DE OPENING DER OLYMPISCHE SPELEN Maandag 30 Juli 1928 AMSTERDAM IN FEESTSTEMMING HET DEFILE DER DEELNEMERS WIJDINGSWOORD DR. DE VISSER HET EIGENLIJKE IDEAAL Het Olympisch Stadion uitverkocht De Marathonpoort opent zich Zaterdagmiddag heeft in het nieuwe Olympi sche Stadion te Amsterdam de plechtige ope ning plaats gevonden van de Spelen der IXo Olympiade. Het is een gebeurtenis zondei weerga op sportgebied geworden, die de plech tigheid te Parijs, in 1924, ver in de schaduw stelde. Amsterdam was in feeststemming. De vlag gen wapperden, onze driekleur, het Oranje- blanje-bleu, de Olympische banier en tallooze vreemde vlaggen versierden de hoofdstad, hier en daar was de stad versierd o.a. waren de bruggen in de Leidschestraat op kleurige wijze getooid met oranje en groen en overal in het centrum heerscht een cosmopolitisch gedoe, ais Amsterdam maar zelden kenmerkt: geheel© kudden zwaar-gebrilde Amerikanen, korenblon de Finnen, donkergetinte Mexicanen, Spanjaard- den en andere Latijnen, kittige Japannertjes en ninjestueuse Indiërs Van twaalf uur af begon de uittocht naar hot Olympische Stadion: alle taxi's die -Amster dam rijk is, waren te voorschijn gehaald en nog kwamen de chauffeurs wagens te kort om de duizenden naar de arena aan den Amstelveen- schen weg to vervoeren. Trams waren bepakt en beladen tot er niemand meer bij kon maar het goede humeur van allen, die een kaart hadden weten te veroveren voor het Stodion, deed alles gelaten en blijmoedig dragen. Voor de Olympische arena. Op het groote Van Tuylplein was de drukte imponeerender dan ooit. De dappere helpers van hoofdinspecteur Bakkers verkeerspolitie hebben enkele benauwde uren gehad maar ze hebben hun reputatie, de beste verkeersrege- laars van Europa te zijn, glansrijk gehand haafd. Te twaalf uur openden zich de poorten van het Stodion: geleidelijk vulden zich de trotsche tribunes do officieele het laatst. Een geani meerde stemming heerscht in het Stodion allen wachten met intense spanning op de dingen die komen: de opening der Spelen van de LXe Olympiade, een plechtigheid, die Neder land ip de eerste honderd jaar wel niet meet binnen zijn grenzen zal mogen aanschouwenl Om half twee worden de Stadiondeuren ge sloten om buiten de arena vrije gelegenheid te geven voor het opstellen der ahtleten die straks zullen defileeren. Het geroezemoes in het eivolle Stadion wordt stcikei Dan gaat een gemompel over de tribu nes: de Prins is in aantocht. Prins Hendrik komt. Tegen tweeën ongeveer bereikt het gala rijtuig, met vier paarden bespannen, het Sta dion. Inzittenden zijn Z- K. H. Prins Hendrik, die als vertegenwoordiger van H. M. de Ko ningin de Spelen zal openen, en de vice-adrri- rao! Bauduin, adjudant-generaal van de Ko ningin en chef van haar Militaire Huis, die bij deze gelegenheid aan den Prins is toegevoegd. Het galarijtuig werd voorafgegaan door een met twee paarden bespannen hofrijtuig, waarin de kamerheer-ceremoniemeester der Koningin, bavon van Hardenbroek van Lockhorst. Daarvoor reden de rijtuigen van den hoofd commissaris der Amsterdamsche politie, den heer A J. Marcusse, en van den burgemeestei van Amsterdam, W. de Vlugt, in ambtscos- tuum. Achter het galarijtuig volgden de beide adju danten van den Prins, majoor jhr. Laman Trip er luitenant ter zee Te kl. Termijtelen. Onder gejuich reed de stoet over hot Van Tuyliplein en bereikte via de monumentale middenpoort de ingang der koninklijke loge. Daar wachtten de leden van het Internationaal Olympisch Comité en van het Nederlandsch Olympisch Comité, die