KAMPERMAN'S RIJWIELEN „Quick" S. H. MASSA HAVIK 41 MAISON VAN EIMEREN Afd. Damessalon „Permanent Waving" Berijdt Agent: Raleigh en Simplex Tel. 132 - Kamp 4 Eerste Amersfoortsche Stoompersinr. A. H. VAN NIEUWKERK Complete Woninginrichting. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN DE GASBEDRIJVEN RECLAMES. iVan 14 regels 2.05, elke regel meer 0.50 Verkrijgbaar 1. cL bekende Slijterij iD Gedistilleerd Wijnen en Likeuren. PRIMA BOERENMEISJES, BOERENJONGENS, ADVOCAAT VOORBURGH, MASSA's „SCHILLETJE" enz. alsmede de bekende Oude Genever merk „Ouwe Duijs" i 4.00 d LiterkmUs. TELEFOON 292 Wijersstraat 14 Tel, 205. Heerencostuums keeren worden als nieuw. Borstzak geen bezwaar. Stationsstraat 16b - Tel. 344 ALDEQONDESTRAAT 103-105-107. TEL. 543. Speciaal in betere Meubelen. Uitvoering naar elk ontwerp in eigen fa briek. EEN AUTO DOOR DEN TREIN GEGREPEN EEN DOODE Gistermiddag omstreeks hali vier is aan den onbewaakten overweg te Zoeterwoude aan den Ommerdijk, een personenauto, bestuurd door den heer P. uit Leiden, door den trein in de richting Utrecht gegrepen en een eind meege sleurd. P. is er zonder eenig letsel afgekomen, doch de mede-inzittende werd ernstig aan hoofd en bcenen verwond en is naar het Elisa- Ibethgasthuis te Leiden veroverd. Men vreest voor zijn leven. i De auto is totaal vernield. Nader meldt men ons, dat de chauffeur van de auto, die Vrijdagavond to Zoeterwoude bij een onbewaakten overweg door een trein werd omvergeworpen, des avonds te ruim 11 uur in het St. Elisabethsgasthuis te Leiden aan de be komen verwondingen overleden is. De overledene H. was gehuwd en uit Leiden af komstig. KERKDIEVEN. '~IWITrT; Nog meer op hun kerfstok. Het blijkt dat de te Eindhoven door de Bos sche recherche aangehouden kerkdieven in braak hebben gepleegd in de St Catharina- kerk en de Redemptoristenkerk te den Bosch, de R. K. Kerk te Orther», de St. Jozefkerk te Woensel, de kloosterkerk der Peteis Fran ciscanen te Leiden en in een kerk te Duiven- drecht Zij hebben al deze feiten bekend. Bo vendien stond een hunner nog in het Haog- sche politieblad gesignaleerd wegens verdms- tsrine. (Msb.) k MOORDAANSLAG TE AMSTERDAM. f Twistende compagnons. Twee compagnons H. en D. genaamd, die samen de commanditaire vennootschap Dmwl dreven, hadden gisteravond te Amsterdam ten huize van een advocaat een conferentie over de wijze waarop de tusschen hen gerezen mee- ningsveischillen zouden kunnen worden bijge legd. Het ging hierbij zeer heftig toe en de advocaat moest de heeren meermalen tot kalmte manen. Lotcr ontstond op straat twist tusschen de beide heeren en op den Admiraal de Ruijter- weg gekomen trok H. vlak voor het politie bureau plotseling een mes, waarmede hij D. steken in hals en rug toebracht Deze is ernstig gewond en in bewusteloozen toestand naar het Tesselschade Ziekenhuis overgebracht. H. bevindt zich in voorloopig aiTcst, DE DIRECTEUR TE ASSEN EEN DEBAT IN DEN RAAD In de Donderdagavond gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Assen werd in behandeling genomen het rapport, uitgebracht door de commissie van onderzoek naar de po sitie van den directeur der gasfabriek. B. en W. hadden een brief aan den Raad gericht, waarin zij zeggen na rijpe overweging en zonder maar cenigszins den ernst van het feit te verbloemen hebben gemeend geen voor stel tot ontslag van den directeur te moeten doen. Zij stellen echter voor hem bij wijze van straf voor veertien dagen in zijn betrekking tc schorsen, met stilstand van wedde, voorts met algeheele inhouding van het verlof tot