WIJNHANDEL J. A. SGHOTERMAN Zn. CONTROLE E 'BINNENLAND. Bei dan op No. 42 RADIO. Fa, R, VAN DEN BURG B. Schooleman UTR.S1RAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 Gewas 1923 POUJEAUX MOUUS f 1.- f40.- Gewas 1920 St. EMILION f 1.40 f 56.- ACCOUNTANTSKANTOOR 0. SNAPPER Belastingen, Bezwaar- en Beroepschritfen LUCHTVAART DE ZEPPELIN NAAR AMERIKA De tocht uitgesteld HET COrGRES INZAKE DE ONVOL- WAAR1IGE ARBEIDSKRACHTEN CONCLUSIES VAN PR(F. VERAART EN PROF, BONGER Avontuurlijke arrestatie van 'n krankzinnige Hij wilde werk zoeken op een schip Hebt U een Taxi of Auto noodig? L.J. LUYCX ZOON TELEFUNKEN TOESTELLEN. Pianohandel van 1887. Electriciteit op elk gebied NEDEBLAND5CHE jMlDDENSTANDSBANK Incasseert op Binnen- en Buitenland, BIJZONDER AANBEVOVEN Per flesch Per anker. De Amersfoort sche landheélkuridige Polikliniek Bergstraat hoek Utrechlscheweg Tel. 294 I O. V.A. Geopend op Werkdagen van 9 12 uur j van 7—8 Vast tarie( Ln'/<Luf van uur n m' (Lid v. d. Ned. Bond v. Accountants). Tel. 873. AMERSFOORT Varkensmarkt 15a Ons kantoor belast zich met Inrichten en Bijhouden van Administraties. De laatste voorbereidingen Berlijn, 9 Oct. (TI. N.) Volgens een be richt uit Friedrichshafen zal dr. Eckener van- middag- tegen 5 uur, als de laatste weerbe richten ontvangen zijn, een beslissing nemen omtrent het vertrek van de Graf Zeppelin naai Amerika. Intusschen wordt alles voor do reis in gereedheid gebracht. Zoo wordt de inven taris nog aangevuld met verschillende instru menten en zeekaarten. De laatste postzendinges en vracht zijn vanmiddag om 18 uur aange nomen. Ook de bagage van de passagiers, dit elk slechts 20 K.G. mogen meenemen, wordt aan boord gebracht. Tot op het kaatste ooger.- blik hebben zich steeds nieuwe personen aan gemeld, die de reis willen meemaken. Allen ontvingen echter hetzelfde antwoord, n.l. dat niemand meer mee kon. Slechts voor kolonel Herrara van de Spoansche luchtvaartmaat schappij wordt een uitzondering gemaakt. De definitieve lijst van passagiers is echter nog niet bekend. Vanmorgen i» de Amerikaan Gilfllan uit Luzerrt aam-gekomen. die de reis zal meemaken. Met de bemanning zullen in het geheel ongeveer 00 peisonen zich aan boord bevinden. De Amerikaansche cunsul wordt vanmiddag verwacht voor de laatste formaliteiten, die dezelfde zijn als voor de uitklaring van een zeeschip In de Ver. Staten zijn alle voorbereidingen voor de ontvangst van het luchtrchip getrof fen. Eenigo honderden geoefende matrozen staan gereed om bij de landing van de Gral Zeppelin te helpen. De telegraaf- en telefoon maatschappijen hebben bijzondere maatrege len getroffen om de berichten ovct de vlucht van de Zeppelin en de landing spoedig te er zenden. De Amerikaansche spoorwegen iaten extra-treinen loopen om de nieuwsgierigen naar Lakehirrst te brengen. De verschillende Duitsche vereenigingen in de Ver. Staten zul len bij de landing door afgevaardigden verte genwoordigd zijn. Nader wordt bericht, dat voot den tocht van de Zeppelin naar Amerika gisteren 52.000 poststukken waren ingeleverd. New York, 9 Oct. CV. D.) Volgens be richten uit San Antonio (Texas) is het lucht schip Los Angeles Dinsdag naar Lakehurst vertrokken. Berlijn, 9 Oct. (V. D.) Naar uit Fried richshafen gemeld wordt, is het vertrek van de Grof Zeppelin, dat Woensdagmorgen zou plaats vinden, definitief uitgesteld door de slechte weersomstandigheden. