Moderne schoorsteen- en hangklokken BINNENLAND. BEWAAR ZELF UW BONTWERK. WILLEM GROENHUIZEN L*N3EsrRAvr 43 - telefoon ssi DE GRIJZE DAME Zaterdag 5 Mei 1928 TWEEDE BLAD 26e JAARGANG «DE EEM No. 262 NEDERLANDSCHE BEGINGSELEN? UIT DE STAATSCOURANT N.V. COMPAGNIE LYONNAISE VOILE- EN TUS50RJAP0NNEN Manahsm stofvrije Motzakken f 2.30 en f 2.50, behoeden Uw kleeding tegen de mot. A. v. d. WEG. *1 LANGESTRAAT 23 INT. LEERFILMCONGRES VACANTIEKOLONIES FEUILLETON. BRUTALE INBRAAK In liet Utrechtsch Dagblad wijdde mr. A. J. van Vessem eene vrij uitvoerige nabe schouwing aan de laatste algcnvsene ver gadering van de Liberale Staatspartij (den Vrijheidsbond). Hij knoople er eenige op merkingen aan vast over die partij. Na lezing en herlezing dacht ik, net als juffrouw Pieterse: „Goeie God, wat hebben ze 'm toch gedaan?" Mr. van Vessem dat is 'm vraagt: „Indien de Vrijheidsbond dra ger is van de Nederlandsche beginselen, dus van die beginselen, die uiteraard vat moeten hebben op geest en gemoed van het Nederlandsche volk, vanwaar dan de geringe gunst der kiezers?" Wat zijn dat, de Nederlandsche beginse len? Ik huldig democratische beginselen; an deren geven de voorkeur acn conservatieve beginselen. Ik aanvaard de onderscheiding in staatkundige, economische, ethische en godsdienstige beginselen. Ik wil nog onder scheid maken tusschen beginselen, waar door zij. die ze aanhangen, zich in de staat kundige practijk laten leiden en „beginse len", welke alleen maar dienen als kiezers lokaas, en die degenen, .die zeggen ze te huldigen, als het er op aankomt, aan hun laars lappenl Maar specifiek Nederlandsche beginselen, die door een bepaalde partij zouden worden gedragen, als tegenstelling vanja, van wat eigenlijk?, dat gaat mijn begrip te boven. In 't algemeen zal elke politieke partij in Nederland van oordeel zijn. zich door Nederlandsche beginseien te laten leiden, door beginselen, die wortelen in het eigenaardige karakter van het Neder landsche volk. Zouden de Christelijk-Historischen, die immers beweren, dat zij leven uit het pro- testantsche bewustzijn der Nederlandsche natte, niet het recht hebben (e zeggen, er Nederlandsche beginselen op na te houden? Alleen Wijnkoop en D Visser, die slechts zweren bij Moskou nummer zooveel, zullen voor hunne beginselen het Nederlander schap niet opeischcn. Zelfs de S. D. A. P., hoe hartstochtelijk ze de „Internationale" ook zingen, is een partij, die meent te bevor deren bet welzijn der Nederlandsche arbei dersklasse. Maar laten we eens even aannemen, dat we het over het begrip „Nederlandsohe be ginselen" eens worden. Misschien zijn we niet zoo ver van huis, als we ons herinneren het geleuter van de vroegere Nationaal- Liberalen in Duitschland thans „Deutsche Volkspartei" die beweerden „nationale politiek Ie voeren. Is dan de Vrijheidsbond de drager van die Nederlandsche beginse len? Toen in 1922 op aandrang van Colijn de wet op het Lager Onderwijs werd gewij zigd, d. w- z. toen het volksonderwijs werd ontwricht terwille van de bezuiniging, was het van den Vrijheidsbond alleen de senator Harm S race nee, die daaraan zijn stem n:et wilde geven. En toen onlangs in de Tweede Kamer het ontwerp-Zijlstra aen de orde was, dat beoogde, door verlaging van het maximum acntal leerlingen per klasse, het effect van het lager onderwijs te verhoo- gen toch zeker een Nederlendsch belang bij uitnemendheid! toen verklaarde de Vrijheidsbond zich bij monde van mejuf frouw Westerman tegen dit voorstel omdat de minister het toch wel niet zou be krachtigen wegens de er acn veroonden financieele bezwaren. Wie zegt daar: „Je maintiendrai"? Of zijn het „Naderlandsche beginselen". die bij voortduring den Vrijheidsbond bewe gen. zich te verzetten tegen de evolutie in Ned.