MIJNRAMP IN BRUNSSUM ZIEKTEGEVALLEN „INSULINDE" RAAD VAN AMSTERDAM UIT DEN OMTREK. VERHARDING WEG SCHER PENZEEL—BARNEVELD 111' MIJNGASONTPLOFFING IN DE STAATSMIJN HENDRIK VIER DOODEN, EEN ZWAAR GEWONDE EN ZEVEN VERMISTEN WEINIG HOOP OP REDDING DER VERMISTEN Uit Heerlen wordt gemeld, dat gisternamid dag in de Staatsmijn Hendrik te Brunssum, een ernstig ongeval heeft plaats gehad, vermoede lijk veroorzaakt door een gasontploffing bij het schieten. Vier personen werden gedood en eenige ge wond. Naar enkele arbeiders, die zich nog in de mijn bevinden, wordt gezocht. Vervolgens is de mijn ontruimd. De middagdienst is niet afge daald. Uit Heerlen werd ons Vrijdagavond nog ge seind Het ongeval in de Staatsmijn Hendrik schijnt van veel grooler omvang te zijn dan het eerste bericht meldt, gelijk uit een officeele mededee- ling van de directie der Staatsmijn Hendrik wel zal blijken. Er kan zeker van een mijnramp in het Zuid-Limburgsche mijndistrict worden ge sproken. Volgens niet-officeele inlichtingen, die wij hedenavond konden verkrijgen, heeft de ramp vermoedelijk tusschen 12 en 2 uur plaats ge had Nadat de aanwezigheid van mijngas was waargenomen, volgde spoedig een ontploffing, waarna de mijn is afgezet door de gem. politie van Brussum, de militaire politie en de maré- chaussées. De ontploffing had plaats nadat de ochtendploeg de mijn verlaten had en terwijl zich dus een groot aantal mijnwerkers boven den grond bevond. De middagploeg is niet naar beneden ge gaan. Omtrent het aantal slachtoffers is nog niets met zekerheid bekend, doch aangenomen mag worden, dat het belangrijk meer is dan vier. Er bestaat reden te vreezen, dat er 10 dooden zullen zijn. Er zijn 15 gewonden en 6 mijnwer kers worden vermist. Eenige tientallen werden door de reddingsbrigade bewusteloos uit de mijn gehaald. De gewonden zijn naar het St. Josefziekenhuis vervoerd. De mare van de ramp verspreidde zich om half drie door Brunssum en het duurde niet lang of vele honderden, waaronder veel vrou wen, verdrongen zich voor de mijn, waar ech ter niemand werd toegelaten. Onzettende too- neelen speelden zich of. Den geheelen middag en avond bleef het rumoerig bij de mijn. Van de directie der mijn konden wij nog geen nadere inlichtingen bekomen. Onderhoud met een mijnwerker. Uit Heerlen wordt geseind Wij hadden een onderhoud met een mijn werker van de middagploeg. Deze vertelde, dat hij om 2.25 uur naar beneden ging. De ontploffing had toen al plaats gehad, vermoe delijk om 2 uur, maar op 'n lagere verdieping. Niet lang was hij beneden of er kwam een or der de mijn onmiddellijk te verlaten. De ont ruiming had ordelijk plaats. De ontploffing had plaats tijdens de wisseling der ploegen op ver dieping 537. Vermoedelijk heeft zich daar mijn- gas ontwikkeld zonder dat het bemerkt is. Als er mijngas is mag er niet worden geschoten. Het feit, dat er wel geschoten is, geeft dus aan, dat men het mijngas niet heeft opgemeikt Toen onze zegsman boven kwam waren reeds lien bcwusteloozc mijnwerkers boven gebracht, waarop kunstmatige ademhaling werd toege past. Hij moest de mijn dadelijk verlaten en wist niet of de slachtoffers Nederlanders wa ren of buitenlanders, van wie er veel onder de mijnwerkers zijn. Officieele mededeeling. Later wordt ons uit Heerlen geseind, dat vol gens officeele mededeelingen. Vrijdagavond om II uur door de directie