afwezig heid voor het verdere verloop van 1928. Ver dei zijn B. en W. van oordeel, dat de direc teur moreel verplicht is, te overwegen, of hij zich van een bedrag gelijk aan het door hem in strijd met zijn instructie genotene, niet als nog op dc een of andere wijze behoort te ont doen, terwijl de directeur in zijn vrijheid van handelen als leider van het bedrijf op bepaalde punten zal worden beperkt. Nadat verschillende leden herhaaldelijk het woord hadden gevoerd, werden vier voorstellen in behandeling genomen. Allereerst een voor stel van den heer Franken (S. D. A. P.) om den directeur uit zijn betrekking te ontslaan. Dit voorstel werd verworpen met elf tegen vijf stemmen. Vervolgens werd het voorstel van B. cn W. verworpen met tien tegen zes stem men. Een voorstel van den heer Veeninga (A. R.), om den directeur over 1923 een be drag van 250 op zijn salaris in te houden, inhouding van verlof over 1928 en terugstor ting van het genoten bedrag, groot 1250, weid verworpen met tien tegen zeven stem men. Ten slotte werd een voorstel van den heer Nathans (V. D.) in behandeling genomen om den directeur een berisping toe te dienen, hem gedurende twee jaren geen verlof ie verlee- r.en en terugbetaling te eischen van het ge noten bedrag van 1250. Over dit voorstel staakten de stemmen, zoodat daarover in de volgende vergadering zal worden beslist. DE BEGRAFENIS VAN BURGEMEESTER WIJTEMA. Êen eenvoudige en besloten 1 plechtigheid. Hedenmiddag wordt de burgemeester graf waarts gedragen. De begrafenisstoet zal na vertrek van het sterfhuis haar weg nemen langs den CoolsingeL Bij hot stadhuis zullen de oudste raadsleden, de heeren Hoebe en Verheul namens den raad een krans aan de baar hechten. De raadsleden zullen zich dan bij den stoet aansluiten. Op de begraafplaats zal alleen het woord gevoerd worden door mi. A. de Jong, waarnemend burgemeester en door ds. J. C. H. Schol ten, Ned. Hervormd predikant. Crooswijk zal des namiddags niet voor het publiek toegankelijk zijn. De kaarten, die ten stadhuize voor belangstellenden, die toegang tot de begraafplaats wenschen, ver krijgbaar waren, waren gistermorgen reeds al lemaal uitgegeven. HET 600-JARIG STADSBESTAAN VAN ROTTERDAM. Geen feestbetoon uit de burgerij. Het comité uit de burgerij, dat het initiatief genomen had tot een feestelijke viering van het 600-jarig stadsbestaan, heeft in verband met het verscheiden van den bugermeester be sloten af te zien van elk huldebetoon. Het voorgenomen défilé van vereenigligen zal niet doorgaan. NEDERLAND TEGEN NED-L\*D!Ë. Gistermiddag zijn op de tennisbanen van het landgoed Klarenbeek te Arnhem de ten niswedstrijden Nederland tegen Nederlandsch- Indië, die aldaar gehouden worden ter gelegen heid van de Indische Tentoonstelling, begon nen. De uitslagen van den eersten dag luiden Heyneker (Ned.) slaat Serriere (Ind60 60 60; Muntz (Ned.) slaat Tessensohn (ünd.) 61 61 6—1; Vinkcnborg (Ned.) sl. Wamsteeker (Ind.) 6—3 69 6—4 6—5; Ap pelman (Ind.) sl. Van Dijk (Ned.) 64 97 62; Kilian (Ned.) sL Nelman (Ind62 6I 64; Van meegeren (Ind.) sl. Schell (Ned.) 61 6—2 6—2; Moilinger (Ind.) sl. Van Haeften (Ned.) 86 62 62 Jordaan (Ned) sl. Geul (Ind.) 6-4 6-3 6-4. Minister Kan, die aanvankelijk aan deze wedstrijden zou deelnemen, is door ambtsbe zigheden verhinderd. Ir. Pennink is niet ver schenen, zoodat zijn partij tegen Ten Cate niet gespeeld kan worden. De stand na dezen eer sten dag is 5—3 voor Nederland. Heden wor den de dubbelspelen gespeeld RADIO-PROGRAMMA Zondag 15 Juli. Da ventry (Experim.) 