L. HOUBAER, U4.so Zomer- Uitverkoop. UITVERKOOP BINNENLAND. Maison de Nouveauté G0EDK00PE AANBIEDINGEN VERLAAGDE PRUZEN COSTUUM Depot: Utr.straat 47. Heeren- en Kinderkleeding. Witte Katoenen Pantalons DE ZAAK-SLATER Schadevergoeding voor 't slachtoffer DUITSCHLAND'S BEZETTING Felle verontwaardiging eenphuTW. QunBori y6andi M LoeW" ETHISCHE VEREEN, Individueel belijden KVt AJONGENS STREEK Ernstig onderzoek KORT NIEUWS Utr. weg 38 Tel. 302 Nog slechts enkele dagen, tijdens de verbouwing, duurt onze Profiteert nog van onze SPORT DIRECT GEREED! ONTVLEKKEN EN OPPER5EN F 1.85 ALLEEN OPPERSEN F I.IO PALTHE Tel. 557. LANGESTRAAT 64. Alle zomerartikelen belang rijke reductie. vanaf f 2.90, inclusief gordel. Ten onrechte veroordeeld Een Londensch correspondent schrijft d-d 25 Juli aan het Vad. Oscar Slater is de naam van een man, die twintig jaar geleden wegens moord op een eenzaam wonende rijke oude juffrouw te Glas gow ter dood werd veroordeeld. Een beroemd rechter, die de zaak behandelde, gaf in rijn opsomming na verhooren en pleitreden een beeld van den beschuldigde, nadruk leggend op zijn slecht leven. Dat had echter niets me^ de zaak te maken. Daarom heeft men dit op treden van den rechter thans na herbehande- ling van de zaak gekenschetst als „verkeerd" leiding van de jury". Men weet, d^ een rech ter in Engeland in zijn opsomming vrijwel de jury in den mond legt wat haar beslissing moet zijn. Dc jury te Glasgow twintig jae* geleden, liet zich' niet algemeen door die op* somming leiden, maar een geringe meerde* heid sprak het schuldig uit en volgens de Schotsche crimineele wet was dit genoeg om de man den strop te geven. Het vonnis werd echter veranderd in levenslange gevangenis straf. Sed'ert Slater in de gevangenis heeft ge zucht, hebben allen, die er prijs op stellen, dat in den staat goed recht wordt gesproken, een gevoel van ongerustheid gehad. Dat ont wikkelde zich geleidelijk tot een actie, om de zaak van Slater te doen herzien. Vooral de bekende schrijver Conan Doyle heeft er voor geijverd. Men weet, dat de zaak is heropend en dat thans is uitgemaakt, dat Slater niet had mogen worden veroordeeld, omdat de rechter de jury verkeerd hod geleid. Op dien grond is het vonnis vernietigd1. Slater, die reeds eenigen tijd geleden uit de gevangenis is ont slagen, is niet langer een ter dood veroordeel de. Het is intusschen jammer, dat de zaak niet meteen geheel is opgehelderd. Dat zou meer openbare voldoening hebben gegeven. Alleen h'et technische punt„de verkeerde leiding van de jury" is aanvaard voor het ongedaan ma ken van het vonnis. De schuldvraag is niet aangeroerd. Intusschen heeft Slater negentien jaor lang zonder wettelijken grond in de gevangenis vertoefd en hij maakt daarom aanspraak op schadevergoeding. Het bedrag zal moeilijk te bepalen zijn. Dit is een ander lastig vraagstuk voor den reeds zoo veel geplaagden Home Secretary. Het bedrag dat in de pers is ge noemd ligt tusschen de 10.000 en 20.000 pond sterling. Merkwaardig is ook van het oude proces, dat aan feiten, die op Slater's klaarblijkelijke onschuld wezen, nauwelijks aandacht werd geschonken, terwijl men niet ophield te hame ren op 's mans slechte verleden. POOLSCH-LITAUSCH KRAKEEL. De nota van Kofno aan den Volkenbond. B e r 1 ij n, 2 6 J u 1 i. (H. N.) De nota, waarin de Litausche regeering zich bij den Volkenbond beklaagt over de Poolsche manoeuvres, is Donderdag door het secretariaat van den Vol kenbond gepubliceerd en ter kennis van de le den van den raad gebracht De