verstrekt, vier lijken zijn geborgen. In de mijn moeten zich nog 5 tot 8 mijnwerkers bevinden, over wier lot men zich ernstig bezorgd maakt. Er zijn, behalve de bewusteloozen, die weer bijkwamen, 6 gewonden, van wie er 3 in het ziekenhuis zijn opgenomen en 3 naar huis kon den worden gebracht. De namen der geborgen slachtoffers zijn Jongen, meesterhouwer uit Brunssum (Ne derlander); W. Rademaker, houwer uit Bruns sum (Nederlander); W. Schmitz, houwer uit Heerlerheide (Nederlander) en A. Latawic, hou wer uit Brunssum (Pool). Alle vier waren gehuwd. Er bestaat weinig hoop op redding van de nog niet gevonden mijnwerkers. De avondploeg is niet in de mijn afgedaald. Hedennacht om twaalf uur werd uit Bruns sum gemeld: Het aantal dooden bij deze droeve ramp be draagt thans vier. Van deze slachtoffers zijn er enkele gehuwd. Er is een zwaar gewonde, die opgenomen is in het St. Josefsgesticht. Hij is stervende. Er worden thans nog zeven personen gemist. Onmiddellijk nadat omstreeks twee uur het ongeluk had plaats gevonden op waarschijnlijk 400 meter diepte, daalde de reddingsbrigade in de mijn af. Aanstonds was het reddings werk in vollen gang. De medische dienst van alle mijnen was in actie. Drie doctoren, t. w. drs. Mey, Vosselaar en Terpals (van de mijn Emma) waren op het terrein van de ramp aan wezig. Mr. Kneepkens, officier van justitie te Maastricht, was spoedig ter plaatse. Bijna onmiddellijk nadat de ramp had plaats gevonden, stroomden tientallen mcnschen naar de plaats des onheils. Hun aantal groeide met de minuut en hedenavond om tien uur stonden nog velen bij den ingang van de mijn. Droe vige tooneelen speelden zich hier af. Het was vreeseiijk om de familieleden van de vermiste mijnarbeiders te zien. Naar nien ons heden uit Heerlen seint zal het aental slachtoffers van de gasontploffing in den staatsmijn Hendrik zeer waarschijnlijk 12 bedragen. De reddingsbrigade heeft den ge heelen nacht doorgewerkt, doch hedenmorgen hoeft men nog lijken van slachtoffers gebor gen. Op het oogenblik worden nog 4 mijnwerkers vermist. Omtrent hun lot vreest men het ergste, zoodat het totaal aantal slachtoffers van dezen mijnramp zeer waarschijnlijk 12 be draagt. Het werk in de staatsmijn Hendrik is hervat. REEDS EEN SLACHTOFFER OP DE HEENREIS? DE MEDISCHE COMMISSIE VAN ONDERZOEK De directie van den Rotterdamschn Lloyd' deelt mede, dat zij de hoeren prof. dir. P. Th. L. Kan, prof. dr. G. J. W. Koolcmans Beynen Jr. en prof. dr. P. C. Flu, bereid heeft evon- den zich' in commissie te vereenigen, teneinde een onderzoek naar dc ziektegevallen, voor gekomen can boord van het s.s. „Insulinde", in Ic stellen. Naar het Volk verneemt, heeft de doode- lijke keelontsteking aan boord van dc „Insu linde", waaraan op dte terugreis acht pas sagiers overleden zijn, reeds op de heen reis een slachtoffer gemaakt. Tusschen Port -Said en Singapore is een jonge man, d'e zoon van een Haagschen amb tenaar, ziek geworden. Hij is in het ziekenhuis te Singapore, waar hij 14 dagen doorbracht, overleden. DE REIS VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE. Hei vertrek van het Fofor- hotel. Uit Oslo wordt d.d. 10 Juli gemeld Koningin Wilhelmina en prinses Juliana met hun gevolg vertoeven nog in het Hotel Fafor in Gudbrandsdal. Het weer is over het algemeen gunstig geweest, maar vrij koud. De Koningin heeft icderen dag korter of