SI. Schoteiman Sn. graves Supéneut P" f,'"t STADSNIEUWS. BINNENLAND UIT DEN OMTREK RADIO-PROGRAMMA Wijnhandel Utr. str, 17 Gevestigd. 1878. J el. 145, Bijzondec aanbevolen Per ankei f 63- De Amersfoortsche Tandheelkundige Polikliniek Bergstraat hoek Ütrechlscheweg Tel. 294 Geopend op Werkdagen va tl 9—12 uur Dinsdas I n q Vrijdag j "n 7-S UUr n m' Vast tarief DE VLUCHT VAN COBHAM AANKOMST TE ABOEKIR Londen, 23 Jan. (H. N. Draadloos). Sii •Alan Cobham, die een rondvlucht over Afrika maakt met zijn geheel uit metaal vervaardigde vlicgboot Singapore, is vandaag uit Bengazi te Abockir aangekomen. Bij de route, die Cobham wil volgen, nadat hij Egypte zal heb ben verlaten, maakt hij gebruik van den Nijl, die tot Kisoemoe een grootc weg voor vlieg- booten is. Van Kisoemoe zal Cobham naar het Tanganyikameer vliegen en vervolgens over het Hyassameer. Als hij dit punt heeft bereikt, zal Cobham 4850 mijl, van Caïro afgerekend, hebben gevlogen, alles over Engelsch grond gebied. Daarna zul hij over Portugeesch Oust- Afrika naar de kust vliegen, welke hij tot Natal zal volgen Op zijn thuisreis z^il Cobham van Kaapstad langs de westkust vliegen en vele punten aandoen, waar een vlicgboot nog nook is gezien. Het doel van de vlucht is samenwer king tusschen de verschillende betrokken ad ministraties te krijgen om luchtdiensten in te richten. VLIEGONGELUKKEN DRIE SLACHTOFFERS Een Fronsch passagiersvliegtuig geraakte in de buurt van Ta-rag ona in brand. De bestuur der werd zwaar gewond twee passagiers kwa men om. Gisteren is opnieuw eer. Engelsch vlicgoffi* cier verongelukt, thans te Suffolk. Hij was op gestegen om een nieuw type machine, ge bouwd voor het ontwikkelen van zeer grootc snelheden, te beproeven. DE VLUCHT VAN LINDBERGH P a r ij s, 2 3 Jan. (H.N.) Volgens een be richt uit New-York is Lindbergh te Columbia aangekomen. Hij wordt thans binnenkort via Havanna, waar hij in verband met het Pan- Amerikaansche congres een bezoek zal bren gen. in de Vercenigde Staten terug verwacht. DE GEVAARLIJKE MUIDERSTRAATWEG. Het rookgordijn der G.S.M. Zaterdagmiddag is op den Muiderslraatweg bij den overgang van den spoorweg tusschen de Vinkenbrug en Muiden een auto, waarin de familie J. uit Blaricum was gezeten doordat de Gooische stoomtram, die voor hen uitreed, weer zulk een rookgordijn over den weg wierp, dat de chauffeur, hoewel het nog midden op den dag was, zijn lichten moesten ontsteken en in botsing geraakte met een auto, die op den weg stond, welke hij door den rook niet had kunnen zien. Beide auto's werden ernstig"ge- hnvend. Persoonlijke ongelukken kwamen niet VERKEERSONGEVALLEN OP DE RIJKSWEGEN EEN STATISTIEK OVER 1926 1486 ONGEVALLEN Blijkens een opgemaakt verslag van het Bu reau Wegentechnick van den Rijkswaterstaat hebben in 1926, I486 ongevallen plaats gehad Laat men enkele minder bcteckcnde wegen bui ten beschouwing, dan wordt dit aantal 1461. Voor 1925 bedroegen deze getallen 1336 1288. Alzoo in 1926, 173 ongevallen meer dan in 1925. Van de 1461 ongevallen kwumen voor in: Zuid-Holland 366, bij dit aantal ongevallen waren er met doodclijkcn afloop 15 Utrecht 215, bij dit aantal ongevallen waren er met doodelijken afloop 6. Noord-Holland 197, bij dit aanlat ongevallen waren er met doodelijken afloop 16. Noord-Brabant 159, bij dit aantal ongevallen waren er met doodelijken afloop II. Gelderland 141, bij dit aantal ongevallen waren er met doodelijken afloop 8. Overijssel 92, bij dit aantal ongevallen waren er met doodelijken afloop 6. Friesland 91, bij dit aantal