l HQÜSAER, Zoiner- Uitverkoop. Ovjefoefoz A&and VERLAAGDE PRUZEN direct gereed! COSTUUM f 1.85 f I.IO PASLTHE Depot: Utr.straat 47. Tel. 557. DE BEZUINIGINGSCOMMISSIE INKRIMPING DER RADEN VAN ARBEID AANBEVOLEN LANGESTRAAT 64. Heeren- en Kinderkleding. Alle zomerartikelen belang rijke reductie. Witte Katoenen Pantalons vanaf f 2.90, inclusief gordel. ONTVIEKKEN en OPPERSEN ALLEEN OPPERSEN HET VERSLAG DER COMMISSIE VAN DESKUNDIGEN INZAKE DE SOCIALE VERZEKERING IS BEZUINIGING EN VEREENVOUDIGING HIER MOGELIJK? SPOORWEGPERSONEEL. Steun Lij leven en overlijden, In Üe te Amsterdam gehouden algemeen© vergadering van de Vereeniging van personeel 'der Nederlandsche Spoor- en Tramwegen tot steun bij leven en overlijden is het aftTedend bestuur herkozen en zijn als commissarissen gekozen do heeren D. de Kat tc Amsterdam, Th, J. Jansen te Haarlem, H. W. Bitter te Overveen, W. Fekker te Hilversum en J. P. Eijbaord te Utrecht, van welk college eerstge noemde als voorzitter zal optreden. Volgens het jaarverslag is gedurende de ef- geloopen 12 maanden door bemiddeling van de vereeniging voor 250.000 aan verzekerm. gen gesloten op 30 Juni j.l. telde de vereeni ging ongeveer 3000 leden. Medegedeeld werd, dat von 1 dezer at aan de nagelaten betrekkingen van leden, die over leden tengevolge van een bedrijfsongeval, e$n extra-uitkeering zal worden gedaan tot een maximum van 350, op voorwaarde, dat het geheele gezin, voor een bedrag van gemiddeld 200 per hoofd bij de vereeniging is verze kerd. UIT DE INGENIEURSWERELD. Een Nederlander tot hoogleeraar tc Londen benoemd. Ir. H. ZondstTa, van Heerenveen, die tc Delft studeerde en thans werkzaam is aan de hoogeschool te Seattle, is benoemd tot hoog leeraar aan het Imperial College of Science and Technology te Londen. DIEFSTAL. k 500 dollars vermist. Men meldt aan de Msb. uit Kerkrade Eenigen tijd geleden kwam aan het klooster der Broeder-Franciscanen te Blijerheidc-Kerk- rade een geschonden brief aan, afgestuurd door den overste, die thans in Amerika op visi tatie is. Het bleek, dat uit den brief een bankbiljet van 500 dollars was ontvreemd. Na uitgebreid onderzoek heeft de Justitie te Maastricht thans de arrestatie gelast van den waarnemend kantoorhouder J. L. Hij is naar het Huis van Bewaring overgebracht. DE SPOORWEGSTAKING IN 1003. De ex-stokers zullen geen tege moetkoming ontvangen. Indertijd hebben besprekingen plaats gehad tusschen de directie der Nederlandsche Spoor wegen en den Personeelrand over het doen van een tegemoetkoming aan de stakers van 1003, hetgeen door de directie geweigerd werd. Daarop heeft de Personeelraad zich tot den Minister van Waterstaat gewend met verzoek om een regeling te treffen, waardoor het oud- spoorwegpersoneel in 1003 als gevolg van do staking ontslagen te gemoet gekomen zal wor den. Dc Minister heeft daarop het volgende ant woord aan den Personeelraad gezonden: „Met betrekking tot den kenbaar gemaakten wensch, zij medegedeeld, dat ik mij vereenig met het ter z&ke door genoemde directie ingenomen standpunt, en dat ik mitsdien geen termen heb kunnen vinden om mijne tusschenkomst in den door u gevraagden zin te verlecncn." GEMEENTESECRETARIS VAN MEPPEL. Tot gemeentesecretaris van Meppel is be noemd de heer H. H. de Carpentier, secreta ris* der gemeente Enkhuizen. REORGANISATIE RIJKSWATER STAATSDIENST Aan het vervolg op het zevende verslag (kalenderjaar 1927) van de Bezuinigingscom- missie-Pop, bevattende: A. Het verslag