-lndië? M. 1. zijn dat meer beginselen ten bate ven het Nederlandsche kapitaal, dus eigenlijk heelenvaal geen beginselen, maar belangenbehartiging. Ja, inderdaad, dat kan men ook Nederlandsche beginselen noemen; maar ik geloof niet, dat mr. Van Vessem dat bedoelt. Dan zie ik meer Ne derlandsche beginselen in het streven der- genen, die op het voetspoor van mr. C. Th. van Deventer door een ethische politiek willen komen tot een werkelijk gTOOt-Neder- landsch rijk. Bn dan die angst voor de Nederlandsche beginselen, die „in het gedrang zullen ge raken, indien het socialisme de kans schoon ziet om de greep te doen naar de verwezen lijking van idealen, die met bijna elk Neder landsch beginsel In strijd zijn!" Hoort men dat geluid van een zijde waar men nog steeds gelooft het werk van Thorhecke voort te zetten? De liberalen van Thor- beeke's tijd hebben juist, op grond van hun eerbied voor elke eerlijke overtuiging, de volle geestelijke vrijheid geschapen; en hunne navolgers hebben die steeds gehand haafd. Blijkbaar tot omstreeks de stichting van den Vrijheidsbond. Benoemd bij het wapen der infanterie toi luitenant-kolonel de kolonel commandant vau het 20e regiment majoor F E. Heuvelink vun het 18e regiment; tot luitenant klonel eerst genoemde bij den staf dei derde infanterie brigade de majoor L. G. A. van dei Wey- den en C. M Donck resp van den stof dei derde infanteriebrigade en commandant van dc school voor reserve officieren der infante rie te Kampen, bevorderd bij het staatsboschbeheer tot hoofdcommies ter standplaats Utrecht A. Th. A. Schütz, thans commies; tot adjunct commies ter stondploats Utrecht mej. A. W Otter mej. H. C. Otte, J. Clu Singelenberg, allen thans klera; tot boschwachter ter standplaats UtrechtG Mulder, tijdelijk odspirant boschwachter; tei standplaats Oploo c. n.J. A. van de Nieuwe- gicssen, thans tijdelijk adspirant boschwach» 'er; benoemd tot tijdelijk adjunct-houtvester bi) het Staatsboschbeheer te Utrecht dr. J. de Hoogh, 1. i.; ontslagen de referendaris-titulair bij het een- iroal bureau van de statistiek D. Koudijs; op verzoek eervol ontslagen met dank di P. A. C. graaf van Lynden von Sondenbuf vice-president van den Raad van State, als lid en voorzitter van het centraal stembureau; aangewezen als voorzitter mr. dr. J. var. Gelein Vitringn, raadsheer bij den Hoogei» ?aad, thans plaatsvervangend voorzitter van /cormeld bureau; verlof verleend aan G. Haafkens, te Am sterdam, directeur van het filiaal O. Engle- hert Fils et Cie tc Luik, tot het aannemen van het vreemde eercteeken ridder der Orde van Leopold II van België. VERKEERSONGEVALLEN. Een motorrijder ovcrledcr. De 38-jarige sch'lder P. v. T. ut den Haag die Donderdag op den straatweg te Leiden met zijn motor tegen een boom is gereden en met een hersenschudding in het Academisch zie kenhuis te Leiden is opgenomen, is g'ster- middog aan de gevo'gen overleden. UlrechlscVeveg 10 Tel 179 Amersfoort RECLAMES Van T—4 regels 4 U5, elke regel meer T.