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIB. Aankomst le Karachi. Bij de Nederlandsch-Indische Luchtvaart maatschappij is een telegram van de H NAFD binnengekomen van den volgenden in houd Vertrokken Bender Abbas 8.19 uur. Karachi aangekomen 15.12 uur. Indien vroeg genoeg gaan morgen door naar Cownpore. Bemanning en machine in orde. JEUGDHERBERGEN. In Twente wordt in den laatsten tijd propa ganda gevoerd voor het oprichten ven jeugd herbergen. Een voorloopig comité, onder voor zitterschap van den heer F. Robertson, had nu tegen Zondag j.l. een tocht georganiseerd door een gedeelte van Westfolen ter bezichti ging van enkele dergelijke instellingen. Van Enschede uit vertrokken 15 auto's met leden van Twentsche gemeentebesturen en andere belangstellenden, die allereerst de Jugcndher- berg Jahnhaus te Gronau bezochten. Van Gro- xiau werd gereden naar Tecklenburg en van daar naar Nottuln. De heer Robertson heeft meegedeeld dat de heer en mevrouw Hulshoff Pol te Hengelo niet ongenegen zijn, hun villa te Delden voor het doe] beschikbaar te stellen DE KAMERVERKIEZINGEN. Dr. F. E, Posthuma candidaet in Den Haag. Het Hbld. verneemt, dat dr. F. E. Posthuma, oud-minister van landbouw en directeur van „Centraal Beheer", zich in beginsel bereid heeft verklaard een candidatuur deT Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond tc aanvaarden voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De bedoeling is den heer Posthuma de eerste plaats op de liberale lijst in den rijkskicskring 'sGravenhage die met een andere lijst zal worden gecombineerd te geven, zoodat hij zeker zou zijn van zijn verkiezing. Met het oog op het Kamerlidmaatschap zou de heer Posthuma zich van andere hocldwerkzaam- heden, waaraan hij zich thans wijdt, willen vrij maken. Indien de heer Posthuma niet bereid was gevonden een candidatuur te aanvaarden, zou jhr. mr. E. A. van Bercsteyn voor de eerste plaats in Den Haag op de liberale lijst in aan merking zijn gekomen. SJEF VAN DONGEN. Zijn huldiging tc Amsterdam. Naar wij vernemen zal Sjef van Dongen, die Donderdagavond te Amsterdam zijn le zing komt houden in het Rika Hopper Theater des middags door een eere-commissie worden ontvangen. Sjef komt Donderdagmiddag met den trein van 12.27 aan het Centraalstation aan. Hij wordt aan direct het station begroef, waarna hij begeleid door de commissie in rijtuigen naar het Rika Hop per Theater wo-dt geleid. Aldaar heeft de verdere ontvangst plaats en wordt hem de eerewijn aangeboden. Des avonds tijdens zijn lezing vindt de eigelijke huldiging plaats. In het cojnité van ontvangst hebben zitting genomen de hoeren Jhr. M. W. van Rense- laer Bowier en G. Maks, vertegenwoordigende de vereeniging Het Eereteeken voor Menseh- lievend Huipbetoon Prins Hendrik de hecren Mr. G. L. de Vries Feyens en H. de Booy ver tegenwoordigende de Noord- en Zuid-Hollsr.d- sche Red ■ingmaotschappijMevrouw G. A. de JongDe Ruyter, en de heer Levy Grunwald, vertegenwoordigende bet Dorus Rijkers Fonds Mevrouw Rika von Hoven—Hóppêr en de heer F. X. M. Schiphorst. HET CONFLICT IN DE AARDEWERK- INDUSTRIE TE GOUDA. Geen oplossing verkregen. Uit breiding van de stoking Gistermiddag hoeft een conferentie plaats gehad van den rijksbemiddelaar den heer van IJsselsteyn, met partijen, betrokken bij het con flict in de aardewerkindustrie tc Gouda. Deze bespreking- heeft geen enkel resu'taat opgeleverd, zoodot de oplossing van het con flict niet is gevonden. De Maasb. van. gisteravond meldt In de Maandagavond gehouden