492 M. 3.50. Kamermuziek. M. Raphael, bariton. S. Kutcher, viool. C. Sharpe, cello. R. Paul, piano. 8.20. Kerkdienst in dc Studio. Zang. 9.20. Concert door het Park Lane Hotel-or kest. 10.50. Epiloog. Huizen 340.9 M. (Na 6 uur 18/0 M.) 8.309.30. Morgenwijding met medewer king van den heeT Jos. Mineur, lid van het Gilde van de Klare Waarheid Onderwerp „Redt ons, o Heer, want wij vergaan." Verder muziek en zang. 9.50. Kerkdienst vanuit de groot kerk Ned. Herv. Gemeente te Haarlem. Voorganger: Ds. J. C. van Paassen aldaar. 12.15. Spreker Weled. heer Piet Kasteel uit Rotterdam, namens het Dr. Schaepmanfonds. 12.30. Tijdsopgave. 12.301.30 Lunchmuziek door het Trio van Café-Rest. „Winkels" tc Amsterdam. 2.003.00. Middagconcert door hot Banjo- en Mandoline-guintet „Simona" uit Amster dam, onder leiding van den heer S. F. Steen man. 1 3.00-r-4.30 Gramafoonconcert v 4.505.00. Ziekenhalfuurtje door Rector P. de Wolf van het Gesticht St Joannes de Deo te Haarlem. 5.00. Kerkdienst vanuit de Gereformeerde Kerk, Binnensingel te Vlaardingen. Voorganger Ds. H. J. Heida aldaar. 7.458.15. Spreker Pqtcr Marius Lamers O. F. hl Onderwerp„Het Sobriëtas-congres opnieuw te Nijmegen." 8.15. Concertavond met medewerking van het K.R.O. Orkest onder leiding van Martin v. d. Ende. Het dameskoor Juliana onder di rectie van den heer W. Knopers. Hilversum. 1060 M. 10.30. VvP.R.O.-uitz ending in het gebouw van den N. P. B. te Haarlem. Voorganger Ds. G. Westmyse. 1.002.30. Lumchmuziek door bet Trio Verhcy. 3.00. Aansluiting van het Kurhous te Sche- veningen. Het Residentie-orkest onder leiding van Ignaz Neumark. Lucia Corridori, zangeres. Opera-programma. 6.007.45. Vooravond-concert door het Omroep Orkest onder leiding van Nico Treep met medewerking van J. van Buggenum (zan ger). 8.00. Tijdsein van de A.V.R.O. klok. Pers- en Sportberichten van Vaz Dias. Langen berg, 468.8 M. 9.2010.20. Morgenwijding o. 1. v. dr. Ernst Barthel. Dr. Hans Prager, toespraak, Carn Del- seit, piano; Pensio, le viool; Dowe, 2e viool; Leo Ëysoldt, viola; Steinman, cello I.25—2.50. Middagconcert o.l.v. Eysoldt. 4.35—6.20. Tuinconcert door het Zoo-Or kest o.l.v. Arthur Kaufmann. 8.209.50. Uitz. uit Baden-Baden Duit- sche Kamermuziek-feest. Kameropera's. „Seul" in een acte, naar het drama van A. Lernet Holenia. Muziek van Hermann Reutter. 9.5010.50. Uitz. het Muziekpevillon der Pressa Ernstige en Vroolijke Muziek door het Pressa Orkest. DaarnaLaatste berichten en sportbericht. Vervolgens tot 12.20 Dansmu ziek o.l.v. Eysoldt. Londen, 361.4 M. 3.50 Seascape. Concert door het Radio Mi litair Orkest. Doris Vane, sopraan; Glyn East man, bariton. 6.05. Bach Kerk Cantate. Medewerkenden Elsie Suddaby, sopraan; Ethel Barker, alt; Norman Stone, tenor; William Sarrend, bas. 'Het Radiokoor en orkest. 8.20. Kerkdienst in de Woodall Memoriaal Congregational Kerk Burslem. Gezamenlijk koor van de United Methodist Churches. Mr. T. B. Lewis, orgel. 9.25. Symphonie Concert door het Radio Symph. Orkest. Arthur Cat ter all, viool. 10.50. Epiloog „The Helmet of Salvation" Maandag 16 Juli. Da ven try (Experim.) 492 M. 4.20. Concert-cxrgelbespeling in Lozells bios coop door Frank Newman. 5.20. Dansmuziek door het B3.C.-dansor- kest o.l.v. Jack Payne. 630. Tijds., weerber. 7.05. Lichte muziek. Pattison's salonorkest. 3.05. Concert door 'het orkest van Bristol. 9.20. Concertorgelbespeling in Lozells bios coop door Frank Newman. 10.35. Dansmuziek van de Giro's Club. Dc- broy Somers band. II.201135. Dansmuziek in Café de Paris. Tony Gerrard's band en de Melodians. Huizen 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) 12.301.45. Orgelconcert door den heer C P. Visser, leeraar aan de Muziekschool te Dordrecht. 