-h ff ii-ki-m UMULIllBUJÉ.L.11 ju weliergsoipl. horlogemaker GEVESTIGD 1885 LEERFILMKAMER TE BAZEL In de Donderdag voortgezette vergadering von liet tweede Intern Lcer.ilmcongres stelde i* voorzitter van deze zitting, dc hter Borric uit Parijs een resolutie aan de orde, die dooi het besluurscomilé eenstemmig is vastgesteld. De resolutie werd punt voor punt behandeld De eerste alinea luidde Het tweede leerfilmcongres te 's-Gravenhage heeft kennis genomen van de door den Vol kenbond genomen en voorbereide maatregelen, betreffende de stichting van internetioale in stellingen voor de Iecrfilm. De heer Oprcscu (Volkenbond) merkte op, dat de term „décidées ou proposées" niet dui delijk is en stelde voor daarvoor te lezen „on der de oogen gezien" (envisagées). Daartoe werd besloten De eerste alinea werd aldus. De tweede alinea werd voorgesteld als 'olgt: „Geeft den wensch te kennen, dat vakmen- schen uit de verschillende landen zitting zul len hebben in de door deze instellingen te be noemen „technische commissies." Er ontspon zich een levendige discussie ovei den naam „vakmenschen" („Fachleule" in den Duitschcn, „tcchniciens" In den Franschen tekst). Men was het er niet over eens of daar onder verstaan moet worden paedagogische ex perts of experts in het algemeen. Voorgesteld werden de woorden „experts" of „specialisten" De voorz. merkte op, dat men, hoewel men het eens was over een woord, over de zaak zelve eenstemmigheid bestond en stelde voor, de alinea aldus te lezen „geeft den wensch te kennen, dat experts, specialisten of technici uit de verschillende landen, die de leerfilm gebrui ken of produceeren, worden benoemd", enz. De derde alinea werd voorgesteld als vo'gt: 3. „neemt er kennis von, dot een nauwe samenwerking van deze organen met de in ternationale vereenigingen, die zich voor de leerfilm interesseeren, voorzien is" De aünea werd met ftlgëmcene stemmen vastgesteld. De vierde alinea werd vastgesteld als volgt: 4. „acht het noodzakelijk, de samenwerking der niet-officicele vereenigingen, die zich op het gebied der leerfilm bewegen, te orgenisec- ren De vijfde a'inca werd als volgt vastgesteld: 5. „besluit de in Bazel gestichte Leerfilm- kamer op te drogen, deze samenwerking tot ontwikkeling te brengen." De laatste alinea, luidende als volgt 6. afschrift van deze resolutie zal door het secretariaat te Bazel ter kennis woiden ge bracht van het secretariaat van den Volkenbond te Genève" werd z.h.s. aangenomen. Na een uitvoerige gedachienwissclir.g over de statuten van de Bazelsche Leerfilmkamer deel de de corr mee, dot het permanente comité heeft besloten. Zaterdag aan het congres vooi te stellen, de leerfilmkamer te bevestigen in haar arbeid overeenkomst de resoluti van 3 Mei, en het besluurscomité op te dragen, een ontwerp van definitieve stotuten vast te stel len. dat vóór 1 Juli aan de leden van het pei- manente werkcomité moet worden vooi gelegd. Echter werd een voorstel tot bevestiging der statuten van Bazel, bij handopsteken aangeno men. Voorts werd het voortgezette besluit dei bestuurscommissie om Zaterdag de nieuwe sta tuten te bespreken goedgekeurd. JAARVERSLAG VAN HET CENTRAAL GENOOTSCHAP Het Centraal Genootschap voor Kinderhcr- stcllings- en Vacantiekolonies houdt zijn al- gemecnc vergadering op o.s. Zaterdagmiddag in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis te den Haag. Hot jaarverslag vermeldt, dat op 31 Dec 1027 waren ingeschreven 237 stichters, 146 leden en 89 