Poolsche regêe- rirg heeft naar aanleiding van deze nota ver klaard, dat er slechts sprake is van de gewone jaarlijksche oefeningen der troepen en dat er geert "manoeuvres in het Wilnagebied worden gehouden. Uitlevering van Duitschers aan Frankrijk Berlijn, 26 Juli. (V. D.) Met betrekking tot de kwestie van de uitlevering dei door den Franschen krijgsraad te Landau gevonniste Duitsche onderdanen, welke door de Fransche regeering verzocht was, kan nog gemeld wor den, dat de Duitsche regeering aan dit verzoek zal voldoen, daar zij rich wenscht te houden aan de in de Rijnland-overeenkomst vastgeleg de bepalingen. Het bericht, dat de Fransche bezettingsover heid de Duitsche regeering de uitlevering ver zocht heeft van drie Duitsche onderdanen, die bij het vlagincient te Zweibrücken betrokken zijn geweest, wordt door de Berlijnsche avond bladen bevestigd. In het commentaar van dc pers over den Franschen eisch wordt cr op gewezen, dat deze nieuwe smaad en alle derge lijke gebeurtenissen beter dan alle andere in cidenten van den laatsten tijd den gruwel en de onhoudbaarheid der heele Rijnlandbezetting bewijzen De Kreuzzeitung vraagt: „Wat heeft Duitsch- lartd aan de verdragen van Locarno, wat heeft het aan zijn toetreding tot den Volkenbond, als steeds de geest van Locarno en den Volken, bond miskend wordt Op overeenkomstige wijze uit zich de Tageszeitimg, die zegt, dat de vreemde bezetting sinds lang alle morcelo recht verloren heeft. Haar aanwezigheid is op zichzelf reeds een verloochening van het ver drag van Locarno. De nieuwo eischm toonen echter, dat de Fransche bezetting in het Rijn land er zelfs niet voor terugschrikt ook de eer van het Duitsche volk lichtvaardig aan te tas ten. De Vossische Zeitung schrijft: „Volgens den tekst ven het Rijnlandverdrag heeft de bezet ting inderdaad het recht dc uitlevering te eischen, hoewel natuurlijk het gevoel er tegen in opstond komt er ook maar over tc denken, dat Duitsche overheidspersonen Duitsche on derdanen voor een duidelijke kwajongensstreek vijf jaar aan de Fransche gevangenschap zou den overleveren. Tot welk een binnenlandschers strijd zou zulks al niet leiden I Men stelle zich dat maar eens voor oogen I Om aan dergelijke onmogelijke dingen een eind te maken, bestaat er maar één weg: ontruiming f' EEN DRAMA. We en en, 26 Juli. (H N.) Uit Groz wordt gemeld, dat in het naburige Stubenberg gisteren een 28-jarige wcrklooze monteur uit Weenen in een vlaag van jalousie zijn ver loofde, die hij in het gezelschap van een an deren man aantrof, met revolverschoten heeft gedood, terwijl de man, die zich in haar ge zelschap bevond, ernstig gekwetst werd. Toen de politie den dader wilde arresteeren, joeg hij zich een kogel door h'et hoofd. VEROORDEELD WEGENS OPSTOKEN VAN MILITAIREN. P a r ij s, 26 J u 1 i. (H. N.) Volgens de com munistische Humanité is de administrateur van dit blad in hooger beroep wegens ophit sing van militaire personen tot ongehoorzaam heid en wegens anarchistische propaganda bij verstek in totaal tot T4 jaar en 10 maanden gevangenisstraf en 14.6000 francs boete ver-* oordeeld. DE MONTE CERVANTES. Geen ernstige averij. Hamburg, 26 Juli. (H. N.) De directie van de Hamburg—Zuid-»Amerikalijn deelt me de, dat het motorschip Monte Cervantes Dins dagnacht bij Bellsund bij Spitsbergen door een ijsberg beschadigd is. De Krassin is bij het schip en een duiker zal de schade vaststellen. De duikers zijn vanmorgen mst het onderzoek begonnen. Het schip heeft een klein lek, waar door het water het voorruim binnengedrongen is. Men hoopt de schade spoedig ter plaatse te kunnen herstellen. Het schip is in Klokkenbaai aan de Zuidkust van Spitsbergen voor anker gegaan. Hamburg, 26 Juli. (H. N.) De duikers hebben bevonden, dat de schade aan de Monte Cervantes niet van veel belang is. Het lek is gedicht en het motorschip heeft zijn vaart vooi'gezet. (Volgens andere berichten, wordt de reis binnen twee a drie dagen vervolgd). Kofno, 2 6 J u 1 i. (V. D.) Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de kapitein van het Duit sche motorschip Monte Cervantes de beman- ring van de Krassin zijn dank betuigd voor de hulpverleening. De kapitein van de Krassin heeft daarop geantwoord, dat de plicht van een zeeman is een zich in nood bevindend schip re hulp te komen. WANHOOPSDADEN. In den kelder van een machinefabriek in het centrum van Berlijn vond men gisterochtend het lijk van een 70-jarigen man, die na veertig jaren in dienst van de onderneming te zijn ge weest, thans werd ontslagen. De oude man, die zonder middelen van bestaan op straat stond, had zich opgehangen, in een nndere Berlijnsche fabriek heeft twee dagen geleden een 72-jarige arbeider, die na 50-jarigen dienst was ontslagen, eveneens getracht een einde aan zijn leven te maken. De man kon worden gered. DE HAVENSTAKING TE ROSARIO. Nieuwe onlusten. Tengevolge van relletjes weigeren de scheep vaartmaatschappijen te Buenos Ayres vrachten voor Rosario aan te nemen. De Iramverbindin gen en de telefoon moeten verbroken zijn. De burgemeester heeft de telefoonmaatschappij aangezegd den dienst binnen 24 uur te her vatten. Voor eiken dag van vertraging in het opvolgen van dit bevel moet een schatting van 500 pesos betaald worden. Uit dit bericht zou dus blijken, dat de mede- deeling, als zou de staking geëindigd zijn, voorbarig is geweest. VERKRIJGBAAR BIJ V ALl£. ERKENDE RIJWIELHANDELAREN Sv* 8J ven vermakelijk af/ haar vorige boeken ~.A VALKHOF. ACQ AXEP/FOOBT DE JONGSTE OPSTAND IN PORTUGAL. Bestraffing der aanstichters. De Portugeesche ministerraad heeft de straf fen vastgesteld voor hen, die aan dc jongste oproerige beweging deel hebben genomen. Dc officieren en ambtenaren, die rechtstreeks er bij waren betrokken, worden ontslagen en ver volgens gedeporteerd. De officieren, die da be weging hadden moeten bestrijden, maar zich onzijdig hebben gehouden, worden op wach»- geld gesteld. De onderofficieren, die ontslagen worden, zulien evenals de officieren gedepor teerd worden. De soldaten, die uit eigen, vrijen wil aan de beweging hebben deelgenomen, zul len voor drie jaar naai de werkkolonies worden gezonden. Zij, die in het bezit van ontplof bare stoffen zich bevonden, worden naar Timor verbannen. HET MIJNCONFLÏCT IN HET SAARGEBIBD. Saarbrücken, 26 Juli. (V.D.) Tot op het oogenblik is er in het loonconflict van de mijnwerkers in het Saargebied nog geen wijzi- gingg gekomen. De mijndirectie heeft aan de regeeringscommissie de boeken overgelegd; om aan te toonen dat een Ioonsverhoogir.g niet mogelijk is. De regeeringscommissie wil ech ter onder alle omstandigheden het uitbreken van een staking voorkomen, daar do gevolgen daarvan niet te overzien zouden zijn. De ge- heele, bijna uitsluitend kolen uit het Saargebied gebruikende grootindustrie zou in zulk een ge val stilgelegd worden Naar verluidt, is her Fransche lid der regeeringscommissie, Mau rice, naar Parijs gereisd. Hel vraagstuk der Christelijke opvoeding In de vergadering van Zondagmiddag de; conferentie te Luntcren sprak