DE CHRYSLER-PLYMOUTH TE AMERSFOORT „.i: „it AMERIKA de eerste Z0°A H R Y SLE R- P L Y M O U T H J»r 1929 - De 4-cylinder met de Het autowonder 192» lor nieuw*»# capaciteiten eenJ*»bnd ost slechts f 2950. Amerihaansche creat.e^hoi(brekers N|emand deze wSnderbaarlüke auto in onze showroom te gasn aen- Barchman Wuytierslaan 196 - Tel. 780 dé eemiandêq Fa milm dl idcicd zeer uitgebreide arnhemscheweg 26 LJUIIVI DUKotK Wintercollectie dames modezaak Zaterdag 6 October 1928 27e Jaargang No. 83 DE LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT AMEPSrOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS «aande» voof Amersfoort f 2.10. per maand f 0.75, per week (mei gratl» verzekering tegen ongelukken) f 0.171/»» Binnenland franco per post per 3 maanden (3*-, Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERG 513 DIRECTEUR -UITG EVER.' J.VALKHOFf PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1—4 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer. elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertenties voor de helft van den prijs. Kleine Advertertlün „KEIT1ES" bij vooruitbetaling I—-5 regels 50 cent. elke regel meer 10 cent» driemaal plaatsen f I,—. Bewijsnummer extra 0X5 BUREAU: ARNHEMSCHE P00RTWAL 2* WILLGO In het Amersfoortsch Dagblad heeft men kunnen lezen, dat op Maandag 27 Augus tus 1.1. voor de laatste maal de loting voor de nationale militie plaats had. r,Volgend jaar worden degenen, die onder de wapenen moeten treden, op een andere wijze be paald", werd er nog hij vermeld. Het zal vele lezers ongetwijfeld interes seeren te weten, welke verandering de wijze van loting zal ondergaan. Tot heden werd voor elke lichting af zonderlijk een loting gehouden, waaraan deelnamen alle voor den dienstplicht inge schreven personen, met uitzondering van hen, omtrent wie vóór den dag, waarop de loting aanving, was gebleken, dat zij hij on herroepelijk geworden uitspraak voor den dienst voorgoed ongeschikt zijn verklaard of van den dienst zijn uitgesloten. In de Augustusmaand kon men dag aan dag groepen van 18- 19-jarige jonge lieden zien optrekken naar het raadhuis of ander gebouw en een paar uur later, voor zien van het hun ten deel gevallen lot zag men ze naar huis tenigkeeren, dikwijls niet zonder hier en daar eens te hebben „aan gelegd" en een zekere neiging tot luidruch tigheid te hebben botgevierd. Bij de nieuwe wet wordt een geheel nieuw lotingsstelsel ingevoerd, waarbij de loling een kalmer verloop zal hebben. Voor elke lichting afzonderlijk zal een loting worden gehouden ter bepaling van den ingeschrevene, die in elke gemeente het eerst in aanmerking komt om tot ge woon dienstplichtige te worden bestemd. Deze loting geschiedt in het openhaar door een commissie. Deze commissie zal in den Haag worden gevestigd en zij is het, die de loting voor hfr*t geheele land verrioht. Zij heeft daartoe niets anders te doen, dan één nummer te trekken uit een getal nummers, overeen komende met het getal ingeschrevenen van de grootste gemeente, d. i. Amsterdam. De naam van den persoon, die onder dit volg nummer in het alphabetisch register van Amsterdam staat ingeschreven, geeft dan den naam aan van den ingeschrevene, die lotingsnummer 1 krijgt in alle gemeen ten van het land. Zijn er in een gemeente twee of meer ingeschrevenen van dezen naam (waaronder te verstaan geslachtsnaam plus voornamen) dan valt nummer 1 ten deel aan diengene hunner, wiens geboorte datum overeenkomt met of het eerst volgt op dien van den door het lot aangewezen ingeschrevene uit Amsterdam. Mochten er twee of meer personen met dezen naam zijn, die op denzelfden datum zijn geboren, dan wordt nummer 1 gegeven aan dien- gene hunner, die het eerst in het alphabe- tisch register vermeld staat. h\ gemeenten, waai- de bedoelde naam niet in het aiphabetisch register voorkomt, wordt nummer 1 gegeven aan den inge schrevene, wiens naam alphabetisch-lexico- graphisch op eerstbedoelden naam volgt. Aan iedere ingeschrevene wordt een lotingsnummer toegekend. De A wordt in dit systeem, wat de beginletters van de, namen betreft, geacht te volgen op de Z, zoodat in elke gemeente de ecistingeschre- vene. in het aiphabetisch iegister. althans indien hem niet lotingsn. 