F. H. LOMANS WIJNHANDEL J.A. SCHOTERMAN Zn. Wij leveren U een complete Radio-Installatie Verzend- Centrale *&~P'sAMANB»eLTJM$- ACCOUNTANTSKANTOOR D. SNAPPER Gewas 1923 POUJEAUX MOULIS f1.~ f40.- Gewas 1920 St. EMILIONf 1.40 f56.- aangesloten op het electrisch licht com pleet met Luidspreker, accu en antenne voor den prijs van f 205.- Utrechtschestraat 15 Telefoon 483 Balans-controle - Belastingadviezen. UTR.S1RAAT 17 Gevestigd 1878 TELEF80N 14S UIT DEN OMTREK. SPORTNIEUWS STADSNIEUWS. BETERE MEUBELEN VOOR WEINIG GELD van Zaterdag 19 Mei Zaterdag 26 Mei STERK VERLAAGDE PRIJZEN Extra Reclame Korting van 10°lo Snouckaertlaan 11 Tel. 135 =«39 onder volle garantie GEMAKKELIJKE B ET AL IN G S C ONDITIE (Lid v. d. Ned. Bond v. Accountants.) TeL 873. AMERSFOORT Varkopsmarkt 15a Ons kantoor belast zich met het inrichten, bijhouden en controleeren van admi nistraties. BIIZONDER AANBEVOLEN Per flesch Per anker, MET C/S AT/S GREMAD/NESAUS EEN HEB ft LUK NAGERECHT PUDO/NGEAB/S/E GQON /NGEN DE MOORD TE MAARTENSDIJK NADERE BIZON DERHEDEN OVER DE ARRESTATIE VAN DE BRUIN DE „EXECUTEUR-TESTAMENTAIR' (Vervolg van het Tweede Blad.) Maartensdijk. Nu de vermoedelijke da der van den moord aan den Voordorpschen weg is gearresteerd, achten wij het oogenblik geko men om over deze droevige zaak eenige nadere mededeclingen te doen. Toen in den vroegen Woensdagmorgen, 9 dezer, na het blusschen van den brand in het huis van Floor, het vermoeden van misdaad sterker werd, riep de burgemeester een zestal personen op, die in de nabijheid van Floor wonen, of van wie bekend was dat zij wel bij hem aan huis kwa men, teneinde deze aan een verhoor te onder werpen. Dit verhoor gaf geen aanleiding om tot eenige arrestatie over te gaan. In den loop van den dag werd echter bekend aan wien eenigen tijd geleden het, op de plaats van het misdrijf, in beslag genomen tweeloops jachtgeweer had toebehoord. Deze persoon werd in verhoor ge nomen, en wilde, blijkbaar bevreesd voor wraak van zijn makkers, eerst niet mededeelen hoe hij het geweer was kwijt geraakt. Bovendien kon hij geen voldoend alibi opgeven zoodat hij na het verhoor in verzekering werd gesteld. Den volgenden dag bevond de gemeente-veld wachter Klaassen zich met den politie-fotograat uit Utrecht bij de verbrande hoeve van Floor, toen zich aldaar een persoon meldde, die zich uitgaf voor „executeur" van het testament van Floor. Hij vertelde dat Floor indertijd zijn ge- heele vermogen had vermaakt aan de stiefdoch ter van hem (v. M.) en aan de Br. Alles aan dezen man ademde onrust, zoodat de politie het noodig vond hem naar den Bur gemeester over te brengen. Een kort verhoor was voldoende om aan te foonen dat hij belangrijke aanwijzingen onder zich had. Aan den Burgemeester van Jutfaa> werd terstond verzocht bij dezen „executeur' huiszoeking te doen: en de gemeente-veldwach ter en ac rechercheur der Utrechtsche politie begaven zich erheen om bij die huiszoeking te genwoordig te zijn. Buitengewoon sterke gegevens werden aldaai gevonden, en de beide politiemannen keerden met dit materiaal naar Maartensdijk terug, en brachten tevens mede de stiefdochter van ge noemden „executeur". Inmiddels was gebleken dat de Br. den vori- gen dag na melktijd was verdwenen. Op dit be richt deed de Burgemeester alhier, terwijl er in Jutfaas werd gewerkt, bij de Br. huiszoeking. Hierna werd door hem bij cenige bewoners van den Voordorpschen weg gepoogd namen