KORT NIEUWS v-:: HET PACT INTELLECTUEELE SAMENWERKING TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIE GEMIS AAN WAARBORGEN Dcor het Dietsch Studentenverbond (1928) is een boekje uitgegeven over het Neder- j 1 andsch-Belgisch intellectueel verdrag en de bezwaren die daartegen in te brengen zijn. Spe- i daal wordt hier stilgestaan bij de vraag: Wat lis de taak van den Nederlandschcn hooglceraar in Vlaanderen? t Nederland heeft tot plicht een deel van de 1 bevolking van België te steunen in haar strijd vóór vrijen materieelen, maar vooral gecste- lirken groei, naar eigen aard en wezen, in haar kamp, voor eigen waardig hooger onder- wijs, bovenal, dat de onmisbare bovenbouw van Wke waarachtige volksontwikkeling is. Het pact jk intellectueele samenwerking dient alzoo om het Nederlandsch geestelijk bezit in Vlaande- Ten te versterken. Dit geschriftje is samen- gesteld door drs. A. Haak en dient om voor al- lichting te geven, aan diegenen, die in Vlaan- deren een taak zullen vinden, hoogleeraar, ..die op een gegeven oogenblik zal hebben te besluiten in welke taal, op welke wijze hij zijn v5 kennis zal voordragen, waar hij zal spreken, J met wie hij uitgewisseld wenscht te worden, neemt met deze keuze onwedcrlegbaar een standpunt in, in den nu eenmaal op alle ge bieden heerschenden strijd in België, mengt zich daarmede, zij het ook tegen zijn wil, in deze „binnenlandse he aangelegenheid" van België en zal de consequenties daarvan moeten aanvaorden." Het hoofdbestuur van het Dietsch Studenten Verbond besluit zijn voorwoord met het volle vertrouwen uit te spreken in het ruim inzicht der Noord-Nederlandsche hoogleeraren, die na rustige overweging het streveen der Vlaamsch- bewuste studenten zullen begrijpen. De heer A. Haak wijst dan na e-en korte inleiding over de voorgeschiedenis van het pact, dat op 26 October 1927 te Brussel ge- teekend is, op de bezwaren van het verdrag, bespreekt het Hoogere Onderwijs te Gent, de Katholieke universiteit te Leuven en het ove rige Hooger Onderwijs. De overeenkomst houdt in lo. De uitwis seling van leerkrachten, hoogleeraren e.d.2o. Beschikbaarstelling van weerszijden jaarlijks van een beurs voor een student of afgestudeer de ten einde hem in de gelegenheid te stellen zijn studie voort te zetten, resp. aan tc vullen in het andere land 3o. Instelling van een ge mengde technische commissie tot onderzoek van wetenschappelijke en onderwijsvraagstuk ken beide landen betreffende en tot regeling van de uitwisseling. (De tekst van het verdra: is als bijlage I in het boekje opgenomen.) De schrijver let voor alles op punt 1 uit art. 6 van het pact volgt dat de Belgische minister van Kunsten en Wetenschappen Vlaamschge- zindc professoren kan uitsluiten. Over de taal waarin gedoceerd zal worden, zwijgt het ver drag, al is het duidelijk dat de Belgische re geering in zoo'n geval een duidelijke voorkeur voor Fransch aan den dag legt. Volgens drs. Haak is het de bedoeling der Belgische regee ring To. door Fransch-sprekende Belgische pro fessoren een Fransch-Belgisch getinte weten schap in Nederland te doen verbreiden en daardoor propaganda te laten maken voor de „culture beige" 2o. de Nederlandsche profes soren in België onder verwijzing naar voorge wende tweetaligheid der Vlamingen en één^ taligheid der Walen tc bewegen eveneens in het Fransch te doceeren en zoo aan de Vlaum- sche beweging een ernstigen