STATEN-GENERAAL De sluiting der Kamers ZWARE BRAND TE AMSTERDAM Gevaarlijke belendingen DE ROODE ZONDAG GROOTE MEETING EN OPTOCHT TE AMSTERDAM De Communisten hebben het plaveisel beschilderd Duys contra Oud ONGELUK TIJDENS DE MANOEUVRES Een ordonnance zwaar gewond Vereenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal tot sluiting van de zit ting 1927-1928 op Zaterdag 15 September '28 in bet gebouw van de Tweede Kamer. Bijeenroepingsuur 2.45 uur namiddag. De heer Van Voorst tot Voorst, voorzitter van de Eerste Kamer, bekleedt den voorzit tersstoel. Dc voorzitter doet door den griffier vah de Eerste Kamer voorlezen een koninklijk be sluit van 7 September 1928 no. 34, waarbij de minister van binnenlandsche zaken en land bouw wordt gemachtigd, heden te drie uur des namiddags zich te begeven naar de vergade ring van de Staten-Generaal, ten einde in de vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De Voorzitter benoemt een commissie, die den minister in het gebouw zal ontvangen en uitgeleide doen. De commissie bestaat uit de leden der Eerste Kamer de heeren Diepen horst en Gelderman en de leden der Tweede Kamer de heeren Van Vuurcn, van Schaik, Van Gijn en Tilanus. De heer Kan, minister van binnenlandsche zaken en landbouw, plaatst zich achter de mi nisterstafel en houdt de volgende rede Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen de zitting der Staten-Generaal in haren naam te sluiten. Het gemeen overleg door de Grondwet geboden, heeft ook in het af te sluiten zit tingsjaar, menige vrucht afgeworpen. Dank zij uwe medewerking, kon ondermeer een vermindering van belasting plaats vinden, die aan de volkswelvaart slechts ton goe de kan komen. De Koningin heeft mij opgedragen u haren donk te betuigen voor uwen ijver en uwe toewijding aan 's lands belang. In naam der Koningin en daartoe door haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten. Den minister wordt door de commissie uit geleide gedaan. Nadat do commissie in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de voorzitter de vereenigde vergadering. In aansluiting op het verslag van de slui ting van de zitting der Staten-Generaal valt nog te melden, dat minister Kan was gekleed in het ministerieel© ambtscostuum en getooid met de halslinten en sterren zijner Nederland- sche en buitenlandsche hoogc ordeteekenen en in naam der Koningin het tegenwoordige zit tingjaar der Staten-Generaal sloot Nadat de vertegenwoordiger vap H. M. ten Koninklijken Paleize in het Noordeinde ont vangen was door den in ambtscostuum ge kheden Hofmaarschalk der Koningin, Baron de Smeth, reed de minister even voor drie uur van het Paleis af in een met twee paarden bespannen galakoets, welke voorafgegaan en gevolgd werd door afdeelirvgen huzaren, naar het Tweede Kamergebouw, langs Noordeinde, Heulstraat, Kneuterdijk en Buitenhof Aan den ingang van het Kamergebouw wer den minister Kan de militaire eerbewijzen ge bracht door een detachement militaire politie- troepen, waarna de commissie van in- en uit geleide, bestaande uit de heeren Diepenhorst, v. Vuuren, v. Schaik, Gelderman, v. Gijn en Tilanus, Z.Exc. naar de vergaderzaal verge zelde. Slechts eenige oogenblikken later verliet de minister het gebouw weder en reed onder de zelfde eerbewijzen en langs denzelfden weg, doch nu in omgekeerde volgorde, naar het Paleis terug, waar Baron Dc Smeth hem weder ontving. Zoowel nabij het Koninklijk Paleis als op het Binnenhof,' waren eenige honderden kijldusti- gen van het ieder jaar terugkeerende schouw spel getuigen. In de vergaderzaal Waren aanwezig de leden der Eerste Kamer, de heeren Steger, Diepen horst, Geldcrman, Hermans, Polak, de Vos van