door hun resp. presi denten, graaf de Baillet Latour en mr. A. ba; on Schimmelpcnninck van der Oye aan Prins Hen drik gekleed in admiraalsuniform werden vooi gesteld, waarna Z. K. H. naar boven ge leid werd, naar de met tapijten en planten ver sierde koninklijke loge. Dan komt een oogenblik dot steeds weer ontroert. Het Wilhelmus schalt. Terwijl de koninklijke standaard gehcschen wordt zet de muziek en het zangkoor der 1200 zangers onder leiding van Fred. J. Roeske ons mooie volkslied in, dat velen, schuchter eerst, krachtig daarna meezingen. In het Stadion heerscht een stemming als nooit te voren. De spanning is merkbaar, voel- baar. Terwijl de muziek nog naklinkt opent zich de Marathonpoort voor de deelnemers aan de Spelen der IXe Olympiade. Het défilé gaat beginnen Défilé der deelnemers. Long voor het uitverkochte stadion de tien duizenden in gesponnen verwachting uitzien naar de entree der deelnemers, was buiten reeds de lange, zeer lange stoet geformeerd, oio thens haar opwachting zal maken aan het publiek. Genrimen tijd reeds zijn de deelne mers present, ze voegden zich rondom den vaandeldrager van hun land en als de honder don athletcn, zwemmers, gymnasten enz. enz. ellen verzameld zijn, wordt met de opstelling der stoet begonnen; voorop, komt de Grieksche groep als een hulde aan het land van oorsprong der Olympische Spelen en geheel achteraan komt Nederland, die zich als gastheer geroe pen voelt om do bescheiden laatste plaats in te nemen. Tusschen Griekenland en Nederland stellen de andere landen zich op, alphabetisch volgens de Nederlondsche taal en dus niet zooals in St Moritz bij de winterspelen, alphabtisch vol gens de Fransche taal. Argentinië volgt dus op Griekenland, de voetballers uit het Zuid-Amerikaansche zilver- land zijn al lang weer huiswaarts, en tever geefs kijkt het publiek uit naar de bekende gezichten van 'n Monti, 'n Orsi en 'n Evaristo. Austiclië komt met den zwemkampioen Charl ton in de eerste gelederen, daarachter België met eenige ook in ons land bekende figuren, de Britsch-Indiërs, zonder hockeyers helaas, de kleine Bulgaarsche groep en de vele tientallen sportmenschen uit Canada. van Mussolini en hoe correct ziet deze groep van stroohoededragers (de Iialiaansche indus trie) eruit. Hier zien we ook voetballers, dc Italianen toch zijn de eenige prijswinnaars van het Olympisch voctbaltoumooi die zich nog in Europa bevinden, 'n Geheel andere notie volgtJapan met meest kleine kwieke kerel tjes, die als twee druppels water op elkaar lijken en eenige even kleine en even kwieke sportvrouwtjes. We kijken eens op ons horloge: 'n half uur reeds duurt dezo ommegang van sportmen schen uit alle naties, reeds 2000 zijn er, naa» schatting, aan ons voorbij getrokken en we zijn volgens het alphabcth nog niet eens op dc helft. De tweede hcllt. Letland en Littauen, de twee staten aan de Oostzee, volgen nae lkaar met vlak daarach ter nog eenige kleine groepen Luxemburg en Malta. Uit Mexico zijn ei meerderen, de Indiaanschc typen van enkele athletcn vellen hier op. jMonaco geeft acte de presence, daarachter Noorwegen met 'n groot aantal deelnemers. Uit Nieuw Zeeland zien we athleten, zwem mers en 'n enkelen bokset. Grooter is de ver tegenwoordiging van Oostenrijk, dot gevolgd wordt door de tien officials en zwemmers uit Panama en de niet veel talrijker deelnemers uit de Philippijnen. Dr. J. Th. DE VISSER. Chili en Cuba vormen slechts kleine groe pen. Denemarken is heel wat grooter en dan komt het massale Duitsche leger in volle vredesuitrusting- Duitschland