der commissie van deskun digen inzake de sociale verzekering. B. Reorganisatie van den Rijkswaterstaats dienst, is het volgende ontleend: Ad A. Bij beschikking van den toenmaligcn Minister van Arbeid, H. en N. d.d. 22 Februari 1926, werd een Commissie van deskundigen ingesteld, aan welke Commissie dc opdracht werd verstrekt gegevens te verzamelen, die zullen kunnen strekken om na te gaan of, het zij binnen het kader der tegenwoordige sociale verzekeringswetten, hetzij door een wijziging daarvan, blijvende binnen de grenzen eener novelle, vereenvoudiging en daardoor bezui niging in de thans geldende wijze van uitvoe ring van de beginselen dier wetten verkregen kan worden. Als voorzitter van de Commissie werd aangewezen de heer H. A. van IJssel- steijn, oud-minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. De Commissie heeft zich beperkt tot die voorstellen, welke naar haar gevoelen tot bezuiniging kunnen leiden. Dc openbare uitvoeringsorganen. Dc sociale verzekeringstaak van de Over heidsorganen, Raad van Arbeid, Verzekerings raad en Rijksverzekeringsbank, omdat op dit oogenblik de uitvoering van twee Ongevallen wetten, van de Invaliditeitswet en van de Ouderdomswet 1919. Wat de uitvoering dei Invaliditeitswet betreft, hebben de Raden /an Arbeid inzake het vaststellen van den verzeke ringsplicht en het zorgdragen voor de rente- kaart en dc premie-invordering belangrijke zelfstandige bevoegdheden, doch naar de mee ning der Commissie is ook voor de uitoefening dier bevoegdheden niet nood'g een orgaan vnn de samenstelling van een Raad van Arbeid Hetzelfde geldt voor de voorbereiding van be slissingen, die de Rijksverzekeringsbank moet nemen inzake het toekennen van invaliditeits- renten en het geven van geneeskundige behan deling. Zonder bezwaar kunnen de werkzaam heden, die uit de uitvoering der Invalditeits- wet voortvloeien, voor zoover deze plaatselijk moeten geschieden, worden opgedragen aan een orgaan van bescheidener omvang dan de tegenwoordige Raad van Arbeid. Zoowel :en aanzien van de beslissingen, die de Raad van Arbeid zelfstandig neemt, als ten aanzien van de voorbereidende werkzaamheden, die de Raad verricht ten behoeve der Rijksverzekerings bank, zijn tot in bijzonderheden uitgewerkte wettelijke voorschriften gegeven, welke weinig of geen ruimete laten voor zelfwerkzaamheid. Dit geldt in het algemeen ook voor de uit voering der Ouderdomswet 1919 cn der beide Ongevallenwetten. Naar de meening van de meerderheid der Commissie zijn dan ook de Raden van Arbeid vrijwel zuiver administra tieve Regeeringsorganen geworden, die in geen enkel opzicht, wat hun practisch beleid aan gaat, met een gemeentebestuur kunnen wor den vergeleken. Haors inziens is de organieke, administratieve en financieele verhouding tus schen Raden van Arbeid en Rijksverzekenngs- bank niet bevorderlijk aan een sobere en eco nomische werkwijze en moet zij er onvermij delijk toe leiden, dat een omslachtige en dub bele methode van werken ontstaat. Vat men de voornaamste gebreken samen van de organisatie der verzekering, voor zoo veel de Overheidsorganen betreft, dan zijn deze: T. het heterogene karakter van de Over heidsorganen; 2. gebrek aan behoorlijk, wettelijk verband tusschen de Overheidsorganen; 5. gebrekkige en onoordeelkundige verdee ling van bevoegdheden over de Overheidsorga nen; 4. gebrek aan wettelijk geregelde centrale leiding bij de uitvoering der verzekering; 5. de aan de Raden