Steenwijk, Briët, v. d. Hoeven, v. d. Bergh, Fransen, Moltmaker, Lindeijer, de Gijselaor, Ossendorp, de Muralt. Verkouteren, de Veer, v. Emden en Rink en die der Tweede Kamer de heeren Ruys de Becrcnbrouck, Engels, Tilanus, v. Schaik, v. Rijckevorsel, v, Vuuren, Vliegen, v. Gijn, Bulten, Kampschöer, Oud, Beumer, Arts, Langman, mej. Katz en mej. Meijer. De voorzitter der Eerste Kamer had in ge neraalsuniform op den voorzitterszetel plaats genomen. Een 40 M. lange loods in dc Rietlanden in asch gelegd Men meldt ons uit Amsterdam Een zware brand haeft Zondagmiddag een groote opslagpllaats van aardewerk, speel goederen en huishoudelijke artikelen in de csch [gelegd. Deze opslagplaats staat naast verschillende andere loodsen in 8e Rietlanden en is groo- tendeels in gebruik bij de N.V. Hema (HolL Eenheidsprijzen Mij.) terwijl een klein gedeelte aan de voorzijde van de 40 M. breede loods als timmerwerkplaats van do Ned. Spoorwegen geBruikt wordt. Ook is er nog een schilders werkplaats in dc van hotrt opgetrokken loods, waar een voorraad lijnolie en benzine wos. 't Zal omstreeks half drie geweest zijn, toen plotseling ongeveer op het midden van het groote pand de vlam naar binten sloeg. In een oogwenk vrat het vuur langs den dak lijst naar beide kanten van den loods voort en toen de brandweer, die door verschillende personen gealarmeerd was, ter plaatse kwam, was reeds het gehcele pakhuis een loeiende vlammenzee. Zelfs was reeds een aangrenzende loods van de Ned. Spoorwegen, waarin vaten teer lagen opgeslagen, door het vuur aangetast en het was dus zaak om zoo spoedig mogelijk in te grijpen. De hoofdbrandmeester, de heer Bru- net de Rochebrune, die den eersten aanval had op te vangen, b'et onmiddellijk naar alle brandweerkazernes het nood alarm „groote brand" seinen, waarop vanuit dc geheele stad de brandweervoertuigen kwamen aanrijden en ook de drijvende stoom/pont „Jon van der Heyde", alsmede de motorspuit „Jeson" naar de Rietlanden werden gedirigeerd. Intusschen werden sj>edale maatregelen ge nomen om het teerpakhuis, in welks nabijheid ook een gevulde tankwagen van de American Petroleum Comp. stond, tc sparen. Door hierin te slagen, mocht de brandweer het genoegen smeken een groote ramp te voorkomen. Toen er voor de loods met vaten teer geen gevaar meer was, werd met kracht de blussching aan gevat van de hoog oplaaiende vlammen, die zelfs in een deel van de stad de lucht in een rose tint had gekleurd. Aanvankelijk had de brandweer moeilijk heden, doordat ze niet voldoende water in de nabijheid had, zoodat wel T4 a 1500 M. slangen moesten worden uitgelegd, waardoor met behulp van twee motorspuiten het water naar de brand werd opgepompt. De comman dant, de heer C Gordijn, die met den hoofd brandmeester, den heer Hartdorf, later het blusschingswerk leidde, kon echter na een half uur reeds laten seinen, dat men den brand meester was. Maar dit beteekende slechts, dat voor \ïft- breiding geen gevaer meer bestond, want, hoewel het vuur wel in kracht was afgeno men bleven de vlammen nog over de ge heele lengte fel uitlaaien. Dat het vuur zoo hardnekkig bleef woekeren, behoeft (nauwe lijks betoog, wanneer men weet, dat de loods tot in den nok gevuld was met aardewerk, speelgoederen en huishoudelijke artikelen, al les in stroo verpakt, terwijl zoowel in de schilders- als in de timmerwerkplaats ook vee! brandbaar materiaal lag. Na ajndcrhalf uur, toen het vuur zichtbaar verminderd was, zag men dc meeste men- schen van de talrijke menigte, die in de buurt genoot van dezen waarlijk interessanten brand, weggaan. De bramdweer had toen de brand, zoo men dit noemt, onder de knie. Veel van het aan wezige brandweermatcriaal, waaronder ook de drijvende spuiten, die geen dienst