dr. J. F. B. van Hosselt over „Het Vraagstuk der christelijke opvoeding. Spreker maakte scherp onderscheid tusschen chr. opvoeding en chr. onderwijs, dat hiervan een (misschien niet eens zoo belangrijk) onder deel is en stelt zich de vraag of het christen dom eigenlijk wel onderwezen kan worden. Opleggen van bepaalde geloofsvoorstellin gen acht spreker uit den booze. De leugd on derwerpt zich niet meer aan gezag dat ui;- wendig als macht optreedt, wel aan één, dar zich door eigen innerlijk gehalte als autoriteit manifesteert. De jeugd, die naar leiding snaki, kan zich alleen aan het laatste onderwerpen. In de sfeer van het christendom staat het moge»» meer voorop dan het moeten. Dc opvoeding komt op een gansch ander plan, wanneer op voeders getuigen zijn en hun kinderen gods dienstige indrukken voor hun leven meegeven. Geloof is echter geen erfgoed, eigen geloof s- bezit moet verworven worden. Men moet dus als opvoeder de kinderen brengen in de juiste sferen. De eerste sfeer is de zuiver huiselijke, waarin de kinderen nog zeer ontvankelijk en onbevan gen zijn. Hun ziel ligt open voor het godde- 'ijke De gehoorzaamheid kan er sterk toe me dewerken 'het afhankelijkheidsbesef van den mcnsch t. o. v. God aan tc kweeken. Men bren* ge vroeg eerbied voor het goddelijke, eerbied voor het heilige. De nu volgende periode is die van den ko menden cultuurmensch (514 jaar). Sterker in vloed van buiten, grooter behoefte aan zelf standigheid. Nu bestaat de opvoeding in het steeds losset maken der banden, de schutting om het kindei- leven wordt langzaam maar ,zeker afgebroken; zij moeten opgroeien tot de „vrijheid der kin deren Gods". In de puberteitsjaren (14—20) worden die pere noties gewekt, en gaat de levensopvatting zich kristalliseeren. Een machtige bondgenoot is in die jaren de „gewoonte", die leidt tot twee de natuur. (In dit opzicht heeft de Zondag groo- te beteekenis). Daarbij nu vormen Zondagsschool, catechisa tie en vrije jeugdvorming (jeugddiensten) mach tige hulptroepen. Vooral aan dc vrije jeugd- «orming hecht spr. groote beteekenis, mits ook hier het persoonlijk contact tot zijn recht ko- me. Het veranderen van de sport tot een werktuig ten dienste van Gods Koninkrijk, zooals het kampwerk der N. C. S. V. dit verstaan heeft, is een prachtige daad geweest. Toch zijn al deze dingen slechts complemen ten van de gezinsopvoeding en gelukkig behoe ven zij allerminst den vertrouwensband tus schen ouders en kinderen door te snijden. Mocndagmorgen sprak prof. dr. H. Th. Ob- bmk over „Individueel Belijden". Een belijdenis, aldus spr., is niet alleen de in woorden uitgedrukte geloofsovertuiging van een godsdienstige gemeenschap, óók de ge formuleerde geloofsbeleving van den enkeling is een belijdenis. Deze twee vormen echter geen tegenstelling. Niemand is alleen individu. Ieder mensch on der gaat ook in zijn belijden den invloed der gemeenschap. De problemen van het persoonlijk belijden zijn veel grooter don die van het gemeenschap pelijk belijden. Verstandelijke overtuigingen zijn veel ge- mekkelijker vast te leggen in ongeveer adac- quatr» vormen. In de peisoonlijke belijdenis is de geestelijke ervaring hoofdzaak. De begrip pen, waarin deze geestelijke ervaring wordt aan geduid, kan men niet overnemen; ze zijn per soonlijk en einmalig. Het leven repeteert zich nooi' (Bergson). Wanneer men bij ongeveer gelijke ervaring, eens anders formule overneemt, blijft er prin cipieel verschil. Wanneer men bij ongeveer gelijke ervaring, eens bepaalde geloofsformuleering