slag toe te bren gen. Omdat het voor de hooglceraren in het on derhavige geval moeilijk is om hun houding" vast te stellen, veroorlooft zich het hoofdbe stuur van het Dietsch Studentenverbond zich hen in te lichten over de toestanden met betrekking tot de in het boekje besproken vraagstukken aan de verschillende inrichtin gen van hooger onderwijs in België, vooral in Vlaanderen, n.l. die te Gent en te Leuven. Op dc Gentsche Hoogeschool heeft de minister van Kunsten en Wetenschappen, Wolf, in 1923 de tweetaligheid ingevoerd, terwijl op de Katho lieke universiteit te Leuven hetzelfde geschied de. Deze tweetaligheid op twee in het Vlaam- sche land staande universiteiten acht de schrij ver onbillijk. Maar bovendien laat de auteur zien, hoe onder leiding vooral van kardinaal Mercier de Vlaamschc studenten te Leuven worden tegengewerkt. Aan het slot van dc brochure geelt het Dietsch Studentenverbond den Nederland- schen hooglecraren het volgende in overwe ging 1. Ruilt alleen met professoren \an uni versiteiten en hoogescholen gelegen in het Nederlandsche taalgebied, dus niet met Ludk. 2. Bevordert niet de komst van anti- Nederlandschc en Fransch-sprekende pro fessoren hierruilt dus alleen met Neder- landsoh-, resp. Vlaomschgczmden. Dc bij gevoegde naamlijsten kunnen u bij de keu ze de gcwcnschte inlichtingen verschaffen. 3. Spreekt in Vlaanderen gedurende en ook buiten dc college's Nederlandsch en geen Fransch. 4. Gebruikt voor zoover dit met het belang der wetenschap is °™r««n *c brengen - zooveel mogelijk Nederland sche en zoo min mogelijk Fransche stu dieboeken en andere hulpmiddelen. Op deze wijze verdedigt gij de bescha ving, waarvan gij zelve één der dragers zijt. Elke andere gedragslijn ^be te eken t onder- steuning van «n aanval op de Dtetsche beschaving, i.e. op de Nederlandsche we- tenschop. VERDRONKEN BU HOT ZWEMMEN. Gisteravond is de 17-jarige A. Schollen uit Schiedam bij het zwemmen in de te Rotterdam xerdronhen. Na dr.e kwartier werd zijn üjk opgehaald. Politie er hebben gcru.men tijd tevergeefs getroefd levensgeesten op te wekken. J Schiedam .vervoerd. PROF. DR. H. M. VAN NES 40 JAAR GELEDEN ALS PREDIKANT BEVESTIGD ZIJN LEVENSLOOP Morgen, Zondag, is het 40 jaar geleden, dat prof. dr. H. M. van Nes, hoogleeraar vanwege de Ned. Hcrv. Kerk aan de Leidsche Universi teit in de dogmatiek, de zendingsgeschiedenis, het kerkrecht en de christelijke ethiek, te Wou- denberg als predikant werd bevestigd. Met het oog hierop heeft zich een commissie gevormd, waarin o.m. zitting hebben genomen dr. J. Riemens, voorzitter, ds. Joh. Rauws cn prof. Knappert, teneinde prof. Van Nes op dien dag te huldigen. Deze huldiging zal plaats vinden morgen middag ten huize van den jubilaris in de Vree- wijkstraat, waarbij dr. Riemens het woord zal voeren. Prof. dr. Hendrik Marinus van Nes werd 31 Maart 1862 te Goedcreede geboren, bezocht de H.B.S. te Schiedam, deed daarna staatsexamen en werd in 1880 aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam als student in dc god geleerdheid en in de klassieke talen ingeschre ven* In T887 weid hij aan deze universiteit tot doctor in de godgeleerdheid bevorderd op een proefschrift, getiteld Het Nieuwe Testa ment in de Clemcntinen. In 1888 werd hij be roepen tot predikant bij de Ned. Herv. ge meente te Woudenberg, in welk ambt hij den Ï5den Juni van dat jaar werd bevestigd. In 1891 werd hij