IN HET BLOEMENPARADIJS V.RIJZ. CHRIST. JEUGD- WERK Van 4 tot 7 September ERNSTIGE VERKEERS ONGEVALLEN HET ANTI-OORLOGS PACT De uitnoodiging tot de Nederlandsche regeering Een wielrijder verongelukt DE ZONDAGSWET Iets verzachte bepalingen Twee dagen op „Moerheim" De Amersfoort sche I andheélkundige Polikliniek Bergstraat hoek Utrechtscheweg Tel. 294 Geopend op Werkdagen van 9—12 uur Dinsdag Vrijdag van 78 uur n.m. Vast tarief Een. conferentie in het Oolgaardthuis te Arnhem Een conferentie als hierboven bedoeld zal gehouden worden van 4—7 Sept. in het Ool gaardthuis te Arnhem. Aan de motiveering van deze conferentie wordt het volgende ont leend: „Hier zal de grondslag gelegd moeten worden voor een nieuw stuk jeugdwerk, n.l. het onontgonnen terrein der massa-jeugd on zer dorpen en steden. Ondanks onze kerke lijke activiteit, onze catechisaties vooral, on danks jongerenbond en kampactie, kunnen wij toch geenszins zeggen dat deze jeugd zelfs voor zoover zij vrijzinnig heet, door het vrij zinnige Christendom wordt bereikt. Terwille van die jeugd willen wij een nieuwen weg trachten te banenConferentieleider zal zijn ds. C. B. Burger, dezer dagen benoemd tot tweeden secretaris der vrijzinnige jeugdbon den, speciaal voor dit werk. Het programma omvat: Dinsdagavond: mej. E. C. Knappert over: Religie en Jeugdwerk; Woensdag: De geest van de plattelandsjeugd door ds. J. J. Meyer en ds. D. A. Hoekstra; causerie over: de praktijk van dorpsjeugdwerk door ds. A. P. van de Water; lezing van mevr. Bahler-Boemer over Kerkelijk en neutraal maatschappelijk jeugdwerk; Donderdag: mej. Knappert over: Kerkelijk maatschappelijk werk in Engeland; causerie van mej. S. Lobo over: Boeken om te lezen pn voor te lezen: De taak van den predikant door ds. H. van Lunzen en ds. B. J. Arisz; Vrijdag: ds. Burger over Organisatie van het vrijzinnig kerkelijk jeugdwerk en tot slot een lezing van prof. dr. H. T. de Graaf over: Beteekenis van het werk voor het vrijzinig Protestantisme. UIT DE SIGAREN-INDUSTRIE. De r.k. sigarenfabrikanten aan vaarden arbitrage. Naar aanleiding van het voorstel van de katholieke cn christelijke tabaksbewerkers- bond om het hangende geschil aan een scheidsgerecht te onderwerpen, heeft de al- gemecne ledenvergadering van den Ned. R.K. Vereniging van Sigarenfabrikanten, gehou den te Eindhoven, de volgende motie aange nomen De Ned. R.K. Vereeniging van sigarenfa brikanten T. de onmogelijkheid inziende van inwilli ging van de eischen der werknemers, omdat naar haar meening de toestand van de in dustrie zulks niet gedoogt 2. betreurende, dat haar zeer tegemoetko mende voorstellen, welke naar haar mecning reeds de uiterste draagkracht van de nijver heid bereikt hebben en welke voor tolloozc bedrijven groote moeilijkheden tengevolge zouden hebben, maar waardoor zij een bewijs heeft willen geven dat zij naar een vredelie vende oplossing van het geschil streeft, naar het oordeel der arbeiders geen basis voor overleg heeft kunnen vormen 3. overtuigd, dat, gezien de groote verschil len tusschen werkgevers- en werknemersvoor- stellen, de verdere onderhandelingen nutteloos zijn 4. overwegende, dat daardoor een conflict onvermijdelijk is, omdat door alle werknemers organisaties herhaaldelijk is gedreigd, dat zon der overeenstemming over de loonregeling resp. het arbitrage voorstel vóór 12 Sept. op dien datum een werkstaking zou uitbreken 5. van oordeel zijnde, dat de aanvaarding van een scheidsrechtelijke uitspraak als voor gesteld door de katholieke en christelijke or ganisaties een niet gering offer van de werk gevers vraagt besluit nochtans ter bevordering cn tot handhaving van den bcdrijfsvredc