AHEPSTOBITS'CHIJAGIBILA© B. N IE WEG SABATINI'S DERDE BLAD Zaterdag 30 Juni 1928 DE ARBEIDSWET HET 600 JARIG BESTAAN VAN ROTTERDAM N.V. COMPAGNIE LYONNABSE SEIZOEN-OPRUIMING. THEETUIN AMERSF. BERG „Ivory" Empire-Serviezen Elk onderdeel is los verkrijgbaar FRUIT EN WARMOEZERIJ- GEW ASSEN CHR. VOLKSDAGBLAD „DE AMSTERDAMMER" FEUILLETON. De Verdwenen Noodmunten 26e JAARGANG ..DE EEMLANDEETj No. 308 VERLENGING ARBEIDSTIJD IN DRUKKERIJEN De Minister van Arbeid, Handel cn Nijver heid; beschikkende op een verzoek van de gecom bineerde besturen voor het lithografische be drijf, daartoe strekkende, dat in de onderne mingen van werkgevers, aangesloten bij den Nederlandschen Bond van werkgevers, aange sloten bij den Nederlar.dsche Bond van Steen drukkerijen, te Amsterdam, door arbeiders, aangesloten bij den Nederlandschen Litho-, Foto- en Chemigrafenbond, te Amsterdam, den Nederlandschen R. K. Grafischcn Bond te Utrecht, of den Nederlandschen Christclijken Grafischcn Bond, te Amsterdam, benevens door de hulp-arbeiders, bedoeld in artikel 2, derde alinea, tweeden en derden volzin, der collectieve arbeid-ovoreenkomst, arbeid mag worden verricht, in afwijking van het bepaalde bij de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919; gezien de collectieve arbeids-ovcreenkomst. gesloten tusschen den Nederlandschen Bond van Steendrukkerijen, te Amsterdam, en den Nederlandschen Litho-, Foto- én Chemigrafen bond, te Amsterdam, den Nederlandschen R.K. Grafischcn Bond, te Utrecht, en den Neder landschen Christelijken Grafischen Bond te Amsterdam; gelet op artikel 28, zevende lid, der Arbeids wet 1919 en de ingewonnen ambtsberichten; heeft de gevraagde vergunning verleend voor het tijdvak van 2 Juli 1928 tot en met 30 April 1932, onder de volgende voorwaarden: le. dat een jeugdig persoon of een vrouw niet langer arbeid verricht dan 10 uren pei dag en een man niet langer dan 11 uren per dag; 2 dat een jeugdig persoon beneden 16 jaar niet langer arbeid verricht dan 48 uren per week en een jeugdig persoon van 16 jaar of ouder of een vrouw niet langer dan 55 uren per week; 3e. dat het aantal uren, waarmede de 48- urige werkweek wordt overschreden, voor een jeugdig persoon van 16 jaar of ouder of voor een vrouw niet meer bedraagt dan 25 uren per kwartaal en voor een man niet meer dan 14 uren per week en 25 uren per kwartaal; 4e. dat per jaar op niet meer dan vier Zaterdagen en alsdan gedurende ten hoogste twee uren na 1 uur des namiddags arbeid wordt verricht; 5e. dat in een tijdvak van één jaar een ar beider van 16 jaar of ouder niet langer arbeid verricht dan 2500 uren; 6e. dot een arbeider in een tijdvak van vier achtereenvolgende weken gedurende ten hoog ste drie weken langer arbeid verricht dan uur per dag en 48 uren per week; 7e. dat de arbeid van een jeugdig persoon of van een vrouw op twee achtereenvolgende dogen wordt afgewisseld door een nachtrust van ten minste II uren achtereen en dat die personen geen arbeid verrichten tusschen 10 uur des namiddag en 5 uur des voormid dags; 8e. dat telkens, wanneer van deze vergun- ning gebruik wordt gemaakt, vóór den aan vang van het te verrichten overwerk nauw keurig aanteckening wordt gehouden van elke afwijking van de op dc arbeidslijst aangegeven arbeidsregeling op een daarvoor bestemde lijst welke