AMEPSFBÖinS'€H"DA©aAD BINNENLAND. TWEEDE BLAD Woensdag 25 Juli 1928 ALGEMEENE SYNODE Tal van benoemingen TOCH BESLAG GELEGD Ook het Rijksarchief N.V. COMPAGNIE LYONNAISE VLIEGTUIG GEVALLEN Een doode CHAUFFEURSSTAKING Publiek heeft weinig last FEUILLETON. Oe Verdwenen Noodmunten 27e JAARGANG -DE EEMLANDER? No. 21 Vijfde zitting De president opende de zitting der nieuwe weet met de voorlezing van Psalm 50. Zooals wij hebben medegedeeld, was de Maandagzitting gewijd aan allerlei benoemin gen. lot lid-predikant van de Alg. Synodale Com missie (vacature-D. Eilerts de Haan) wordt be noemd de heer G. van Dijk, pred. te Anjum; tot secundus de heer K. H. E. Gravemeyer, pred. te 's Gravenhage. Tot lid-ouderling in die commissie (vacature-dr. W. J. Aalders) wordt gekozen de heer J. W. Bolt o.o. te Groningen; tot zijn secundus de heer H. C. C. Franck, ouderling te Veenhuizen. Tot lid van den raad van beheer voor de predikantstraktementen wordt herbenoemd mr. J. H. Bybau, rechter te Middelburg, en in de plaats van mr. W. J. Koppius, die bedankt heeft, wordt gekozen jhr. mr. A. W. van Holthe tot Echten, advocaat en procureur te Assen. In den read van beroep wordt herbenoemd jhr. dr. W. A. Beelaerts van Blokland, en in den pensioenraad ds. A. G. H. van Hoogen- huyze, pred. te Amsterdam. Tot lid'-afgevaardigde in het algemeen col lege van toezicht wordt herkozen de heer dr G .J Weyland en tot diens secundus de heer C J. Paassen. Tot vertegenwoordigers in het eerlang te houden dubbel algemeen college van toezicht worden mede aangewezen de hoeren Idenburg en Te Winkel. Tot lid van de commissie van toezicht op den druk en de uitgave der Evangelische Ge zangen (vacature-C. Beets) wordt benoemd de heer J D. de Hoog, em. pred. te Voorburg. De commissie van advies voor de geestelijke belangen in de mijnstreek wordt gecontinueerd met dien verstande, dat in plaats van den heer P Bongers, die uit de Alg. Synode is getreden, woidt aangewezen de heer K. H. E. Grave- jneyer Voorzitter van die commissie is de president der Alg. Synode en secretaris de heer dr. L. Th. Wieten, pred. te Rumpen. Ook wordt gecontinueerd de commissie voor het onderhouden van betrekkingen met buiten- landsche kerken, waarvan eveneens de presi dent der Synode voorzitter is en tot welker leden behooren de heeren prof. N. van Wijk, prof. Böhl, J. A. Cramer, prof. A. Eekhof en ds G. E. M. Picard. Tot leden van de commissie van bijstand voor de weduwen- en weezcnhulpbeurs worden her kozen jhr. Boreel van Hogelendcn, mr. De Jong Schouwenburg en mr. W. J. Koppius, terwijl in plaats van wijlen den heer Kol wordt aan gewezen de heer J. W. Bolt. De uitkcering uit de beurs wordt vastgesteld op 42. Tot secundus van den secretaris der Alge meen© Synode wordt benoemd de heer B. Tichelman, pred. te Scheveningen. Eenige stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Ten slotte werden tot afgevaardigden naar de conferentie der General Presbyterian Alliance op 17 tot 21 September te 's Gravenhage be noemd de heeren A. B. te Winkel en prof. dr. H. M. van Nes. MGR. AENGENENT. Het centraal bureau van de K. S. A. te Lei den heeft den kunstschilder Ant. Molkenboer opgedragen het portret van den nieuwen bis schop te Haarlem Monseigneur Aengenent, te schilderen. Van deze beeltenis zal een kunst reproductie in kleuren worden uitgegeven, dj* Op het Departement van Builenlandsche Zaken Naar aanleiding van het feit, dat de Staat niiet binnen den bepaalden termijn heeft vol daan aan de hem bij vonnis van de Haogsche rechtbank opgelegde verplichting, om aan de tegenpartij in het civiele proces, den heer Wenniger, vroeger kanselier bij het Neder- landsch gezantschap in Tokio, rekening en verentwoordig af te leggen, van den verkoop van aan den heer Wenniger toebehooid heb bende goederen, heeft gisterochtend deurwaar der Grondel voor den heer Wenniger beslag