aan voormelde universiteit bc vorderd tot doctor in de letteren en wijsbe geerte op een proefschrift, getiteld Dc Ho merica Quacstione quatenus mythologicis illus- tretur. In 1892 word hij beroepen te Rotter dam, waar hij bleef tot 1900, toen hij een be- röep naar den Haag aannam. In 1905 werd hij benoemd tot rector van de toenmaals tc Rotterdam gevestigde Nederland sche Zendingsschool, welke functie hij be kleedde tot 1903, toen hij vanwege de Ned Herv. kerk werd benoemd tot hooglecioar aap dc Leidsche universiteit. Talrijk zijn de werken, die van zijn hand zijn verschenen. O.a. schreef hij De Advents tijd der wereld (18931896); Drie eeuwen van strijd (1895 en 1899)De eeuw der over winning (1898)welke drie werken betrekking hebben op de geschiedenis van het oudste Christendom. Verder Simon Petrus (1894) De Nieuwe Mystiek (1901)John Bunyan (1899); De graaf van Zinzendorf (1904) John Wesley (1907)De Protestantschc zending (1910)Modern of orthodox (1911)Historie. Mythe en Geloof (1912) en Het Protstantisme (1915) Ook is hij voorzitter van het Leidsche Pil grim Fathers Genootschap NEDERLAND-BELGIE HET GIDS-ARTIKEL VAN DEN HEER NIERSTRASZ VERWONDERING BIJ „DE STANDAARD" De Standaard van Brussel is verwonderd over het voorstel van den heer Nierstrasz in de Gids om het Krcckrak weer te openen ten behoeve van de Antwerpsche Rijnvaart. Haar Antwerpschc correspondent schrijft nu Voor wie zich herinnert met welke hardnek kigheid in 1867 van Nederlandsche zijde werd staande gehouden, dat de afdamming der Oos- terschelde onmisbaar was voor Holland, en dat deze afdamming moest doorgedreven worden spijts het heftig verzet van België en op ge vaar af van het regiem der Wcsterschclde on herroepelijk te% bederven, baart het opzien, hoe ichtzinnig met den Woensdrechtschen dam thans wordt omgesprongen. Wit hebben ons de moeite gegeven ter plaat se dei. toestand van het vaarwater benooi den en bezuiden dezen dam te gaan onderzoeken en wij zijn heel vlug tot het besluit gekomen, dat sedert de sluitng" der Oosterschelde dc natuur onherroepelijk haar werk heeft volbracht en dat dc verschijningen de schorren en de in polderingen teweeggebracht in den loop der lijden door deze kunstmatige afsluitng, het to taal onmogelijk maken op heden den natuur lijken toestand van vóór 1867 te herstellen. Als mr. Nierstrasz zich even de moeite wil ge troosten ter plaatse de zaken na tc gaan, zal hij niet lang moeten overwegen om overtuigd te zijn van hetgeen wij hierboven schrijven Wat België verlangt, is de verbetering van zijne verbindingen met den Rijn. Daarloe is de i/erbetering van het kanaal Hansweert—Wemel- dinge niet voldoende. De bezwaren, waarmede onze Rijnvaart en ook deze van andere landen te kampen hebben, zijn niet enkel toe te schrij- en aan den onbevredigenden stand van zaken in den waterweg, dwars door Zuid-Bevelnnd, maar ook afhankelijk van den toestand op de Ooster- en Westerschelde, waar de vaart voor de Rijnschepen allesbehalve „veilg, goed en ge makkelijk" is. Om daarin te voorzien, verlangt België een directe verbinding tusschen Antwerpen en den Moerdijk, en het is, zoo noodig, bereid de los ten van deze onderneming, die nochtans een internationaal belang oplevert, op zich te ne men. Met een tegenvoorstel, dat van Neder-1 landsche zijde zelf als onnuttig werk wordt be stempeld, kunnen wij geen genoegen nemen. „OM ZIJN ZAKEN TE REGELEN". Na 