lijst zoodanig naast de arbeidslijst moet blijven opgehangen, dat daarvan gemakkelijk kan worden kennis genomen, terwijl zij, na af loop van elk kwartaal, waarop zij betrekking heeft, moet worden vernieuwd cn het verval len exemplaar door het hoofd of don opzicht- hebbende, als bedoeld in art. 75 der Arbeids wet 1919, geteekend, binnen een week no af loop ter verificatie moet worden toegezonden aan het betrokken districtshoofd der arbeids inspectie. PLAN VOOR EEN PASSENDE FEESTVIERING EEN EXTRA-UITKEERING AAN DE ARMEN In de gemeenteraadszitting van Rotterdam van 17 April is besloten het 600-jarig bestaan dier gemeente feestelijk te herdenken. B. cn W hebben een drietal ambtenaren benoemd tot een commissie van voorbereiding en men is ten slotte gekomen tot het volgende plan voo. de feestviering: Op 25 Juli zal des middags aan alle autori teiten, vereenigingen en burgers gelegenheid worden gegeven om het gemeentebestuur te begroeten, terwijl des avonds een aantal per sonen, w.o. de leden van het Koninklijk Hui.*, en de Regeering tot een maaltijd ten Stad- huize zullen worden uitgenoodigd. De kostei- van een en onder bedragen incl versiering voi. het raadhuis pl.m. f 5000. Aan de schoolkin deren vanaf het zesde leerjaar zal een toepas selijk boekje worden uitgereikt, waarmede een bedrag van 5500 zal gemoeid zijn. Tevens zal aan ouden van dagen, weezen, gebrekkige kinderen enz. een versnapering worden verschaft, hetgeen een uitgave van f 1500 zal medebrengen. Verder zal een historische tentoonstelling worden ingericht, waarvoor een be'drag vai- f 500.noodig zal zijn. Door middel var. electrische lampjes en schijnwerpers zullen van gemeentewege eenige deelen der stad wor den verlicht, zullen muziekuitvoeringen worden ontstoken, waarvan de kosten gezamenlijk op f 8500 worden geschat. Voorts zal aan verschillende buurt vereeni gingen een tegemoetkoming van 6000 in di- kosten van verdere verlichting worden ver schaft. Uit dit bedrag kunnen ook de koster, van prijzen voor eventueel te houden etalage' wedstrijden bestreden worden. De uitgave van het door de Drukkerij Wijt en Zonen verzorgde gedenkboek zal worden gesteund door aankoop van ICO exemplaren, hetgeen een bedrag van 2500 zal eischen Verder zal gepoogd worden tijdens de middug- receptie ten stadhuize een défilé der verschil lende vereenigingen met haar vaandels langs den Coolsingel te organiseeren. Tevens ligt het in het voornemen van B. en W. om aan de ondersteunden en bedeelden der gemeente een extrauitkeering toe te kennen tot een gezamen lijk bedrag van 20.000. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een overweg, die voorloopig bewaakt blijft. Op dc vragen van den heer Van der Sluis betreffende intrekking van de vergunning tot opheffing der bewaking bij wachtpost 13 van den locaalspoorweg RuurloBoekelo heeft minister Van de Vegte geantwoord, dat bij be schikking van 7 December 1927 was goedge vonden, dat de afsluiting van den overweg bij wachtpost 13 van den locaalspoorweg Ruurlo Boekelo zou worden opgeheven. Aan deze be- sb'ssing was tot dusver, in afwachting van de ter verbetering van het uitzicht voorgeschreven maatregelen en in verband met het wegens woninggebrek uitstellen van de afbraak der wachterswoning, nog- geen gevolg gegeven. Voor intrekking van genoemde na