defileert. De vele Duitschcrs in het Stadion aanschou wen met trots dit prachtige legioen der Duit sche sport, dat 'n uitnemenden indruk maakt. Het is anders niet gemakkelijk om de deel- nemeis te herkennen in hun uniformen: we zien het typische hoekige gelaat van den zwemmet Rademaker, dien we niet anders kennen dan met druinatte haren opduikend uit het zwem- basir,, nu schuilgaan onder 'n bij hem zeer ongewoon hoofddeksel. Körnig, Houben, Pouius, Hiischfeldt en de andere athleten herkent rnen gauw genoeg in dit groote leger. Egypte met eenige neger-deelnemers, en Esïinnd volgen. Dan: Finland bijna hondcid man. Overal zoekt men naar Nurmi, den supcr- fithieet, dien men in Nederland nog nimroei heefi gezien, maar die toch al 'n bekende fi guur is geworden van de tallooze foto's en teekeningen. Ja, daar gaat hij, de stugge en in zich zelf gekeerde Paavo, die het heelemaal geen genoegen vindt om mee te marcheeren. Veel liever was hij ergens op zijn eentje aan het trainen gebleven om zijn ouden vorm weer terug te krijgen. Ritola en Pcntilaa eveneens dragers van 'n Olympischen eeretitel, loepen met hem in de Finsche gelederen. Frankrijk brengt heel wat deelnemers in deze stoet, maar het wordt overtroffen door de vlek daarachter gaande groep van Groot-Britnnnië. Engeland, het sportland bij uitnemendheid, stelt er prijs op om bij deze gelegenheid een groot- scheri indruk te maken en daar is men ten- vclle in geslaagd. 'n Klein groepje volgtHaiti staat er op het bord, dat voor het vaandel uitgedragen wordt. Bij Hongarije zien wc dc schermers en zwemmers els welbekenden in het internatio nale sportleven. Ierland brengt geen bekenden: slechts eenige athleten, zwemmers wielren ners en boksers vertegenwoordigen den Icr- schen vrijstaat. 'n Machtige groep volgt: Italië. Wat 'n ver schil met de vrij kleine Italinansche vertegen woordiging bij vroegere Olympiades maakt dit gTOote leger sportmenschen uit het land Weer komt Oost-Europa in zicht; Polen dat aan niet n ir-der dan 13 tokken van sport deel neemt cn dientengevolge 'n talrijk aontol ver tegenwoordigers stuurt. Portugal en Roemenië gaan ons voorbij, Spanje en Rhodesia volgen met 'n aental ons onbekende gezichten. Nog steeds is er geen einde aan don stoet: we zien de Tsjechen naderen met 'n machtig legioen van sportmenschen, waarbij de athletische fi guren der Sokols de aandacht trekken. Turkije komt en dan Uruguay. Eerlijk gezegd de vertegenwoordiging van Uruguay stelt ons te leur, alleen voor het voetbal tournooi hebbeh deze Zuid Amerikanen ingeschreven, voot geen enkele andere tak van sport zonden zo vertegenwoordigers en waar de voetballers zelfs al weer long cn breed in Montevideo zijn, volgen slechts weinigen de blauw met witte vlag, die men uit het voetbaltoumooi zoo wel kent. En dankomt Amerika, het machtigste sportleger dat ooit in Amsterdam is binnen getrokken. „America for ever" Wanneer de massale intocht der vertegen woordigers van de Verecnigde Staten het sta dion binnenkomt geraakt het publiek in ver voering/ zoo grootseh is het aanschouwen van deze groep, die honderden athleten telt. Bij dit sportlegioen zinkt bijna alles in het niet; fier marcheeren Wcismüller on Paddook voor aan, als Olympische kampioenen hun de eet ten deel gevallen dc stoet te openen. Aan de Yougoslaven is de minder aangename taak bedeeld om achter de Amerikaanschc gToep te komen, maar op dit kleine clubje uit het Sla vische land volgt weer 'n groote groepZwe den, waarbij we Vide zien, den snelvoetigen schoolmeester, cn