60.000 verdonkeremaand te hebben. De 28-jarige graanmolen-aar A. K. te Rot terdam, die zich verleden jaar Februari schul dig heeft gemaakt aan bedriegelijke bankbreuk waardoor hij zich met 60.000 uit de voeten heeft gemaakt kwam gisteren te Rotterdam aan en werd op het station herkend door een rechercheur die hem aanhield. De graonmole- naar die geen geld meer had verklaarde in het buitenland te hebben rondgezworven en nu naar Holland te zijn gekomen „om zijn zaken te regelen". Hij is opgesloten. UNIVERSITEIT AMSTERDAM. Priv. docent astronomie. Als privaat-docent in dc astronomie aan de gemeente-universiteit te Amsterdam is toege laten de Jiccr dr, ÏH, fiiroo^ MR. HENRI VIOTTA EEN PIONIER WIEN MUZIKAAL NEDERLAND DANK VER SCHULDIGD IS BIJ ZIJN 80EN VERJAARDAG Een man aan wiens pionierswerk muzikaal Nederland oneindig ver-I dank verschuldigd is, Mr. H. Viotta, herdenkt heden zijn 80en verjaardag. Henri Viotta is in een muzikale sfeer groot gebracht. Zijn vader, geneesheer van beroep, had ook zijn hart aan de muziek verpand. De jonge Viotta, vanaf zijn zesde iaar met de muziekstudie begonnen, kon, toen hij ampei tien was, reeds als altist bij Toonkunst mee spelen, en toen hij dertien was, een cello-partij vervullen bij de Caecilia-concerten te Amster dam. Hij begon toen ook al vlijtig te compo- neeren en kreeg hierin les van Richard Hol. Omstreeks dezen tijd waagde hij het zelfs in een prijsvraag mee te dingen met een ballade voor mannenkoor met blaasinstrumenten, ech ter zonder succes. Meer bijval genoot Viotta met een orkest-ouverture die door het dilet tantenkorps Strijk- en Blaaslust werd uitge voerd. Voor verdere ontwikkeling kwam hij aan het conservatorium te Keulen, waar hij op 16-ja- rigen leeftijd twee diploma's behaaldehij had toen ook reeds een strijkkwartet geschreven, dot door Cramer gelanceerd werd. en een Violoncel-concert, waarmede hij zelf optrad. Eerst volgende composities waren een mis voor mannenkoor en het symphonisch gedicht Columbus. Ook weid hem door de Ver voor Noord-Nederlandsche muziekgeschiedenis de vereerende taak ojrgedragen om SwecJinck's Regina Coeli in partituur te brengen. Verder nam hij de leiding van de Amsterdamsche Orkestvereeniging, maar dat duurde slechts kort. Ondertusschcn liad Viotta zich door ijve rige studie van Wagner's geschriften en wer ken tot oen volbloed Wagneriaan ontwikkeld. Het werd voor hem een liefde voor het leven. Maar het had hem ook zijn wetenschappelijke neiging duidelijk gemaakt. Op korten tijd leer de hij Latijn cn Giïeksch cn in 1871, toen hij 23 jaar was, begon hij zijn rechtsstudies aan de Universiteit van Leiden. Hij promoveerde in 1877 op een proefschrift over het auteursrecht van den componist De advocatcnpractijk duurde niet lang, am per één jaar, en ondertusschcn hield hij zich reeds bezig met de revisie der vertaling van Clémcnt's Beroemde Toonkunstenaars, het dichten en componeeren eener opera, die hij later op het voorspel en een bruilofts- maisch na weer vernietigde, en het opzetten van zijn Lexicon der Toonkunst. Als pelgrim naar de eerste Bayreüth-Fest- spiele in 1876 was hij ven platonisch Wag- nervereerder oen vurig Wagneriaan van de daad geworden. Zijn lang gekoesterd ideaal om in Amstei- dam een Wagner-vereeniging te stichten, werd 1883 werkelijkheid. In dit jaar publiceerde hij tevens een biographic van den meester van Bayreuth. Als schrijver