4.005.00. Ziekenuurtje, te leiden tdoor Ds. P. Warners, Ned. Herv. Predikant te Ne- derhorst den Berg. 7.308.00. Zangcursus door den heer Jac. Caro. 8.00. Uitzendavond. Spreker Ds. C. M. Veenhuysen, Ned. Herv. Pred. te Ankeveen. Onderwerp„Albert Schweitzer". Muzikale medewerking verleenen: Mevr. Marie Grebede Lange, sopraan; mevr C. KlasenGrebe, piano; de heer Willy Grebe cello. Daarna Persberichten Vaz Dias te Amster dam. i Hilversum, 1060 M. i 12.00. Politieberichten. 12.302.00. Lunchmuziek door het Trio Groeneveld. 6.00. Tijdsein van de A.V.R.O. klok. 6.007.45. Vooravondconcert door het Orrvroep-orkest onder leiding van Nico Treep, met medewerking von Greta Hogenbirk (so praan). 7.45. Politieberichten. 8.00. Tijdsein van de A.V.R.O. klok. 8.15. Aansluiting van het Kurhaus te Sohe- veningen. Het Residentie-orkest onder leiding van Ignaz Neumark. Stephen j^ergmann, piano. 9.009.05. Verplicht stoppen voor de Bilt. 10.30. Persberichten Vaz Dias. Langenberg, 468.8 M. I.252.50. Middagconcert o.l.v. Eysoldt. 6.207.15. Kamermuziek door Arthur Bed- narezyk, heldentenor. Erika Marx, viool. Josef Breucr, begeleiding. 8.35. Collegium Musicum, o.l.v. dr. Alfred Fröhlich. Bach'HandelGluck. DaarnaLaatste berichten on sportbericht. Vervolgens tot 12.20 Dansmuziek o.l.v. Ey soldt. Londen, 361.4 M. II.20. (Alleen Dav.) Gramafoonplaten. 12.20. Balladeconcert door Lilian Inglis, sopraan en Harold Joyce, bariton. 12.50. Het BJB.C. dansorkest o. I. v. Jack •Payne. 1.20—2.20. Orgelconcert door Edgar T. Cook, gerelayeerd van Southwark Cathedraal. 4.20. De Savoy Orpheans van Savoy Hotel. 6.20. Licht instrumentaal Concert. Frank Almgill, fluit. Hildegard Arnold, violoncel. 7.35. De grondslagen der muziek. Piano- werken van Mozart, gespeeld door Ethél Bartlett. 8.05. Variété Dick Francis en Doreen Sea son, duo. Het Gershom Parkington Kwintet. Mavis iBennet, sopraan en Het Radio Koor. 9.50. Plaatselijk nieuws. (Alleen Davventry.) Scheepsberichten 9.55. Uit Mubikole Comedies. Vivicnne Chatterton, sopraan; John Armstrong, tenor Robert Chignell, bariton. Het Radio Orkest. 10.50. f/Brealang the Spell" comische opera in een acte. Woorden van Henry B. Farnic. (Muziek van Offenbach. 1120—1220. (Alleen Dav.) Dansmuziek door Tony Gerard's Band en the Meiodians o. 1. v. Sid Philips van Café de Paris. NIEUWE UITGAVEN Harvey Gerrard's misdaad, door E. Phillips Oppen- heim. Uitg. A. W. Bruna cn Zn.'s Uitg.-Mij., Utrecht. Harvey Gerrard moet zich, door het plotse ling sterven van Armitage, den directeur van den leerhandel Gerrard en Gerrard, zelf aan het hoofd der zaak plaatsen en komt dadelijk tot het inzicht dat de firma er zeer slecht voor staat. Wil hij een failliet voorkomen dan moet hij spoedig over het noodige geld beschikken om het crediet intact te houden. Zijn vrouw is slechts op eigen belang bedacht en verlaat hom; een bevriend bankier kan of wil ook niet helpen. De Amerikaanscho huidenhandelaar Ebenezer Swayle komt hem bezoeken en sterft in zijn wachtkamer aan een hartverlamming. Deze had voor een millioen dollar Amerikaan- schc schatkistbiljetten bij zich, waarvan Harvey zich meester maakt ora zijn crediet re herstel len. Verder werkt hij ijverig in de zaak en zet een groote speculatie op touw welke lukt, zoo dat hij in betrekkelijk korten tijd de firma er boven ophelpt. Een kleindochter van Swayle is echter uit Parijs gekomen en dient een klacht in bij Scotland