begunst?gers. Ei werden 26 of- deelingen opgericht, 3 nfdcelingen werden op geheven. Op 31 Doe. waren cr 379 ofdeelln- gen. Het verslag herinnert uitvoerig aan de fees telijke herdenking van het 25-jarig bestaan op 22 April 1927 te Utrecht en aan de daar op gevolgde gewone jaarvergadering. Op 10 December is te Amsterdam een buitengewone ledenvergadering gehouden, waarin het hoofd bestuur werd gcmacht;gd tot verkoop van een teirein te Apeldoorn, dat riet meei voor den bouw van een koloniehuis ken dienen. Voorts werd in die vergadering bes'oten de noodige stappen tc doen tot het voorzien in het in 1928 dreigend plaatsgebrek en werd het be sluit genomen de propaganda voor de inzame ling van gelden te beginnen voor den bouw en de inrichting van een tiende kolon'ehuis. Onder dc lc-gatcn, enz. wordt meHing ge maakt van de feestgave ter gelegenheid vai. het jubileum, die tot 12.380 is aangegroeid; het aandeel in de opbrengst van de weldod'g- heidspest/pgels bedroeg 3270, dat is 1263 moer dan het vorige jaar. Het jubileumjaar, zoo gaat het verslag voort, bracht ons de overw:nning dei wintcrvcrple- grng over de geheele linie. Op 10 Maart wa ren 6 van de 9 hu;zen in gebruik. In 1927 zijn in totaal 5792 kinderen verpleegd, waar onder 17 Nederlandsche kinderen uit Duitsch land. met 243 C64 verpleegdogen, dat is 38.563 verpleegdagen meer dan in 1926. De verpleegpriis werd met 5 cent per kind pei dag ve:mind.erd; dit bedrag kon echter ten gevolge van do te verwachten Inhere uitkee- r'ng per kind en per dag van de Rijkssubsidie niet geheel aan de afdeelingcn ten goede ko men Aan de directrice, mej. A W. Schellinger. moest wegens ziekte eervol ontslag woider verleend Haar word» dank gebracht voor haai sedert 191T verrichten arbeid Onder het opschrift geneeskundig onderzoek en geneeskundige behandeFng deelt hot ver slag mede, dat men op grond van onderzoek tot de conclusie is gekomen dat de vijfweek- sche verpleging »e verkiezen is boven de vierweeksche. Aen alle kinderen wordt gelegenheid gege ven de kerk hunner gezindte te bezoeken. Daarvan is gebrirk gemankt door 743 N~d Hervormde, 410 Roomsch-Katholicke en 79 Christelijk Gereformeerden Het Rijk gaf 43 967 subsidie, d.i 3943 meer don in het vorige jaar, derhalve 21% cent per kind pör dag. Van de provinciale sub- s'dies was dat van Noord-Holland het hoog ste: 2911175 Zuid-Holland guf een subsi die van 7303.75. De exploitatierekening der koloniehuizeii wijst een tekort op de verpleging anti van f 17.793 cp een totaal van 419.531. Bekennen, dat men ongc'ijk hod, is erken nen, dat men verstandiger is geworden. Uit het Engclsch van HENRZ SETON MERRIMAN. 18 „Ik vroeg mrs. Harrington juist een en ander over Malta, lieve", riep mrs. Ingham-Baker uit „Hel is een mocie plaats, niet woor Marian? „Dat geloof ik wel." „En ik heb zulk een behoefte er heen te gaan. Ik weet niet hoe het komt zeide mrs. Bakk *r breedsprakig. „Het zou zoo heerlijk zijn wat zonneschijn te hebben na deze grijze luchten, denk je ook niet, lieve?" Agatha huiverde even, toen zij ging zitten. „Het zou wel een genot zijn je werkelijk weer eens warm te voelen zei zij. „Als die vreeselijke zeereis er maar niet wus „Ik durf wedden, dot je daar, na de eerste twee dogen, heel veel van zou genieten merkte mrs. Harrington op. „Vooral als wij een mooie grootc boot uit kozen een van die, met twee schoorstee- nenl" vulde mrs. Ingham-Baker