ampele overweging genomen beschikking bestaat geen aanleiding, doch bevorderd zal worden, dat, hangende het onderzoek van de zoogenaamde Veiligheidscommissic, de afsluiting en bewaking vooiioopig gehandhaafd blijven. Dat het betrokken gemeentebestuur herhaal delijk zou hebben gewaarschuwd, om de voo-~ genomen opheffing van de afsluiting van der; onderhavigen overweg niet door tc zetten, is niet juist. Wel hebben burgemeester en wet houders van Borculo, over de voorgenomen opheffing van de afsluiting gehoord, bij brief van 3 Mei 1927 aan den hoofdinspecteur-gene raal der spooi- cn tramwegen bezwaren daar tegen ingebracht. -y Uirechischeweg 10 Tel 179 Amersfoort RECLAMES. Vin 1-4 reeels 1 4.05. elke rerel moer 1 L— s-middags en 's-avonds SYMPHONIE EN JASZ-BAND voorheen Langestraat. L. BERGSTRAAT 13. TEL. 4G2 Oud Engelsch model Tafelservies G5 declig i 55.— Ontbijtservies 10 dcelig f 11.75 Theeservies 15 dceli» I 10.20 SLACHTHUIS UITHOORN. Directeursbenoeming. Wegens het bedanken Tan den heer J. C. Chouffour te Delft voor directeur van het openbaar slachthui» 4e.. Uithoorn is nu no. 2 van de voordracht benoemd en wel de heer H. M. Diessen, dierenarts te Tilburg. OLYMPISCHE SPELEN. De inschrijvingen. De volgende landen hebben ingeschreven voor zwemmen: Argentinië, Australië. België, Br. Indië, Ca nada, Chili, Denemarken, Duitschland, Enge land, Egypte, Finland, Frankrijk, Holland, Hongarije, Italië, Ierland, Japan, Mexico, Lu xembourg, Malta, Nw. Zeeland, Noorwegen, Oostenrijk, Panama, Philippijncn, Polen, Spanje Tsj. Slowakije, Turkije, Jougoslavië, Zd. Afrika, Zwitserland, Zweden. De volgende landen hebben ingcscrcven voor wielrennen: Argentinië, Australië, België, Canada, Chili, Denemarken, Duitschland, Engeland, Finland, Frankrijk, Holland, Hongarije, Italië, Ierland, Letland, Littauen, Luxembourg, Oostenrijk, Noorwegen, Polen, Rumenië, Spanje, Tsj. Slo wakije, Turkcijc, Yougeslavië, Zuid-Afrika, Zweden, Zwitserland. JHRR. IR. R. L DE MURALT. Aftreden als burgemeester van Borculo. Uit Borculo wordt ons gemeld, dat de burge meester, jhr. ïr. R. L. de Muralt, lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal, aan den Raad heeft medgedceld, dat hij het voornemen heeft binnenkort zijn ambt als burrgemecstcr neer te leggen. EEN OVERZICHT VAN DEN STAND OP 25 JUNI Het onderstaand overzicht betreffende den stand van het fruit en de warmoezerijgewassen op 25 Juni j.l. is, onder medewerking der Rijkstuinbouwconsulenten, samengesteld naoir gegevens, verstrekt door de correspondenten van de Directie van den Landbouw. Op verschillende plaatsen hebben de vrucht- boomen in sterke mate door de nachtvorsten geleden, doch ook, waar dit niet het geval was, hebben zich niet veel vruchten gezet, mede doordat er ten gevolge van het slechte weei weinig insectenbezock geweest is. Daarbij komt nog, dat hier en daar luizen en rupsen in de nppelboomen optreden cn in Zeeland schurft voorkomt, hetgeen alles te za- men oorzaak is, dat de stand van de appelen vrij slecht genoemd moet worden Vooral de vroeg bloeiende soorten hebben sterk geleden. De peren, die tot vooi korten tijd zijn blij ven ruien, staan cr iets beter voor de stand gaat echter matig tot vrij goed niet te boven Staan de vroege kersen nog matig tot vrij goed, de late soorten zijn nog