te we-1 ten te komen van personen in Utrecht van wie bekend was dat de Br. hen wel bezocht. Eén naam werd genoemd: de Burgemeester begaf zich daarheen, en toen bleek o.m. dat de ze persoon in Februari aan de Br. gegeven had een geweer, dat hij op diens herhaald verzoek oor hem had gekocht, om in den polder eenden te kunnen schieten. Via verschillende koopers en verkoopers kwam de Burgemeester tot de zekerheid dat dit het geweer was, dat had toe behoord aan den jongenman die in arrest zat, en dat op de plaats van het misdrijf werd aan getroffen. De in verzekering gestelde werd nu onmid dellijk ontslagen. De correspondentie te Jutfaas gevonden bevatte sterke aanwijzingen tegen dc Br., zoodat nu alle middelen in het werk werden gesteld om* dezen in handen te krijgen. De politie tc Jutfaas hield scherpe bewaking Door de bovengenoemde beide politie ambtena ren werden met den Burgemeester in den nacht van Donderdag op Vrijdag in de omgeving van Tuil en 't Waal, de geboorteplaats van de Br. nasporingen gedaan, daar bekend geworden was dat hij eenige jaren geleden zich in de grienden aldaar een zestal weken had verbor gen. Deze nasporingen leverden niets op. Toen kwamen er aanwijzingen dat de Br. zich in de omgeving van Utrecht zou ophouden. Ten einde hieromtrent zekerheid te krijgen werd in overleg met den fungeerenden hoofdcommissa ris van politie, den heer Hamoen, te Utrecht en den Chef van de recherche, den heer Walpoott, op voorstel van den Burgemeester in combinatie met de burgerlijke en militaire politie der aan- renzende gemeenten, een klopjacht rond om Utrecht georganiseerd in den nacht van Zater dag op Zondag, die echter geen resultaat had 's Maandags kwamen berichten binnen waar uit de gevolgtrekking mocht worden gemaakt dat de Br. zich in 's-Hertogenbosch ophield, waarom de Burgemeester zich met den veld wachter Klaassen en den rechercheur van Coo- ten daarheen begaf, en dien nacht met de Bos- sch recherche besprekingen had en in enkele hotels een onderzoek instelde, dat echter ook tevergeefsch was. Dinsdag werden de „executeur" en zijn stief dochter, na herhaalde verhoren, en na den wet- telijken termijn in Maartensdijk in voor-arrest te hebben doorgebracht, voor den heer Officier van Justitie geleid. En terwijl Woensdag het onderzoek in vollen gang was, kv/am plotseling het bericht dat de Br. in de nabijheid van 's-Hertogcnbosch was gearresteerd. Bij de aanhouding bleek dat hij volledig voor vermomming was uitgerust. Hij werd ten 10 uur geboeid te Maartensdijk binnengebracht en onmiddellijk in langduri verhoor genomen. Dit is Donderdag voortgezet, en ook thans nog in vollen gang. Bij de voorgeleiding was een talrijke menigte bij het raadhuis aanwezig, die groote verbitte ring tegenover den verdachte toonde, maar na enkele woorden van den Burgemeester rusti uiteen ging. motorraces te hilversum. Voor den op Zondag 20 dezer, n.m. 2 uur, tt houden motorraces bestaat een zeer nrimc deelneming. Niet minder dan 39 deelnemeis gaven zich voor de verschillende klassen op Hieronder bevinden zich de beste en bekend ste renners uit ons land. We noemen slechts de volgende namen Ab. Flinterman. wereld recordhouder A. P. v. Hamersvold, C. v. d. Velde, J. van Riesen, J. Achttien. M. v. d Berg, J. IT. Rijk, H. J. P. Jensen, John. Moos, H. W. Oeverdam, G. v. Pelt en vele anderen Als bijzonder attractie zullen ook storten de bekende Italianen B. E. Quoglieni