de gevraag de arbitrage onvoorwaardelijk te aanvaarden, de andere partij uit te noodigen zich, bij dc arbitrage aan te sluiten en deze motie open baar te maken. DE FILMKEURING. Dc Cycrgangstijd ten einde. De voorzitter der Centrale Commissie voor de Filmkeuring vestigt er de aandacht op, dat op 31 Augustus dc overgangstijd van 0 maan den geëindigd is, welke dc wet voor het ver- toonen van oude films heeft toegestaan. Te beginnen met I September mag er in Ne derland geen enkele film in het openbaar ver toond worden, die niet door de Centrale Com missie gekeurd en toegelaten is, blijkens een door den voorzitter dier commissie verstrekte keuringskaart. Deze kaart moet steeds in het gebouw, waarin dc film vertoond wordt, aan wezig zijn cn te allen tijde op verzoek aan de met de controle belaste personen vertoond worden. De z.g. overgangskaarten, waarop gestem peld staat„Geldig tot 1 September 1928", zijn buiten werking gesteld. Na genoemden datum mogen er ook ner gens in ons land meer ongekeurde platen en fo*o's ter reclame voor films meer v*»rden opgehangen Gekeurd reclame-materiaal is van het stempel der Centrale Commissie voorzien. In verband met talrijke vragen vestigt de voorzitter er nog eens met nadruk de aan dacht op, dat geen enkele film, die in het open baar vertoond wordt, onverschillig van welker» aard of strekking hij ook is, van de keuring door de Central* CoromJcrie is vrijgestèld. Twee dooden bij een motorongeluk onder Veur Gisteravond omstreeks kwart voor acht is de motorrijder C. Lijnenberg, oud 40 jaar, groentenhandelaar te Leidschendam, die met zijn motorrijwiel uit een zijweg kwam aanrij den, in botsing gekomen met de electrische tram. die om 7.22 uit den Haag was vertrok ken. Het ongeluk geschiedde ter hoogte van de hoeve Rozenrust, onder de gemeente Vcur. De I8-jarige mej. J Verhoeven, uit Schiedam, die op den duo zat, werd van haar plaats ge slingerd en dood opgenomen. Haar lijk was vreeselijk verminkt. De berijder werd in hoogst ernstigen toestand naar het St. An- toniusgesticht te Voorburg overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. De heer Lijnenberg was in zijn kwaliteit van bestuurs lid van de Oranjevereeniging op weg naar Veur, waai een gondelvaart gehouden zou worden. De feestelijkheden werden in verband met dit droevig ongeluk afgelast. De tram bestuurder treft niet de minste schuld. Gisteravond omstreeks 8 uur heeft te Delft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een luxe auto, bestuurd door den heer P. Weber uit Den Haag, reed door tot nu toe onbekende oorzaak aan de linkerzijde van de brug over het Oude Delft, nabij het Kolverenbosch, door dc brugleuning heen. De wagen kwam op zijn kant in het water te liggen. Een wielrijder, die door den auto gegrepen werd, kwam in het water, onder den auto terecht. De vijf inzittende personen, waaron der een dame, konden na veel moeite gered worden. Allen hadden eenige verwondingen; de dame moest naar het ziekenhuis /orden vervoerd. De wielrijder kon niet bijtijds gered worden cn verdronk. Zijn naam is nog niet be kend. De auto werd zwaar beschadigd. Te Delft is gisterochtend te kwart over 9 de auto van den heer Van der Lek uit Rot terdam, op den Oostsingel geslipt, met het gevolg, dat de wagen in botsing kwam met een boom en vervolgens het provinciaal ka naal inreed. De heer Van der Lek en zijn naast hem zittende broeT bekwamen bij hun po gingen om zich in vrijheid te stellen, ernstige kwestirren. De drie achter in den auto zittende kinderen konden slechts met veel moeite ge red worden. Zij kwamen met een nat pak en den schrik vrij. De gewonden werden ter plaatse verbonden. De auto is later gelicht. INDISCHE DIENST. Bestemd voor uitzending naar Ned.