sterker in dc ontwikkeling geschaad de stand is vrij slecht De druiven, die min of meer onafhankelijk zijn van de weersgesteldheid, staan goed. Van de bessen hebben de roode en witte minder van de koude geleden dan de kruisbes sen, terwijl de stand van de zwarte bessen al gemeen zeer onbevredigend is. In sommige- streken zijn gehecle takken afgevrorendc struiken zijn dan aan den grond opnicw uit- geloopen. De komkommers hebben een vrij goeden stand de tomaten staan goed tot vrij goed. Vroege aardappelen zijn korten tijd na het opkomen op meerdere plaatsen bevroren deze hebben zich echter algemeen goed hersteld, zoodot het gewas wel iets later is, doch de stand nog nog tot vrij goed genoemd kan wor den. Van de aardbeien zijn het de vroege soorten, die de meeste vorstsohode hebben geleden in de Bommelerwaard ging zelf» een groot deel van het gewas geheel verloren. Ook de late soorten hebben ten gevolge van het koude weer veelal slecht gezet Op verschillende plaatsen treedt voort» vreterij op, hetgeen mede oorzaak is, dat de aardbeien sleohts een matig tot vrij goed beschot zullen leveren. Samenvatting De gemiddelde stand der ven- schillende gewassen kan worden aangeduid door de volgende cijfers Bij de vaststelling dezer cijfers is rekening gehouden met den omvang der teelt in de verschillende deeler» des lands, terwijl de volgende schaal als gron is genomen 100 uitmuntend, 90 zeer goed, 70 goed, 60 vrij goed, 50 matig, 40 vrij slecht, 30 slecht, 10 mislukt. Appelen 41 Peren 54 Kersen (vroegfc) 55 Kersen (late) 43 Engelsche krozen 49 Andere pruimen 57 Druiven 70 Perziken (onder glas) 60 Perziken (natuur) 50 Roode en witte bessen 66 Zwarte bessen 42 Kruisbessen 61 Komkommers 63 Tomaten 60 Meloenen 69 Sluitkool 69 Bloemkool 62 Vroege aardappelen 64 Tuinbooncn 70 Wortels 64 Erwten 71 Asperges 53 Sla 62 Aardbeien 55 (St.ct.) SPCORViTGRAAD. Dc Minister van Waterstaat heeft aan den Spoorwegraad toegevoegd als adjunct-secreta ris H. Heinemah, commies bij het rijkstoc- zicht op de Spoorwegen te 's Gravenhage. HET SCHADEVERGOEDINGSPROCES TEGEN COMMISSARISSEN DE VORDERING NIET ONTVANKELIJK De derde Kamer der Rechtbank te Amster dam heeft gister vonnis gewezen m de civielo procedure, indertijd aanhangig gemaakt door den heer A G. Kok te Hilversum (namens de firma Corvcy) contra dc commissarissen van de Naamlooze Vennootschap „De Amstcrdom- mer" Christelijk Volksdagblad), met name do heeren A. I. da Costa, mr. S. de Vries Czn., mr. H Bijlevcld, D Wijnbeek cn ds B. Wie- lingo, die aangesproken zijn tot betaling van schadevergoeding van 103.838.24 vermeer derd met 6 rente, welk bedrug de firma Corvey tengevolge van het faillissement van de N.V. „Dc Amsterdammer", zou zijn te kort gekomen. Dc Rechtbank heeft den cïschcr niet onvan- kelijk verklaard in zijn cisch, op grond, dat niet vast staat, dat de gedaagde commissaris sen van „De Amsterdammer" hebben behoe ven te weten, dat gelijk bepaald is in artikel 47 van het Wetboek van Koophandel en waar op eischer zich heeft beroepen het maat schappelijk kapitaal een verlies van 50 of van 75 pet. heeft geleden, doorgelaten dat herstel van dc slechte finanrieele positie der vennoot- schapt volstrekt niet uitgesloten geacht kon worden. NEDERL. BOND VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. De