WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Gewas 1923 POUJEAUX MOULIS f 1.- f40.- Gewas 1920 St. EMILIONf 1.49 f56.- BINNENLAND. UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 TELEFOON 145 BIJZONDER AANBEVOLEN Per flesch Per anker, DE ONTRUIMING VAN 'T RIJNLAND Woensdag algemeene conferentie BROCKDORF RANTZAUf Tsjitsjerin naar Berlijn VER. V, D. VOLKSZANG Voordracht over den volkszangdag DE REEUWIJKSCHE EN SLUIP W IJ KSCHE PLASSEN Begrooting van kosten en ontvangsten ONS LEGER Hulde aan kolonel Hoefer KORT NIEUWS De afzonderlijke besprekingen ten einde Geneve, TO Sept. (V.D.) De afzonder lijke besprekingen tusschen rijkskanselier Mül- ler en de vertegenwoordigers van de bezet- tings-mogendheden zijn Maandagmiddag voort gezet. Begonnen werd met een gesprek tus schen Muller cn den Italiaanschen senator Scialoja, dat een half uur duurde. Daarna hadden Muller cn de Belgische minister van ibuitenlandschc zaken Hijmans een onderhoud, dat gcruimen tijd in beslag nam. Hiermede zijn de voorgenomen afzonderlijke besprekin gen van den rijkskanselier met de bezettings- xnogendheden tot een einde gebracht. De ge zamenlijke bespreking van Duitschland met de vertegenwoordigers van de bezettingsmogend- heden zal waarschijnlijk Woensdag a.s. plaats hebben. Stresemann zendt Liiwinof een telegram BP.OCKDORFF RANTZAU. Op een telegram van deelneming naar aan leiding van het over lijden van graaf Brockdorff—Rantzau, gezonden door Litwi- nof, heeft Stresemann geantwoord „Voor de hartelijke woorden, die u namens de sov- jetregeering naar aan leiding van het over lijden van den gezant BrockdorffRantzau aan mij gericht heeft, verzoek ik u don dank der rijksregeering en van het ministerie van buitenlandsche zaken in ontvangst te ne men. Het heengaan van graaf Brockdorff Rantzau heeft één der voornaamste Duitsche staatslieden onverwacht uit zijn scheppenden arbeid weggerukt. De taak, waaraan hij de laatste jaren van zijn leven gewijd heeft en die de ontwikkeling der vriendschappelijke be trekkingen tusschen Duitschland en sovjet- Rusland gold, zal de rijksregeering in den- zelfden geest voortzetten. B e r 1 ij r., TO Sept. (H.N.) Tsjitsjerin Is Maandagmorgen op een Deensch stoomschip te Stettin aangekomen en reist Dinsdag ver der naar Berlijn, waar hij aan den kcrkelijken rouwdienst voor graaf Brockdorff—Rantzau zal deelnemen. Het stoffelijk overschot van von BrockdorffRantzau zal Donderdag op het familiegoed in Sleeswijk ter aarde worden be steld. HET POOLSCH-LITAUSCH GESCHIL. Verklaringen van Woldernaras. Genève, TO Sept. (H. N.) In een onder houd met de journalisten heeft Woldernaras meegedeeld, dat tusschen hem cn Zaleski overeengekomen is de eerst volgende confe rentie te Koningsbergen op 3 November te doen houden. Met betrekking tot de verdei e onderhandelingen en dc betrekkingen tusschen Polen en Litauen verklaarde Woldernaras, dat volgens zijn meening thans op een rustige ontwikkeling kan worden gerekend. Voot eer definitieve regeling van alle vraagstukken zei zijn inziens een conferentie van dc verschil lende Bij het Poolsch-Litausche conflict be langhebbende staten, met inbegrip van sovjet- Rusland, moeten plaats hebben, welke wellicht binnen enkele jaren zal kunnen worden ge houden. Genève, TO Sept. H. N.) Woldernaras de minister-president van Litauen. heeft Ge nève verlaten en zich naar een badplaats in Boven-Italie begeven. DR. SORGE. f I De eere-voorzitter van het rijksverbond der Duitsche industrie, dr. H. C. Sorge, is