en G. C. Mantovani. De laatste is kampioen 1925 op den weg (Italië) en berijdt een Norton Camp- chaft motor. Van de overige, renners starten de meeste op speciaal voor deze races ver vaardigde en door hen opgefokte machines De renbaan, waarop dc wedstrijden gehou den worden, bevindt zich in een uitstekende conditie en is nog heden met een 12 tons stoomwals gerold zoodot op de rechte einder van den baan een ontwikkelde snelheid van plm. TOO K.M. per uur verwacht wordt. BEKROOND. Onze stadgenoot de heer v. d. Biezenbos behaalde op de tentoonstelling te Dordrecht 17 Mei, met zijn St. Bernards do volgende prijzen Kortharige St. Bernard Drie v. d. Oldehove Ie prijs uitmuntend. Langharige St. Bernard Diana v. d. Olde hove le prijs zeer goed. AMBACHTSSCHOOL Algemeenc vergadering. De Vereeniging „Ambachtsschool voo» Amersfoort en Omstreken" hield Woensdag avond in het gebouw der school a8n don Lcus- derweg haar algemeenc jaarlijksche ledenver gadering. De Voorzitter, Ds. J. Visser, opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezige leden, waarna de secretaris dc notulen der vorige vergadering voorleest, d>c onveranderd worden gearresteerd. Aan het jaarverslag over 1927 ontJoenen wij, dat het aantal leden der vereeniging pOT 31 December j.l. 241 bedroeg of meer dan het drievoud van het aantal op 51 December van het vorige jaar. Op 1 April zijn de les sen aangevangen voor opleid'ng voor rijwiel-, motorrijwiel- en autohersteller met 27 leer lingen. In 1927 werd aan 51 leerlingen een eind diploma uitgereikt, n.l. voor timmeren 20, voor smeden en machine-bankwerken 14, voo- electrotechniek en instrumentmakerij 6, voo» meubelmaken 6 en voor schilderen 5. Aan dc avond vak- en vakteekervschool wer den 25 eind-diploma's uitgereiktaan den cursus voor voorbereidend middelbaar tech nisch onderwijs 10. Voor de toelating op de Ambachtsschool werden in T927 131 leerlingen ingeschreven, waarvan er 61 werden toegelatenn. 15 leer lingen werden afgewezen voor onvoldoend examen en 35 wegens plaatsgebrek. Het totaal aantal leerlingen bedroeg 481, waarvan 219 van de Ambachtsschool. Medegedeeld werd, dat een uitbreiding vnn de school nog steeds een dringende noodza kelijkheid blijft. De rekening en verantwoording paf aan in komsten cn uitgaven een totaal bedrag van I 10.857.03/4, waaronder c-cn nadeelig bock- saldo van 7418.50. In werkelijkheid bestaat dit nadeelig saldo echter niet. Aan do orde was voorts de behandeling vat, het schrijven van d?n Minister betreffende de statuten-wijziging. De statuten, zoonls die wa ren ingediend, konden de goedkeuring van den Minister niet verkrijgen. Doot den MinistA- zijn enkele wijzigingen voorgesteld, die in hoofdzaak den naam der vereeniging eangaan. Aangezien het Bestuur zich echter neg geen positief advies heeft kunnen vormen, kan dit punt niet verder in behandeling worden ge nomen. Voor de rondvraag bleek geen animo, waar na do voorzitter de vergadering met een woord van dank slor.. R K. MUZIEKVEREENIGING „VILS- kracht'. Concert in het plantsoen. De R K. Muziekverecniging „Wilskracht" geeft een concert op Woensdag 25 Mei op der. tent in 't plantsoen onder leiding van den heer J. Wekeïkamp. Het programma vermeld T. L'Union fait la force, Marscli. Fr. v. Dijk. 2. Picfue Dame, Ouverture. Fr. Suppé. 3. L'Aurorc, Grande Valse. C. Faust. 4. Faust, Fantasie, v, Wiltebroodt. 5. Madchen von der Spule, Ouverture, Fr. Suppé. 