aan. „Met welke boot zouden wij dan moeten gaan?" „Met die van Luke", opperde mrs Horring ton, cynisch kortaf. Haar toon deed vermoe den, dat zij het spel doorzag en er log oen zweem van vermoeidheid in die als het ware aoi: „Nu zijn wij waar wij wezen moeten." HOOFDSTUK XI. Schepen op zee. Het schijnt wel of het je niets kon schelen" Agutha lachte inwendig een triomfeerend lachje. „Denk je?" antwoordde zij, met zijdclingschen blik van onder haar wimpers. Luke tuurde recht voor zicht uit met saam geknepen lippen. Een gevaarlijk uitziend man, een met wien niet viel te spotten, en welke vrouw begeeft zich niet gaarne in zulk een go vaar? Zij wandelden somen heen en weer op het b:cede promenadedek van de „Croonah en de „Croonah" gleed door de grauwe watoren vun den Atlantischen Oceaan. Links de kust van Portugal, lachend in den zonncschij.v Rechts de ondergaande zon. Recht vootuit, koud en eenzaam, de gevreesde Burlings. De boosaardige Golf van Biscaje achter. Agatha wandelde naast Luke Fitz Henry met haai gewonen pittigen stap en zelfbewuste hou ding. Lc'-.e, in uniform, keek zeer ernstig. Zij 1-jdden gesproken over Gibraltar, dat de „Croonah" den volgenden morgen z>»u aandoen, en Luke had Agatha juist verteld, da» hij niet met haat en mrs. Ingham-Bakcr aan land zou kunnen gaan. „Denk je?" herhaalde het meisje met een zucht. „Ja het schijnt zoo." „Dc waarheid is", zeide Agatha, „dat ik innerlijk overtuigd ben, dut het eigenlijk de moeite niet waard zal zijn." „Wat zal de moeite niet waard zijn „Aan land te gaan." „Je wilt dus niet gaan?" vroeg hij met vuui. „Ik denk het niet", antwoordde zij met neer geslagen oogen. En Luke Fitz Henry was de gelukkigste man aan boord van de „Croonah". H'er was geen misverstand mogelijk. Luke voelde, dat het haar bedoeling was aan boord te blijven, om dat hij niet aan land kon gaan. De bel voor het diner klonk over het dek, en met een vriendelijk knikje verliet Agatha haar metgezel. Aan den merger van den volgenden dag stoomde de „Croonah" langs dc hoogten van Trafalgar. Een huilende wind gierde uit T Westen, en over de bergen van Tarfa en over de sombere uitgestrektheid van Ceuta in t verschiet, hingen donkere, dieigende wolken. Dc zee, opgezweept, vol witte vlekken en stre pen, vloog door de straat, en nu en dan werd het watervlak verduisterd door snijdende ha gelbuien. Er was iets ontzagwekkends en ge heimzinnigs in het tooneel, iets sombers en onhoilcpdlends over de kustlijn van Afrika. Aller oogen wnren gevestigd op de Rots, die nu langzaam tc voorschijn kwam achter de heuvelen, die Algccirns verbergen. Luke, op wacht op de brug, stond onbewe gelijk op zijn post. Hij ducht aan Agatha, want het ankeren op G'braltur was een eenvoud:go zaak voor deze matiozen. Hij herinnerde zich woorden, dae zij gezegd, een blik, die zij hem gegeven, een veelbctcekenend zwijgen, dat zij bewaard had En dit alles vertelde hem een en hetzelfde ding. Alles ping naar het binnen ste van zijn hartstochtelijk, zichzelf-vertcrcnd hart. Nu lag de baui voor hem. Enkele stoom- booten lagen voor anker. Eensklaps lichtte Luke de deksel op van de kleine doos beves tigd aan de leuning vóór hem en zocht ziin telpscoop. Enkele seconden keek hij door d° glazen strak in de richting van den Mole. Toen begaf hij zich naar den kapitein. JDot is dc „Kittïwake", zeide hij. „Dat dacht ik al I" hernam de kapitein, van eigen zaken vervuld