Zondag avond overleden. .ONGEVALLEN BIJ WTELERWEDSTRIJDEN Ruim 20 gewonden. Praag, TO Sept. (V. D.) Zondag heeft het sportblad Cykliste te Praag een wielerwedstrijd georganiseerd, waaraan 150 renners deelnamen, Tijdens de wedstrijden hebben verscheidene on gevallen plaats gehad. Niet minder dan acht Tenners werden ernstig en vijftien licht gewond. Algemeene vergadering te den Haag Zaterdag hield de Ned. Ver. voor den Volks zang haar algemeene vergadering in het res taurant „Het Zuid" te 's-Gravcnhage, onder voorzitterschap van den heer E J. Abrahams te Amsterdam. In de ochtenduren werden de aftredende be stuursleden, mej. H. Gantvoort en de hecren J. A. Hoekmeyer, herkozen in de bestaande va cature werd voorzien door de verkiezing van den heer W. Donkersloot te Culemborg. Als plaats voor de volgende algemeene ver gadering werd Apeldoorn aangewezen. In de middagvergadering hield de heer M. H. J. Denteneer te Tilburg, voorzitter van de R.K. Ver. voor den Volkszang een voordracht over den Volkszangdog. Het oorspronkelijke doel van den Volkszang dag was, naar spr. uiteenzette, ieder jaar één dog te wijden aan de demonstratie van den ooruitgang van den voikszangdag cn een deel van den schat onzer volksliederen gemeengoed van ons volk te maken. In 1920 heeft men zich eerst tot den minister van O., K. en W. ge wend cn daarna ook tot andere autoriteiten met het verzoek om medewerking. Het was de be doeling ieder jaar behalve een volkszangdag ook een volkszang congres te houden. In 1920 moest men zich, bij gebrek aon tijd van voor bereiding, beperken tot een volkszangdog, waar op de schoolkinderen volksliederen zongen en de carillons een volkszangprogramma uitvoer den, Organisatorisch was de voorbereiding vol komen in orde, dank zij ook den steun van de regeering, on had de volkszang toen in elke gemeente een warm propagandist gehad, dan zou ook de uitvoering een succes geworden zijn. Maar dat was niet het geval. Al spoedig kwamen moeilijkheden van dc zijde der onder wijzersorganisaties, met welke het bestuur zich toen heeft verstaan. Daaruit bleek, dat men er nog lang niet was, omdat velen wel een volks zangdag wilden, maar over de wijze waarop dat zou geschieden, van meening verschilden. Toen bleek, dat de volkszangdag niet een dag voor het gehcele volk zou worden, doch zich zou beperken tot dc scholen, kwam de commissie voor een ander vraagstuk het zang- onderricht op de scholen, welk vraagstuk ern stig onder de oogen werd gezien. Het resultaat was een rapport, door den Volkszangbond samengesteld voor het znng- onderricht op dc lagere scholen, welk rapport wc-rd gezonden aan den minister en da onder- wijsautoriieiten. Dit rapport heeft in verschei dene gevallen reeds lesultaten gehad. De moeilijkheden, ontstaan uit dc verschei denheid der gezindheden, bleven intusschen be staan en die moesten overwonnen worden, wil de men niet beperkt blijven tot enkele volks groepen, doch een waarlijk algemeene veree- niging zijn. Dit leidde tot de instelling van een permanente commissie die zich bepaalde tot het propagecren van den volkszangdag op de scholen, waarvoor zij programma's samenstelt. Aanvankelijk beperkte men zich tot de keuze van bestaande liederen, doch thans geeft zij jaarlijks tien nieuwe liederen uit, vooral met het doel den liederenschat te verrijken. Een verblij dend resultaat van den arbeid der commissie is ook, dot overeenstemming is bereikt tusschen al le richtingen en medewerking van alle ondcr- wijsvereenigingen. Uit