van Arbeid toegekende bevoegdheid om belangrijke uitgaven te doen zonder dat de wet het beheer der verschillen de fondsen belaste Bank of de Raad van Toe zicht daarop invloed kan uitoefenen; 6. een te ver in bijzonderheden afdalende wettelijke regeling der verzekeringen; 7. omslachtigheid en stroefheid in de sa menwerking tusschen de Bank eenerzijds en den Verzekeringsraad en de Raden van Arbeid anderzijds; 8. een veelvuldiger inmenging van het Cen trale Regeeringsgezag inzake de uitvoering dei verzekering dan oorspronkelijk bedoeld was (het geven van beslissingen bij tusschen do ■onderscheidene organen gerezen geschillen omtrent wetstoepassing). Uit een bezuinigingsoogpunt moet naar de meenmg van de meerderheid der Commissie geheel gebroken worden met het bestaande stelsel, zoover daarbij de overheidsorganen zijn betrokken. Uitgegaan moet worden van de gedachte, dat de wettelijke ongevallenverzeke ring en de invaliditeitsverzekering en de vrij willige ouderdomsverzekering, ieder op zich zelf beschouwd, één organisch geheel vormen, dat centraal geleid moet worden en voor de centralisatie slechts in aanmerking komt, maar, dan ook zoo ruim mogelijk, voor zoover zulks ten goede komt aan een doeltreffende uitvoe ring der verzekering. De centrale dagclijksche leiding worde op gedragen aan een centraal orgcan met één* hoofdige leiding, door de K~oon te benoemen. Boven het ambtelijk bestuur van het centraal orgaan zal behooren tc staan een Raad van Toezicht, waarin zitting hebben door de Kroon tie benoemen vertegenwoordigers van werkge vers en werklieden naar het pariteitsbeginsel «it voordrachten van weikgevers- en werklie- denvereenigingen, onder leiding van een door de Kroon benoemden voorzitter, waaraan be paalde wettelijke bevoegdheden zijn gegeven Invaliditeitswet. *De commissie Heeft zich veel moeite gege ven om een stelsel te vinden, dat tot ecnige be langrijke bezuiniging zou kunnen leiden. Bij het nader onder de oogen zien van zulk een stel sel, bleek het haai echter op de meest overtui gende wijze, dat dit niet zou kunnen worden in gevoerd zonder ingrijpende wetswijziging, die, hoe ruim men ook het beg :p van oen novelle opvatten moge, in dit geval heel zeker riet als zoodanig zou kunnen worden aangemerkt. Tot haar leedwezen is het der commissie dan ook niet mogelijk v ooi stellen te doen, die bij handhoving van het htudige stelsel tot een belangrijke bezuiniging bij de uitvoering der Invaliditeitswet zouden kunne;- leiden. Intus* schen is bij de commissie de v-aog gerezen, of in het aantal bescheiden, die op dit oogenblik bij de Raden van Arbeid en de Rijksverzeke ringsbank in betrekking tot dc Invaliditeitswet worden opgemaakt, ge*.n vereenvoudiging ware te verkrijgen. Vers drillende bescheiden kun nen bij de inschrijving enz. van adspirant-ver- zikerden achterwege worden gelaten. Wat het renteboekje betreft, dit zou kunnen vervallen. De gegevens omtrent den stand zijner verzeke ring kunnen den verzekerde worden verstrekt door mededeeling van het aantal premiën, waarvan de betaling bewezen is door de zegels op een buiten gebruik gestelde rente- kaart. Naar het oordeel der commissie vis voorts vereenvoudiging in de renteberekening moge lijk. De artikelen 74 cn 75 der Invaliditeitswet dwingen tot het maken van een splitsing rus schen de op een rentekaart geplakte zegels, al naar gelang de premie is betaald, over rente* weken voor of na de week, waarin hel 16de levensjaar