lan ger wandelingen en autotochten gemaakt. Gis teren heeft het hooge gezelschap Rövringcr per auto bezocht en is vandaar naar beneden gewandeld. De Koningin houdt zich \eel bezig met het schilderen van berglandschappen. Waarschijnlijk zal H. M. h'c-t Fufor Hotel •a.s. Zaterdag 14 Juli verlaten. Over het ver der verloop van dc reis staat nog niets vest, maar men denkt, dat de Koningin eerst Jo- lunheimen zal bezoeken en vandaar zich naar de een of andere plaats zal begeven, die ver der op de spoorweg naar Bergen gelegen is. Waarschijnlijk zal H. M via Bergen naar Ne derland terugkeeren. Mogelijk is, dat zij nog twee of drie weken in Noorwegen blijft. Ge durende haar uitstapje naar Noord-Noorwe- gen reisde H. M. met het stoomschip Moskau. Toen zij van boord ging, schonk zij den ka pitein een bijzonder fraaie zilveren sigaren koker, als donk voor zijn goede zorgen ge durende de reis. DE OLYMPISCHE SPELEN. Vorstelijke bezoekers. In diplomatieke zoowel als in sportkringen schijnt thans de verwachting te bestaan, dat, ter gelegenheid van dc Olympische Spelen te Amsterdam, de volgende vorstelijke personen of personen van vorstelijkcn bloede naar Ne derland zullen komen. Prins Carl van Zweden, broeder van den ko ning van Zweden, met zijn gemalin Prinses In geborg en hun dochter prinses Martha. Voorts Prins Gusteaf Adolf, zoon van den kroonprins van Zweden. Verder Pnins Erich en Prins Vigo, beide van Denemarken, Prins René de Bourbon van Parma, met diens echtgenoot© en zijn broeder; Prins Peter van Griekenland, zoon van den vroegeren koning Constantijn; Prins Olav, kroonprins van Noorwegen en Her tog Adolf Friedrich van Mecklenburg, broedci van Prins Hendrik. Eenige der vorstelijke personen zouden te Hilversum verblijf gaan houden. Duizenden buitenlanders ver wacht. Men meldt ons uit Amsterdam Het laat zich nu aanzien, dat de belangstel ling van uit het buitenland voor het tweede gedeelte van de Olympische Spelen aanmer kelijk grooter zal zijn, dan voor het eeiste ge deelte. Er komen, althans dagelijks, stapels brieven bij het Huisvestingsbureau binnen met verzoek om logeergelegenheid, tijdens de Olympiade. In nagenoeg alle Amsterdamsche Hotels zul len alle kamers meeTendeels vreemdelingen in genomen zijn, terwijl op het oogenblik reeds door het Huisvestingsbureau meer dan 8000 buitenlanders bij particulieren, pensioenhou ders en kamerverhuurders zijn ingedeeld. HET OPIUMDRAMA TE LEIDEN. De verdere behandeling der zaak uitgesteld. Het gerechtshof t© Amsterdam heeft tot 8 September a.s. uitgesteld de verdere behai>de- 'ing van de zaak van J. J. v. d. S. en G. K., die door de Haagsche rechtbank en bij beves tiging van de vonnissen door het Haagsche ge rechtshof waren veroordeeld ieder tot twee maanden hechtenis wegens het ter aflevering in voorraad hebben van een hoeveelheid opium. Men zal zich herinneren, dat de verdachten 2 Kg. opium hadden aangeboden aan den 'Am- sterdamschen rechercheur P. A. Kok, die deze opium op 5 Januari 1927 in ontvangst zou nemen op het Stationsplein te Leiden. Toen de opiumsmokkelaars, die in den val gelokt wa ren, zich wilden verwijderen, schoot de politie in de lucht, maar raakte ongelukkigerwijze EEN 500 WONINGENPLAN VAN „ZOMERS BUITEN" EEN AL TE OPTIMISTISCHE HUURBEREKENING In de Donderdagmid. gehouden raadsvergade ring heeft de heer Wijnkoop zijn interpellatie over