RIJWIEL-REFLECTOREN Eerste Amersfoortsche Stoompersinr. „Quick" DOOR JAN SPAANDER DIRECTEUR DER N.V. SPAANDER'S OPTISCHE SLIJPERIJ TE AMERSFOORT BEKEURING OP PROEF DOOR BELICHTING MET EEN ZAKLANTAARN OP KORTEN AFSTAND GEEN BEWIJS Alpcmecne beschouwingen. Dé afmetingen, de constructie en de zuiver heid der feflecteerende en brekende vlakken van een reflector, kunnen olleen bepaald wor den indien gegeven zijn Ie. de (verste) afstand A (zie Fig I) waarop als straal 1 die dooT vlak II gaat, of els straal 2, die nog wel gereflecteerd wordt door vlak UI, maar dan vlak II te steil treft, dus door vlak II doorgelaten wordt. (Hieruit mag men nief besluiten dat de draaihoek slechts 3° is, want 't voorvlak I draait immers ook met en geeft dan een brekende werking die de draaihoek aanmerkelijk vergroot). >4 fff/- men wenscht, dat een normaal oog, geplaatst bij een gegeven lichtbron, de reflectie zal waarnemen. 2. de (grootste) hoek X., waarover men de as der reflector uit de richting der invallende lichtstralen moét kunnen draaien zonder de richting en de sterkte der gereflecteerde bun del te wijzigen. (Verder zullen wij hoek X de draaiboek noemen.) Groep I. Lens Reflectoren bestaan uit convergeeren de lens, waarachter is geplaatst een concave spiegel. Ware de afstand A en de draaihoek X ge geven, dan zou hieruit zijn vast te leggen de diameter (D) der lens. (Zie teekening 2.) de kromming (C) der lens, de afstand (A) van lens tot spiegel en de vorm der spiegel (S). De zuivere polijsting van de spiegel en ven de voor- en achterkant der lens zou dan het toestel helder doen strelen op de gegeven cifstand en onder de verlamgde hoek. De stralengang is als geteekend in fig. 2. Bemerkingen. Door gebruik te maken van oonvergeeren- de lens en holle spiegel, kan men door de spherisohe vormen méér volkomen bundels terugkaatsen en de draaiingshoek kan men door goede constructie veel grootcr maken dan bij de piisma-rcflectorcn Bij slechte con structie werkt een lensreflector zeer slecht. Daar staat tegenover, dat de reflectecrende vlakken der prisma-reflectoren niet aan coro- sie onderhevig zijn. Dit principe wordt ge bruikt in prismnkijkers en op reflecteerendc boeien (triple of centraal spiegel). De reflec toren, bestaande uit roode lens en holle spie gel, goed doorgeconstruecrd, worden algemeen toegepast op de ovctwegen der Nederland- sche Spoorwegen, omdat de eerstgenoemde voordeelen te land van grooter waarde zijn don het nadeelig verweren der spiegels. Handelsvormen. Voor rijwielen worden hoofdzakelijk ver» hondeld Ie. de zuivere lens-reflectoren l— Groép II. Prisma Reflectoren bestaan uit hoekspiégel% loodrecht op elkaar geplaatst- Indien men 2 spiegels onder 90° zet kaatst dè straal A van spiegel I op spiegel 2 temg en van hier weer naar de lichtbron, (zie fig. 3.) v* In de practijk krijgt men dit affect niet door m ddel van gewone spiegels, doch men maakt gebruik van 't feit, dat een glosplaat een straal weerkaatst, die het glas vlakker treft dan onder een hoek van rond 48°. Bezien wij weer fig. 4, dan wordt de vlakke straal 1 geheel gereflecteerd als getoond. Straal 2, die onder 48° treft, wordt ten halve door gelaten en ten halve gereflecteerd. Straal 3 loopt gewoon door het glas heen. Neemt men nu een rechthoekig prisma, als getoond in fig. 5, dan loopt straal A door de voorkant I, treft het ochtervlak II onder 45s (dus vlokker dan 48°). De straal kon hier dus niet uittreden, doch wérdt in het glas gereflecteerd naar vlek III en treft dit ook onder 45°. Het licht kon dus weer niet uittreden en reflecteert als getoond. Bij soort reflectoren kan men de draaihoek X niet wijzigen, wont die volgt uit het feit, dat de lichtstraal onder 48° niet gereflecteerd wordt doch door het glos 4 A? 2e. de ferry lights; 3e de facetglas-reflectorén