-Indië di. J. van Houten, tijd. geoloog 3e kl. bij den dienst van den Mijnbouw, Hengelo (O.); d.\ W Aeg. Timmerman, gouvernementsarts bij den D. V. G., Katwijk aan Zee; G. van der Velde, Enumatil; B. van der Leeuw, 's Gravenhoge, beiden onderw. 2e kl. bij het openb. lager on derwijs; mevr. S. Lou worsePiet, verpl. Ie kl bij den D. V. G., Haarlem BRANDSTICHTING TE WEESP. Voor de Vavontickamer der Amsterdamsche rechtbank heeft terecht gestaan W. S., thans woonachtig te IJmuiden, gedetineerd, beklaagd van opzettelijke brandstichting op Mei van dit jaar op de bovenverdieping- van zijn toen malige woning in de Hoogstraat te Wecnp. Hij had volgens do dagvaarding opzettelijk gas, dat uit een buis der gasleiding stroomde, aan gestoken, waardoor de aldus ontstane vlam zich aan brandbare goederen mededeelde. Dt bovenverdieping van het perceel is geheel uit gebrand voor omliggende porceelen is ge vaar ontstaan. Verdachte entkende het hem ten larte ge it gde. Bij zijn verhoor bleek niet, hoe volgens zijn voorstelling van zaken de brand ontstaan was. Wel, <lat hij het in het bewuste perceel gevestigde café kort tevoren met den gehee- len inventaris, en met bet huisioad in de w'o- ning boven het cafe, nad overgenomen, alles tezamen voor een som van f 2590. Hij wos eerst v erzekerd voer 4000 en had juist de verzekering verhoogd tot f 5000. Toen de brand uitbrak, was hij bezig tc verhuizen, vrij wel al de lijfgoederen van hemzelf, zijn vrouw en zijn kinderen waren reeds buitenshuis. Gehoord zijn veertien getuigen. onder wie twee deskundigen, n.l. de hoofdbrondmeester van de Amsterdamsche brandweer. de heer Förch, en de scheikund:gc de heer Mol. Deze beide deskundigen komen in hun rap port tot de slotrom, dat huri bevindingen sterk de meening wettigen, dat hier opzettelijke brandstichting beeft plaats gevonden. Twee brandhaarden zijn vastgesteld; van een gas buis is een plug verwijderd bevonden. Verdachte, die in 1921 en in 1925 wegens vermogensmisdrijven vetoordeeld Is. zeide niet te weten hoe de brand ontrtos'ï is. Getuigen verklaarden, dat hit vlak voor het uitbreken van den brand tien minuten op d? bovenwoning alleen is geweest Verdachte zei- de verder, dat hij, hoewel hij sinds 8 maanden in het huis woonde, niet wist dat er een gas leiding aanwezig was. Het O M. echtte verdachtc's schuld aan op zettelijke brandstichting onomstootelijk bewe zen cn vorderde zijn veroordeling deswege tot 3 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Mul'er Mnssis. zeide in de verschillende aanwijzingen, waarop de aan klacht gegrond is, geen wettig cn overtuigend bewijs te kunnen zien en concludeerde tot vrij spraak Dc Amerikaansohc legatie heeft den Ne- derlandschen minister van buitenlandsche za ken jhr. F. Beelaerts van Blokland, een brief doen toekomen,' waarin zij mededeeling doet van het feit, dat verscheidene regecringen eergisteren ie Parijs een verdrag heoben on- dertcekend, waarbij zij op zich nemen den c-orlog te verzaken als middel van nationale politiek in hun onderlinge betrekkingen en te zulien trachten uitslutei.d langs vredelievcn- den weg dc oplossing te zoeken van alle mee ningsverschillen, welke tusschen hen mochten rijzen. De brief geeft dan een overzicht van de totstandkoming van het verdrag en den in houd daarvan. Hierop volgt de kennisgeving dat landen, die zich bij het verdrag willen aan sluiten, dit kunnen doen en zich daartoe kun nen bedienen van de bemiddeling der Ame- rikaansche regeering. Dc strenge toepassing te Leiden Uit Leiden wordt geschreven: Meer dan eens cn van verschillende kanten is er bij