6. Colibri en Cage, Polka. A. V. J. Boulangcr. 7. Gold und Siiber, Walzer. Fr. Lehar. 8 La Corbeille de Roses, Fantasie. G. J. v. Dam 9 Aux berds du Rhin, Marsch. J. Martin. MUZIEK. Verbetering. In de bespreking naor aanleiding van het laatste concert van de orkcstverecniging „Amersfoort" is een alinea weggevallen, welko hier thans volgt „Mejuffrouw Ann ie Eland heeft over het geheel een gunstigen indruk ge maakt met haar voordracht von Brahms' Rapsodieën, van Chopin Etude (in Ges) en wals (in As) en van Liszt's La Compa- nella. De pianiste heeft het zich niet ge makkelijk gemaakt, want de stukken be- hooren tct het repertoire van de grootste pianisten. Zij behcerscht dc werken nog wel niet geheel tot den diepen kern en haar geheugen liet te wenschcn over, maar haar spel is, zonder nu te zijn het getui genis van een rijp kunstenaarsschap, aan trekkelijk, het heeft egiliteit en charme." Annie Elaud moet in dc recensie zijn Annie Eland. P. T. ijv hemelvaartsdag, Een dag van concoursen, open- luchtsamenkomslen en... regen Hemelvaartsdag is sinds menschenheugenis al een dag van uitgang. Heel weinigen zullen er gevonden worden, die op den Hemelvaarts dag thuis blijven. Per trein, auto, fiets of te voet, komt er niet op aan hoe, men gaat uit en zoekt vertier elders als in de siad 2ijner inwoning. En vroeg in den ochtend worden de treinen betormd door hen die zich bege ven naar concoursen en wedstrijden, want daar voor is de Hemelsvaartsdag altijd een uitge zochte dag. En langs de wegen vliegen de uuto's in grooten getale, afgewisseld door mo torfietsen en wielrijders die er op wijzen, dat ook voor het toerisme deze dag van be lang is. Zoo is het tenminste zeer vaak geweest op Hemelvaartsdag. Maar zoo was het gisteren niet. Reeds vroeg in den ochtend zag het er troosteloos uit. Een sombere, grauwe lucht met stortregens, die aan alle illusies *oor uit stapjes en tochten een einde maak'e. Het was gisteren dan ook in het geheel riet overma tig druk langs de wegen. Misschien iets druk ker dan een gewone Zondag maar meer niet. Alleen in den namiddag, toen hel weer iets beter werd en de regen minder hard neer stroomde kwam er wat meer leven. Het aantal auto's, dot voorbij snorde nam wel toe maar het was toch lang niet, zooals we dat op Hemelvaartsdag gewerd zijn. Htti wat p'an- nen voor tochten is gisteren den bcdein inge slagen en uitgesteld tot Pinksteren. Dan zijn we weer dichter bij den zomer en lubben dan cok weer veel mooier weer. Zou het waar zijn KWEEKSCHOLEN. Als gecommitteerden bij de examens van de Rijks Kweekschool en de bijzondere kweek school aan de Heerenstraat alhier zijn aan gewezen, Mr. A. J. Foch, Utrecht, voorzitter A. F. van Beurden, Amersfoort; mr. A. J M. G. baron van Wijnbergen, Utrechtals plv.v.J. Stamperius, Bilthoven L. C. Adri- aanse, Zeistmej. H. Mijnssen, Huis ter Heide DE EIGEN VOORGANGER DER VRIJ ZINNIG HERVORMDEN. Het begin is gemaakt. Onder bovenstaand opschrift lezen wij in het jongste nummer van „Omhoog", orgaan der Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden, het volgende Het begin is gemaakt. En het begin is goed Bij enkele onzer vooraanstaande leden is dc lijst gepresenteerd. De belangstelling en de offervaardigheid waren stellig verheugend. Ter gelegener tijd zal aan alle leden der afdecTing cn wellicht ook aan enkele personen, die officieel buiten onze Vereeniging staan, maar van wier warme sympathie wij overtuigd