over müziek heeft hij voorts Wagr.cr gediend met een ijver en een geest drift als geen tweede hier te lande Zulks be wezen de jaargangen van het Maandblad voot Muziek, dat hij van '88 tot '94 redigeerde, als het orgaan van de Wagnervereeniging. zijn bijdragen in Caecila, in de Guide Musical en de vijf jaargangen van „Kunst", het tijdschrift dat onder zijn redactie verscheen van 1920 tot '24, alsmede in zijn verhandelingen en cri- tische opstellen in De Amsterdammer. Dc Te legraaf en De Gids. Zijn Credo vatte hij saam in hr t eerste nummer van het Maandblad voor Muziek, al dus „De banier der Kunst hoog houden, ham tegen alle aanvallen beveiligen en al wat haai vijandig is bestrijden de stelling verdedigen, dut de Kunst uitsluitend ter wille van haar zelve bemind en cëerd moet worden, zal zij de weldadige macht uitoefenen die men haar terecht - toekent. Wij willen, het voetspoor van Richard Wagner volgend, trachten aan te toonen, dat kunst en in dat geval bepaaldelijk de uit oefening der muziek iets anders moet zijn dan een publieke vermakelijkheid, dan een middel om een verstrooiing zoekende menigte eenige uren bezig te houden, en dot zij alleen dan, wanneer zij hoog boven het gewone en alle- doagsche verheven blijft, in al hare toover- kracht op ons kan werken". Nevens het Lexicon der Toonkunst, liet hij ook in pracht-uitgave „Onze Toon kunstenaars" verschijnen, en uit zijn menig vuldige artikelen compileerde hij later liet be kende twce-deelige „Handboek der Muziekge schiedenis". Viotta had er het componeeren zoo goed als eheel aan gegeven. Opgaande in redactie- arbeid, in dirigeeren en in dc paedagogic. Te Amsterdam richtte hij een College voor Mu ziek op, en in '96 verhuisde hij naar Den Haag, els directeur van het Conservatorium Gebeurtenissen uit zijn vrocgeren tijd als di rigent waren, buiten de uitvoeringen der Wag ner Vereeniging, o.a. de uitvoering van Beet hoven s 9e bij de inwijding van het Concertge bouw, dc concerten van Caecilia en de uit voering van Benoit's „De Oorlog" bij Excel sior. In T905 werd hij in Den Haag stichter van het Residentie-Orkest, samengesteld uit oud- leerlingen van zijn Conservatorium. Hij leidde tevens de concerten van Diligentio in Den Haag en die van Eruditió Musica te Rotterdam, trad op als dirigent te Antwerpen en te Brus sel en concerteerde met zijn Residentie-Or kest te Londen. In 1919 voelde Viotta dat de tijd voor hem gekomen was om het practische muziekleven vaarwel te zeggen, maar met zijn pen bleef hij nog den kamp voor zijn idealen voortzetten. ONDER COMPAGNONS. De steekpartij. De heer D. die gisteravond door zijn com pagnon H. op den Adm. de Ruyterweg- te Amsterdam met een mes is toegetakeld, maakt het redelijk wel. De steken zijn niet levens gevaarlijk gebleken. HET S.S. ZAANLAND Op een havenmuur geloopen. Het Nederlandsche s.s. „Zaanland" is bij het vertrek uit Buenos Aires naar La Plata op een havenmuur geloopen. Naar gemeld wordt, zijn vier platen van ruim no. 1 aan bakboordzijde boven do waterliie ingedrukt. Te Montevidi zal een onderzoek worden ingesteld. Aanwinsten gaarde. Rotterdamsche Djcr- Dank zij het ruilverkeer met de zusteiinstcl- ling te Soera-boja heeft de Rotterdamsche Dier gaarde dezer dagen weer eenige belangrijke aanwinsten ontvangen. Allereerst een paar jonge Anoangs of Dwergbuffels. Deze merkwaardige overblijfse len van oeroude rundei vormen komen