gelegd op het Departement van Buitenland- sche Zaken in den Haag. De heer Grondel begaf zich daartoe naar het Departement van Bui tenia ndsche Zaken, waar hij mededceling deed aan den heer Bin- gy, referendaris, chef der efdeeling Compta biliteit van dat Departement, dat hij zich zou begeven naar den procureur-generaal bij den Hoogen Raad, teneinde beslag op het Depar tement te leggen. Aangezien het zich echter dat Departement gelegen Rijksarchief onder één nummer is in geschreven op het kadaster en men niet pre cies de hoegrootheid van het Departement kon opgeven de deurwaarder moet in de akte de grootte van het inbeslaggenomen goed noe men moest de heer Grondel ook beslag leg gen op dat Rijksarchief Hier heeft hij gesproken met den hoofd commies van Rosmalen. Vervolgens heeft deurwaarder Grondel zich naar den Procureur-Generaal bij den Hoogen Raad, mr. Tak begeven, waar hij het exploit voor dc-n Staat heeft uitgebracht. Hierna restte hem niet anders dan het origineel van het exploit te laten registreeren en precies om 12 uur werd het uitgebrachte exploit op het hypothekenkantoor in de regis ters overgeschreven. SPOORWEGPERSONEEL. Herstellingsoord 18351905. Zaterdag werd te Amsterdam de ledenverga dering gehouden van de Herstellingsoord-Ver- eeniging T8351905 voor Spoorwegpersoneel, die een herstellingsoord voor 45 volwassenen en een herstellingsoord voor 40 kinderen, beide te Vor den, heeft. Dc vergadering werd geleid door den voor zitter, den heer H. R. Krapels. Het jaarverslag en de balans en winst- en verliesrekening over 1927 werden goedgekeurd, evenals de begroo ting voor 1929 sluitende met een totaal van 38.100. De aftredende bestuursleden, de heeren v. d. Esch, Gicteling, Krapels, Van Setten en Veken werden herkozen verklaard. De verpleegprijs voor particuliere volwasse nen werd op 3 per dag en voor particuliere kinderen beneden 15 jaar op 2.50 per dag bepaald, waarbij inbegrepen geneeskundige hulp (geen specialistische) en medicijnen. De leden en hunne te hunnen laste zijnde huisgenooten worden op geneeskundig advies geheel kosteloos verpleegd, ongeacht den duin der verpleging. Een der leden dankte het bestuur, dat het nu op een weekdag de vergadering had uit geschreven, terwijl die tot nu toe steeds des Zondags was gehouden. De voorzitter sloot de vergadering, die te 2.15 u. n.m. werd geopend, te 4.30 u. n.m. met dank voor de opkomst en een opwekkend woord voor het werk der vereeniging. Utrechtscheweg 10 Tel 179 Amersfoort PRACHT SORTEERIIMG VOILE-FOULARD EN TUSSOR JAPONNEN VOOR DE WARME DAGEN De H.N.A.B.R. in de Waalhaven Gistermiddag omstreeks 3 uur is het K. L. M. passagiersvliegtuig H.N.A.B.R., bestuurd door den bij de K. L. M. gedetacheerden luite nant Schot, door nog onopgehelderde oorzaak in het ondiepe gedeelte van de Waalhaven ge vallen. In de machine waren als passagiers 5 dames gezeten, die een rondvlucht boven Rot terdam maakte. Van een der dames is een been gekwetst, terwijl de overige inzitten den, ook de bestuurder, ongedeerd bleven Nader meldde men ons gistermiddag te vijl uur omtrent het vbegongeval te Rotterdam: De vijfde dame is, nadat geruimen tijd kunst matige ademhaling is toegepast door den ge neesheer opgegeven. De ruimen der inzitten den zijn: piloot Schot, die een hoofdwond heeft, twee zusters van het ziekenhuis Cool- singel de 29-jarige mej. G. N. Giphart en de 33-jarige Ch. G. E. Dolfing, mej. B. H. ten Cate, oud 19 jaar uit de Boedekerstraat te Deventer en haar moeder, mevrouw ten Cate, alsmede mej. Ch. F. E. S. Kapeijne uit Den Haag, bij wie mevrouw en mej. ten Cate ge logeerd waren. Medeaeeling van de K. L M. De K. L. M. deelt ons omtrent het vliegon geval te Rotterdam mede: Hedenmiddag te on geveer drie uur, toen het Fokkervliegtuig type F. Ill HN ABR, bestuurder Schot, met vijf dames aan boord, voor een rondvlucht van de Waalhaven