Het Programma-Blad Plaatst „Keitjes" Amerstoortsch Dagblad Volks-Universiteit N.V. Amersfoortsche Radio Centrale N.V. Compagnie Lyonnaise AMERSFOORT tik Utrechtscheweg 10 Voortzetting van de Inventaris Opruiming Amersfoort. In verband met den aanvang der Regelma tige Uitzendingen verschijnt voortaan wekelijks GRATIS der bevattende de volledige dagelijksche programma's van HILVERSUM en HUIZEN Heden is het eerste nummer verschenen Eerste Amersfoortsche Stoompersinr. „Quick" Kleine advertentie in het BINNENLAND «|j| TELEFOON 179 HOFLEVERANCIER Inschrijving voor dc cursussen MAANDAG 16, DINSDAG 17 en WOENSDAG 18 JANUARI 1928 des avonds van 7V2nu* Kortcgracht 20. Cursussen door: Prol. Dr. GERARD BROM, over: „Michelangelo en Rafaël" met licht beelden. JUST HAVELAAR over: „Het portret in de loop der eeuwen" met. lichtbeelden. L. STRAUS over: „Het voordragen in dc Oudheid, Middel eeuwen, Nieuwe tijd". Dr. J. v. d. TEMPEL, over: „Het boek van Hendrik de Man: Dc Psy chologie v. h. socialisme". Vraagt uitvoerig programma, gratis bij heeren Boekhande laren. FEESTCONCERT AMERSFOORrS MANNENKOOR OP 26 JANUARI A.S. Hoewel reeds vroeger was vastgesteld, dat het feestconcert ter herdenking van het 20- jarig bestaan van bovengenoemde vcreenl- ging nog in 1027 zou gegeven worden, moest diit voornemen, wegens verandering van di rectie, worden verschoven tot 26 Januari a.s. Het programma van het concert is thans vastgesteld en bevat de volgende nummers Requiem, Nic. Hozendonk Beati Mort ui, Felix Mendelssohn- Barthoidy. (voor koor) Ochtend, Nic. Hazendonk. Resurrectio, Nic. Hazendonk. (Liederen voot bariton). Hymne aan den Vrede, Nic. Hazendonk. (voor koor en sopraan-solo). O Bone Jesu, Desfontaines. Domino Salvum me Fac, L. Perosi. Inno Decora Lux, L. Perosi. (Duetten voor sopraan en tenor). Missa a 3 Concertnnti, Carnazri. (Voor 3-stemmig Mannenkoor met tenor en bariton-solo en orgelbegeleiding). Voor 1 et concert is de medewerking toe gezegd door Mevrouw Mies van Haselen, so praan-zangeres te Amersfoort, Evert Miede- ma, tenor te 's-Gravenhege, Jan van Rijssel- berg, heldenbariton te 's-Gravenhage, Henk RamseleeT. organist te Amersfoort. Bestuur en directeur hebben gedaan wat Sn hun vermogen was om ook dit concert weet goed te verzorgen. Ook waarborgen de namen der solisten en de goede reputatie van het koor muziekliefhebbers een avond van mu ziekgenot. Bovendien kunnen de bezoekers nog weer eens kennis maken met een "ge composieties van den in 1921 overleden di recteur Nic. Hazendonk, aan wiens werken vóór de pauze do grootste pleats is inge ruimd Na de pauze wordt door het kooi een gedeelte van een Mis van Carnazri (T68T -J-) uitgevoerd, met solo's voor Tenor en Bariton en orgelbegeleiding. Daar er steeds veel be langstelling is voor de concerten van A. M K_ raden wij muziekliefhebbers aan zich tijdig van plaatsbewijzen te voorzien. Aan het feestconcert geat een concert avond vooraf tegen verminderd entree met het doel ook minder gesitueerden in de ge legenheid te stellen het concert