den woningbouw vervolgd De heer Wijnkoop hield deze interpellatie naar aanleiding van een ingezonden bouwplan door de Woningstichting „Zomers Buiten" van 500 arbeiders-woningen tegen een gemiddelde huur van 4.63. Spr. betoogde dat de woning- huur in het algemeen naar beneden moet. Wan neer nu het plan van deze vereeniging wordt uitgevoerd zullen andere woninghuren van zelf naar beneden gaan. Spr. zegt dat hij niet wenscht dat de wonin gen van een mindci waardig soort zullen zijn. Wanneer er een teruggang van het type is, is spr. zeker tegen deze voorstellen.. Gezien echter de toelichting, zal dat niet 'het geval zijn. Spr. meent dat het bureaucratie is en dat men de woningen niet wil. Men zegt dat als de bouwkosten niet minder worden men geen lager huur krijgen kan. Wanneer daarentegen iemand betoogt de bouwkosten zijn lager, dan zegt men weer dat heeft geen invloed op de huur. Spr. meent dat men eenvoudig geen goedkoopere woningen wil. Spr. meent dat men nu maar eens moet aan- toonen, dat het niet kan zooals „Zomers Buiten" wil. Bekende bouwers zeggen dat het plan uit voerbaar is. Er is tegenstond van den heer Kepplcr, die beweert dat woningbouw beneden huren van 5.— h 6.niet mogelijk is. Voorts wordt door spr. uiteengezel dat ook de grondprijs een greote rol speelt. Die: rol is een politieke van de siechtste soort. De S.D.A.P, heeft nooit grondsprijsverlaging gewild. Spr. vraagt echter niet welke wethouder voor voldoende bouwrijpe grond moet zorgen. De ambtenaren zeggen dot er grond beschikbaar is in West en Zuid. De heer Kepplcr heeft echter gezegd of arbeiders-woningen in Zuid mogen komen van een goedkoope soort is een stede-, bouwkundige vraag. De vraag zal hij niet be antwoorden. De directeur Tjaden zegt dat er alleen plaats is in West. Echter van goedkoope erfpacht schijnt geen sprake. Een nog niet gepubliceer- de enquete door huurders van gemeentewonin- gen vermeldt in antwoord op vele vragen zeer dikwijls dat de bureaucratie de schuld is dat de woningen zoo slecht worden onderhouden. Men weet zegt spr. aan Woningdienst niet meer wat men doen moet. Men studeert daar en vele pionnen werden weggestudeerd. In dit geval is het r.og erger. Dit plan wordt niet weggestu deerd, maar hier wordt gesaboteerd. Wonneer het antwoord van den Wethouder 6pr. niet bevredigd 2al hij met voorstellen ko men. De Wethouder antwoordt dat op de plan nen van „Zomers Buiten" nog geen beslissing is genomen. Een onderzoek naar dc plannen heeft B. cn W. nog niet tot de meening gebracht dat bij uitvoering van de plannen^het de vraag zal zijn of deze woningen verbetering zal brengen van de Volkshuisvesting. Erfpacht tegen een prijs vr-r. 1.50 is ter beschikking De heer W ij n k o o p is van oordeel dat dit korte antwoord zeer formeel is, maar geen ant woord is op zijn uitvoerig betoog. Naar aanleiding daarvan doet de heer Wijn koop een voorstel waarin hij o.m. vraagt een terrein te reserveeren voor 500 woningen van de Ver. „Zomers Buiten" en die medewerking te verleencn, die uitvoering van dat plan moge lijk maakt Door den heer Gulden (S.D.A.P.) wordt het antwoord dat dc wethouder aan den heer Wijn koop heeft gegeven onbehoorlijk is. Men blijkt in het college deze zaak cn baga telle te willen behandelen. Voorts zegt spr dat de heer Wijnkoop bij den Wethouder is ont boden. Dat is ook geen manier van doen. Men