alleen in de binnenlanden van Celebes voor. Ze zijn sedert tientallen jaren geregeld in de verzame ling door een of meer exemplaren vertegen woordigd geweest maar dc laatste jaien ont braken ze. Daar deze dieren nog altijd als een groote bezienswaardigheid worden beschouwd mag men deze aanwinst met vreugde begroe ten. Van groot zoölogisch belang zullen vermoe delijk een drietal herten blijken te zijn; hoogst waarschijnlijk zijn het KuhTs herten die slechts op de Bawean-cilanden bij Madoera voorko men, echte eilandvormen dus. Daar er echter geen gehoornde bak bij is, va.t het moeilijk zekerheid te krijgen zoolang geen berichten daaromtrent ontvangen 'zijn. Een derde bijzonderheid vormen de twee Hamerhoenders van Nieuw Guinea. Deze vo gels behooren tot de familie der Grootvoet- hoenders of Loophoenders. Het achterhoofd dezer dieren is tot een groote helmvormige knobbel uitgegroeid. De bevedering is weinig opvallend. De rugzijde is bruinachtig zwart, dc buikzijde geelwit. Met het Taiegallahoen of Latham s Loophocn hebben deze dieren ge meen dat ze de eieren in afgevallen bladeren, die ze daartoe bijeenkrabben verstoppen en ze zoo door de warmte der rottingsprocessen in den grond doen uitbroeden. Deze Hamerhoenders ook wel Maleo ge noemd. zijn slechts een heel enkele maal in dc Diergaarde geweest, vele jaren geleden. Sport- en drankbestrijding. Eenigcn tijd geleden zond de „Nationale Commissie tegen het Alcoholisme" aan de Ned. Spoorwegen en aan de „Algemecne Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer" een schrijven, waarin zij haar verwondering te ken nen gaf, dat in een door genoemde corporei ties uitgegeven rcclameboekje van de IX Olym piade welk boekje blijkbaar voor sportbeoefe naars bestemd was, meerdere reclames voor alcoholhoudende dranken voorkwamen Door dc verspreiding van dit boekje in het buiten land zou zoodoende daar de gedach*e gewekt kunnen worden, dot in ons land spottbeoefe- ning en alcoholgebruik samen zouden kunnen gaan. Op dit schrijven ontving de N.C.A, van de Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer een antwoord, waarin o.a. werd medegedeeld dat ook zij de bedoelde advertenties als min of meer strijdig met de beoefening van sport be schouwen, maar dat het boekje niet alleen voor sportbeoefenaars, maar ook in het algemeen voor touristen bestemd was. UIT DE SIGAREN-INDUSTRIE. Bemiddeling van mr. Aalbcrse. De Meier. Crt. verneemt dat de Rijksbemid delaar, de heer Aatberse, de vertegenwoordi gers van patroons- en werkliedenorganisaties in de Sigarenindustrie tegen Dinsdag 17 dezer heeft uitgenoodigd hem in het Departement van Arbeid inlichtingen 'e verstrekken betreffende het dieigend conflict in deze industrie. Tevens zou partijen zijn verzocht in afwachting van dere conferentie geen maatregelen te nemen die ]hct conflict yerscherpen, f v I Vondsten te Enschede. Bij de opgravingen van de Herv. Kerk op de Markt te Enschede heeft men ontdekkin gen gedaan, die voortzetting wettigen van dc onderzoekingen, waarvoor de hulp van de oud heidkundigen, de heeren dr. J. H. Holwerda F. Vermeulen is verkregen. Geconstateerd is, dat de oude Romaansche kerk en de toien nog intact zijn en in verschillende periode voor 1240 zijn gebouwd. Medewerking wordt ook verleend door het Rijksbureau voor Monumen tenzorg. Amerikaansch oorlogsschip te Amsterdam. Zondagmorgen wordt te Amsterdam ver wacht, te II