te kunnen bijwonen. De entreeprijs is zeer laag gesteld Voot den avond van 25 Januari zijn nu reeds toegangsbewijzen verkrijgbaar bij de leden. Voor den feestavond raadplege men de aan plakbiljetten. Moge deze concerten een waor- dig muzikaal slot vormen van de herdenking van het 4e lustrum van onze plaatselijke ■verceniging. HET NIEUWE WEGENPLAN Binnenkort de aanbesteding van de wegverbetering Huis ter HeideAmersfoort. Deze wegverbetering wordt eerlang aanbe steed De rijweg is hier vier meter breed Men gaat er maken een weg van zes meter breedte, bestaande uit asphaU-beton, me» ean weerszijden een klinkerbestrating over 70 c.M„ ter voorkoming van het slipgevaar Door aankoop van grond zal men gelegenheid vinden om achter de boomen fiets- en wan delpaden aan te leggen, overal in overeen stemming met het omringende landschap. Nieuwe weg tussdien hotel Trier. Amersfoort en Boarn. th onderzoek is een plan om een nieuwe weg aan te leggen tusschen het bekende ho tel Trier te Soest en Amersfoort, welke nieu we weg de spoorbaan van Utrecht naar Amersfoort zal passeoren over een hoog viaduct Eveneens is een plan in studie om een breede rijweg rondom de stad Amersfoort aan te leggen, zoomede een nieuwe **erb'n- ding voor groot verkeer te scheppen Mis sehen het zooeven genoemde hotel Trier en Baarn. Amersfoort—Hoevelaken. Deze weg is op het oogenblik reeds onder handende breedte is van 4 meter opge voerd tot 6 meter, met fietspaden achter dc boom en. VERBETERING ARNHEMSCHEWEG. Met de verbreeding van het eerste gedeelte v-nn den Arnhemschen weg is men reeds eeni- gen tijd bezig. De boomen zijn al bijna alle maal gerooid en het laat zich aanzien, dat hier een aanmerkelijke verkeersverbetering zal wor den verkregen. Vergissen wij ons niet, dan heb ben alle aan wonende eigenoren zich bereid ver klaard een gedeelte van hun voortuinen af te staan, zoodat de hekken nog naar den huizen kant zullen verplaatst worden, waardoor dc rij weg ook flink verbreed kon worden. Een dor voornaamste toegangswegen tot de stad zal dus binnenkort aan alle eischcn van het moderne verkeer voldoen. De hoek aan den Beekcnsteinsche loan wordt wat afgerond, terwijl de onoogelijke schutting zo! verdwijnen, terwijl do boomen daar even eens worden gerooid. BURGERLIJKE STAND. GeborenAlberta d. v. Willem Bouwman en Marretjo Aliis. Ondertrouwd Gerrit Schreuder en Hermina Johanna Lensing. Lcendert Pothoven en Gijsje Overeem. WERBLD'REIZIGER-JOURN ALIST - TEEKENAAR-COMPONIST. Jacques Dirksz in onze stad. Op ons buTeau kregen wij heden bezoek van een veelzijdig mensch, een „groot" man, zoo- woi in letterlijke als in figuurlijke beteekenis, want de heer Jacques Dirksz is lichamelijk een reus en vertoont geestelijk eveneens een meer dan normale ontwikkelinghij schildert, tec- ken-t, schrijft, vervaardigt silhouetten, compo neert en bereist de wereld. Om met het laatste te beginnen, Jacques Dirksz bereist de wereld maar niet zooals de velen die ons komen bezoeken en zich even eens mc-t het praedicaat „wereldreiziger" sie