vertrok, ondervond het eenige moeilijkheid met onverwachts omloopenden wind en kon niet dadelijk de gewenschte Hoog te bereiken. Het raakte met den rechtervleu- gelpunt den mast van een in de Waalhaven liggend vaartuig. De mast brak af en de vleu gel werd beschadigd, terwijl het vliegtuig zijn snelheid verloor. Het gevolg was, dat het met een langzame glijvlucht in het water daal de. Terstond boden de bewoners van de om liggende vaartuigen hulp en met den bestuur der Schot, die zich uit'het vliegtuig had vrij gemaakt, werd met het reddingswerk begon nen. Achtereenvolgens werden de vijf dames uit de kajuit bevrijd. Twee der oudere dames bleken er het slechtst aan toe te zijn. De een had een been gebroken en de ander werd be wusteloos uit de kajuit gehaald» Dc genees kundige dienst paste terstond kunstmatige ademhaling toe, doch men vreesde, dat dit te vergeefs zou zijn. Van de drie jongere dames had een een gekneusden arm, de ander een lichte hoofdwonde, terwijl de derde ongedeerd was. De hulpverlcening. Met betrekking tot het in de Waalhaven te Rotterdam plaats gehad hebbende vliegtuig ongeval, deelt onze correspondent aldaar nog mede, dat schippers der in de nabijheid lig gende schepen zich onmiddellijk met roei bootjes naar de plaats des onhcils begaven en er in slaagden de inzittenden te bevrijden. Een der dames evenwel verkeerde in bewusteloo- zen toestand. Men tracht haar met behulp van kunstmatige ademhaling bij kennis te brengen; haar toestand is echter bedenkelijk. Ook de be stuurder schijnt licht gekwetst te zijn. Toen de vliegmachine startte van het vlieg veld, kreeg zij een z.g. „remout"-tik. De piloot kon nog juist de schutting van het terrein „halen", waarna het toestel te water stortte. Do maohine ligt thans onder water; een vleugel is gedeeltelijk zichtbaar. Mevr. ten Cate werd gered door den chef van den technischen dienst van Waalhaven, den heer Girillonard, die in de ondérgeloopen kajuit dook en er tenslotte in slaagde haar in veiligheid te brengen. De vier overige dames werden alle gered door den heer Bouten, chauffeur, in dienst van het vliegterrein. Te Amsterdam leggen een aantal taxi-chauffeurs het werk neer Men meldt ons van de zijde van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders De actie door den Centralen Bond van Transportarbeiders eenigen lijd geleden op gezet om te komen tot een ondere loonrege ling voor de stationneerende chauffeurs te Amsterdam, heeft bij de N. V. „Entam" ge leid tot een nieuwe regeling, die behalve eer. groote vereenvoudiging van systeem, den chauffeurs eene gemiddelde loonsverhooging geeft van 2.50 3 per week. Aan de werkgevers, georganiseerd in de*i Bond van Werkgevers in het Taxibedrijf (3. W.T.), was verzocht eenzelfde loonregeling door te voeren. In verband met een weigerend antwoord van deze werkgevers-organisatie ontvangen, is in een vergadering van chauffeur in dienst dezer werkgevers besloten tot staking over te gaan. Van werkgeverszijde werd ons medegedeeld, dat het publiek van deze staking weinig hin der zal ondervinden, omdat van een deel der 54 auto's de eigenaars zelf in het bezit van een stationcervergunning zijn en dus zelf kun nen rijden en omdat de „Entom" en de Amst. Rijtuigmij. met haar ataxen dienst doen. Nader meldt men ons uit Amsterdam De stoking van de taxichauffeurs duurt voort. Dc bond van werkgevers in het taxi bedrijf tegen wie de strijd gaat, heeft eerst gisteravond een huishoudelijke vergadering ge houden, waar de toestand, die door de staking is ontstaan, besproken is. Naar wij vernemen heeft de vergadering zich gesteld op haar standpunt, dat aan de eischen dér chauffeurs niets kan worden toegegeven. De in den bond georganiseerde werkgevers zijn ontstemd, dat de chauffeurs geweigerd hebben, het aanbod van de toeslag van 10 pet. als belooning ge durende de Olympiade te aanvaarden, terwijl de werknemers