uur, het 'Amerikaansche oorlogs schip „Detroit". Des middags tusschen 25 uur zal het publiek gelegenheid worden ge* gegeven het schip te bezichtigen. Geen staking bij Ankersmit to Deventer. Gisteravond is een vergadering gehouden van het drukkerspersoneel van Ankersmit's Katoenfabriek met het hoofdbestuur van den bond De Eendracht. Als resultaat van de te 's-Gravenhage gehouden conferentie met den rijksbemiddelaar werd medegedeeld, dat voor de volwassen machinedrukkers het eindloon wordt verhoogd met 1 per week. Dat eind loon zal inplaats van in vijf, in twee jaar wor den bereikt. De Christelijke feestdagen en de ziektedagen zullen vol worden uitbetaald. De loonen der jeugdige arbeiders worden verbe terd. Voor de handdrukkers was door een technische verbetering reeds onlangs een ver hooging van 5 pCt. ingevoerd. Met deze con cessies namen de arbeiders genoegen, zoodat besloten is Maandag niet in staking te gaan. Touringcar in het w«ier gereden. Men meldt uit Gouda c.a. 13 Juli aan de Tel.: Gister is in „De Knip" oen groote auto bus, een z.g. touringcar, waarin twee onder* wijzers en een vijftigtal schoolkinderen, op weg van Den Haag naar Arnhem gezeten waren, bij het uitwijken voor een particulieren auto van den wegkant.gegleden. Het voorste ge deelte kwam in het water terecht. Onder dc kinderen ontstond een geweldige consternatie, doch alle inzittenden konden zich dcor den achteruitgang redden en bleven ongedeerd. Een kraanwagen bracht den auto weer op den weg, waarna het gezelschao enkele uren later zjji\ reis kon yervolgen, s- Sluizen in de Nieuwe Meer. Hei Hbld. verneemt dat thans tusschen het gemeentebestuur van Amsterdam, het bestuur der Kamer van Koophandel en Fabrieken cn de besturen der leidende organisaties in de binnenvaart overeenstemming is bereikt inzake de oplossing voor de te bouwen schutsluis in de Nieuwe Meer. Men heeft zich verccnigd met het denkbeeld om het vraagstuk aldus uit te werken, dat er komen zal een vaste spoorwegbrug van 7 M. doorvaartwijdte, waaraan de schutsluis zal worden gebouwd. Het wordt dus 't complex „brugsluis", door de deskundigen maanden lang op zijn doeltreffendheid bekeken. Ook de rcgccring zal zich met deze oplos sing vereenigen. De moord Ie Heerlen. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van den 28-jarigen K. de Vries, mijnwerker te Heerlen, die door de rechtbank te Maastricht was veroordeeld wegens dood* slag tot tien jaar gevangenisstraf en in hooger beroep door het Hof te Den Bosch wegens moord tot vijftien jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal overwoog o.mv dat men uit de ter terechtzitting van het Mof ge- bicken omstandigheden, waaronder het *ten laste gelegde misdrijf door reguiranr werd ge pleegd, cn, gelijk het Hof uitdrukkelijk over weegt, uit diens houding ter tc rechtszitting kennelijk heeft kunnen afleiden, dat door rc- quirant ten deze met groote onverschilligheid en brutaliteit is gehandeld, alsmede, zooals het in het bestreden arrest luidt, dat bij het ge wicht van dc misdaad niet gevoelde en geen berouw had. Het orrest werd bepaald op 24 Juli. Aanvaring op de Mnas bij Rot terdam. Gistermorgen heeft op de rivier de Maas nabij het Maasstation te Rotterdam een vrij ernstige aanvaring plaats gehad. De vracht boot ,3ergen op Zoom ÜT' wilde dwars de rivier oversteken en manoeuvreerde daartoe achter een Rijnsleep om. Op dit oogenblik kwam