is vervuld. Deze regeling is om slachtig en kan zonder gevaar de rechten der verzekerden worden vereenvoudigd Het is aan de commissie bekend geworden dat het bestuur der R.V.B. inmiddels bereids een daartoe strekkend voorstel aan den mi* nister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft gedaan, cn dat aan dit voorstel door dien mi nister gevolg zal worden gegeven. Het niet nakomen van de verplichtingen door werkgevers en arbeiders is mede een val» de oorzaken der hooge administratiekosten. Van de 2 millioen in omloop zijnde rente- kaarten worden er slechts 40 pet. vóór of op den vervaldag ingezonden. Voor ae overige 60 pet. moeten dus extra kosten worden ge maakt Waarschuwingen en aanmaningen moe ten worden gezonden en ten slotte is het noodig, dat nog een groot deel der niet inge leverde kaarten door de ambtenaren in den bui tendienst wordt opgespoord. Verder moet pei jaar circa 2 millioen gulden aan verschuldig de premie bij de werkgevers worden nagevor derd. Door eenige leden der commissie werd becijferd, dat een vierde deel van de admi nistratiekosten, welke de Raden van Arbeid voor de uitvoering der S. W. maken, door de in hun plicht nalatige werkgevers en arbei ders wordt veroorzaakt. De commissie acht het logisch, dat deze kosten door de nalatiger» zelf en niet door het Invaliditeilsfonds worden gedragen. Dit zou kunnen geschieden door de in te stellen navorderingen met zekeren op slag, b.v. 10 pet. te verhoogen, tcrwij1 de ar beider, die in gebreke blijft zijn rentekaart in tc leveren, een boete te betalen zou krijgen van b.v. 0.25 tot 1.50, al naar gelang van het verzuim. Een zoodanige regeling zoude bovendien al licht een goede preventieve werking bezitten, zoodat het aantal gepleegde verzuimen zou verminderen. In dit verband aoht de meerderheid der com missie het voor een goede nakoming der S. W. bevorderlijk, indien in de wet werd be paald, dat de rentekaart van den arbeider, zoo lang het dienstverband duurt, zich bij den werkgever moet bevinden. De werkgever zou dan verantwoordelijk worden gesteld voor het inzenden der rentekaart aan den Raad van Ar beid, tenzij hij deze tegen ontvangstbewijs aan den arbeider heeft ter hand gesteld. Bezuinigingscommissie. Uitbreiding der mechanisatie van de admi nistratie zal, naar het oordeel der commissie, voorts tot bezuiniging leiden, mits daarmede gepaard" gaat inkrimping van het aantal Ra den van Arbeid of plaatselijke afdeelingen van 1 et centraal orgaan Ten slotte zal ook bier, evenals bij de on gevallenverzekering, tot bezuiniging leiden de vereenvoudiging in het geheel der openbare uitvoeringsorganen, zooals de commissie voor stelt. De bezuinigingscommissie kan zich met de meening van de meerderheid der commissie van deskundigen vereenigen. Zij zou intusschen gaame nog een voortge zet onderzoek wenschen naar de mogelijkheid tot besparing op de administratiekosten. In het bijzonder ware na te gaan of niet de uniformi teit der iritvoeringsvoorschriftcn voor alle ver zekerden aan een zuinige administratie in den weg staat en of een differentiatie van eenvou diger of beter aangepaste voorschriften van uit voering voor verschillende categorieën van ver zekerden wel tot belangrijke bezuinigingen zou leiden. Als voorbeeld ware te denken aan de verzekering van huisbedienden, dienstboden oi van bedienden van administratie-kontoren in tegenstelling tot de verzekering in groot-indus trieën. Ad. B. Van de Centrale