Over de zuivere lcns-rcflcctoren valt niet meer te zeggen in dit bestek, nis het reeds ge noemde. De fairy lights zijn een verzameling van triple of centraal spiegeltjes. De achterkant n.l. bevat een aantal puntjes, bestaande uit 3 vlak jes, loodrecht op elkaar geplaatst (men ver krijgt deze vorm door de hoeken van een gla zen kubus af te snijden). -<5zZ- Dc strajengang is zeer vereenvoudigd ge toond in fig. 7, waar zoo'n punt perspectivisch is oorgesteld. Van een straal keert natuurlijk slechts één straal terug. Er zijn er twee ge toond om aan te duiden dat de reflectie zoowel over 't eenc of 't andere vlak kan plaats vinden In werkelijkheid reflecteeren sommige stralen van 't eerste vlak naar 't tweede, van hier naar 't derde en dan naar buiten. Waren deze pun'jcs allemaal in dezelfde richting geplaatst, don zouden ze gezamenlijk werken als een groote triple spiegel en men had, als boven aange toond, een betrekkelijk kleine draaihoek. Door ze verschillend te plaatsen is 't mogelijk deze draaiingshoek sterk te vergrooten ten.los te natuurlijk van dc sterkte der bundel, dnar dan niot alle hoekspic^ltjcs tegelijk werken. Door het voorvlak eenigszins bol te maken, tracht men deze fairy lights ook nog een con- vergeerend effect te geven, 't Principe is zuiver 't Resultaat hangt sterk af van de goede gladde bewerking der puntjes. De facetglas reflectoren schijnen buiten deze twee groepen te vallen. Beschouwt men even wel fig. 8, dan ziet men, dat de facetglas rc- f3''ik L ■fiat Ze/rs flcctor niet andere is, .dan een convergeerende lens (in uitermate slechte vorm) met spiegel. De facetten kunnen streden, komende van een lichtbron, niet naar die lichtbron terugkaatsen. Deze facetten hebben dan ook geen bruikbare reflecteerendc waarde. Zij moken nllecn, dat de lens van zeer onzuivcren vorm wordt en do op pervlakken der facetlcns zijn juist door die fa cetten veel ruwer als de oppervlakken van een striver spherische lens, ook al is die op dezelfde billijke wijze gefabriceerd Niettegenstaande de slechte vorm en de weinig zuivere oppervlak ken blijft het facetglas een convergeerende lens. Door dit facetglas te vatten in een door gebogen glimmend plaatje blik, is ook het tweede element dc holle spiegel aangebracht. Niettegenstaande deze spiegel van slechte po lijsting is, niet van juiste vorm kan zijn, noch op juiste afstond kan worden aangebracht (ook al omdat het facctglas als convergeerende lens niet overal dezelfde sterkte heeft) valt ook hier niet te ontkennen, dat deze primitieve spiegel kon reflecteeren. Dc- draaiingshoek is dan ook een zeer wille keurige en meestal zeer klein en er kan slechts een zeer klein deel van dc invallende bundel naar de lichtbron worden gereflecteerd Ie. omdat een groot deel der invallende bun del willekeurig wordt gereflecteerd. 2e. omdat van het juist gereflecteerde deet nog een zeer groot percentage wordt geabsor beerd, door het ruwe facetglos en de ruwe spie gel en de ruwheid van die vlokken zal ook nog een deel difuseeren. Dc facetreflector bezit allo elementen van een lcnsreflector en onder, gun stige omstandigheden reflecteert zij dan ook een deel van het invallende licht terug naar dc lichtbron. Zoo lang niet vastgelegd is reflec- téerende sterkte bij gegeven lichtbron op he- paalden afstand onder voorgeschreven draai- ingshoek, heeft ook de facetreflector recht op erkenning als rijwielreflector. Een slechte facet- reflector is meestal beter dan een slechte zui vere lensreflector door zijn vele ontoereken bare elementen die dikwijls toevallig te hulp komen. Zoolang niet bovengenoemde voorwuorden zijn voorgeschreven, is het ook mogelijk, dat een zuiver geconstrueerde en afgewerkte re flector wordt afgekeurd, omdat zij bij over schrijding van haar geconstrueerde drouiingS- hoek