het boek van Hendrik de Man, De Psyohologie van het Socialisme", waarover wij onlangs uit voerige bijzonderheden gaven, is de inschrijving geopend op 16, 17 en 18 Januari. Inlichtingen geeft de advertentie in dit blad en de program ma's bij den boekhandel verkrijgbaar. DE AMERSFOORTSCHE RADIO CENTRALE IN WERKING. Gunstige resultaten. Thans is de Amersfoortsche Radio Centrale in werking getreden, voorloopig nog bij en kelen, doch iederen dag volgen er meerdere aonslu'tingen. De resultaten zijn zeer bevre digend, getuige een schrijven van den direc teur van het postkantoor, dat als annonce in ons blad is ofgedrukt. Op iritnoodiging van de directie hebben wij" ons van een en ander op de hoogte gesteld- De eigenlijke ontvangst vindt plaats bij den heer van Harten in de Lange Beekstraat door middel van de benoodigde antennes en kamer reserve-antennes. Steeds zijn er twee anten nes in gebruik. Van dit ontvangstation wor den de programma's overgebracht naar het krnohtstation, dat gevestigd is bij den heer B. Nicwcg, Largestroat 39. In het kracht- station vindt de versterking der antenne- ontvangst plaats door middel der nieuwste technische instrumenten. Tevens komen hier de stadsgrocpen samen, elk in afzonderlijk verband, hetgeen het groote voordeel biedt, dat mocht dooT storm, ijzel, e.d. een lijn defect raken, men steeds terstond de overige obonné's kan blijven bedienen. Een go:do technische organisatie zorgt inmiddels, dat dc gestoorde «bevnné ter spoedigste geholpen wordt. Op verschillende punten van het net rijn nog controlemaatregelen getroffen, waar- dooT men op het krachtstation steeds op de hoogte is van de ontvangst der abonné's. Bij den abonné waakt men er in de eerste plaats voor. dat de aanleg zoo min mogelijk storend werkt or> het intérieur. dooT het ge bruik van een doelmatig loodkabeltje en twee speciaal daarvoor gemaakte stopcontacten. Tenslotte kan de abonné een luidspreker be komen. waarbij hij de geluidsterkte near rijn genoegen kan regelen. Gelijk bekend worden dagelijks de beide Hollondsche stations, Hilversum en Huizen gedistribueerd. Mocht eén dezer stations niet in werking rijn, don valt dodelijk een bui- fenlandsch station in. Voor nadere inlichtingen kan men rich m verbinding stellen met de bureaux der N V. Radio Controle, welke gevestigd zijn Lange- straet 39 en L. Beekstraat 37. EEN SINTELBAAN OP BIRKHOVEN Maanden geleden hebben wij brricht, dat d« Exploitatie Commissie „Birkhoven" plannen zotl ontwerpen voor het aanleggen van een sintel- baan op Birkhoven. Dezer dagen nu verscheen in de bladen het volgende bericht „Dank zij de bemoeienissen van de Kon». Ned. Athletiek Unie zal op het sportterrein Birkhoven te Amersfoort een model ingerichte sintelbaan voor athletiek worden ingericht. Het ijverig bestuur van Birkhoven, gesteund door het gemeentebestuur van Amersfoort, hoopt al-1 dus van dit centraal gelegen sportterrein een goede gelegenheid te maken voor het houden van groote atletiekwedstrijden." Dit bericht is in zooverre onjuist, dat de Exploitatie-Commissie nimmer iets gemerkt heeft van de bemoeienissen der Kon. Ned. Athletiek Unie, zoodat deze geheel buiten den aanlag van de sintelboon staat. Dezer dagen nu is bij de Commissie bericht ontvangen van de gemeente, dat onder de wen- ken voor werkverschaffnig ook is opgenomen den aanleg van een sintelbaan op Birkhoven met de mededeeling, dat er liefst dadelijk aan begonnen moest worden. Het werk zal ongeveer 8 weken duren, zoodat voor het a.s. seizoon Birkhoven een sintelbaan rijk zal zijn, de eenig- ste in het district van den U. P. A. B. Verwacht mag worden, dat verschillende belangrijke wed strijden op athletickgebied nu voortaan op Birkhoven zullen gehouden worden TOONEEL Uitvoering gaat niet door» De door het Ve-r. Hoagsch Toonoel voor hedenavond aangekondigde voorstelling van „Als de Liefde komt" gaat wegens geringe be langstelling niet door. NUTSAVOND. «Brugge die scoone", Achille Daled uit Brugge zal Donderdag- 19 Januari voor de Nutsleden fn Amicitia vertel* len met lichtbeelden over „Brugge die scoon«"o

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 2