Yard over de vermissing van het geld. Grace Swayle komt bij Harvey als particu lier secretaresse en al spoedig krijgen ze elkaar lief. Harvey leeft echter steeds in angst over zijn misdaad. Maar hij heeft hoop spoedig de schatkistbiljetten te kunnen inlossen cn ze dan aan de eigenares ter hand te stellen. Scotland Yard ontdekt echter een en ander cn de ge vangenis dreigt. Juist op tijd echter ontdekt de bankier bij de biljetten een brief van Ebene zer Swayle, waarin hij Harvey verzoekt zijn vermogen to beheeren voor zijn kleindochter. Alles keert dus ten goede en Harvey vindt bij Grace de liefde, die hij bij zijn eerste vrouw- gemist heeft. Een buitengewoon knap in elkaar gezet ver haal, dat niet nalaat te boeien van het begin tot het eind. Vlot geschreven met een goed ge slaagde karakterteekening kan men dan ook moeilijk het lezen staken en zou men wel in een adem door tot het slot willet* gaan. Wie?, door T. Wills Crofts. Uitg.-Mij. „Kosmos", Am sterdam. Deze moderne detective-roman is verschenen in de serie „Week-end boeken". Er wordt in beschreven hoe een diamanthandelaar, die een liaison heeft met een tooneelspeelster, zijn pro curatiehouder vermoord en diefstal bij zich zelf pleegt om de verzekeringspremie te bemachti gen. Inspecteur French van Scotland Yard wordt met het onderzoek belast en na heel wat wederwaardigheden lukt het hem het raadsel te ontsluieren en Duke, den misdadiger, gevangen te nemen. Opzet en uitwerking van het verhaal zijn goed geslaagd. De geschiedenis is belangwek kend genoeg om de noodige spanning er in te brengen, terwijl de verschillende situaties zoo zijn gesteld, dat men geboeid blijft tot het einde toe. Het doel, dat met de uitgave dezer serie wordt beoogd, het geven van goede ont spanningslectuur, is met dit verhaal zeker vol komen bereikt. i Jarnegan, door Jim Tully. Uitg.-Mij. „Kosmos", Am- r sterdam. Deze in dezelfde serie verschenen roman als Wie? heeft ons minder kunnen bekoren. Het vei haal van een dronkaard, die in drift een makker doodslaat. Als hij uit de gevangenis komt zwerft hij wat rond en komt in Holly wood, waar Jarnegan als regisseur geluk heeft. Het doet vreemd aan, dat deze ruwe gast, wiens gedachten toch feitelijk alleen uitgaan naar drank en vrouwen, in de filmwereld be trekkelijk een man van beteekenis wordt. Hij bezat wel is waar een intuitie, die het geniale benaderde en een geweldige levenslust, maar het is den schrijver niet gelukt ons dat duide lijk te maken. En dat lijkt ons wel het zwakke in dit verhaal. De Bruinvisschcn, door Rein Valkhof f. Uitg. Valkhoff en Co., Amers foort. De vier gezonde knapen, die in Toffie en Co. onze vrienden zijn geworden, gaan ditmaal hun vecontie doorbrengen op Vlieland. Op de boot ontmoeten ze de familie Alberda, waarbij twee aardige meisjes Cor en Carolien, die teederc snaren beroeren in het ontvankelijk gemoed van Perk en Belletje, die aldus him kampeertijd met een jeugdliefde veraangenamen. De oud firma Toffie en Co. wordt omgedoopt in dc Biuinvisschen en als zoodanig slaan ze hun tent op in Vlielands duin om daar weken van heerlijk natuurgenot en wat er bij komt, door te brengen. Ook in dit verhaal treft weer het frissche, kerngezonde der knapen, die het leven weten te genieten. De schijnbaar eenvoudige gebeurtenissen zijn evenementen in hun be staan. Wij vinden dat wel het aardigste in dit fleurige jongensboek. Maar één opmerking zou den we willen maken. De schrijver moet niets hebben van sensatiegebeurtenissen en we vin den dat zeer te prijzen. Maar hij zorge er toch voor