1 ten deel valt, he-t nummer krijgt, volgende op het lotings nummer van clen laatstingeschrevene. De memorie van toelichting geeft ter ver duidelijking het volgende voorbeeld: Voor zekere lichting wordt getrokken no. 5042. Onder dit volgnummer staat in het tor grondslag dienend register der gemeente Amsterdam vermeld de naam Pen,- Leen- drrt. In een andere gemeente zijn 10 inge schrevenen. hieronder met name genoemd. De naam Pen komt bij deze ingeschrevenen nu t voor, doch bij de bedoelde namen zou deze naam geplaatst moeten worden tus- schen Peek en Poort. Derhalve krijgt Poort lic-t laagste nummer, de twee volgenden krij gen nos. 2 en 3; verder doorgaande van het begin van het register a-f, krijgt De Boer no. 4 en ten slotte krijgt Peek no. 10. Aangenomen dat deze gemeente 4 gewone dienstplichtigen (verkort aangeduid met G. D.) moet leveren, dat de houder van no. 2 afgekeurd en de houder van no. 5 vrijgesteld is (afgekeurden en vrijgestelden v,'orden onderscheidenlijk bij de.' aanwijzing voor inlijving en bij de bestemming tot ge wone dienstplichtigen overgeslagen), dan worden achtereenvolgens tot gewone dienstplichtigen bestemd de houders van HET WEER VAN Hoogste barometerstand: 773.1 Dansig. Laagste barometerstand: 750.7 Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 7 October: Zwakke tot matige Westelijke tot Zuidelijke wind, half tot zwaar be wolkt, waarschijnlijk droog weer weinig veranderinc in temperatuur. dc nummers 1, 3, 4 en 6, gelijk hieronder nader is aangegeven. Lotingsnummer: 4, De Boer, Jan 5 Doumenga, Cornelis 6. Faber, Gerrit 7. Houben, Petrus. 3. De Jong, Jacob. 9. Noorman, Dirk. 10. Peek, Arnold. 1. Poort, Frederik 2. Veerman, Johannes 3. Zweers, Pieter G. D. Broederdienst. G. D. G. D. I Afgekeurd. G. D. Dit stelsel levert versohillende voordee- len op Zooals ik reeds zeide, zal de loting een veel kalmer verloop hebben; voorko mende drinkgelagen zullen tot het verle- dene komen te behooren. De betrokken personen behoeven er niet bij te zijn. Ver* der behoeven niet meer een aantal lotings commissarissen eenige weken lang in do verschillende gemeenten zitting te houden. Dit geeft besparing aan arbeid en tevens aan reis- en verblijfkosten. Het geeft ook vereenvoudiging in de administratie. Het lotingsregister, dat thans in elke gemeente moet worden opgemaakt, kan vervallen. Herloting tengevolge van onregelmatig heden bij de loting kan bij de nieuwe wijze van loten zoo goed als uitgesloten' worden geacht. De nieuwe methode van loting biedt bovendien nog de gelegenheid om haar reeds vóór het jaar van inschrij ving te doen plaats hebben. Bij zoodanige veivroegde loting neemt men het aiphabe tisch register van Amsterdam van een vroegere lichting. Stel dat er bij een vóór de inschrijving gc-'houden lotirig een nummer getrokken wordt, dat m het gekozen register het volg nummer is van Jacob Visser. Dan kan het zeer goed gebeuren, dat voor de lichting, waarvoor geloot is, nooh te Amsterdam, noch in een andere gemeente de naam Ja cob Visser voorkomt- Doch dan zal de in geschrevene, wiens naam lexicographisch! op dien van Jacob Visser volgt, de per soon zijn, door de loting aangewezen als de eerste, die voor bestemming tot gewoon dienstplichtige in aanmerking komt. Dit zal in de eene gemeente zijn Jan Visser, in de andere Evert de Vries, in weer een andere GeTard Vissering, enz. Volgens de memorie van antwoord be staat het plan om de loting voor elke lich ting te doen houden in of omstreeks Juni van het jaar, voorafgaande aan het jaar, waarin de algemeene inschrijving plaats heeft, dus twee jaren voor het iaar van de lichting. Zoo zal in 1920 worden geloot voor de lichting 1931. Al kan bij zulk een vervroegd© loting niet reeds dadelijk met nauwkeurigheid worden voorspeld wie wel en wie niet tot gewone dienstplichtigen zullen worden be stemd, voor velen zal dan toch met vrij groote zekerheid komen vast te staan, dat zij öf gewone dienstplichtigen of buitenge wone dienstplichtigen zullen worden. (Bui tengewone dienstplichtigen zijn alleen ver plicht tot het vervullen van werkelijkert dienst in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden). De wetenschap dat de betrokken perso nen gewone of buitengewone dienstplichti gen zullen worden kan voor hen van groote •beteekenis zijn met het oog op het vormeni van plannen omtrent studie, enz. Ook is er voor hen, die alle kans op een bestemming tot gewone dienstplichtige hebben, dan een reden te meer om zich voor het bewijs van voorgeoefend'heid te bekwamen of ver vroegde indiensttreding als dienstplichtige te vragen. Uit een en ander moge blijken, dat het nieuwe systeem van loten, welke zal wor den ingevoerd, om verschillende redenen! is toe te juichen. A. OVER* J

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 1