vergadering van de vakorganisaties in de Goudsche aarde werk-industrie is, in afwachting van het resul taat van de conferentie met den rijksbemidde- laor, welke heden plaats heeft, besloten bin nen enkele dagen, waarschijnlijk nog deze week, de staking uit te breiden tot de fabrie ken der firma v. d. Want en Barras, fa. P. J. v. d. Want Az. cn N.V. Goedcwaagen's Kon. Holl. Pijpen- en Aardewerkfabrieken. Wat be treft dc twee eerstgenoemde fabrieken zal de staking zoowel de schilders, schilderessen als dc aardewerkers omvatten, in laatstgenoemde fabriek alleen de schilders en schilderessen. Wat deze fabriek aangaat zal c-en evenlucele uitbreiding ook tot de aardewerkers nog over wogen worden. ONTDUIKING VAN INVOERRECHT OP SPIRITUS. Boeten vern 112,550 geëischt. De Rijksadvocaat heeft voor de rechtbank te Middelburg tegen A. W. de Vschipper ie Al kemade, die 5600 L. spiritus uit België invoer de, zonder bij de douane te Hansweert aangifte te hebben gedaan, boeten van f 112.566 en van 50 geëischt, met verbeurdverklaring van het schip, waarmede het vei voei plaats ha-T Dc verdediger, mr. Van Dillc-i int Rotterdam, betoogde, dat niet bewezen is, d3t verdachte alsnog geen aangifte heeft willen do2Jt en pleitte vrijspraak of ontslag van rechts"ervol- De Rijksadvocaat wees er nog op, dot ver dachte is aangehouden op het kanaal voor Zuid-Beveland, nadat hij te Hansweert het vrije goed had aangegeven, terwijl hij de vaten spi ritus onder mafs had verborgen houden. Er is voor 22.000 aan belasting ontdoken. Dc sociologische belcckctiis der onvolwaardige arbeidskrachten Het congres betreffeie arbeid en arbeids- methoden voor Onvolwirdige arbeidskrachten (O. V A.) werd hed' voortgezet In den echtend werden vier iderscheidene sectie vergaderingen gehoud<, betreffende wetge ving, de lichamelijk geekkigen, de zwakzin nigen en de statistiek. In de sectic-wetgevir werden inleidingen gehouden o m. door deieeren Dr. Timbal uit Brussel en C. Broberg it Stockholm over de wetgeving respectievelij in België en in Zwe den. Ook in de andere tweelingen lieten bid- tenlandsche deelnemers ich hooren. De plenaire zitting, lie des middags om twee uur aanving, werd epresideerd door den heer V. Noest te Amst*dem. Inleidingen werden gnouden over de So ciologische beteekenis er Onvolwaardige ar beidskrachten door Prol Dr. J. A. Veraart t» 's-Gravenhage en Prof. Vïr. W. A. Bonger te Amsterdam. Prof. Veraart kwam an het slot van rip inleiding tot de volgend conclusies Onder sociologische bschouwing zij vooral te verstaan een elgemen economische be schouwing op de basi; van bepaalde wijs gierige gTondslagen aarjaande den mens ch in-gemeenschap. Dc door spreker aat/aarde sociologische beschouwing stelt als do-1 der maatschappij de volwaardige mensch. Dc taak van de gemeenchapsorganen (Staat enz.) is, den mensch de v»lwaardigheid te ver schaffen, voor zoover hij zich die niet zelf of in vrije maatschnnpelijke groepen kan verze keren. De gemeenschapso-ganen behoeven die taak niet zelf in honden f nemen zij kunnen die overdragen aan door hen te organisecren vrije activiteit van bepaahe groepen. De eerste taak der gimeenschap ten be hoeve van de onvolwaardige arbeidskracht is de onvolwaardige arbeidskracht voorkomen, generaal en speciaal. Tweede taak de onvolwaardige arbeids kracht volwaardig maken- Derde taak de gevolgen der onvolwaardige arbeidskracht wegnemen. In tijden van grooten olgemecncn economi- schen nood (alge.meene