Reorganisatie-com missie ontving de commissie-Pop het verslag van de commissie voor de reorganisatie van den Rijkswaterstaatsdier.st, ingesteld bij be schikking van den Minister van Waterstaat, welk verslag eenigen tijd geleden is versche nen. Daar het hier een staatsdienst betreft, die tot op den huidigen dag terecht den naam heeft van een uitstekende opleidingsschool te zijn voor de dofiraan verbonden ingeniems, een stoatsdienst, die tal van klinkende namen in zijn registers heeft ingeschreven, die den roem van Nederlandsche kennis en degelijkheid ver over de grenzen hebben gedragen, een dienst bovendien, die in ons steeds door het water bedreigde land te allen tijde gereed moet zijn voor een krachtig optreden, zoodat daarmede geen gevaarlijke proefnemingen mogen worden gedaan, doch alleen reorganisaties mogen wot- den toegepast, 'die zekerheid van slagen met zich brengen, is de uiterste voorzichtigheid ge boden bij de afbraak van hetgeen bestaat en dient alle aandacht geschonken to worden aan het oordeel van hen, die in den dienst zijn opgevoed en hem door en door kennen. Uit dit oogpunt beschouwd, en gezien de samen stelling der commissie voor de reorganisatie van den R.W.S., is dan ook groote omzichtig heid geboden. Een zekere lenigheid in de or ganisatie in het leven te roepen, door naast vast personeel ook personeel op arbeidscon tract werkzaam te stellen, vindt algemeen toe passing. De mate, waarin dit kan plaats heb ben, is afhankelijk van den aard van het or gaan, waarbij het beginsel in toepassing wordt gebracht. Bij den R.W.S., waar het uitgesloten geacht wordt voor de meer verantwoordelijke posatieën los personeel van voldoende be kwaamheid en ervaring op cenigszins betec- kenende schaal te verkrijgen, zal de mogelijk heid van het uitzetten cn inkrimpen van den dienst tot het meer ondergeschikte personeel beperkt moeten blijven. Dit geldt zoowel voor den gewonen dienst als voor de nieuwe weT- ken. Aan de eischen eener doeltreffende cen tralisatie wordt bij do tegenwoordige organi satie geenszins voldaan. Daar alle hoofdinge nieurs-directeuren rechtstreeks met den Minis ter correspondeeren, kan door de mspecteurs- generoal geen behoorlijke leiding aan den dienst gegeven worden. In elk geval moet als eisch gesteld, en zou dus een daartoe betrekkelijke regeling ge troffen moeten worden, dat bij het optreden naar buiten de directie één en ondeelbaar is, zoodat daarvan geen tweeërlei adviezen kun nen uitgaan. In het verslag wordt niet aangeduid, welke vermindering van arbeid, en dus van perso neel aan het Departement, zou voortvloeien uit de instelling van een centraal bureau, als door de Commissie voor de reoganisatie van de R. W. S. gedacht. Laatstgenoemde Commissie becijferd dat dus haar organisatie 430.000 op het vaste personeel bezuinigd zal worden. Daartegen over rekent zij voor personeel op arbeidscon tract slechts f 150.000 noodig te 'hebben. Daar elk gegeven ter bevoordeeling van dit laatste bedrag ontbreekt, beveelt de Bezuinigings commissie groote voorzichtigheid ten aanzien van het aanvaarden der financieele gevolgen van het nieuwe stelsel aan. De besparing op gebouwen wordt rondweg op ten minste 1C0.000 geschat. Het treft, dat hierbij niet in aanmerking wordt gebracht een vergoeding voor bureouruimte der dis trictshoofden, die vrij zeker gevraagd zat wor den, niet het minst in verband met den te ver wachten groei dezer bureaux. In verband met een en ander schijnt