met zulk een toeslag door Rij tuig Mij. toegezegd, wel genoegen hebben gc- EEN RUMOERIG AVOND TE MEDEMBLIK. Politie maakt van revolvers ge bruik. Men meldt ons uit Medemblik: Alhier heeft gisteravond een ernstige botsing plaats gehad tusschen de pohtie en eenige „bakken"- schippers, welke laatsten in de meerderheid waren en kans zagen de agenten over de straat te sleuren. Dezen maakten daar op gebruik van gummistok en sabel, waarop de toestand zoo ernstig werd, dat van politie zijde ook do revolver moest worden getrokken. Niemand werd gekwetst. Aanleiding tot deze buitensporigheden was een ouderwetsche „Maandagstemming". Des avonds zijn de schip pers per sleepboot naar hun bakken terugge keerd, nadat proces-verbaal opgemaakt was. In het overigens zoo stille plaatsje heerschte dien avond groote consternatie. AFSCHEID. Vaarwel, steeds modderende bent, O, putjesscheppersgilde, Dat eeuwen reeds in braven trtJuw, 't Riolenluchtje stilde, Dat schepte smeerboel uit den put, 1 En vreugde in het leven. En dat men vaak, 't gaat eenmaal zoo. Veel stank voor dank ging geven. Doch ondanks smoad en ruwen hoon, Ja, ondanks vingen laster. Kneep 't dapper putjesschepperskoor. De putjesschepper vaster Nou is 't gedaan. Een zuigmachicn Is eindelijk geboren, En een historisch meubel gaat In Amersfoort verloren. Het putjesscheppersambt moest voor De zuigmachine buigen, Het „putjesscheppen" is niet meer, Het is nou „putjeszuigen". Uw modderige loopbaan is, A. putjesscheppers-mannen. Dus afgesloten en zoo 't heet, Nu "in-gesloten-kannen". Vaarwel, getrouwe modderschaar, Geen modder mag U krenken, Wanneer de zuigmadïien 't vertikt, Dan gaan we jou gedenken. En als men later eens vertelt, Wat putjesscheppers waren. En men Uw modderige ambt, Heel keurig gaat verklaren. Dan roemt men zeker jou bestaan; En prijst Uw modder-daden. Doch zegt niet, dat go menschen wfcart, Die ieder vrij mocht smaden I GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). FRIESCHE MAATSCHAPPIJ VAN LAND BOUW. Uit de 16 dezer gehouden vergadering vart het bestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw deelt het „Friesch Landbouwdag- blad" het volgende mee Aan de ontginningscommissie der Frieschq Maatschappij van Landbouw zal worden ver zocht zoo mogelijk op de nieuw aangemaakte gronden der N.V Drie Provinciën proeven to nemen op grasland of de verschillende werk methoden ter verdere verbetering van den cuD tuurtoestand nader te vergelijken. Op de vergadering met afdeelingsvoorzitters zal o.a. worden gesproken over de resultaten van het onderzoek naar dc kosten van de brandverzekering en over dc diplómVs medailles bij de veekeuringen. Met de conclusies van het rapport der com missies uit het Landbouw-Comité ter bestu deering van den aardappelhandel werd accoord gegaan. Alleen werd het beter gevonden, dat de wenschelijk geachte inventarisatie van do consumptie-aardappelen geschiedt door do directie van den landbouw met medewerking dor organisaties. Aan het Koninklijk Nederlandsch Landbouw- Comité zal worden verzocht een studie-com missie te benoemen voor de financieele rege" ling tusschen rijk en gemeenten. Gevreesd wordt, dat de plattelandsgemeenten bij do voorgenomen wijze van verdeeling van de gel-, den zullen achterstaan bij de groot© steden; waardoor de ongelijkheid in belastingdruk nog grooter wordt. Een uitvoerige bespreking werd gehouden over de wijze, waarop verbetering kan worden verkregen in het mesten van zouters cn den af zet van bacon. In beginsel werd besloten, d<3 Deensche werkwijze ter plaatse tc doen onder zoeken. MR. F. A .VAN LEEUWEN, f Te Den Haag is overleden, 81 jaren oud, dri heer mr. F A. van Leeuwen, oud-raadsheer in het Gerechtshof tc Amsterdam. Het stoffelijk overschot zal worden ter aar de besteld a.s. Vrijdagochtend te half twaalf op de Nieuw© Begraafplaats te Baarn. Kracht is wel ecu deugd, maar zc wordt wel eens hardheid. Door J. S. FLETCHER. Geautoriseerde vertaling, uit het Engelsch door MR. G. KELLER. 