niet meer kan reflecteeren De belangrijkheid van een minimale vastge stelde draaihoek wordt onderschat Men denkt zich dit draaien steeds in een horizontaal vlak. Was dat 't geval, dan kon men met kleine draaihoek volstaan, dnar het achterop rijdend niet noodig is, dat de reflector dienst doet nis het voertuig ter zijde passeert. De invloed van een draaihoek do»'t zich even wel ooi: in verticale richting gelden. Is de re flector zoover uit de loodrechte stand opge steld dat haar draaihoek is overschreden, dun reflecteert zij niet meer, ook al Is de lichtbron recht achter haar. En zelfs het Zuiver loodrecht stellen is in verticale richting geen waarborg, want als de lichtbron zoover boven de reflec tor staat, dat de lichtbron bij het naderen bui ten de draaihoek komt, dan zal juist op het ge vaarlijke moment dc reflector geen dienst meer doen. In hg. 9 is getoond, hoe het licht nog Noot. Het woord „(Jranihoek" werd gebruikt om geen verwarring te geven met het 'woord „grenshoek" hetwelk in de leer der terugkaat sing een vastgestelde betcckenis heeft. Betreffende Proeven. Bij proefnemingen is het belang zich reken schap te geven niet alleen van grootsten, doch ook van kleinsten afstand, niet alleen van sterkte der lichtbron, doch ook van de soort lichtbron, die men bezigt. Invloed van asftond. Indien de reflector op een gegeven afstand reflecteert, sluit dit zekerlijk niet in, do: zij dit met dezelfden lichtbron ook blijft doen op kor toren afstand. Het reflecteeren is slechts van nut, indien de gereflecteerde bundel zooveel divergeert (uit- eenspreidt) dat een deel er van langs de licht bron het oog van den waarnemer treft. Die uiteenspreidende bundel is 't kleinst bij den reflector. Bleef nu bij het naderen de gereflec teerde bundel licht ongewijzigd, don zou er een oogenblik komen, dot dc lichtbron (de lamp) grooter is don de bundel en de lamp zou dan alle gereflecteerde stralen onderscheppen. De invloed van het naderen is evenwel nog grooter, want^ dc bundel blijf* bij het verkor ten der of stand niet ongewijzigd. De bundel wordt minder divergent, zooals valt te bijwij zen. Het oogenblik, waarom dus het licht ge heel onderschept wordt bij het naderen, onder invloed van de twee genoemde factoren, komt betrekkelijk 'snol. Een goed voorbeeld hiervan is het vlugge wegsterven van sterk werkende overwegreflectoren bij het naderen, gezeten in Invloed van lichtbron. Indien een reflector op een bepaalden af stond met een gegeven lichtbron goede resul taten geeft, sluit dit niet in, dat die resultaten blijven als men een andere lichtbron beziet, ook als is die sterker. Gesteld toch, dot dc te onderzoeken reflec tor goed werkt met een fietslantaarn, die een eenigszins divergeerende bundel uitzendt, dan zou men het effect van den reflector geheel kunnen verdwijnen, als men een veel sterkere schijnwerper bezigde, die een convergeerende bundel licht uitzond. Dit zou ook de reflectee rendc bundel meer m elkaar „knijpen" en 't is denkbaar, dat dan de schijnwerper het gere flecteerde licht geheel onderschept èn omdat ze grooter is dan de fietslantaarn èn omdat ze dc doorsnee van de gereflecteerde bundel tei plaatse van dc lichtbron Heeft gereduceerd, omdat zij convergeerend licht uitzond. Uit het bovenstaande moge men concludee- //AV. *r/,. v//iiv»" vflvrt naar de schijnwerper gereflecteerd wordt in stand I. doch in den gevaarlijken stand U. even later bereikt, kaatsen de stralen »n een andere richting. De reflector is verdwenen voor het oog van den bestuurder. fen, dai de waarde van een reflector zich al zeer slecht laat beoordeelen door haar op zeer korte afstand te belichten met een zaklantaarn, die zelve reeds voorzien is van een sterk con vergeerende (licht bijeenbrengende) lens. AAN&ESTEDINGSNIEUWS R.K. Groot