niet al te gewoon to blijven; iets avontuurlijks mag er wel inkomen om toch ook eenige sponning te wekken. Onnoodig overigens te zeggen dat wij met het meeste genoegen ook het leven op Vlieland met Toffie en Co., nu de Bruinvisschen, hebben meege maakt. Licht. Uitg. W. de Haan, Utrecht. Inhoud van ail. A. No. 91: Zielsblind- heid en woorddoofheid; Menschenrossen; Ber gen en dalen; Koningin Hat-Shep-Sui. Inhoud van a f 1. B. No. 92: Gezanten en gezantschappen; Iets over inktvisschen door E. WesenbergLund; De ouderdom; Waren huizen door Daan Jansen; De liefde in het leven van den Gelderschen achterhoek door G. J. Klokman. Inhoud van a f 1. A. No. 93: Verstond en domheid; Landverhuizing door Knud Korst; Gletscherijs; Mechaavelli; Hooiwinning door A. Teipstra, - - INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redaetiê, Di eopie wordt niet lerugpgectn. „DE WOONWAGEN". Verantwoording van en grooter» t.4; dank voor dc gelden en andere giften. Zoo heel gaarne had ik u reeds veel eerqer 't een en ander over 't woonwagendrama ver teld en allen mijn innigen dank gebracht, aie mij zoo dapper en gul terzijde stonden om deze stakkers even een glimpje zon in hun lc>-cn vol nooden te brengen. Het was me door 'rt samenloop \on omstandigheden werkelijk tot dusver onmogelijk. De oorzaak was gedeelte lijk, dat we nog geen gelden voldoende in kas hadden en de zaak dus nog niet „af was en ook gedeeltelijk omdat ik zelf Juli j 1. Amers foort voor één maand verlaten ging, daar ik mijn „Cabine" van dien tijd gem. verhuurd had en dit reeds lang voor het woonwagendrama afgesproken was. Huisvrouwen zullen begrijpen wat dit beteekent. Welnu dan, na mijn bede in het Dagblad, heb ik weer opnieuw „geleerd" heel, heel dankbaar te zijn en ook nog be* scheidener in mijn oordeel over ons, levende wezens, te zijn, dan te voren. Welk een grooten van geest en hart heb ik weer het voorrecht gehad door dit geval te leeren kennen. Impul sief goed, gul, impulsief mede-lijdend, impulsief begrijpend 't leven van ieder afzonderlijk indi vidu, begrijpend „de groote tragedie" van elk wezen, 't zij vorst 't zij vagebond, van allen, siechts in millioenen schakeeringenl Met devotie dank ik allen, die zóó mede-gevoeld, zoo mede- geleden hebben en dit onmiddellijk in dc „daad" omzetten. Ik zou u boekdoelen kunnen vertellen over hetgeen ik ondervonden heb met dit ge val, maar ik mag niet te onbescheiden zijn. Het Amersf. Dagblad heeft nog meer te ver tellen dan woonwagendrama's en wat daarmede annex is. Ik ontving een groote bezending klee- dingstukken, groot en klein. Ja, wat een goede gaven heb ik voor mijn beschermelingetjes ont vangen, zelfs een groote zak hondenbrood voor do hond! Groote liefde voor dieren spreekt uit dit sobere feit. Met verstand heb ik ze gegeven alles wat ze maar cenigszins gebruiken kon den In jaren hebben ze geen goed meer noodig. Slechts warme jas voor hem en dito mantel voor haar ontbreekt nog, maar dat moeten menschen uit een andere gemeente hen nu maar eens geven! Aan den jeugdigen aannemer en timmerman Tommei hebben ze eigenlijk het voornaamste wat het hei stel van hun „wagen" betreft te danken. Deze was de gene, die denzclfden avond me mededeelde, dat hij van plan was de wagen in orde te maken en toog er 2 dagen lang 's morgens om half 6 op uit met 2 knechten en een handwagen vol hout en gereedschap om de wagen te herstel len. Een geheel nieuw dak en deur maakte hij e» op en in, deed er nog vele andere dingen aan, o.a. nieuwe raampjes, zelfs één draaibare, om wat frissche lucht te