hoefden te doen, kon toen weer inrukken. Toch bleven nog veie brandwachts achter om dc nog smeu lende inventaris naar buiten tc slcepen en de loods omver te halen. Met dit werk was zelfs de -geheele Zondagavond gemoeid. De geheele loods, met alles wat er in lag, is een prooi van het vuur geworden. Verze kering dekt de schade, die zeer groot is. Door den commissaris van politic, den heer Tinholt, werd nog een onderzoek naar den oorzaak van, den brand ingesteld. Veronder steld wordt, dat broeiing de oorzaak is. PRINSES JULIANA. Een serenade van haar studrtrgc- nooten. De Vcrceniging van vrouwelijke studenten te Leiden heeft Vrijdagavond een serenade gebracht aan Prinses Juliana tc Katwijk aan Zee. Ongeveer 60 meisjes-studenten zijn langs het strand gegaan met verlichte lampions cn zijn daarna gezamenlijk getrokken naar de villa van de Prinses, waar zij werden ontv-ngen. Na er eonigen tijd vertoefd tc hebben, zijn zij weer naar Leiden vertrokken. AUDIËNTIES. Dc gewone audiëntie van den minister van Aibeid, Handel en Nijverheid zal op Donder dag 20 sept, niet plaats vinden. TRAMBOTSING TE AMSTERDAM Gewonde passagiers. Zondagmiddag omstreeks 4 uur Is in de Plantage Middenloan te Amsterdam een mo torwagen van lijn 21 op een bijwagen ven lijn 9, die voor een tramhalte stilstond, gereden Het achterbalcon ven lijn 9 en het voorbalcon van lijn 21 werden zwaar beschadigd. i wee passagiers werden gewond. De eene, een Ueei, oekwam een kwetsuur aan een hand, terwijl dt ander, een dame, klaagde over pijn in den rug- De beide gekwetsten konden, nadat hun^ de eerste medische hulp verleend was, naar huis gaan. Het ongeluk is veroorzaakt, doordat on danks het krachtig remmen door den wagen bestuurder van den motorwagen van lijn 21, deze is doorgegleden. MR. P. DROOGLEEVER FORTUYN. Neemt orwslog als b"d van den Hoagschcn gemeenteraad. Het raadslid mr. P. Droogleever Fortuyn heeft het volgend schrijven tot den gemeente raad van den Haag gericht: „Ik heb de eer uwen raad kennis te geven dat ik, in verband met mijn benoeming tot bur gemeester van Rotterdam, ontslag neem als Ud van uwen raad. Het is mij daarbij een behoefte om u dank te zeggen voor de somenwerking, welke ik ge durende de Zestien jaren van mijn raadslid maatschap met alle leden van den raad heb mogen hebben en voor het vertrouwen waar mede de raad mij gedurende mijn tienjarig wethouderschap en ook daarbuiten heeft ver eerd. De herinnering aan onzen gezamenlijken aibeid zal voor mij onvergetelijk blijven. Dat uw arbeid gezegend moge worden en uw bestuur moge strekken tot heil van 's Gra venhoge." HET CONFLICT IN DE AARDEWERK- INDUSTRIE TE GOUDA. Het bedrijf aan de plateelbakkerij Zuid-Holland stopgezet. Zaterdagmorgen is het bedrijf der plateel bakkerij Zuid-Holland te Gouda stopgezet. De ovens zijn gedoofd. Het weer op temperatuui brercen hiervan vordert geruimen tijd. Van een hervatten van het bedrijf is daarom in den eer sten tijd geen sprake. Aan het personeel is ont slag verleend. De stakers inbegrepen, zijn thans circa 275 personen werkloos. Ongeveer 30 werklieden blijven nog voor kleinere werk zaamheden in de fabriek, maar er wordt niet meer geproduceerd. De S.D.A.P. betoogt voor ontwapening staatspensioen, enz. Herinneren de S.D.A.P aan Duitsckland en Frankrijk (Van een eigen verslaggever). De eene helft trok Amsterdam uit, om nog eens misschien voor het laatst 'n stralen- den Zondagmiddag buiten te zijn, ver van warme straten en benauwde groote-stads- olmosfeer. Een andere helft trok Amsterdam binnen, met muziek en banieren, om als deel van de groote arbeiderspartij, dezen Zon dag tc wijden aan de idéalen, waaronder dc massa was bijeengeroepen: ontwapening, staats