heeft aan dit lid van den Raad iets gegeven wat ann dc andere leden is onthouden, want men heeft die cijfers aan den heer W. getoond, hier gepubliceerd. Voorts zegt spr. dat met den heer Wijnkoop in dezen gemakkelijk is te debattccren, want hij blijft niet achter dit plan staan als het een ver mindering van het woningpleil bcteckent. Nu meent spr. dat dit wel het geval is. Uit voerig toont spr. het aan. Als de woningwet wordt gehandhaafd kunnen deze woningen er niet komen. Overigens juicht spr. elke poging toe om te komen tot goedkoope woningen. Ook mej. mr. F. K a t z is zeer onbevredigd door het antwoord van den Wethouder ean den heer Wijnkoop. Spr. vraagt een beetje uitvoerig ortwoord van den Wethouder op de vraag waarom het 9 maanden heeft moeten duren en er nog geen beslissing is genomen. Ook de heer Peters (R.K.) wenscht zich aan te sluiten bij hen die het antwoord van den Wethouder aan den heer Wijnkoop onvoldoen de vinden. Voorts meent spr. dat hier moei lijk is te debattccren want spr. weet van niets, geen enkol cijfer, terwijl er andere leden zijn, die schijnen meer te weten. Ook deze spr. is voor het maken van goedkoope woningen, Spr. acht het mogelijk wanneer de voorwaarden bij het uitgeven van dc erfpacht soepeler zullen zijn. Men stelt cischen, die het mogelijk ranken goedkoope woningen te krijgen. Velschillende sprekers voeren hierna nog het woord, die zich in het algemeen verklaren te gen hc-t type van deze woningen. - In de avondzitting werd de discussie voort gezet. De Wethouder, de heer Boissevain, thans aan het woord, merkte op dat deze interpellatie is uitgedijd tot oen bespreking van de geheele woningpolitick Dit hebben B. cn W. niet kun nen vermoeden. Bij die bespreking is B. cn W. kwalijk genomen dat de Wethouder de heer Wijnkoop heeft ingelicht. Spr. wenschte der. heer Wijnkoop aan te toonen dat er niet werd gesaboteerd door den Woningdienst, maar dat zooa's bekend den rechercheur K., die aan de gevolgen is overleden. De Hooge Raad had de arresten van het Haagsche hof vernietigd en de zaak naar het Amsterdamsche hof verwezen. In de zitting van 8 September zal nog een getuige uit Leiden worden gehoord. alle plannen behoorlijk werden onderzocht. Spr. wil wel zeggen, dat er heel wat plannen bij B. en W. inkomen die nooit den Raad bereiken. Er liggen plannen van jonge architecten, waarvan misschien wel een enkel in de toekomst kans heeft in behandeling te komen. Het ligt ook in de bedoeling van B. en W. goedkoope woningen te trachten aan de markt te bren gen. Toch moeten die goedkoope woningen beant woorden aan de minimum eischen, die tegen woordig aan woningen gesteld worden. Het oor spronkelijk plan van „Zomers Buiten" beant woordde niet aan die eischen. Een verbeterd plan is toen ingekomen, maar daarvoor is de kostprijs aanzienlijk verhoogd, zoodat van een huur van beneden vijf gulden geen sprake meer is. De eischen aan woningen zijn bovendien nu al weer hooger dan een paar jaar geleden. Men wenscht een bad-cel, men wenscht warm en koud water. Wat dit laatste betreft kan binnen kort een voorstel worden te gemoet gezien. De heer Wijnkoop heeft wantrouwen in den Wo ningdienst. Spr. heeft getracht dat wantrouwen weg te nemen. Dat is schijnbaar niet gelukt. Voorts rekent spr. den heer Wijnkoop voor dat geen voldoende dekking aanwezig is van al le kosten. Door den Woningdienst