krijgen. Beyer, een andeie aannemer en timmerman, deed 't ove rige, n.l. een nieuw trapje om in 't wagentje te komen, latjes aan den buitenkant tegen de tocht, gaf hem verf om de wagen van buiten tc schilderen, hetgeen hij dan ook direct ge daan heeft, en bracht haar een aantal nieuwe kinder kleertjes, die z'n vrouw voor haar kocht. De Faam gaf verschillende nieuwe babykleer tjes, wol dekentje en luiers. Van particulieren ontving ik van alles voor hem, voor haar, voor 't kindje van 2 jaar, en nog veel voor dc komst var. no. 2. Alle gaven waren in zéér goeden staat; zelfs was er speelgoed voor 't kindje van 2 jaar. U zult allen met me eens zijn, dat een groote naastenliefde uit dit alles spreekt, een liefde, die aandoenlijk is. Hetgeen ik over heb zal ik met onderscheidingsvermogen uitdeelen. Ik hoor dat de blindeninrichting te Zeist van alles goed gebruiken kan, daar de kinderen hun eigen kleeding mede moeten brengen ei\ dit nog al eens iets te wenschen overlaat. En nu het allervoornaamste, de gelden, die er na mijne bede bij Ittman gestort zijn (ook deze was zoo vriendelijk goed te vinden, dat er een lijst bij hem lag), is de somma van 84, en nu is met deze som bijna het paardje afbetaald, dat ik onder leiding van den dierenarts dr. Winter voor hen kocht. Groegroc was zoo vriendelijk nog een dichterlijke aanmoediging to bedenken, maar doordat we over deze qusestie niet genoeg contact gehad hebben, was onze vriendelijke Groegroe niet geheel en al „au fait" van de zaak. Ik hoop echter, dat er op z'n gedicht nog wat binnen gekomen is. 9 Juh' Amersfoort verlatende was er met de quitantie van 84 7.50 in kas, waarvan 6 voor de knechten van T. afgaat Voorts moet er nog 6 aan 't tekort paardje be taald worden. Ik kocht dit paard reeds voor ze, daar ze om te kunnen eten nog zoo graag even den laatsten dag van de kermis in Laren medemaakten. Den volgenden dag, een paar Jagen voor mijn vertrek, togen ze geëscorteerd dooi lotgenooten in luxe-wagens naar Laren, maar ziet het zou deze ongeluksvogels, hoewel in uitbundig blijde, dankbare stemming zijnde, weer niet naar vleeze gaan. In Soest reeds eindigde hun zegetocht in een debacle, nJ. kon één der voorwielen het wagentje niet meer torsen hebben ze daar met behulp van anderen met heel veel moeite 't woonwagen kamp bereikt. Weer is mijn jonge vriend Tom mei er op af gegaan en deze zou mij bericht zenden hoè de zaak staat Dc dokter van de kliniek te Utrecht consta teerde, dat over circa 4 weken (ik dacht eerder) de 2de baby haar intrede in „hun kasteeltje", zooals hij hun herstelde wagentje noemde, zou doen en nu wilden ze zoo erg graag Brabant nog halen en in Vugt de baby verwachten, waar ook haèr moeder in een woonwagen woont, in plaats van in 't groote ziekenhuis te Utrecht, waar ik werk van gemaakt had en ook daarom had ik plots zulk een haast met 't koopen van een paardje, hoewel de som er nog niet geheel was. De verkooper deed nog 10 van de som af, 90 met tuig in plaats van 1001 't Einde van dit drama hoop ik u nog een dezer dagen met een paar woorden te vertellen. Ik wacht op bericht van Tommei. Ik hoop echter, dat er nog wat op Groegroe's gedicht komt, nu u allen van de finesses op de hoogte is. Dank, dank en nog eens dank voor alles wat er reeds voor deze verschoppelinge tjes en pèchvogels tot stand gebracht is. Ik heb hélaas weer niet korter kunnen zijn hoe graag ik ook wilde. Met zeer veel dank aan Redactie Amers- foortsch Dagblad. B. SMIT KLEINE, Lubeckstraat 72, don Haag.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 10