Arne Borg, die Eurpa's zwemeer zal verdedigen tegen Amerika en Australië. De Zwitsers komen, 'n groote groep uit het land der Bergen, volmaakt in orde geschaard achter hun leider, dan Zuid Afrika en dan, eindelijk Nederland met niet minder dan 358 deelnemers, waardoor onzo groep de groot ste van den stoet geworden is. Nederland trekt voorbij. Jhr. mr. van Doorn vertegenwoordigt het N, Q. C. in de Ned. gTocp, Dick J. de Vries cn de leider der Hollondsche athleten Jan C. de Vries loopen in den stoet, welks vaandel door den bokser Sam Oly wordt gedragen Verder zien wij Rapmund (Nedu Boks Bond) Looman (Ned. Krachtsport Bond) dr. Rcys (Kon. Ned. Gymn. Verbond) Trcsling en Wa- gener (Ncd. Hockey Bond) Wilson cn Heijboer (Ncd. Korfbol Bond) Schutte (Ned. Roeibond) jhr. mr. dr. de Beaufort en mr. van Heukelom (Kon. Ned. Amateur Scherm Bond) Herberts (Ned. Voetbal Bond) Lucosscn en Boele (Kon. Verg. Ned. Watersport ver.) en Borsten (Ncd. Zwembond) de officials, die onze deelnemers cn deelneemsters vergezellen. Wie we al bij de Hollondsche groep zien Onze roem op sportgebied marcheert ach ter het voondel: bij de schermers zien we Kunre majoor A. E. W. dc Jong en onze vier dames bij de athleten Broos, Paulcn, v. d. Berge, de Boer, Peeters en tallooze onderen, de da mes-a thletcn komen met onze oud-we- reldrccordhoudsters Gisolf vooraan, dan ach ter Wijnschenk en Jacobs, de tientallen gym nasten, bij de kleine groep boksers Karei Mil- jon en van Klaveren, onze beide hockeyelftal- len achter captain de Waal, de twee korfbal ploegen, die de demonstratie zullen geven, aanvoerder Gcrding voorop, 'n groote aantal vertegenwoordigers van den Ned. Krachtsport Bond, de roeieTs met Günther in de eerste plants, onze beide voetbalelftallen geheel vol-: ledig met al onze nationale voetbalhelden zooals v. d. Meulen, van Heel, Elfring, Wcbcr cn von Kol, bij de kleine groep wielrenners herkennen we Maas, de vrij talrijke vertegen woordigers der zwemsport laten onze dames N«t-rland's hoop voorop gaonZus Broun, Marie Baron en Willy den Turk, ter wijl we verder onze vier vertegenwoordigers voor den modernen vijfkamp, o.a. Pasma, zien. Een uur long I En daarmee is Ket défilé geëindigdalle deelnemers zijn binnen dc stadionmuren en ze groepecren zich op het groote grasveld, dat thans door 4 a 5000 vertegenwoordigers der internationale sportwereld vrijwel geheel gevuld wordt. Een uut lang heeft het defile geduurd. Dc vaandeldragers der 45 landen, die aan het defile hebben deelgenomen, stellen zich op voor de eeretribune en dc duizenden sportmenschen maken in lange rijen daarach ter front voor de eereloge, waarin zich prins Hendrik en de buitenlandsche vertegenwoordi gers bevinden. Het défilé is geëindigd, men wacht thans op het volgende deel van deze openingsceremonie. Wat een mooi werk waren eertijds de Olympische spelen en in de herhaling ervan" Terwijl gansch de areno gevuld is met den bloem der jongelingschap van heel de wereld verheft zich een figuur, die meer dan alle andere magistraten getoond heeft de zaak der 01>inpische Spelen een warm hart toe te dragen het is dr. J. Th. de Visser oud-minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, Eerelid van het Ned Olympisch Comité, dezelfde die indertijd in de Tweede Kamer zoo krachtig heeft verdedigd het wetsontweip tot regecringssteun aan de Olympische Spelen. Dr. de Visser houdt voor deh microfoon van volgende in diepe stilte aangehoorde wijdings rede, die door middel var» luidsprekers in heel het Stadion gevolgd kan worden Aon het