is uitgerekend dat de oprichtingskosten voor 488 woningen moet ge rekend worden op 1.506.000 en niet op f 900.000. De huur zal dan moeten bedragen 6.35. Voor dien prijs zijn er betere woningen te krijgen dan die van de Ver. „Zomers Bui ten". Nu is er ook gesproken zegt spr. over gebrek aan woningen. Aan de hand van cijfers ont kent spr. dit. Er waren deze week nog 1933 woningen leeg. Waarom de 1500 gemeente woningen zoolang in aanbouw zijn, dit moet spr. verklaren uit de loodgietersstaking. In deze 1500 woningen zullen er een aantal zijn die zeer goedkoop zijn. Uit het verder betooog blijkt dat de Wethou der een voorstander van de éénsgezinswoning is1. Hij hoeft plannen om daartoe te komen. Bij den Wethouder bestaat geen bezwaar over den toestand van de huisvesting een nota over te leggen, waarnaar is gevraagd. Hierna voerden nog enkele leden het woord, Men was van meening dat men de plannen van jonge architecten wat soepeler moet behan delen en dat men aan Woningtoezicht niet al te dogmatisch dient op te treden Het voorstel Wijnkoop werd daarop verwor pen met 27 tegen 5 stemmen en de vergadering geschorst tot heden. EEN SERIE AUTO-ONGELUKKEN. Botsing tusschen aulo cn melkwa gen, idem tusschen auto en felc- foonpaul en wegversperring door omgeslagen vracht-auto. Barneveld. In Jen loop van een paar dagen hebben op den rijksstraatweg tusschen Voorthuizen en Hoevelaken een drietal ernstige auto-ongelukken plaats gehad. Eerst reed, nabij den Schoenlopperweg, een luxe-auto uit Den Haag met kracht tegen een met gevulde melkbussen beladen en met een paard bespannen wagen van den melkrijder T. v. D. te Voorthuizen, aan. De botsing was zóó hevig, dat 60 bussen melk een eindweegs dooi de lucht vlogen, om vervolgens hun inhoud op den grond te deponeeren. Gelukkig kwam de bestuurder van den wa gen, die een stoot tegen het hoofd had gekre gen, er betrekkelijk nog goed af. Naar wij vernemen, lag de schuld geheel aan den melkboer, die eerst links van den weg had halt gehouden, om daarna, zonder eenig teeken te geven, naar rechts te rijden, terwijl de automobilst hem leeds op zijn hielen zat. Eerst beproefde dc bestuurder van het benzine voertuig den melkwagen links te passeeren, wat echter de ruimte niet toeliet. Daarna wilde hij het aan de rechterzijde probeeren, doch toen had dc melkrijder reeds zóóver naar dien kant gestuurd, dat een botsing onvermijdelijk was, die het bovengenoemde gevolg had. Het tweede ongeluk betrof een luxe-auto uit Amsterdam, die te Terschuur blijkbaar een on derzoek naar de sterkte der aldaar langs den weg' staande telefoonpalen wilde instellen, wel ke proef nu juist niet ten voordeele dier palen is uitgeloopen. Bedoelde automobilist reed na melijk oen dcrgelijken paal zoo totaal door midden, dat een der stukken op de auto liggen bleef. Tengevolge van de botsing kwam de wagen in de sloot terecht, waaruit hij slechts met moeite weer op den weg is gebracht. Tenslotte heeft een zware, met biervaten be laden vrachtauto van den heer S., te 'Amers foort, nabij de hofstede Kloarwatcr, een gewel dige salto-mortale gemaakt. Deze auto toch moet zóó snel hebben gereden, dat hij den kor ten wegdraai daar ter plaatse onmogelijk zon der ongelukken kon passeeren, en onder hevig gekraak, waarbij een der wielen onder het voer tuig uitvloog, is de wagen onderstboven ge slagen. En zóó