34 „Dat is de bedoeld© jongedame," fluister* de Stevenege, toen zij voorbij waren. „En die naast haar loopt is haar oom, de schrijver van het artikel in de „Times" over de nood munten, de bron van alle ellende. Als hij dat artikel in de pen had gehouden „Jawel, maar intusschen schreef hij het, en het werd opgenomen, en Bransdale las het en Tyson las het en dat deden Keel wat ande ren," bromde Penthony. „Hm, dat is dus de heer Sheffield Een groot b'efhebber van an tiquiteiten, niet waar? Verklaarde hij u niet met nadruk, dat de burgemeester van Alan- schester geen bevoegdheid had om die nood munten te verkoopen „U heeft een goed geheugen!" merkte Ste* venege lachende op. „Ja, dat is allemaal waar." Penthony bad* den heer Sheffield en zijn nichtje met de cogen gevolgd tot zij tusschen de boomen uit het gezicht waren verdwenen. Hij bleef eenigen tijd staan, met de punt van zijn wandelstok gaatjes in den drassigen bo dem borend, doch plotseb'ng keek hij op en wierp zijn metgezel een eigenaardigen blik toe, terwijl hij zachtjes zeide „Vriend Stevenege, schrik niet I Luister naar me, ik heb misschien een ingeving. Het zou mij niets venvonderen als die deftige oude heer den dood van Septimus Tyson op zijn ge weten had en zijn mooi© nichtie dat wist I" HOOFDSTUK XV. Er van door I Ondanks Penthony's waarschuwing schrok Stevenege toch en in stomme verbazing staar de hij zijn metgezel aan. De oude detcctieve wierp hem een snaakschcn blik toe en deed een kort lachje hooren. „Welzeker, Stevenege I" zeide hij. „Maai lieve hemel, vriend, ik ben in mijn leven wel wonderlijker onaannemelijker dingen tegenge komen, zou ik denken I" Stevenege vond zijn spraak terug. „Maar te duivel, Penthony I Een zeer eer biedwaardige, beschaafde en rustige oude heer els hij een man die altijd met zijn neus in de boeken en papieren zit I't Is te dwaas! Die een moord begaan Kom nu 1" „Ik heb niet van een moord gesproken", ant woordde Penthony, nogmaals lachend. „Ik zei alleen, dat het mij niets zou verwonderen als die oude heer de dood van Tyson op zijn ge weten had en zijn nichtje ervan afwist. En ik houd vast aan die meening". „Bestaat daar eenig© grond voor?" „Ja, natuurlijk!" antwoordde Penthony. „Het is intusschen een feit dat menschen van ons slag tot een conclusie komen, zonder zich druk te maken om bewijsgronden". „Ik niet verklaarde Stevenege. „Ook goed", antwoordde Penthony droog jes, „dat komt dan later wel. Maar ik wil je toch enkele punten noemen en, «Is ie dat wilt, kun je ze als bewijsgronden beschouwen. Ik heb in mijn oude hoofd alles opgegaard, wat je mij omtrent deze zaak hebt medegedeeld en alles wat ik er over gelezen heb. Maar in de eerste plaats heb ik goed onthouden wat je mij hebt verteld omtrent den particulieren kant van de zaak, de bijkomstigheden zouden wij kunnen zeggen. Om dan te beginnen de oude heer, de heer Sheffield, is bijzonder ge porteerd voor de antiquiteiten van dit oude, beschimmeld© stad-je, niet waar Hij verklaar de je, toen je hem bezocht, op den namiddag van den dag van den moord, dat noch de burgemeester, noch de gemeenteraad, noch de burgerij, noch iemand anders het recht had die noodmunten aan den heer Bransdale te verkoopen, dat zij nl. eigendom van de kroon waren? PreciesEn hij gaf je den in druk, dat hij zelf, zoo ze teruggevonden wer den, er voor zou zorgen, dat zij niet den Oceaan overgingen, doch binnen de gemeente grenzen zouden blijven. „Ja, dien indruk kreeg \V zéker van hem", verklaarde Stevenege. „Zeer goed! Maar geef me dan eens ant woord op een paar vragen." Heeft Wathmore, bij zijn verhoor door den coroner, niet verklaard, dat hij op den och tend van den moord wij zullen van moord blijven spreken tot wij misschien juister Kwali ficatie aan het gebeurde kunnen geven naar dit dal is gegaan om geld te vragen of te leenen van een majoor Watkinson of van den heer Sheffield „Inderdaad". „En hij trof den heer Sheffield niet thuis?"