werkeloosheid) onde» vindt die werkzaamheid der gemeenschap haast onoverkomelijke bezwaren. Waar het bestaan aan een deel der volwaardige arbeids kracht ontbreekt, kan de «Wr-1 lijk op dè besteding van belangrijke vxtra- korten aanspraak maken. Naast andere maatregelen van speciale en generale preventie en voor het verhelpen dei onvolwaardige arbeidskracht ware. voor dc bestrijding der gevolgen in het bedrijfsleven, te beginnen met een verzekeringssysteem, waaruit het loon wordt aangevuld. In betere tijden zou dit systeem kunnen worden uitge bouwd. Prof. Bonger maakte ter inleiding enkele his- töTisch-sociologische opmerkingen, om ver volgens den omvang en de gevolgen van he* verschijnsel in kwestie tc bespreken. Verder duidde de inleider aan, welke maatschappe lijke moatregelen z.i. genomen dienen te wov den. Voorop staat, evenals steeds in. medisch en sociologisch opzicht de preventie. Beroepskeuze echtte prof. Bonger verder op dit terrein volstrekt onmisbaar en in aanslui ring hierop achtte hij do scholing zeer nood zakelijk, hoewel voor meerdere groepen van onvolwaardige arbeidskrachten (speciaal wan neer de defecten op geestelijk gebied liggen; een bepaalde beroepsvorming uitgesloten is In hooge mate wenschêlijk achtte hij het voorts, dat de onvolwaardige arbeidskrachten in het gewono erbeidsproces der vrije maat schappij zooveel mogelijk worden opgenomen. Het werkeloosheidsprobleem is in het alge meen voor het vraagstuk der onvolwaardige arbeidskrachten van fundamentcele beteeke nis. Alles wat strekt tot oplossing van het eerste probleem, komt z.i. tevens ten goede aan het tweede. Na vervolgens de noodzakelijkheid bepleit te hebben ven gelijke arbeidsvoorwaarden voor volwaardige en onvolwaardige arbeiders, zetle de inleider uiteen, dnt voor hen. die geen plaats in het vrije bedrijfsleven kunnen vinden en wier geestelijke toestand zoo is, dat rij builen den werktijd in de vrije mnatschappif kunnen verblijven, speciale werkplaatsen in gericht moeten worden. Ook behandelde prof. Borgers kortelings dei. arbeid in gestichten om te eindigen met de uitspraak, dat het probleem der onvolwaar dige cibeidskrachten een organisatieprobleem 's. Na een debat over de referaten der bei'lc hooglceraren kwam aan dc orde de inleiding van den heer dr. V. Gravestein uit Amster dam overDe arbeidsgerchikthbi 1 van de physiek onvolwaardige arbeidskrachten. Het referaat van dezen inleider, die medisch adviseur is van dc Rijksverzekeringsbank, kwam hierop neer Het is niet mogelijk, in een op gezonden basis berustenden staat met getallen de juist', arbeidlsgeischiktheid der minderwaardige ar beidskrachten in Nederland weer te geven. Onder de ziekten, die de arbeidsgeschikt' heid belangrijk doen dalen speelt in Neder- lond, vooral in het bloeitiidperk van het leven de longtubeiculose de hoofdrol. Rhcumatisme maakt ook velen in betangrlj kc mate arbeidsongeschikttreft in dit op zicht, voor zoover sprekers ervaring reikt meer arbeiders op tateren leeftijd (boven 40 jaar), waarmede natuurlijk niet ontkend wordt dat ook reeds op veel jongeren leeftijd de ar beids waarde daardoor belangrijk kan worden geschaad. Psychosen en zenuwziekten Ie vei en een be langrijk deel der mindenvaardigen zoo ook hort- en niera<andoeningen. Het best in cijfers te schatten is nog de ar beidswaarde der verminkten, dank zij het groote materiaal dat dc Ongevallenwet m deze oplevert. Om dezelfde reden is in ha' algemeen ook de