Luke gii'g terug naar zijn post. De „Kittiwa- ke"! En hij was riet blij. Hij zou Fitz terug zien na heel veel jaren en tweelingen zijn niet als andere broeders. Gewoonlijk gaan zij veel meer samen door het leven. Zij hebben el- kaai mmdig. Fitz en Luke hadden altijd met elkaar gecorrespondeerd, zoo g.regeld als hun zwervend leven dit toeliet. In drie jaar hadden zij elkaar echtet niet gezien. Luke's hart bonsde, onafgewend waren zijn oogen gericht cp de keurige kleine kanonneei- hoot, die voorbij Mole voor nnkoi lag Er. eensklaps scheen hem den adem benomen de lichte oliejas werd hem te b"nnuwd Vppr were* hij zich bewust, dat hij leze twee laatste weken eerst was bop innen *e leven a'.'es voor di-n was slechts bestaan geweest Ei» ru leefde hij te vlug. tijd tot net ontleden zijnei gcvcelcns had hij niet Mao- gewaai wor dingen waren zuivere werkelijkheid En nu bij slot van rekening was hij riet blij. Een'ge ocgenblikkcn werd zijn nandarhi vereischt bij zijn werk. dnarni keerde hij tot zijn laatste gedachte ter -g. H'j ging cr echte/ niet cp door. Wel wist hij, dut hij, zoo Agntha niet aan boord was geweest, me» urig ver langen de korrst van zijn broer zou heDb-n verwacht En toch was Fitz nio als andere mannen. Er was' geen kwaad .n Fitz en zekei kon men hem gerust enkele uren in gezel schap van Agatha loten, zonder dat hij ver liefd op haar zou woTden, ol haai het hol zou maken. Maar toch het was Fitz altijd mcrgeloo- pen, waar hij, Luke, niet slaagde. Fitz had al tijd het goede van het leven. Het was loutei geluk. Van het begin aan was het geluk ge weest. Door het ten uitvoer brengen van zijn UIT EEN BRANDKLUIS F 5000 ONTVREEMD Donderdagnacht is ingebroken in hel kantoor van de N.V. „Scheepswerven vJi. H. H Bodcwes" te Millingen. De daders, die zich via het woonhuis van den bockhandelaar tot het kontooi tocgong hebben verschaft, braken de btandvrije kluis open en ontvreemdden een bediug von J 5000, dot gereed log vooi de uitbetaling van loonen en een aan den bock- houdci toebehoorend gouden horloge Een zak met zilvergeld lieten zij onaangeroerd Van do daders is geen spoor te bekennen. Dc maré- rhoussóe stelt een onderzoek in. ONZE WEGEN EN DE OLyMPISCHE SPELEN. Een stem uit het buitenland. De Kon. Ned. Automobiel Club schrijft ons In „1' Auto" van 12 April 1928. hei Fratr sche dagblad voor automobhsme. lozen wij onder den titel van .Des Nouvelles de Hol- londe" het volgende artikel Amsterdam 12 April. Vele Fransche en vteemde automobilisten zijn van plan neat Nederland te komen per automobiel om do Oympisohe Spelen bij te wonen, welke dit jear te Amsterdam zullen worden gehouden. Deze automobi'isten zulen er verstandig aan doen van dit plan af te zien en per trein te gaanop deze wijze zullen zij hun wachtende onaangename ondervindingen vermijden. Nederland is lang geen paradijs voor de automobilisten Het verkeer wordt er zeer be moeilijkt omdat de meeste wegen zeer smal zijn en dc toegestane snelheden zijn belache- 'ijk (15 K M in de dorpen, 30 K.M te Am sterdam, 12 K.M. te 's-G ra ven ha ge) Daarbij komt nog, dot de wielrijders, die „légion" in Nederland zijn, de toestanden nog verergeren. Daarbij moet men nog rekenen op vele kosten (veren, wegbclosting, porkccrgclden, enz.)". J. Wij hoorden reeds.Dot artikel moei wor den tegengesproken I". Maar wat volt er «en tegen te spreken? Treurig genoeg, maar de inhoud van het artikel