het in de ochtendzitting goedgekeurde jaarverslag bleek o.a., dat te Apeldoorn cn te Assen nieuwe afdeelingen zijn opgericht. Een geanimeerde bespreking werd gevoerd over de vraag hoe meer zangleidcrs aan het werk kun nen worden verbonden. Rapporten omtrent de droogmaking Ter voldoening aan hun toezegging hebben Ged. Staten van Zuid-Holland thans aan do Prov. Staten overgelegd de omtient de droog making van de Reeuwijksche plassen uitge brachte rapporten, welke voor publicatie in aanmerking komen. Overgelegd zijn: Tc. het door het Ingenieurs bureau v.h. J. van Hosselt en de Koning t« Nijmegen uitgebracht rapport omtrent de droogmaking; 2e. een nota van het Rijks bureau voor de ontwatering ter zake; 3e. een nota van den Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat, naar aanleiding van cerstgemeld rappor/ rr4 gebracht: Ae. een rapport von do z.g. Commissie-van der Torren, ter onderzoe king van het risico, verbonden aon dc eventu- eele droogmaking en 5e. een rapport van den Hoofdingenieur omtrent het rapport van der Torren. Ged. Staten zijn met den minister Vui Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw in nader overleg getreden nopens de mogelijkheid van een oplossing der kosten verdeeling op anderen grondslag dan aanvankelijk is voorgesteld. De totaalkosten van de droogmaking mot inbegrip van den aankoop van gronden en wateren zijn blijkens het rapport van het In genieursbureau van Hasselt en de Koning be groot op T.355.000. Voor dit bedrag krijgt de onderneming de beschikking over 830 H.A Hiervan zijn benoodigd voor wegen met berm- sloot en, tochten, ringvaart en gemaal 40 H.A. zoodat een nuttig oppervlak van 784 H.A., overblijft, waarvan de kosten per H.A. f 1730 zullen bedragen. De polderlasten zullen wor den gedragen door de bovengenoemde 784 H. A. en door rond 19 H. A. van Broekvclden cn Vettcnbrock, dus door totaal 974 HA. en zullen dus 28.50 per H.A. beloopen. In deze lasten is de aan Rceuwijk te betalen omslag begrepen. De commissie-van der Torren verwacht blij kens een in haar rapport gegeven uiteenzet ting, dat bij uitvoering van het volledige plan tegenover een uitgaaf van ongeveer VA mill, bij onmiddellijken verkoop een ontvangst van 7 a 8 ton zal staan, zoodat op een oogenblik- kelijk tekort van 800.000 a 700.000 zal moeten worden gerekend, of bij uitvoering van het beperkte plan 650.000 a 600.000. Daartegenover staat, dat bij uitvoering van het volledige plan 784 en van het beperkte 535 H.A. voor cultuur geschikte grond worden ge wonnen terwijl voorts wordt gewezen op eenl- ge gunstige omstandigheden, zooals het veilig stellen van den polder Broekvelden en Vetten- broek. De hoofdingenieur acht de droogmaking conomisch rendabel wil de provincie deze doorzetten, dan zal zij zich echter een belang rijk offer moeten getroosten. PRINSES JULIANA. Haar colleges te Leiden. De colleges die Prinses Juliana aan de Aca demie in dc nieuwe cursus van de Leidsche Universiteit zal volgen zijn de volgende: Prof. dr. W. B. Kristcnsen: Egyptische gods dienst Prof. dr. J. P. M. L. de Vries: Romaansche mythologie. Prof dr. J. Huyzinga: Algemeene geschie denis. Rector J. J. L. Duyvendak: Geschiedenis van het moderne China. Pi of mr. D. van Blom: Het Zuidcrzecvreag- siuk. Prof. dr. 