van den anderen kant de sleepboot „Vijf Gebroeders", Een aanvaring kon niet meer voorkomen worden. De „Vijf Gebroeders" kreeg aan bakboordzijde, ter hoogte van de machinekamer, een groote scheur, waardoor het schip onmiddellijk zonk. De „Bergen op Zoom 111" kon de bemanning nog tijdig over nemen. Tijdens het ongeval heeft de kapitein van de „Vijf Gebroeders" een slag van het stuurrad gekregen, waardoor hij een ribfrac- tuur opliep. Hij werd in het ziekenhuis aan den Coolsmgel verbonden. (Tel.) Verdronken. Donderdagnamiddag is de 14-jarige land- bouswersknccht de W woonachtig te Koude- kerke in een sloot langs de weide geraakt en verdronken. Donderdagavond is bij hei zwemmen in den Zsscl nabij de steenfabriek van den heer Vos, een 14-jarige jongen van de weduwe G. trit Velp verdronken. De gevaarlijke schiL Een 60-jarige vrouw die aan cén zijde lam wa£, is in een groentenwinkel in oe Nieuwe Kerkstraat te 'Amsterdam over een tuinboon- schil uitgegleden ««n gevallen. Zij geraakte be wusteloos. De om rden huisdokter constateer de den dood. Kind onder een auto. Vrijdagmiddag is te Renkum het 10-jarig meisje Neily de Smedt, dochtei van een Bel gischen schipper, liggende met zijn vaartuig in de haven aldaar, omvergereden door een auto van dc garage De Rijk te Renkum, chauf feur J. H. Wanting. Met een schedelfractuur is de kleine opgenomen en in zeer ernstigen toe stand naar Ziekenzorg te Wageningen overge bracht. Den chauffeur treft geen schuld, daar het kind op het allerlaatste oogenblik plotse ling' den weg overstak. Persdilicl. Het Gerechtshof te Arnhem heeft arrest ge wezen in de zaak van den heer L. J. M. S., hoofdredacteur van het „Noordhollandsch Dagblad" te Alkmaar. De heer S. had zijn goedkeuring gehecht aan de plaatsing in zijn blad van een artikel, in verband met de poli tieke verhoudingen, waardoor een inwoncT van Heiloo zich in eer en goeden naam aangetast achtte en een klacht indiende. De Alkmaarsche Rechtbank had verdachte deswege op 21 Februari j.l. ter zake van een voudige beleediging tot 50.— boete of 5 dagen hechtenis veroordeeld. Het Hof vernietigde het vonnis der Recht bank of formeele gronden. Verd. werd vrij gesproken van de primaire tenlastelegging, n.l. „smaadschrift", doch schuldig verklaard aan het hem subsidiair ten laste gelegde, u.i. eenvoudige beleediging. Deswege legde het Hof den hëer S. opnieuw een straf van 50 boete, subs. 5 dogen hechtenis op. De Humanitaire school te Huizen. De gemeenteraad van Huizen heeft indertijd besloten, dat geen bijdrage van de gemeente zal worden gegeven voor het nieuwe gebouw van de humanitaire school aldaar. Het school bestuur heeft tegen dit besluit bezwaren inge bracht bij Gedeputeerde Staten, die nu het Raadsbesluit hebben vernietigd. Weer een schoolkind vergeten. Dindsdag middag omstreeks kwart over zes maakte het zoontje van den heer v. d. V. te Monnikendam, zijn vader er attent op, dat hij in de bewaarschool van „Jan Nieuwenhuizen" het huilen van een kind vernomen had. De heer v. d. V. is toen door een boven raam de school binnengedrongen en vond in een der W.C.'s het vergeten driejarig dochter tje van het gezin M. Het meisje werd spoedig aan de in doods angst verkeerende moeder overgegeven. Toen de moeder, als gewoonlijk, het kind om 4 uur wilde afhalen, werd haar geantwoord, dat het reeds was weggegaai*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 7