den burgemeester en bij het college van B. cn W. op aangedrongen de Zondagswet te Leiden soepeler toe tc willen passen, tot heden echter zonder succes. Vcoral uit middenstandskringen en meer in hef bijzonder van de vertegenwoordigers uit het café- en restaurantbedrijf, zijn geregeld stemmen opgegaan, om het maken van muziek op Zondagmiddagen toe te staan. Het is thans zóó, dat vele Lcidenaars Zondagsmiddags per trein of tram naar het nabij gelegen den Haag gaun, omdat cr dan te Leiden „toch niets te deen is". Het was slechts toegestaan op Zon en feestdagen muziek te maken van 's avonds echt uur af. Hierin komt thans door een Maup.dag j.l. genomen raadsbesluit in zooverre een wijziging, dat het des Zondags en op den Hemelvaartsdag geoorloofd zal zijn ,concerten. zanguitvoeringen en dergelijke te geven, die uitsluitend beoogen het verschaffen van kunst genot of het behartigen van een liefdadig deel of een ander algemeen belang". Het doen spe len van gewone strijkjes in café's en derge lijke, blijft zooals tot heden verboden, terwijl als voorwaarde voor het verleenen van toestem ming voor bovengenoemde uitvoeringen uit drukkelijk is bepaald, dat „tijdens de uitvoe ring aan de bezoekers geen alcoholhoudende di anken worden verstrekt". Geen gevolg wordt dus gegeven aan het drin gend verzoek der bioscoophouders, om 's Zon dagsmiddags voorstellingen te megen geven; deze vangen eerst 's avonds te acht uur aan. Evenmin is gehoor gegeven aan den drang om te Leiden op Zondag optochten met muziek te mogen houden. Hiervoor worden bij som mige gelegenheden uitzonderingen toegelaten, rraer ook slechts na acht uur 's avonds. Ten slotte is evenmin wijziging gebracht in de tot heden gevolgde gedragslijn om het ge bruik van consumpties vóór de terrassen der café's op Zondagmorgen te verbieden. De betreffende bepaling in dc Zondagswet, waarbij het verboden is gedurende de gods dienstoefeningen in de kerken, café's geopend te hebben, wordt te Leiden zóó opgevat, dat töfcls en stoelen wel op de terrassen geplaatst mogen worden, ook wel, dat bezoekers er plaats mogen nemen, maar het is verboden daar dran ken, enz. te verstrekken. DE HEER VAN BURINK GEDAGVAARD Ernstige ordeverstoring ten laste gelegd. Het Rotterdamsche roadslid Van Burink is gedagvaard om Donderdag 6 September /oor de rechtbank tc Rotterdam tc verschijnen. Hem is o.a. ten laste gelegd, dat hij te Rotterdam op of omstreeks 29 Maart 1.1., toen hij als lid van den Raad der gemeente Rotterdam de openbare raadsvergadering bijwoonde, opzet telijk door het verwekken van wanorde en het maken van gedruisch, die vergadering heeft gestoord, voorts dat hij ter plactse, alwaar de burgemeester, de secretaris en de leden van den Raad der gemeente Rotterdam als ambte naar in het openbaar in de rechtmatige uit oefening hunner bediening werkzaam waren, opschudding heeft veroorzaakt en na het door den burgemeester gegeven bevel zich niet h*cft verwijderd. Als getuigen zijn gedagvaard de loco-bui* gemeester, mr. A. de Jong en dc gemeente secretaris, mr. M. Smeding, twee agenten var politie, die dgn heer Vnn Burink dien dag uit de raadszaal verwijderden en de raadsleden mr. W. F. C. Baar, mr. J. Dutilh, mr. L A Donker. Het ligt, volgens de Tel., niet in bet voornemen van den heer Van Burink om raadsleden als getuigen décharge te doet» dagvaarden. JOSEPHINE BAKER. Ze gaat vee kodden. Josephine Baker zal heden tusschen 2 en 5 uur een bezoek brengen- aan het Schiedam- sche Dierenpark van de N.V. Blazer's Dieren tuin. Reeds in den loop van de vorige week, aldus meldt de N. Ct., bracht zij een lang durig bezoek aan deze inrichting, waar zij van den heer Blazer