ongevallen waren er met doodelijken afloop 6. Limburg 62, bij dit aantal ongevallen waren er met doodelijken afloop 7. Groningen 61, bij dit aantal ongevallen waren er met doodelijken afloop 1. Drenthe 52, bij dit aantal ongevallen waren er met doodelijken afloop 0. Zeeland 25, bij dit aantal ongevallen waren ei met doodelijken afloop 1. Totaal 1461, bij dit aantal ongevallen waren ei met doodelijken afloop 77. Als een bijzonderheid wordt vermeld, dat op enkele wegen, tengevolge van ongunstige om standigheden van don weg meerdere verkeers ongevallen voorkwamen, o.a. in het bochtigo gedeelte van den weg om het fort Do Bilt kwa men in 1926 niet minder dan 28 ongevallen voor. Op blz. 7 van het verslag wordt nog opge merkt, dat naar male het verkeer op een weg drukker is, de aandacht der bestuurders meer gespannen wordt en het aantal ongevallen dat aan persoonlijke fouten moet worden toege schreven afneemt, terwijl op de weinig drukke wegen juist een vrij groot percentage dei on* gevallen op rekening dezer fouten moet wor den gesteld. Bij de ongevallen werden voorts 14 dieren «gedood. Vernield werden: 6 autobussen, 47 personen auto's, 13 vrachtauto's, 15 motorrijwielen, 4 motorrijwielen met zijspan, II bespannen voer tuigen en 74 rijwielen. In 174 gevallen was onoplettendheid en 165 keer onvoorzichtigheid oorzaak van de onge vallen; 117 maal was te snel rijden en 85 maal defect raken of breking vun het stuur oorzaak; 120 maal werd te kort bijgedraaid en 73 niaul te veel uitgeweken. In totaal bekwamen 843 personen meer of minder letsel. Gezien den gunstigen invloed, die verbiec- ding van een te nauwe rijbaan in dit opzicht' reeds blijkt te hebben, schijnt het niet uitgeslo ten, dat het aantal ongevallen na voltooiing van het vijfjarig werkplan kleiner zal zijn dan thans VERKEERSINSPECTIE. Per auto door particulieren met beambten der gemeentepolitie? De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft den commissarissen der Ko ningin verzocht de denkbeelden van den A N W B. inzake de verkeersinspectie, in het bij zonder die op het platteland, ter kennis van de hierbij betrokken burgemeesters te brengen, doch er hem tevens op te wijzen, dat het uiter aard geheel aan hun prudentie wordt overge laten of en zoo ja, op welke wijze zij iets in bovenstaanden geest willen doen TEGEN DEN WOEKER. De Gereformeerde Voorschotbank. Te Haarlem is een Gereformeerde Voorschor- bonk, opgericht met het doel leden van de Geref. kerk ingeval van financieels moeilijk heid te helpen. De voorschotten zullen renteloos worden verstrekt, waarbij toezicht zal wotden gehouden op de gedragingen van den ontvan ger. AFLOSSING 6 PCT. STAATSLEENING 1023 B. De Minister van Financiën maakt bekpnd, dat op 1 April 1928 worden aflosbaar gesteld alle niet-uitgelote schuldbekentenissen der 6 pet. staatslec-ning 1923 B Deze schuldbekentenissen zijn van al 1 April 1928 hrtaulbaar: te Amsterdam ten kan- to~e van de Nederlandsche Bank; te Rotterdam: bij de Bijbank van de Nederlandsche Bank °n te 's-Gtavenhage: bij het Agentschap van de Ne.le'landsche Bank. De inlevering dezer stukken moet geschie den op nummcrlijsten, waarvan formulieren bij de geroemde kantoren kosteloos verkrijgbaar worden gesteld. DE LEVERING VAN POSTWAARDEN. Het contract met de fa. Joh. Enschedé en Zonen. De vraag van den heer Bomans of het waar is dot de Regeering, door het aangaan van een over vijftien jaar loopende overeenkomst met do firma Joh. Enschedé, te Haarlem, waardooi de controle op de levering van postwaarden feitelijk