Vicrdaagsche afstands- marschcn dit jaar inter nationaal. In verband met de vierdaagsche afstands- rnarschen, bericht men ons. De Jaarlijksche afstandsmarschen uitgeschre ven door den Nederlandschen Bond voor Licha melijke Opvoeding, zullen dit jaar voor de eerste maal internationaal worden gehouden. Door het Comité, dat die marschen regelt, is in hot buitenland propaganda gemaakt, zoo dat op het oogenblik behalve Nederland, 5 landen htm vertegenwoordigers zullen zenden naar Nijmegen op 17, 18, 19 en 20 Juli a.s. Engeland komt met 40 man van de Road Wai ring Association, waaronder een team van 10 man van de Civil Service. Duitschland zal met 4 officieren en 40 man uitkomen van do Reichsw^hr. Noorwegen 1 officier en 20 man van de Royal Guards, terwijl ook Frankrijk en België hunne vertegenwoordigers zullen ^enden. De belangstelling van Nederlandsche zijde 's grooter dan andere jaren, zoowel van de zijde der burgerij als van militaire zijde. In totaal hebben 1108 deelnemers en 7 deel neemsters zioh opgegeven Onder deze 7 deel neemsters is mej. v. d. Kleij uit Rotterdam, v onder de heeren 4 boven de 55 jaar onder wie de bekende wandelaar, dc heer Pastoors, die reeds 68 jaar oud is. De Rotterdamsche, Haagsche cn Tielscho Politie zullen vertegenwoordigers zenden; van militaire zijde ontbreekt natuurlijk ook niet de ritmeester Jhr. v. d. Goes, die dit maal voor dc 12de keer medeloopt, terwijl de sergeant van 't Zet, van het Regiment Genietroepen voor de 7de maal deelneemt. Tot nog toe heeft het Comité nlle reden tot dankbaar te zijn voor de medewerking, zoowel voor die van civiele en militaire auto riteiten. NEDERLAND EN BELGIË. Nederland neemt deel aan de ten toonstellingen in België in 1930. Eenigen tijd geleden heeft een delegatie van vooraanstaande personen uit Antwerpen en Luik bij de Nederlandsche Regcering de deel neming van ons land bepleit aan de in 1930 respectievelijk te Antwerpen en te Luik tc hou den tentoonstellingen. Naar wij thans vernemen, heeft de Regec- ring besloten en is aan de Belgische regcering medegedeeld, dat op Nederland's deelneming kan worden gerekend. Zeg niet alles wat gc weet, maar weet altijd wat ge zegt. Door J. S. FLETCHER. Geautoriseerde vertaling, uit het Engelsch door MR. G. KELLER. 13 „Natuurlijk, daar zij naar allen schijn is voortgesproten uit mijn bod. Ik heb mij voor genomen, deze stad niet te verlaten, vóór het geheim is ontsluierd, zoodat wij elkander ver moedelijk wel dikwijls zullen ontmoeten, mijn heer Stcvenege. Na ten minste dit deel van mijn werk in orde gebracht tc hpbben, ga ik gebruik maken van een zeer vriendelijke uit- noodiging van den burgemeester om mij aan zijn familieddsch te scharen. Natuurlijk hoop ik u vanavond nog in het hotel te treffen." Hij klopte Stevenege nogmaals op den schouder, knikte hem vriendelijk toe en kuier de over het Marktplein weg. Daar het bijna etenstijd was ging de detective de gelagkamer van het „Dravende Hert" binnen. Terwijl hij daar in zijn gewone hoekje zat, viel zijn blik op zijn schiidersbehoeften, toen hij met Ollard vroeger op den dag er binnen was gegaan en een bitter glimlachje plooide zijn lippen. Hij was naar Alanschcster gereisd, bepeinsde hij, om er zijn liefhebberij te beoefenen en zijn werk een iijdje uit zijn hoofd te zetten en nu zat hij