zijn. de lijst worden aangeboden. Het is een haïd ding, dat de Kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente te Amersfoort met een schijnbaar gerust geweten de aanslagbil jetten blijft rondsturen aan ons, terwijl wij zelf extra bedrogen moeten bijeenzamelen om te kunnen verkrijgen wat de N. H. Gemeente ens behoorde te geven, indien zij handelde overeenkomstig den geest dier N. II. Kerk. Immersde géést der N. H. Kerk is juist niet, dat eenigeriei richting zal worden uit gesloten, die zelf den band met het Evangelie van Jezus Christus gevoelt als haar meest wezenlijke samenhang met het Leven Gods. De géést der N. H. Kerk is niet dat één dogmatische zienswijze zal ovcrheerschen in haar en dat andersdenkenden óf formeel óf practisch worden uitgedreven. Maar bovendien O I als de leidende figuren in de Protestontsche Kerk van ons Neder- landsche Volk hun tijd begrepen als zij be seften, dat onze moeilijke, woelende, verwor den tijd vóór alles behoefte heeft, niet aan leergeschillen, maar aan de kloeke, waarach tige, profetische getuigenis van den Geest, zooals God die aan zijn kinderen te verstaan geeft, o I wat zou hun houding anders, bree*- der, ruimer zijn. In „Kerk en Volk", het hoofdorgaan der Vrijzinnig Hervormden van deze en van de volgende weken wordt er uitvoerig op gewe zen. Dc kennismaking er mee en lectuur er van bevelen wij dan ook met nadruk aan onze lezers aan. Inmiddelswij gaan onzen gang, ondanks onbillijkheid. Wie het artikel van Ds. Bleeker leest, be grijpt, dat 1 os-laten der kerk een onvergeef lijke fout zou zijn, zoodat wij eenvoudig onze heide plicht tegenover onC beginsel hebben te volbrengen. Met vreügde en dankbaarheid, dat wij het mogen doen I AMERSFOORT's MANNENKOOR. Een mooi succes. Amersfoorl's Mannenkoor behaalde gisteren op het Nationaal concours te Velp een eersten prijs in de tv/eede afdeeling mannenkoren. Is deze onderscheiding de bekroning op het ijve rig studeeren dat de vereeniging vóór het con cours deed, zij is bo\ endien een hartelijk felici tatie woord aan het adres van den directeur, Gerrit van den Burg, die reeds bij zijn eeisto optrekken naar buiten, de vereeniging een eer sten prijs bezorgde en Amersfooits Mannen koor in een hoogere afdeeling bracht. Met 312 punten werd de eerste prijs behaald, terwijl bij het vertrek van het concourstene:n de stand van het hoogste aantal punten giste ren gehaald, stond op naam van Amersfoorts Mannenkoor. Dat na het bekend worden van dezen uits'ag de stemming er direct „m" v/as behoeft hier niet gezegd te worden, menig gias^ werd ge ledigd op het welzijn von A. M. K. en vele speeches getuigden van den prettigen geest, die in de vereeniging meermalen tot uiting komt. Een gemeenschappelijk diner te Arnhem besloot dezen dag, die voor alle deelnemers zoo'n prettig einde had genomen. Bij de aankomst tc Amersfoort gisterenavond II uur verzamelde de directeur nog even zijn dappere zangersschaar om te voldoen aan ve ler verzoek de concoursnummers nog even te zingen. Helder konken de lederen door de ves tibule van het station aangehoord door "e.en, die daar waren om- de vereeniging te fcixi- tceron. Hedenavond zullen de leden de gebeur tenis nog herdenken in het repetitielokaal, Teneinde het publiek meer met onze artikelen in kennis te brengen hebben wij besloten tot en met op de reeds nog te geven een BS?" Bezoekt onze SHOW ROOMS, zonder eenige ver plichting tot