een papegaai cadeau kreeg, en tegelijkertijd een jong leeuwtje be stelde. Heden zullen de onderhandelingen loo- pen ovei de aanschaffing van Hollar.c'rch vee, dat bestemd is voor haar farm in Virginia, waar thans haar moeder neg woont. De firma Blazer stelt hare inrichting ook open voor het publiek tijdens het bezoek van Josphine en bielt des. n risten een thee aan. Om Edelweisz te zien hoeft men niet naar Zwitserland te gaan VEEL VARIËTEITEN IN DE PLANTENWERELD I. Een onzer medewerker schrijft ons Toen wij in 1886 in Gruno's Kiuidtuin werk ten, hoorden wij van wijlen den heer A. Fiet, dat hij te Leiden eene lezing moest houden over vaste planten, in dien tijd een geheel nieuw onderwerp. Men begreep de moed niei van den hortulanus om over die dingen te praten. Wat moest hij zeggen van een Dag- bloem, een Pioenroos, een Klaproos, Iris, Mon nikskap en nog een paar andere overblijvende planten Vader Fiet had evenwel een aantal boeken bestudeerd, het Botanicól Magazine doorgewerkt en hij had veel succes. Vanaf dat oogenblik, kon men zeggen, begon men zich meer cn meer op deze planten, waarvan de Engelschman zegt, dot zij „for everybody" zijn, toe te leggen. Men ging zaaien selectee- ren, hybridiseeren, men ging op reis, de gren zen over, om te zien, wat men daar kweekte en elk jaar kwamen er nieuwe soorten, nieuwe verscheidenheden op de markt. Jonge kweekers zochten naar terreinen voor de kweekerij in het groot cn zoo zien wij o.a. dat de, heer B. Ruys zich in 1888 te Dedemsvanrt gaat ves tigen. Aanvankelijk op een plaats, die slechts twee hectare groot, „Moerheim" gedoopt werd. Men weet het, dat dit voorjaar deze voortreffelijke zaak haar veertig-jarig bestaan gevierd heeft en de oprichter tot Ridder ge slagen werd. De duizenden planten van alle deelcn der wereld hebben thans een ruimte noodig van ruim veertig hectare, terwijl eene belangrijke uitbreiding nog op het programma staat. Toen wij ons dezer dagen bij het kon toor aondienden., werden wij vriendelijk door den directeur, Dt. J. D. Ruys ontvangen; hij drukte er zijn spijt over uit, dat zijn Vader niet aanwezig was, maar verheugde zich ei over, dat wij de zon mee hadden gebracht. Wij zijn begonnen achter het l.antoor, waar de eigenlijke kweekerij is, waar honderden ramen plat glas liggen, kassen voor de vermenigvul diging zijn en tal van arbeiders onder de voor treffelijke leiding van den heer van der Mculen arbeiden. Dit is de plaats, waar de nieuwig heden een plaats vinden; die moeten van na bij telkens en telkens bekeken worden en ziin alle cijfers voldoende, dan komen zij op de groote terreinen. Een buitengewone verras sing was het voor ons, hier de Keizerlijke Sleutelbloem, Primula imperialis te vinden, de plant, die, wij voor het eerst van ons leven in bloei vonden op den Panggrangoberg en wel op 2400 M. hoogte. Daar stonden er honderden, sommige met bloemstengels van een Meter hoogte. De Keizerlijke Sleutelbloem op „Moer heim" te Dedcmsvoart, neen, op zoon trocta- tie hadden wij niet gerekend. Het zand had men van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg ontvangen. Een paar planten van een soort Bijvoet, Artemisia vallisiaca maakten op ons een bijzonderen indruk door de fraaie, zacht- grijze bladeren. Jongelui met trouwplannen willen er wel om denken, dat op „Moerheim" duizenden Bniidsluicrs gekweekt worden. Bruidsluiers, die leven, die gedroogd kunnen worden en die mooier zijn, dan die van Brus- selsche kant gemaakt. Op het veld herinner den ons de bedden van Gyps.cphila paniculaia fl. pl. aan eene zeedeining met een kop var. witte bloemen Morisia hypogaea is een schatje voor den rotstuin; tusschen