pensioen, vacantiel Het was de Roode Zondag, door de S. D. A. P. de laatste jaren georganiseerd als een volks-botooging aan den vóór-avond van den dag, waarop in den Haag de parlementaire periode opnieuw wordt ingezet. De partij had het land in vijf kringen ver deeld: Groningen, Arnhem, Amsterdam, Dor drecht en Eindhoven en voor ieder dezer ste den een Rooden Zondag uitgeroepen. Op, voor: ontwapening, staatspensioen, vacantia, mede zeggenschap cn bedrijfsorganisatie, verdere doorvoering van 4e 48-urige werkweek! Waar de kring rondom Amsterdam getrok ken, stellig de grootste was van de vijf en daar de meeste betoogers mochten worden ver wacht, zijn wij er gisteren gaan kijken, om ons verslag van den Rooden -Zondag dan ook tot Amsterdam te beperken. Er liepen héél wat extra treinen naar dc hoofdstad, uit den aard der zaak allemaal binnenkomende aan het Centraal Station; alleen de richting Utrecht arriveerde aan de Wecs- perpooit. Maar héél Noord-Holland, het Gooi en een flink stuk van Zuid-Holland brak reeds in de morgenuren het groote Amsterdamsche station uit, waarbij duizenden het plein over stroomden, dat toegang geeft tot de voor naamste binnenstads-wogen. De S. D. A. P. weerde zich reeds daar met alle macht. Er reed een groote reclame wagen van Het Volk rond, omdwarreld door een heirlegcr van jongelui, gekleed in witte trui cn rood-flanellen pantalon, die een speciale editie van het Volk gratis uitreikten, met dit gevolg dat alle wandelaars, taxi-chauffeurs cn tram-conducteurs met het S. D. A. P.-orgaan rondliepen, waarvan de verspreiding moeilijk in tensiever had kunnen zijn. Het ging uren achter een zoo door. Als er oen trein was aangeko men cp een reusachtige rcizigersfile naar bui ten golfde, stond dc socialistische jeugdgarde en haie opgesteld en was er niet cén aanko mende passagier, die zonder Volk het Dam rak bereikte. Ook zonder roode bloem voor het knoopsgat kwam men de linie niet door. De traditioneele bloemenventcrs stonden met manden vol roode dahlia's cn rozen vóór de stationsuitgangen en als een afdeoüng dei S. D. A. P. de tourniquets passeerde, don kwam men honden tekort om de partij-leden van bloemen te voorzien. Het groote plein vóór het station, bood een ongewoon aspect dezen Zondagmorgen; een gezelschap vreemde lingen maakte van de gelegenheid gebruik om van het drukke beweeg vóór de brug naar het Damrak een aantal photo's te nemen. De S. D. A- P.-propagandistcn moeten an ders gistermorgen wel eenigszins vreemd heb ber. opgekeken van het „wolkom", dat den Rooden Zondag op het Stationsplein werd toe geroepen door dc communisten. Die waren blijkbaar in den nacht van Zaterdag op Zon dag met witkalk en kwast verschenen, waar mee zij do geheele bestrating vóór het station hadden vol-geschilderd. Dat moeten zij zéér op hun gemak hebben gedaan, want wat zij op dc straat-steenen te lezen gaven, was keurig uit- govoerd in forsche blokletters. omrand met eenig ornament, waarvan te voren een schets moest zijn gemaakt. De communistische wit- kqlkers zijn stellig niet in hun arbeid door de politie gestoord, want de straat-beschildering gaf duidelijk blijk rustig te zijn aangebracht, met een sierlijke afwerking van alle krullen en bijkomstigheden. Men las daar dan, als men door de S. D. A. P. begiftigd was met een kosteloos exemploar van Het Volk en even verder was geloopen: „De ontwapcningsleuze der S. D. A. P. is be drog. Denk maar aan de pantserkruiser van den Duitschen soc.