koopen. AMERSFOORTSCH DRANKWElïR-COMITÉ. De Blauwe Weck. Door de verschillende Drankbestrijdersver- conigingen v.ordt ieder jaar van Hemelvaart^ dag tot en met 2e Pinksterdag aan special© propaganda gewijd, welke periode „De Blau we wcck' wordt genoemd. Deze werd nu, eveno's het vorig jaar, door den heer Kalveen ingeluid met een Carillonconccrt. Voorts zal van wege liet Drankweercomité, dót als Blauwe week comité optreedt, behalve door het aanplakken van propaganda platen, worden geageerd door het doen rijden van twee propaganda wagens, het verspreiden van lectuur, het houden eener fietstocht met op-> schriften enz. waarbij hier cn daar zol worden gesproken, terwijl als sluiting te Hilversum eeric grote demonstratie en meeting wordt gehouden. KANTONGERECHT. Aanrijding met een auto. Een autobestuurder stond terecht, omdat hij bij Terschuur bij het achterop rijden van een span wagens niet voldoende had uitgeweken en daardoor een van de wagens had aangere den. De gemachtigde von den verdachte lichtte de zaak nader toe. Op den weg reden drie wagens, aaneengekoppeld met één paard er voor. Toen verdachte daarachter reed, nader de van de andere zijde ook een auto. Daarom is verdachte achter de wagens gebleven, doch door het slechte uitzicht is hij tegen de achter ste wogen aangereden. Verdachte wilde in het geheel niet passeer ren, juist omdat er van dc.ondere zijde ook een auto kwam, doch is geheel rechts van den weg gebleven. De voerman van de aangereden wagens deelde mede dat hij het signaal van de auto gehoord had om te passeeren. Getuige had daarom zooveel mogelijk rechts aangehou den. Ook kwam er een auto van de andere zijde. Doch deze had verdachte reeds lang kunnen posseeren. Het was voor getuige on mogelijk nog meer naar rechts te gaan. Hij reed geheel aan den kant van den weg. De Ambtenaar van het O. M. vroeg 10 of 5 dagen. Verdachte's gemachtigde merkte nog op, dat de aangereden wagen geen reflector had, die duidelijk zichtbaar was. De uitspraak van den kantonrechter luidde 5 of 3 dagen. Dc militaire weg bij Soesterberg. Eenige weken geleden was behandeld de zaak tegen een persoon, die bekeurd was wc* gens het loopen op den weg, die van den Utrechtschen straatweg loopt naar het Genie kamp. Aangezien er met dezen, weg eenig ver*' schil van mcening was, of deze duidelijk zicht baar verboden was als openbare weg, hadden do Ambtenaar van het O. M. en ósn kanton rechter een onderzoek ter plaatse ingesteld. Bedoelde weg is 17 Meter breed, waarvan 6.80 M. is bestraat en 9.20 M. zandweg is. Van deze 17 Meter is 8)4 M. eigendom van detr Staat der Nederlanden. Het overige behoort aon de Zeister Bouwmaatschappij. Tusschcn deze gedeelten bestaat geen enkele afschei ding. De grens zou liggen in het mulle zand, eldus een denkbeeldige grens. Het bord met dc aanwijzing verboden toegang geeft in het gfheel niet aan welk gedeelte van den weg verboden is als openbare weg. De Ambtenaar van het O. M. was van oor deel, dot een principieele uitspraak onmoge lijk is, zoolang tusschen het bezit van den Staat en dot der Bouwmaatschappij geen dui delijke afscheiding bestaat. Omdat niet op duidelijke wijze is aangegeven, dat deze weg niet openbaar is, vraagt spreker vrijspraak. Nadat dooT een gemachtigde van verdach te breedvoerig de cpenbnorhe'd van dezen weg was bepleit, bepaalde de kantonrechter dc uitspraak op Woensdag a.s.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 2