cn tegen bruine lavasteen komt zij uit als een groene broche met goud gele bloemen. Dan staan wij plots voor een plant, die wij cp het eerste gezicht niet ken nen; het duidelijk geschreven etiquet helpt ons echter uit den uoom, het is het zilverbuite helmkruid Scrophulaiia no.dosa. Voor wie van bonte planten houdt, een prachtplant, maar, zoo fluisterde ons van der Meulcn in het oor: zij laat zich niet gemakkelijk vermenigvuldi gen. Voor Edelweiss behoeft men heusch met naar Zwitserland te gaan; hier staan honder denplantjes in kleine potjes gekweekt, voor d'v verzending klaar. De zon wil de levendig groene Thuja's, een haag vormend, bekijken en dan schrikken wij toch even Wij zien bloedvlekken, loopen alles wat ann onzen voet staat voorbij en stellen een nader onderzoek in. Neen. er is geen bloed gevloeid; die vlelo- ken, die blaedroode ranken, zijn van een O.-I. Kers, die hare talrijke bloemen op deze wijze etaleert. U wilt die plant het volgend jaar in Uw tuin hebben en bestelt dus een paar wor telstokken van Tropecolum speciosum, die met de noodige zorg geplant worden (dc wortels uit de zon I) Het kon best zijn, dat zij het goed doet, hier of daar inklimt en tal van fraaie bloemen laat zien; het kan ook zijn, en die kans is grooter, dot zij een paar jaren staat tc prattcn, om er dan stiekum tusschen uit te knijpen. Zij is echter eene teleurstelling waard Hoeveel Klokjesbloemcn wij hier en op do velden ontmoet hebben, wij weten het niet meer, zijn de tel kwijt geraakt, maar dat zij op „Moerheim" goed aangeschreven staan, is wel zeker. Hier in de kweckbnkken notecren wij Campanula carpatica White Star met witto bloemen, die cp een rank stengeltje van een kwart Meter hoogte staan Een plant met goud gele bloemen, waarvan de meeldraden veel- Broederigheid vertoonen, is een van de vela Hertshooiachtigcn, n.l. Hypericum patulum Fcrrestii. De bloemstengels worden ongeveer 75—80 c.M. hoog. Het stond duidelijk op het etiquet, dat het een Rhododend.um was (fastigiatum), andeis hadden wij het niet kunnc-n gelooven; stel je voor een Rhodo van 15 c.M hoog, flink ver takt en vol bloemknoppen, met een heerlijko belofte voor de toekomst. Hij bloeit met blau we klokjes en is volgens Moerheims catalogus zeer zeldzaam. Later zagen wij in de kweeke- rijen een oudere plar.t van ongeveer 30 c.M hoog, doch die stond er reeds vele jaren. Wij hadden haar nog nooit gezien. In plaats van gras, dat telkens gemaaid moet worden, maakt men wel randen en kleine ga zons van z.g. Engelsch gras, *en hloemplan», die Armer.'a heet en bii deze is knippen of maaien niet noodig, alleen de uitgebloeide bloemen moeten weggesneden worden. Nauw* verwant met dit lage „Engelsch gras" is de Armeria giganlea, dip zich met lachend rose bloemen tooit, op den top van een 60 c.M. hoogen bloemstengel gezeten. Bijzonder rijk met bloemhoofdies is getooid de Scabiosa columbaria rosea. De plant was ongeveer 60 c.M hoog. Dat het geen compo siet is, al neemt zij het air van deze familie aan, ziet men dadelijk aan de vrije meeldra den, die boven de bloemen 'uitsteken. Bij Com- pos:cten komt zoo iets niet voor. De bakken vol met Riddersporen zitten vol op mot zaaddoozen, waarvan de zaden weer zorgvuldig worden gezaaid en de daaruit ont kiemde plantjes zullen wel weer verbeteringen te zien geven van de bestaande, hetzij in kleur of grootte of vorm van den bloem. BOTSING TUSSCHEN VRACHTAUTO EN MOTORRIJWIEL. De motorrijder ernstig gewond. Hedenmorgen omstreeks half elf heeft op den hoek van de Steegstraat en de Voogdij straat te Roermond een botsing plaats gehad tusschen twee motorvoertuigen. Uit de Voog dijstraat kwam een vrachtauto en