invaliditeitsschotling bij oog aandoeningen meer nauwkeurig bepaald. Voor een waardebepaling der verminderde arbeidsgeschikthcid, schiet het medisch ooi- deel vaak tc kort, technisch en loonkundig on derzoek kunnen daarbij belangrijken steun ver schaffen. Door twee Roltcrdamschc agenten in een roeibootje Inderdaad, de historie, zoo wordt uit Rotterdam aan de Tel. gemeld, d.d. 8 Oct. die gistermiddag de politie van het bureau Nossaukade eenige uren op ongewone wijze bzighield, bevat alle bestanddeelen voor een spannende „short story" een ontsnapte krank zinnige, een listige politie-speurder, arrestatie en ontvluchting, een sprong in het water, wor- stclling tusschen twee achtervolgende agenten in een roeiboot en een drenkelingslechts de liefde ontbrak om het verhaal tot een complete „novel" te maken. Een schipper voer gisterochtend met zijn motorboot langs het van z'n Zondagsrust ge nietende Boskoop, toen hij plotseling werd aan geroepen door een hem onbekenden jongeman die vroeg mee te mogen veren naar Rotter dam hij wilde daar werk 2oeken op een schip en had geen geld om met de gebruikelijke vervoermiddelen naar de Maasstad te gaan. De schipper willigde het verzoek in en de jonge man kwam aan boord. Aanvankelijk vond de schipper niets vreemds in het geval, maar toen de passagier een voor een zijn kleedingstuk- ken uittrok en de zich aan den binnenkant be- vind*--!* merken begon uit te snijden en verwijderen, kwam hij op net denkbeeld, da» zijn gast wel eens een uit een inrichting ont snapt persoon zou kunnen zijn, en hij nam zich dan ook voor bij aankomst te Rotterdam onmiddellijk dc politie te waarschuwen. Nauwelijk echter was de boot aan de Moas- kndc gemeerd, of de passagier rende snel weg in de richting van de Feyenoordstraat. De schipper begaf zich niettemin direct naar het politiebureau aan de Nnssaukade en vertelde daar zin bevindingen hij had zijn passagier goed opgenomen en wist een vrij nauwkeurig signalement van hem te geven. Hoewel nog uit geen enkele inrichting een verzoek om opspo ring van eeri ontsnapte was ontvangen, werd het toch raadzaam geoordeeld een rechercheur de zaak te dóen onderzoeken. De rechercheur brgaf zich naar de Feyenordstraat, informeel - de in de talrijke schippeicafé'tjes in die straat, en had na tang zoeken succes: in een der café's was een jongeman geweest, die aan het signalement beantwoordde. Men had hem naar een café aan den Kreekweg gezonden. Ook aan den politieman vertelde de jongeman ven zijn wensch om aan boord van een schip tc gaan werken. Nou, dan bof je, zei de politie-man hem, bij ons op het bureau zit al den heelen middag een schipper, die morgen wil gaan varen, en nog steeds een knecht zoekt. Is dat wat vooi jeu Ga dan mee met me. De niets kwaads vemoedende jongeman had daar wel ooren naar, en hij wandelde met den rechercheur, die reeds bemerkt hadf dat hij met een krankzinnige te doen had, naar het politie bureau. Maar vlak bij het bureau kreeg hij blijkbaar argwaanhij rende weg naar der» waterkont, en spring met een flinken duik in de Koningshaven, blijkbaar met dc bedoeling om naar den overkant te zwemmen. Een schip per, die het geval zag, stelde onmiddellijk zijn roeiboot ter beschikking van de politie, en twee agenten zetten de achtervolging in. Al spoedig waren zij den zwemmer genaderd. Maar steeds wanneer zij hem wilden grijpen, klampte deze zich vost aan het roeibootje en trachtte dit te doen kantelen, hetgeen hem enkele