met tra ditioneel manna geladen algemeene geldig heid krijgt, bestaat het gevaar, dat het woord treedt in plaats van dc zaak zelf, en dot de gemeenschappelijke formulecring het indivi dueel belijden in de knel brengt. Dat is de vloek van geheiligde formules. Hier ligt het gevaar van intellectualiseering. Men kan de mcnschen' evenmin in- als uit wendig uniformeeren. Niemand garandeert dat uiterlijke geloofs vorm en innerlijk geloofsleven elkaar dekken Daarom gelde: ecclesia non judicat de intimis. Het persoonlijk belijden is het allerhoogste en mag tot geen prijs geschonden worden. Er is dus een conflict tusschen de belijdenis der „Katholieke" Kerk cn het persoonlijk belijden. Oplossing ziet spr. slechts daar, waar de ge meenschappelijke geloofsvorm die er nood zakelijk moet zijn gezien wordt als accoord van gemeenschap, en niet meer dan dat. Dan is conflict uitgesloten, want het indivi- dueelee en ht katholieke liggen op verschillend niveau De Kerk is geen vereeniging met „statu ten", maar een gemeenschap van hen, die „in Christus Jezus zijn". Poging om den lokaaltrein tusschen Amsterdam cn Uithoorn te laten ontsporen D© te Nicuwer-Amstel gestationneerde ma rechaussee is bezig met een onderzoek naar een vermoede poging om den lokaaltrein tus schen Amsterdam en Uithoorn, dicht bij dc halte Leymeerpolder, te laten ontsporen. Het zou zijn geschied in den nacht van Zaterdag op Zondag; eerst Woensdag is van het geval aangifte gedaan. Tusschen de laschstukken van de rails waren op twee plaatsen spijkers gesla gen de treinen waren er echter overgegaan zonder dat er iets gebeurd is De burgemeester van Nieuwer-Amstel heeft den indruk, dot men hier te doen heeft met een kwajongensstreek, wel zeer laakbaar, maar zonder misdadig opzet. Overvloedige haringvangsten. Met de haringvangst gaat 'het thans zeer voorspoedig. Te IJmuiden, Scheveningen en Vlaardingen werden groote hoeveelheden pe kelharing aangevoerd. Vooral in Engeland moe ten er ontzaglijke hoeveelheden aan de markt komen. Het stoomharingvisschersvaartuig dc „Petrus Paulus" van IJmuiden, bracht in. 3 reizen 100 last haring aldaar aan de markt, dat is T700 tonnen. Verdwenen? De achtjarige S., verpleegd in het gezin var» zijn oom O. tc Tiel is, nadat 'hij naar de kerk ging, niet meer teruggekeerd. Men meent dat het jongetje een ongeluk is overkomen. Stevige roeiers. In een roeiboot arriveerden dezer dagen to Meppel een dame en twee heeren, die een tocht van 15,000 K.M. ondernomen hebben. Begon nen in de Rijnstreek zijn zij over de West-Duit sche kanalen naar Emden gevaren en bereik ten over den Dollart ons land. Doel van deze vaart is Antwerpen. Landgoed „De Cloesc' Naar wij vernemen, zal het prachtige land goed „De Cloese" tc Lochem wegens vertrek van den eigenaar, den heer mr. J. Bieruma Oósring, worden verkocht. Brutale inbraak te Arnhem, Dirsdagnacht is door een brutalen dief Inge broken in den winkel van den horlogemaker H. aan den Sonsbceksingel te «Arnhem. Een groote hoeveelheid gouden ringen, horloges en kettirgen wordt vermist. Toen een der kinderen van den 'horlogema ker, die boven den winkel woont, hedenochtend beneden kwam, werd de diefstal ontdekt. Brand. Dinsdagmiddag brak te Alphen a. d. Ryrv brand uit in een blok van vier arbeiderswonin gen, welke tot den grond zijn afgebrand. Da vermoedelijke oorzaak wordt geweten aan von ken, welke op het rieten dak zouden gevallen zijn van een naast gelegen scheepsbouwwerf. Aanslag op een trein. Dinsdagnacht is een poging gedaan om