Seminarie. Door de architecten Herrn. Kroes en Zn. werd onderhands aanbesteed het vergrooten van het R.K. Seminarie le Rijsenburg Laagste inschrij ver was L. J. Hemels alhier, met 183.450 Hoogste noteering leverde fa. H. Nieuwen- huysen en Zn. (Hilversum) in met 196.000 MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN T ALGEMEEN'. Schoolbioscoop. De tweede serie filmlessen in dit seizoen zal voor de Lagere Scholen plaats hebben op 2 en 3 Februari a.s. in Amicitia. De lessen zullen weer door een 1000-tal leerlingen gevolgd worden. De 3 onderwijsliims die gegeven wor den zijn getiteld „Hoe Boter gemaakt wordt", „Hoe Margarine gemaakt wordt" en „Meesjes en Roodborstjes." De inhoud der films is wederom te voren uan de scholen, ter bespreking toegezonden, terwijl een onderwijzer tijdens de filmiés de noodigc toelichtingen geeft. Ten behoeve van enkele scholen tot voort gezet onderwijs, waarvoor eind Februari weet filmlessen gegeven worden, is het Huisbestuur in onderhandeling over de nieuwe film „We tenschap en Film". De vervaardigt! van de, het vorige jaar hier gegeven „Van Leeuwen hoekfilm" (De wereld van het Microscopisch Kleine) heeft ook „Wetenschap en Film" ge maakt. Deze film, te Haarlem samengesteld, en aldoor vorige week Dinsdag gereed geko men treüt in Diritschlond zbö de belangstel ling, dat zij reeds den volgenden dag te Ber lijn werd vertoond. VFR VAN ONDEROFFICIEREN „ONS BELANG". Lezing Dr. P. H. Ritter Jr. Voor de afdeeling Amersfoort der vereeni- ging voor onderofficieren „Ons Belang" zal Dr. P. H. Ritter Jr., Hoofd-rcdacteuT van het Utrechtsch Provinciaal- en Stedelijk Dagblad, een voordracht houden over „De bevrijders van Dr. P. H. van Moerkerken. De bijeenkomst zal plaats hebbt-n op 25 Januari a.s. 's avonds te 8 uur in dc Keizers kroon. PAARD OP HOL. In de Utrechtsche straat. Een voor een militaire fouragewagen ge spannen paard werd in de Utrechtsche straat onrustig met het gevolg, dat dc wagen tegen den trottoirband opreed. Het dier geraakte hierdoor blijkbaar nog meer van streek en sloeg op hol, dc Varkensmarkt over en de Langestraat in. Daar kwam het gespor^ tot stil stand .doordat het tegen twee andere voer tuigen op botste. De beide personen, die op den fouragewagen gezeten waren, sloegen er af, en liepen enkele ontvellingen op, terwijl de wagen zelf omkantelde. KON NDD. BOND VAN O.-ONDER- OFFfCIEREN. Feest- en propagorulu-avond. Zaterdagavond hield de afdeoling Amers foort haar feest- tevens propaganda-avond. De voorzitter, de heer D. van Buuren, bracht tn zijn openingswoord dank aan de velen, die» gebruik hadden gemaakt van dc introductie en memoreerde in het kort het doel van dezen bond. Het muziek gezelschap „Crescendo" onder leiding van den heer v. d. Vijzel heeft aan veler verwachting voldaan, terwijl eenige hoeren di lettanten met hunne dames de aandacht bezig hielden het kluchtspel in een bedrijf „De ge broken spiegel" wist dc vroolijkheid ten top te voeren Geen wonder, dat de voorzitter allen harte lijk bedankte voor hunne welwillende mede werking en de hoop uitsprak, dat allen ver langen zouden naar een volgenden avond. Een prettig bal bracht velen op den dans vloer. AANBESTEDING De architect K P. Tholens heeft namens het bestuur der vereeniging tot Weldadigheid van den Allerheiligsten Verlosser te Amsterdam aanbesteed den bouw van een school voor voorbereidend onderwijs met naaischool aan de Jacob van Wassenaar Obdamstraat aldaar Ingekomen 23 biljetten. Laagste inschrijver de heer H. van Keulen, te Amersfoort, met 63 844. BURGERLIJKE STAND (20 JAN.). Geboren: Jannetje d. v. Njcoiaas van 't Hof en Pe- tronclla Klnzina Helena Hagenbeuk; Mergo- retha Sophia Theodora d.v. Christianus Wil helmus Joseph Smink en Alida Theodora Ma ria Kuntz. Overleden: Cornelia Borendino van Donselaar oud 45 jaar ongehuwd; Arnoldus Gijsbertus van Slooten oud 72 jaar wed naar van Hendrika van Seyl. AMERSFOORTSCHE PADVINDERS. Feestavond. 