het de Commissie-Pop toe, aanbeveling te verdienen, dat allereerst een beslissing worde genomen omtrent de instelling eener naar haar meening onvoorwaardelijk noodige centrale leiding (vorm, bevoegdheden, inrichting van haar bu reau), in dier voege, dat wanneer omtrent den vorm door den Minister beslist is, dc regeling der bevoegdheden en de inrichting vun het bureau de leiding op grond van de voorstel len dezer laatste plaats behooren te vinden. Daarna zal er een onderzoek moeten worden ingesteld naar de mogelijkheid het bureau der centrale leiding in de formatie van het Depar tement van Waterstaat op tc nemen, ter ver vanging van de afdeelingen Waterstaat T en A, voorzoover daarbij waterstaatszaken behan deld worden. Nadat dit alles g-cregeld is, kan de leiding omtrent de alsdan noodig blijkende reoganisa tie voorstellen doen. HULDIGING DR. H. J. VAN DE STADT. Als rector van het lyceum aldoor. Gisteren is dr. H. J. van de Stadt gehuldigd als rector van het Gemeentelijk Lyceum te Kampen, wegens zijn 25-jarig jubileum als di recteur der HJ5.S. en door samenvoeging van H.B.S. en Gymnasium tot Lyceum als rector dier instellingen. Om 11% uur had de officiecle huldiging plaats, waarbij vele woorden van waardeering door curatoren, oud-leeraren en oud-leerlingen werden gesproken, waarna nog een genoegelijk samenzijn is gevolgd Gister avond was er een feestelijke samenkomst in de Buitensocieteit. OLYMPISCHE SPELEN. Het plaatskaartenbureau. Het Comité T928 verzoekt ons er nogmaals op te wijzen, dat het adres van het plaats kaartenbureau is Heerengracht 466, Amster dam, oude gebouw der Nederlandsche Handel Maatschappij. Correspondentie betreffende den plaatskaartenverkoop is dan ook met uitslui ting van ieder ander adres (dus ook Wccsper zijde 32) aan dit adres te richten, daar er niet kan worden ingestaan, dat correspondentie met een ander adres tijdig in behandeling kan wor den genomen. Op telefonische of mondelinge verzoeken kan niet worden gelet. VICE-ADMIRAAL W. G. VAN NES. De begrafenis op Oud Eik en Duinen. Op Oud Eik en Duinen te 's Gravenhnge werd gisteren ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den gep. vice-admiraal W. G. van Nes. Onder dc aanwezigen op dc begraafplaats werden opgemerkt de heeren Cohen Stuart, oud-minister van marine, Zegers Rijser, secre taris-generaal van het departement van Marine Graadt van Roggen, administrateur van dat departement, vice-admiraal van der Bosch, de gep. luitenants-generaal Knlff, Stntcn en We ber, gep. generaal-majoor de Ridder, gep. vice-admiraal I. van den Bosch. F. L. Ram- bonnet, Smith, de Booy en Serie, kolonel van der Waarden, gep. schout-bij-nadht Hoogj, gep. kapiteins ter zee Groeneboom en Boelen, gep. kapitein luitenant ter zee van Roosen daal, gep. kolonel der mariniers Cazaux van Staphorst, de oud-hoofdofficier, van admini stratic ten Brummeler en baron Haersohc van Hocrst namens de marine-kegelrlub. Met den stoet kwamen nog mede de heeren ▼an der Velden, Erdbrink, oud-officier bij de marine, gep. vice-admiraal Tvdeman, gep. ka pitein ter zee Backer en Halewijn en prof. Siertscma uit Delft. Aan de groeve heeft kolonel Backer als oud vriend het woord gevoerd. Hierna spiak nog ds. G. Hulsman. Een zoon dankte voor de belangstelling. VERKRIJGBAAR BIJ ALLE ERKENDE RIJWIELHANDELAREN WILLEM STEELINK ERNSTIG ZIEK. Naar wij vernemen is de bekende schapen schilder Willem Steelink, wien vier jaren ge leden het rechterbeen