'A. Verwey: Nederlandsche letter kunde. Prof mr. jhr. W. J. M. van Eysinga: Volken recht. Ne Kerstmis kan hier mogelijk cenigc wijzi ging in komen. N. C. S. V. De vacature van secretaris. Ds M. C. Slotemaker dc Bruine, predikant bij de Ned. Herv. Gcm. te Hoogkerk (Gron.), heeft bedankt voor de benoeming tot secretaris van de Ned. Chr. Studentenverccniging te Utrecht. (N. R. Ct.) EEN NIEUW REDMIDDEL VOOR SCHIP BREUKELINGEN. Een tweede demonstratie der Lowndcs-kecl-rail. Men schrijft hieromtrent nog aan de N.R.Ct. uit Amsterdam Wij stonden op het achterdek van het In tweeën gebroken schip, toen vlak bij ons de ieddingboot omsloeg. De twaalf inzittenden verdwenen onder water, om echter spoedig weer boven te komen. Alleen dc dame van het gezelschap zagen wij niet. Er. er was even een zenuwachtig geroep „juffrouw Leibrand waar is juffrouw Leibrand Al spoedig bleek, dat zij aan den anderen kant van de omgesla gen boot was bovengekomen, en nu klemden allen zich daaraan vast. Dit werd vergemak kelijkt doordat langs de kiel van de boot, die anders weinig houvast biedt, een soort van uit klapbaar leuninkje was aangebracht, een zgn. „keel-rail" uitvinding van den Australischen kapitein Lowndes. Die dunne ijzeren buis staat zoover van de kiel, dat ze er allen den arm door konden steken. Daarna deden de drenke lingen, door allen aon denzelfden kant van de reddingboot aan de „keel-rail" te gaan hon- gen, de boot weer kantelen en zoodra deze in den normalen stand was teruggebracht, kon met het uithozen worden begonnen. Dit was gelukkig geen ongeval, maar een demonstratie van de hierboven geschetste Lowndes-keel-rail, welke demonstratie Zater dagavond tusschen 6 on 8 plaots had op dc Noordzee, voor de LJmuider haven, cn die wij bijwoonden, staande op het met zeewier be groeide dek van het achterschip van het wrak der Shonga, dat even ten Noorden van IJmui- den voor de kust ligt en steeds dieper in het zand wegzinkt. De demonstratie geschiedde met een klein model reddingboot van het opleidingsschip Pollux dat in het Oosterdok te Amsterdam ligt, door elf Utrechtsche zwemmers en door mej. Cor Leibrand, dezelfde, die dit jaar de Zuiderzee van Enkhuizen naar Stavoren over zwom. Leider van dc demonstratie en \oorwerkc-i daarbij was de heer A. P. Schat uit Utrecht, specialist op het gebied van reddingsmaterjaal. Wat eigenlijk tegenliep was, dat de zee zoo spie gelglad was. Wij hadden de demonstratie wel eens bij ruwer weder en met grootcr redding boot willen zien, al kan men natuurlijk toch nooit geheel den toestand tijdens een scheeps ramp bonaderen. De heer Schat verzekerde ons echter dat anderzijds het kalme weder de demonstratie bemoeilijkt had, omdat men bij het kantelen van de boot niet „een zec'tje mcehad". Overigens legde hij er, desgevraagd, openhartig den nadruk op, dat ook hiermede niet alle opvarenden te redden zijn. Maor de Lowndes-keel-rail vergroot de kans om gered tc worden voor de goede zwemmers, die de boot als deze omgeslagen is bereiken en dan niet door verkleumde vingers verplicht worden haar weer los te laten. En zwakkeren, die in de nabijheid zijn, kunnen er desnoods aan vast gebonden worden. Dc vertooning was goed geënsceneerd, daar zoo vlak bij het drama tische wrak. Bovendien hadden de zwemmers en de zwemster over hun badpakje kleeren of eene pyama aan, alsof zij passagiers waren, die zoo juist uit hun hut waren gekomen. En zoo heb ben de filmoperateurs er dan ook graag op namen van gemaakt, die dezer dagen wel in de bioscopen te zien zullen zijn. Algemeene vergadering op Doorwerth Zaterdag werd in het Kasteel Doorwerth, de zetel van het Nederlandsche Legermuseum, de algemeene vergadering gehouden van de Nederlandsche Vereeniging Ons Leger. Op het