is afgeschaft, een begin van uitvoering gegeven heeft aan de reorganisatie vun het Staatsbedrijf der P.T.T., heeft minister Van dei Vegtc ontkennend beantwoord. Wel is met de firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem een contract aangegaan voor een tijdvak an 15 jaren, niet alleen voor de Nederlandsche postwaarden, maar ook voor waardepapieren, ten behoeve van andere diensttakken van het Rijk (departement van Financiën, Rijksverzeke ringsbank, enz.). Dit houdt evenwel geen ver band met de reorganisatie van het Staatsbedrijf van de Posterijen, dc Telegrafie en Telefonie als zoodanig. De contróle op de levering van postwaarden is niet afgeschaft. Het is slechts het vakkundig nazien van het drukwerk, met het oog op dc qualiteit daarvan een werk zaamheid, die tot dc taak van den drukker be hoort -- dat naar dc—en is overgebracht. De minister bevestigt dat bedoeld conti act als op zichzelf staand feit is afgesloten en merkt op, dat het niet in dc bedoeling lag over dit contract in het bijzonder inlichtingen te verstrekken, daar het noch geboden, noch ge bruikelijk is om ter zake van contracten, als het ter sprake gebrachte, met de Staten-Gene- raal in verbinding te stellen. TOOROP'S TOESTAND. Uit het bericht van gisteravond betreffende den toestand van Jan Toorop blijkt, dat die toestand nogal redelijk is, doch dat de pa tiënt langzaam achteruit blijft gaan. EEN NIEUW RAADHUIS TE WAALWIJK. In een vertrouwelijke raadszitting der ge meente Waalwijk zijn de plannen betreffende het bouwen van een nieuw raadhuis aangeno men. Hiervoor moet het kapitale café „De Ko renbeurs" en een winkel worden aangekocht. Een reserve van 30.000 is voor den bouw van het raadhuis aanwezig. HUWSL1JKSLEED. Een nachtelijk drnma. Men meldt ons uit den Haag De 42-jarige blikslager W., wonende in de Rijswijkschestraat, leefde al sedert eenigen tijd in onmin met zijn 36-jarige echtgenoote. Zoo nu en dan, vooral wanneer de man een glaasje gedronken had, kwum het tot meer of minder ernstige kibbelpartijen. Zoo ook in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l., toen W. in eenigs- zins beschonken toestond thuiskwam, maar dit maal was de oneenighcid van den kant van den man van ernstigen aard. Eerst loste hij in een vertrek, grenzende aan de kamer, waar zijn vrouw zich in bed bevond, een schot met epn revolver en daarna loste hij een tweede schot in de slaapkamer in tegenwoordigheid van zijn vrouw. De revolver was met scherp geladen, maar Je man ontkent, dot hij schietende het wapen op zijn vrouw gericht heeft. Deze is dan ook niet getroffen geworden en moet aan de politie hebben verklard, niet te weten of haar man het wapen al dan niet op haar heeft gericht. De vtomv echter, angstig geworden door het schieten, vluchtte Zaterdagnacht omstreeks twee uur, toen de huiselijke twist zich al- speelde, naar de buren, haar kind in bed ach ter latende. De politic werd gewaarschuwd en vond bij haar komst in de woning van W. dezen slo pende in bed naast het kind, terwijl aan het voeteneinde de nog met enkele patronen ge laden revolver lag. Behoedzaam werd '»llei- eerst het gevaarlijke wapen weggenomen tn daarna het kind bij dc buren naar dc moeder gebracht W. zelf had daarvan in zijn diepen slaap niets gemerkt en toen de politic hem later wakker schudde, ging de man «geweldig te keer. Hij werd echter naar het hoofdbureau van politie overgebracht en daar in voorloopige poliliebcwaring gesteld, in afwachting van Het onderzoek, dat nuar zijn handelwijze wordt ingesteld. Sc'herpenzeel. De