verzoek, dat mij, als eere-lid van het Nederlandsrh Olympisch Comité werd ge daan, om de Olympische Spelen met een enkel woord in te leiden, heb ik zonder aarzeling gevolg gegeven. Ik ben er toch als Nederlan der eenjgszins trots op, dat, toen de poging om van Staatswege belangrijken financicelen steun aan de Olympische Spelen te verschaf fen, mislukte, een opvlamming von het par ticulier initiatief plaats vond, als zelden, zelfs in ons ons milddadig volk, is aanschouwd. Het was een genot te lezen van de groote som men, die in betrekkelijk korten tijd werden samengebracht cn niet minder weldadig deed het aan, dat dc hoofdstad, altijd grootseh in het geven, haar machtigen steun tot het wel slagen verzekerde. Allen die alzoo, onder de kranige leiding van het Olympisch Comité, er toe medewerkten om ook ten dezen opzichte de eer van ons land op te houden, zij daarvoor de dank van dui zenden cn duizenden landgenooten en ook van zoo vele buitenlanders gebracht. Zij deden een mooie nationale en internationale daad te gelijk. Nu aanvankelijk hebben al deze mede-ar beiders voldoening van hun werk. Ik bedoel hiermede niet zoozeer, dat ontelbaar velen als door een magneetnaald naar het Stadion wor den getrokken, maar dat allerlei standen cn rongen en gezindten uit de maatschappij zich hier telkens vereenigen om van de sport te ge nieten. Het eerst noem ik Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik en onmiddellijk na hem ministers van de meest verschillende godsdienstige en staatkundige richting, die reeds bij den strijd, die hier in de maand Juni gestreden werd, hun persoonlijke belangstelling toonen. En als wij eens nauwkeurig konden na gaan, wie er alzoo in deze maanden het Sta dion hebben bezocht, zouden wij inderdaad tot de slotsom komen, dat de Olympische Spelen werkelijk populair zijn geworden, en de ont werpers en de uitvoerders ruimschoots stof hebben om blijde te zijn, dat zij hun stoere schouders onder dit veelzins mooie werk heb ben gezet. Want een mooi werk ware eertijds dc Olympische Spelen en is de herhaling daar van. Pindarus, die in zijn onsterfelijke Oden eens den roém der overwinnaars in de Griek sche worstelspelen en wedstrijden zoo heerlijk bezong, zegt van deze laatste, dat zij alle an dere overtreffen, gelijk het bronwater alle an dere schatten der aarde overtreft. En dien lof verstaan wij, als wij ons goed indenken, waar om het daarbij eigenlijk ging. Werkelijk niet om stoffelijken rijkdom of winst. De prijs, die den triomfator werd uitgereikt, bestond im mer slechts uit 'n vergankelijken bladeren- krans. Ook ging het niet om 't verkrijgen van bijzondere eer-ambten. Hij, die de zege had be haald, trad straks als gewoon burger in de rij der burgers terug. Neen, het was alleen en uit sluitend te doen om het grijpen naar een ideaal, hetwelk de Grieksche Wereld als een hoogst menschelijk ideaal vereerde, de volko men harmonie tusschen zijn geestelijke en lichamelijke ontwikkelinghet bezit van eet' schoon gevormd cn gespierd lichaam als tem pel van een rijk gestoffeerden geestde een heid in het individu, het zuiveren kenmerk zij ner persoonlijkheid. Ter bereiking van dit doel achtte men geen inspanning te groot. Met stoere volharding werden daartoe de edelste krachten in het werk gesteld. 