Kasteelplein dat door vlaggentooi een feestelijk aanzien had verkregen, heette de voorzitter van de Vereeniging De Door werth, kolonel b. d. F. A. Hoefer. de leden welkom. Hij wees er op, dat de vergadering zal gehouden worden op een plaats waar men denken moet aan het grootsch verleden van het Nederlandsch leger, een omgeving, waar van een bezieling uitgaat, welke wij noodig hebben in dezen killen tijd. In een der kastcelzalen opende de voorzit ter, de oud-minister van Oorlog J. J. C. van Dijk, de vergadering met een rede. waarin hij welkom heette den eerevoorzitter generaal Snijders en vertegenwoordigers van de Ver eeniging Volksweerbaarheid én het Nationaal Jongcienvcrbond. Aan kolonel b. d. F. A Hoefer bracht spr. hartelijk dank voor de ont vangst cn voor dc toegezegde museumbezich- rigTng. Spr. constateerde dat dc vereeniging niet is een dood element, zij zal blijven zoo lang voor het Nederlandsche leger nog een taak is weggelegd. Het Nederlandsche volk moet het leger dragen cn waardeeren. Spr. constateert dat in het Ncd. leger hard gewerkt wordt om het te doen beantwoorden aan de taak waarvoor het gesteld is, het be zit élan, zooals bleek bij de afstandmorschen en bij de Olympische spreien behaalde het rui- terwapen een overwinning, die machtiger mo gendheden ons benijden. Het museum Door werth toont hoe de opbouw van het Neder landsche leger is geweest en de gedachten gaan er terug naar de helden, die ons leger heb ben geleid. Van hen noemt spr. de leden van het Huis van Oranje, dat in de Koningin nog een teig heeft, die wij eerbiedigen en liefheb ben om onze historie, haar persoon, de wijze waarop zij haar taak vervult. Met de gedach ten aan haar opent spr. de vergadering. Onder luid applaus werd besloten een te legram van eerbiedige hulde te richten aan de Koningin. NaaT aanleiding van een schrijven van het Nationaal Jongeren Verbond deelde de voor zitter mede dat het, waar door het Verbond eenzelfde doel wordt nagestreefd, bereid is daar waar het mogelijk is alle medewerking te verleenen. Voorlezing werd gedaan van een schrijven van den heer Pahud dc Mortanges, waarin in overweging werd gegeven te trachten in dc scholen de aandacht te vestigen op het Ne derlandsche leger door met zorg te kiezen platen. De schrijver bleek echter overtuigd dat daaraan moeilijkheden zijn verbonden. De voorzitter deelde mede, dat hij voorne mens is deze aangelegenheid te bespreken mei den minister van onderwijs. Voorts merkte hij op dat het in de bedoeling ligt om een kalender uit te geven waarop uitspraken van tegenstanders togen weerloosheid zullen wor den vermeld Als bestuursleden werden herkozen de hce- reri J. A. Eigeman, H. P. Geldcrman en A- N. C. F. Keyzer, terwijl in de bestaande va catures werden gekozen dc heeren prof Kiel- stra en Van Rees, burgemeester van Papcn- drecht. Bij de iondvraag werd door den afgevaar digde van de Vereeniging Volksweerbaarheid den voorzitter dank gebracht voor zijn ope ningsrede en betoogd dat niet genoeg steun kan worden gegeven aan het Nationaal Jon- gerenverbond; spr. hoopte, dat velen hun steun aan dit Verbond zullen verleenen. Kolonel F. A. Hoefer richtte daarop het woord tot dc vergadering om er op tc wijzen hoe de voorzitter als minister van Oorlog krachtig heeft medegewerkt tot uitbreiding van het Legermuseum. Spr. dankte daarvoor Z.Exc. Van Dijk, waarmede de vergadering door luid applaus instemde. De Voorzitter verklaarde, dat zijn werken voor het Legermuseum vruchteloos zou zijn