is, in zijne algemeen heid. volkomen juist al is er op de genoem de getallen aan te merken, dot 15 K.M 20 K.M. en 12 K.M 30 K M. moet zijn Doch wat heeft dit laatste voor invloed Hoe vaak heeft, in hel bijzonder de laatste 10 jaren, onze wetgever dc kip met het gouden ei ge slacht, 't is ook zoo gemakkelijk om riemen te snijden van andermans leer, dat tenslotte eigen leer blijkt te zijn. GEDENKTEEKEN JULIANA VAN STOL BERG. De oprichting van het monument. Men meldt ons uit den Haag Binnenkort zal uit de groeve „Euville fn Frankrijk te 's-Gravonhege in eenige achten- eenvolgende zendingen aankomen de steen, waaruit het gedenkteeken voor Juliana van Stolberg za] worden vervaardigd. Het gedenkteeken zal worden opgetrokken uit tachtig grootere en kleine stukken steen, welk op het Louise de Colignplein te Den Haag ten opzichte van elkaar zóódanig zullen worden opgestapeld, dot elk stuk steen direct de bestemde plaats zal krijgen Wanneer al dus de onafgewerkte stukken steen zulier zijn opgestapeld, zal daaromheen worden opgetrok ken een houten loods, welke als werkplaats zal dienen voor den beeldhouwer, om de ver dere bewerking aan de steen te vernenten. Tegelijkertijd zullen naar deze loods worden overgebracht dc verschillende gipsmodellen, vervaardigd op de helft der ware groote van het gedenkteeken, welke gipsafgietsels zijn ge maakt naar het kloimodel, ontworpen dooi den beeldhouwer B. A. M Ingen-Housz. Op deze gipsmodellen zal de heer H M. Hogedoom het puncteerwerk verrichten door op deze aan te brengen duizenden vos»e pun ten, van waar uil de verschillende metingen zullen moeten geschieden. Zijn de met:ngen verricht, dan kon het kapwerk beginnen, even eens te verrichten door den heer Hagedoom. plichten, begon Lukc zichzelf te vergeten. Hij dacht er zelfs niet over na, dot Fitz Agatha zou ontmoeten. De „Croonah" gleed voor anker, zacht en statig, zoools een groote stoomboot, die den indruk w'l geven, dat zij denkt bij haar werk, en het geheel alleen doet. Nauwelijks p'aste het nnker neer met ge ratel van kobeltouwen. dat het schip deed trillen, toen een kleine witte boot uitschoot van achter de vlugge „Kittiwake" voortge dreven door den korten, regelmatigen slag van tien roeiriemen In het achterschip zat een man, gewikkeld in een grooten zwarten man tel want de hoven van Gibraltar is ruw als dc Westenwind blaast een man die do „Croonah" met een nieuwsgierig onderzoe kend oog, van boven naar beneden bekeek Da boot schoof naast de groote stoomboot handig ving de eerste roeier een touw, dot hem werd toegeworpen en dc officier beklom de zwaaiende trap. Terwijl hij voorzichtig zijn weg zocht tus schen de pasasgiors vertoonde zijn openwaoi- ende mantel het uniform van Hare Majesteit. Hij Lehandelde al deze menschen met di~ ge duldige verdraagzaamheid, den zeeman eigen, als hij te doen heeft met menschen, die niet op zee thuis hooren. Agatha Ingham-Baker, aardig en frisch in blauw serge met coquet matrozenhoedje, merkte hij totaal niet op. Zij kende hem di rect, en het feit, dat hij haai niet bemerkt had, nam haar teg~n hem in. Zij wilde niet, dat hij haar herkend zou hebben. Volstrekt niet Zij wilde alleen maar, dat hij naar haar zou kijken, en dan nog eens kijken m 't voorbijgaan een kruimel van bewondering wer pen naar haar ijdelheid, die van zulk dage- lijksch voedsel leefde. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 5