ongelukkig kwam de auto te liggen, dat zij alle passage op dezen zoo druk ken rijksstraatweg versperde. Onder toezicht 'an de politie uit Voorthuizen is aanstonds met man en macht aan het werk getogen, deze hindernis op te ruimen. Doch nog langen tijd moest met hulp van spookachtig schijnende kaarslantaarns dit nachtelijk werk worden voortgezet, alvorens de geweldig zware vracht auto weer op zijn wielen stond. Een geluk mag het -echter worden genoemd, dat al die auto ongelukken geen persoonlijke ongevallen van eenige betcekenis tengevolge hadden. HEIDEBRAND. Aangestoken door schoolkinderen. Barneveld Op de hofstede „Wcster- veld", gelegen in de buurtschap Kallenbroek, en bewoond door den landbouwer J. Buiten huis, is een heidebrand ontstaan, die zich ernstig liet aanzien. Dank zij echter de spoe dig aanwezige hulp van een aantal inwoncn- den, mocht men er in slagen de vlammen te blusschen, nog vóór zij een al te groote uit breiding hodden verkregen Bij onderzoek bleek al spoedig, dat school jongens den brand hadden gesticht. Als mo tief gaven de leerlingen op, eens een vuurtje te hebben willen stoken, en nauwelijks hadden zij aan hun voornemen gevolg gegeven, of zij kozen het - hazenpad. De zaak is in handen der politic, PLANNEN DIE AL SEDERT 1915 IN OVERWEGING ZIJN DE ZAAK THANS „IN GESLOTEN VATEN" Schcrpenzeel. Sedert 1015 zijn plannen in overweging, om den weg van Schcrpenzeel naar Barneveld te verhaiden. De zaak bleef echter rusten tot 1924, toen door de gemeentebesturen van Scherpenzeel en Barneveld een commissie in het leven werd ge roepen, teneinde door gezamenlijk handelen de gewenschte verharding tot een feit tc maken. Aanvankelijk ging den arbeid niet vlot, de kans op succes scheen gering, doch thans is er alle zekerheid, dat de zaak spoedig in orde komt. In 1927 waren de plannen in een zoo danig stadium gekomen, dat 't scheen, alsof de verharding tot stand zou komen door samen werking van rijk, provincie, gemeente en aan grenzende eigenaren. Inmiddels kwam men te weten, dat een provinciaal wegenplan in wor ding was en aangezien 't waarschijnlijk was, dat ook de Barneveldschewcg in dit plan zou worden opgenomen, heeft men de uitvoering van 't oorspronkelijke plan laten rusten Jam mer, dat van 't gemeentebestuur van Barne veld niet dc noodige medewerking werd on dervonden. In de geheime vergadering van den gemeenteraad van Barneveld dato 26 Oc tober 1927, bleek deze Raad genegen den weg SoherpenzeelBarneveld te laten verval len voor den weg DriesprongPutten en hel sloot hij ean de Provinciale Staten van Gelder land een desbetreffend voorstel te doen. Het R.-K. Statenlid, de heer Hoefnagels te Nijme gen, kwam daardoor tot de gevolgtrekking, dat de gemeente Barneveld op den weg naar Scherpenzeel geen bijzonderen prijs stelde. Dientengevolge verzocht hij aan Gedeputeerde Staten den weg Scherpenzeel—Barneveld van het ontwerp-wegenplan voor de provincie Gelderland af te voeren en daarvoor een door hem genoemden weg in de Betuwe in de plaats te stellen. Voor eenige dagen kwam dit ter kennis van de commissie voor den weg Scher penzeelBarneveld, dien toen onmiddellijk doortastend optrad. Als lid der commissie te Scherpenzeel en als loco-burgemeester heeft de heer Alb. Schimmel, vergezeld van wet houder S Valkenburg en raadslid H. S Bud- dingh toen met een commissielid te Barneveld gedurende