stand vunjf den door de schietvereeniging „Scherpenzeel al hier georgoniseerden nationalen schietwedstrijd op buks is over de twee verstreken weken als volgt Korpswedstrijd. Maximum 250 ^punten. I schietvereeniging „Prins Hendrik I Amers foort, 211 p.; 2. schietvereeniging „Prins Hen drik", Veenendaal, 204 p.; 3. Schietvereeniging „Willem Teil", Brummen, 199 p.; 4. Burger wacht, Vinkeveen, 172 p. Eerekorps wedstrijd. Maximum 150 punten I. Schietver. „Prins Hendrik Veenendaal 135 p.; 2. Schietver. „Prins Hendrik I, Amersfoort 131 p.; 3. Schietver. „Willem Teil", Brummen 126 p.' Personcele wedstrijd. Maximum dO punten I. H. de Groot, Amerongen, 49—39; 2. J. W. van Eist, Amersfoort, 48—44; 3 J. Dekker, Hoek van Holland, 4748; 4. W. van de Kaa, Lunteren, 47—33; 5 J. Soctekouw, Amers foort, 46—40; 6. J. J. Detmar, Brummen, 46 37; 7. A. M. van Bommel, Amersfoort, 46 —35; 8 J. Wittebrood, Amerongen, 46; 9. R J. van Ruijven, Amersfoort, 4546; 10. G Beek, Lunteren, 45—39; II. H. van Manen, Veenendaal, 4448; 12. H J. Geerling, Am stelveen, 44—46; 13. K. Kleijwegt, Hoek van Holland, 44—45; 14. C. A. de Haas, Ameron- g-en> 44_44; 15 B. Hartelman, Brummen, 44 —41; 16. N. Th. Zegwaard, Amstelveen, 44 40; 17. W. N. A. van Schuppen, Veenendaal. 44_39; 18. C. van Amerongen. Veenendnal, 4437; 19 J. J Kool, Rotterdam, 43—45; 2f0. G. G Schoonman, Brummen, 43—44; 21. A. van Broek, Rotterdam, 43—40; 22. A Takken, Amersfoort, 43—35; 23 M. A. van Bemmel, Amersfoort, 42—33; 24. J van Ame rongen, Veenendaal, 42; 25. A. Minnen, Scherpenzeel, 42; 26. P- van Dam, Zeist, 41 41; 27 E van Hall, Lunteren, 41; 28. A. van Stuivenberg, Lunteren, 41; 29. M. van Wesse- loo, Veenendnal, 41 en 30; G. P Gerth, Lc-er- sum. 40. Vastebaan-wedstrijd. Maximum 150 punten 1. J. Dekker. Hoek van Holland, 1^3; 2 H. do Groot, Amerongen, 142; 3 H Schouten, de Bilt, 139; 4. J W. van Eist, Amersfoort, 139; 5. J. Wittebrood, Amerongen, 138; 6. M. van Poelgeest. Amstelveen, 138; 7 W N. A. van Schuppen, Veenendnal, 137; 8 C, A. de Hans. \merongen, 137; 9 M. A. van Bemmel, Amersfoort, 136; 10. G. G Schoonman, Brummen, 135; II H. Molenman, Amstelveen, 135; 12 P. van Dam, Zeist, ^34; 13 J. Mei- nesz, Amerongen, 134; 14. G. P. Gerth, Lecr- sum, 133 en 15. H. van de Bos. Driebergen, 127. Vrijebaan-wedstrijd. Maximum 90 punten. 1 J. Wittebrood, Amerongen, 90 en 16/30; 2 J. W. van Eist, Amersfoort, 90 en 1/30; 3. L. van Tilburg, Woudenberg, 90 en 11/29; 4. J. Dekker, Hoek van Holland, 90 en 10/29; 5. G. P. Gerth, Leersum, 90 en 7/29; 6. M van Poelgeest, Amstelveen, 89 en 5 29; 7 H. J. Geerling. Amstelveen, 89 en 3/29; 8 G. G. Schoonman, Brummen, 89 en 3/29; 9 C. Valkenburg J. Jzn., Scherpenzeel, 89 er. 2,29; 10. N. Th. Zegwaard, Amstelveen, *89 <?n 2/29; H D. van Buren, Amersfoort, 89 en 1/29; 12. P van Dam, Zeist, 89; 13. K Kleijwegt, Hoek van Holland, 88 en 6/29; 14 G. van de Made, Amersfoort, 88 en 1/29; 15 A Minnen, Scherpenzeel 88 en 1/29 en 16 R J. van Ruijven, Amersfoort 88 en ï/29 Dagprijzen. 11 Jan J. Dekker, Hoek var. Holland; 12 Jan J Wittebrood, Amerongen, 13 Jan A M. van Bemmel, Amersfoort; 14 Jan J. W van Eist, Amersfoort; 17 Jan. K Ipenburg, Amersfoort; 18 Jan M. van Poel geest, Amstelveen; 19 Jan. C. van Buren, Amersfoort en 20 Jan. P. van Dam, Zeist. Door het Bestuur van bovengenoemde Ver- eeniging is voor den personeelen wedstrijd een mooie collectie prijzen aangekocht, waarvan als 1ste prijs een Iste klas Eris-rijwiel. Ei wordt geschoten op schijfbeeld „Bloemendal", telling I 10. Daar thans over 't geheel nog niet bijzonder hoog is geschoten, verwacht men dat gedurende de vier laatste wedstrijd dagen, (25, 26, 27 en 28 Januari a.s.) nog vele schutters naar hier zullen komen om aan den wedstrijd deel te nemen. Woensdag 25 Januari. D a v e n t r y (Exp. station), 491.8 M. 3 20 Kamermuziek. 