uit de Steegstraat een motorrijwiel, bestuurd door den heer F. B., terwijl zijn knecht op de duo was gezeten. Op het kruispunt kwamen de twee voertuigen met elkaar in botsing. De heer F. B. bekwam ernstige verwondingen aan hoofd en honden en is in bewusteloozen toe stond naar het ziekenhuis vervoerd. De duo rijder werd van het motorrijwiel geslingerd, doch kwam cr v/onder boven wonder met d?n schrik af. Het motorrijwiel werd beschadigd. De vrachtauto is door de politie in beslag ge nomen tot het instellen van een nader onder zoek. VERDACHTE INDIVIDUEN OP „DE RAAPHORST". Nachtelijk onderzoek op het land goed van de koningin. Eergisteravond om half elf waarschuwde de inspecteur van Wassenaar de Haagsche politie, dat er bij hem bericht was gekomen, dat er zich verdachten bevonden op het landgoed van de koningin, de Raaphorst. Wassenaarsche en Haagsche politie zijn er dadelijk met de rijkspolitie *n de marechaussee op uitgetrok ken. De honden „rivierden" alle struikgewas cS De politiemannen zochten onder de boomen. Tot vier uur gisterochtend is het onderzoek zonder resultaat voortgezet. Gistermiddag is weer een aantal politieman nen met honden het landgoed opgegaan. Gisterochtend kwam er nog bericht, da: oen verdacht persoon gezien was op Duindigt. Ook daar is alles zonder resultaat afgezocht. (N. R Ct) DS. W. WAGTER. i Plotseling overleden. Naar De St." meldt, is plotseling overle den ds. W. Wagtcr, pred dor Ned. Hcrv Gom. te Oudelande. Ds. Wagter, geboren 19 Maart 1872, werd op 9 September 1900 te Koekange in het ambt bevestigd. Op 2 November 1924 deed de overledene te Oudelande zijn intrede. J.l. Zondag heeft hij nog zijn ambtswerk verricht. INTERNATIONAAL STENOGRAFENCON GRES TE BOEDAPEST. De Nederlandsche vertegenwoordiger. De hoor A. A. Schoevers te 's Gravcnhage, die als ofgevoardigde van de Vereeniging V9n Leeraren in Stenografie en Machineschrijven het congres te Boedapest zal vertegenwoordi gen, is thans ook door den minister van onder wijs, K. en W. benoemd tot vertegenwoordiger der Nederlandsche regeering, zoodat ons land thans ook op dit internationaal Stenografen- congres vertegenwoordigd is. L. J. HUBER. -i- In den ouderdom van 65 jaar is tc den Haag ovc: leden de heer L. J. Huber, oud-inspecteur van den waarborg cn de belasting op de gou den en zilveren werken. De heer Hubcr was officier in de orde van Oranjc-Nassau. DIPLOMATIE. De Nederlandsche gezant tc Madrid W D H. baron van Asbeck, heeft zijn post voot eenigen tijd verloten. In den loop van dit ver lof zal hij ook in Nederland komen. ONTWIKKELINGSCURSUSSEN VOOR MET GEVANGENISPERSONEEL. Samenwerkende vakorganisaties. De 4 samenwerkende organisaties, t.w, de Centrale Nederlandsche Ambtei>aarr.bond, de Bond van Personeel bij dc Gevangenissen, Rijksopvoedingsgestichten, Rijkswerkinrichtin gen en Tuchtscholen, de Alg Nodeil. Christe lijke Ambtenoarsbond en de Algemeenc R.K Ambtenaors-Verceniging. hebben een gemeen schappelijke circulaire, betreffende de ont wikkelingscursussen voor het Gevangen:sper- scni-el, gezonden aan belanghebbenden, waar in dezen omtrent de in overweging zijnde plannen zijn ingelicht. In deze circulaire is c.a. het door den Mi nister van Justitie goedgekeurde cursus-ont werp opgenomen, zooals het in overleg tus schen den Directeur van de School voor Maat schappelijk Werk te Amsterdam en de 4 bon den is vastgesteld. In een tweede rondschrijven zal worden me degedeeld, wat de kesten van deelnome voor de leden der bovengenoemde bonden, zoome de voor niet-lcden zullen zijn cn zul gcviiugd worden, wie aan qc cursussen zullen willen deelnemen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 6