'Alles wat ver zwakking cn verweekeling van het lichaam ten gevolge kon hebben, werd behoedzaam ver* meden. Ter wille der goede zaak ontbeerd© men gaarne wat aantrekkelijk was voor het vlecsch. Zelfs de kleinste onderdeden von het lichaam werden angstvallig verzorgd. Want men zou strijden voor schoonheid, voor die zelfde schoonheid, die den roem der Grieksche kunst heeft vereeuwigd. Dit was het verheven, het ecnig doel dier fiere strijders. O nee», verre van die lieden log de ge dachte een tegenstander of liever een mede strijder te prikkelen, te vernederen, af te ma- kon. Men zog geen personen; persoonlijke af keer was dien kampvechters vreemd. Daar voor lag het ideaal te hoog. Op waardig© wijze, naar voste regels, in vriendschappelijke samenwerking met de mededingers, in strikte gehoorzaamheid aan de leiders, wenschte men den strijd te voeren. De middelen moesten oven schoon zijn als het doelalles moest in har monie met elkander zijn. Zoo is eens do Grieksche Olympiade opgezetdaardoor is zij beroemd geworden, en als de negentiend© eeuw het gewaagd heeft, haar opnieuw oen plaats, en nog wel een internationale plaats, in de huidige samenleving te geven, dan ontzeg ik haar het recht, den adel harcr geboorte t© verloochenen en herinner ik haar aan haren duren plicht den naam hoog to houden, dien zij draagt. Met opzet teeken ik voor u het eigenlijk ideaal der Olympiade, opdat gij in het licht daarvan en daardoor bezield, straks den strijd zult beginnen. Hoe sterker dit het geval is, des te meer moreele discipline zal de enke ling over zichzelf oefenen en over het geheel hcerschen. Al wordt de spanning dan zelfs zoo groot, dat zij in opwinding dreigt over te gaan, de maat, de zelfbeheersching, die de schoon* heid van de sport is genoemd, zal desniette min behouden blijven. In het teeken van onkreukbare eerlijkheid en goede trouw zal dan de kamp staan. De fijn heid van 't spel zal alle grofheden bannen. Voor de autoriteit van de vaste regels en van hen, die ze met strengheid toepassen, zal gaarne worden gebogen. En elke strijder zal er van doordrongen zijn, dat den overwinnaar slechts don persoonlijke en nationale eer ten deel valt, wanneer de zege bevochten werd met een blank wapen in een reine hand. Ook hier moet, gelijk op elk ander gebied, de schoon heid van het ideaal eerst het binnenste zuive ren, zal er naar buiten een schoone daad kun nen worden volbracht. Vooral bij de Olym pische Spelen komt het op de mens sana in corpore sano aan. Toen kardinaal Mercier in 1920 te Antwer pen de Spelen wijdde, sprak hij dit war© woord: „Les exercices du Stad© n© sont pas un jeu vaniteux et stérile. Ils sont une école". En als de rechtzinnige predikant Monod in 1924 te Parijs hetzelfde doet, roept hij den strijders zoo schoon toeEn réalité, 1' énergie animatrice de Jeux Olympiqucs était un idéal de 1' honneur et de la beaute, une vision, une ambition, un réve patriotique et social une idéé". Juisteen idee, een ideaal zelfs van uitbeelding in het lichaam van wat de geest des menschen vermag. En hoe reiner die geest is, des te zuiverder zal ook die uitbeelding zijn. Hier is het punt, waar de religie de sport raakt. Want hoe meer de geest des menschen het Hoogste zoekt, des te vuriger zal hij wen- schen zijn lichaam in harmonie te brengen met dit geestesleven. Vlamme dan die diop reli gieuze passie in uwe zielen hoog op, welke al leen de traditie der Olympische Spelen hoog houden en haar verheven ideaal tot verwerke lijking brengen kan I Melodieus intermezzo* Nauwelijks is de onder diepe aandacht aan gehoorde indrukwekkende rede van oud-mi nister De Visser beëindigd, of „het woord" is aan den zang Ruim twaalf honderd zangers geven een glo* rieuse demonstratie van massazang, onder lei*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 5