den trein tusschen Amstelveen en Uithoorn te doen ontsporen. Op twee plaatsen was bij den lasch een stuk ijzer tusschen de rails geslagen. De aanslag is echter mislukt, want de trein reed ongehinderd verder. De zaak is in onderzoek. Opsporing verzocht. De commissaris van rijkspolitie Nederland- sche centrale inzake falsificaten, Nieuwe Doe- lenst» aat 15 te Amsterdam, verzoekt opsporing en aanhouding van een Engelsch sprekend per soon. die er blijkbaar zijn werk van maakt Tra velers cheques van de American Express Com-» pany afkomstig uit een door den heer Balint Szabo verloren chequeboekje, bij banken en bote's in betaling te geven. Signalementpl.m. 40 jaar, lengte pl.m. 1.70 a 1.75 M7 postuur middelmatig, gezicht bleek en gladgeschoren; kleedinggrijs colbertcostuum, grove stroo- hoed, of grijze slappe hoed, maakt sjovelen indruk (Hbld.) EEN VEERTIGJARIG JUBILEUM. Geschiedenis van do Geboorte van den Luchtband. Het is deze maand precies veertig jaar ge leden, dat John Boyd Dunlop octrooi aanvroeg; op den eersten luchtband. Hij had zich toen juist teruggetrokken uit zijn veeartsenijkundiget practijk te Belfast, de grootste in Ierland, waar twaalf hoefsmeden voor hem werkten. Als schooljongen, hij woonde toen nog in het dorp Dreghorn, Ayrshire, waar hij ge boren was had Dunlop reeds opgemerkt, dat een grooten houten wals gemakkelijker voort te trc-kken was dan een kleine, omdat hij met een grootere oppervlakte op den grond rustte en dus de druk der oppervlakte-eenheid kleiner was. Jarenlang bestudeerde hij het denkbeeld van wielen met elastische velgen, die zich bij de drukvlakken zouden afplatten en zoo het aan rakingsoppervlak met den weg vergrooten. In later jaren was het echter een klacht van zijn negenjarig zoontje Johnny, die den eigenlijken stóot gaf tot de vervaardiging van de eerste rubberbanden, gevuld met lucht. Johnny had n.l. gemopperd over het onaangename rijden op dunne massieve banden op de ongelijke bestrating van Belfast's wegens. Zijn vader maakte daarop twee luchtbanden van sheet rubber van ca. I m.m. dikte, bevestig de ze met een dunne Teep linnen aan een bou ten schrijf en blies ze op met den pomp van een voetbal. De banden werden toen op een door Dunlop volgens eigen ontwerp van Amo- rikaansch iepen hout gemaakte driewieler met speciaal gevormde velgen aangebracht. Het ge heel kwam op een avond om tien uur gereed en vader en zoon waren beiden zoo verlan gend, het nieuwe maaksel te beproeven, dat dfl jongen toen nog een proefrit in den maneschijn ging maken en te middernacht zegevierend te rugkwam. Toen een wielrenner, wien men de construc tie toonde; zijn twijfel aan het nut ervan uitdrukte, daagde de uitvinder hem uit tot een wedstrijd op zijn massieve banden tegen der» negenjarigen jongen op de eigengemaakte drie wieler met luchtbanden. Dit was de eerste van een onafzienbare reeks van wedstrijden, die op Dunlop banden gewonnen zouden worden. Of schoon John Boyd Dunlop een volledige om wenteling bracht in het wielrijden, en de ver* vaardiging van automobielen mogelijk maakte, kon hijzelf toentertijd niet wielrijden en er it zelfs geen enkele aanwijzing, dat hij het ooit in zijn leven deed I Wielrennen. NATIONALE GRASBAANWEDSTRIJDEN. Zondag 12 Augustus op „Birkhoven". Naar wij vernemen heeft de A.R. en T.G „De Pedaalridders" voor Zondag 12 Augustus a s. op het Sportterrein „Birkhoven" wederom grasbsanwedstrijden georganiseerd. Wij komen hier nog nader op terug.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 2