ren, hij kwam niet tot ons op stelten of zijn huis in tonvorm achter zich aansleepende, hij loopt niet op klompen of in nationale kleerder- dracht, hij duwt geen ton voor zich uit en verkoopt geen prentkaarten met zijn portret, neen, hij is een wereldreiziger van heel wat grootscher allure, een „gentleman-wereldreizi- ger" die omgaat zooal niet met Koningen en Keizers, dan toch met presidenten, ministers, gezanten, gouverneur-generaals, om van de mindere godheden maar te zwijgen. Zijn groote doel is het maken van een ge ïllustreerde reisbeschrijving van alle landen en steden der wereld, over alle mogelijke onder werpen en instellingen en voordrachten te hou den in ons vaderland. Hij toonde ons een merkwaardig boek, ge vuld met introducties van tal van internatio nale en nationale beroemdheden, politiek (Briand en Stresemann troffen wij erin aan), militair, figuren uit Bankwezen, Handel en In dustrie, maar al evenzeer beroemde kunste naars van Anna Pawlöwa, Moissi, Mengelberg tot Buziau. Het boek geeft wel een beeld van de serieuze wijze, waarop de heer Dirksz de zaak aanpakt en is een interessant document uit dezen tijd, dot later ongetwijfeld groote 14 Jan. de Arend. Feestavond Rijks-Kwcek- school-club. 14 Jan de Volk. P T T. tooneel. 14 Januari. Danszaal Klaassen, Soiree. 14, 15, 16 en 17 Jan. Amicitia. Bioscoop. 15 Jan. De Valk D L U Tooneel en bat. 17 Jan. De Valk. Reisvereeniging. Filmavond. 18 Jan Amicitia Ametsf. Kunstkring. Con ceit van Tulder (niet In abonnement). 18 Jan. Ebenhaëzer. Wijdingssamenkomst. 40 jarig bestaan van Patrimonium. 19 Jan. Amicitia Nutsavond. 20 Jon. Ebenhuczer. Feestavond 40-jorig be staan van Patrimonium. 21 Jon de Valk. Zong-vereeniging Mendels sohn. Uitvoering. 21 Jan. Amicitia Padvinders-soirée. 22 Jan. De Volk, Filmavond Inst v. Arb. Ontwikkeling. Zij, die vergeten worden 7% uur. 23 Jan. Amicitia. Lezing lult. Koppen. 25 Jon Amicitia Concertavond Amersf. Mannenkoor 26 Jon AmlcJtia Feestconcert Amersf Man nenkoor. 27 Jen. Amicitia. Het Ver Rotterd. Hofstad Tooneel. „Hof joden" (ebonnements-voorstel- ling) 28 Jan. de Valk Radio-uitzending de» V A R. A 28 Jan.. Danszaal Klaassen, Soirée. 30 Jon. Remonsti Kerk N P. B- Lering Ds G Hor reus de Haas 3 Febr. Eben Hoëzer, Fcestel. Jaarverg. Ned. Chr. Reisvereeniging. 7% uur. 4 Febr. Danszaal Klaassen, Bal Masqué. 4 Febr de Volk Soc. Eensgezindheid Bal Masqué 6 Febr. Amicitia. Amersf. Kunstkring. 2e Abon nementsconcert Hendrik Rijnbergen en Willem Pijper. 7 Febr. Geref. Kerk In Herst. Verbond. Win- terlezing Kleeding en haar verzorging Vraagt onze voordeelige abonne< ments-voorwaarden. Stationsstraat 16b - Tel. 344 Van 1 5 regels f 0.50. Bij 3 x plaatsen f l.