malen bijna gelukte. Ten slotte slaagden de agenten er na een lange worsteling in den man aan boord te trekken en naar het politiebureau over te bren» gen. Daar werd hij van droge kleeren voorzien en aan een verhoor onderworpen. Spoedig kwam men er toen achter met wien men te doen had hij bleek tc zijn de 2I-jorige I. v. d. R. uil Dordrecht, sinds eenigen tijd verpleegde in de inrichting Meer en Bosch te Heemstede, waar uit hij had weten te ontsnappen. Aan zijn avontuurlijken tocht naar de vrij heid kwam nu ras een eindenog denzelfden avond werd v. d. R. door eenige verplegers afgehaald en naar Heemstede teruggebracht. VRUZ. HERVORMDEN TE GOUDA. Om te voorzien in de bhoefte aan vrijz. her vormd godsdienstonderwijs, welke na het ver trek van ds. Borger uit Gouda nog sterker dan to voren gevoeld werd, hebben in overleg met de plaatselijke Ver. v. Vrijz. Herv. de predi kanten ds J. B Th. Hugenholtz (van Ammer- stoi) en ds. L. R. v. d. Broek (van Berkenwou- de), benevens de h'eer J. van Rcssum, cand. t. d. H. D, zich bereid verklaard het cateche tisch onderwijs benevens eenigen anderen gees telijken arbeid op zich te nemen LANGESTRAAT 49 - TEL. 190 HAAK en BREIWOL Prachtig kleurassortiment Effen en Fantasie De duurste knotten zijn de voordeeligste Vraagt Demonstratie v. Perseynstraat 19. Telef. 423. van Perseyn straat 4 HAAGSCHE LANGZAAMHEID Wij lezen in de N.R.Ct. Een abonné op de Handelingen der Staten- Generaal vestigt onze aandacht op het op 6 dezer door hem ontvangen Kamerstuk 275 van T927-I928, houdende het onderwijsver slag IQ25-I926 (H., M. en N. onderwijs), Het Kamerstuk begint o.a. Aan dc Tweede Kamer der Siaten-Generaal 's-Gravenhage, 17 Januari 1928. Daartoe door Hare Majesteit de Koningin bij Kabinetsschrijven van 24 December 1927, no. 74, gemachtigd, heb ik de eer, ter voldoening aan het voorschrift van artikel 195 der Grond wet, namens de Koningin, hierbij aan de Sta- ten-Generaal te doen toekomen het deel „Hoo- ger. Middelbaar en Nijverheidsonderwijs" van het „Verslag Van den Staat van het onder wijs over 19251926". De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen a.ï. Voor den minister. De Secretaris-Generaal, C FB1TH. INBRAAK IN HET DEPARTEMENT VAN JUSTITIE. Dc twee daders gearresteerd. Men zal zich herinneren, dat Zondag 30 September j.l., tijdens de afwezigheid van den concierge, ingebroken is in het departement van Justitie te Den Haag. Twee geldkistjes werden gestolen met een inhoud van ruim 1200 aan contanten. Voorts doorzochten de dieven 3 lokaliteiten van het ministerie en poogden een brandkast open tc breken, wat echter niet gelukte. Gisteren is de politie er in geslaagd de ver moedelijke daders van dezen diefstal aan te houden. Reeds eenige dagen hield een recher cheur den 21-jarigcn W. in het oog. Deze W. stond niet bijster gunstig bekend cn was be vriend met den zoon van den concierge van het Departement. Uit enkele aanwijzingen bleek, dat W. meer van het gebeurde moest weten en toen hem dan ook gisteren een scherp verhoor werd afgenomen, viel hij spoe dig door den mand en bekende medeplichtig te zijn aan den diefstal. Als eigenlijke dader wees hij aan zijn vriend, de 29-jarige de B., een oude bekende van de politie, die thans ook is aangehouden. Het bleek dat zij zich met vnlsche sleutels toegang tot het gc-bouw hodden verschaft. Beiden zijn in verzekerde politiebewaring gesteld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1928 | | pagina 2