hier, tegen wil en dank zich verdie pend in een blijkbaar ongewoon geheimzinni ge misdaad. Maar het geheimzinnige in een misdaad oefende steeds een onweerstaanbare aantrekking op Stevenege uit en toen hij een lepel in zijn soep stok, wist hij, dat niets er hem ven zou terughouden om den dader van den moord op den onbekende op to sporen cn dat paneel cn palet onaangeroerd zouden blijven tot hij geslaagd was. Tegen 't einde van zijn middagmaal kwam 'n kellncr op hem at, die, naar hem toescheen met ongewone belangstelling naar hem keek, wat natuurlijk het gevolg was van de gebeur tenissen, waarbij hij, naar het hotelpersoneel meende, op een of andere geheimzinnige wij ze betrokken was. „De inspecteur van politie Detterling is in de rookkamer meneer," zei hij fluisterend, ,,en had u gaarne even gcspioken, als het u gele gen kwam. „Is hij alleen „Neen, nieneer, er is een heer met hem meegekomen, de heer Hicking, de schoenma ker," antwoordde de kellncr geheimzinnig. „Ze zitten in den uitersten hoek van dc rook kamer, meneer. Stevenege verliet de eetkamer, en begaf zich naar het rustige hoekje, waar Detterling zich had neergezet, blijkbaar om niet gezien of ge stoord te worden. Hij zat daar met 'r. zeer al- ledaagsch uitziend man, waarmee hij fluiste rend praatte; terwijl de andere een gla» om klemde. Stevenege had reecis met zoker ver maak waargenomen, dat dergelijke besprekin gen doorgaans vergezeld gingen van de noo- dige ververschingen. Hij trad nader en Dettei- ling wierp hem een blik toe, waarmee hij trachtte velerlei uit te drukken „De heer Hicking, meneer Stevenege" be gon Detterling. „Bekend winkelier hier ter stede, een mijner vrienden.' De heer Hicking stak een dikke hand uit en drukte die van Stevenege met groote warmte. „Uw dienaar, mijnheer," zei hij. „Zeer aan genaam u te ontmoeten I Meer dan eens van u gehoord, mijnheer. Wonderlijke ge schiedenis, vindt u ook niet „Weet u wat naders daaromtrent?" vroeg Stevenege, een leunstoel aanschuivend cn zijn beide bezoekers aankijkend. „Kunt u eeni ge inlichting g^ven Zeker, mijnheer," antwoordde Hicking, ik heb den inspecteur reeds medegedeeld wat ik wist". „En ik heb hem verzocht u dot ook mede te deelen," zeide Detterling. „Ik acht zijn inlichtingen van het hoogste gewicht." „Ei kom?" zei Stevenege, terwijl hij den ge tuige wat aandachtiger aankeek. „En wat weet u dan, mijnheer Hicking?" De heer Hicking was 3 welgedaan heer met schorre stem, op uit oogenbliL riekend naar den ïumgrog vóór hem. Hij behoorde tot dat slag menschen, die, als zij iets willen mededeelen, dat zij van belang achten, dat op hun eigen manier zoo breedvoerig moge lijk uitspinnen. Daarbij had hij de eigenaar digheid om zich vertrouwelijk over het ta feltje heen te buigen dat tusschen Stevenege cn hem cn Detterling stond, cn terwijl zijn dikke vingers speelden met de d ngen, die op het tafeltje stonden, deelde hij de feiten op een geheimzinnig doende wijze mede, tcr- wij'l zijn oogjes 'beurtelings Stevenege en Detterling aankeken. „Nu meneer," begon hij, „het staat er mam zoo medeOnze inspecteur hier heeft mij btf het lijk gebracht van don man in het lijkenhuisjc die, zoo ik het goed heb, van morgen in het bosch buiten de s'ad is ge vonden en die vermoord schijnt te zijneen j r.keligc geschiedenis, heeren I