~ Elke regel meer 10 cent Uitsluitend bij vooruitbetaling GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Aonvrogcn van werkgevers op 12 Januari '28, boven de 18 jaar. 3 Dagmeisjes, 4 dienstboden, 1 kinderjuf frouw, 1 buffetjuffrouw, 1 kamermeisje, 1 nood hulp 2e meisje. beneden de 18 jaar. 2 Dagmeisjes. Aanbiedingen van Werkzoeken den op 12 Januari '28. boven de 18 jaar. 3 Banket- en broodbakkers, 2 bankwerkers, 1 behanger-stoffeerder, 1 betonwerker, 2 boek binders, 3 boekdrukkers, 4 broodbakkers, 4 chauffeurs, 10 fabrieksarbeiders, 47 grondwer kers, 7 kantoorbedienden (mann.), 1 kantoor bediende (vrouw.), 5 kantoorwerksters, 1 gra- nietschuurder, 5 straatm. handlangers, 1 beeld houwer, 1 borduurder, 1 waschknecht, 1 instru mentmaker, 1 mecanicien, 1 lakker-biezer, 1 auto-monteur, 11 kleermakers, 1 kruideniers bediende, 10 letterzetters, 1 loopknecht, 99 losse arbeiders, 3 machinale houtbewerkers, 1 machine-bankwerkers, 1 machinist, 5 magazijn knechts, 1 metaaldraaier, 30 metselaars, 4 meu belmakers, 1 monteur, 37 opperlieden, 5 reizi gers, 59 huisschilders, 1 rijwielhersteller, 1 wa- felbakker, 1 sigarillosmaker, 1 kerver, en filiaal houder, 1 venter, 1 lompensorteerder, 1 pak huisknecht, 9 schoenmakers, 6 sigarenmakers, 1 sigarensorteerder, 6 smeden, 3 slagers, 2 steenhouwers, 7 straatmakers, 13 stukadoors, 2 suikerwerkers, 1 tabaksbewerker, 1 teekenaar, (Bourok), 57 timmerlieden, 4 tuinlieden, 1 veld- arbeiders, 1 verstelnaaister, 6 voegers, 7 voer lieden, 10 werkvrouwen, 1 wever, 2 winkeljuf frouwen, 1 zadelmaker, 1 rijwielmaker, 1 schip per, 1 motorschipper, 1 kruier, 4 sohilsters. beneden de 18 jaar. 1 Beh. stoffeerder, 1 metslaar, 2 schilders, 1 voeger, 3 timmerlieden, 1 kleermaker, 1 smid- bankwerker, 1 metaa'süjper, 1 bankwerker, 2 broodbakkers, 1 brood- en bonketbakker, 1 jong ste bediende, 3 dagmeisjes, 3 fabrieksmeisjes. WIELRIJDERS. Fietslantaarn aansteken 4,38 waarde zal krijgen, indien de verzamelaar het zooveel mogelijk weet te completeercn. En, zoo vroegen wij den heer Dirksz, waar uit bekostigt U deze reizen Ik profiteer, zco zeide hij, van mijn talenten als portrettceke- naar Ook hier in Amersfoort is het mijn plan, de inwoners in de gelegenheid te stellen zich een groot, geteekend portret naar een origi- neele photo aan te schaffen. Hij exposeert daartoe zijn werk van morgei» af bij Boekhandel Ittmann, wat hij ons toonde, waren werkelijk zeer goed gelijkende portret ten van Luitenant Koppen, Fie Carelsen, Saol- born e.a. Op onze vraag „Wat rekent u voor 'n portret", vernamen wij een zoo luttel be drag, dat wij verwonderd opzsgen. "Och" ant woordde hij, „waarom zou ik mijn handigheid in het teekenen van portretten niet productie! mogen en kunnen maken ten bate van het publiek Evenwel, ik kan ze ook leveren van 25.en hooger" Zoo maakt deze energieke landgenoot zijn tijd van 's morgens vroeg tot 's avonds laat productief, teneinde rijn onkosten te bestrij den. Ongetwijfeld zullen vele stadgenooten van zijn aanbod profrteeren. Wij wenschen hem veel succes op zijn verdere reizen. AGENDA. D a g e 1 ij k s Cinema Royal, Langestraat. Kunstzaal „Sierkunst", Utrechtscheweg 111 Museum Flehite, Westsingel. Leeszaal Hondclsregister. Arnh. weg 23. Theosofische Bibliotheek,' Gebouw Theos Ver. Regentesseiaon (Zaterdags van 56 uur) Openbare Leeszaal (met Jeugdleeszaal) en Bibliotheek, Muurhuizen 9 R.K. Leeszaal, Nieuwstreat 24 Hotel Monopolc, Zaterdag en Zondag, Con cert en Dancing. Princess-room. Zondag, middag- en avonds- concert Danszaal Klaassen Zondag Dancing. De Arend Vrijdag, Zondag, Maandag en Dinsdag Bioscoop. De Keizerskroon. Zaterdags en Zondags Cabaret en dansen. Hotel Nationaal Zondags dansen. 