-demociaat Muller". „Ontwapening? Maar wie stemden er voor do credieten voor den Marokkeanschen oorlog in 1925/T926I Dat waren de Franschc sociaal democraten". „Staatspensioen? Eischen uwe leiders premie- vrij pensioen?" En dan in alle hoeken van dit „straat-billct" opwekkingen geschilderd om zich te abon- neeren op De Tribune. Deze verrassing was de S. D. A. P. niet al leen bereid op het Stationsplein, ook in de Honthorststraat en Joh. Camphuijsstroat, nabij het terrein der IJsclub, vanwaar de S. D. A. P. in den namiddag een optocht deed vertrekken, had men op het plaveisel soortgelijke protes ten gekalkt; en ook daar met eenzelfde zorg voor een goede uitvoering: „Ontwapening? Goed maar dan ook geen pantserschepen meer „S. D. A. P. denk eens aan de oorlogs- leeningen 1" „Leve Rusland I Alle arbeiders lezen Dc Tribune" Dwars over deze opschriften, die aan dui delijkheid niets te wcnschcn lieten, is in den middag do optocht van dc S.D.A.P. gegaan Op het terrein der Amsterdamsche IJsclub, achter het Rijks-museum werd do groote Roode Zondag-meeting gehouden. Alle af dee lingen, die per trein waren aangevoerd, waren in den zonnigen morgen reeds naar het veld gewandeld en hieldon daar al vroeg een ver-" eenigings-picnic. Verscheidene jeugd-groepen trokken de Kalvcrstraat door en lieten daar hun enthousiaste liederen hooren. Rondom het terrein leek het een autobus-station en een marktplein. Allerlei ververscbingen werden te koop geboden. De meeting moest te één uur beginnen, maar op dot oogenblik trokken nog héél wat groe pen met muziek cn vaandels door de omlig gende straten, op weg naar het terrein, waar duizenden menschen in het gras gezeten wa ren. Alle banieren waren als een vaandel-om heining tegen het hek gezet dat het groote veld aan alle kanten van dc straat gescheiden houdt. Als sprekers waren aangekondigd Gerhard, Duijs, van der Waerden, Eichelsheim. Kupers. Smit en Koos Vorrink, maar het was niet bekend op welke spreekplaatsen deze heeren zouden optreden. De heer Gerhard begon pre cies te één uur op de verhevenheid aan de zijde van het Concertgebouw, maar op dat moment was hij nog maar de eenige spreker. Ruim tien minuten later verscheen de heer Duijs in den spreekstoel op een ander punt van het terrein en nauwelijks was deze woord voerder boven de menigte zichtbaar, of van alle kanten holde men naar deze sprek-tri- bune. De hoer Duys scheen de meest geliefde der woordvoerder tc zijn, want hij trok verre weg den grootsten kring van hoorders om zich heen. Het viel ons op, dat een ontzaglijk talrijke procent der meting-gangers kalm in het gras bleef liggen waar men eenmaal neer gevallen was en er blijkbaar niet over dacht in de zonnewarmte rondom een spreekge stoelte tc gaan staan. Wij zagen ten minste tribunes waar maar héél weinig hoorders om heen gegroepeerd waren. Nu moet aan den anderen kant erkend wor den dat het luisteren naar een spreker niet mee viel. Want terwijl de heer Duys aan het woord was, stond wat verderop een muziek-' corps lustig te spelen zoodot het moeilijk viel de sprekers goed te verstaan, als men niet in de allervoorste rijen geschaard stond. En be halve door de storing der muziek, werd ook in ander opzicht de stilte herhaaldelijk on derbroken, zoodat dikwerf instantelijk om rust meest worden verzocht. Van de zeven sprekers hebben v.-ij alleen den heer Duijs gehoord, voor zoover hij voor ons ten minste verstaandbnar was Hij voorspelde dat de bourgeoisie vandaag wel zou zeggenDeze Amsterdamsche mee ting voor ontwapening haalde niet wat op komst betreft, bij de meeting in den Haag het vorige jaar. Laat de bourgeoisie dan zoo waarheidslievend zijn, er onmiddellijk aan toe tc voegen: Dat kon ook niet anders, want wat het vorige jaar in den Haag alléén werd gehouden, werd dit jaar verdeeld over vijf ste den. Wat hier nu in Amsterdam bijeen was, was maar een vijfde deel van het totaal dat in Nederland onder soc. democratsiche vlag be lang stelt