4.20 De London Radio Dance Band. 6.50 1 ïjdsein, weerbericht, nieuwsberichten. 7.05 Licht Concert door het Emest Leggctt London Octet. 9.20 B. B. C. Componisten. Concert door versterkte Birm. Studio Orkest. 10.20 Weerbernicuwsber. 10 35 Dansmuziek door Jey Whiddcn's Band uit Carlton Hotel. 11.2011.35 Alfredo's Original Band en Hal Swain en zijn New Price's Orkest uit New Prince's Restaurant. Hilversum, 1060 M. 12.Politieberichten. 12.35—2.—Lunchmuziek door het Radio- trio. 3.4.Maak het zelf door mevr. C. Schaa- ke-Verkozen. 5.307.15. Dincrmuziek door het Omroep Orkest. 7.157.45. Gezondhcidshalfuurtje. Spr R N. M. Eijkel, arts. Onderwerp: „Zorg voor Lichamelijk gebrekkigen. 7.45. Politiebericht. 8.10—9.—. Kamermuziek-programma. 9.— Lezingen over Oost en West. Prof. C. Spat over: „De volkeren van N< d.-Indië". 9.50. Berichten van Vaz Dias 10.— Voortzetting kamermuziek. Huizen 1950 M. (van 4—6 1850 M.): 12.301.45. Concert. 5.15—6.15. Kinderuurtje. 7.7.30. Lessen van het Inst. Schoevers, Den Haag 7.50—8.— Spreker N. C. R. V. Omroeper 8.Spreker: Dr. W A. van Dongen Sr., met muzikale medewerking. Langenberg, 469 M. 12 251.50 Middagconcert. 1.50 Berichten. 5.20—6.20 Vesperconcert. 7.35 Licht Cone. d. h We rag Ork. Daarna Laatste ber. en sportbcr. Tot 11.20 Dansmuz. uit Safé Corso door de Kapel Madrid Iscglio Londen en D a v e n t r y, 1600 M. 10.35 Een korte Kerkdienst. 10.50 (Alleen Dav.) 1 ijdsein en weerbericht. 11 20 (Alleen Dav.) Het Dav. Kwartet. 12 20 De London Radio Dunce Band. I.20—2.20 Frascati's Orkest. 5.10 Concert. 3 50 Concert 4.20 Een Licht Klassiek Concert dooi het Dav. Strijk Kwartet. 6.20 De London Radio Dance Band. 6.40 Tuinbouwcauserie. 6.50 Tijdsein, weerbericht, nieuwsberichten. 7.05 London Radio Dance Bund. 7 35 De grondslagen der Muz. Liederen van Brahms. 8.05 Hal Swoin en zijn Saxo Five uit New Prince's Cabaret. 8.35 Damon and Phillida, Opera in een acte. Hét Radio koor en Orkest. 9.20 Weerbericht, nieuwsber. 9.50 PI. nieuws (alleen Dav.), Scheepsbe richten. 9.55 Concert, m.m.v artisten van de Gra- mofoon Mij. His Masters Voice. II.20—12.20 (Alleen Duv.). Dansmuziek door Alfredo's Original Band en Hal Swain en zijn Bond uit New Prince's Restaurant SCHERMWEDSTRIJD. Op Donderdag 26 Januari as. des avonds te 7 uur wordt een personeele wedstrijd op den degen gehouden, georganiseerd door den Kon Onderofficiers Schermbond te Amersfoort. Deze wedstrijd is uitsluitend opengesteld voor de on derofficieren uit het Garnizoen Amersfoort en zal worden gehouden in de schermzaal van de Infantcriekazernc aan den Leusderweg. NATUURHISTORISCHE VEREEN1GING De Junuari-vergadering. Op de Januari-vergadering van de afd „Amersfoort e.o." van bovenstaande vereeniging hield Drs. J. Melchior, leeraar aan de Rijks- hoogerburgcrschool alhier zijn lezing over de Alpen, welke de vorige maund, ijs en weder in aanmerking genomen, was uitgesteld. Spreker begon met te herinneren aan de le zing over de voorwereldlijke toestanden van den Heer Van der Lijn, dat de Alpen een hoogte hadden als b.v. de tegenwoordige Himalaya eti dat zij door de algemeene destructie in hoogt»? 