13 Jan. Geref. Kerk in Herst. Verband. Win- j terlezing Ds. do Geay Fortman. 10 en II Februari. Amicitiu Amersf. Opera- Vereeniging. De Dochter van Mmme. Ango-t. 11 Fobi de Valk Korfbalvereeniging. 13 Febr. Amicitia. Uitvoering Kamermuriek- vereeniging !4 Febr Rem Kerk N P B Lering Dr R Miodema 15. Bebr. Amicitia. Volksavond Chr. Gymn. Ver. Wilhelmina. 8 uut. 16 Febr Amicitia. Uitvoering Chr. Gymn. Ver. Wilhelmina 8 uur. 17 Febr Gebouw Theos Ver. Regentesse iaon Amersf Loge T V. Lezing Tony de Ridder. 18 Febr De Valk Muziek Ver Huygen en Gevekc. 20 Febr Amidtia Amersf. Kunstkring Abon nementsconcert Max Kloos en Anth van dei Horst. 25 Febr de Valk De Stem des Volks 29 Febr. Nieuwe Kerk. Sursum Cordo „Het lied van de klok". 3 Maart de Valk Frysk Selskip 8 Maart. Geref. Kerk in Herst. Verband. Winterlering Ds Buskes Jr. 10 Maart de Valk Nederl Reisver. Tooneel 11 Maart. De Valk Nut en Genoegen. Feest avond. 17 Maart de Valk P. T T tooneel. 23 Maart, Amicitia, Volksuniversiteit. Voor drachtavond Charlotte Kohier, 8 uur. 31 Maart, Amidtia, Volksuniversiteit, Lering Hans Martin, Alg. Seer. K. L. M. 8 uur. 12 April Amicitia Amersf. Kunstkring Abon nementsconcert Het Hollandsche strijkkwartet 28 April de Valk Soc Eensgezindheid. 18 Maan de Valk Instituut Arb Ontw 24 Maart. De Valk. Gymn Ver. Excelsior. Feestavond. UTRECHT. Stadsschouwburg r 13 Jan. N V. Nieuw Rotterd. Tooneel, Sol daten-Eer Geb. Plompetorcn. 14 Januari. Haagsch Tooneel. Als de liefde komt. 15 Januari. Vereeniging Tooneel, John Mar- loy. 17 Jan. Het Amsterdomsch Tooneel. Vier dagen uit het leven van een „onfatsoenlijk" meisje. Geb. Plompetoren. 1617 en 18 Jan. De Ver. Schouwspelers, De Rozenkrans. EEN INRICHTING VOOR VROUWELIJKE PSyCHOPATHEN? Dc regeering overweegt, naar aan de N. R. Ct. wordt gemeld, ook een inrichting voor vrouwelijke psychopathcn tot stond te bren gen. Van zekere zijde is haar aandacht geves tigd op de gestichten Endegecst, Voorgeest en Rhijngeest, aan de gemeente Leiden toebc- hoorend, ten einde aan die gestichten zoo'n in richting verbonden te krijgen. BEGRAFENIS O. M. BARONESSE VAN VERSCHUER. Buitengewoon groote belangstel ling. Buitengewoon groot was gistermiddag te Arnhem de belangstelling bij de begrafenis van het stoffelijk overschot van mevrouw douairière O. M. van VerschuerVan Balve ren. Honderden waren bij het sterfhuis getui gen van het vertrek van den stoet. Op de begraafplaats Moscowo zag men zoo wel de kringen der aanzienlijken, als die der minder bedeelden vertegenwoordigd. Opgemerkt werden o. a. de Commissaris der Koningin In Gelderland mr. S. baron van Heemstra, de burgemeester van Arnhem mr. S. J. R. de Monchy, de oud-Commissaris det Koningin in