* ^Hij vond ze beiden uit, naar hij verklaar de". „Met Watkinson hebben we voor 't oogen- bïik niets te makenhij vond dus Shef field niet thuis. Maar nu herinner ik je er aan, dat omtrent dien tijd volgens alle mij bekende aanwijzingen, Tyson vlak in de buurt van Sheffields huis was. En nu verdertoen je in den namiddag aan Sheffield een bezoek bracht, deelde het nichtje je toen niet mede, dat hij zdch niet al te wel gevoelde?" „Dat was hij ook niet I Ik heb het zelf ge constateerd", zei Stevenege. „Wat was de oorzaak van dat onwelzijn Wat had hem van streek gebracht?" „Ik herinner mij zoo iets, dat juffrouw Lans dal© sprak van last van zijn hart. Ik meen dat zij mij mededeelde, dat hij dien namiddag een eenval van zijn kwaal had gehad, toen hij van een wandeling thuis was gekomen". „Precies! Welnu, wat kan een man op ja ren, niet oversterk eerder last van een slecht hart doen krijgen, dan een onaangename ont moeting met een man waarop men het niet voorzien heeft Kom nu, vriend, waar zit je verbeelding, waar blijft nu je lust om gevolg trekkingen te maken „Waar stuur je op aan, Penthony?" vroeg Stevenege. De oude detective lachte, zeggend. „Och, je hebt gelijk, dat je het me maar op den man af vraagt. Ik stuur het hierop aan laten w© eens wat onderstellen en daarvoor terugkeeren tot onzen ouden vriend Tyson. Hij heeft den buit binnen: een eenig stel nood munten. Hij heeft een paar nieuwe schoenen gekocht, hij heeft in het café van juffrouw Maidment een hartversterking gehad en hij onderneemt zijn wandeling dwars over de hei de. Hij slaat dit pad door de bosschen in en komt lar.gs dit brok bouwvalligen muur. 't is een warme dag dat was zoo, niet en hij gaat zitten om eens even uit te blazen. Wat is meer vanzelfsprekend, dan dat hij, nu er geen sterveling, in de buurt is te bekennen, zijn geroofden schat voor den dag haalt om hem nog eens op zijn gemak te bekijken? Ter wijl hij dat doet, wordt hij betrapt door een bejaaid heer, die van achter deze boomen voor den deg komt, ziet wat Tyson in zijn misdadige her.dcn heeft en onmiddellijk ant-i woord eascht op de voor de hand liggendd vraaghoe hij aan die kostbare munten komt. Er ontstaat ruzie, er vallen klappen, het loopt op een vechtpartij uit. Tyson krijgt een klap op zijn hoofd en zakt in elkaar. En Pen* thony pakte zijn metgezel bij een arm en omknelde dezen op veelzeggende wijze „en, Stevenege, als Sheffield dien morgen bij zich droeg wat hij daareven in do hand hield., toen hij ons passeerde, dan begrijp ik, waarmede hem ode klap is toegebracht en waarom dio hard aankwam." „Wat had Sheffield dan in dc hand? Ik heB het niet opgemerkt." „Hij droeg, vriend, wat landhecren gewoons lijk bij zich hebben als zij door hun bezdttnn gen wandelen, een „spud", een werktuigje, dat ik voor jou, als stndsmensch, het best kan aanduiden als een schopje, dat als wandelstok is te gebruiken en dat een geschikt instrument is om onkruid en schadelijke planten uit den grond te halen. Een „spud'Ten dc wonde aan Tyson's slaap zou daarmede best kunnen zijn toegebracht." „Het was geen wonde", zei Stevenege, „ik heb het goed opgenomen. Het was een buil, een blauwige buil, midden op de slaap. Ik maak uit je woorden op dat een „spud" een scherp snijdend werktuig is. Maar ik, ben overtuigdy evenals de dokter, dat de buil was toegebracht met een stomp werktuig." „Een détail", antwoordde Penthony laco niek. „Sheffield's spud kan zoolong gebruikt zijn, dat het werktuig stomp is geworden, of wel de scherpe kant heeft den man niet ge raakt. Maar mijn veronderstelling schijnt mij toch niet zoo verwerpelijk toe. Stevenege". (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 5