'langzamerhand zijn verminderd tot de tegen woordige hoogte der kammen. Hier staan ech ter nieuwere opvattingen tegenover. Aan A Pench is het reeds lang geleden opgevallen, dat de hoogste toppen der Alpen trouwens ook in de meeste andere hooggebergten een ta melijk gelijk niveau bereikten. Deze ^gelijkheid van tophoogte" schrijft hij toe aan de verwoes tende werking vun de atmosferische krachien Hoe hooger men komt, dos te sterker wei ken deze, zoodat er een ideaal hoogtcniveau moet wezen, waarboven de rotsen niet meer tegen de vernielende invloeden bestand zijn Voor een gebergte is er dus geen mogelijkheid boven het „bovenste dunudotie-niveau" „uit te groeien' De geologische samenstelling van de hoogste toppen, die het bovenbedoelde niveau bereiken kan zeer verschillend zijn: het hooge oprijzen der toppen en kammen behoeft dus niet uitslui tend door de grootere weerstand van het ge steente te zijn bepaald; hetgeen een argument is voor het bestaan van dit „bovenste denudatie- niveau". Daarna wees spreker op de vele dalen in dit gebergte, waarvan het ontstaan werd nagegaan en op de feiten gewezen, die er voor pleiten, dat niet de lengtedalcn het eerst zijn ontstaan, zoo* als vroeger in navolging van Löwl, algemeen werd aangenomen, maar de dworsdalen, een theorie, die het eerst door K Wahner werd ge formuleerd. Na o.a. nog nagegaan le hebben den invloed van de vergletchcring op de Alpen werd de ver gadering een lange rij lantaarnplaatjes ver toond» alle naar opnamen door spreker zelf op zijn tochten in verschillende dalen der Alpcr. genomen, waarbij de heer Melchior telkens ge legenheid vond op verschijnselen te wijzen, wel ke hij in zijn inleiding had aangestipt. Bij de rondvraag was een vraag van den heer Pijpstra omtrent een heksenbezem in iep op dc Anna Paulownalaan en vun den heer Joman een aanbeveling om veel koek te eten van „dc Vlijt te Koog a.d. Zaan, om daardoor een prachtig vogelboek in zijn bezit te krijgen. AMSTERDAM—BATAVIA. Luitenant Koppen vertelt van zijn vlucht. De luchtheld ge huldigd door de vereeniging Oost cn West. alhier. In de groote zaal van Amicitia, die met een groot aantal belangstellenden gevuld was, hield luitenant G. A. Koppen gisteravond een lezing met lichtbeelden over zijn vlucht Am sterdamBatavia en terug. Alvorens luit. Koppen zijn voordracht aan ving, sprak de voorzitter van de sociëteit Amicitia, de heer dr. P. K. Drossaarr L u 1 o f s een kort woord ter inleiding. Hét was spreker een groot genoegen dat de heer Koppen gevolg had gegeven aan de uitnoodi- ging om hier ter stede een voordracht te hou den over zijn belangrijke vlucht. Veel heeft men over dezen tocht in de bladen kunnen le zen, dpch het is altijd veel aangenamer den persoon zelf hierover te hooren spreken. De heer Lulofs memoreerde voorts de groote vooruitgang in de vliegtechniek, waarbij hij enkele hartelijke woorden van hulde voegde. Tevens bracht spreker die hulde over op „de luchthcldin", de echtgenoote van luit. Koppen, wie hij een fraaie tuil bloemen overhandigde. Met luid applaus stemden de aanwezigen in met de door den heer Lulofs gesproken woor den. Hierna ving de heer Koppen aan met zijn voordracht over zijn tocht noar Batavia. Voor het begin \an de pauze betrad de heer E. Roodhuyzen, voorzitter der afdeeling Amersfoort van de Vereeniging Oost en West het podium om den heer Koppen namens deze vereeniging te huldigen. „Man van de daad", aldus sprak de heer Roodhuyzen, „Ik spreek U met dezen titel aan. omdat hij zoo goed uitdrukt datgene, wat wij het meeste in II eeren. Wanneer ik hij mijn huld«' aan U eenige zeer groote namen laat voorafgaan, dan kan