in ontwapening. Spreker ontveinsde zich niet, dat er héél wat menschen zijn, óók in de S.D.A.P. die redoneeren: wat haalt het bij slot van zaken uit, al dat gepraat over ontwapening, wat richt het uit, resoluties van drie uur lang, voor den vrede aan te nemen, wat bereik je er practisch mee, je keel voor ontwapening schor te schreeuwen en je bee- nen uit je lichaam te loopen, het geeft tóch allemaal niets. Dinsdag gaat de Kamer weer open en dan sjokt alles weer met dezelfde leuterige gong verder. En don zijn er. die van een meeting als deze, spreken als van een „dooie vischjes-vreterij" en vragen Wat koop ik er voor Laten vooral de jongeren eens aan de ouderen vragen of het jaren geleden, óók niet hee! wat meetings, héél wat kilometerslange resoluties, schorre kelen, en moeie beenen heeft gekost, om het alge meen kiesrecht binnen te holen. Als men dan zong van het kiesrecht algemeen", geloofden misschien ook niet zoovelen dat het ééns zou worden binnengehaald. Maar gekomen i s het Laat men zich dèt eens herinneren als men voor ontwapening demonstreert. Nu weet spreker wel, dat met het algemeen kiesrecht het socia lisme niet gekomen is. Dat is ook nooit voor gespiegeld. Zaken als het kiesrecht algemeen cn ontwapening zijn niet doel, maar mid del; middel, om tot het socialisme te komen. Maar zoolang de kophüistische maatschappij in stand blijft, zoolang zal cr van een wereld vrede nooit of te nimmer sprake kunnen zijn. Men zal dien vrede misschien een paar glacé handschoentjes kunnen aantrekken of een tand uit dein mond slaan, men zal den toestand van oorlog en verwoesting iet of wat kunnen civi- liseeren door het vniet zoo erg" te maken, door bijv. bij fraai besluit het gebruik van gif» gassen te verbieden. Maar als het 's Maandags oorlog is, worden Dinsdags gifgassen gebruikt cn iedere zaak van volkenrecht met voeten getreden. Eerst de kapitalistische maatschappij omgezet en eerst dan zal wereldvrede moge lijk blijken. En tot dat doel worde het enthou siasme voor de middelen geen oogéhblik ver flauwd. De heer Duys sprak daarna over het Staats pensioen. (Hij deelde mede ter wille van den tijd alleen deze 2 puntenontwapening en staatspensioen te zullen bespreken). In de tegenwoordige overheersching van het kapi taal in do maatschappij is de mer.sch geen mensch, maar een magazijn van koopwaar, waaruit het kapitaal betrekt, zoolang de waar, d; aibeidskracht, voorhanden is Maar als die klacht in den ouderdom is uitgeput én het magazijn dus is uitverkocht, gaat de winkel eenvoudig dicht en is het voor dien mensch afgeloopen. Hij is een économische non-valeur geworden. De maatschappij kent geen huma niteit. Het kapitaal zal nooit erkennen dat die „uitverkochte mensch" in zijn ouderdom nog behoeften heeft, want in die erkenlenis zou worden toegegeven dat aan dien mensch ge durende het werk te weinig werd betaald "oor diens waar. En die erkentenis, dat het kapi talistische loonstelsel niet deugt, die erkentenis zal de kapitalistische maatschappij nooit geven. De S. D. A. P. wil Staatspensioen en zij hoopt dat te bereiken, wellicht in samenwerking met enkele leden uit de burgerlijke partijen. Van christelijke zijde heeft men den arbeiders pogen voor te houden dat Staatspensioen gelijk staat met bedecling. Dat is het gewone bedrog van de christelijke politiek. Er is in de geschiede nis een moment geweest waarop het Staats pensioen bijna was binnengehaald. Op dat moment riepen de vrijz-democraten „verraad", de heer Oud, het Kamerlid, vooraan. De beer Duys verzocht z'n hoorders, goed te luisteren; hij zegt duidelijkde heer Oud, men kenke niet dat hij zegt de heraut. Een heraut gaar altoos voorop, maar de heer Oud deed nu juist het tegende,cl. Met het Staatspensioen hebben de soc.