geamputeerd werd, se dert verscheidene maanden ernstig ziek. BOEKBINDERSPATROONS. In de jaarvergadering van den Nederland- schen Bond van Boekbinderspatroons, Dinsdag op de I. T. A. te Arnhem gehouden onder lei ding van den heer F. L. van der Bom tc Am sterdam, wees de voorzitter in zijn openings woord op de bcteekenis eener jaarvergadering als uiting van hetgeen in den kring der leden leeft. De noodzakelijkheid van samenwerking kwam ook tot uiting in het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Stokkink te Amster dam. Het ledental der vereeniging nam in het af- geloopen jaar toe. De toestand van het middel- en kleinbedrijf maakte op de middagvergadering het onder werp van bespreking uit, welk onderwerp werd ingeleid door den voorzitter met een rede, ge titeld: „Zorg Service". De conclusie der be spreking leidde er toe, dat het bestuur werd uitgenoodigd om zeer scherp toe te zien op toelating van nieuwe leden, terwijl het verder opdracht ontving tot het houden van groeps vergaderingen, opdat de verschillende bran ches m de binderij meer tot uiting zullen kun nen brengen, hetgeen in bepaalde onderdeelen van het bedrijf leeft. Het standpunt, door den Bond in 1716 aan genomen ten opzichte van bindende prijzen, werd gehandhaafd. Hieromtrent was een en quête onder de leden gehouden, waaruit het bestuur gebleken was, dat verreweg het groot ste deel der leden voor bepoolde werkzaamhe den handhaving van minimaal vastgestelde prijzen wenscht, terwijl voor groote partijen werk algemeen gewenscht geacht wordt om nadruk te leggen op goede kostprijs-bereke ning. In de vacature in h$t bestuur, ontstaan door de verplichte aftreding van den heer L. C. C. M. dc Bruijn te Roosendaal, werd voorzien door de verkiezing van den heer C. Teulings te 's-Hertogenbosch, welke deze benoeming aanvaardde. Als voorzitter werd met alge- meenc stemmen de heer F. L. van der Bom herkozen. Tenslotte ontving het bestuur opdracht om te trachten propaganda voor goed bindwerk te maken. DS. J. G. KUNST, f Gercf. predikant te Arnhem, Na een zeer langdurig lijden is gistermid dag half zes in den ouderdom van 54 jaren: overleden Dr. J. G. Kimst, prei'dkunt di.r reformeerde gemeente te Arnhem. Ds. Kunst, de oudste der Geref. predikanten te Arnhem werd 1 Sept. '73 geboren cn was in October T899 candidaat-predikant. Op 8 April 1900 deed hij zijn intrede 'in Sch.'pluiden en op 15 November 1903 aan vaardde hij c-en beroep te Nijkcrk op de Ve- luwe Op 19 Februari 1911 ving dr. Kunst zijn predikambt non te Barendrecht. Op 10 December 1916 werd hij predikant te Arnhem. Op verschillend gebied heeft de overledene zich in de ofgeloopen twaalf jaren bewogen. Zoo was hij voorzitter van het Gereformeerd Jeugdverband, tweede voorzitter van de Chr. Oranjevcreeniging te Arnhem, oud-serrcloris van de Kiesverceniging Nederland en Orai.je" voorzitter van den Gercf Predikantenbond in Gelderland on cud-voorzitter van de Talma- school. Voor de Gereformeerde kerken was dr. Kunst vertegenwoordiger in de Pariculiere on Generale Synoden. De laatste Synode kon hij nog gedeeltelijk bijwonen, daarna werd hem dit door zijn ziekte onmogelijk gemaakt. In T925 heeft Ds Kunst onder groote be langstelling zijn 25-jarig predikantschap en zijn 25-jarig huwelijksfeest herdacht. De teraardebestelling heeft Vrijdagmiddag op „Moscowa" plaats. De stoet vertrekt om twee uitt van. het sterfhuis. -

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 6