eenige dagen Gelderland bereisd ten einde alle Statenleden tc bezoeken cn hen door persoonlijke mededeelingen te overtuigen van het nut van den weg Scherpenzeel—Bar neveld voor den landbouw, de zuivelindustrie enz. en last not least als onderdeel van den grooten verkeersweg naar Zwolle, waarmede tegelijk een einde komt aan de thans bestaande tollenmisère. Daarna togen genoemde heeren naar Barneveld met 't doel, het gemeentebe stuur tc bewegen, het bovengenoemde Raads besluit van 26 October 1927 in te trekken, aan welk verzoek intussrhen is voldaan. Tenslotte hebben een paar commissieleden Donderdag en Maandag voor den aanvang der zittingen van de Provinciale Staten nog enkele leden van dit collecc in 't Provinciehuis bezocht, aangezien deze bij 't bezoek van de heeren Alb. Schimmel c.s. afwezig waren Daar in de Sta tenvergadering niet minder dan pl.m. 20 spre kers voor deze zaak waren ingeschreven, stel de mevr. Weersma—Van Duin voor de pauze voor, dat de fracties oogenbükkelijk hun mee ning kenbaar zouden maken. Het gevolg was, dat de fracties alle vóór 't oorspronkelijke we genplan stemden, uitgenomen de R.-K., waar van alleen de heer Koelman te Nijkcrk een voorstander van den weg bleek. Het plan van den weg ScherpenzeelBarnc- veld is dus nu in gesloten vaten, al zal de ver harding nog wel niet in een handomdraaien voor elkaar zijn Als de bewering, dat do zandwegen het eerst aan de beurt zijn, juist is, en als men maar spoedig begrooting en teeke- ning* bij de Gedeputeerde Staten indient, dan kan de verharding binnen afzienbaren tijd een feit zijn. Over het laatste behoeft men echter bij een zoo actieve commissie niet bezorgd te zijn. Ook in letterlijken zin gold 't hier, uit den modder te geraken, en daarvoor was aan de commissie geen moeite te groot en geen last te zwaar. J. E. STORK, f Dc begrafenis. B a a r n. Gisteren is o;> het nieuwe kerkhof ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den heer J. E. Stork. Onder de aan wezigen werden o m. opgemerkt dc heeren: C. T. Stoik uit Hengelo, mr. C. J. Q. Bijlcveld uit Nijmegen en tal van plaatsgenooten: P. A. R. C. van Linden Tol, jhr. H. W. J. Graafland, mr. G. Bicker Caartcn, A. B. van Tienhoven, dr. Rud. Heybroek, dr. 1. Vresendorp dr. L. L. F. André de la Porte, E. Huneus, S. C. Klatte en vele anderen. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer C. T. Stork uit Hengelo, namens de directie en commissarissen van de Kon. Weef- goederenfabriek v.h. C. T. Stork. Spreker me moreerde de aangename verstandhouding tus schen den overledene en de nog jonge directie, welke steeds bestendigd bleef, dankte hem voor den ijver en energie in het zakenleven be toond en besloot met een „Rust zacht". De heer mr. H. J. Hulsman, uit Amsterdam, schoonzoon van den overledene, dankte voor de betoonde belangstelling. Hij wees op de nobele karaktertrekken, welke zijn schoonvader hadden gesierd: „Oorspronkelijk van plan om in de theologie te gaan studeeren, kon vader daar aan door bizondere omstandigheden geen ge volg geven, maar wat hij zich voorstelde is hij toch zijn heele leven door geweest: een innig vroom Christen, geen Christen van het woord, maai van de daad. -Zijn gesternte zij u tot gids om zijn levensweg na te volgen. God zij met u". WIELRIJDERS. Fietslantaarn aansteken9.46 uur.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 6