Natuurlijk herkfnde ik den armen kerel dadelijk „Herkende u hem?" vroeg Stevenege. „Zeker meneer, dat staat vastl Maar deoi was alle reden voor, meneer Stevenege, zoo- u's ik den inspecteur heb aangetoond. Hij had een paar van mijn schoenen aan." „Een paar van uw schoenen riep Stcverege. „Dat begrijp ik niet." „Ik wil daarmede zeggen, meneer,' ver volgde Hicking, „dat hij een paar van mijn schoenen aan had toen men hem vond. Na tuurlijk heet hij ze nu niet incer aan. doch zij stonden bij dc rest van zijn kleuren cn be zittingen op het politiebureau. Zoo zit het.' „De heer Hicking wil maar zeggen, dat de men var. morgen een paar schoenen bij hem hed gekocht," verduidelijkte Detterlin; ,-PrcovS, meneer," vervolgde de schoen maker. „Dat is juist vanmorgen gebeurd 1 Pn nu wil ik meneer Stevenege eens haar fijn uiteenzetten, hoe alles in zi;n werk is gegaan. Mijn zaak, moet u weten, meneer Stevenege, ligt bijna vlak tegenover den JConingscik" en ik ben zoo gewoon na slui tingstijd daarheen over te steken om er een pijpje tc rooken, een glaasje te drinken en cr een praatje te maken, wat ik wel nocdig heb, daar ik sinds twee jaar het ongeluk heb Wfduwnaa tf- zijn, doordat ik ïrijn «rouw verloren heb. Nu dan, meneer, ik ging gis teravond volgens mijn gewoonte nam dt overzijde ik houd mij in ol mijn doen en laten graag aan mijn gewoonten, meneer Ste venege en, zooals ik altijd doe, ging ik naar de kleine gelagkamer. Daar zaten op dat oogen- b'ik niet veel menschen, alleen zag ik ei dim man, don rioode, rustig in een hoekje achter em gihósjc whiskey zitten. En doei ik nu emrnnol een mensch ben die van gezyl'igheid houdt, begonnen wij natuurlijk een praatje een vriendelijk praatje, zoo over koetjes en kalfjes, als het heet. En hij deelde mij mede, dat hij in dit deel van het land een uitstapje I maakte, een voetreisje bij wijze van verzet, en dat hij van plan was den volgendon dag, dat dan natuurlijk vandaag is, uit Alansdale te vertiekken, vervolgens over de heuvels en de heide naar Hawes trilde wandelen, cn daar hij nog r.ooit vroeger in deze streek was gen weest vroeg hij mij, of ik hem kon zeggen, hoe de weg was. Nu ik ken natuurlijk deze streek op mijn duimpje en ik vertelde hem wat ik wist. Hier en daar, zei ik, als u over de rotsheuvels gaat, is de weg moeilijk be gaanbaar, bezaaid met puntige steenen. Zoo zegt hij. Slecht voor je schoenen, niet Nu en of, zeg ik, daar moet je stevige schoe nen voor aan je voeten hebben. Duaiop tilt hij eer. voet op en ik zie, dat hij een paar dunne schoenen draagt, zoo van cMe echte stadsschoenen. „Zou het hiermee gaan?" vraagt hij. „Mag ik u eens zeggen, hoe het u vergaan zol?" zeg ik. „Nu, vóór u nog vijf mijl ver der is, loopt u op uw kousevoetrnl' „Niet si nik genoeg dus?" vraagt hij weer „Ojj geen stukken na," antwoord ik weer „Die zolen gaan aan flarden op de puntige brokken kalksteen." „Nu, zegt hij weer, dan zit er niets anders op, don me writ stevigers aan te schaffen." „In d"t gevel, zeg ik, neem ik de vrijheid u mede te deelen, dat u bij mij terecht kan. Als u bij mij in den winkel komt, hier recht tegenover mijn naam is Hicking vóór u morgenochtend op weg gaat, zal ik u een be hoorlijk paar leveren, u kan nergens in de stad beter terecht. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 9