geweest, indien daar niet geweest was een geestdriftig soldaat als de heer Hoefer. die dit monument tot stand had gebracht. Bij spre ker was de indruk gewekt, dat het Legermu seum moet blijven als groot nationaal monu ment voor onze nationale gevoelens. Spr. hoopte, dat de heer Hoefer nog lang zal mo gen blijven de ziel van het Ncd. Legermuseum (langdurig applaus). Na sluiting der vergadering vereenigden de leden zich onder het geboomte van het Ka- stcelplein aan een noenmaal. Daarna werden onder leiding ven kolonel Hoefer de museum- verzamelingen bezichtigd. Een oneerlijke winkelbediende Donderdagmorgen is een muziekhandclaar uit de Zaagmolenstraat tc Rotterdam op reis gegaan. Hij liet zijn echtgenoote met een winkelbediende in zijn zaak ochter. In den loop van den dog is dc echtgenoote bood schappen gaan doen en toen zij terugkwam vond zij den winkel gesloten. Met dc groot ste moeite is zij door de woningen van buren weer binnen weten komen en daar kwam zij tot de ontstellende ontdekking dot in een kamer, gelegen achter den winkel, uit een ongesloten geldkistje T200 waren gestolen. Dr- winkelbediende is voortvluchtig. Auto tegen een boom en twee fietsrijdster® in dc sloot. Op den Rotterdamschen weg te Delft heeft Vrijdagavond de heer D. uit Waddinxveen, doordat hij te ver uithaalde voor een auto bus met zijn auto twee fietsende jongedames uit Schiedam aangereden. Zij werden in de s'oot geslingerd. Omwonenden brachten bei de meisjes op het droge. De auto reed in volle vaart tegen een boom en werd zwaar beschadigd. Later is hij met behulp van een kraanwagen weggesleept. Een vreemdsoortige galant. Vrijdagavond liep een jongedame in de lanen ven het Vondelpark te Amsterdam to dwalen, toen zich een twintig-jarig jong- mensch bij haar voegde, dat er op stond om hear een eindweegs te vergezellen. De buiten gewone vriendelijkheid, waarmede hij zijn diensten aanbood, maakte blijkbaar indruk op de romantische jongedame en zoo wandelde het paar even letcr in de schemering. De zeer galante jongeman wilde ook met alle geweld het taschje van zijn gezellin dr»» gen cn zij stemde daar aanstonds in toe. Plotseling echter liet de jongeman net hend- taschjc bij ongeluk in de struiken langs het pad vallen en h'et tweeta1 *ocht eenigo oogen- blikken naar het voofVcrp, echter zonder re sultaat De jonge galant opperde toen het buitengewoon goiukkigo idee, om een zak lantaarn te gaan halen. Hij woonde, zooals hij zcide, dicht in de buurt Haastig liep hij naar den uitgang en 't meisje bleef wachten bij de plek waar het taschje gevallen was. Zij zette intusschen zonder de hulp van haar ga lant en zonder lantaarn haar nasporingen voort. Ditmaal was zij gelukkiger. Zij wacht te nog ecnigen tijd op haar galant, doch deze liet zóó lang op zich wachten, dat het meisje eindelijk met een illusie minder huis waarts toog. Haar desillusie zou echter nog grooter wor den, wont toen zij. in de ouderlijke woning teruggekeerd, haar taschje nakeek, bemerkte zij, dat h'aar portemonnaie met ongereer twaalf en een halve gulden er uit verdwenen was. Die had de vreemdsoortige galant ver moedelijk maar voor het verlies bij zich ge stoken. (Msb Auto to water. Gisternacht is op de Amstel bij de Blauw brug tc Amsterdam oen particuliere auto te water gc-raakt, vermoedelijk doordat de man achter het stuur bij het achteruit rijden een verkeerde manoeuvre heeft gemaakt. Met de auto geraakte ook de bestuurder in het wa ter. Hij werd echter spoedig door omstanders gered. Do man, die