Gelderland jhr. S. van Citters, de heer A. D. P. V. van Löbcn Seis, lid van God. Staten, jhr. mr. dr. Snouck Hurgronje, griffier der Geldersche Staten, jhr. mr. P. van Nispen tot Sevenaer, oud-lid van Gedep. Staten, mr. E. G. S. Scheidius, kantonrechter, jhr. mr. A. H. Martens van Sevenhoven, rijksarchivaris, de I heer C. Smeenk, lid der Tweede Kamer en wet houder van Arnhem, verschillende Arnhcm- sche predikanten en talrijke pachters en het personeel van het landgoed Mariënweerd bij Bcesd, bezitting van de familie Van Verschuer. Op de baar waren tien kransen neergelegd. Aan het graf sprak, op verzoek der kinderen, mr. E. G. C. Scheidius een kort woord. Hij wees er op dot het leven van baronesse Van Verschuer werd afgewisseld door lichte en donkere dagen. Zij, die haar in donkere dagen gekend hebben, weten ook, dat zij haar kruis met grooto gelatendheid heeft gedragen. Zij leefde altijd voor anderen om zichzelf te ven* geten. God had haar gezegend met rijke aard- sche goederen, waarvan zij een groot deel voot anderen besteedde. Zij was een groote troost voor ongelukkigen en bezwaarden. Als er ooit Iets op haar grafsteen zou moeten worden ge grift, dan zou dit zijn haar leuze: Weldoen en helpen van armen en ongelukkigen. Ds. Becht las donrop Psalm 91. Een zoon van de overledene dankte voor de bewezen laatste eer. (Hbld.) GESTICHTSBESTUREN EN CENTRALE NED AMBTENAARSBOND Vragen van mcj. Groene weg in zake beweerde intimidatie. Het Tweede Kamerlid mej. Groeneweg heeft een oantal schriftelijke vragen tot den minister van Binnenlandsche Zaken gericht met betrek king tot de verhouding van eenige gestichtj- besturen tot den Cent. Ned. Ambtenaarsbond. O. m. vraagt zij, of het waar is, dat de ge neesheer-directeur van „Het Apeldoornsche Bosch" een poging heeft gedaan tot intimidatie van leden van dien bond, met het gevolg, dat een hoofdverpleegster voor het lidmaatschap bedankte. Gevraagd wordt of de minister be reid is naar dit geval nader onderzoek te doen. KRIJGT HAARLEM EEN SCHOONHEIDSCOMMISSIE? Dc meerderheid van B. «n W. «r tegen. In 1923 heeft de Vrijheidsbondsche Raads fractie te Haarlem de instelling van c schoonheidscommissie voorgesteld. Sindsdi rijn aan den gemeenteraad adressen gezo - den, o. a. door den Bond van Nederlandse' Architecten en den Bond Heemschut, waar i eveneens op instelling van een schoonheid - commissie wordt aangedrongen. B. en W. he. ben thans in zake dit voorstel en die adressen van proe-advies gediend. De meerderheid van het college is tegen de Instelling van een schoonheidscommissie. De ondervindingen In andere gemeenten hiermee opgedaan zijn h. i niet van gunstigen aard geweest, en zij vreest ook voor verdere vertraging In het afkomen van de bouwvergunningen, waarover toch reeds geklaagd wordt. Ook voorriet zij con flicten van allerlei aard. Een minderheid v het college van B. en W. (da burgemeester ei* de wethouder van openbare werken) is voor het instellen van een schoonheidscommissie.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 3