-democroten zoo min verraad gepleegd als met den 10-urigen arbeidsdag, toen een 8-urige arbeidsdag nog niet moge lijk bleek. In die periode hebben de soc.- dem. met een 70-urigen arbeidsdag zich con tent verklaard, als een voorloopcr die later den 8 uren-dag brengen zou. Daar zat tegen over de arbeidersklasse geen spat verraad in, zoo min als die zit in het Staatspensioen. Buiten het hek van de IJsclub werd zoo goed meeting gehouden als daarbinnen Aon de zijde van het Museum stonden groote mensrhen-drommen dicht opeengepakt om te luisteren naar Roomsche en Communis tische sprekers die hier en daar gehoor om zich heen verzamelden en zoo a l'improviste hun meening tc kennen gaven over ontwape ning en Staatspensioen. Met debat I Een dier woordvoerders riep met luider stemme in zijn kring rond„Daar ginds schreeuwen zc om Staatspensioen. Hebben ze er soms óók bij verteld, wat dat Staatspen sioen kosten moet Weineen immeis 1 Het was opmerkelijk, hoe gemoedelijk en vredelievend die aparte meetinkjes waren. De politie liet het kalm begaan. Zoo toeluisterend hier en daar, frappeerde het ons, hoe uiterst- eenvoudige lieden zeldzaam goed op de hoogte waren van de debatten in de Tweede Kanier. Als een der debaters bijvoorbeeld zei„Duijs heeft in de Kamer toch gezegdver beterde een ander „Dat was Duijs niet, dat zei Schaper", cn dan noemde men het onder werp er bij, in verband warmee Schaper het zei. De meeting werd gevolgd door een schier eindelooze stoet van betoogers die in optocht mc-t muziek van af de IJsclub door de Joh. Comphuysstraat en eenige andere aangrenzen de straten naar het Westeinde trok en vandaar naar het Amstelveld, waar dn ommegang ein digde Er gebeurde niets bijzonders. Doordat men uitsluitend demonstreerde achter de Stad houderskade en alleen voor de dc ontbinding naar het Amstelveld kwam, werd er in het centrum van de stad niet zoo heel veel van deze omwandeling gemaakt. Vrach auto grijpt een motor met zijspan Zaterdagmiddag had in de Winkrakerberg, gelegen op den provincialen weg Sittard Heerlen nabij Sittard een ernstige aanrijding p-aats. Een afdeeling militairen had stelling genomen in den berg. Een militaire motor met zijspan, bestuurd door een sergeant, in de zij spon een luitenant, stond langs den weg, toen een ordonnance zijne berichten kwam bren gen. Terwijl deze ter zijde van de zijspan zich van zijn opgedragen taok kweet, kwam d» vrachtauto van Van Daal uit Leijenbroek in volle vaart de berg afrijden, en greep de ordonnance alsook de zijspan. Zwaar gewond werd de ordonnance opgenomen, en na voor zien te zijn van de H. Sacramenten naar het hospitaal Heerlen over gebracht. Zijn toestand is ernstig. De luitenant brak hierbij zijn enkel cn werd per auto naar huis vervoerd. De bestuurder van dc motor kwam er met enkele ontvellingen af. Bij onderzoek bleek, dat de autobestuurder te hard had gereden, terwijl de remmer niet voldoende functionneerden. (Mndgm.). DE LOODGIETERSSTAKING. Overeenstemming inzake een bemiddelingsvoorstel. Zaterdag had in Den Haag een langdurige conferentie plaats van de patroons- en werk- Uedenorganisatics in het loodgietersbedrijf, on der leiding van de twee bemiddelaars dc heeren J. Douwes Jr. en J. W. Jurrema. In deze vergadering werd tusschen dc bestu ren van genoemde organisaties overeenstem ming bereikt omtrent een voorstel tot oplos sing van het conflict, welk voorstel aan dc ver schillende ledenvergaderingen met spoed zal worden voorgelegd. Omtrent het voorstel zelf kan uiteraard geen andere mededeeling worden gedaan vóórdat dit aan de betrokken ledenvergaderingen me degedeeld is.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 6