min of meer onder don invloed van sterken drenk scheen te zijn ge« weest h'nd bij het ongeluk een hand gewond. In het Binnengasthuis werd hem de eerste hulp verleend. Intusschen heeft het reddinrrs- tocstel van de brandweer de auto op het droge gebracht. Branden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag om streeks 2 uur werd de brandweer gealar-4 mcerd voor een zworen binnenbrand in een perceel in de Trompstraat te 's-Gravenhage, waar gevestigd is een sigarenmakerswerk plaats van den heer D. Deze heeft in de be nedenverdieping zijn werkplaats Daar staat een kachel, welke echter niet aangemaakt wes Wel stond er een houten kistje op, wani- in de sigaren gedroogd worden. Hiervoor wor den briketten gebruikt. Nu schijnt een deze? brandende briketten in aanraking gekomen te zijn met het sigarenkistje, waardoor dit vlam vatte. De houten schoorsteenmantel geraakte in brand en ol spoedig stond het geheele vertiek in lichte laaie. Ook de trap naar de boven verdieping brandde reeds, toen de brandweer ter plaatse kwam en met een straal op de waterleiding het vuur bedwong. De schede is vrij aanzienlijk, doch wordt door verzekering gedekt. Vrijdag is te Gemcrt de boerderij met schuur, bewoond door H. Heesakkers, afge brand. Zaterdagmiddag brak in het dicht bebouwde deel van Naarden brand uit in een schuur, gelegen in de St. Annastreat, waarin 40,000 K.G. hooi was opgeslagen. De schuur met in- hcud ging geheel in vlammen op. De vlak in de nabijheid staande Groote Kerk liep door den vonkenregen ernstig gevaar. Een der dak spanten vatte vlam. Met handbluschapparatcn kon erger worden voorkomen De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt s'c-dhts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Overboord geslagen. Zaterdagmiddag is do 20-jorlgo matroos van het slecpschip Wijkdienst T2. dat thuis behoort te Amsterdam in de Waal bij Tiel over boord geslagen en verdronken. Naar zijn lijk wordt gedregd. Aanrijding met doodelijk gevolg. Zaterdagmiddag is dc 73-jarige weduwe W Hagen, wonende Zuidercind te 's-Graveiand, doodgereden door den motorrijder H. S. uit Weesp De vrouw zou naar de kerk gaan en reed met een autobus naar de Smidsbrug, waar zij uitstapte en om de bus heen li?p. De heer S., die haar plotseling te voorschijn zeg komen, poogde nog haar tc ontwijken, maar kon. niettegenstaande hij zeer kalm reed, een botsing niet \oorkomen. Hem treft geen schuld. Een wielrijder slecht te pas gekomen. Zaterdag schrok een voor een wagen ge spannen poard van den landbouwer H. B. te Steenwijk, en kwam tc vallen. Het dier kwam juist op een pa5seerend«-n wielrijder, den 23- jorigen, ongchuwden A. V., uit Willemsoord, terecht. Met een hersenschudding werd hij bewusteloos onder het paard vandaan ge haald Stellage ingestort. Vrijdagmiddag had te Hengelo op een nieuw gebouwde afdccling van de Machine fabriek een ernstig ongeluk plaats. Twee werk lieden waren bezig op een 10 Meter h'ooge stellage die door nog onbekende oorzaak be zweek. Van de twee werklieden werd B. zeer zwoor gewond aan lichaam en arne*n en n*u»r het ziekenhuis vervoerd De ondere S. kon na verbonden te zijn per auto naar zijn huis in Almelo worden overgebracht. Onder een heipaal. Vrijdagavond had de T7-jarige H. uit Maas- bracht het ongeluk bij het werk von het Julianakanaal onder een afgeknapte heipaal te geraken. De jongen was op slag dood. De ongelukkige was de 'eenigo kostwinner van het gezin H, v

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 2