't Was Zaterdag feestavond in Amicitia en het prettige gegons froor den aanvang klonk als een „Leve de jeugd V' Een eigen muzickensemble van linke be zetting streek lustig op, vaak als begeleiding van het hupsche PadvindersliedHoort, zegi het voort I Deze avond mag een gebeurtenis heden door dc opvoering voor de pauze van hei Op trek door Padvinderland, spel in 3 ge deelten en 7 tafereelen. Hier is in vorm van droom van een per soon, die vooraf door lezing en bespreking geïnteresseerd is geworden voor kennismaking met de Padvindeibeweiging, voor het voetlicht gebracht doel. idealen en werkwijze der Scouting en daaraan toegevoegde Welpen vorming (juniones 8—12 jaar). Verricht thans een vet' standige daad. Neemt een abonnement op het ondethoud van Uw kleeding bij de Stationsstraat 16b Tel. 344 U M. H. van Ra alte Q AMERSFOORT Afd, Stoffen V. Voorjaar 1928 Wij hebben reeds in voorraad ENGELSCHE STOFFEN voor Mantels FANCY KASHA'S voor Japonnen VELOUTINES tn vele mooie kleuren, voor meer gekleedde Japonnen ln onze afd. garneering ont vingen wij de Nouveauté's in GALONS, METAAL- GA RNEERING, WASCH- BARE GALONS en KANTSTOFFEN M. H. v. Raait X- Dit stuk propagonda-materiool heeft tevens de verdienste, dat er climax in zit. Deze wordt bereikt in dc proef voor gezichtoefening er» opmerkingsontwikkeling. Hot heele stuk „deed" het. Kostelijk de draken-scène, het kampvuur, de oefenin^n. Er zat leven in. Geen wonder dat alle mée- spelenden er aan gesmuld hebben. Terecht verwierf stuk en opvoering groot applaus en werd de maker op dc schouders het tooneel rondgediagen. Het was Pom van Vooithuisen (Utrecht). Hoe vas deze er toe gekomen de primeur van dit geslaagde propagGnda-nummer aan Amersfoort af te staan Vermoedelijk hebben de Amersfoortsche jongelui met hem in I926 in het kamp van Tunner een prettige kameraadschap aange knoopt, waar Pom een der instructeurs was van den leid< rscursus aldaar. Andere afdeelingen zullen er thans wel naar grijpen. Er waren dezen avond padvinders aan wezig uit Utrecht, Hilversum, Bussum, Am sterdam, Wageningen en mogelijk nog andere plaatsen Ook bevond zich onder de toeschouwers de heer de Veer (Hilversum) districtscommissaris. Na de „pauze met attracties" volgde een tweede tooneelspel, het Vice-Versa, door V. V. bewerkt naar de roman van Anstey, dat evenzeer verdiend succes mocht boeken. Een bal onder de stuwkracht van The Fords Jazz-band vormde het laatste ven den pretti- gen avond. De jongensafdeeling te Amersfoort telt on geveer 80 verkenners van I2—17 jaar. De aspiranten of welpen (812 jaar) zijn 40 in aantal. Teekenend voor het aantrekke lijke der organisatie is wel, dat er bovendien nog 15 leden zijn var. boven T7 jaar, de voor trekkers. Aan het hoofd der leiding staan als hop lieden de heeren R. H. de Boer (hoofdleider). Laanbroek en Buining. De meisjesafdecling, een afzonderlijke ver eeniging. staat onder leiding' van mevr. van den Berg met haar assistenten Annie Rupp en Liznbeth Sneller. Hier zijn 60 grootere meisjes plus 22 kabouters. 4 Maart komen de Amersfoortsche menne» lijke en vrouwelijke padvinders weer in het puibliek, het liefst in het volle publiek, want het geldt een fèney-fair ten bate van het nieuwe Troephuis. BURGERLIJKE STAND VAN 21 JAN. 1928. Geboren: Richarda Maria d. v. Bernardus Cornells Overmars en Richarda Maria Hansen; Chris-* tiaan Johannes z. v. Willem Alexander Pol hout en Geertruida Evelina Mark; Bartje d. v. Jan Kroon en Jncobo Peters; Frc-dericus Johan nes t. v. Hendrik Nicolnas de Haan en Antoni-* Everharde Boog. WIELRIJDERS. Fietslantaarn aansteken 4 uur 55 min.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 3