U dat met Uw bekende bescheidenheid en eenvoud niet anders dan aangenaam zijn. „Mannen vun de daad", wij denken aan een man als generaal Snijders, die niet alleen bui tengewoon hoog staat door zijn prestaties op krijgskundig gebied, maar daarnaast veel goeds heeft gedaan voor de aviatiek. Wij denken aan een generaal van Heutz, die zooveel heeft gedaan voor Indië. Hij heeft triads rust en vrede gebracht..Zijn kunst van regeeren maakte hem tot een onderkoning van Nederl. Indië, zooals wij voor hem, noch na hem hebben gehad. Wij denken, zoo vervolgde le heer Roodhuyzen, aan die mannen te Eind hoven, die de menschclijke stem door den aether naar de tropen hebben doen trillen. En dan denken wij aan U, luitenant Koppen, als man van de daad van de jongere generatie, omdat U door Uw werken zoowel voor het leger als voor Indic daden hebt verricht, die uitblinken boven het gewone. Gij hebt op Uw wijze den weg naar Indic ontdekt door de lucht, in razende snelheid, trotseerende de vele gevaren, evenals onze oude zeevaarders. Uw naam zal in de geschiedenis van de Nederlandsche Aviatiek altijd met groote let- lers geboekt blijven. En nu de vraag, zoo ging spreker verder, hcjp kunnen wij zulke mannen van de doud het meest eeren en waardeeren Een generaal Snijders kunnen wij onze dankbaarheid betoonen, door niet alleen in de ure des gevaars geestdriftig te worden, maar ook als het gevaar voorbij is, geestdriftig te blijven en offers te willen brengen voor een behoorlijk geoutilleerde weermacht. Dc nagedachtenis van een van Heutz kunnen wij eeren, door te zorgen, dat zijn prachtwerk in Indië niet weer verloren gaat; steeds do hulpmiddelen ter beschikking te stellen, waar door dc goede orde in den gordel van sma- lagd niet te loor gaat. Laten wij toch zorgen. Jat die gordel, die de Nederlandsche maagd zoo schoon siert, niet door verwaarloozing en onverschilligheid los raakt en ncdervolt ten prooi van anderen, die hem dan maar voor het oprapen hebben. Nederland en Indië hooren bij elkaar, het is één schoon geheel. En U, luitenant Koppen, U kunnen wc steu nen, door te getuigen, dot wij een luchtvloot noodig hebben en gereed te zijn offers tc brengen als er energieke daden verricht moe ten worden. Wij kunnen door middel van onzo dagbladen uitroepen aan onze volksvertegen woordiging: „Wij hebben de mannen van de daad, stolt gij hen in staat een schitterende luchtvaart op Indië in het leven te roepen. Er. omgekeerd kan de regeering zeggen tot ons Nedei landsche natie, gij hebt de mannen van de daud. steunt hen n!s het noodig is, wan neer zij in genoemde richting «groote daden willen verrichten. „Luitenant Koppen, Man van de daad," zoo i indigde de heer Roodhuyzen zijn gloedvolle rede, „met deze krans huldigen wij U", waar bij hij de heer Koppen een groote lauwer krans om de schouders hing onder een lang durig applaus der aanwezigen. Over de lezing zelf van den heer Koppen, die met een groot aantal lantaarnplaatjes werd verduidelijkt, behoeven wij weinig meer te zeg gen. Ruim een week geleden hield de heer Koppen deze voordracht te Soesterberg, waar van wij in ons blad van 14 Januari j.l. uitvoe rig verslag gaven. Voor bijzonderheden over zijn tocht kunnen wij dus verwijzen noar dit verslag. Thans kunnen we volstaan met te vermelden dat de prettige causerie van den heer Koppen met groote aandacht en belang stelling werd gevolgd. Een warm applaus bracht hem na afloop dank voor zijn interes sante en belangwekkende voordracht

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 2